Nuk eshte tamam proze...(uh)...(edhe icik)...(mbaroi...mendimi)...

Shaqir, known to friends as Ilir, is a 30-40 something with a penchant for Erich Maria Remark- known to detail-obsessed fans as Remarque. Shaqir was born in Moml, but always projected his shadow onto the Kryeqyteti landscape; needless to say (which is really needless to say) he dreamt of Paris. With the help of fellow Momliite, Kamza graduate and Deputy Minister of Saving the Nation Kushtrim, he secured a scholarship to the ex-French town of Saint Petersburg. Shaqir prefers to call Petersburg Leninburg, because he is counter-current, avant-garde, with a grundge against historical volte-faces. In Petersburg Shaqir studied rural architecture, specializing in tillage internal symmetry. At university he discovered rivers, bridges and tea, but women remained a mystery, not so much because he couldn’t get any, says Shaqir, but because all the women he got to know in books died terrible deaths. Shaqir acted indifferent, but he was a softy in the heart.

As his friends would later recount, Shaqir left Petersburg after the unfortunate discovery that no land was in fact being tilled in Petersburg. I mean, said Shaqir, can’t I find a place where people are still tilling? He gleefully remembered the smell of fresh-cut jonxhe (and you were wondering what alfalfa was) and visions of agricultural reform, high-browed but friendly discussions with eager students, and mysterious Momli girls sprang to mind. He ran out to Nevski Prospekt and bought himself anything that fit – with money he had robbed from Yelena, that witch pawn-broker he had slaughtered with the bucher’s knife in order to restore the balance of the material world – and jumped on the first ship to anywhere.
 
He had a feeling something great was bound to happen. But the size of that something, and the color, neither he nor Shaqe could predict.

64 Komente

Ah, Shaqo bregu, shaqo bregu.... Rrofsh Piter Pan se na duhej kjo per te ftohur gjakrat... smiley

Kjo ne fakt nuk eshte e imja. Po ta zbuloj personin qe e ka shkruajtur, do te te pelqeje edhe me shume smiley.

Kot nuk hapni nje klub ju femrat-burra te peshkut.

Nje klub me titull :"klubi i burrneshave te lena pas dore ", ( kolone zanore kenga smileya mbas dore me ke lene&quotsmiley.

Duke hapur nje  klub te tille, ku i dihet, dihet mund te gjendet ndonje burre qe do vendose doren ne zemer e do t'ua zgjidhi hallin e madh qe ju ka zene, e do t'iu shpetoje prej frustrimeve evidente qe nuk mungoni t'i tregoni edhe ketu... e pastaj mbase edhe ky blog do bjere rehat prej thirrjeve tuaja te deshperuara ne kerkim te "mistery man", se e keni katandisur kete faqe si nje gazete dy-lekeshe te tipit "vajzat kerkojne djem"... mbase keshtu qetesoheni pak dhe neve na bien veshet rehat...

 

 

 duhet te gezosh moj, se me ne fund pas kaq ditesh politike, u kujtuan njerezit qe duhet ti japin me shume rendesi burrit dhe gruas pastaj te merren me gjera te tjera smiley

Mire Kryenece do ta hapim. Ty po te bejme anetare nderi, se te kemi edhe me te ndjeshmen e te gjithave. Merri edhe fitimet e gazetes, qe te botosh ndonje antologji letersie te titulluar "...".

hahahha, po femrat-burra nuk kerkojne burre mooooj, maksimumi ndonje mashkull-gru.

kot per kuriozitet ti kryenece, ke burre ti? smiley

se na akuzon chenja se jemi gjys t'civilizum. sot jam gdhi katunare komplet.

hahahhaha peter pan, antologjia '...' smiley

kryenece, pse kaq ziliqare? ka vemendje per te gjithe.

Jom nji vajze e thjeshte, pa pretendime, jo shume e bukur, por as shume e shemtuar, punetore ke zoti mo, qafsha nonen, sy boqilli, flok t'verdhe, jom  e gjate.. (1:55), themnat e komve mrome i kam hek me brisk, lleret per t'majt uje i kam te forta, sa me e majt ujin pri kashari der m'bathore... Kerkoj i djal punetor, sy shkrujt, ene me hunde te modhe.... s'ka gajle, le te jete i shemtut, se ma morin gocat e tjera, masanej... I katnare me gjithe dashnine e vet ... smiley

 

P.s. kryenece, te kam xhan, pse merzitesh kot... Boll zgjedhje kemi, na ler t'i shtyjme rehat, me nje dore humor, te pakten virtualisht, keto 100 vjet jete qe na kane ngelur... smiley

 

 

LMAO Ana H,

Me kete pershkrim nuk te vjen kush, pervec atij sqetull djersiturit qe kisha afer ne metro (sa jane shtuar keta dreqer keto dite vape, shyqur qe fillon shiu sot...). Ndoshta pershkrim i tipit: Sozia e Angelina Jolie-se, kerkon Brad Pitt-in e vet, te shohesh sa pergjigje te vijne. smiley

Nga c'pashe nga emrat qe kane komentuar ketu pervec meje dhe PeterPan, s'kane komentuar meshkuj te tjere, ata jane akoma duke u kacafytur ne menyre virtuale tek rezultatet e zgjedhjeve. Ndoshta nje reklame atje do te kishte me shume sukses, lol.

PeterPan, kur do ta postosh fundin e kesaj historie se mezi po pres te marr vesh kush eshte kjo ngjarje kaq e madhe qe do t'i shastise personazhet tane. Shaqja sikur me del me afer 19 vjec, sesa 20-30 vjec sic thua ti.

O Ujk,

pa ma shpjego i her ca do me thene LMAO,

pastaj se mos po kerkoj Bred Pitin une... A te te kerkoj nji nder... Ma ben nji poezi qe te dukem dhe si e squt, te pakten... mbase me ndrin dhe mua ylli shamunaqes... smiley LOOOL

Laughing My Ass Off.

Tani per tani, nuk eshte mire te besh poezi, duhet ruajtur pak mister. Mjafton nje fjali e shkurter per te terhequr vemendjen, te tjerat avash-avash ne kohe. Shih njehere nivelin e pergjigjeve, dhe pastaj ver nje poezi. smiley

TMeMTM ( please do not confondere the ideas, with Tushe's TM) smiley

TMeMTM??? Nuk e kuptoj.

Jo kaq te shkurter fjaline, sepse nuk kuptohet, pak me te gjate,me nja 6-7 fjale te plota, jo shkurtime. smiley

Te Mori e Mira Te Mori! smiley

Nderrova mendje per ate muhabetin, se kerkesat ishin shuuuummeeee dhe nuk i perballoja dot te gjithe! smiley M'u rriten pretendimet tani...looool

Hahah, nuk lindi menjehere Shaqja, priti pak smiley. Po ngjarja ishte takimi me shaqeen pra, ne fakultet smiley. sipas outline-it fillestar te autoreve, historia duhet te vazhdoje, por per faj te employer-it te autoreve, nuk mund te respektohen afatet smiley.

 

Atehere kalamanjte nuk jane te te shoqit? A nuk iku ai ne kurbeti kur ajo ishte 17 vjec?

I ve shume faj, por shume fare ama, employer-it te autoreve, that are not more accommodating to them. Deadlines do not matter in this case. smiley

 ka qene nje besim andej nga zonat e largeta te veriut, se gruaja mund ta ruante faren e burrit  brenda per vite me radhe deri sa te kishin nevoje te benin femije. harrova ku e lexova.

 

Shaqir hates the world today. The reasons are two: it is neither not nor cold, neither fish nor meat, neither weekday nor weekend, neither fear nor hope, neither hunger nor satiety, neither economics nor politics, neither love nor lust, neither to think nor to be thunk; and to add insult to insult Shaqe has decided to shed her blue suit for a tie-die t-shirt topping a pair of ass-hugging ripped jeans. I mean, I can understand it is Friday, but does the world have to succumb to this just to show the destructive force of the libido? First things second. Shaqe. Well, thinks Shaqir, now there is little that the world doesn’t know about Shaqe after the event of “the jean”. There goes another mystery, there goes another tragedy bound to happen (remember: no known women will escape death). Now the pressure not to engage in the final act of knowing takes on cosmic proportions, Shaqir’s libidinal frustration acting as the only counterweight to the burgeoning depravity of the world. Oh the balancing act of being a man! But how long can this last, how long will it be before Shaqir’s aesthetic countenance bursts into a million little pieces showering the world with love, truth, and destruction? This would be, by expert consent, the real end of tillage. Shaqir worries that his life is now a string of stupidities that, in failing to be entirely absurd, also fail to be funny.

Peter Pan ,nuk eshte mire me na e kthy anglishten si shqip ,ke bo nje tregim humoristik ne anglisht duke menduar njesoj si ne shqip,dmth e ke transformu anglishten ne nivelin e shqipes ,nje anglez do te thoshte mbasi te kishte lexuar kete tregim humoristik ,ha,ha,ha, "i know what you mean " dmth ai anglezi e kupton ku do me dal ti megjithse e ke shkruar anglisht ,por jo ne ate menyren se si anglezet mund ta kishin shkruar dhe shijuar !

Fjalen e kam se me bukur ky humori jot shkon me shume ne shqip se ne anglisht ! Osht mo pikant ne shqip se sa ne anglisht ,ndryshe i bi qe edhe ti te jesh si Shaqiri nga Momli !

 

smiley, shkrimet fillimisht kane pasur si target audience vete autoret smiley, pas ndonje dite te merzitshme ne menyre te tejskajshme smiley. autoret kane shqipen gjuhe ametare smiley, por anglishtja ka ardhur deri diku ne menyre te natyrshme dhe nuk eshte vrare mendja per cilesine e gjuhes smiley. Megjithate, criticism taken, vazhdimi do jete ne shqip.

Se marr vesh pse kam qesh si budall aty lart.

pasojat post-zgjedhore... qeshim te gjithe si budallenj, sepse nuk duam te qajme nga inati! 

 i think you should keep it in English. it suits the part.

O artian, i know what you mean..., po me sa kuptoj une, autori pikerisht kete ka dash me thone... se kam dhe une ca ketu ne pune qe shpallin me te madhe qe flasin anglishte "te kulluar" si kjo e Piterit dhe une, qe s'pretendoj ta qaj anglishten, nuk i kundershtoj dot se "in this question you don't have master"... pastaj, kur na e bejne strukturen e shqipes anglisht, "I don't give a damn if, in this case, the structure of  english has gone for wool"....  smiley

with all respect,

a friend that want your best,

Jom nji grue e martueme. Burrn e kom pijanec. Per ikyt arsye m'duhet me i bo vet gjif punt e ti, duke rrezikue maksimalisht trupin dhe gjinialitetin tim t'brisht femnuer. Kerkoj nji dashnor qi s'pi, qi din e qi don, me m'ba me u ndi grue sic m'bante Lymi dikuer. Mundsisht me e pas emnin Lym dhe me ken sa ma i mistershem.

>>Disclaimer: perzgjedhja e dialektit u be me leter me vrime smiley

Pupupu, c'reklame fantastike!

Po ndonje foto te kesaj tetes ka, qe te dime sa shume e ka humbur "trupin dhe gjinialitetin e saj t'brisht femnuer"?

Jam edhe una nji gru e martume qe m'shplafte mordja ,m'sh'plafte...Du mu shkrujt edhe une te ky klubi...se nuk i dihet....ma mire ta kem teseren ne xhep per kohna t'kqia....E forta jeme jane syte  ejam llapazane...Kush asht me mu kurrkush nuk merzitet se kam qellu edhe e shyretshme...

Kam edhe do cilsina tjera pa ata nuk kallxohen....duhet me i zbulu kush ka qejf me m'njoft....Kur po m'çoni formularin e antarsimit......

o mort, si i bahet me ti zbulu ato cilsinat? a duhet m'u desh?

jom i burre i ri, me hunde t'modhe. kom nigju qe m kan kerku. kom dhe bark te modh po e kam te rehatshem dhe te pershtatshem per tu eprdor si jastik se osht i but. komen e kom 43, me dogan te pagume

cmimi i negocjushem

Ja po e merr vesh tani... smiley

Na ndergo ndonje foto te takimit smiley

U shit, thashe, se mund te kisha thene dhe "hunde e xanun" e ec ta merrje vesh se kush e ka xane. smiley

Kush e bleu? Apo ishte ankand i fshehte? Po shuma do te behet publike, sepse mendoj se pervec hundes (sado madheshtore) bleresja perfiton dhe jastek, apo eshte BOGOF?

po mire o ana, e bleve per perdorim vetjak, apo do e hedhesh ne tregun e pasurive te paluajtshme?

Ujk, mos u dashka te deklaroj fondet tani?! Kur s'e ben Veliaj & co, pse ta bej une?! S'du hic!

Sol, me thone te drejten, me duhej jastiku, se mbeta t'u e mbeshtet koken n'trung... ene thashe, masi e pleqnova mire ket pune, me i gur vras dy zoq...  tash, po s'te pelqeu, e kthejme mprasht oferten, s'them gje une... smiley

 

Desha te di cmimin, per te pare se sa shume vete e kerkonin kete hunde smiley Harruam Shaqen dhe po merremi me te, ndaj thashe eshte e justifikueshme te dinim se si u ble, pati kacafytje, apo te tjeret rrudhen hunden kur e pane kete hunde smiley

e dini ate barcaleten me gjirokastritin qe conte telegraf se i vdiq gruja me fjalet "mahmudija vdiq", dhe ai i telegrafit i tha qe te shtonte ndonje fjale, se deri ne pese fjale ishte i njejti cmim. Gjirokastriti diktoi: Mahmudija vdiq, shes fiat jeshil.

e kishim nigju, po prap me vje me qesh smiley. Shiko se hunda modhe nuk osht garanci.

Barcalete tjeter me gjirokastritet: Ndeshja elbasan-gjirokaster (se sia di emnat ekipeve mooo). Arbitri hedh monedhen. 500 te plagosur.

Dhoksia vdiq, shesim shapka blu. - ne nje variant tjeter. smiley

Ishe njeri qe e kishte hunden e madhe marshallah...Shkoi njena me te se helbete hunde.....Ngeli e zhgenjyer ,thellesisht.Shkoi te dera e shpise e i shkroi:"Hunde rrencake"....Ngeli keq hunmadhi e k...vogli...Shkoi te dera e asaj e i shkroi..:"Pus pa fund"...e u barazuan hesapet....  smiley  smiley

nuk o rasti im ky zane smiley (mos na vej ne siklet pa i zotin, se hapet llafi shpejt qe hunda nuk qenka dor me nji smiley )

E  sidomos ne k'to kohna Sol qe vetem hunda ka mbete... smiley

vallai kreshniket me hunden e tyre aerodinamike e kane pas ca ajrin e bjeshkes, dhe ne koherat e para smiley

hund'e madhe, bela e te zot, ka pas thon pJellazgu.  smiley 

Me duket se kjo puna e hundes po e anashkalon dhe po ja ul shume vlerat kesaj perle letrare qe edhe pse ne nje anglishte te mjere mund te behet nje dite nje nga kryeveprat e letersise boterore. Keshtu e ka nisur edhe Joyce ne fund te fundit.

vallai kjo lloj hunde do ia ulte vlerat dhe kulles eifel...qe eshte nje nga kryeveprat e nonsensit boteror...

po ty sikur ste duket dhe aq e modhe hunden mo lla smiley. I ke vene ndonje proteze me e majt kur del me gjujt? smiley

LOL, PeterPan,

Me kujtove nje pikture te Dali-se "Gjumi", ku hunda mbahet nga paterica.

vertet, a ka ndonje politike per zhvillimin e hundes?

me kaq interes sa eshte shfaqur ketu, them se peshkut i ka ardhur koha per nje seksion te mirefillte me lajmerime personale. do te ishte madje edhe ne te mire te vendit. i am quite serious smiley

ec e fol po deshe smiley

Shaqir's endevour into the lifeless abyss of the "pusi i thatë" well, was cut short. T'was his mamma calling. Shaqiroooo. And ooooo it echoed on and on and on.

Shaqir worries that his life is now a string of stupidities that, in failing to be entirely absurd, also fail to be funny.

Shaqir got on a motorcycle and rode and rode until bushes became forests and forests became grasss, until the blue in his heart hugged the blue of the ocean and the golden fish spoke to him: "Shaqir, I think your mamma's calling".

It was precisely then, that Shaqir realised how small the big big world really is. What began as a leafy joke, grew into something alarmingly stale. This stinks- stated Shaqir overly overwhelmed by a surge to go. Doesn't mamma understand I have to go- he whispered, while liberally spraying the soft-leaning grass with a rainbow of glittery dancing yellow. 

hahahahha te rafte pikla pikla ishalla!

Kjo paska qene perle mer smiley

Nqs s'eshte fh-ja autori (i referohem vetem pjeses orgjinale ne krye fare) le te vullnetarisht kush e ka shkruar, jo domosdoshmerisht per te testifuar nese eshte apo akoma jo martuar, por per te deshmuar qe dhe proza duhet lene ndonjehere pa rruar.

P.S. Sekuellat s'jane asnjehere aq interesante sa orgjinalet, po prap has gjera qe te bejne te lipqeshesh, si

She had been waiting for this day for too long (you could tell from the type of lingerie she was wearing: no bra and only one pair of panties).

lol

 

P.P.S. Perfundimisht u decide; zhanri shqipnglish i letersise humoristike ka future, if only ketu ne Peshk

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).