Thetis-e ema e Zeqos (pellazg) maje thanes

 Kam vene re me shaka, pastaj me cudi dhe me pas me mahnitje numurin gjithnje e me te madh dhe versionet gjithnje e me te fantastiko-shkencore te prejardhjes, ose me mire te shqipetareve si miter e ballkanit, dhe se fundi edhe e Europes. Pasionet dhe konspiracionet e ketyre teorive jane te denje per librat e Ecos, dhe mua personalisht me intriguan pa mase. Ju lutem administrates qe mos ta mbylle kete teme por ta lere si valve shfryrjeje per te gjithe endrrat e fshehta dhe zbulimet sekrete apo edhe thjesht per budallalleqet e pafajshme qe cdo shqiptar i thjeshte ka bere apo ka menduar ne kohen e lire.

Pashaporta s'na japin, per viza na e plasin buzen, po per pordhe ama...

36 Komente

Rrofsh o peshk se mezi e prisja nje gje te tille.

 

 

Shqiptaret jane pellazg e ilir e atehere ne kena qene me te fortit.

Piktoret me te medhenj te antikitetit jane shqiptar.

Van Dami o shqiptar.

Homeri ka qene shqiptar dhe e ka shkruajtur Iliden ne shqip, po kete e dime mire te gjithe.

Me te fortit ne Perandorine Osmane kane qene shqiptare, po s'e dime nese kane qene te mire apo te keqinj, se kena vendos akoma.

Plaka e Aleksandrit ka qene shqiptare, ilire, dihet ajo, edhe pak pellazge nga Kuçova, keshtu qe edhe Aleksandri ka qene shqiptar po si kane dhene karte identiteti se kishte hup kuponin.

 

talluni talluni ju, se kur te vije ne pushtet partia pellazge, ne do e hame te paret

 creme de la creme jemi ne...po pellazget paskan i gen te keq...ate te sqetllave me ere, qe dhe puhiza nuk e heq dot nga rruget e tiro00ones

se me erdhi nje ide...duhet me i ndersy fairy-n e sqetllave tirones ha ha ha

He mer noshke, me cer kembe shkele ne Rinas mer? smiley.  Mbete tuj sha memedheun gjere e gjate lol.  Duro mer burr e fillo sharjet kur t'shkosh ne memenjerke.   S'bo kshu burri per pune djersesh e temporesh smiley.

 amon mi Monde se te bojn te gjith sikur ke ardh ne f-ing Paris...tashi, une nuk ankohem, ha ca me ven perpara..po ktu eshte vende dhe popuj, si i thon atij llafit...trotuare s'ka, robt as din me i dhon makines..kto emigret me makina jane si kamikaze, bububu...sherbimi (ne restorante apo dyqane apo etj/etj) nuk ekziston mer, fare, fare, fare...kam per ti shkul dhe kto 5 qime ke koka para se me ik...

hec mo, ka dhe gjona pozitive, po jua them kur te me iki inoti haha

nje sec, PF. Zeqo mbase nuk perdor deodorant sqetllash, por Zeqo osht i yni dhe i dore thana belqim na e sjell po nuk i rame ne qafe.

Nuk duhet me diskutu faktin qe greket e vjeter i huazuan emrat e perendive  nje pjese nga egjypti dhe nje pjese nga pellazget. po ashtu nuk duhet diskutu ngerci ne shpjegim te ketyre emrave me gerqishten, gjuhe e cila shpesh nuk ofron asnje domethenie per keto emra, dhe lehtesia (e paperballueshme) e shpjegimit me shqipen. Une Zeus dhe "ze" (sound, voice) mbase nuk i perqas dot kollaj, ama emrit Aferdite nuk kam c'i bej fare! Perndi e luftes mbase s'ka s'ka qene "i marre", ama ky emri Thetis te jep nje moment ndalese per meditim. Athina mbase s'ka ngrene as thana (si njera smiley  ) dhe s'ka qene "e thena" dhe e bera, ama asaj dhise mitologjike me emer tamaltina s'ke c'i thu shume. E kam fjalen "ta pan metron, ariston", per me respektu kojshit grek, pra cdo gjo me mase.

Me kryesorja: mos i heqim shqipes "the benefit of doubt" per hater te "harm of bullshit".

ke shume te drejte. por the doubts shtrohen dhe analizohen shkencerisht nga etnologet dhe linguistet. Indoeuropianistika ka disa teori te origjines, nga te cilat kush pranohet me shume e kush me pak, e te gjitha keto japin nje lloj shpjegimi. Nese ka ca qe mendojne qe eshte shqipja dhe paraardheset e saj burimi, duhet te ulen e te bejne shkence...Aferdita, i dashur em, ka shpjegim krejt tjeter, per inat tonin e te grekeve, eshte huazuar nga babilonasit. Zeusi nuk ka aspak lidhje me zerin, por me perendine indeuropiane te Zotit Ate. Deus Pater ekziston nga indianet e der te keltet. Natyrisht qe greket jane ndikuar nga iliret (protoshqiptaret), po spekullimet nuk ndihmojne askend. Vetem gjera qe i rezistojne shkences duhen!

Dhe pellazget (PreIE) nje here e mire duhet te hiqen nga ekuacioni, se ende s kemi sqaruar mire iliret (qe kane qene te dyndur bashke me indoeuropianet e tjere ne keto zona).

Atehere ti perse e ben objekt talljeje punen shkencore te D'Angelit? Sepse eshte pro-shqiptare? sepse une arsye tjeter nuk shoh, sepse persa i perket seriozitetit eshte puna me serioze e kryer mbi origjinen e shqipes, nje studim qe ka zgjatur mbi 20 vjet nga profesor qe ishte nje njohes i shkelqyer i shqipes, greqishtes te vjeter dhe gjuheve antike. Nuk eshte aspak e hijshme te hedhesh balte mbi shqipetaret ne kete menyre. Historia eshte nje shkence e hapur, ku tezat anojne andej nga anon llogjika, dhe shqipetareve si popullsi autoktone e rajonit nuk ka perse tu mohoet e drejta per te bere historine e tyre.

Perfundimisht kjo eshte nje teme e turpshme, dhe eshte turp per kete blog qe e lejon kete teme. Eshte gjithashtu per te ardhur keq, por kam vene re qe nje tuf injorantesh, perpiqen ta kthejne nje blog te hapur ne sherbim te tekave te tyre.

 

Nuk ka fare arsye perse te tallesh me mendimet e te tjereve, nuk e kuptoj perse ju bezdisin juve, nqs ju duken aq qesharake, atehre mos u kushtoni rendesi, por shoh shumekujt ketu i djeg bytha.

Por si e kan thene njehere, "Koha eshte e maskarenjve,por atdheu i shqiptarve"  dhe ne kohen e maskarenjve ku po jetojme le ta gezojne shqiperine Slavet,Greket,Vllahet,Jevget,Dumbabistet etj te kesaj kategorie, por nuk kan per te gezuar respektin e shqiptareve.

Hajt shendet.

Eva dhe Adami jane shqiptare!

...ne nje fare menyre...

 creme de la creme jemi ne...po pellazget paskan i gen te keq...ate te sqetllave me ere, qe dhe puhiza nuk e heq dot nga rruget e tiro00ones

Behet robi per kaq pak?! Hidhet nje torte e tere vetem sepse gjete nje qime?! Hidhet nje hero vetem se i mbajne era sqetullat?!

Hajde se do te mesohesh edhe ti! Do te te kaloje inati!

Meqe shkruajte edhe per restorantet... Kam pershtypjen se nuk i njeh ende ata te miret. Por sdq. nqs. do qe ne restorant te te sherbejne me mire, thuaji qe te te sherbejne me mire. Dhe nqs. perseri nuk te sherbejne mire, ik prej andej e shko ne nje restorant tjeter ku sherbehet me mire. Pyet robt, Ku, Si, Cfare? Mos u anko kot ketu, se s'hyn ne pune per asgje.

lene mo, se s'esht as per ket muhabet kjo tema, po deri sa te na thoni cilat jan kto restorantet e mira...jeni tu rrejt, se ca veni kam hy, medioker kan qen.

 truth is stranger than fiction, said, po sa te presin t`i afrohen te vertetes shkencerisht, ca preferisin to take the p*th less travelled

*a

sol-o, kur te kesh kohe me thuj pak versionit e emrit Afroditi nga babilonishtja. Jam kureshtar! Asnje nga versionet qe kam degjuar nuk i afrohet asaj "right to the point" qe jep shqipja per ket emer. Dhe e bukura eshte se nuk duhet me qen asfare i profesionit per te vene re se sa mjerane duken perpjekjet per ta shpjeguar pikerisht kete fjale me lloj lloj gjuhesh e fjalesh te tjera qe jane aq larg aferdites. Flas per ato qe kam pare te shkruara; babilonishten nuk e kisha degjuar me pare. Ai varianti i shkumes se detit me duket cyryk (mbase gaboj gjithe diten).

Aphrodite was said to be a Greek version of an ancient East Asian/Oriental mother-goddess. She had also originated from a region in Asia Minor called 'Phrygia', bearing the name 'Cybele', also as an earth-mother. Aphrodite has numerous equivalents: Inanna (Sumerian counterpart), Astarte (Phoenician), Turan (Etruscan), and Venus (Roman). She has parallels to Indo-European dawn goddesses such as Ushas or Aurora. According to Pausanias, the first men to establish her cult were the Assyrians, after the Assyrians the Paphians of Cyprus and the Phoenicians who live at Ascalon in Palestine; the Phoenicians taught her worship to the people of Cythera. It is said Aphrodite could make any man fall in love with her by them just laying eyes on her.

The Greeks connected her name with αφρος (aphros) "foam", resulting in the story that she was born from the foam of the sea.

Po mire mer, PF, ku ven osht "Afroditi" si emer, si tingull them, ne gjithe kete varg popujsh, se perendeshe dashnije nuk kon shpik nga vetja pellazget, jo! Kjo eshte tjeter gje fare nga kjo qe po diskutojme.

 Emo, lexoje pak kete

 

Aphrodite Metropolis (2)

BY KENNETH FEARING

Harry loves Myrtle—He has strong arms, from the warehouse,/ And on Sunday when they take the bus to emerald meadows he doesn't say:/ "What will your chastity amount to when your flesh withers in a little while?"/ No,/ On Sunday, when they picnic in emerald meadows they look at the Sunday paper:/ GIRL SLAYS BANKER-BETRAYER/ They spread it around on the grass/ BATH-TUB STIRS JERSEY ROW/ And then they sit down on it, nice./ Harry doesn't say "Ziggin's Ointment for withered flesh,/ Cures thousands of men and women of moles, warts, red veins, flabby throat,/ scalp and hair diseases,/ Not expensive, and fully guaranteed."/ No,/ Harry says nothing at all,/ He smiles,/ And they kiss in the emerald meadows on the Sunday paper/  Kaq di vllai jot. Noten./

 

 

P.S. Keto vargjet qe nuk u shqitkan per qamet me kujtuan ate estraden ku nuk shqiteshin dot llokumet e dasmes dhe qe me ne fund i thote, "mos u shqitte dhe cifti si keto llokume! smiley

 Ylli e ka marre emrin me mbrapa, sepse ishte ylli me i bukur ne qiell, ndaj e quajten Aferdita ose Venus

 

 wiki nga citon edhe PF permend edhe kete "in Albanian the name takes the form "Aferdite" (afer=near and dite=day; "day approaches; day is near&quotsmiley which could be explained with the manifestation of the planet Venus as the morning star."

ajo qe thote sol-i, mendoj, ka te beje me shume me sesi e njejta figure, mitologjike per ne, eshte huazuar, transferuar e pershtatur ne popuj e kultura te ndryshme, te cilat edhe kane fqinjeruar, Ishtari, Astarte, Aphroditi, Isis...

Ndoshta. S'di c'te them, PF. Ylli ben sens me emrin. Shkuma jo dhe aq. Nuk kembengul, sidoqofte.

Puna eshte qe ka kaq shume perkime ne emra, sa eshte veshtire qe ato te jene rastesore (te gjitha). Pirustet / dardanet eshte nje shembull. Druidet gjithashtu. Une nuk kam frike te hedh hipoteza, se me vertetim ose reject te hipotezave fitoj buken e gojes. Nothing wrong with that. At all. Plus qe e stigmatizoj po aq sa ti krenarine idiote qe mund te vije pas vjetersise se gjuhes. Sepse pas cdo argumenti vjen pyetja asgjesuese "so what"? Jom i ndergjegjshem per kto. Cfare nuk me pelqen eshte atmosfera e "shttt!-it" te verber ndaj cdo calltisje te kesaj natyre.

Emo, jo vetem qe s'kam asnje gje kunder personave qe studiojne historine, gjuhetareve a kujtdo tjeter qe studjon dicka me pasion ne jete, por perkundrazi i nderoj dhe i respektoj pa mase. Ceshtja eshte mor vella qe zanati kane pas thone te vjetrit, ka nji torbe me vegla, dhe shkenca nje hale me libra. Tani une e kuptoj qe ti, une apo dikush tjeter shkruan nje poezi a tregim a opinion dhe e ve ne blog qe te shikoje se sa pelqehet apo nuk pelqehet, por qe nji rob nga MIT, te ulet ketu e te na e shpjegoje gjere e gjate disertacionin e tij per diellin MK13S422 ne konstelacionin e Centaurit, nuk me duket se ka per te bere vaki ndonjehere. E nese ca poezi ketu i lexoj me qejf e kenaqem, them se punimet shkencore qe me interesojne do vazhdoj ti lexoj ose nga tekstet akademike ose nga autore qe te pakten i kane shitur nja 1.000.000 kopje librash dhe i kane dhene dy intervista te Discovery, CNN a diku tjeter.

Si tha i madhi Qamil Buxheli: Dostojevsk nuk kemi, idiote sa te duash!

 Sa qejf i kemi ekstremet no t'vorfnit. Ca duke na bere mitren e kultures mesdhetare e ca te tjere duke na bere ardhacake ne keto shekujt e fundit.
Me duket se nuk e njohim rrugen e mesit.

P.S. per PF : Nese nuk del tek discovery, cnn dhe nuk shkruan anglisht, nuk je studiues i zoti?

une mendoj te bejme nje ligj:

1- antishqiptaret te mos i leme te futen ne shqiperi dhe te perdhosin imazhin e shqiperise, si asaj moderne sia asaj antike

2- antishqiptaret shqiptare(qe ketu paska plot) ti varim ne litar

 

TURP - kush eshte ai serb, grek legen qe hap tema te tilla?

Jo mik, ketu nuk behet fjale per anti shqiptar.  Behet fjale vetem per njerez qe behen qesharak duke sjelle teori nga me brewnianet per te treguar qe Homeri ne fakt ka qene nga Berati e qe Pirro luftonte per lirine e Shqiperise, e qe ate te filmi 300 kane qene dukagjinas.

 

Imazhin e Shq. e perdhos kush e ben qesharak, e jo kush e shikon me gjykim te ftohte.

nje qeshtje ehste te mos ndash idene e tjetrit, e tjeter gje eshte te hapesh nje teme me titull te tille, duke kthyer ne qesharake nje teze te nje personi !

mungesa e respektit per nje person, apo per nje teze, plus fodullek ne shkrim per mua bejne elemente per te caktuar autorin si antishqiptar

ne kete rask kaq ka ne dore e kaq ben

Shume e drejte elton. Faji kryesor eshte i moderatoreve, imagjino sikur gjithkush qe nuk i pelqen nje teme apo nje teze nje hap nje teme tallese per te,apo te bastardoje diskutimin me chit chate dhe ofeza kunder bashkebiseduesve.

Barack Obama o me origjine shqiptar,e jevg. Ne lagje e kane pas thirr Bake.

Poshte antishqiptaret!

Eva dhe Adami ishin pellazge!

TURP - kush eshte ai serb, grek legen qe hap tema te tilla?

Peshku Fluturues!

Me se fundi e nxorri koken!

Po prandaj s'behet Shqiperia. smiley

shqiptaret sbehen se sduan shqiperine djalosh

shqiptaret sbehen se sduan shqiperine djalosh

Shqipetaret dhe qytetaret e republikes te Shqiperise jan dy gjerra te ndryshme djalosh. Shqipetaret ne pergjithesi e duan vendin e tyre me zemer, ata qe nuk e duan Shqiperine jane ata qe as rilindja as komunizmi nuk na thane se cfar jane, duke u sjell si shqipetar te mire ,por keta ne fakt meritonin nje sjellje tipike europiane, tju drejtoje gishtin.

lene mo, se s'esht as per ket muhabet kjo tema, po deri sa te na thoni cilat jan kto restorantet e mira...jeni tu rrejt, se ca veni kam hy, medioker kan qen.

Hidhi nje sy kesaj temes: http://www.peshkupauje.com/2009/07/ku-hahet-me-mire

Sidoqofte, per te qene 100% i sigurt ne cilesine e ushqimit dhe sherbimit, une te keshilloj te shkosh ne restorante me guzhine pellazge ose ilire.

Te gjithe te tjerat ta shpifin!

PS: I dallon fare lehte edhe nga rruga sepse jane te ndertuara sipas rregullave te arkitektures pellazge... dicka e ngjashme me shtepine e "Flinstone" (... edhe ky me origjine pellazge BTW).

Ndoshta, o Harry Potter ne kete tem do te ishte shume me teper i besueshem sesa qindra e mijra studime te kryera nga njerez teper te zote ne ate  c'kane bere.....

Po mir ju te zgjuarit qe qeshni me fantazirat e shqipetareve, na thoni pra, ku pikerisht eshte fantazia? Cila teze ishte pikerisht aq qesharake sa meriton te hapet teme tjeter per ta tallur ? Me vjen keq qe disa anetare qe kontribuojne mire ne blog bien ne nivelin e pf i cili eshte nje njeri i kompleksuar.

emigrant

Pse qenka krenaria per gjuhen nje krenari idiote? A mund te ma shpjegosh kete? Cdo popull ka te drejte te ndjej krenari per kulturen e tij, dhe fakti qe shqipja eshte gjuhe e vjeter duhen qe ti bej shqipetaret krenar per gjuhen e tyre, eshte tjeter pune pastaj te kalosh ne supremacira kundrejt njerzve dhe popujve te tjere, sepse ti flet shqip e ai sllavisht. Por edhe ne mos qofte keshtu me popujt e tjere une personalisht jam krenar qe flas nje gjuhe qe i ka rezistuar kohes, per aq krenari sa mund te me jap kjo gje, dhe ske te drejte ti apo askush ta quash krenari idiote. Krenaria eshte nje e drejte qe i takon cdo njeriu.  Nqs ti je njeri me komplekse dhe asgje ste ben te ndihesh krenar, kjo eshte tjeter pune, por une nuk vuaj nga komplekse te tilla.

Sic e thashe dhe me lart nqs ka teori qe ju duken aq qesharake lerini mbas dore, shkoni tek temat e poezive, dhe i lini ata qe kane deshire te bisedojne te qete.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).