Avione italiane te tipit Eurofighter fillojne mbrojtjen e Shqiperise

Forcat ajrore italiane jane urdheruar te mbrojne hapesiren ajrore te Republikes se Shqiperise. Si pjestare e NATO-s, hapesire ajrore shqiptare do te patrullohet nga avione italiane dhe gjithashtu nga avione te forcave ajrore te Greqise. Kjo nuk eshte dicka e pazakonte; avione luftarake italiane patrullojne dhe mbrojne integritetin e hapesires se Sllovenise qe nga viti 2007. Patrullat mbi Shqiperi fillojne kete te premte.

 

http://www.defpro.com/news/details/8674/

18 Komente

Urraaaa! Erdhen Aleatet!

Mire na mbrojne, po na mbrojne nga kush?!!!

Nga vetvetja besoj...

 s'ja u ka fajin njeri, vet deshet naton. nuk ju zinte gjumi pa u fut ne te. ne fakt nga keqkuptimi, kujtut se duke u fut ne nato do futeni dhe ne europe. 

qe te futesh ne europe duhet ti besh lufte kesaj e jo ta kesh aleat. shifni serbine <-> turqine ... prej luftes serbit do futen me shpejt se turqit ....

Ky eshte "pushtimi" modern me miratimin e vendit prites.

 

Se kuptoj, ndoshta di ndonjeri te thote se c'fare do te perfitoje shqiperia nga kjo marreveshje, apo thjeshte italia do te provoje nese avionet e ri te saj do te plotesojne standartet e kerkuara mbi territorin tone.

Aman se vdiq Italia per te provuar Eurofighter mbi "territorin e shqiponjave".

Shqiperia perfiton thjesht qe s'duhet te harxhoje pare per te blere avione se tani per tani forcat ajrore shqiptare s'e kane kete aftesi. Pike e zeze, "edhe dhi e zgjebosur, edhe bishtin perpjete"

M'duket se tani nuk kanë takat të blejnë as kallashët që kanë shitur vetë... e jo më aviona e tanke që "nuk i nevojiteshin" (se ju kishin zënë tunelet) dhe i shitën për skrap (natyrisht, për të favorizuar shpirtin e lirë të biznesit... si e kishte emrin Ai burri... Delijorgji??? smiley )

 Shqiperia e pushton Italiane ne jo me shume se 24 ore. Hera e fundit? 1991.

 Po me e shit Mediun, a ble njeri, se ai duket edhe cun i bukur?

Titull provokues. Nuk ka shume rendesi se kush forca ajrore caktohen per hapsiren ajrore te shteteve te NATOS.....Rendesi ka qe ata nuk jane avionet e "italaneve"..e as te "Gerqerve"... Ata jane te NATO-s. Megjithate mbrojtjen e hapsirave ajrore ne kuadrin e Traktatit te Varshaves asnjehere nuk na e mbrojten psh Polaket apo Bullgaret apo ne atyre. Sejcili te vetin. Klasi i avioneve sipasdetyrave caktohet nga aleancat . Kohe te reja mentalitete te reja . Por gjithsesi ne keto koridore patrullimi duhet medoemos te kene ne perberje avione dhe aviatore Shqiptare. Ndryshe ne nuk jemi me shtet. Jemi Protektorat.Dhe kjo jo per te thene llaf per tu gjendur.

... dhe gjithashtu nga avione te forcave ajrore te Greqise.

Ja gezuar. E kam gabim une apo e ka ende ligjin e luftes me ne Gerrqia? Se nese avionat e nje shteti qe eshte zyrtarisht ne lufte me ty te "hypin siper", sikur s'i bie te jete mbrojte.

aviatoret shqip. duhet te jen shpresoj ne trajnime...sa koh qe skemi asnje lloj investimi ne Mbrojtje,ku kemi fuqi ne per tu mbrojt.po taman e ka net,te na mbrojn nga vedi se si dihet ndoj Gerdec apo gja e ngjashme...Protektorat quj edhe te jen te detyrum nderkombtaret te na japin keshilla ne mbarvajtje  te gjanave banale,qoft te zgedhjeve.pfff sa popull i mrapambetun jena!

Me bie neper mend artikulli i bukur dhe teper parashikues i Krasta Kraut. Vetem lot mund te derdhej ne ato caste ....por sot e kupton se Strateget zhulaliste me ne kry Komandantin Mixhe e kane bere ate vend e ate KOMB nje pacavure ku gjithkush mund te ndyje ne dinjitetin e sovranitetin e tij. Dhe kjo per hir te ulurimave Jozefinse Rrnofte Nat-ja! smiley

Mire  talianet, po keta gerrket cduhen?..keta smbrojne dot veten e tyre nga turqit qe po u vine perdit deri mbi Athine... hej bela e zeze thuaj me ca budallenje qe kemi ne krye.

Eshte treguesi THEMELOR per tu hequr zgarbullin ulurites shpuristeve dhe per ti bere te flasin e shkruajne me kembe ne TOKE. Ne nuk jemi per NATO. Ne nuk na duhet NATO dhe as nuk kemi perse i duhemi NATO-s .Ne na futemn per interesa mercenariste. Ne duhet te jemi sic jemi pro AMERIKANE ! Ne na njohin si koncept qe shkojme pas bajraktarit. Thenia e Edit Durham se Ballkani eshte Perandori e NJESHIT eshte elementi baze i afrimit te popujve Ballkanas pas karroces se PerpaRIMIT ushte -tarak smiley

Prandaj po shoh ushtar italian ketu une. koh plazhi.

Komandant i forcave ushtarake te NATO-s  per Europe eshte gjithmone amerikan, me ligj e rregulluar kjo.

Pa Ameriken, kjo do ishte pushtim i bute, me Ameriken-mbrojtje e forte, e domosdoshme.

Tash e tutje, me hyrjen zyrtare ne NATO, edhe nga brenda trazirat do te jene te pamundshme.

Rrofshin SHBA-te!

 

Né fillim thané pér turkun, tani po thoné pér grekun dhe breshkaxhiun

hajt merre vesh kété puné té gjithé derrat njé turi kané, por nuk po e kuptoj njé dicka:

Absurdistani iné i dashur kur do do té blejé aeroplanét e tij pér tu mbrojtur nga turku, greku dhe breshkaxhiu

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).