Gjeni se ne c`fazë jeni!!

 Gjashte fazat e jetes se zyres. Te ilustruara ashtu sic duhet. Ndoshta ky postim arrin te nxjerre ndonje grime buzeqeshjeje, apo ngerdheshjeje nga ti qe po lexon nga zyra ku punon. smiley

 

 


  

Faza 1  

Ti degjon Jazz - Eshte dita e pare ne pune, dhe eshte mrekulli. Koleget jane te shkelqyer, aksioneret jane simpatike dhe ti e dashuron tavolinen e punes, dhe ke shefin me te mire ne bote.

Faza  2

Ti degjon muziken Pop -
AfterMbas ca kohesh je teper i/e zene, aq sa nuk kupton nese je duke hyre a duke dale.

Faza 3

Ti po degjon heavy  metal -
Keshtu ndihesh pas NJE muaji ne pune.

Faza 4

Tani ti degjon hip  hop --
Je fryre nga stresi, ke shtuar peshe ngaqe nuk ben me fiskulture seose je i lodhur nga puna dhe kur shkon ne shtepi ndihesh i keputur dhe i zene kaps. Koleget duken teper te gexuar dhe hapesira jote ne zyre sikur po ngushtohet. Tani ke nisur te mendosh se shefi eshte "ÇKA".

Faza 5

Nis te degjosh  GANGSTA RAP --
Pas nje fare kohe syte ta bejne tek a cift. Harron se c'eshte te krihesh e te vishesh. Thjesht zbret nga krevati ne mengjes dhe karikohesh me kafeine.

Faza 6

Ke nisur te degjosh Zerat ne koken tende
-Tanime ke ndertuar nje mur mbrojtes me kuti dhe letra rreth e rrotull tavolines tende, ne menyre qe askush te mos te te afrohet. Dhe pyet veten PSE ndodhesh ketu?

35 Komente

E lezetshme, kjo! smiley

Une jam tek e faza e fundit, dmth. pyes veten pse jam ketu per cdo gje... dhe po me vete ngre supet e them... si ketu, si ne vend tjeter e njejta gje do jete dhe murin mbrojtes e kam bere keshtjelle.

Nje fjale goje, zotrules... e di ate thenien e vjeter? Jep 10 lek per te hyre ne valle, jep 1 milion e s'del dot me! Ose te ze rrota bishtin dhe i thua... ec mo, ( jo ketij tonit smiley ) te gjithave.

epo t'u dashka nje qetesues ta kesh gjithmone te zyra. - e kam fjalen per veten time. smiley

E pane dhe koleget e mi dhe me konfirmuan qe je ne fazen e fundit. Complimenti, mi sono divertito.

 Sot ne mengjes isha tek faza e MARSHIT USHTARAK: hyj neper korridor me hapa te rende ngaqe s'isha zgjuar ne qejf, nje te uleritur sekretares pa ulur akoma çanten mire mbi tavoline ngaqe s'kishte kryer akoma ca pregatitje qe duheshin kryer para fundjaves. Degjova tere paraditen ca perralla kalamojsh dhe tani ja ku jam...ne qetesine e zyres time I)

Pse i bertite kot te shkretes. Une si bertas kurre sekretares sepse ajo ben pune multi-dimensionale smiley

Je bere pusht kohet e fundit, sidomos me kete punen horizontale te sekretareve. smiley

a ka ndonjë fazë me cicërima zogjsh? nëse po, ku ndodhet? para, apo pas fundit? a mund të kalosh tre faza njëherësh?

ju falemnderit

 

lloji i zogjve eshte shume i gjere... varet se c'te kendon ne momentin ne fjale...

mund te varjoje nga kanarina e deri te hoxha.

Aman sa vënd ka zënë figuracioni në mentalitetin shqiptar! Gjithë metafora...

une jam te faza qe punen e marr ne shtepi, pastaj nga shtepia ne pune, e me rradhe, ndersa per muziken kam filluar te degjoj radion per te luftuar rutinen.

la rosee, macbook, me keto muhabete sekretaresh i 10t komplet. ose sic thoshte nje shoqja ime, nje punedhenes nuk mund te flase dot per ca gjera me nje punemarres. ceshtje klasore.

Un jam ne fazen me te bukur smiley ate te rezultateve  inkurajuese. Dhe diten e filloj gjithnje me buzeqeshje!

Une ndihem mes Jazz dhe muzikes Klasike megjithese eshte e hene. Thone qe kjo e dyte  te ben mire per stressin ne pune

ASHes, ne mentalitetin shqiptar nuk je mashkull po s'fole per: zogj, kanarina, sekretare me pune horizontale,...dhe po s'fole piset sapo te behen 2 meshkuj bashke.

Tropizma, nganjehere ndodh qe punedhenesi/-sja eshte me rrip/-e se punemarresi/-sja ndaj dhe une s'besoj shume ne ndarje klasore sipas pozites ne pune.

Kurse persa i perket Mac-ut, s'ja ndjen kush zerin e gojes. Apo jo Mac? smiley

 

ti mund te mos besosh ne ndarjet klasore, la_rosee, por menyra si shprehesh per sekretaren (i ulerite sekretares!?) te sjell shume afer shoqes sime ne mentalitet. klasat s'ka nevoje te jene te tilla ne kushtet e shtepise, mjafton te jene te mirepercaktuara ne vendin e punes qe te shpaloset me cicerima prezenca e tyre.

Gabim serish. Qortimi mund te jete ndaj cdo personi qe s'kryen detyren e tije/saje dhe duke mos e kryer demton mirevajtjen e punes tende.

Mua s'me frikeson fare perzierja me njerez te niveleve te ndryshme, biles e quaj si nje pasuri. Kur njeriu eshte i sigurte ne poziten e tije dhe vlerat e tija s'ka pse te ndertoje nje mur mbrojtjet rreth vetes.

te siguria e kisha dhe une, la_rosee. njeriu nuk duhet te jete asnjehere kaq i sigurte ne poziten e vet smiley por kjo do te na hapte nje teme barazi-pabarazie qe mund te luhatej midis jezu krishtit dhe revolucionit te tetorit.

te uleriturit, te qortuarit, te terhequrit e verejtjes, te ankuarit, jane gjera qe lindin mes njerezve, por zgjedhja e njeres fjale-veprim perkundrejt tjetres tregon shume per sigurine, poziten dhe murin e zgjedhesit.

si s'punova nje here sekretar, vetem per ate kenaqesine e shpulles parsh ne nje faqe, dhe mbrapsh ne faqen tjeter. Dhe ne rast se shefja apo shefi ngrihet ne kembe, edhe nje goditje me balle mu ne balle. Etj. etj.

Ke ngaterruar postin e sekretarit me ate te praktikuesit te SM.

Po te ishe ti shefja, thjesht per inkonsistence logjike merrje dhe nje uppercut.

S'do ta jepja ate sodisfaksion...perhere ne kuadrin e konsistences llogjike(dhe preferencave te tua per SM). Pastaj me dukesh cike si i brishte, s'do doja te te demtoja.

Po flisnim perhere per brishtesi konsistence llogjike.

Enderruar? Pooo! Te rrinte bukur tunika e bardhe, bashke dhe me ate papirusin duke recituar poezi. Mekat qe s'arrita te mbaj mend poezine...duhet te kete pase noj problem konsistence tematike.

yllo, togfjaleshi "konsistence llogjike" ka nje kuptim te caktuar. Nese nuk mberrin ta rrokesh, bej dhe nje perpjekje tjeter plot humor. Me miresjellje po lejoj qe fjala e fundit te jete tendja.

Harrova t'ju them, ishte e hene, dita e pare e javes, pas dy javesh leje, hyj ne zyre gjithe hare, e shplodhur, e relaksuar, muzika qe murmurisja me vete gjithe kohes ishte nje perzierje mes Serenates se Vogel dhe "Azzurro-s... Pershendes koleget majtas e djathtas, ( deri sa te shkoj tek zyra ime, me duhet te pershkoj ca zyra te tjera, sipas ndarjes se kolibeve te qelqta) me ca syresh dhe perqafohem... ulem para kompjuterit dhe per ta bere diten sa me te mbare, rrekem te gjej ndonje melodi edhe me te kendshme... kur prapa veshit me gjemon "Nji dashnore une e pata.... " me nje ze te dritheruar alla jevgjitshe qe me preu krahet dhe ma shoi entuziazmin e dites se pare ne pune. Dhe kur bie fjala per punen, une mbytem ne nje pike uje. E ne c'faze mund te jem tjeter?! 

Provinciale...merr vesht smiley

(Nje perifrazim ndoshta jo sh i sakte nga filmi "Koncert ne vitin '36&quotsmiley

Ndersa une dje, pas nje fundjave te kaluar duke pare PROMS ne RAH, degjoj "Alo, alo ambulanca..." ne autobus me zerin ne kupe te qiellit...u bera per te vrare veten (pasi te vrisja ate "gangon&quotsmiley

hhaha e bukur kjo te degjosh qe me m'gjes kengen " nji dashnore une e pata" Kjo e ben ambientin shqiptar pikant dhe qe nganjehere na mungon ne ambientet tona plain ose te qeta ne extrem...

Une qekam ne fazen e parë, per qef me nji llaf....

officespace.. gjithsesi macja spaska arrit akoma ke faza e peshkut, rezimit te mureve ndarese ose masakrimit te printerave...

thx zoti Obama per perzgjatjen e asistences gjer ne 6 muaj smiley 

Faza e 5 - te no bad, 5* tek peshku, nje 5 te kalosh klasen, 5 kalamaj, vetem 5 min jo me shume.....etj etj

Ajo faza e 3-te -eshte e fushates para zgjedhjeve..ajo e 5-ta pas zgjedhjeve ,deri sa te krijohet qeveria !

Shume te lezetshme ...  :&nbspsmiley!  Na kenoqe !

Shume i bukur ky postim..........

Une per vete jame ne fazen e 4-tert.

une jam tek faza e pare smiley

 

pyetje: ne cfare faze kalon me shume kohe tek peshku pa uje :smiley

@ Ana H:

Per "konsistence teksti" ai vargu i asaj kenges ku i referohet njefar shtypjeje nga mjeti-levizes-ujrazeza-mbledhes, eshte:

Dashnoren e vetme qe un pata,

Ma shtypi karroca..........

 

Nejse, ky postim me kujtoi nje anektode te disa brezave me pare, me titull:

5 shkallet e turpit te grave dhe 2 shkallet e turpit te burrave

Mendova t'a ndaj me ju tani mbas pushimeve, kur degjoni ende xhaz.

(per te evituar cdo keqkuptim, sqaroj se nuk esht e detyrueshme qe cdo femer te kaloje te gjitha shkallet e turpit. Mund te ndaloj tek e para, e dyta e keshtu me rradhe. ) Atehere:

1- Nje femer skuqet, ndien ndrojtje, turperohet kur ben seks (real) per here te pare. Helbete, humbet virgjerine, kalon nje pike moskthimi.

2-Femra ndien turp per here te dyte ne jete kur tradheton burrin per here te pare. Helbete, ..nejse , pa shpjegim..

3-Femra arrin shkallen e trete te turpit (thame , jo e domosdoshme) KUR MERR LEKE PER HER TE PARE (kuptohet ne shkembim te seksit. Ketu nuk hyjne ato qe merr nga burri.

4-Shkalla e katert e turpit femeror eshte kur...JEP LEKE PER HER TE PARE.

5- Dhe shkalla e fundit e turpit te nje gruaje, esht KUR JEP LEKE DHE NUK I VJEN ASNJERI !

Ndersa burrat e kane shume me te thjeshte punen. Kane veten 2 Shkalle, situata, gjendje turpi gjate jetes se tyre.

1- Burri turperohet per here te pare ne jete , kur nuk e ben dot per here te dyte.

2-Burri turperohet per here te dyte ne jete kur....(ja gjejeni pak..) .. nuk e ben dot as edhe per here te pare

E thjeshte, apo jo?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).