Skrapari dhe Tropoja

Skrapari dhe Tropoja, si dy bastione te fuqishme ekstreme, me kahe te kunderta deri dje, sot i shtrijne doren njeri-tjetrit per bashkpunim, duke treguar se e kane kuptuar politiken moderne me mire se Tirana e Edi Rames

Turi

34 Komente

tur-o,  smiley  

ps. mos m'thuj qe je alidems. vetem n'alidem ka pas qen bo ky lloj humori...  smiley  smiley 

pps nelogjizmi "Evrospiane" n'koment origjinal - i papam! T'pakten un s'e kisha nigju najher. Me gerqishte te vjeter i bi rospi e mire/ e bukur.

 

jo jam brrylaxhi....aty afer nejse e kena lone humorin backhome,

po prape na dhemb shpirti per ate tirone "te shkrete"

respekte Cimo

 Pershendetje brrylaxhio. Une e kam pas shpine ke pallati njit me Cerdhen e Budallenjve.

po pse s'thu ti paskemi qene me nje pallat ne,

njit me budallenjt te pallati letrave shqipe(shapllo, cabej, etj.) e kam pas une,

besoj se duhet te njifemi

-kreun e LSI e kam pas me i klase te kongresi lushnjes,

nuk e di si ndryshoi keshtu,po dhe te "Hoxha Tahsin" kam bo nje vit fillore po e humba vitin pasi u aksidentova para shpise Tosit-

pershendetje gjithashtu,

 Ha, ha Turo. Atehere ti ke pas zyshe fillorje, plaken time tek Kongresi Lushnjes. Zysh M. Plaka thoshte qe ai ka qene kokederr qe i vogel, se kur i bishe me coke kaptines, te dhimte dora. smiley

Ti ke qene te pallati siper, une kam qene tek pallati me poshte per nga Lana, qe ka qene pallati i pare qe eshte ndertu. Ne ishim pallat me filma dhe kishim ne kat te 5 Vangjush Zallemin, drejtorin e Kinostudios.

Ne se eshte M. qe e ka shpine ngjit me Drinin i puth doren gjithe jeten sepse sinqerisht ka lene gjurme ne karakterin tim feminor,

respekte dy here,

por dhe para pallatit shtepine e vjeter e kam patur ngjitur me ambulancen ekzistuese te lagjes,ngjitur me gazhelt,

May I buy you a drink!

Yong&Bloor-Yorkville je i merepritur anytime

ne paskena qene komshij mer plak.Une e kom pas shtepine te NEW MATERNITETI

Materniteti i ri ka qene ke stadiumi Dinamo, apo jo?

I riu fare mer eshte siper brrylit tek ura e vogel.Ai qe filloi te ndertohej qe ne 1985 dhe mbaroi ne 2005

 OK. Une ne 77-ten kam ik nga ajo lagje dhe kam dale ne qender tek pallati i Kacelit perballe hotel Drinit. Ne ate kohe filloi te ndertohej Ministria e Jashtme ne mos gaboj.

Populli thote ,nje dore qe nuk e kafshon dot puthe !

 Kete beri Meta ,koke lopa e Skraparit ! Maloku i Skraparit !

Ku vajten te gjithe ato akuza kunder Berishes ,Gerdecit ,korrupsionit familjar te Berishes ! Ato i mbylli per hir te nje karrike LSI -ja e Metes !

  Mos e shaj Meten se e beri kete koalicion per interesat e kombit . " src="http://arkivi.peshkupauje.com/sites/all/modules/smileys/packs/Yahoo!/tongue.gif" /> 

Mire e ke ti Ketline, ka pas qene nje moto fushate e partise republikane "atdheu fillon te shtepia jote" smiley

Artian,çfare pret ti zgjedhje te reja?

Shume e veshtire per koston e menyren se si zhvillohen tek ne, po nuk ndryshon asgje me zgjedhje te reja, Rrogozhina e Bushati do numerohen te fundit ne Tirane, humbesi nuk njeh rezultatin, fituesi kerkon aleat.

Peshkataret vazhdojne e shkruajne.

Jam shume kurioz  ..kujt elektorati do ti drejtohet META pas kater viteve ??

Kneis ,per ta kuptuar me mire Meten ,se cer elektorati do te kete dhe cfare personaliteti do te kete ,shiko ish ministrin e buqesise Lufter Xhyveli .

See full size image

         

See full size image

 

 

 

 

Une nuk pres as gje ,por nje gje e marr me mendje ,se Meta do te diskretitoj kete radhe ,te "djathten" dmth Reputacionin e Berishes ,(te veten po e po )tek e Djathta ,sidomos te persekutuarve ,apo me tej akoma ! Berishes do ti hiqen piket ,nuk do ta votoje me njeri sic e ka votuar ...Te dy keto dy figura ne pushtet do te kene nje disreputacion te madh ....dhe sigurisht qe vitin tjeter do te kete zgjedhje te reja !

Uroj mos te kete remuja..dhune !

 

Nuk besoj me se do kete dhune a gjera te kesaj natyre..interesante pergjasja  Artian.smiley

 

Turo une do ta ndryshoja pak shprehjen tende keshtu

Skrapari dhe Tropoja, si dy bastione te fuqishme ekstreme, me kahe te kunderta deri dje, sot i shtrijne doren njeri-tjetrit per bashkpunim, duke treguar se e kane kuptuar se duhet  tja kene friken pabesise se politikes  se Tiranes te Edi Rames

Kjo sepse sepse une nuk besoj se politka e Tiranes eshte politike moderne Ajo eshte po aq e vjeter sa profesioni me i lashte i njerezimit "prostitucioni"

Dhe duke qene se kjo politike eshte prostitucionale, Skrapari me Tropojen u bashkun per ti bere balle ndonje pabesie te prostitutes.

Toko, ndërsa unë do thoja që: nuk mjaftoi e majta shqiptare për ta "lidh" Berishën, por mjaftuan 4 skraparlinj t'ja u fusnin këmbët në një këpucë 70 demokratëve...smiley

Nga Skrapari eshte vetem Iliri.Berishen nuk e mposhti rrebelimi komunist i 97-tes qe e larguan me dhune nga pushteti,por populli prap e votoj dhe do ta votoje.

Tropoja e Skrapari i treguan vendin E Rames.

Qe erdhi aksidentalisht ne krye te se majtes.

toko,

 prostituta jeton me mire nga te gjithe dhe bashkon e ndan aksionet si i do qejfi,vjen njehere ne vit ne atdhe dhe jep vetem direktiva...

Pastaj ,

prostituta nuk eshte me personazh negativ si ne letersine e realizmit socialist ,

mua me duket figure teper reale, pothuajse rregullator i  jetes sociale apo me sakte frenues i epsheve karizmatike...

une per vete kam respekt per prostitutat dhe nuk i shoh me ne te zeze, kane filluar te me zbardhen ca...(emigracioni ben punen e vet)

pa nga Skrapari dhe Tropoja apo gjetke, te gjithe te ndershem kemi ardhur ne Tirane, po qyteti te c'virgjron pernjehere ,aq me shume kryeqyteti.

-jeta eshte llogari- tha- Olimbi.

Le te mesohemi dhe me prostitucionin si nje zhvillim i duhur shoqeror,qe te mos gabojme duke "vleresuar" ate qe eshte 'I NDERSHEM'

 

faleminderit per vleresimin dhe respekte,

 

 

Turo\Une skam azgje kunder prostitutave, une kam kunder hajduteve, rrugaceve dhe krimineleve. Dhe ajo qe Edi Berisha e Iliri bene esht epikerisht kjo "jeta e nje hajduti e nje krimineli dhe nje vrasesi eshte vertete llogari"

Nate i dashur

E mbani mend ate shprehjen provinciale ne kohen kur ra regjimi komunist.

"Te gjitha te keqijat nga Tirana na ka ardhur"

TROPOJA KRYEQYTET DHE SKRAPARI ZV/KRYEQYTET se na cane bythen keta Tiranasit

ec aty

Tropoja e Skrapari i treguan vendin E Rames...Ky eshte tamam frymezim . Dhe thone qe ka vdek Haxhi Qamili ??? smileyNuk shkon gjate  buka me miell HUA .....thone nga Tropoja a nga Skrapari !!!!!!. Ne nga Laberia e kemi me shume harbutllek... Nuk pillet me l.... e tjetrit  smileyJa dhe nje perle tjeter ...Berishen nuk e mposhti rrebelimi komunist i 97-tes...smileyE mer humorist anglez ....Po te ishte rebelimi komunist do ishe duke nderuar te lapidari Berishes me grusht smiley

Po te ishte rebelimi komunist do ishe duke nderuar te lapidari Berishes me grusht

 

Ah te kishte ai vend nja dy komunista mo i dhjefsha temen.Vetem nje ,Kajo Karafilin

 

 

 

Ketij zotni TURI , qe i paska lezet llafi du me i pyt  nji gjo . Po mir mer daj po Kavajen dhe Shijakun si "djepe te Demokracise " ku ti rreshtojme" ? Se po na dalin djepe te tjera keshtu ? smiley S'po dikemi mo ke te tundim ? Sala o bo si DYBEK po tundsdin  ja tundin te tjeret ! smiley Ene gjalpin kane per t'ja marre...kane per ti lene vetem hirren te na i shese per Dhalle smiley . Apo e kom kuptu jo si Anglezi smiley

mire zotni Idris,

po puna eshte se mua me duket Adelaida si shkurte Pal Vata,te thush per Bjordin po,megjithese ja hoqi titullin e ema...

megjithate sikur ai miku ti thoshte gjalpit- burrafresko mund te me kishte prish mendjen...

nejse muhabeti eshte me rujt shoqnine mos me e bo si njoni ketu qe nuk me flet me goje se aksidentalisht me shpetoi goja dhe shava ATE...

A jom kuptu?

hers tjeter do te drejtohem pa D,per nje update name,sigurisht nese nuk ma merr per keq,

kom pas nje komshi qe e quanin Hygjber po nuk i thoshte njeri miremjes apo miremroma -shkoi ne lagje nderroi emrin ne 'Ylber' dhe e vuni dhe te dera e apartamentit, te nesermen i ndryshoi jeta -te gjithe ishin ne rradhe per ti thone -mirmjes-

ose me thjeshte kur kom lin une kane pas dash me ma vu emnin Bajrom shkurt Bomi,

mirepo ajo plaka teme hyn ne greve urie apo ku di une ca boni dhe mu bo emri Artur,

(ndjese ne se nuk ma pranon shakane)

E kush e be haremin

E kush e bo haremin

Cunat e Skraparit

Sdel rima.Do thote ndonjoni tani:Me rime pa rime ta rras Iliri mu ne Br...

Lene se mSkrapar o bo nomi, po qajn nonat "SOCIALISTIN" e vertet. smiley

Skraparliu ne fjale nuk me osht duk burri keq - te pakten nje here qe mu dha rasti ta pyes per ceshtjen e atij ligjit 7501 ne nje takim ne LSE - Londer. Te jepte pershtypjen qe me te mund te besh kompromis.......dhe mendimi i tij per kte ligj te caktuar mu duk asnjanes. Megjithse nuk e njoh aq shume Ilirin...mendoj qe tani Skraparlinjve u ka ra "thika ne mjalte" ashtu sikur Tropojaneve te Sales. Besoj qe "krahinizmi" do te luaje rol te rendesishem ne emerimin e punonjesve civile. Me shume besoj se do beje "buje" ana e Ilirit - se me Salen jemi mesuar ne.

Spara i kam qene dokumentaret e realizmit socialist.

"Populli ne kembe partia ne balle" eshte teze e vjeter

Zgjidh e merr vetë FAN S.NOLI

A të duhen luftëtarë,
Gjithë botës t'i vësh zjarrë ?
Do arratinë të marrë ?
Merr nja dhjetë Kosovarë!
Njerez të zgjuar me lezet
që i gjen në ç'do anë,
të bëjnë hallv' e salep,
keta janë mjeshtrit Dibranë.
A do njerëz për ahengje,
Për tryez' e për kuvende ?
Burra e gra kërcejn' në lodër ?
Keta i gjen veç në Shkodër!
A të duhen gënjeshtarë,
matrapaz' e kokëtharë,
që rërën shesin për farë ?
Merr Krutanë dhe je i larë!
Po qefli a të duhen
që me jevga din' e kruhen,
Zonja që pjellin çdo vit ?
Vetëm Elbasani rrit.
Do ministra Kolonjarë,
se mbahen burra me mënd,
duan kudo të jenë të parë
në mexhlis' e në kuvend !
Do budallenjë që veç hanë,
e hajvanë me dy këmbë,
pasuri s'dinë të vënë ?
E ke gjithë Myzeqenë!
A do te rruash florinë,
katandinë e shtëpinë,
me dy qofte mbush sininë ?
Ec' e merr Gjirokastrinë !
Do të hash e të besh qejf,
Sofra shtruar si për mbret ?
Pastërti e për hyzmet ?
Të tillë gjen në Përmet
A do male me dëborë,
Trima t' fortë e malësorë,
fort bujar' e burrërorë ?
I ke n' Kukës, i ke me dorë !
Matjanët burra të zotë,
që dikur kanë ngrenë barot,
se i njeh gjith' vendi mbarë,
Janë të gjithë për xhandarë !
A do trima e sejmenë,
kapardisur kudo venë,
pa zëre gjumi mos flenë,
Për tre Mirditor' bëj benë !
Do dembela për Stamboll',
Mos u loth, t' gjezdiç dynjanë,
Tiranë rresht' taborrë,
Vetëm të zgjatësh një dorë !
Do për punë një Korçar,
E ke bujk dhe ushtar,
Te gjith' bashkë venë në arë,
Kok' e këmbë s'kanë të sharë !
Hall i math me Skraparlinë,
ka rrezik të hash dhe dru,
Dy ministra le rrinë,
Se na duhen dhe pa tru
!
A do urt' njerzit të rrinë,
Në komandë të kesh ushtrinë ?
Me taban ta kesh njerezinë,
Merr të gjithë Labërinë !
Ore të gjorë harruam Vlorën,
se kjo punë lahet me gjak;
Dy shirita, një medalje,
Kësaj gjëje i venë kapak !
A të duhen sharlatanë,
që të lëpihen në ç'do anë,
që të përçajnë vatanë?
Ke sa të duash Tropojanë !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).