Rezart Taçi blen Bolonjën

Sipas Corriere di Bologna, Taçi ka paguar 22 milionë euro për 80% të aksioneve të ekipit të futbollit të Bolonjës. Një artikull i shkurtër në italisht ndodhet këtu.

 

12 Komente

Shqiptari eshte gjithmone i mire per te tjeret dhe i keq per veten, Zoti Rezart Taçi ne vend qe 22 milione euro ti harxhonte per te dhjamur akoma me shume xhepat e imprenditorve Bolonjeze, ti kishte harxhuar per te ndertuat nje spitale ne vendin e tije, ne Shqiperi, ku femia 5 vjeçare vdese per nje surum, apo per te investuare ne ndonje projekt per te ndihmuare njerezit e varfer dhe te mjeruare te Shqiperise sone " te dashur". M.gj.th ky eshte vetem opinioni im personale, leket jane te zotit Taçi e ben çte doje me to.

Ai e bleu Bolonjen per te fituar pare, jo per bamiresi...

Ato spitalet i ka marre persiper Doktorrriiiii me dhembe te kalbura , jo Taci...

Me 230 milion euro abuzime qe verifikoi Kontrolli i Shtetit ne ndertimin e "rruges se mijvjecarit", do ndertoheshin 10 spitale dhe do sheroheshin gjithe famijet e Shqiperise...

Kshtu mik i dashur, spitalet kerkoja Lul Bashes, Git Berishes dhe Sal Berit, jo Tacit

Shqiptari eshte gjithmone i mire per te tjeret dhe i keq per veten, Zoti Rezart Taçi ne vend qe 22 milione euro ti harxhonte per te dhjamur akoma me shume xhepat e imprenditorve Bolonjeze, ti kishte harxhuar per te ndertuat nje spitale ne vendin e tije, ne Shqiperi,

Parate jane te tijat, keshtu qe eshte i lire t'i investoje ku do t'i doje qejfi e si te jete me fitimprurese per te.

Ne fakte qe parate jane te tijat dhe mund te beje çte doje e kisha thene perpara teje lexo mire shkrimin tim, qe thjeshte nje opinion i imi vetem kaq.

E lexova pergjigjen tende dhe aty shoh se pasi e paragjykon Z. Taci ne pjesen dermuese te paragrafit i fut edhe nja 2-3 fjale ne fund per te qene ne rregull.

Pikesepari nga pergjigja jote kupton se Z. Taci po hedh paret tek klubi Bolonjes per bamiresi ne vend qe te bej bamiresi ne Shqiperi.

Nderkohe qe ai po ben nje investim me qellime perfitimi. Hedh 20 milion per te marr pas nje viti 25.

Kam pershtypjen se ngaterron investimin qe ben nje ndermarrje me CR - Corporate Responsability, pergjegjeshmerine per komunitetin.

Para se te shkoje tek CR-i Z. Thaci ka shume hapa te tjere per te bere. Psh. te ndryshoje logon e firmes se tij te karburanteve, nga nje logo birrash ne nje logo firme karburantesh, etj, etj e pastaj drejt e tek ajo qe me te drejte propozon edhe ti, por ne momentin dhe ne vendin e gabuar.

Parate e tija ti beje c'te doje "zoti" (plehra) taci, ti fuse edhe ne ndonje vend te sigurt ne trupin e vete, po puna eshte qe me ato leke mund te kishte shlyer ata 660 punetore qe i hoqi nga puna kur bleu ARMO-n dhe nuk po u jep akoma rrogat dhe shperblimet.

Mos dilni ta mbroni kot se eshte nje plehre e vertete qe nuk e keni idene!!!

Ka aq lidhje me mediat saqe ky problem nuk eshte ngritur dhe nuk eshte ndjere fare, aq sa edhe per te marre vesh kete lajm u desh te flitej ketu te peshkupauje.

Mos kini merak se do ta menderos Taci Bolonjen ashtu sic di ai vete. Te shkretet bolonjez!! Mbani mend se ne kete menrye mund te behet Berluskoni 2 apo Berisha 2 e te kerkoje te jete ne krye te qeverise ketej apo andej Adriatilut. Vetem se dikush duhet tja gjeje Tacit "rrenjet e tij te thella" dhe pasurine e tij qe sikur mban ere. Uroj qe te mos jete keshtu, por dyshoj fort... 

Mos kini merak se italianét e breshkave jané mé té zgjuar se shqiptarét. Ata do ta léné sa té futet pastaj do ta rrjepin té gjallé. Taci do té pastrojé paraté e pisllikut té béra né Shqipéri, por italianét e breshkave jané mé té pisté se shqiptarét dhe fitues do té jené italianét e breshkave.  

Mjeré shqiptarét thuaj......

dikush mund te thote si i ka bere paret thaci o taci? dmth pervec versjonit uficjal -e nese dikush mund te perktheje ne shqip ate cka kerkova smiley

Poshte fshesaxhijte! Lexo tek Panorama sot kujtimet e Piro Andonit te kutposh cfare ka qene ai shtet. Malok ...ne shije e koncept ! Te mbeti fshesa ne dore me keq se shtriga e prallave smiley Kenaqesh me mendime vulgare...boll te mbajne neper goje TACIN !

Rezart Taci, nga viti 1991 deri ne vitin 1997 rezulton te kete qene student ne Itali, ku ka studjuar per inxhinjeri dhe juridik.

10 vjet me pas e gjejme pronar te kompanive Taci Oil International dhe Kuid, permes te cilave zoteron mbi 70 pika shperndarjeje te karburanteve ne te gjithe vendin, si edhe rreth 50% te tregut Shqiptar te karburanteve.

Ne vitin 2008, nje kompani (konsorcium) e kontrolluar prej tij, Anika Enterprises, e rregjistruar ne Zvicer, privatizon ARMON-n, me nje vlere prej 128 e kusur eurosh. Ajo impenjohet gjithashtu te investoje mbi 240 mln dollare ne 5 vjet ne Armo. 

Armo eshte prodhuesi dhe rafinuesi i vetem i karburantit ne vendin tone.  

Une nuk e di prespektiven e Bolonjes, por di qe te blesh 80 perqind te aksioneve , do te thote dhe te vendosesh per shit-blerjet e lojtarve, keshtu qe nuk eshte cudi qe te shohim ndryshime ne ate ekip, gje qe mund ta coje perpara ose jo ate ekip.  Mendimi im do te ishte qe ky biznesmen , me mire te investonte ne nje ekip shqiptar, te moshave te vogla, 10-14 vjec, per te marre rezultate te shkelqyera pas 5-6-7 vjetesh.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).