Dashuria jone hoxhiste

Vetem gjerat e konceptuara me mbrothesi, me delikatese mund ti japin ushqim Dashurise. Perkundrazi urrejtja ushqehet nga gjithçka. 

[Oscar Wilde, De Profundis]

Po e filloj kete teme i frymezuar nga ky artikulli ketu, ku flitet per shume gjiera por dhe per asgje. Fakti qe me habiti eshte trumbetimi i artikullit ne kete rast pa vlere, as edhe letrare, qe po i behet nga peshqit tone te dashur.

Sa here qe me haset te flas kohet e fundit per figuren e Enver Hoxhes verej  gjithmone e me shume nje dukuri te çuditshme, deshira e madhe per te folur per te pozitivisht (ne shumicen e rasteve) apo negativisht (ne pakicen e rasteve).  Do neper lokale mes shokesh, do neper familje, do neper vende te ndryshme figura e Enver Hoxhes terheq, sado shkarazi te flitet per te, ai prap se prap hipnotizon. Eshte mese normale qe 40 vjet diktature lene shenje jo vetem ne nje vend te vogel siç eshte Shqiperia jone por kudo... Por kudo, kohet e fundit po shoh nje rivleresim te figures se tij dhe sado shkarazi qe mund te dale dikush e ta shaje po ashtu shkarazi dalin ja 100 te tjere qe e mbrojne. Figura e Stalinit tone sot shihet gjithmone e me shume si "ate meritonte ky popull" ose "ai na e beri rrup sup", ose akoma me tej "ai na nxorri nga mesjeta", "vuri ne vije Shqiperine". Enver shtatelartit i vihen me qindra epitete e metafora. Per dike eshte nje ataturk i yne(isha duke pire nje birre kur ja ndegjova nje shoku, dhe per pak desh u mbyta). Per dike tjeter babai i laicitetit tone.

Figura e Enver Hoxhes po rivleresohet. Arsyet jane te shumta.

Me kane mesuar se çdo epoke shan gjithnje ate qe ka qene perapara saj por kjo per Enverin s'vleka. Kjo sindrome stokolmjane eshte edhe disi disi e pranueshme per kushtet qe aktualisht ndodhet Shqiperia. Do te ishte genjeshter te thonim qe Shqiperia eshte mire qe Shqiperia po lulezon, eshte e kote qe te genjehemi e te themi se tynelit po i shihet drita.

Shqiperia po ecen perpara, eshte e vertete. Por mirqenia e qytetareve te saj eshte aq e erret sa  qe edhe rritjet tona ekonomike ne kete reçesjon boteror ngjane si numra pa vlere te hedhur ne nje fletore shkolle.

Ne Shqiperi sot mungojne shume gjera si infrastruktura, siguria per veten e te ardhmen, mundesite e zhvillimit ekonomik te mirfillte. Por me shume se keto ne Shqiperine tone sot e per sot mungojne vlerat. Vlerat familjare morale shoqerore te ndertuara ne gjysem shekull u hedhen poshte me nje banalitet makaber, dhe ne arritem aq poshte sa vellai shiti motren per mitin e ri, jo me marksizem lelinizmin por per parane!!

Kulti i "perendise para" perpiu gjithecka: shoqerine, familjen, politiken.

Ne nje epoke kur ne Shqiperi si kurre me pare shfaq tek tuk me nje mije maskat e saj fytyren mafja, politike ose jo ne qe sduam te pranojme kete Shqiperi te keqe, kete shqiepri pabuksash, kete Shqiperi me tranzicion pa fund dhe kriminele e krime te pafundme fillojme e shohim tek e kaluara...

Ajo e kaluar qe aq shpejt harrohet dhe shume shpesh me emocion kujtohet.

Personazhet ne shumicen e rasteve nuk mund te ndahen bardhe e zi, sepse njerezit jane gjihtmone komplekse ne formen e tyre, por kur vjen puna tek Enver Hoxha....

Dikatatori Hoxha ......si gjithe shtatelartet qe i kane dhene e vazhdojne e japin probleme, sa here qe jane ne poste kyçe, memedheut tone, jo vetem ka qene nje nga diktatoret me te keqinj sepse vrau nje nga nje te gjithe shoket dhe te afermit e tij, jo vetem sepse i hoqi Shqipetareve liren, fjalen, token, shtepine mundesine e levizjes biles biles dhe mendimin; na beri te ishim spiune te njeri tjetrit. " Nuk e ndaj mendimin tend por do te jipja jeten qe ti ta shprehje" thoshte volteri ne francen e 1700-es, dy shekuj me vone na del dogma  e PPSHse hoxhiste se nuk eshte e nevojshme qe ti te mendosh, mandon partia dhe enveri per ty...Eshte e kote qe te them se si ne forme aq tragjike jane vrare njerez pa gjyqe dhe per me teper qe s'kishin bere krime... Eshte tronditese se sa me sa rigorozitet ka zbatuar xhaxhi idete qe hidhen ne veprejn orwelljane "1984"....

....politikat e gabuara dhe miqesite e gabuara jane akoma sot motiv i prapambetjes tone ekonomiko-shoqerore. Ky princ makjaveljan qe me menyrat e te perdorurit e pushtetit e ktheu Shqiperine me shume gjasa jo vetem ne nje vend dispotik por dhe ne nje vend mesjetar.

Te keqijat e diktatorit Hoxha nuk numerohen sepse jane te keqija qe ne si Shqiptare i bartim akoma sot pjeserisht.

Per hir te se vertetes te mbrosh sot qofte edhe padjallezisht figuren e nje  dikatori eshte jo vetem nje marrezi por nje vaktesi historike....

Populli qe harron eshte nje popull qe bie prap pre e gabimeve te se kaluares...

 
Dua ta mbyll kete shkrim me nje batute te komikut te famashem italjan Roberto Benigni i cili duke folur per rivleresimet e figurave historike i kthen pergjgje Berluskonit i cili ne ate kohe kishte thene se dhe Mussolini kishte bere gjera te mira per italine:

"natyrisht qe ka bere gjera, por, nese as per Mussolinin s'mund te filtet keq, çfare duhet te beje nje person qe te flitet keq per te?Duhet ndofta te perdhunoi delet??? Na thote qe ka bere dhe gjera te mira...natyrisht, dhe Hitleri ose Stalini nje rruge, nje ure e kane bere, edhe bisha(perdhunuesi) i Firences ndokujt mirdita do ti kete thene...eshte sikur une te ftoj nje elektriçist ne shtepi dhe i kerkoj te me rregulloje impiantin elektrik ne shtepi te cilin ma ben shume te mire, por nderkohe ben dashuri me gruan time, me pren vajzen me perdhunon kunaten me vret gjyshin dhe une qe  therras "Ej, po ky eshte i çmendur" dhe dikush qe me pergjigjet, "Degjo, po dhe gjera te mira te ka bere, shih pak kete impiantin elektrik."...

153 Komente

Dashuria eshte nje ndjenje qorre.

Nuk mjafton "hapja " e syve per te treguar shiko se ke dashuron.

E dua, e adhuroj dhe mjaft.

Te adhurosh nje kriminel idiot  frikacak, nuk eshte e thene se i ben keq shoqeris, po tregon se ke probleme psiqike mendore te pasherueshme.

Kur dikush tregon per ushtrin e atyre viteve, jane shume "shqiptar" qe u preket sedra, sarkazma eshte vrastare e bullishte.

Sa eshte e tille kjo histori e vertet, ja le atdhetareve ta vlersojne.

Lëshimi aksidental i raketës së Lalarit

 

Ju betohem se kete ngjarje nuk e shpika une, e nuk kam qene aty.

 

Si përfundim?

Ç'donte të thoshte me ktë ky Bufi?

Duhet t'i merret leje bufave se për kë duhet me pas respekt ose urrejtje?

ndoshta  nje arsye eshte se ne kohen e tij Shqiperia per here te pare kishte nje shtet modern ..me te gjitha hallakat e tija funksionale..ku arsimimi i popullit dhe sherbimet shendetsore ishin ne nivele te lavderueshme ..

 

 bufo, ja ke fut kot per bese.

per cfare morali flet o tu mbullte e mendjes ku kooperativistja e bente ne are me brigadierin,puntorja e uzines ne zyren e drejtorit etj etj.Imoraliteti i asaj kohe ishte i fshehur dhe i kudo ndodhur, lere pastaj te tjerat.

Fenomene pozitive apo negative ka ne cdo lloj sistemi por ajo qe duhet thene eshte se negativja ka qene ne shumice ne sistemin hoxhist.

"Perendia para" besoj se do te jete e perkohshme ne shqiperi.Edhe pse nuk kam qene i perndjekur nga ai sistem mund te them me plot gojen qe ai e denigroj,varferoj,poshteroj dinjitetin njerezor te shqiptareve pasojat e te cilave ndihen sot me shume se kurre.

Natyrisht ju keni prekur nje ceshtje te dhimbshme per shume shqiptare por vleresimin objektiv do e beje historia jo e ndikuar nga politika,dhe kam bindjen qe historia do i rezervoje vendin e caktuar diktatorit Hoxha si gjithe diktatoret e tjere te botes.

ps:nuk ka dashuri hoxhiste me por dashuri berishiste-nanoiste qe eshte e rrezikshme sepse jane dy.

NQS ka nje denigrim, varferim, poshterim te dinjitetit njerezor te shqipetareve, gjat gjith historise mijravjecare te ketij populli, ai eshte sot. Dhe eshte pikerisht per keto shkaqe qe njerezit shikojne mbrapa, me koken nga Enveri.

 Denigrimi,varferimi, poshterimi i shqiptareve sot vazhdon akoma ne menyra me te "zbutura" dhe te kamufluara.Ajo qe duhet thene eshte se tani kemi mundesi ti kundervihemi,tek e fundit edhe duke shfaqur mendimet ne PPU eshte nje mundesi apo jo Ttmsoia.

ps:berishizmi+nanoizmi=hoxhizem

Analogjia qe ka bere Begnini eshte shume e pasakte, gati e trrashe biles.

Kush eshte ai njeri me mendje te shendoshe, ai shqipetar krenar, qe mund te dale e te thote qe te jesh shqipetar sot eshte me mir se te ishe shqiptar gjat kohes te Enverit dhe mos te jete duke genjyer?

Nqs ka pas vrasje, perdhunim, poshterim, varferim fizike te shqiperise dhe shqipetareve, por edhe te dinjitetit njerezor dhe kombetar, atehere ato jan sot, jo gjat kohes te Enverit. Eshte 1/3 e popullsise me vulen e refugjatit te percmuar, eshte shumica e popullsise sot me vulen poshteruese te varferise, shqiperia drejtohet nga nje shtrese me alabakja qe mund te vihet ne krye te nje vendi. Ligjin e bejne diplomatet e huaj, dhe zbatimin alabaket vendas.

E kam thene me pare ketu dhe po e perseris, eshte e vertete, popullit shqipetar i eshte shpallur nje lufte shfarosese, e pameshirshme, ku eshte shkaterruar me qellim sistemi shendetesor, sistemi arsimor, infrastruktura prodhuese, dhe cdo kapilar funksionues jo vetem i nje shteti, por i nje populli dhe nje kombi.

 

Mbas L2B Shqiperia mund te ishte shume here me mire pa Enverin, ashtu sic mund te ishte edhe me keq, por me keq se sot nuk ka se si te jete, nje strukture shteterore qe punon kunder popullit dhe kombit.

Me ardhjen e demokracise Shqiperia duhej qe shpejte  shpejt te rehabilitonte ate pjese qe ka vuajtur padrejtesisht gjate sistemit komunist, te denonte ata qe kan denuar njerez padrejtesisht, te rikthente pronen tek pronari dhe ta mbyllte periudhen e tranzicionit ashtu sic bene te gjitha vendet lindore.

 

Por nuk e beri kete gje klasa politike shqipetare, sepse nuk jane te afte te bejne asnjegje,  sepse keta alabake dhe ata qe i terheqin me grep per hundesh nga jashte, edhe ne qofte te afte te bejne dicka nuk e bejne per arsyet e thena me siper.

 

Shqiperia eshte katandisur ne nje vend ku qeveria mburret dhe kerkon voten per shtrim rrugesh, a thua ato rruge i ndertoi vete qeveria, dhe jo taksat e shqipetareve te vuajtur dhe te rropatur, qe kan perfunduar ne xhepat e kompanive private dhe alabakeve te politikes shqiptare.

Eshte kthyer ne nje vend ku nuk ka pune, nje vend ku nuk prodhehet asnje gje, nje vend qe ska sot doktore e intelektuale, dhe si pasoje e shkaterrimit te sistemit arsimor nuk do te kete as neser. Ku pasuria me e madhe, vendi vet eshte kthyer ne nje vend me beton te rrethuar nga plehrat.

 

Dhe pastaj habiten disa se si une si shqiptar paskam nostalgji per Enverin, jo vetem aq, por pa mu dridh qerpiku zgjidhja Enverin para ketij makabriteti, duhet te mos e duash hic kte vend, ose te jesh armiqesor ndaj tij, te mendosh ndryshe. Une uroj dhe pres me doren ne zemer nje Enver tjeter, se edhe 100 here me i rrepte, e me mizor nga cfar e ka pas ate regjim une do ta zgjidhja perpara sistemit te njerezve me alabak te Shqiperise, njerezve me pavlera.

 

 

 

kur do na e nxjerresh ate birren ti kokpezhishke?

Meqë po përmëndet birra... e si e merrni seriozisht Bufin që flet për politikën duke pirë birrë... Ai s'ka pikë respekti... për birrën smiley

kokpezhishkesmiley nuk e di car dmth.

Birren e kam me rubinet une, welcome.

 

welcome pa adrese? mendohu mire njehere, qe mos thuash prapa "na ardhi ay kucedra e na thau burimte"

per kokpezhishke pyet edruspsezin se ketu rrotull po gumezhin...

Bufi ka folur shume mire deri ne momentin kur e "infektoi" shkrimin me qendrimin e tij ndaj lajtmotifit qe donte te perconte. Do kish qene shume mire sikur ta kish lene vete lexuesin te mendonte se c'qendrim ka per nje ceshtje apo figure te tille. Se te shprehesh me aq realizem ne fillim dhe te japesh mendimin tend ne fund, cuditerisht te pabazuar gjekundi, pa u mbeshtetur gjekundi, por thjesht mendim (qe jo detyrimisht eshte gabim) / opinion, i zbeh ngjyrat asaj qe ka filluar.

Eshte shume me e thjeshte te dalesh e te shkruash nje artikull qe te ndezesh nje debat se pse ca veta nuk duhet te vleresojne Enverin, pse ca te tjere duhet ta vleresojne, dhe per cfare vlerash flasim.

 

Mendimi im personal eshte qe bufi nuk duhet te habitet aspak pse ka dhe njerez qe nuk i urrejne terezisht lideret e kaluar te kombit, dhe eshte mendimi im qe Bufi ben mire te pyese se c'i shtyn te tille njerez te mendojne ashtu; pastaj eshte ne dore te Bufit te bjere ose jo dakord.

 

Dhe gjithashtu eshte mendimi im personal/pergjigje ndaj nje pyetje/insinuim te Bufit qe:

Nese te ata qe urrejne Enverin bejne pjese njerez si Saliu ... (s'kam c't'i mbaroj, vete emri flet me shume se cdo gje)

 NQS ka nje denigrim, varferim, poshterim te dinjitetit njerezor te shqipetareve, gjat gjith historise mijravjecare te ketij populli, ai eshte sot. Dhe eshte pikerisht per keto shkaqe qe njerezit shikojne mbrapa, me koken nga Enveri.

dinjitetin e prishi kooperativizimi i ideve, i njerezve dhe i kapitaleve. nuk u be pra sot, po filloi 60 vjet me pare. sot po vjen sherimi pak nga pak. dhe "te mirat" e kohes nuk i beri enveri, i cili per mos me i ngrene hakun, duhet thene qe mbas  1978- tes nuk ishte me i afte te gjykonte normalisht (vendin e drejtoi Nexhmija me shoket e tjere te partise, duke perdor vetem hijen e tij), por diktatura popullore ose komuniste. 

po ashtu si gjermanet u bene superfuqi prej diktatures naziste (nacional-socialiste) e jo zgjuarsise se Hitlerit, po ashtu si italianet perandori jo prej filozofise se Duçes, etj, po ashtu dhe katnaret shqiptare u bene shtet (vetem ne dukje) prej diktatures se proletariatit.

greqia qe e shtypi komunizmin me zjarr e hekur, ne 45 - ten, po "na ndihmon" te futemi ne europe sot. na ushqen dhe kalamajt e na ben pasanik zengjijt e rinj. 

imagjinoni ça humje kohe per ne. smiley

 

ps: artikulli eshte shume i dobet, plot gabime ortografike e drejtshkrimore qe tregon kulturen e mangut te atij qe e ka shkrujt. por do t'ja fajla çdogje sikur te me shpjegonte se per çfare e ka vene ate citatin e Wilde, ne hyrje. 

Po ti po ben avokatin e  djallit smiley apo e ke seriozisht?

Por kudo, kohet e fundit po shoh nje rivleresim te figures se tij dhe sado shkarazi qe mund te dale dikush e ta shaje po ashtu shkarazi dalin ja 100 te tjere qe e mbrojne.

Kudo ku mer bufi? Ne ndonje kafene te humbur ne Kuçove apo Cerrik, mbase. Se ne Shqiperine "qe po ndryshon" me çar pashe primare ishte çeshtja "Corona" apo "Heiniken", Red Bull me vodke pjepri, DJ Testio,M2O e Eduard Maya.

1 shan Enverin e 100 e mbrojne? Me duket se ke ngaterruar raportin, jo 1/100 po 100/1.

Jane dy tipe personi qe mund te lavderojne Enverin. Pleqte veteran e komunistet e vjeter dhe te rinjte e deshtuar te cilet veçsa ankohen (shteti, shteti, shteti i degjon keto dembela kur flasin; edhe pak do te kerkojne qe shteti jo vetem ti sigurojne buken por edhe ti mekojne si behet me femijte e gjirit). Kategoria e pare maksimumi 10 vjet e do te shuhet, kurse kategoria e dyte jane nje perqindje fisiologjike ne çdo vend te botes.

Edhe mos e merzit veten kaq shume. Une per vete jam shume optimist.

e mo ti i suksesshmi... mbete yzmeqar rrugeve te Evropes o argat. Pse nuk shkon ta tregosh pak suksesin ne Shqiperi, hidhi ne plehra ato pasaporta apo soggiorno, - ca te kane rene per hise, dhe shko e beja bam ne Shqiperi. Ta shohim dhe ne flamurin shqiptar kur na flet te peshku.  Ndoshta na e tregon me vepra se cfare optimisti je.

Pse kaq negativ zotrules? Pastaj çar i ke keto terma tipike komuniste argat, skllav, padron, shfrytezues/i shfrytezuar?

Ja te pershendes pak me kte. Do dalim nje katershe bashke? smiley

Po nuk jam negativist o Hunter. Po per qejf nuk mendoj se e ke lene Shqiperine; dhe ne fakt nuk do e kishe lene dot per qejf; nuk ka te drejte levizjeje shqiptari, dhe situata eshte e tille qe nuk mund te jesh dhe optimist dhe realist ne te njejten kohe. me fal, po nuk doja qe te ofendoheshe me ato terma, ndoshta pergjithesova pak shpejt, por mendoj se ato terma na pershtaten ne shqiptareve te merguar, sepse ne situata te tilla dhe per shkaqe te tilla kemi keputur qafen ne mergim.

sigurisht qe dilet katershe, dhe aq me dilet saaaa, sidomos me ato... sa i poshter je, e ndeze menjehere kondicionerin. smiley

E di qe s'ma prish ti, po hajt. Te uroj gjithe te mirat e çar te dojne e bardha zemer!

Pike se pari mezi po pres te vije The Speaker te nxjerre gjithe dufin qe ka per konspiracionin e madh sllavo-komunisto-kinezo-kriminelo-ortodokso-enverist.

Pike se dyte, ke bere aq mire qe e ke hapur kete debat o Buf sa s'e ke idene. Domethene debat s'ke hapur se debatit i hame munë neve qe na kane rritur me frazen "Po te thoje s'ka patate futeshe brenda!"  Debati do shkence. Shife se c'me beri vaki me nej historian francez qe erdhi njehere ne Tirane. E pyeta c'mendim kishte per figurat historike te Shqiperise dhe me tha (po jua them me pika):

a - 3 burra e kane shpallur pavaresine e Shqiperise dhe te tre si per koecidence me 28 nentor; Skenderbeu 28 nentor 1444, Ismail Qemali 28.11.1912, Enver Hoxha 28.11.1944 (fiks 500 vjet pas Skenderbeu)

b - C'do figure historike ka periudhat e veta; jeten & vepren, perdhosjen, glorifikimin. Keshtu bene shqiptaret me Skenderbeun te cilit pas vdekjes i zhvarrosen kockat e i bene shurren siper, mender jush, e tani e kane hero kombetar.

c - E.H eshte figura me e njohur e Shqiperise moderne ne arenen nderkombetare aq e njohur sa ishte dhe Hero i Popullit Jugosllav, Hero i Popullit Bullgar etj. Pas prishjes me Jugosllavet ishte i vetmi rast qe nje udheheqe shteti ja kthen dekoraten mbrapsht vendit qe e ka dekoruar sic beri Hoxha me Titon qe i tha: Mbaje vete se populli yt me nderon dhe pa dekorate ne gjoks.

d - Shqiperia eshte i vetmi vend qe u clirua me forcat e veta pa nderhyrjen e asnje aleati dhe vendi i pare ne bote qe krijoi çetat vullnetare anti-fashiste.

Sa per te tjerat bufo, njerez pa gjyqe jane vrare se c'ke me te. S'do benin gjyq per nje kriminel apo perdhunues etj. S'do doje ti qe Dritan Dajtin pasi vrau 4 police, ta kepusnin me nje plumb pas veshit?

PS: As mos prit ta shajne me Enverin se s'na lene keto qe kemi ne krye rradhe. Kemi pune me Ramen, Meten, Nanon, Berishen etj. Une per vete do preferoja nje udheheqes qe me jep nje shtepi, nje pune, nje shkolle dhe dinjitet dhe kriminelin e con ne hanxhar, sesa nje udheheqes qe shpif, mashtron, shan te vetet, vjedh, pret, vret pas kraheve, te shkakton kancer dhe stres, depresion dhe injorance dhe qe ne fund quhet: demokrat e perendimor. Nese perendimi eshte ky i Berishes, Rames & Co, une personalisht preferoj Enver Hoxhen!

PS: thoi atij frengut po e takove prape, qe Skenderbeun nuk e zhvarrosen shqiptaret, por turqit. Ja moren dhe kockat dhe i copetuan, dhe me copa bene talismane sepse Skenderbeu edhe mbas vdekjes konsiderohej si i mbinatyrshem.

Enverin e zhvarrosen shqiptaret, - shqiptaret qe deshmor dhe martir kane Azem Hajdarin, Abaz Kupin e ca te tjere te ketij kalibri...

 

 PS: As mos prit ta shajne me Enverin se s'na lene keto qe kemi ne krye rradhe. Kemi pune me Ramen, Meten, Nanon, Berishen etj. Une per vete do preferoja nje udheheqes qe me jep nje shtepi, nje pune, nje shkolle dhe dinjitet dhe kriminelin e con ne hanxhar, sesa nje udheheqes qe shpif, mashtron, shan te vetet, vjedh, pret, vret pas kraheve, te shkakton kancer dhe stres, depresion dhe injorance dhe qe ne fund quhet: demokrat e perendimor. Nese perendimi eshte ky i Berishes, Rames & Co, une personalisht preferoj Enver Hoxhen!

ti hyn tek tipi i dyte i personave qe shpjegoi ai lart. dhe e dyta ma ço konton e bankes se po ta bej nje çek, aq kaq po me vjen per ty. 

si mor mut, njihke historian francez dhe do enverin, te vij prej qillit, te te gjej nje shtepi e nje pune ? po kaq i humb je a derenxire ? smiley

Jo o derezbardhur, dua mundesi te barabarta ne shoqeri. S'dua te vije as historiani, as Enveri e as ceku yt!

PS: Meqe ra fjala ca u be me ate çekun e bardhe dhe florinjte e Enver Hoxhes qe do sillte Berisha dhe Xhon Bejkeri ne 1992? smiley 

Per dike eshte nje ataturk i yne (isha duke pire nje birre kur ja ndegjova nje shoku, dhe per pak desh u mbyta)

 

Nuk e ka nga vetja, ai shoku. E ka nga dy te paktit historianë aktuale qe jane marre me E. Hoxhen :

1. Thomas Schreiber  in : "Enver Hoxha, le sultan rouge"  ( http://www.worldcat.org/isbn/2709613905 )

 

2. Bernd J. Fischer  in : "Shqiperia gjate Luftes 1939-1945"

Shqiperia gjate Luftes 1939-1945, Bernd J. Fischer

 

 

Nuk ka "dashuri hoxhiste" bufo, nuk ka. Komunizmi dhe enverizmi jane shume te vegjel ne ndikimin e tyre ne Shqiperi. Sot mund te kete 1 qe disi perpiqet ta mbroje E. Hoxhen, por jo 100, 500 te tjere e refuzojne dhe denoncojne ate sistem si anti-njerezor, totalitar dhe ne shumice grup banditesh me tipare mafioze qe nuk zbatonte qofte edhe ligjet qe kishte miratuar vete. Ne spektrin politik shqiptar, me ndikim, E. Hoxha eshte i vdekuar apo po vdes bashke me nje pjese te brezit te vjeter qe mund te kene perkrahje per te. Edhe ish-partia e tij, PSSH e rrezoi me ceremoni statujen e E. Hoxhes ne nje perpjekje per ta distancuar veten dhe denuar perfundimisht ate sistem. Sot edhe gruaja e diktatorit Hoxha dhe te tjere njerez te regjimit, jane pro anetaresimit ne Nato, integrimit ne Evrope, ekonomise se tregut e keshtu me rradhe
qe eshte deshmia me e forte se ideologjia e tyre ka deshtuar dhe provohet vete nga keta njerez.

Komunizmi stalinist qe sundoi Shqiperine gati gjysme shekulli, ishte nje totalitarizem i mirefillte, ku lirite dhe te drejtat e njerezve nuk ekzistonin, qe eshte thelbi apo gjeja qendrore, kontroll dhe mbikeqyrje e njerezve deri ne ekstrem, brutaliteti dhe egersia e aparatit shteteror kunder popullit te tij ishin ne nivele shume te larta, krahasur ne raport me popullsine, Shqiperia duhet te kete numrin e krimeve te komunizmit shume here me te larte se vendet e tjera. Mjerim ekonomik i madh ku njerezit ishin ne kufijte e ekzistences. Shkaterrim i moralit dhe karakterit te Shqiptareve duke ju shkaterruar shtyllat qe perbenin dhe mbanin kete. Tentativa per te nderhyre ne psikiken e njeriut bashke me keto te tjerat sigurisht qe paten ndikimin e tyre tek njerezit duke shperfytyruar shume prej tyre dhe kjo gje ka ndikimin e saj edhe sot ne pergjithesi tek popolli etj.

Krahasimi i kohes qe jetojme sot, me te metat dhe problemet qe ka, me sistemin totalitar eshte cmenduri qe nuk arrin te kuptoje se kush eshte e keqja. Sot Shqiperia eshte e lire, njerezit individualisht apo ne grup kane te drejtat e tyre, ekonomikisht jemi shume here me mire se ne kohen e komunizmit dhe Shqiperia po zhvillohet, diku ngadale dhe diku me shpejt por e rendesishme eshte qe po zhvillohet. Te krahasosh totalitarizmin dhe nje sistem qe jemi te lire dhe na garanton te drejtat tona natyrale, do te thote qe nuk ke kuptuar se cfare eshte e keqja, cfare eshte totalitarizmi dhe ka nevoje per ligjin polak qe ndalon shfaqjen ne publik te simboleve te sistemeve totalitare.

P.S. Cili eshte ai historian qe e ka cilesuar E. Hoxhen ataturk, a mund te citohen ketu fjalet e tij? Ataturk mund ta quajne njerezit qe si atdhe kane komunizmin, te tjeret nuk besoj. Shqiperia ka qene para E. Hoxhes dhe ka qene shtet serioz me te gjitha gjerat e nje shteti evropian.

Ja ky qe cohet jerm cdo mengjes...

ne shumice grup banditesh me tipare mafioze qe nuk zbatonte qofte edhe ligjet qe kishte miratuar vete.

hmmm, se ke me kujton sot kjo fjali... /smiley

 

Ne spektrin politik shqiptar, me ndikim, E. Hoxha eshte i vdekuar apo po vdes bashke me nje pjese te brezit te vjeter qe mund te kene perkrahje per te. Edhe ish-partia e tij, PSSH e rrezoi me ceremoni statujen e E. Hoxhes ne nje perpjekje per ta distancuar veten dhe denuar perfundimisht ate sistem.

... se ke me kujton... - te vjen gje ne mendje ndonje emer o Spiker, apo do ndihme?

Shkaterrim i moralit dhe karakterit te Shqiptareve duke ju shkaterruar shtyllat qe perbenin dhe mbanin kete. Tentativa per te nderhyre ne psikiken e njeriut bashke me keto te tjerat sigurisht qe paten ndikimin e tyre tek njerezit duke shperfytyruar shume prej tyre dhe kjo gje ka ndikimin e saj edhe sot ne pergjithesi tek popolli etj.

Se ke me kujton sot... ne maje te gjuhes e kam... na thuaj ndonje emer o Spiker se plasem; me "S" me duket se i fillon... po me "B"?

njerezit individualisht apo ne grup kane te drejtat e tyre,

Prape se ke me kujton... me duket se harrove te shtoje "pronat e tyre".

ekonomikisht jemi shume here me mire se ne kohen e komunizmit

Aha, tani fillove te flasesh per vete dhe partine tende.

Se po te flasesh per Shqiperine, Shqiperia e sotme eshte vendi qe prodhon

1. papunesi

2. refugjate

3. korrupsion

4. varferi

5. sektarianizem

6. segregim

7. antishqiptarizem

8. poshterim ndaj shqiptareve

9. ndjenja inferioriteti ndaj te huajve (grekeve apo maqedonasve, psh)

10, 11, 12..., ∞, me numra racionale, iracionale dhe natyrale...

ka qene shtet serioz me te gjitha gjerat e nje shteti evropian.

Serioz njesoj si sot do te thuash ti. Po per juve, seriozitet eshte kur ul breket para fqinjeve, kur je "shtet" qe te gris pasaporten dhe Maqedonia; kur greku te fut rruspen e te prish kufirin, kur diplomatet dhe politikanet me te larte greke vijne ne Shqiperi dhe te kerkojne Vorio Epirin. Kur ne zemer te Shqiperise/shqiptarise (HIMARE) ngrihet flamuri grek dhe kerkohet pavaresi;

kur serbi hyn ushtarakisht ne Kukes dhe Tropoje dhe shteti shqiptar ul breket bashke me nje grusht ushtaresh te veshur me batanije; kur integriteti terrirorial politik i Shqiperise mbrohet nga fshatare te armatosur se po u hyn serbi ne shtepi.

Serioziteti eshte kur mesyn ushtrine me tanke dhe avione te bombardojne popullin tend.

Serioziteti eshte kur per here te pare ne historine e kombit tend shpall idene (KOBIN!) e "pajtimit kombetar"

Serioziteti eshte kur ushtria kombetare eshte antikushtetuese.

Serioziteti eshte kur semuresh dhe me idene se po shkon ne spital, e gjen veten ne nje hale gjigande sa nje lagje qyteti ku shperthejne ujrat e zeza ne cdo qoshe.

Serioziteti...

e sa e sa te tjera kane per t'u thene per te krijuar idene e seriozitetit tuaj! smileyick:

SQARIM: ataturk ne sensin pozitiv, pasi si diktator dhe autoritar mund te kene ngjashmeri plot, jo vetem keta po edhe te tjere.

Kaq shume budallenje ka ketejpari? Ik ore mos me shpenzoni postimet me sqarime koti. ataturk ne sensin e ndertimit te nje shteti, identiteti etj. qe i ka sherbyer vendit ne fjale me vone. Enver Hoxha nuk ka bere asnjeren nga keto; totalitarizmi eshte kunder shtetit, e shkaterron shtetin, ndersa per identitit nuk mund te flitet se shqiptaret e kishin te formuar ate, ne kete kohe vetem na u percudnua duke na e shoqeruar me komunizmin.

Une e shoh qe ti di te shash, dhe nuk ke frike te shash pas pseudonimit. Por une po te pyes shume qetesisht, se c'do te thote "ataturk pozitivisht".

Madje dhe nje pyetje, se ti dhe strukturat e tua logjike e lingustike me interesojne shume si objekt, cfare do te thote "ataturk ne sensin e ndertimit te nje shteti, identiteti etj."

"totalitarizmi eshte kunder shtetit, e shkaterron shtetin" - te lutem, a mund te artikulosh pak me teper mbi kete ide brilante dhe pse jo konvencionale mbi teorine e shtetit?

Se fundi, a mund te themi psh., ne vijim te ligjerimit tuaj kuptimplote "ataturk, ne sensin e qershise maje tortes"? Po "i embel si ataturk" a mund te themi? Po "ataturk ne sensin e jeshiles majhoshe"?

***

Nje miku im kimist francez po me thoshte se ka zbuluar formulen e LSD te paster 97%. LSI + PD = LSD

hajde trip te mbare, dhe mos merr nga dy fleta se s'mban dot

ne fakt nuk ishte ofendim ai me siper, thjesht nje diagnoze, apo me mire, qe ta thjeshtoj se studijuesit e pellazgjishtes nuk e kuptojne, permbledhet tek termi diagnostik i te "vonuarve mendore". keshtu qe budalla, idiot, ne nje "sens" keto fjale nuk duhen marre si ofendim, por thjesht diagnoza qe t'i thote dashamiresisht nje bashkebisedues pas pseudonimit dhe te do te miren. Megjithate ti edhe mund ta kerkosh emrin e vertete per te me denuar me vdekje tek ajo lista qe hartuat dikur...

Kur te bjere rrufeja ne hale do e gjesh emrin tend neper lista. Tani per tani, ne lista e kane emrin prinderit e mi, farefisi im, prinderit e miqve te mi, etj etj. Te listat e veresieve.

Rrace e keqe, shkaterruat nje murtaje, dhe ndertuat nje kolere.

Bufo, ben nje gabim shume te madh kur i kerkon arsyet e dashurise kunder Hoxhes ne zhvillimet komuniste, nderkohe qe duhen kerkuar me se shumti ne 10 vjeçarin 91-2001.

 

Try again! Fail better.

 kur serbi hyn ushtarakisht ne Kukes dhe Tropoje dhe shteti shqiptar ul breket bashke me nje grusht ushtaresh te veshur me batanije; kur integriteti terrirorial politik i Shqiperise mbrohet nga fshatare te armatosur se po u hyn serbi ne shtepi.

per serbin s'ke goj me fol, se solli dhe enverin ne pushtet. partine komuniste shqiptare serbi e krijoi ne shqypni. enverin e zgjodhen si katunarin me te pashem, me bote, gjuhe te huj, etj. popllit nuk i duhej per udheheqes nje majmun me bisht edhe pse me partishmeri te larte (serbet qe ne ate kohe mendonin se ne e fshihnim bishtin diku neper breke).

po me e forta, a e di qe enveri ka marre pjese rastesisht ne mbledhjen e pare, e pikerisht diten kur u be seleksionimi i krietarit prej serbit. prandaj dhe zhduku (ose spiunoi) me pas vojo kushin dhe qemal stafen, dy komunista intelektuale te ores pare prej shkodres. 

po shiko per ju enveristet e rregjur do ta vej nje pjese filmi (nxjerre nga arshivat) ku shfaqet gjithe kapaciteti drejtues i tij ne krie te birose komitetit qendror te partise se punes.

po moj moter po, te drejte ke. solli serbi 2 intelektuale qe vdiqen burgjeve te titos pastaj pse mbeshtesnin shqiperine. po per ty ka serb vetem te keqinj qe hane njerez dhe therrin femije dhe gra shtatezene. se keshtu ta kane mesuar serbine ty keto qe ke ne krye. Do me bo 1 gare? Hajde nxjerrim fjalimet e Enverit dhe Berishes ne dac video/audio/leter me shkrim dore etj etj, dhe shofim kush o serb e kush shqiptar smiley E ke mor vesh naj here ne jeten tate se UÇk o themelu ne 1976 nga Sigurimi? Apo e ka themelu Berisha me Bujar Bukoshin.

Serbi... ahhh serbiqe ju thafte dora qe shkoi vrau ca katunar kosove edhe se rropi te gjalle kete Berishen. Ore me verte pse s'e rropen te gjalle Berishen? Asnje atentat nga serbet, as nje deklarate anti-berishe...Duhet pa kjo puna dhe ajo puna si vdiq Ahmet Krasniqi! E di si o puna o Hajdar Perrija? Kur nigjoj tipa si ty qe flasin, besoj se ajo shpia qe therrnin serb ne Burrel ka qene me verte.

PS: Sa i modh je plako...mo i modh se miqesia Berisha-Fazlic dhe cisternat e nafets qe ia cuam Milloshevicit.

1 - enver hoxha mori rastesisht pjese ne mbledhje

2 - jugosllavet sollen robt e vet me formu partine

3 - spiunoi v.kushin e qemal stafen (3 vjet pasi kishte fillu lufta)

...me vazhdu me injorancen tate mu mkap barku me thon te drejten.

Vojo Kushi o bythcjerre ka qene Kroat...e di ca eshte kroati? Kroati eshte banor i Kroacise qe ka luftuar me serbin dhe qe komandant artilerie ne ate kohe ka qene Agim Ceku. E di kush eshte Ceku? Ai qe foton e pare te lufes me UCK-ne e ka ne nje kulle me foton e Baces. E di kush eshte Baca? Enver Halil Hoxha qe ju i hengret munë sa qe gjalle e qe ju ka bere me hije kur ia degjoni emrin! Punto, basta and point!

eeeee, po fol pra mo, ku ishe ti bukurosh?

e ke fjalen per ate partine komuniste ku sekretar organizate ishte dhe ... ah qe s'po me kujtohet ai emri... kryeminister me duket se eshte sot. Se dhe ai ne France me duket se ka studiuar. Ndoshta eshte influenca e keqe franceze; nuk di ta shpjegoj, - po kam besim te ju qe kapni veten per flokesh dhe e ngrini peshe...

he mo mo se e kan von me zor berishen sekretar atehere. ai sdonte po nuk kundershtonte dot se te pushkatoshin smiley 

He bravo, Berisha, ai me duket se eshte...

mos ma ver re se niveli i inteligjences se disave ketu me ben reaksion... >< me shkakton amnezi (mase vetembrojtese biologjike e organizmit tim per te parandaluar te vjellat kronike).

Bla, bla, bla...

Pro dhe kundra Hoxhes... vetem bla, bla, bla...

 

Ju keshilloj te gjithe juve bashke-katunareve te mi qe te vizitoni vendlindjet dhe shtepite e gjysherve tuaj per te kuptuar se cfare jeni!

Shikojeni, pranojeni... kuptojeni!

 

... per te ndertuar nje te adhme me te mire!

 

Mbani vetem ere patateje dhe domateje!

Bile... e di cfare?!

Mbani vetem ere guri!

Ma shpifni me botekuptimin tuaj te cunguar!

...b - C'do figure historike ka periudhat e veta; jeten & vepren, perdhosjen, glorifikimin. Keshtu bene shqiptaret me Skenderbeun te cilit pas vdekjes i zhvarrosen kockat e i bene shurren siper, mender jush, e tani e kane hero kombetar....

 

Nuk e di ore Kunderparrulla por te ajo qe thua ti eshte komplet e genjeshtert.Eshtrat Skenderbeut nuk ja perdhunuan shqiptaret, por turqit.Kete e thote historia dhe jo thashethemet tek kafet e Kocoves apo Cerrikut.Nese mendon qe shqipteret jane turq atehere ndryshon puna dhe mund te shpegohet mire dashuria jote per Enverin.

...Jane dy tipe personi qe mund te lavderojne Enverin. Pleqte veteran e komunistet e vjeter dhe te rinjte e deshtuar te cilet veçsa ankohen (shteti, shteti, shteti i degjon keto dembela kur flasin; edhe pak do te kerkojne qe shteti jo vetem ti sigurojne buken por edhe ti mekojne si behet me femijte e gjirit). Kategoria e pare maksimumi 10 vjet e do te shuhet, kurse kategoria e dyte jane nje perqindje fisiologjike ne çdo vend te botes...

Me kete i ke rene pikes Hunter!

Ndersa zotrulers thote qe perse nuk kthehesh,po i bej nje pyetje.Ka shume greke qe emigruan ne vitet 1940-70 dhe po te shohesh shume prej tyre nuk jane kthyer ne Greqi.Mos do te thote qe Greqia eshte keq,apo me keq se ne vitet 1970??

Jo more zotrules,kemi shume vjet jashte dhe jemi stabilizuar ketej,keshtu qe sa me shume te jetosh ne nje vend aq me veshtire behet kthimi ne vendin ame.Por kjo nuk do te thote qe Shqiperia nuk ka ecur perpara.

Por le te marrim nje shembull,kam nje shok nga shqiptar dhe pas 10 vjetesh pune, arriti te marre pozicionin e inxhinjerit ne kompanine e tij.Tani si mendon ti qe ky te lere cdo gje qe ka arritur, dhe te kthehet ne Shqiperi?Ky mund te kthehet ne Shqiperi vetem nese i ofrojne nje post shume me te lerte se ai i ixhinjerit dhe dhe qe poste te tilla ne nje shtet nuk jane me shumice.Kjo eshte e verteta e moskthimit te shume emigranteve.Ata do te vazhdojne ne rrijne ne vendet e tyre edhe sikur Shqiperia te behet si Greqia.

Sa per ate kategorine e dyte Hunter, ke shume te drejte.Vetem hap forumet e vendeve te zhvilluara si SHBA,Gjermani,France dhe do te gjesh nje perqindje te ngjashme me perqindjen ketu ne PPU qe vetem shajne dhe ankohen.Keta quhen losers dhe te tille ka kudo.

Do te jemi deshmitare, qe edhe sikur Shqiperia te jete ne te njejtin nivel jetese si Greqia apo Italia keta losers te PPU do te vazhdojne te ankohen sic po ankohen sot.

Ndersa te vezhdosh te diskutosh nje plere si Enver Hoxha me duket kohe e humbur.Ai Roberto Benigni ka dhene nje pergjigje shume te sakte per diktatoret si puna e Enver Hoxhes.Nese nuk flasim keq per Enverin,atehere cfare duhet te beje njeriu qe te flasim keq?

Edhe 1997 e bene greket me duart dhe armet e Shqiptareve!

Kush dokumenta e thone mi non? Ato qe thone se Skenderbeu preu kaun pergjys me shpate? Nejse...qe e ka bo turku se vej ne dyshim une, po qe ja ka dhon i dore shqiptari kjo eshte akoma mo e sigurte.  

Ndersa te vezhdosh te diskutosh nje plere si Enver Hoxha me duket kohe e humbur.Ai Roberto Benigni ka dhene nje pergjigje shume te sakte per diktatoret si puna e Enver Hoxhes.Nese nuk flasim keq per Enverin,atehere cfare duhet te beje njeriu qe te flasim keq?

Ore ti se dukesh dhe cun i zgjut, pse duhet patjeter me pas qendrim unanim per Enverin?
Edhe mos boni rolin e robit qe shfleton, se Begnini se ka thene per gjithe dynjane. Po qe per te citu ik lexo Vaklav Havel qe ta moresh vesh cilin ke ne krye dhe si do ta pije gjakun avash avash!

Ti te ve me shpatulla per muri o Solidarnoc... e ku kam une aq tru sa te te kthej pergjigje ty?

Ama nje gje me ben pershtypje dhe nuk rri dot pa e shprehur:

Po si nuk pashe nje njeri me nivel te pakten mesatar inteligjence qe te jete idhtar i Berishes mo aman! Qe te gjithe ne nivelin e paramecit jeni???

Erdhen mor errdhen . Erdhi shpurra!Ca te TREDHUR , Ca Bufer  , ca e ca mos na hani hakun XHUPKUQER ! Po ama si individe dhe Solidare, kane nje lloj diagnoze ! Shenja te semundjes "Rrapellima" - vuajne nga mostrtetja mire e mesimeve  mbi fjalorin e ndyre te shqipes - totlitariste alias  MIXHIZMIT. Dhe si pasoje Lehje me ze te ngjirur .

Shkencetare te mirfillte smiley, qe edhe pse Gjendja aktuale e vendit kerkon qe "leja historise dhe historianeve" te shkruajne e te thone mbi FAKTE e mbi DOKUMENTE mbi SHIFRA e mbi AKTUALITETE te nje kohe qe nuk eshte me AJO KOHE....Jo JO ! Jemi ne qe i dime ne menyre TOTALITARISTE se cfare dhe si ka qene Shqiperia qe nga viti O ..ose makari edhe ne antikitet ,ose makari edhe ne mesjete , ose makari edhe ne kohen e Luftrave te pare  e te dyte Botrore, ose makari dhe ne kohen e luftes se ftohte .....Ne debatin me R.M..... Aline nje nga "heronjte e Demokratikasve " smiley  i thote Ramizit:

"Populli yne ka tradite ne Pluralizem qe nga koha e Skenderbeut....Prandaj mos na thuaj s'ka tradite ".

Ai  qe gjithnje ka qene i mprehte, dinak dhe "kopuk" i kthen pergjigje.: Dakort , dakort ...por ne kohen e Skenderbeut nuk kishte PARTI . 

Vetem nje gje nuk dime e nuk shohim ne SH...urristet ( mungon nje P pas sh - gabim shtypi ) MUTIN qe na ka rene mbi koke te gjithe shqiptareve pa PERJASHTIM qe prej vitit kur shperthyen HALETE e kanalet e ujrave te zeza prej 1992  e ketej sepse fatet e vendit u lane ne dore te lloj lloj debileve qe sot perbejne Sh...urren ( mungon nje P pas Sh , gabim shtypi ).

E forta eshte se shumica e atyre qe sot shajne dje ata dhe baballaret e tyre ngrinin dolli per shendetin e Enverit sa ishte gjalle ai, se nuk jua mbante ndryshe, dhe shajne duke i quajtur komuniste ata qe sa ishte gjalle Enveri vertete e hudhnin na nje llaf.

Por edhe fuqia e karakterit dhe fisnikeria e nje individi ketu duket, tek i rreh gjoksin era ne cdo kohe. Ata qe fluturojne si pordhe nga fryn era sot, ashtu kan qene gjithmone. Ishte e lehte per kedo te mbyllte sqepin per sa kohe ishte gjalle Enveri, dhe eshte shume e lehte ta shash Enverin sot.

Dinjiteti dhe morali i cdo shoqerie qendron ne opozite. Nuk shoh asnjegje fisnike te jesh bythlepires i njerezve me alabake qe jan sot ne pushtet ne Shqiperi, dhe mbeshtetes i masakres kombetare.

Dashuria jone hoxhiste
Kaq e dhunshme
Kaq e brishte
Kaq e ndjeshme
Kaq e deshperuar
Ende kaq e gjalle
Eshte e jotja
Eshte e imja
Kokeforte si mushke
E gjalle si nje deshire
E pashpirt si nje kujtese
Budallaqe si pendimet
E dashur si nje kujtim
E ftohte si mermeri
(sipas perkthimit te AS)

Emo, c'na e ngaterron Preverin me Hoxhen, a te keqen?

Larg, larg,

shume, shume larg! smiley

Debati u hap tek intiligjenca e nje drejtuesi qe mban pushtetin me dhune per shume vjet.

Po te ngrihet pyetja se Gedafi a eshte intiligjent?, pa medyshje eshte rrot K...t.

Po Sadami a ishte intiligjent?, edhe ky rrot K..t.

Po diktatori yne ç'fare ishte, rrot K..t ne katrore.

Rrotk...mi eshte nje rryme e jetes. Te adhurosh kete rryme je nje rrotk...t i perkryer.

Me duket se pashe nje bukurosh, nje spiker, nje solidarnoc dhe nje bredharak aty...

Me lote ne sy thone me vete: "eh c'kohe te paperseritshme ishin ato!"

dhe ketu na thone "ishim te infiltruarit e PD-se akoma ne stasis per te ndryshuar rrenjesisht PPSH-ne."

Megjithese, eshte frymezuese ta shohesh Saliun mes shokesh edhe njehere...

Fitneti i shkrete ka pas thone " Dashnia me e ronde se plumi". Enveri i dha  plum me dashuri njerzve.

shprehjen 'trap me zile' do e zvendsoj qe sot e tutje n'fjalor me 'zotrules'.

 

Psh. ti Idris je zotrules!

tani o ajo pjesa qe duhet me qesh ne? apo ke akoma naj xhevahir si puna asaj THIS IS A MIRACLE OF FREEDOM smiley 

t'ofendova shoket e idealit apo kerceve se harrova me t'qujt edhe ty zotrules?

me ofendove shoket e idealit dhe po dhjet demokracine! ca tbejm e kemi virtyt solidaritetin ne te sojit tone smiley

Po ti kot e urren sistemin e vjeter...  nuk te ka bere sistemi, ti ke lindur budalla...

Ne fakt eshte objekt interesant studimi per biologjine te shohesh si mblidhen paramecet te Sala si mizat te mmm... mjalti...

Hapa internetin/Hyra n'PPU/ Sala me Enverin/ u kan zon me dru...

Vaj, vaj , vaj/fjalet me plot me helm/Sala me Enverin/ju kan bo zeher...

Nje fqinja ime do ju thoshte: ju shpelafte panuklla... dhe e keni pak!

ah ti ene nja 2-3 te tjere ktu jeni ftof n'tajare...une po t'them i kom jetu ato vite e ate mut regjimi, ti m'thu mu "lexo c'a ka shkrujt zotrulsi me zotrulsat e tjere per dullen".

Po pse m'duhen mu syte e tu kur un shof per bukuri mer zotruls?

kohet e fundit po shoh nje rivleresim te figures se tij dhe sado shkarazi qe mund te dale dikush e ta shaje po ashtu shkarazi dalin ja 100 te tjere qe e mbrojne.

Dasem pa mish nuk ka, e EH ka bo dasem e ka honger mish. Fundja luften civile e fitoi, pavaresine e Shqiperise e garantoi, poligamine e shkaterroi. Si pjelle e perandorise Osmane qe ishte nuk pati vizion qe te zhvillonte nje infrastrukture per njerezit por per kafshet, dhe ja ku i kemi kafshet e shtruara ne sofer qe nga PPU deri ne Tirane. Tani ka ardh koha ti kthejme ne njerez. Sidoqofte, une po ja fus afer polit te veriut per nja 2 vjet.

 

plako, kthehemi prape te pika e nisjes:
eshte figure poliedrike sepse beri ca te mira...me ket qasje nuk kena me msu asnjihere me i von fajit emer. Faji mund ta ket emrin edhe Berisha - mu nuk m'rruhet fort per 'x' apo 'y' se nuk jom zotrules po qe t'thush se "dulla ka nevoje me u studiu me mire' dhe 'sepse sot ka njerez qe po e rivleresojne figuren e atij nis nga gjendja ku ndodhen sot' kjo per mu eshte per te ardh keq. Une kuptoj fare mire kto nipat e mbesat e Lenka Cukove e Pali Miskave se ndrrimi i sistemeve i prishi planet afatgjata po m'vjen keq kur shkalla e miopise arrin kaq larg. Nuk ka nevoje me ngrit Salen lart per me ul Dullen posht...te dy mund t'jen karaktere te ngjashme po nuk mund t'kete rob me dy pare tru n'koke qe te mos shofi qe satrapi ka qene nji mizantrop i ndyre qe nuk la njeri pa vra e pre per arsye egoizmi dhe per te njejtat arsye rrethoi veten me bythlepirsa injorante. Ky Neron na la shekuj mrapa si komb, po ajo qe m'ben me u ndje me keq akoma, eshte kur shof zotrulsa qe jetojne akoma ne boten e prrallave te gjyshit dhe kuptoj se ne akoma nuk dum me fitu kohen e humbme.

Se cfare ka lidhje Sala me Diktatorin ju e dini!

Njeri mbreteroi, pasi hengri gati te gjithe bashkepunetoret e tij, inteligjencen e vrau, me pas e rikrijoi si deshi ai dhe pastaj e shkaterroi perfundimisht, e la vendin ne skamjen ekonomike me te pa degjuar te Europes se koheve moderne. Se si perfundonte njeriu ne radha 24 oreshe per nje kg. qumesht per femijen, vetem disa ketu duhet ta kene degjuar. Nese jo, le tua kerkojne prinderve te sinqerte se nuk eshte larg, 19 vjet kane kaluar.

Tu bej nje pyetje, a di kush sa ka qene sasia e proteinave dhe kalciumit  ne fund te viteve 80-te ?

Qe Shqiperia pos humbjes se dinjitetit po humbiste elementin baze te trashegimise qelizore te llogjikuarit, dhe po shkonte drej dekompozimit intelektual, vetem nje te hedhur syri te viteve 80 kerkon. "Pulezat dhe arezat" "lepuri dhe lopa", "do te hame dhe bar", disa shprehje qe po conin ne kolaps.

Me vjen habi qe, nese shkruani prej jashte Shqiperie, dhe pyes a e keni marre vehten pak nga ajo varferia dekapitulluese, e a ju punojne qelizat e trurit normal, per te llogjikuar e krahasuar cilesine e jetes. Apo nostalgjia per prindin, qe iu ka dhene edukaten enveriste( jo komuniste) diku prej frikes, diku prej interesit, e diku prej dogmes injorante qe mbarte ai, sepse kishte qene bari dhensh e tashme ishte bodigard me "aro" ose makari kishte bere edhe Shkollen e Partise,  te ju detyroje te shkruani "horror commentary".

A mund te thote ndonje se ,ne cfare lloje sistemi jeton sot Shqiperia ?

(Se mos thote ndonjeri kapitalizem se do te me vije per te qeshur !)

Te te jap une nje pergjigje, nuk e di a do te kenaqi.

Kur ka nderrime rrenjesore te nje sistemi , dm th. kur kalon prej nje diktature ekstreme qe ka zgjatur mbi 45 vjet, pra dy breza te plote njerezore, dhe kjo diktatue eshte e shoqeruar me varferi shume te madhe si ne anen intelektuale ashtu edhe edukaten e te ushyerit(jo ngrenien), fillon edhe ajo qe quhet coroditje totale e shoqerise.

Pra ne kete moment po kalojme nga anarkia totale ne anarkine segmentare te  komanduar.

Ne 20 vitet e pare te viteve post-dikt, kishe antishtet, kishe rrezim te shtetit per 24h, kishte vjedhje dhe vrasje me ndihme segmente shteti, papergjegjshmeri deri kargjozllek. Masa ishte e mpire dhe e rremujshme ne fillim, tashme eshte amorfe, e perzier ne mendim, qe shkon drejt kerkimit te nje shteti te forte te cilin e ngaterron me diktaturen. Kjo pasi nuk ka idene e fortesise se ligjit, pasi nuk e ka njohur asnjehere ate. Te imponuarit nga jashte dhe duke u imponuar nga lart kerkon disa 10-tra vjecare.

Hapja dhe komunikimi i lire i njerezve dhe mallrave do ta shpejtoje edhe konceptimin per lirine e fjales, ushtrimit te punes e prones ne perballje me shtetin e dobet ose jo serioz.

Kur ka nderrime rrenjesore te nje sistemi , dm th. kur kalon prej nje diktature ekstreme qe ka zgjatur mbi 45 vjet, pra dy breza te plote njerezore,

Sala eshte 65 vjec. Ka lindur ne 44, u themelua sistemi, Sala u be 25 vjec, (iku brezi i pare) erdhi viti 69, fillon brezi i dyte. - etapa kur Sala pergatitej me mish e me shpirt per t'u dekoruar me teseren e anetaresise ne PPSH; i shtojme dhe 21 vjet te tjera, bie dhe brezi i dyte, qe e gjen Salen komunist dhe sekretar organizate, me te dyja kembet, madje edhe doktor te Bllokut, dhe zevendesues i vetem i Isuf Kallos. Nga 1990 deri me sot behen 19 vjet, gati nje brez tjeter (sipas postulatit te Keiendit) dhe Saliu eshte perseri ne pushtet. 4 vitet e para (+1) si president dhe fuqiplote absolut ne Shqiperi qe rezultuan me zhdukjen dhe rrenimin total te shtetit shqiptar, plus humbjen e gjithe kursimeve dhe mjeteve te mbijeteses se gati gjithe shqiptareve (perfshire gjakun dhe djersen e emigranteve), 4 vite te tjera si kryeminister, dhe 4 vite qe sapo kane filluar, po si kryeminister. (kryeminister kesaj rradhe sepse konstitucionalisht, eshte posti me pushtetin me te larte ne dore te nje individi te vetem ne republiken parlamentare)

Ti po flet per nderrim rrenjesor te sistemit? Me te njejtat fytyra? please! Me te tilla argumente ve ne rresht tipa si bredharaku, spikeri, solidarnosci dhe polici... po mos kujto se llogjika jote do terheqe interesin e specieve me te larta se njeqelizoret.

 

 

ushtare te Sales!

Gatiiiii Tu!

:applause: =D&gt; :applause:

ah mer palle, mer palle...truni jot nuk ka rrudha; eshte asfalt fare. Shkru ka 3 faqe me budallalliqe dhe knaqesh t'u i lexu vete. A kupto sa dallkauk je mer? (pytje retorike se e di qe nuk kupto gjo!)
Un nuk po t'shaj baben se jom PD-ist ose du me mbrojt Salen; edhe sikur sot t'kishim Tosin ose Ramen per mu nuk ndryshonte naj gjo. Lexoje mire ket dhe munohu me i shkurtu traplliqet qe shkru se le nom

ne rresht te thashe!

PS: je ti ai qe ka krijuar bindjen se na plasi trapi neve se shave Enverin.

Une ty dhe parameceve te tjere te kolonise tende ju kundershtoj sepse edhe shani Enverin, edhe e keni kelyshin e tij kryetar partie, edhe kryeminister.

Perdorni 2 standarte, Enveri ju duket sapun e Sala djath... T'i shaje te dy, do te te jepja doren, sepse nuk ka rendesi cfare aresyesh do perdoresh, po do tregoje konsistence ne qendrim ne parimet e tua. Ti je njeri pa parime, njesoj si Berisha; dhe ti Berishen e mbron sepse je injorant, jo sepse nuk i takon me botes njeqelizore...

Kete e tregon me se miri se ne 2 komente 3 i ke me sharje dhe fyerje sikur sapo ke zbritur nga autobuzi i qaflesheve mitingashe te Berishes.

nejse, mos e ver ujet ne zjarr per ato qe them une, duhet te te mjaftoje fakti qe Sala is proud of you.

Nuk ke thene thelbin ,cfare lloje sistemi jemi ? Prona kolektive parimisht ,nuk ekziston...u shkatrua ajo perbente bazen e nje sistemi komunist te tipit me te vecante ne shqiperi !Sigurisht i deshtuar! Por cfare lloje sistemi jemi ? Prona private eshte e shenjte ne Shqiperi ?Cmardhenie kane njerzit shteti me to ?

Tani keta te zgjuarit "do ta bejme shqiperine si Europa ,si Zvicra .." clloje sistemi po aplikojne ? Thone se po ndertojne kapitalizmin "me forcat tona "kane ndertuar rruge te reja ,dhe pergjate tyre ,"onash" majtas djthtas ne toka buqsore ,te cilat shqiperia i ka me pakice ,po ngrene qytete qendra banimi ( A  dhe B) ne toka buqsore qe skane as nje infrastrukture urbanizimi ,d.m.th ujesjelles ,transformatore per shperndarje te energjise elektrike ,qendra spitalore ,shkolle ,qendra sportive ,transport publik etj ...

Qyteti A dhe qyteti B anash dhe pergjate te gjitha rrugeve qe po ndertohen ne Shqiperi jane pa kontroll ,jane ne nje lloje zhvillimi te pa pare ,i sigurte kaotik dhe i pa mundur per tu riparuar !

Vetem te shikosh Durrsin ,plazhin me sakte mund te kuptosh kaosin e nje qendre banimi urban nga me skandalozet ,ku nuk ekzistojne as edhe nje rregull i sakte normal, per as edhe nje gje .Te gjithe jane pronare ,duke fillu qe nga nje lupsar rruge ,e deri tek "bosi" i madh qe zotron shtepi banimi ,lokale ,bisnese etj!

Cdo cep trotuari, cm per cm ,eshte i okupuar "nga pronar"" kapitaliste" qe kane nje prone, nje bisnes ,nga me i vogli,(ai i lupsarit) shitsit te domoteve ,trangullit ,i mallrave "industriale" "teknologjike"(celulare ,MP3.ETJ)karta telefoni ,misra te pjek ne mangalle jevgjish hekurishte karrocash llaci ..te gjitha keta lloje "bisnesmenesh"...nga me i ulti tek me i larti ,ne komune bashki qeveri ,sipas niveleve, mund te ushtrojne cdo gje ,pa kufizim ...

Ky lloje sistemi, eshte ne cdo qelize te truallit Shqiptar ,eshte nje sistem kaotik ,qe nuk mund te quhet kapitalist ,as komunist, ky lloje sistemi eshte kaotik i semure me pasoja te pa riparueshme per momentin.

Ky lloje sistemi nuk eshte askund Eurpoian !Kete mund ta gjesh ne Indi ose ne Afrike !

Kush e ka fajin ?

E keni aty ,ne mes jush ,lirine e gjeti tek ju ,nuk ju asolli ai ,eshte vete Skenderbeu i Tropojes ,arkitekti i ketij sistemi !

 

ti ose je zotrules ose bo vete.

Nqse hyna n'ket muhabet kafeje (se debat njeriu ben kur fol me dike qe ka 2 pare mend), ket nuk e boj se du me diskutu per sistemet (ti nuk m'dukesh aq i afte me diskutu per sisteme kur flet per jevgj qe shesin misra etj...). Ktu ishim tu fol thjesht per dullen. Nqse nxiton me e cilsu si perfaqsues te sistemit, m'lejo te them qe Dulla nuk ishte perfaqsues i denje i komunizmit; do i benim padrejtsi komunizmit nqse e ben ket se ai sistem qe ngriti ne kembe ky ishte dicka primitive dhe e sajume, nji lloj komunizmi i bastardum sipas tekave te Dulles.

Okatnaro ,une jom ai qe jom ,nuk perdor dhe nuk kam perdore qysh kur smahet mend dy emra!

Sa per sistemin te gjitha hyjne aty edhe misri edhe shura ne Dures !

nuk t'kom thon qe perdor 2 nicks mer tutkall; kur t'them zotrules t'kom thon 'trap me zile'

Ka mali ke zbrit ,

n`tiron zune ven ,

Kaptina si dardhe ,

do me na dhon dhe men!

Hi,hi,hi,..!

 

....ky lloje sistemi eshte kaotik i semure me pasoja te pa riparueshme per momentin.

Mbasi shkruan aspekte teb rrokopujes, te cilen e dime aq mire se jetojme ne mes te saj, arrin te konkludim sa me siper qe kaotik=anarkik, pra e njeja gje. Thua te pa riparueshme sepse nuk arrin ne konceptin se si riparohet.

Pastaj e kerkon fajin tek Saliu i maleve.

Une mendoj se gjendja e trubullt eshte pasoje, pra anarkia ose gjendja kaotike eshte pasoje. Del nje Sali ose nje tjeter, kjo eshte periudhe qe kerkon 20 vjecarin ta kaloje dhe me pas do vime( ose jemi ne fillimet) e asaj te fragmentarizuares qe kerkon disa vjet te tjere.

Une ta kisha llafin qe e kemi peshqesh prej Neverit.

E gezojme ose jo eshte ceshtje tjeter, varet prej individit si e kaperdin.

"zotrules" une nuk kam ndermend te futem ne lojen tende te llogarive, pasi me lart dukesh qe je patologjik ne te diskutuar. Per sa me siper do te jesh nga ai grupi i brezit te barinjve te zbritur poshte, qe bashke me pushket zbriten edhe gjak-sorine, etjen per te denigruar cdogje qe ishte me emrin kulture dhe tradite fisnike.

Grupi per te cilin shkruan ti per "kaloresin" e veriut, ta kam percaktuar tek ata intelektuale qe donte ti rikrijonte por i shkaterroi perseri, Neveri, perfundimisht. Ky eshte vecse pjelle e sistemit, por te pakten bishtin e la ne mal, jo si ata qe erdhen ne 44 dhe u deshen 25 vjet sa ta fashitnin.

Komunizmi eshte sistem, ndersa Makabri nuk ndertoi sistem. Edhe ate qe deshte ta bente ne fillim e shtremberoi keqas e ne 48-53-shin u gjend ne me s te gjakut ku nuk e lante me Makbethi. Komunizmi fluturoi.

Pastaj e dini vete, ose lexoini "veprat", po ja u paten ruajtur si hajmalie.

Thua te pa riparueshme sepse nuk arrin ne konceptin se si riparohet.

O rrypo ,(hi,hi..)me perkedhelje po te them mos ma merr per ters ! Ti thu se une nuk kam koncept se si riparohet a ?

Me vej mu aty ne Durres ,dhe po se bona Plazhin e Durrsit sic ka qene me pare ,mos me thonishin Sal Berisha !

Cfare ka mer do zor te madh?

Zbatimi i ligjit njesoj dhe per te gjithe ,rrugullon shume pislliqe !Por sic dihet peshku qelbet nga koka ! Ajo thenia se tek burimi del uji i paster dhe uji qelbet rruges ,nuk vlen ne kete sistemin qe po jetojme rusho!

Ne shqiperi nuk ka as nje deshire te mire per te zbatuar ligjin pik, o rrush !

.! Ne Durres isha vetem nje nate ,me mori nje miku im ,shetita nga Currilat e deri tek pylli me pisha(kishin njel nja dy si qimet e qoses) dhe e pash jeten atje si jetohet ,per bese ,nuk me zuri syri as nje turist ,italian,gjerman ose anglez me shumice ,tek tuk vetem,dukeshin te friksuar dhe jo te qeshur ,vecse jevgj kosove dhe katnar trgtare ambulante qe i gjen vetem ne  Indi andej nga Dehli!Me te myt era e ujrave te zeza !Amund te riparohet ai vend ,ose a mundet nje vend aq i bukur si Durrsi ti njgjaje Majamit ?

do t'vije rradha edhe ty me drejtu po ke shume rruge akoma - si fillim, shko dhe mso si vihen pikpytjet ose presjet

S'kam kohe ti lexoj keto komentet, po kisha nje pyetje te sinqerte per bashkeblogistat tane te dashur (filo)komuniste: Mbas kaq vitesh, c'fare konkretisht ju njeheson juve akoma me Enver Hoxhen?

Perderisa ofendoheni kur ai kritikohet ose "nuk vleresohet" sic duhet, them se patjeter duhet te keni njefare njehesimi me te ose me mentalitetin e tij. Ndryshe pse do ndiheshit te ofenduar/revoltuar kur kritikohet ai? Apo eshte thjesht inerci per hater te prinderve tuaj dhe mentalitetit te tyre?

Thjesht jam kurioz, nuk e kam me te keq pyetjen. Thjesht mundohem te kuptoj mentalitetin tuaj. smiley

O bilmez antifiloenveristësh... shkrimin nuk e kishte bërë ndonjë filoenverist që t'i mund ta bësh atë pyetje... atë pyetje bëja Bufit që ka të njëjtat mënd't e tua... ju mbushet mëndja që të flisni për Enverin dhe pastaj çuditeni se si paska dhe të tjerë që e mbakërkan mënd smiley

P.s: Meqë nuk më kishte shkuar ndonjëherë ndërmënd t'ja bëja vehtes atë pyetje, përfitoj nga rasti që t'pyes ty dhe bufat e tjerë:

  • Mbas kaq vitesh, c'fare konkretisht ju njeheson juve akoma me ata që urrejnë Enver Hoxhen?
  • Ju ka bërë impjantin e shtëpisë? smiley
  • flisni se ju vjen keq që keni vuajtur JU apo sepse ju vjen keq që ka akoma njerëz që e kujtojnë për arsye krejt të ndryshme nga tuajat?

 

 

U rrite e s'u poqe dhe ngele gjithe jeten ...kalama, se ata pergjigjen duke mos u pergjigjur dhe duke te bere te njejten pyetje. smiley

Pyetja ime nuk kishte te bente direkt me kete shkrim, po me juve, dhe sinqerisht nuk e kuptoj se ca ju njeheson akoma me Verin, prandaj thjesht desha te kuptoj dicka. smiley

Dhe jo, pyetja ime nuk qendron per juve ndaj neve, pasi te kesh dicka te perbashket apo simpati/rrespekt per nje njeri mizor/diktator eshte dicka e pazakonte/jonatyrale; nderkohe qe te kesh simpati apo dicka te perbashket per viktimat e tij, apo ta urresh ate, eshte natyrale, eshte njerezore, jo vetem per ata qe kane vuajtur prej tij, jo vetem per ata i perkasin te njejtes kombesi, po per cdo njeri qe di sado pak mbi ngjarjet.

Ashtu si nese sot do kishte kaq shume gjermane ne perqindje qe njehesohen ne nje fare menyre ose ne nje tjeter me Hitlerin (sa c'ka shqipo qe njehesohen akoma me Enverin) gjithashtu nuk do isha ne gjendje te kuptoja se c'fare akoma kane ata te perbashket me te.

 

P.S. Ma mori mendja qe s'do pergjigjeni, po thashe hajt po ju pyes gjithsesi. smiley

Po ju jeni aq bufa saqë ja numroni t'mirat dhe të këqijat Enverit dhe pastaj habiteni se si ka mundësi që paska njerëz që vlersojnë vetëm të mirat.

Vazhdoni ta akuzoni si diktator që ka vrarë dhe prerë me qindra e mijëra shqiptarë... por AKOMA NUK KEMI PARË NDONJË TË PËRVUAJTUR TË VËRTETË QË TË FLASË NGA PARLAMENTI SHQIPTAR.... nëse është e vërtetë që paskan qënë kaq të vrarë nga Enveri, atëhere si ka mundësi që AJO PJESË e përvuajtur NUK NJIHET/SHIHET sot???

Nuk them që s'ka egzistuar lufta e klasave... nuk them as se ajo ka qënë një lojë fëmijësh (E kam provuar në shpatullat e mija), por edhe të flisni kundra Enver Hoxhës vetëm se kështu ka thënë Sala, kjo s'ka bythë ku të rrijë.

Dikush qëparë justifikonte periudhën 20 vjeçare të tranzicionit me vështirësitë që ndeshen me rifillimin e diçkaje.... ENVERI e nisi nga ZERUA... bëri shtetin, qeverinë, ligjet, ushtrinë... kishte mardhëni dipllomatike me gjithë botën dhe JU DHA KULTURËN (ose ambjentet e mundëshme përt'u rritur larg bagëtive) gjithë këtyre bufave të sotëm, që na dalin të gjithë antikomunistë të thekur dhe ja dinë për nder vetëm bacës Salë që kanë mundur të dalin jashtë.

P.s: Sa për të të spjeguar diçka tjetër rreth komunizmit tim: Jo çdo sistem antikomunist do të thotë patjetër që është kapitalist... dhe nuk është e vërtetë as aksioma juaj: Kapitalizëm=demokraci

P.s2: Mos më detyro të të replikoj prap, se edhe nji koment m'ka ngel... se ndrysh, atë koment të fundit do ta filloj me nji t'shame për ty smiley

qetesohu ore ti se do na kepusesh ndonje kerthize...  smiley

po ti bej nje pyetje per te qene... ja po te bej une nje pyetje qe t'i pergjigjesh ti, pastaj na thuaj dhe pershtypjet qe te le; pyetja:

Pse je kaq budalla?

... tani ler pershtypjet.

bredharako qe e ke llapen e gjate dhe po tvje rrotull ket e shof une. po pse dreqwin nuk fole atehere qe tmos kishim neper kembe sot, se mor vesh. nejse...zoti si shef te gjitha sidomos ne shqiperi.

o cub n'klase t'peste te fillores. Ke nigju ate shprehjen e vjeter "ta kem hasmin si ty jetoj edhe 100 * vjet"?
(*) n'rastin tat, ai numri shumzohet me 10.

O Buf

Sa here e shoh kete foto me kujtohet 20 shkurti i 1991 dhe nja 10 cope plumba qe me fershellyen afer veshit ate dite.

e di se kush me qelloi? policia e xhaxhit Enver te dhjer dhe xhaxhit Ramiz qe e ka gojen me oriz e me mut.................

Me e rendeshishmja per temen eshte se Absurdistanin tone te dashur e drejtojne te njejtet kriminele qe e drejtonin me 20 shkurt te vitit 1991. 

kurse une o peshkaqeno sa here shof kete foto me vjen te qesh! diktatura me e eger komuniste, sishte e zonja te zbythte ty dhe ato barktharet e tjere? Kush e hodhi bustin ju qe iknit 400 burra me vrap nga nje qen kufiri?...pfff! Ahhh Ramiz Alia cna bere...

O cuni i Enverit (kunderparrulla), e di si eshte puna? Nuk e rrezuam "ne" komunizmin jo, "ne" i dhame te shtyren e fundit kur ne fakt ai sistem ishte rrezuar me kohe. Pervec disidences dhe kundershtimit politik te komunizmit, ai sistem deshtoi nga pikepamje ekonomike. Ne vitin '90 Shqiperia ishte ne krize, e akumuluar qe me para. Mungonin ushqimet por edhe kepucet ne dyqane, dmth cdo gje elementare.

Komunizmi ra si molle e kalbur nga pema.

Kur e mendoj se ne cfare stadi mizerabel e nisi Shqiperia, shume me keq se te gjitha vendet e tjera te lindjes komuniste, ja u fal te gjitha gabimet politikaneve tane te tranzicionit, perseri kane bere mrekullira.

Ja edhe komunistet pabuksa si puna jote kane mundesi te shtesin plazhet e Shqiperise nga Velipoja ne Sarande, ne kohe te xhaxhit duhej fletekampi...hahahaha

Se vej ne dyshim qe u kalb sistemi se fillut duke spiunu vellezerit e motrat tuaja. Rrenit shtetin se e kishit realizu planin 345 % mbi nivelin e detit smiley
Sa per plazhet avash i cik vlla se je dhe shqiptar! Me flete kampi po me 6 mije lek bote pushime gjithe shpia me te ngrene, te pire dhe te q... Sot se di pse po sma ma xhepi o ti shok. Po sbesoj se ka te beje me leket se Berisha me Bejkerin na sollen cekun e bardhe dhe florinjt qe kishte mcef Enveri ne zvicer smiley Rrezik skam qejf me shku nplazh une.

PS: Mgjej 1 qe s'e ka mor fleten e kampit dhe nuk o i knoq dhe do te gjej 1000 emra robsh qe se kane pa plazhin me sy prej vitesh. Kur them plazhin dmth as Durresin e jo mo Saranden qe bo Marlboro 5 euro!

O cuni i Enverit (kunderparrulla), e di si eshte puna? Nuk e rrezuam "ne" komunizmin jo, "ne" i dhame te shtyren e fundit kur ne fakt ai sistem ishte rrezuar me kohe. Pervec disidences dhe kundershtimit politik te komunizmit, ai sistem deshtoi nga pikepamje ekonomike. Ne vitin '90 Shqiperia ishte ne krize, e akumuluar qe me para. Mungonin ushqimet por edhe kepucet ne dyqane, dmth cdo gje elementare.

Komunizmi ra si molle e kalbur nga pema.

Deri ketu ke thene gjera te sakta, jo nje tablo te plote, por ato qe ke thene jan te sakta.

 

Kur e mendoj se ne cfare stadi mizerabel e nisi Shqiperia, shume me keq se te gjitha vendet e tjera te lindjes komuniste, ja u fal te gjitha gabimet politikaneve tane te tranzicionit, perseri kane bere mrekullira.

Ketu pastaaaaaaaj............ Shqiperia e nisi shume me keq se te gjitha vendet e tjera komuniste? Ti nuk e ke idene se per cfar po flet more i mjere. Shqiperia ishte keq, shume keq ekonomikisht, por me thuaj vetem nje merite qe kan politikanet e ketij 20 vjecari ne permiresimin e ekonomise ne vend, vetem nje. Jo vetem merite por vetem pengesa i kan dhuruar keta driteshkurter alabake zhvillimit te Shqiperise.

Ekonomia ka qene i vetmi aspek ku Shqiperia ka qene keq, por jo me keq se te gjitha vendet komuniste qe na thua ti zoteri, sepse nuk e ke idene, se ne c'gjendje kan qene ish BRSS, Polonia, Rumania e Bullgaria. Shqiperia ka pas ndoshta numrin me te larte te te punesuarve, dhe belive it or not shqipetaret kan jetuar me mire se shume nga ato vendet komuniste lindore.

 

Per aspektet e tjera Shqiperia ka qene rol shembullor more i mjere, shqipetaret kan gezuar sherbimet nga me te mirat ne bote, qe nga shendetesia, arsimi, rendi publik, problemet sociale etj, qe nuk kishte asnje arsye perse kjo klase politike e ketij 20 vjecari tu fuste shkelmin, pasi qe jan sherbime qe u duhen njerezve ne cdo kohe, dhe nuk jane pjese e ideologjise komuniste, por nevoje shoqerore ne cdo sistem.

Shqiperia gjithashtu ka pas struktura shteterore te konsoliduara mire, dhe nje shtet te shendetshem, si pak shtete ne bote, qe perseri ishte prone e shoqerise shqiptare dhe skishte arsye perse duhej shkaterruar me ndrrim te sistemit, ate shtet trrasheguan alabaket, injorantet, horrat e ketij 20 vjevari dhe e shkaterruan deri ne qelizen e fundit, deri sa dha shpirt ne 97-n.

Sot horrat dhe alabaket, jo per merite te tyre, sepse nuk jan te afte as te nxjerrin qimen nga qulli, por me udhezimet e atyre qe i terheqin per hundesh nga jashte, kan ngritur nje shtet qe punon kunder kombit shqipetar, per interesat e te huajve, nje shtet me institucione qe jan ngritur jo te permiresojne jeten e shqiptareve por te pengojne zhvillimin normal te jetes   te tyre.

Nje shetet qe hyn ne nje aleance pa asnje negociate, pa kushte, pa kerkesa dhe perfundon me shtete historikisht armike qe patrullojne qiellin shqipetar me avionet e tyre, nje big fuck you per te gjith ata heronj qe kane rene ne lufte pikerisht qe vendi dhe qielli i shqiptareve te kete zot shqiptaret.

Cfar te te them me une ty ???? Do kuptosh ti edhe po te vazhdoj une?

ah ti ene nja 2-3 te tjere ktu jeni ftof n'tajare...une po t'them i kom jetu ato vite e ate mut regjimi, ti m'thu mu "lexo.....

 I Tredhur ! Ka rrezik nga krahasimi qe jep , duhet te kesh jetuar ne ate regjim . Sidoqofte tajaren ta kurseu , nuk ta shiti si babai jot shpirteror ... . Ne fund te fundit atyre qe u " hante" ua krujti vet , pa ua nxjerre ne ankand ; po truve s'kish cfare tu bente se nuk ti kerkoj njeri , aq me teper sic e ke zgjedh edhe nga niku ...c' mund tu bente te tredhurve , pervecse ti perdorte si eunuke  te shpirtit e te trupit ? Je shembull shume i qarte i tredhur !

Ketu behet fjale per nje fenomen qe shpesh ngatrohet me sharjet , ulurimat , bajgezsimet , peshtymat , gromesimat, blegerimat dhe muallitjet nga ish SERVILET dhe Ish "Komunistet "me te ndyre te asaj KOHe , te tipizuat aq mire nga V.  Havel qe nuk eshte ndonje veshtiresi ti kuptosh si Sh...urriste ( mungon nje P pas sh - gabim shtypi)..... me nje tedence te njerezve qe anojne nga nje analize e sakte me fakte , por qe shpesh u humbet durimi kur lexojne  BUFRIT , sepse nuk u besohet me cfare letyrash  kane te bejne e me ke po kuvendojne .

Gjithsesi nje sistem i sotem qe quhet Regjimi i Berishes ose Ideologjia e Mixhizmit ne SUNDIM ,eshte Turpi me i madh i te gjitha kohrave per t ' ju perqasur me intelekt si proces zhvillimi. Kjo eshte arsye kryesore qe shqipot kur mendojne c'kane hequr ...por sidomos c'po heqin ...shpesh i rikthehen asaj KOHE ! 

Keto tema e prurje per sa kohe do kete te Tredhur nga trute smiley dava tipash qe u kane vershellyer plumba ne vesh smiley apo tipa "inteligjente" te dale e te mesuar nga bangot e shkolles te atij sistemi   qe ligjerojne si bil -bile smiley , te rreshtuar si  USHTETARE  me kete lloj mish - mashi Salisto -Mixhist , qe propogandohet nga Speakerfone e solidare , mbetet shume kuptimplote menyra e nderimit :

Saliu - O Popull !  Do t'ju zhys ne mut sa tu mbuloje dhe koken !

 

pse ka kaq kara si ky me lart?! kujt mund t'i hyj n'pune ky palle kari injorant si ky?! Vej bast qe, ta kish dit nona jote se c'a palle kish me lind, te kish abortu direkt qe diten e dyte (se e para qe aksident)
 

ta thashe dhe dje po e paskan fshi administratoret.

po e krru me gjethe fiku kot me robt. ma kalo cik nr tend me mesazh privat se po ste bona qe te qaj e zeza non, bir k*rve qofsha. s'u bone ti mer langaraq tna prishesh muhabetet e tna fusesh fjalet k*r ven e pa ven. nqs ske ti respekt per tatin, ta pres e ta fus ne goje se ne te tjereve te siguroj qe na dhimbset.ene ta dij qe mdel shpirti im, pa ta nxjerr ty shpirtin s'rrij. plehre e shkerdhatokracise!

ps: ma kalo cik naj numer ose emer me mesazh te thashe. edhe mos harro qe ke tbosh me komunista nga ato qe hane njerez dhe vrasin rob tpafajshem (sic e thoni ene vete).

Cfare ka bere vaki? Pushime te keqija? Se mos me shani edhe mua eh...s'i kam kujt gje borxh  

Pse e vret mendjen kot dhe meresh me katnara ,ntirone kane ardh dhe dhe kane bo i byth ven ,kaptinen si koqe dardhe ,na japin dhe men !

Enveri ka nje faj .,.qe i boni me shkolle katnarine ,malokerine......

te dashur peshq,

e shkruajta artikullin e melarte per te thene sheshit se sa akoma jemi te lidhur me te kaluaren tone te keqe, dhe me lideret e asaj kulture.. cdo regjim ka gjithmone te mirat e te keqijat e vete qofte dhe liderit dhe peshen e te mirave e te keqijave e vendos historia....

por flas me bindjen me te madhe se dashuria jone rrenjet tona per totalitarizmin dhe per baballaret totalitare na bejne akoma njerez te varur nga  e kaluara aq e hidhur dhe aq e imponuar...si manekinet e dikurshem ne adhuruam nje baba qe ne rinine e tij kish qene jo vetem kurvare, duhanxhi dhe nje njeri aspak i lidhur me familjen, natyrisht perpos nevoja ekonomike...sa filluam ta idealizojme dhe ta idhullzojme....duke harruar te keqijat....une isha i vogel (rreth 6 vje&ccedilsmiley kur ra komunizmi dhe nuk mbaj mend si mund te mbajne mend me mire shoke te peshkut por natyrisht si çdo femije qe disa gjera i ka te ngulitura mire edhe une kisha te ngulitura figurat e liderve te ppsh bashke me te ndjerin ne krye.... do tju them thjesht kur lahesha, ujin e nxehete e urreja...therrisja me te madhe ne ndihme enverin ramizin apo kedo tjeter...çfare dua te them me kete??? dua te them qe ne qofte se brenda mendjes se nje femije jane rrenjosur dhe kane hyre emrat e ketyre...per me teper te nje femije 5-6 vjeç ...imagjino sa kishte hyre politika ne jeten e te rriturve, ne punet e tyre ne mendjet e tyre...

ne humbem nje diktator nje kriminel qe kishte hyre aq thelle tek ne me ato menyrat e forta dhe te pakundershtueshme sa qe krahasimi behet vetvetiu duke harruar kush kish qene njeri dhe kush kish qene tjetri....ndoshta shume nga ju jane nga tirana...dhe...humbem diktatorin por s'u shkeputem akoma prej figures se tij....prandaj akoma sot nga shume votohet berisha...i dashur/ i urrier per shume nga ne ketu...berisha eshte fija qe lidh te kaluaren me te tashmen e ndoshta me te ardhmen ajo fije qe ne nuk shkeputem dot ne vitet '90-te...prandaj ndofta akoma e kesaj dite ka njerez te zellte qe mbrojne nje diktator(qe shyqyr mua sme ka bere impjantin elektrik smiley ), dhe te tjere qe shohin tek berisha nje diktator...

 

ne, brenda dhe jashte vendit u mesyme me frymen e baballareve totalitare dhe mesjetare te egert qe sbien poshte kurre edhe kur e kabne gabim....

 

shume nga ju si une vete natyrisht u shprehem per te keqijat qe po perjeton sot shqiperia... e pra per hir te se vertetes pjese e ketyre te keqijave eshte dhe deshira jone akoma e rrenjosur per nje baba totalitar qe duhet te ve rendin...jo per nje baba kuptues ndihmetar dhe kur eshte nevoja i forte por totalitare...dmth baba qe te na thote cduhet bere nje baba qe slen te perdoret llogjika...sepse gjeja e keqe qe smund te kontrollohet ne cdo totalitarizem eshte llogjika  .....

 

ja pra nje baba budalla dhe totalitar e kemi akoma, si nje deshire e erret e mendjeve tona, doktorrin e famshem....

 

deri kur ne nuk do te shkeputemi perfundimisht nga e kaluara e keqe...njerez te gabur si doktorri do te kene gjithmone shance...si nje fije e pa keputur e te kaluares tone....

 

Duke u kthyer dhe nje here tek problemet e shqiperise ato jane te shumte por sot ndryshe nga e kaluara ne jemi te lire te vendosim per fatin tone...... jo frika nga nje baba gjakatar por llogjika...

 

ndersa per doktorrin, dhe ne kete rast sdua te behem aspak doktorr i djallit, per ata qe thone se doktorri na ka qene komunist dhenuk mund te ndryshoje i bie shembullin e musolinit qe nga nje socialist i famshem, dhe redaktor i gazes socialiste te kohes u kthye ne nje nga fashistet me te eger,:babai i fashisteve....po ne kete menyre sali berisha, ma merr mendja u shkeput me shume gjasa nga komunizmi dhe duke filluar ta urrej...ne fund te fundit dashuria dhe urrejtja jane shume prane me njera tjetren...por doktorri yne i kish bartur me vite qelizat e keqia te diktatures tone mesjetare dhe kur u shkeput dhe filloi te urrente ate diktature qe e pat ngjitur ne majat me te larta ishte teper vone per te ndrshuar sepse kultura e tij totalitare dhe komuniste ishte tashme perfundimisht plazmuar....

 

 

Buf, po dite anglisht te sugjeroj te degjosh kete programin ne NPR, te titulluar "Diktatoret". Flet per diktatore te ndryshem te shekullit 20, si dhe pse erdhen ne fuqi, te perbashketat e tyre, etj. Degjohet nese ke te instaluar Real Player.

BRUCE CUMMINGS Professor of East Asian and International History, University of Chicago Author, War and Television (Verso, 1992) WILLIAM BRUSTEIN Morse Alumni Distinguished Professor of Sociology Author, The Logic of Evi (Yale University Press, 1996) The 20th Century has seen democracy triumph in many places across the globe. But the past 100 years have also been profoundly shaped by dictators. Hitler, Stalin, and Pol Pot are just a few who spring to mind. And, as recent events in Iraq and the Balkans have demonstrated, dictators are still playing a major role in the arena of world politics. Does power corrupt, or are these men just evil to begin with? Join Ray Suarez and guests for a look at the psychology of dictators, what they have in common, and why they're still around.

http://www.npr.org/templates/story/story...

Per pergjigje specifike nga shqipot e PPU kot e ke; kisha shpresa se Edrus te pakten do na tregonte pse akoma ai ka afinitet per Verin, meqe ky s'e fsheh kete, po as ky s'e hapi gojen. smiley

 klikoni mbi emrin tim dhe tek lidhja e profilit gjithashtu. shkoni te shikoni nje video te kohes se xhaxhit se çi punon anetareve te birose qe e rrenin per realizimin e pllaneve. shikoni dhe histerine e njerezve qe qajne kur vdiq. smiley

se kam pershtypjen qe shumica ketu flasin ne ere, ngaqe helbete kane qene ne bark te nenes kur enveri gjalleronte. 

hahaha kjo teme eshte me e bukura qe kam lexuar ka nja 3 vjet.. po e le nje here faqen hapur me kete vend se ben vaki edhe i heqin shkrimet adminet. smiley

Cbehet ?

..flasin me shume ata qe e kane mbajtur nen gjuhe dhe nen gji Hoxhen ,flasin Fahrite e Balliut ,flasin bijte e sekretareve te byrose te kooperativave buqsore ...katnaret!

po ti je katnar e bir katnari mer dangall.

p.s. mos lej hapsire para presjes, o shoku zotrules!!!

 

Ti e bo ma te lezetshem peshkun, je origjinal katnar prej Momli !

Vetm i gjo ki parasysh ,mos me ngatero me zotrules ,kjo trgon se nuk i njef mire peshqit ,jo per gjo por ha ndonje hal peshku kot se koti !

 

Shiko, se per presjen ka te drejte ai me siper, tani e ke vu prepara presjes hapesiren. Pa nerva vellai.

Pse me gjif men e ke ti se une kom nerva,te rre menja vallahi! Une jom tu u kenoq,ti thu jo presja jo nerva!

Edhe nji gjo tjeter se me ngeli merak,ti duhet te jesh nga fisi Fahri Balliut ..ose soji i tij ..dhe nuk ka me te shemtut se Fahriu..ndac nga menja ,ndac nga kaptina si koqe dardhe ,ndac nga qyteria, dhe nga ndjesia e gramatikes se gjuhes shqipe tek gazeta "55"!

Kjo qe po thu ti tani verteton ate qe kam thene me siper tek postimi i ores 3:14 pm, qe ata qe sot jane anti-komunistet me te medhenj dje kan qene sherbertor te atij sistemi.

Jo, po te kisha qene i denuar politik ne ate sistem, do e kisha per turp qe interesat e  mija ne publik ti perfaqesonin njerez si Bari Falliu,  Sali Berisha etj.

nji tufe me palla qe i japin te drejte njoni-tjetrit...

sikur t'kishte naj ligj me denu budallallikun, kto rob merrshin denim kapital.

Ca pergjigje??? Habitesh pse ca njerez jane me Salen??? Nuk e ke nigju ate ligjin e ri qe do nxjerre??? smileysmileysmiley

Si paskeni le per te na ardhe hakut.

Kur e adhuronim diktatorin na shanit se ai eshte i keq, nuk duhet te adhurohet.

Sot qe e shajme, jo nuk duhet share, po duhet te adhurohet.

Sa te veshtire qenkeni ju antienverianet.

 E vertete, pa ju ardhur keq.

Ne fillim te viteve 80-te,  kur kishim filluar nen ze te pyesnim nder miq te ngushte "edhe sa vjet mund te jetoje Dulla, se na mori frymen?", vjen nje dite "Rama i vogel", keshtu e quanin njerzit e artit , sepse "Rama i madh", personifikohej i ati.

Pasi futet ne nje nga studiot e artisteve, miq te tij, i kerkojne te na thote ndonje gje te re. Kuptohet nga "fusha re artit".

Ai thote se, sapo mbarova pikturen e fundit, por nuk di si me ia vu dicituren. Pasi e pershkruan;........ nje bythe e madhe, pastaj nje me e vogel, qe e ka zene te madhen, nje me e vogel, pastaj nje me e vogel.... deri ne infinit...... ajo me e vockla.

Cfare do me thene : "Bytha e madhe eshte ajo e Dulles, e dyta eshte e "Rames se madh" i cili eshte perkulur e po ja lepin Dulles, e treta eshte e M. Dhr., qe po ja lepin Rames, e katerta eshte e.....Th. Th. dhe ne fund ajo e kooperativistes qe po ja lepin brigadierit, ne are. Dikush mendoi tia vinte dicituren "socializmi", por nuk shkonte per te tjeret.

Filluam te grindeshim.

P....i, qe merrej me pikturen e humorit dhe botonte tek "Hosteni", (tani eshte emrigant ne Amerike) e gjeti. " Shoku "D" nuk ka faj". Sikur ishim te gjithe te gjithe dakort!?

Por. nisi diskutimi per fajesine pastaj. Nuk e gjenim dot...... Ishte tek injoranca, varferia, trashegimia, fuqite e Lindjes, apo ato te Perendimit.

Me thene te drejten, nuk e mbaj mend se cfare mendimi kishte Rama dhe....... si do te ia kete vendosur.

Keto jane perallat e babagjyshit tuj,qi i trego te selia e PD!

Kete qe shkruajta e kam vetem dhe vetem prej vehtes. E ke unike dhe te pa terguar prej askujt. Nese do edhe disa emra te tjere per dokumentacion me shkruaj ne privat.

Kur i tregojme sot pas nje birre, marrin konotacion humori. Atehere kane qene dhimbje.

 

e shkruajta artikullin e melarte per te thene sheshit se sa akoma jemi te lidhur me te kaluaren

po kush o ai qe s'o i lidh me 'te kaluaren' mer Buf? Ca pret ti? T'bohena aliena?

Edhe nje gjo s'e mora vesh: more mundimin te shkruash opinionin tat mbi nje debat, dhe opinioni yt qenka 'si ka munci qe paska debat'?

ore qafir...aljena jo por dashurite kur mbarojne mbarojne, de mund te len mbrapa trishtimin ose per disa gezimin e te jetuarit ate dashuri por do te ishte nje gabim deshiren per te rikthyer ate dashuri, qe shume akoma shprehin...

 

"Edhe nje gjo s'e mora vesh: more mundimin te shkruash opinionin tat mbi nje debat, dhe opinioni yt qenka 'si ka munci qe paska debat'?"

te them te drejten qafir smendoja te kishte kaq debat, shpresoja te gjeja nje fare jo unanimitet por aty afer... ndersa ka akoma qe e duan xhaxhin... smiley

 

P.S. lexoje ene nje here historine e elektriçistit dhe dote me japesh te drejte smiley

smendoja te kishte kaq debat

Athere nuk ke pune te 'ndash' opinone ne ket 'mejdan', se pa debat nuk i vyjn kurrkujt.

Shenim: kur nje shoku im filloi te lexonte komentet mbi temen me tha:

 

"ore po ku paske shkruar dhe ti, kjo qenka me keq se nje çerdhe komunistesh mer..."  smileysmileysmiley

shprehje e bukur, çerdhe komunistes!!!!

Po ti pse nuk i the qe jo komunistesh,....pse e ngatrro,.....enveristesh.

lum si ti, ke gjetur shoke tamam si vetja. Po atyre u mburresh mo? 

O ti pall, nuk e ke kuptuar akoma qe une i ndaj, cunat e barinjve, cunat e ish-oficereve, e cunat e atyre qe e kane ngrene e ne fund cunat e qytetit me te cilet jam rrit.

Ca pun shokesh me ngaterron te PPU. Vetem nje gje eshte e perbashket, perderisa je ne te njejtin akuarium, ku nuk ka mjaftueshem uje, je i detyruar te hash ne te perbashketen.

Mos!

Me kete çunat e "ish-oficereve" ke perfshi me shume se 50% te peshkatareve.

Qytetart shqiptar -  do thoshte Sali Berisha.  Me tallje kuptohet.

Keiendi, me fal qe po nderhyj, po me duket se e ke gabim. E para, zotrulesi s'e ka me ty ate fjaline, por me ate me lart, te cilit dhe ti i ke kthyer pergjigje.

Dhe e dyta, jo per gje, por ti me bere gjithe ate moral per ceshtjen e shkeljes se rregullores se qarkullimit dhe po me trondit, kur te shoh me kete fjalor tani...

Dhe e treta, ka dhe goca ish-oficerash ketu, ndaj merre shtruar njehere... smiley

O ti motra, nuk e kisha fjalen per femijet e oficereve. Me vjen keq. Mbase duhet te isha shprehur ndryshe. Respekti eshte per zoterinjte e ushtrise, pamevaresisht se Dulla i kishte kthyer ne Donkishote qe luftonin me mullinjte e eres.

Jemi tek tema e mesiperme. Pra jemi tek "oficeret", pra ofiqaret, qe erdhen ne 44 me pushke me gjalme(spango, rryp lekure ose lecke) prej maleve, dhe pasi zbriten ne qytet u futen ne shtepite e fisnikeve ose jo, bene gjyqe pa qene shkolluar per gjyqtare, bene ata qe bene dhe me pas rane ne hulline e krimit te te Neveriteshmit.

Nder bijte e tyre, qe nuk kishin te benin me me komunizmin, krijuan idolin enver.

Fjala qe kam perdorur eshte ne kuptimin e mungeses se trurit, pra te llogjikes. Ajo e Skenderbeut psh, nuk kishte mbivlere, thone, ishte krahu i tij.

Kesaj rradhe po te pergjigjem ty o Keiendo, se idjotesira me te medha nuk kishe per te thene.

 Dulla i kishte kthyer ne Donkishote qe luftonin me mullinjte e eres.

Edhe punetor te komunales, NSHNse apo coban ta kishe patur tet'ate, do te te kish mesuar ndryshe per ushtrine dhe oficeret. Ofendimi me i madh qe mund t'i besh shqiptareve eshte ajo qe ke thene me siper. Se u derdh gjak para/gjate/pas luftes per ate ushtri, dhe u derdh nga gjithe populli; qe te dalim ne ditet e sotme kur nje Berishe, nje Zhul(s)al, dhe nje grusht capaculesh injorante me te meta mendore, te tallen.

Per ato qe ke thene ne vazhdim as po te jap fare pergjigje, sado idjote te jene si vleresime, nuk me interesojne fare para asaj qe ke thene me siper.

Nuk mund te kishe folur me keq, nuk mund.

Ana, c'shtruar mi zemer?  E pe c'shkruajti djalka?

une i ndaj, cunat e barinjve, cunat e ish-oficereve, e cunat e atyre qe e kane ngrene e ne fund cunat e qytetit me te cilet jam rrit.

Per cupat, a cucat, a gocat s'kish gje aty smiley.  Pse ta veme ujt n'zjarr e te kallim dynjane? smiley.

gocat s'ndahen... s'ka rendesi prindi, kur goca te con gojen leng. smiley

Monda, ti e di qe une jam goc ish-oficeri e me dhemb ca, kur i permendin dhe per me teper kur i krahasojne me don kishote, jo per gje, por me dhemb koha qe im ate nuk kalonte me mua, sepse i binte Shqiperise cep me cep me sherbime. Me dhemb, sepse me duket se jeta e tij dhe jona "me placka maje shkopit" paska qene nje tallje masive.

Nejse, s'besoj se keiendi ta kete pasur me kete lloj konotacioni negativ, te pakten, me c'kam lexuar nga ai, por prape shija e hidhur mbetet.

Edhe nje gje Buf: shof qe me i vrime i bie fyellit per at punen e 'divorcit mes teje dhe te kaluares'. Po e bone at divorc nuk je me dora ime, e poplli im..je thjesht JEVG

Hmm,nje foto interresante per mua..Personi tek kemba e djathte me xhup (trecerksh) ngjyre te kalter (e bardhe ne foto) jam pikerisht UNEEEEE

Thnx qe e sollet kete foto....komenteet jane aq te shumte sa edhe kujtimet e asaj kohe shuem shuem intensive....ashtu sikurse edhe pikepamjet ne lidhej me klasen politike te ketyre 20 viteve....!

Kam nje dokument qe me ka rene ne dore ne lidhej me orientimet dhe vendimet e Birose Politike sipas KATOVICES...HMM,Ne Shqiperi eshet zbatuar pike per pike....!

Ndersa ai qeni i kufirit qe mban me zinxhir ai stampisi i repartit 326 me skafander eshte  Br3dharaku. Ndersa ai shotgun-i me floke te verdha dhe sy te zinj, pa qyte dhe me tyte te shkurter eshte Hajdar Bukuroshi. smiley smiley

Syri, per te gjitha dakort por vetem kujdes me pikepamjet e shprehura ne diskutime pasi nuk sherbejne per te ndertuar asgje ne nje vije me te pergjithshme. Ketu ka dy-tre enveriste qe qarkullojne ne gjithe temen qe nuk po mbrojne komunizmin si ideologji (nuk munden edhe po te duan, ai eshte qartesisht i deshtuar si sistem ekonomik dhe politik) , por "pushtetin e grykes se pushkes" qe "zbriti nga mali" dhe fshataret e shegertet i beri kapterra dhe pjese te aparatit represiv te diktatures ne Tirane apo ne qytetet kryesore. Keta thjesht nuk pranojne qe shteti i tyre ka vdekur dhe bashke me te edhe privilegjet qe gezonin.

Edhe elektorati i vjeter i PS, qe enverizmi eshte kembekryq aty, duhet thene qe nuk kane pretendime ideologjike por me shume perkrahje per shkak klani, krahine, fisi etj. Nuk mund te edukohen me demokracine keta njerez dhe ta kuptojne e pranojne qe shumica qeveris, qe edhe te mandatuarit per te qeverisur duhen futur ne hullite e ligjit, qe cdo shtetas ka te drejta dhe duhet te kete edhe mundesi te barabarta etj. Eshte gjendje psikike tashme, e ngulitur dekade pas dekade gjate rregjimit totalitar. Prandaj edhe shpesh ka probleme me ata qe jane te "ndryshmit" e tyre apo i perceptojne si te tille.

Edi Rama jo me kot u ndeshkua nga populli shqiptar ne zgjedhje. Ai nuk e hapi partine per te aftet apo njerez me ambicie politike por pa "biografi te mire", por per bijte e nomenklatures komuniste qe kishin dhe paturpesine dhe mbronin baballaret e tyre edhe ne debate televizive. Thjesht u ndjeken dhe vazhdojne te ndiqen lidhjet biologjike dhe klanore me Ramiz Aline keshilltar ne hije, pavaresisht rrezimit te vone dhe vetem elektoral qe ju be bustit te diktatorit tek "Qyteti Studenti" para zgjedhjeve.

 une i ndaj:

cunat e barinjve,

cunat e ish-oficereve,

e cunat e atyre qe e kane ngrene e ne fund

cunat e qytetit me te cilet jam rrit.

Flmd qe me ne fund pranove qe aqe s'ka komunista. Kush e permend mo at fjal do e haj nji shqelm sampisti prej meje.

Qafo !

Me fal ,por po qe se flet per SEX me te Tredhur ,.....nuk edi , nuk edi smiley

Te tredhurit ose tredharaket , edhe te sharen e perqasin ne perfytyrim me Palle , pra nenkupton qe vene ne dispozicion anen tjeter.Babi tyre (  nga pervoja qe kane ne kohen e Enverit ) babi tyre pra Sala i rreshton edhe ke pjesa tjeter e pa ndricuar e te tredhurve . Jane po ata por kane shtuar edhe BAR- in perpara smiley

Meqe eunuk ( i tredhur) ka qene tere jeten dhe si i tille ,gezimin e jetes lidhte me lloin qe i zgjidhnin UDHEHEQSIt , nuk mund terrinte pa e ushtruar kete pervoje edhe sot . Por me nje ndryshim ...Babai tyre ( dmth nje dobic i Enverit ) i fton qe kenaqesine ta zbulojne ne drejtimin qe ua kishte mohuar Diktatori , ne pjesen  qe zakonisht ne ( normalet ) e perdorim per te bere EUNUKE ose te TREDHUR .Kurseje shqelmin per hasmin. Keta na duhen kur te bejme fushata elektorale smiley

Sikur fillun tu u kthjellu i cik gjonat m'duket mu smiley

tamon si ka thon mae-tze-tung: duhet trubllu me u kthjellu.  smiley

dashnija hoxhiste me shoqerohet s'di pse me kongen triste domenika, t'knume nga shum-shum i modhi bert ndrenika: "te djelen e fundit, ti do t'vish te un e dashur/ por do gjesh vec varrin, dhe qivurin tim te hapur...."   eehhhhh  thuj... kto ktu s'qen pika reticensash, po lot te hidhet si pelini...  smiley

 

Kujdes Sh....urra ( mungon nje P pas Sh - gabim shtypi ) . Kryetari Juaj XHUPKUQI ..po ju terheq vemendjen. Nuk duhet te shtyheni aq thelle .... (ai eshte qartesisht i deshtuar si sistem ekonomik dhe politik).... 

Po thuaje ore me ze te larte .....C,na ngordhi kali / ci rane thonjt / Po vrapon sh...urra / ti heq patkonjt smiley

Prandaj mbushni armet ( dmth pjeset e prapme te te tredhurve me bar dhe pa bar ) me urof dhe..... "O burra mbi ta " . Here pas here kthehuni dhe frymezohuni nga xeberthimet e mija qe jane porosi direkte te "dum - Babes". Kujdes edhe njehere . Ju flet Speakeari ! smiley

 te tredhurit e enverit nuk kane qene kundershtaret e tij, se keta e shumta i vriste ose i shpinte ne spaç, pa ata qe rrethohej per çdo dite dhe q'u ish tha muti ne bythe prej frikes. 

ikni shikoni ate filmin qe kam vene, sesi ju dridhen leqet e kembeve, mallakastrioteve, nga nje debil mental.

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).