Ndërkombëtaret, stabiliteti dhe zhvillimi

Kryetari i LSI-së Ilir Meta deklaroi publikisht se një rol të rëndësishëm në vendimmarrjen e tij për të qeverisur me PD-në pas këtyre zgjedhjeve luajtën edhe ndërkombëtarët.

Pra, të huajt kanë kurajon të ndikojnë për herë të n-të zhvillimet politike në Shqipëri, gjithsesi në mbrojtje te stabilitetit. Por lidhja stabilitet-zhvillim nuk është dhe aq e qartë as në ekonomi e as në politikë, dëshira dhe nevoja për ndryshim janë të mëdha, si në nivel drejtuesish, strukture organizative, qeverie, etj. Nëse do të na duhej vec stabiliteti, madje, s'do te kishte fare nevojë për zgjedhje (limiti është koncept i vlefshëm matematikor). Por le ta zëmë se stabiliteti na duhet sot më shumë se zhvillimi. Cështja ngrihet, kush ia jep të drejten -hmmm, ne ia japim, po pse? - ndërkombëtarëve të na diktojnë këtë paradigmë? 

27 Komente

Une cuditem qe n jerezit  imarrin seriozisht theniet ne jerm dhe aspak llogjike qe meta thote prej shume muajsh. Shumecka ky bashibouk ka bere te pakten 6 muajt e fundit eshte shprehje e deshperimit, humbjes se llogjikes dhe racionalitetit, dhe instabilitetit psikik. Keshtu qe edhe theniet e tij si me siper apo qe i eshte ofruar posti i kryeministrit nga rama - duket si dicka qe meta ose e ka pare ne enderrat e tij me kryeminister ose pasoje e deluzionit dhe jermit te babezise per pushtet (dhe pare, prona,pallate,vjedhje dhe ushqim, shume e shume ushqim buke e dhjam per te, znj. Meta dhe familjen). Zoti na ruajt nga makuteria e familjes meta (shtuar kjo asaj te familjes Berisha).

O Toni, nuk ke si te gjykosh per ate cka ka thene Meta lidhur me oferten e Rames, ne kushtet kur faktet me te mira qe te serviren jane deklaratat kontradiktore te ketyre te dyve.

Duke lene menjane aludimet per pazare, mendoj qe ne scope-in e atyre qe quhen 'nderkombetaret' patjeter qe ka nga ata qe mund ta kene keshilluar meten te veproje ne kete menyre. Pyetja qe ngre tropizma, nese e kuptoj une drejt, ka te beje me arsyet pas venerimit (ezaurues do thoja une) qe i bejme ne 'nderkombetareve', kushdoqofshin ata.

 

Mevjen keq te theksoj perseri se per mua Meta kagenjyer e genjen ashiqare dhe me patetizem te pashoq ne shumecka ai thote dhe mundesia per te bere nje aleance me berishen padyshim i ka lindur ne koke muaj me pare. A nuk ishte ky bashibozuk qe slathe gje pathene per Nanon dhe 6 deputet qe  i dhane jete berishes me  zgjedhjen e Topit. E mira eshte qe gradualisht por perfundimisht skena politike shqiptare po pastrohet - se pari hga Nano, pastaj xhuveli dhe disa prej atyre palo deputeteve te 6-shes dhe keshtu do i vije dita edhe Metes e Berishes. 

Po pse ça do thoshte ai qe e beri per interesa personale.....
Ne fakt atyre asnjerit si kerrcet per vendin, per mardhenjet dipomatike e ku di une, thjeshte duhet bere figure e mire ne publik e mbrapa kraheve duhet me qen k.....gje qe politikanet tane e bejne shume mire se kan mbaruar te larten ne kete dege smiley 

Hajt mo, koka ben koka peson....kshu qe ne kurruz te atyre qe votuan pr keto parti do bjeri prap....

Gjoja nr 1 qe dun te hujt per ne, po numer njish fare ama, aq njish, sa qe mas asaj nuk ka as dysh e as tresh .... po i boshllik t'modh shum, pra numero unissimo si me thon, eshte qe t'mos ju qisim telashe atyne. Mer vdis po deshe, rrezik mo mir, vetem mo na boni zhurm. Mo na bezdisni. Highest priority. Detyre mbi detyra. Si mbrojtja' atdheut i her vaktit.

mire ata, interesin e tyre, po ne pse kaq kaqola?

...epo tani, edhe te pasur edhe te bukur edhe te zgjut sdo jemi ne smiley

personalisht mendoj se jemi mazokista si popull, me shume na e mshojne e na dhem, me shume te dum  smiley 

 

*halo frojnde ç.

ne m'duket e bojm per internacionalizem... dhe per fqinjsi te mire...  edhe per icik gallat.... smiley  smiley   si dhe pa harru asiher at parimin grandioz te mosnderhyrjes ne pun't e permrencme... dhe te mos futjes se durve (n'autobuz).

Ore nuk beme nje analize se c'ndodhi me elektoratin e Xhuvelit???!!!

ju ngjit metes.. kemi intuite si popull..

Sa me shume qe analizohet "politika" shqiptare e sidomos pjese te saj si puna e Metes e aq me shume me vjen per te vjelle!

Kur flasin per kete "nderhyrjen nderkombetare" me kujtohet krahasimi i Lym Alles per volibolin.... "Cer sporti osht ai mer jahu ! Ma nep , ta nap  me e qit maton" smiley E mer cim sikur te dijshe me lujt pingpong ? smiley

Drizo, i paske harruar te gjitha mesimet e partise. Me lejen e Emit, te te bej nje ankete te vogel te postimeve dhe te gjej ne sa % flet, metaphorically of course, per imperializmin e te bijte? Edhe kjo eshte loje me topa, po njeri ka topin me te madh. E ka kush e ka?

Pse duhet te na diktojne ne "nderkombetaret"? Per aresyen e thjeshte ( po perdror thenien e nje komenti me siper) sepse nuk ka numur dysh. Nuk kemi asnje alternative tjeter vec te bindemi dhe e bejme sic thone dhe duan ata. Sepse e kemi provuar ne kurriz cfare do te thote te jesh i izoluar, cfare do te thote te "mos ia zgjasesh doren imperializmi" cfare do te thote te jetosh i vetmuar dhe te mbeshtetesh ne "prodhimin me forcat e tua". Une nuk arrij ta kuptoj alternativen qe ti kundervihesh "nderkombetareve" dhe ne rastin e aleances Berisha-Meta, une nuk kuptoj cfare e keqe i vjen Shqiperise nga kjo aleance?

kam pershtypjen se momenti kur behesh kurioz e ve ne pyetje rolin e nderkombetareve ne punet e shqiptareve, eshte i barabarte me momentin kur Liza sheh lepurin me kostum edhe thot "wow... here e pare qe shoh lepur me ore xhepi".

Ore te vetmit nderkombetare me te cilet eshte konsultuar Meta, kane qene Fatos Nano dhe Sali Berisha. Sa e hani genjeshtren more kungull popull, t'ju genjeje dhe Iliri kjo s'ka ku te rrije. Deri dje kam pas pershtypjen se Iliri mund te genjeje, o fshatare Libofshe, o fshatare Skrapari(ata qe jetojne ne keto vende apo te shperngulurit). Pazari i fundit ja paska ngrit pjacen, ka filluar te genjeje dhe fshatare Tropoje....hihihiihiiii

E ke gabim.. Eshte konsultuar me nderkombetaret. Aliun e Maqedonise dhe Haradinajt e Kosoves.. Pse pak te duket ty?  smiley

Meta me nderkombetare apo jo nuk kishte asnje opsion tjeter. Kjo u kuptua qe para se te zhvilloheshin zgjedhjet, me mjaftoi nje vizite neper dy-tre bastione te "te majtes PS&LSI" per te pare qe ishin krejtesisht dobet, te percare, nuk kishin filluar punen ne terren, dhe kryesisht fushata konsistonte ne postera, mitingje dhe reklame. "E majta" nuk e merrte dot shumicen, sic edhe nuk e mori, sepse qe ne lufte me vetveten (per hall te popullit). Tani Meta nuk kish c bente, po te perseriteshin zgjedhjet me kete kod Meta do te shtypej fare, s merrte asnje deputet, pasi nga frika e berishes te gjithe do votonin ramen. po edhe sikur te mos ndodhte kjo, meta nuk kishte me para per nje fushate te dyte, ose per te qendruar ne opozite. Qe diten e dyte pas zgjedhjeve, kur ende nuk ishte konfirmuar mandati i Metes, nga strukturat e LSI vinin sinjale shkrefjeje, shume prej tyre kthyen syte nga parti te tjera.

Megjithate Meta nuk ka genjyer per nderhyrjet e nderkombetareve. Kane qene pikerisht ata qe sanksionuan si te rregullta keto zgjedhje skandaloze (ku vete LSI eshte vjedhur vendce). Diten qe Berisha ia lypi Metes, ne pike te mengjesit Meten e kish thirrur ne takim withersi, qe e kish "keshilluar" te mos e conte vendin ne zgjedhje. Ne te njejten kohe qarkullonte nje email nga diplomacia holandeze (min e jashtme) ku thuhej qarte qe kjo palo politike qe nuk arriti dot te bente zgjedhje te sakta pas kater vjetesh pune, imagjino c katranos per pese muaj, po i bene shpejt e shpejt zgjedhjet.

Pra realisht nderkombetaret kane nderhyre. Po jo se Meta kishte ndonje plan tjeter, gjithsesi. Plani i Metes ishte qe kur tia lypte Berisha te bente si goce e ndershme dy jave, pastaj tia linte. Mirepo withersi etc e bene qe ta ngrinte fustanin me shpejt sec mendohej.

Element i rendesishem eshte dhe ndryshimi i befasishem i sjelljes ndaj rames. ky i fundit ka patur favoret dhe kontaktet me te mira me diplomatet, te cilet cuditerisht i kane kthyer kurrizin...sa per te deshmuar dhe nje here qe s mund te bazohet shpresa politike dhe legjitimimi te mbeshtetja "nga jashte"

Pra realisht nderkombetaret kane nderhyre. Po jo se Meta kishte ndonje plan tjeter, gjithsesi. Plani i Metes ishte qe kur tia lypte Berisha te bente si goce e ndershme dy jave, pastaj tia linte. Mirepo withersi etc e bene qe ta ngrinte fustanin me shpejt sec mendohej.

    smiley    smiley

Dhe Widhersi, ne fund, te marre nje brisk dhe tja TM Sales  smiley

ceshtje fustanesh smiley dhe ceshtje kater pese muajsh... me shume nuk zgjat dashnia e tyre...

sherrshe la fam tha ai katnari smiley

dashnia do zgjasi zemer, se sala nuk prishet shpejt smiley

meta po ashtu do perpiqet te performoje, they ll probably come together smiley

sherrshe la fam tha ai katnari

Hej, po Sala nuk i bie qe te behet ndonjehere femra apo jo... E cuditshme, edhe ne subkoshiencen e gjithkujt ai eshte malesori me qeleshe qe nuk mund "te veshe kurre fustan"... Ma merr mendja qe ne te vertete e ka bere garderoben e fustanve sa nje dhome gjumi... po nejse smiley

they ll probably come together Laughing

 sol, sipas teje po i fuskan nje dore "gallate grupi" kur te bashkohet edhe Mediu me ta smiley

 Nderkombetaret , ne pergjithesi japin rekomandime ne forme deftore, mirpo politikanet shqiptare i marrin si duket ne forme urdherore.

pergjigjia eshte 'sepse politikanet tane jane si femije qarramane qe ankohen te 'me te medhenjte' sa here zihen'. Kjo, edhe sepse nuk kane besim te institucionet qe duhet te zgjidhin mosmarrveshjet. Ironia ktu eshte qe kto institucione i kane bere po vete nen 'hyqmin' e ktyre nderkombtarve

Po c`thoni o ,,, kujtoni se keta kokemushka qe na do (zh)drejtojne degjojne kombetaret mo... Te ishte ashtu do ishin bere zgjedhje me standart e do ishim me afer evropes se c`ishim..

Si tha Sala: Lermeni te shijoj standartet , ne te njejten kohe nderkombetaret thonin qe zgjedhjet jane jashte standarteve.. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).