Solana: Forcimi i lidhjeve me Serbinë, synim themelor për BE-në

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Havier Solana thotë se forcimi i lidhjeve me Serbinë është objektivi kryesor i Bashkimit.

Zoti Solana e bëri këtë deklaratë në Beograd pas bisedimeve me Ministrin e Jashtëm të Serbisë, Vuk Jeremiç.  Ai pranoi se ekzistojnë ende probleme, por palët do të bëjnë ç’është e mundur për të kapërcyer vështirësitë.

Serbia dhe Bashkimi Evropian nënshkruan vitin e kaluar një marrëveshje për forcimin e lidhjeve mes tyre.  Por Holanda, si anëtare e Bashkimit e ka bllokuar zbatimin e marrëveshjes.

Holandezët këmbëngulin që Serbia të bashkëpunojë plotësisht me Gjykatën e OKB-së për krimet e luftës, duke arrestuar të pandehurit për krime lufte, Ratko Mlladiç dhe Goran Hadzic dhe t’i dërgojë ata në Hagë.

Qeveria holandeze pritet të miratojë propozimin për liberalizimin e vizave për shtetasit serbë.

Zoti Solana dhe Ministri i Jashtëm i Serbisë, Jeremiç u thanë gazetarëve se presin që shtetasit serbë të marrin së shpejti në lajm të mirë për këtë çështje.

3 Komente

Nje pyetjeje nuk po jap dot pergjigje, ky eshte double standard apo hipokrizi

double standard is an instance in which certain applications (often of a word or phrase) are perceived as acceptable to be used by one group of people, but are (unjustifiably) considered unacceptable—taboo—when used by another group. Often, for example, it is seen as socially acceptable for a member of a cultural group to jokingly call members of the same group by an ethnically derogatory name; however, anyone outside this ethnic group is viewed as intolerant or discriminatory when he/she calls a member of the group by that same derogatory name.

A double standard, thus, can be described as a sort of biased, morally unfair suspension (toward a certain group) of the principle that all are equal in their freedoms. Such double standards are seen as unjustified because they violate a basic maxim of modern legal jurisprudence: that all parties should stand equal before the law. Double standards also violate the principle ofjustice known as impartiality, which is based on the assumption that the same standards should be applied to all people, without regard to subjective bias or favoritism based on social classrankethnicitygenderreligionsexual orientation or other distinction. A double standard violates this principle by holding different people accountable according to different standards. The proverb "life is not fair" is often invoked in order to mollify concerns over double standards.

There is a distinction to be made between double standards and hypocrisy, which implies the stated or presumed acceptance of a single standard a person claims to hold himself or herself accountable to, but which, in practice, may be disregarded. 

 Kjo eshte mesim per dipllomacine shqiptare, qe fle gjume. 

Dimplomacia shqiptare ska gje ne dore se nuk e pyet njeri.E shumta qe mund te beje eshte nje daklarate.

Rendesi ka qe edhe neve te na hiqen vizat sic duket nga mesi i 2010.Europa e ka Serbine bijen e vet ndersa ne gjithmone kemi qene te njerkes.Shyqyr qe u fut SHBA ne anen tone se ndryshe sot do te ishin 6 milion shqiptare ne Shqiperi dhe nje Kosove e boshatisur.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).