Foto dite: Edukimi qytetar në shekullin XXI

 

Fotografia më sipër e një pallati në Tiranë (ka mundësi të lyer kohët e fundit) është marrë nga faqja në Flickr e ^VM ku mund të shihen edhe shumë fotografi të tjera të "ngjyrave të Tiranës". Origjinali gjendet duke ndjekur këtë lidhje.

 

35 Komente

Adresa: Pallati i bardhe me germa te zeza, Tirane - Albania.

Ka edhe gërma të kuqe atje smiley

Kuadrati i zi është shenjë e qartë qëkjo foto është e modifikuar me paint... sepse nëse do e kishte "ngjyrosur" Rama, të paktën do ja kishte vënë pikat sipër ë-ve smiley

adresa: pallati i sjellshem ku jetojne harbutet. :-D

 

edhe mua me duket montim. rreshtat e fjaleve nuk jane paralele me njeri tjetrin, e as me nivelin e kateve. Ndoshta dhe eshte foto tamam. Le te dalin adminet per "gjah" dhe ta hetojne kete ceshtje.

Llukan, t'u shpofshin gomat e bicikletave... mos e ler dyrrotakshin te te zere pluhur, po kembet ne shpine, dhe oburra, nisu.

Ide e bukur edhe pse tashme teper e konsumuar (deri ne merzitje), por nga ana tjeter me duket paradoksale qe te beshe predikime per edukate duke zhgarravitur pallatet.

Kur Rama erdhi ne pushtet lokal para shume vjetesh. ngjyrosja e pallateve ishte nje teknike e re dhe pak e kushtueshme per t'i dhene shprese qytetit.

Tani pas kaq vjetesh, besoj se mesazhi eshte dhene, qyteti po zhvillohet dhe ndoshta ka ardhur koha qe pallatet te mos zhgarraviten me, por te restaurohen dhe te kthehen ne identitet.

Syte e mi do te ishin shume mirenjohes sikur kjo eksperience psikedelike te kalonte nga skena e qytetit qe shoh perdite ne pelhurat e pikturave te cilat mund te zgjedh nese dua t'i shoh apo jo.

Kur eshte teper, eshte teper...!!!

Olsi,

Ku e ka identitetin ai pallati ne foto? (pa te shkruarat dmth)

Ll.

 

Dhe une qesha kur e lexova, por thashe, hajt se sdo ti kete dale akoma gjumi

 

Eshte nje tipologji ndertese e perhapur ne Europen e Lindjes, por edhe ne ate Perendimore si edhe ne Amerike.

Behet fjale per pallate te ndertuara me kursim te madh, por qe garantojne komoditetet elementar per banuesit.

Edhe pse te varfer ne pamje, kane identitetin e tyre dhe nje pune projektuese qe qendron pas.

Provo te imagjinosh se si do te ishte ai pallat nqs:

1. Do te risuvatohej

2. Do te ishte lyer me nje boje ngjyre te verdhe te lehte ose ngjyre tulle

3. Do te ishin pastruar apo zevendesuar elementet e shkarkimit dhe te dallohej materiali i tyre metalik apo plastik

4. Te pastroheshin apo zevendesoheshin te gjithe elementet e tjere jo te suvatueshem si psh. korniza e terraces.

5. Te unifikoheshin bordurat e ballkoneve si tek ballkoni i katit te fundit dhe te lyheshin me nje ngjyre ne kontrast me ngjyren e trupit.

6. Te hiqeshin te gjithe elementet e tjera mbylles te vendosura ne menyre abuzive nga banoret.

7. Te unifikoheshin dritaret dhe grilat ne te gjitha katet.

Sigurisht qe eshte me e veshtire, me e kushtueshme, por personalisht do te preferoja qe me mire te behej pak, por sakte.

Ka ardhur koha qe kjo te ndodhe. Sepse me duket se keto zhgarravinat me te cilat po sajohen keto "restaurimet" thjesht fshehin cilesine teper te dobet te nderhyrjes si edhe mungesen e strategjive te reja per permiresimin e pamjes se qytetit.

sma merr menja se bohet dot kjo qe thu ti, sa kohe qe njoni e mbyll ballkoni e bon kuzhine. Tjeteri e mbyll pergjysem edhe e bon dhome tharje. Noi tjeter e le sic ishte. Njoni ven grila blu, njoni boje kafe, tjetri ska grila fare. Njoni i ven hekra dritares , tjetri monton kondicionerin, etj etj. Ta lysh bojna bojna dhe kshu si me njolla, sikur mbulon i cik defektet. Ndaj sme duket ide e keqe kjo ti besh lara lara ne kushtet kur rrumpallen se shmang dot smiley

E po prandaj ti dhe une nuk kemi kandiduar per kryetar bashkie dhe votojme njerezit qe mendojme se kane aftesine per te menduar, planifikuar dhe aplikuar strategji per ndryshimin e situates, te cilat ne o nuk do te na shkonin ne mend ose nuk do te kishim kurajon qe t'i aplikonim.

Nqs. edhe ne zgjedhjen e trete si kryetar bashkie, Rama vazhdon ende te aplikoje metoda qe nje here e nje kohe sollen risi dhe ishin te suksesshme, por qe tani jane vecse perseritese, te bezdisshme dhe te merzitshme, atehere ka dicka qe nuk shkon. Jemi ne vend numuro!

Personalisht me duket nje ide shume e mire,  mesazhe te tilla jane gjithmone edukues dhe na bejne neve qe i perdorim keto terma te mos ndihemi aliene ne vendin tone. Nuk besoj se eshte ide e konsumuar ne  momentin ku dhe ne vete zyrat e administrates shteterore keto terma injorohen. me duket krejtesisht dicka e ndryshme nga ngjyrosja e pallatetve me ato ngjyrat afrikane qe me shume se te acarojne nervat te bejne te mendosh se ne fakt jane fasada qe brenda mbajne tubacione te konsumuara. Te pakten mesazhe te tilla kane efekte direkte. 

"Gjella me kripë dhe kripa me karar".

Vërtet që "me fjalët e mira nuk të lodhet goja" (Beni ecën vet&eumlsmiley, por edhe përdorimi i tyre deri në dëshprim të bën për të vjellë.

 

kane harru dhe " perdorni shami e mos i hudhni qurrat pertoke", "mos peshtypi pertoke"

Vallai poplli yne dhe ne balle tja njisesh pak e ka smiley, e jo me tek pallati smiley

Des, ti ke qënë e vockël për të mbajtur mënd trotuarin përpara "Shkencave"... ropt që vinin nga stacioni i trenit drejt qëndrës, shikonin tek pllakat, një pllakë me shkrimin:"Mos pështyni përtoke"

 ke stacioni trenit ka akoma parrulla per sjellje te kulturuar, si kjo ktu psh smiley

Ne katunarët që vinim në Tiranë, i mësonim dhe i zbatonim... ju "tironcat", tu dash me u heq snoba, boni si gansterra smiley (Kur kërkohet identitet nga ai pallat edhe nga njerëz që i kanë parë "gabinat e plazhit" në Amerikë, do t'thotë qi gansterrat s'kan për t'maru noi her smiley )

na cave .... me gabinat e amerikes er burre.

ala ste doli marazi ?

M'dukej vetja sikur isha n'tropojë... fjala më e përdorur: "Po burrëëë!!" smiley (edhe "Sorry" e dëgjoje 50 herë në 100 metra... nganjëher thoja me vehte: Herës tjetër, do ja fus me grusht ballit t'parit që më thotë "sorry" smiley

 menyra e vetme qe mund te perdore rama per te kerkuar falje per humbejn e zgjedhjeve

Nisme e mire, bile duhen bere ca t-shirte me stampa "une them te lutem" e "une them faleminderit" dhe t'ja veshesh ca gocave te bukra e te shetisin me to. Mbase ndikon sadopak ne kthimin e dythundrakeve (si ky me siper) ne gjysem-njerez 

 mbeshtes olsib, nje pallat persembari (restaurim i vertete e jo kamuflim) edukon e KULTURON njerezit shume me teper, se slloganet " e dikurshme" te vena au goût du jour.

permeteper fillimisht mu duken si te bera me fotoshop keto shkronjat. 

Ku është ai pallati "Mos ja lësho dorën mamit kur kalon rrugën"?

Po një pallat me receta koktejlesh nuk paska?

 

(o eT, kuuuu jeeee? Bëëëjee njëëë paaallaat meee reecetaa koookteejliii o.)

 

Nje mundesi tjeter me e lire do te ishte nese pallatet do te ishin lyer ne ngjyre te zeze dhe naten mesazhet projetoheshin me projektues drite. Ne kete mynyre mesazhet mund te ndryshoheshin cdo nate dhe pergjigjet e disa prej ketyre mesazheve mund te gjindeshin jo shume larg, e.g. pallati perballe. Njerezit mund edhe te shtronin pyetje filozofike, si bejne disa ketu ke peshku, dhe te mernin nje pergjigje po aq te merituara nga nje syresh i rendomte perkarshi. Me besoni,, E ardhja eshte privatizimi i mesazhe me projektues.

Mund te behen gjithashtu:

1) Berja e lendes se edukates morale the ... umm... apolitike, nje nga lendet kryesore neper shkolla (njesoj si matematika dhe letersia - provim mature;

2) Edukimi me tolerancen, respektin per njeri tjetrin, per ambjentin ku jeton etj. nepermjet hapjes se kurseve te edukates (njesoj si kurset kunder analfabetizmit mbas clirimit te vendit)

Duken qesharake por c'te besh...

 

 

Me ate Raifaissen Bank perposhte me ngjan si politese korporatike.

Ku është ë-ja e vogël e dorës?????  smiley   smiley

Dua pikat!!! Urgjent!

 

Do ta kete shkruar ndonje nga ata austriaket e Raiffeisen-it .

Ata i ruajne dy pikat vetem per umlaut.

I ke rene pikes Liqen! smiley

Predikohet edukata qytetare: 1) duke zhgarravitur muret e pallateve dhe 2) duke bere gabime elementare te shkrimit te shqipes.

Dhe te mos harrojme ate "prekjen stilistike" te "lutjes" se pare ku "u" ja eshte e pasqyruar horizontalisht si per te thene "hej njerez, ky eshte art!"

Lere pastaj fontin e perdorur "Century Gothic" qe edhe femijet 10 vjec qe kane mesuar te shtypin dy fjale ne "Word" e dine qe duhet te perdorin pikerisht ate kur duan te duken "cool".

 

Edit: Fonti eshte Avant Garde Gothic.

Si thojne qytetaret, kur kryebashkiaku nuk i njeh keto fjale, kur ne bllok jetojne ato qe si kane thene kurre, per ke jane shkruar, per turistat.

Qe te arrish te lexosh ato qe shkruhen ne muret e pallateve, duhet te kesh nje shikim te qarte, jo shikim te erresuar nga urrejtja.

Shprese e vogel se do i lexojne bllokmenet me kryetarin e tyre.

Keto jane fjale qe ketu ne Shqiperi ti marrin per dobesi po ti perdoresh.

ti T2 ke bere mire qe i ke sjelle keto fotot, po a do mjaftoje nje pallat per te gdhendur ?

une kam nje kerkese per kryetarin e bashkise;

a na pikturon nje pallat me shprehje tropojance o kryetar ? dini gje ju, a ka ndonje manual si me u marr vesht' me tropojanet se m'u be koka daulle

kryenece, qenke zbutur ti? smiley   Ke filluar t'u mesosh tropojaneve "fjalet magjike", sic duket prandaj te eshte bere koka daulle?! smiley

 

u cmendaaaa ana, ndihmeeeeee....

nuk merrem dot vesh me ta, mbase eshte faji im nuk  e di...

Ti e ve ne dyshim kete?! doemos qe eshte faji yt. Ata jane shume, ti nje je, mesoje gjuhen e tyre, ose do perfundosh tek "portokallet" me nje dhome me pamje nga deti... smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).