Pse eshte bllokuar tema?

Perse eshte bllokuar tema "Theti, nena e Akilit pellazg" ?

50 Komente

Jo vetem qe eshte lejuar bastardimi i diskutimit me lloj lloj budalleqesh medemek anekdoda te disa injoranteve ne ate teme, por edhe eshte bllokuar mundesia e pergjigjes kunder disa argumentave te paket llogjik (megjithese te dobet) qe jane sjell.

Kam pershtypjen se tema eshte bllokuar pasi degjeneroi ne ofendime, sic edhe mund ta shikosh qarte, apo ne pergjigje non sequitur. Gjithsesi, pa asnje lloj tendecioziteti, emri Gonxhe vjen nga turqishtja, Gonca (Gonxha) - lule e vocerr, lulke.

Sa per etimologjine e etimologet e ndryshem, serish pa asnje lloj paragjykimi apo tendencioziteti, bejne mire qe te fokusohen tek rregullat e zhvillimit dhe evoluimit te shqipes. Ai Cabej, qe permendet rendom verdalle, nepermjet studimit pedant dhe imtesor te dokumentave ekzistuese te shqipes se shkruar, arrin te prapashohe strukturat e shqipes deri diku nga shekulli i tete i eres sone. Dhe kjo proto-shqipe eshte shume ndryshe nga e sotmja. Po te shkosh deri ne kohen e Eshtelindursiendrres apo Alesiandrres, duhet mbajtur parasysh qe ne rast te ndonje huazimi potencial, burimi nuk mund te kete qene shqipja e sotme, por ajo e kohes. Dhe duhet ditur qe gjasat qe ne parashqipen e asaj kohe, gjasat qe Andrres t'i thoshin po Anderr jane teper te vogla. Sipas rregullave qe ka ndjekur evoluimi i shqipes, ne rast se atehere i paskerkan thene Anderr, sot do te duhej t'i therrisnin ndryshe. Megjithate ky eshte mendimi im, dhe nuk shoh asgje te keqe qe njerez te tjere ta mendojne ndryshe, me kusht qe te mos perpiqen te me imponojne ate qe ata mendojne, nepermjet shpalljes si bukeshkale i atdheut, trathtar apo gomar etj etj. Sidomos kur keta jane "doktore historish"

Kam pershtypjen se tema eshte bllokuar pasi degjeneroi ne ofendime, sic edhe mund ta shikosh qarte, apo ne pergjigje non sequitur. Gjithsesi, pa asnje lloj tendecioziteti, emri Gonxhe vjen nga turqishtja, Gonca (Gonxha) - lule e vocerr, lulke.

Temen e degjenerove ti me disa injorante ne ofendime, nqs nuk ke gje per te kontribuar, apo ke mendimet dhe opinionet e tua fikse per cka trajtohet ne teme, atehere nuk ke perse te marresh pjese ne teme, nuk eshte detyrim, dhe aq me teper nuk ke pse ofendon, apo qellimisht te bastardosh temen por edhe rrjedhen e llogjikes ne teme. Nuk tregon me kete as fisnikeri, as dituri, por fodullek, dhe mbi te gjitha injorance. Ajo e emrit Gonxhe eshte tendecioze, sepse del nga rrjedha e llogjikes per te cilen eshte permendur nga une ne teme, qe nuk kishte te bente me origjinen e emrit Gonxhe.

 

Po te shkosh deri ne kohen e Eshtelindursiendrres apo Alesiandrres, duhet mbajtur parasysh qe ne rast te ndonje huazimi potencial, burimi nuk mund te kete qene shqipja e sotme, por ajo e kohes. Dhe duhet ditur qe gjasat qe ne parashqipen e asaj kohe, gjasat qe Andrres t'i thoshin po Anderr jane teper te vogla. Sipas rregullave qe ka ndjekur evoluimi i shqipes, ne rast se atehere i paskerkan thene Anderr, sot do te duhej t'i therrisnin ndryshe

 

Menjefjale ti po na thua qe Shqipja e kohes nuk ka qene shqip? Une mendoj se edhe fjala LE ka qene LE, edhe fjala ANDER ka qene ANDER. Por natyrisht ti mund te na e shpjegosh me mire sepse nuk ka qene sipas rregullave qe ndjek evoluimi i shqipes, por deri tani nuk na ke shpjeguar gje.

Megjithate ky eshte mendimi im, dhe nuk shoh asgje te keqe qe njerez te tjere ta mendojne ndryshe, me kusht qe te mos perpiqen te me imponojne ate qe ata mendojne, nepermjet shpalljes si bukeshkale i atdheut, trathtar apo gomar etj etj. Sidomos kur keta jane "doktore historish"

 

Natyrisht qe ti ke mendimin tend, por verej qe mendimin e te tjereve e shikon me te keq, kjo edhe pa tu imponuar asgje, askush nuk shpalli askend bukeshkale, tradhtar apo gomar ne ate teme, ishin pikerisht nje tufe injorantesh qe bastarduan temen pa asnje arsye llogjike. Nuk e kuptoj kush na qenka ai shqiptar qe ndihet i ofenduar nga opinioni pozitiv i nje shqiptari tjeter per historine dhe kulturen e  vendit dhe popullit te tij, sado te jete imagjinare, eshte nje teme  e hapur, ku te gjith mund te diskutojne, por nuk e kuptoj perse disa kthehen ne bisha kur une si shqipetar shpreh krenarine per historine apo prejardhjen time.

Jo per gje, pa asnje lloj tendeciositeti, por duken si bukeshkale, tradhtar, dhe gomere keshtu ne pergjithesi, kurse ne vecanti para meje duken ashtu si jane me te vertete, gje qe nuk mund ta shpreh ne blog per shume arsye, por qe ne privat jane te mirepritur ta marrin vesh si eshte muhabeti, apo "sa u vlen lekura" thote populli im.

Me fal o TT se te paskerkam paragjykuar kot, prandaj t'u pergjigja

 Eh mer Sol! Ja i lexojne edhe te huajt keto komente, ndaj dhe nuk ju japin viza. smiley

ah te na i jepnin keto vizat e shkreta ne te mbaruarve qe kemi ngelur ketu...

ska viza per ata qe skane b..the me msu 5-15 gjuh t'huja smiley

pse kshu ka premtu sala? na i paska fut... une u digjkam, se vetem portugalisht di.

portugezcja s'llongaritet fare, se e di dhe plaka ime qe shef telenovela braziliane (kujto Zhaden smiley) , e di dhe une se vdes per christiano ronaldon smiley

po ti ke akoma nji shans, te bohesh penderast, ti hjekin te gjitha vizat prihere smiley

pse mi zemra mi leuzinja e peshkut, kshu thuj ti ken mor vinzat keta cunat qe kane hik jashte, duke lujt suminjen?

po jo re dreq, po ti e ke kollaj njashtu se je i bukur smiley

ste gje gjo me bo sikur smiley

kta skane ik me viza mre, kta qunat jane refugjate.

me vize quhesh turist smiley

ah ju elbasonllit...ju e muret mqafe djelmnin smiley

s'iki une sikur nami te behet, s ma pranon namuzi ate lloj vize. pastaj do rri ketu se ketu ka njerez si ty...qe anejna ti kerkosh me qiri s i gjen, se i perpin kurbeti

 

Megjithate ky eshte mendimi im, dhe nuk shoh asgje te keqe qe njerez te tjere ta mendojne ndryshe,

mos ironizo (ose tall) pra tek temat qe nuk jane te tuat, jep pergjigje po tu ngref tek blogu tend. ose shpalose aty nje teori te kundert .... e po na preku dellin vijme ta diskutojme. 

dhe lere çabejin se te kish koqe nuk kthehej ne shqiperi te punonte per xhaxhin po punonte ne bote per vete te vet. 

çabeji ka aq tru sa kane keta te peshkut qe u kthyn ne shqiperi te merren me politike ngaqe nuk qullosen gje ne perendim smiley

ti vella nga klubi patriotik i strasburgut te kemi?

S kemi c bejme Boso, ky vend na ra. Ketu e kemi atdheun, ketu do kthehemi te punojme, se njeres pa vlera jemi, lum si ju qe ju do e ju mban bota.

 smiley  Sos gomari qe na ngordhi, po s'na lene as mizat...

 ket po te them dhe une, prandaj ji modest se te shkon me shume. dmth sillu njesoj siç sillesh atje me eproret e tu. smiley

Eproret e mi? Kur te vije dita te kem eprore, do vij te emigroj ti shes djersen francezit, o shoku patriot.

 socialist dhe pa eprore nuk kisha pa deri me sot, ti je i pari smiley 

apo je bere demokrat ?

 Hajdar, une s'kam eprore, jam vete zot vete shkop i themi ne nga anet tona. Modestia s'me ka pelqyer kurre. Thjeshtesia aq me pak. Urrej Leninin. E pamundur te ndryshoj. Lloji i robit.

 nuk te pyti njeri ty, ishte per ate te shqiperise pergjigja ime.

ngaqe tek nje teme me histori te vjetra (qe eshte mbyllur prej kryesise) me beri pershtypje se keta te shqiperise ishin me ironizuset. u duket se keto pune i njohin me mire e per me teper i marrin te tjeret per budallenj. 

prandaj thashe t'ju kujtoj VENIN ! 

hallall.

Po m'ra njeri n'qafe qe sot e tutje kom me i thon qe "njof Hajdarin"; nuk ka per t'u krujt kush me mu...

dhe lere çabejin se te kish koqe nuk kthehej ne shqiperi te punonte per xhaxhin po punonte ne bote per vete te vet. 

çabeji ka aq tru sa kane keta te peshkut qe u kthyn ne shqiperi te merren me politike ngaqe nuk qullosen gje ne perendim Wink

Kush dreqin je ti qe paske guximin te thuash keto fjale per Cabejin?!

Ah pse... per te pastruar banjat duhen te dishe 5 gjuhe te huaja???!!!

Hej, do provoj te pyes pastruesen e punes time se kush e di... mbase flet edhe shqip!!! smiley

Klajdi:

Nje pergjigje per ty ne kete teme meqenese diskutimi u mbyll tek tema tjeter.

shume dakort per vezhgimin ne lidhje me kulturat. tani se cfare gjuhe flisnin, ketu sjam shume i bindur nga ajo qe me thua ti (maqedonasit sllave vertet jetojne sot atje ku jetojne po skane asgje te perbashket me kulturen antike qe 'jetonte' ne te njejtin truall).

Dakort, por historia njeh dyndjet sllave ne ato treva, dhe nuk ka popull qe ka kulture te perbashket me kulturen antike qe jetonte ne te njejtin truall,kjo nuk do te thote qe nuk eshte i njejti popull,popujt nuk i merr njeri me anije kozmike i dergon ne hene,dhe sjell popull tjeter nga hena.

me duhen argumenta te tjere per te me bindur qe epirotet ishin ilire, apo se ishin greke, apo se ishin thjesht epirote.

Po ta perseris, qe deri ne shekullin e 19 epiri ka folur shqip dhe ka quajtur veten arber, dhe fisin e arbrit historia e njeh si fis ilir.

tani, kam nje pyetje, ne Foinike (Finiq), kryeqendra e Epirit, shumica e banoreve flasin gjuhen greke dhe jane greke, jo si ata ne vende te tjera te jugut qe jane shqiptare e thone se jane greke. Si e shpjegon kete? Apo pas shekulli te 19 gjerat ndryshuan si me fshese apo gome?

Po mbas shekullit 19 ben mire ta besosh qe gjerat ndryshuan si me fshese, sepse nje pjese e mire e greqise, qe eshte edhe epiri historik i jugut ka pas popullsi shqipfolese, dhe Janina e qytete tetjera te epirit quheshin qytete shqipetare, ( vetem Albanian, jo Epirote, jo Greke),po sot sa shqipfoles ke ne greqi dhe sa qytete quhen shqipetare, ne mos ne sensin e entitetit kombetar ne sensin demografik? Gjuha greke ka pas shume shtysa, nje prej tyre ka qene kisha ortodokse greke, nje tjeter ka qene afrimiteti i disa shqipetareve ortodoks dhe ne pergjithesi vllehve ortodoks drejt greqishtes. Ata qe sot mbajne veten per grek ne shqiperi jane ne shumice vllehe, qe historikisht kane qene te afruar me shqipetaret jo me greket, por kohet kane ndryshuar.

nje pyetje tjeter, po ne Foiniken antike, maje kodres, ndodhet nje prej teatrove greke me te medhenj te zbuluar ne territorin tone. Ka nje madhesi qe mbante gjate shfaqjeve te pakten 30 mije spektatore dhe krahasuar me madhesine e qytetit ne periudha te ndryshme, dhe me nr mesatar te banoreve, i bie qe teatri te ish ndertuar aq i madh sa te ftonte ne shfaqje edhe pjesen rurale te banoreve (ata qe jetonin ne rrethinat e qytetit). Shfaqjet dihej qe kishin te benin me tragjedite greke. Keta banoret rurale, a i kuptonin keto shfaqje ne gjuhen greke? Dmth se flisnin fare mire greqisht, apo jo?

Jo. Qe te kete pasur nje teater te stilit grek nuk do te thote qe gjuha e perdorur ne teater ka qene greqisht, por edhe po te kete qene e tille, duhet te kuptosh qe helenizmi nuk eshte nje term qe percakton nje etni, apo nje komb, por nje kulture, gati njesoj si te thuash sot Perendimi ose Europa. Qe ne bregdete ka pasur koloni greke apo kulture helene kjo nuk do te thote aspak se ato kane qene te banuara nga grek.

prape une sjam akoma i bindur 100 perqind per asnjeren nga alternativat, ndaj ne gjithe kete mes, shpjegimi permes gjuhesise jo vetem qe nuk zgjidh gje, po perkundrazi prish shume gjera

Kurse une mendoj se gjuha eshte themeli kryesor. Gjuha dhe etnia jane gati e njejta gje. Nje etni qe zhduket gjate historise zhduket me gjithe gjuhen e saj, nuk ka ku ta ler trashegim, psh dyndjet sllave ne shume territore ilire ishin aq te medhaja ne numer sa e asimiluan popullsine ilire qe ngeli ne ato territore pa u shperngulur duke e ndryshuar etnine dhe zhdukur gjuhen. Aty ku gjuha mbijetoi, nuk do te thote qe nuk ka pasur dyndje, apo perzierje dhe asimilime, por qe etnia mbijetoi ne baze te mazhorances te popullsise, duke ruajtur edhe gjuhen.

Dez, shi ca vargjesh ne SHQIP dolen sot te peshku:

Muzgu ra rëndshëm si një bajloz i sapomundur
Theu qafën, thithi me ngut astmatik dritën e mbetur,
Pastaj, mbylli sytë dhe mbërriti nata,
Shpalosi kurmin e pamatë
Për një popull të tërë të pagjumësh.
Shpërhapi epshin e saj ngathalaq–
                                        Atë pjalm kokrrizash terri.

Mjegulla ka zbardhur dhëmbët, duke fërkuar veten
Pas xhamit të dritares ka ngjeshur hundën fort,
                                        Si për të dhënë lajmin se sot
Është shfaqja e saj e mezipritur, veç e saja,
Vakti për tu ushqyer me tejpashmëri shpirtrash.
Këtë të mërkurë (apo të enjte) fërshëllimash ere.
Këtë të mërkurë (apo te premte) të përhime.

E, ca i thu ksaj? Pa $, pa mund fare, skip ca budalliqe me politik arnaute dhe inate xhuxhe, edhe te kthesa, paprit, ndesh te Kjo. Te rubrika letersia (e mire)  e ke.

Natnemir ose mirmjes, sipas rastit.

smiley

po m'terhjek veshin m'duket per komente banale  smiley

Shaka me Solin po bojsha se m'kish marre malli, ene e pashe qi po ma dridhte me Irisin smiley

I dhashe me pare nje sy shkarazi vargjeve dhe binin ere te mire, por jam la ne det ne darke sot, e ishte uji kallkan cuditerisht, pasi kish fry gjithe diten. Kshu qe ne mes te veres, sapo i ngrofa vetes ca qumesht qe te zej rehat.

Neser me kesmet, kur te gdhina i cik mo n'terezi, do vej nai kenge te bukur ne sfond dhe do ti lexoj ashtu sic duhen shijuar.

thanks dhe naten smiley

po s quhet e dredhme mi yll me bisht, se irisi osht gyrbetlije, iken shume shpejt. masanej, sic thote dhe reklama ngjitur, sekseri pike kom ju ndihmon te zgjithni hallet tuaja...

Kurse une mendoj se gjuha eshte themeli kryesor. Gjuha dhe etnia jane gati e njejta gje.

Me fal qe fus hundet tek pergjigjia qe i ke dhene Kljadit, por nuk mund te rri pa thene se... shpesh here etimologjia eshte si numerologjia... ben lojra te cuditshme!

Po c'rendesi ka ne kete pike se cfare ishim?! Cfare jemi, cfare do te jemi...? Kjo eshte e rendesishme!

Nuk mund te kapemi gjithmone me antikitetitin. Edhe sikur te jene te verteta te gjitha ato per te cilat shkruani... le ta vejme zemren ne paqe! Greket e sotem e fituan llotarine! Iu erdhi shansi dhe e kapen! Bota perendimore nuk ka per ta zbuluar me antikitetin, sepse tashme eshte zbuluar dhe te gjitha "benefitet" jane marre e konsumuar.

Treni erdhi dhe u nis. Ne nuk e kapem se as po e prisnim fare. Tani le te jemi te kujdeshem qe te kapim trenin tjeter dhe te mos humbim me kohe. 

Mbaj mend nje fjale nga mesuesja ime e letersise ne gjimnaz: Kur njeriu eshte shume i fiksuar me te shkuaren, do te thote se nuk jeton te tashmen.

Ndoshta ke te drejte, por njeriu nuk duhet te pranoje ne heshtje dicka qe e koncepton si te pavertete. Edhe benefitet e l2b u morren dhe u konsumuan, por kjo nuk do te thote qe shqipetaret nuk dhane kontributin e tyre apo jo? Nuk do te thote as qe ta leme ne harrese, ose ta konsiderojme si te parendesishem.

Por qe jam dakort qe ne duhet te merremi me te tashmen.

Ok, por keto jane tema te cilave ne mund t'i dedikojme teresisht jeten tone... e kjo te mos mjaftoje per te hedhur drite te plote. Sepse jane komplekse, sepse jane shpesh here subjektive, sepse sapo kupton nje gje... del nje gje tjeter per te kuptuar...

Me nje fjale jane tema te cilat duhet te diskutohen e te studjohen ne nivele shume te larta, akademike.

Te ulura ne nivele kafesh apo forumesh, thjesht banalizohen, humbin vleren, ndryshojne vleren. Behen ai brumi i zakonshem shovinisto-revizionisto-viktimist qe karakterizon secilin prej vendeve te Ballkanit.

Pasi thashe sa me lart... nga ana tjeter ndjej se duhet te falenderoj ata te cilet kane shkruar per keto tema ne internet sepse (me gjithe rezervat qe mund te kem) jam njohur me dicka qe me pare nuk e njihja. Pa e konsideruar ate si te verteten absolute dhe me gjithe frikerat se diskutimi i tyre ne nivele te tilla mund te na largoje nga e tashmja.

smiley

do m'besosh. Nuk te rekomandoj dot muzike per ket, por shif te jete shkrujt para viteve 30-te te shekullit qe shkoi.

Ka (edhe) gjona t'bukra bota, Dez. Ja vle najher me i jetu te gjitha vitet qe ka caktu Ai Nolt.

Soli eshte poet. Dmth soli nuk e dredh - thjesht eshte nonlinear  smiley

 

nonlinear dmth me gunga e ? smiley

Ah ca justifikimesh gjeni ju, thuji jam poet ene je i lame ee  smiley

ika ika se neser kam  mshtjellje ke puna qy me sabah, ku pritet ujte mo i ftohte se deti sotem smiley

gjume te paqem te gjitheve smiley

poet mi poet, si me thon i smut, i falen kto te dredhmet. Se ke pa ti qe gjymsa jena bo poeta, gjymsa jan bo sumce? Per pune vize a per pune femnash smiley

nonlinear dmth nona e ka le te arte, pra ka lindur i arte smiley

o emo, ato bejtet mor daj, po ku do i rinisim, se duhet me gjet naj teme me qibare?

smiley

shonc i keq sot; do dal tani dhe do jem back per rreth 2 ore, kohe qe ju keni ra anej. Ndersa Flor Hida dhe Losttexti do jen kthy edhe ata, belqim...

Cheers, sol!

 

ste gje gjo me bo sikur.... Ke dy-tre muj me DES dhe mezi e qite i llaf per sembari smiley..... Po s'te lejne me ra ne toke ......  kur ja pret tjetri

Kush dreqin je ti qe paske guximin te thuash keto fjale per Cabejin?! Po pse nuk e di ti kujt i thone ne shqip HAJDAR smiley ...... dhe do me e gjete kush eshte ????? Po me i lezetshmi qeka Tuti sot ...Ca ka ky ere ? Ce ka gjet me kaq inot ? Le qe po diskuto me fshesaxhi me vete. Bo ca komente ku s'del asnji dhe asnje resht  se kush ti ka thone ato llafe smiley Vecem nje me fal pa kuptim i Sol-nokturnus smiley . I nerum TUT !

Thuj atij cunit qe di pese gjuhe te huja dhe lexon Greqisht ne Greqishten e vjeter.....PER zbulime te kesaj NATYRE te vere emrin dhe te BOTOJE pa frike... Ne botum ate budallin e zvicres qe kishte gjet i leter te Jovanit ( jo Bregut ) jo mo ket cun tonin . Vetem PERMBAJU - thuj.....mos i lesho freret me na vertetu qe Aleksandi rrjedh nga ander kur nuk i di kuptimin Andres..... me ket menyre argumentimi taten kemi per te dale popull i ardhe nga ANDORA smiley Dhe mos shaj , as mos ofendo dhe per me teper mo e perdor fshesaxhiun per perfitime personale smiley dmth mos fshij !

Vetem PERMBAJU - thuj.....mos i lesho freret me na vertetu qe Aleksandi rrjedh nga ander kur nuk i di kuptimin Andres..... me ket menyre argumentimi taten kemi per te dale popull i ardhe nga ANDORA smiley Dhe mos shaj , as mos ofendo dhe per me teper mo e perdor fshesaxhiun per perfitime personale Smile dmth mos fshij !

O ti mik, qe nuk di as shqip te shkruash, une nuk jam ai qe ka bere shkrimin, ne rradhe te pare nuk jam as historian as ekspert historie, dhe as nuk pretendoj te flas greqishten  e vjeter.

Eshte Aleksander dhe jo Aleksandre, dhe nuk e kuptoj sesi me kete menyre argumentimi dilka qe jemi popull i ardhe nga Andora.

Tjetra qe ta marresh vesh ti, a mund te ma sqaroj ndonje perse  shqipetaret e njohin ne kujtesen e tyre historike si Leka i Madh, dhe jo si mbrojtesi i madh i burrave?

Dhe une as nuk kam sharre as nuk kam ofenduar, dhe as nuk kam kompetencat te fshij.

ps: ne rast replike te lutem te me drejtohesh shqip mua, jo ne dum-babishten tate,kapish,apo no kapish? smiley ndryshe do te injoroj.

 

ndryshe do te injoroj....Kjo do te ishte me e arsyeshmja. Vetem keshtu ,sa per te me heq merakun ...Cfare kuptimi ka fjala Ander  ne Shqip ? Dhe nje shtese per sqarim ...LEKA i MADH .....eshte dashur nderhyrja e EH te merrte trajte zyrtare ky cilesim ,nga Aleksandri  i Maqedonise smiley

Nja dy gjona t'vogla seriozisht:

E para Sol, falemnerit per ate "kourac"! Une gjithmone e kam pas dite qe llafi jone qe perdorim tani ka origjine gabele, por paskam qene gabim. smiley

E dyta, llafi qe perdorim per ate sendin ky hy ky sendi i pare, vinka nga Greqishtja!

  1. πυώδης

more

Une e kam pas dite qe te pakten ky llaf vjen nga sllavishtja! smiley

Po si tha edhe cifuti i madh:  You loose some, you win some!

E treta, dojsha me bo i cike polemike me i' rob atje te tema tjeter qe thonte se sllavet e sotchem te Maqedonise nuk kane asgje te perbashket me Maqedonasit e lashte! smiley

Nqs kjo eshte e vertete, atehere logjikisht duhet te pranojme qe Malazezet dhe Boshnjaket e sodit, nuk kane asgje te perbashket me Iliret e qemotit, qe banonin n'ato rreza! smiley

Por ne e dime qe e kunderta e kesaj eshte e vertetuar pertej cdo dyshimi! Pse atehere maqedonsit e sotchem nuk e paskan kete kontinuitet?! 

Apo vetem se ne kemi "beef" me Maqedonsit por jo me Boshnjaket a Malazezet?

P.S.

Sot, gazeta Shekulli kishte nje artikull shume interesant per origjinen e mbiemrave qe mbarojne me -aj ne Shqiperi! smiley

http://www.shekulli.com.al/2009/07/27/nje-frike-e-madhe-e-ka-kapur-te-mjerin-popull.html

Bejne mire ta lexojne kete artikull sidomos laureatet e Shkolles se Lire Ushtarake me profil Etimologjine Popullore! smiley

 o mroklla gjuha e ndan shapin me sheqerin, te flisnim ne turqisht nuk mund me te pretendonim asgje. kjo do te thote qe ilire mund te kete edhe nder serbe, maqedonas et sidomos kroate ose malazez por duhet tu ekzaminosh kafkat per ti veçuar. 

rasti qe kosova (bashke me ne) nuk eshte asimiluar nga sllavet e turqit, tregon qe jemi te lidhur ne menyre mistike me fije te tjera. do te ishim asimiluar me kohe ndryshe, o nga turqit o nga greket o nga sllavet qe jane shume me te medhenj ne numer. 

vetem GJUHA e ndan shapin nga sheqeri e bile mbetet elemnti i vetem per tu ekzaminuar (ngaqe ekzaminimi nga kafkat eshte kthyer tabu e nuk mund te praktikohet, siç behej lirshem nga antropologet perpara shekullit te 19)

as ne shqiptaret nuk jemi te paster, por kemi ruajtur (prej terrenit te ashper e egersise se karakterit) shumicen e trungut tone te paprekur. bile D'angely mendonte se nuk vijme as nga e njejta origjine, ata te veriut me te jugut. veriu eshte autokton (ne shqip kjo fjale ben asht-toke-tone) ndersa jugu ka ardhe prej Toskanes se Italise pak a shume si arbereshet e skenderbeut vajten populluan  Italine e Jugut. 

 

ndersa jugu ka ardhe prej Toskanes se Italise pak a shume si arbereshet e skenderbeut vajten populluan  Italine e Jugut. 

 O Hajdaro, jo se po du me bo polemike me ty, se me c'po shof ti beson te teoria e kafkave dhe citon D'Angelyn, dmth une dhe ti kemi sisteme te ndryshme matese! Ti i mat punet me meter, une i mas punet e kilogram!

Vetem se dojsha me t'a bo nji pyetje, thjeshte duke u mundu me te lone me kuptu se cfare hendeku i modh e ndan shkollen e mendimit qe ndjek ti, me ate qe ndjek une!

Pa te keq!

Fjalia qe ke shkrujte me siper,dhe qe une po e citoj lyp kete pytje:

Nqs kjo te jugut erdhen nga Toskana e Italise...ku e mesuan shqipen? Nga geget autoktone, qe gjithsesi nuk ishin fare ne Toskeri po pak ma nalt, apo erdhen me shqipe te msume qe nga Toskana?!!
 

Sa ma shkurt te lutem, gjithmone nese merr mundimin me u pergjig,... sepse sic thashe mo nolt, ne jemi ne plane te ndryshme te realitetit! smiley

Me te mira!

Nje historian praktik grek ju pergjigj keshtu nje "Heleni" te paster. Koka ime nuk ngjan fizionomika me asnje nga kokat e bukura te statujave qe trazheguam nga "paraardhesit"tane, nese sme beson krahaso dhe tenden me to po deshe.smiley

O skerdo, a nuk kane pas gjet ne Mykonos e ne Krete ca figurina me sy te caperlym dhe me ate sendin e gjate sa gjysma e trupit!! smiley

Si t'duket si billboard turizmi ne Aeroport kjo:

 

Miresevini ne Greqi!

Ne t'qeeme fort! Qysh heret! smiley

- C'femije ke, nene Resmije (emri eshte jo i vertete; cdo ngashmeri eshte rastesore).

- Kam 13, shoku Ramiz!

- T'ju rrojne....

- Falmenderit, shoku Ramiz, te na rroni Ju!

- Po plot paskeni lindur...

- Epo, o bir, ne at pune dime...  smiley

Ngjarja eshte e vertete! Nga vizita e shokut Ramiz ne fshatin Verzhezhe te SK. ne vitin 198X.

PS mroklle, si do i bite billboardi i turizmit ne Verzhezhe: "We know just one business... and we do it RIGHT! "  smiley

 

 e sollen me vete, ne toskane (flisnin shqip edhe etrusket sipas D'angelyse) por nje pjese dhe e kombinuan me gjuhen qe gjeten tek ata qe asimiluan (vendi nuk ishte krej bosh, por banohej prej avranitasve ose gegve te jugut) 

nje studius tjeter Aristidh Kola (arvanitas = shqiptar greqie) ket ka vene edhe ai re, qe gjuha arvanitase lidhet me shume me Gegnishten sesa me Toskenishten. po ashtu ajo lidhej fort  me ate te vjeter greke. 

sipas meje tashti, prej fantazise ose hipnozes, them qe prej GEGES lindi greqishtja ndersa prej Toskes, lindi latinishtja. ne po t'shohesh GEG dhe GREK e TOSK et TOSKANE ngjajne.

tashti lal keto jane si teoria e relativitetit dhe duhen vertetuar, prej robve te thjeshte te zotit siç jemi shumica jone, qe te besohen smiley

robi thjesht nuk i beson (ose nuk i pranon) keto gjerat llogjike (si keto qe po them une), por me shume ato mistike (bibla e me the te thashe).

 e sollen me vete, ne toskane (flisnin shqip edhe etrusket sipas D'angelyse)

Rrofsh! Faleminderit per pergjigjen!

P.S.

Greket nuk e njohin veten si "greke"! As sot, as dje, asihere! "Grek" eshte llaf latin!

P.S.1.

Aristidhi nuk ka qene "studjues" ne kuptimin qe e di une fjalen "studjues"! Ka qene mesues shkolle!

A do lexojshe ti libra historie te shkrujtme nga nje msues shkolle, mbi tema te, fjala vjen, mesjetes se vone, circa 1100-1300, te Comte de Marche?!! A do ti sillshe ti k'to libra si argument, ne nje forum historie te Frances?

Une jo nje here!!

S'morra vesh ça thoni, po eshte shume e qarte se pse eshte bllokuar tema.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).