Martesat brenda gjinise

Martesat brenda gjinise

C'mendim keni per martesat brenda gjinise? A duhet qe te ligjerohet e drejta e popullsise homoseksuale per te gezuar te njejtat te drejta ligjore si nje cift heteroseksual?

 

Martesat homoseksuale, Berisha:T’u themi po me ligj

Balkanweb, 29/07/2009

Shqipëria duket se do të bëhet vendi i parë në Ballkan dhe ndoshta i katërti në Europë, që do lejojë me ligj martesat homoseksuale. Në mbledhjen e Këshillit Ndërministror të Integrimit, jo pa shkaktuar të qeshura tek ministrat e kabinetit, kreu i qeverisë Sali Berisha tha se projektligji që e lejon këtë lloj martese ka ardhur si propozim i shoqërisë civile.
Vetë , i gatshëm për ti thënë po këtij ligji në parlamentin e ri, Berisha tha se në këtë mënyrë shoqëria shqiptare zhduk diskriminimin për këtë pakicë njerëzish.
“Ky ligj është i sponsorizuar nga shoqëria civile. Pavarësisht nga debatet që mund të ngjallë , diskriminimi është i papranueshëm. Kjo synon vendosjen mbi baza ligjore dhe jo diskriminuese e një të drejte tashmë tërësisht të ligjëruar në vendet europiane. Ky ligj duhet të shqyrtohet me seriozitetin më të madh se ne vërtet nuk i ndalojmë këto martesa , por këto nuk ndodhin.” u shpreh Berisha.

Ndërkohë rezulton qartë se vetëm tre vende nga 27 europiane, Holanda, Belgjika dhe Norvegjia e lanë të ligjëruar martesën homoseksuale. Një përpjekje e njëjtë tek fqinji ynë Italia ka ngjallur reagimin e fortë të Vatikanit. Edhe në Shqipëria ato që do të ngjallin reagim të kundërt do të jenë padyshim institucionet fetare. Si Bibla dhe Kurani janë përdorur si argumente të forta kundër martesës homoseksuale në botë.

(e.n/News24/BalkanWeb)

 

339 Komente

A duhet ligji ti jap te drejten popullsise homoseksuale te gezoj te njejtat te drejta ligjore si nje cift transeksual?

Vendosin dot moderatoret nje sondazh me kete pyetje?

Cfare te drejtash gezon nje cift transeksual ne Shqiperi? 

Te drejten qe ti njihet krijimi i familjes me ligj dhe besoj perfitimet sociale dhe ligjore qe vin si pasoje e te qenit i martuar.

Me fal Heteroseksual desha te thosha smiley

Perderisa jemi te gjithe te barabarte atehere pse jo?!

Perseri sa jemi te gjithe te barabarte perse te mos martohemi me me shume se nje partnere njekohesisht?

A eshte nevoja per nje ligj qe te lejoje martesat gay atehere? Sepse sipas kushtetutes te gjith jane te barabarte para ligjit. A duhet atehere te bejme edhe nje ligj qe lejon martesat heteroseksuale?

Perseri sa jemi te gjithe te barabarte perse te mos martohemi me me shume se nje partnere njekohesisht?

Sepse jo, oj la-rosee.

Shoqeria ka norma, ka morale, ka parime, dhe eshte teresia e ketyre normave, parimeve, moraleve dhe rregullave qe sigurojne mbijetesen e nje shoqerie, nje entiteti, kulturor, etj.

Sot homoseksualet duan martese... Pse u dashka ligjeruar?

Neser vrasesit duan te drejte ligjore qe te njihet vrasja si profesion i nderuar; pse te mos ligjerohet?

Pasneser, Berisha do qe vjedhja te ligjerohet; pse te mos behet?

Tjeterpasneser do ta kene rradhen pedofilet;

me vone do shitet porno ne rruge, dhe ne vend te reklamave, do dalin superekrane qe do transmetojne filma porno non stop gjithe diten, ne mes te sheshit Skenderbej. Dhe po nuk u be kjo me vone, shoqeria civile qe ligjeroi homoseksualet do te ligjeroje dhe pornografine publike. Nuk do te kete me shfaqje ofenduese ne publik, nuk do te kete me imoralitet-amoralitet... 

Ne nje shoqeri, ne nje shtet, qe ka politika sociale; ku familja konsiderohet si berthama e shoqerise, ku shteti dhe qeveria ben cmos qe te ndihmoje familjet, femijet, dhe perparimin e ketij realiteti qe ne fakt thjesht siguron vazhdimesine egzistenciale te nje kombi, populli apo thjesht, shoqerie; homoseksualet dhe lezbiket duhet te nxirren krejt jashte ligjit. 

(Jo po shpjegoja pak nje femije se cfare jane homoseksualet... jo per gje, po njerez me brire nuk jane, dhe ngado qe te perpelitesh do perfundosh patjeter tek ndryshimet ne raportin seksual, si e bejne seksin homot. ky eshte i vetmi ndryshim; cdo gje tjeter eshte difekt karakteri).

Mendoj se jo, nuk duhen lejuar. Mund te kene te drejten e bashkejetimit nen nje kuader ligjor por kurresesi martese( ne kuptimin klasik te fjales) dhe te drejta te njejta me ciftet eteroseksuale.   Nuk do ti besoja nje cifti omoseksual adoptimin e nje femije psh.

zotrules

Ata qe jane konfident per seksualitetin e tyre nuk kan perse te kene frike. Cfar perfitimi ka shoqeria nga mohimi i drejtes ligjore te homoseksualeve? Asnje perfitim, as moral , as njerezor. Apo ti mohon faktin qe homoseksualet egzistojne ne shqiperi?

Dhe mos i ngaterro me kriminelet dhe hajdutet dhe pedofilet, sepse je djale i zgjuar dhe e di shume mire qe po e ben kete gje vetem per te perdhosur llogjiken qe shprehet pro-ligjit per martesat gay. Do te keshilloja te cliroheshe nga keto kompleksime.

Ketu nuk behet fjale qe ti imponosh nje kulture apo norem gjith shoqerise, por atyre qe nje opinion apo menyre jetese u eshte imponuar ardhjen e tyre ne jete te mos u mohoet e drejta ta jetojn jeten private ne linje me perkufizimet qe u ka dhene zoti apo natyra.

Dhe po e perdore argumentin e hajdutit ,krimineli dhe pedofilit si nje argument kunder ketij ligji atehere perse mos ta perdoresh edhe per njerez qe kan lindur me perkufizime fizike? Pse te mos bejme te jashteligjshem edhe sakatet,te verbrit, shurdhet etj? 

Pra nqs nje personi me aftesi te kufizuara shteti i jep nje ndihme me ane te nje ligji posacerisht per keta persona me aftesi te perkufizuara, kjo nuk do te thote qe po inkurajon paaftesine fizike ne shoqeri, por qe po ndihmon ata qe kane lindur ne ate menyre te jetojne me dinjitet.

 

Jo, e ke shume gabim more djale.

Vjedhja quhet krim sepse ashtu te eshte mesuar. Ka njerez qe te perdorin te njejtat argumente identike si homoseksualet per te te mbrojtur tezen se kane lindur te tille. Madje ke dhe studime  te respektuara psikologjike qe te mbrojne, jo vetem tezen e kleptomanise, por edhe te kleptofilise. Madje shpjegohet fare mire se pse njerez qe nuk kane nevoje per asnje gje ne bote, qe jane madje edhe shume te pasur, ndjejne nje nxitje te pakontrollueshme per te vjedhur. Me psikanalize ata shkojne deri ne subkoshience dhe thuhet tekstualisht qe kane nje difekt gjenetik dhe nje insuficence hormonale qe i shtyn te vjedhin.

Dhe si vazhdim, do te te shtoja ketu, qe une jam teper i bindur per prirjet e mia, per moralet e mia dhe per parimet e mia; nuk kam frike t'i mbroj, edhe nese nje dite dal i vetem kunder nje rryme qe thote "te ligjerohet vjedhja"... pra, e ligjerove apo jo vjedhjen, pozicioni im nuk ka te beje as me friken e as me konfidencen; pavaresisht se kete te dyten do ta tregoj si ne njeren ashtu dhe ne tjetren teze.

Nuk mohoj kurrsesi egzistencen e homoseksualeve dhe lezbikeve e ne shqiperi, sikurse nuk mohoj as egzistencen e hajduteve. Pra, nese ligjeron njeren, ligjero dhe tjetren, se fundi i fundit, nuk ka ndonje ndryshim kushedi cfare... madje e para, - tema, - eshte te pakten, e neveritshme ne kulm; dhe te ndjesh neveri ndaj dickaje, nuk eshte mungese konfidence.

Ne te njejten menyre qe kemi trasheguar nga natyra reaksionin kunder vjedhjes, ne po ate menyre kemi trasheguar dhe reaksionin kunder homoseksualitetit.

Pislleqet qe "psikologet" parashtrojne per te "shpjeguar" homoseksualitetin vetem sa peshtirosin edhe me teper nje dicka already te neveritshme.

 

PS: ka ndodhur qe njeriu te linde me brire, ka ndodhur qe te linde me bisht, ka ndodhur dhe qe te linde me krahe, ka ndodhur qe te linde dhe me 8 gjymtyre, ka ndodhur edhe qe te linde pas nja 20 vjet shtatzanie... por ne te gjitha rastet, njeriu ka lindur foshnje; dhe foshnjat, i dashur, sidomos te posalindurat, nuk kane karakter seksualiteti; - por qe te linde pederast, duhet te jesh shume i leshte, shume i mefshte, shume i paditur, shume sapungrenesperdjathe, ekstremisht naiv dhe teresisht injorant nga jeta qe ta pranosh si FAKT.

Njeriu mund te linde i verber, shurdh, memec, budalla, i shperfytyruar, (shfrenoje fantazine sa te duash ketu), por pederastia nuk ka lidhje fare me lindjen, e cila eshte thjesht dhe vetem e vetem FIZIKE.

Ja ta them une perse. Sepse po xhironte nje filem ku do te lozte rolin e nje hajduteje.

Jo; nuk eshte "one time deal" and just for the movie.

Shiko kete nga vjet:

Actress Winona made headlines six years ago, when at the peak of her career she was convicted of shoplifting £3,000 worth of clothing from a Saks Fifth Avenue in Beverly Hills.

Now in a new incident, according to America's National Enquirer magazine, the Girl Interrupted star recently set off the security alarm at Hollywood CVC Pharmacy after making several purchases.
According to the publication, when she left the store, she set off an alarm that drew the attention of a security guard.
A store employee is quoted as saying: "Winona had a bag of stuff, but she set off the theft alarm when she left the store.
"When a security guard stopped her, he found make-up she had not paid for."
And when she was asked about the make-up, Winona answered: "I don't know how that happened."

Me vjen keq qe paska tema ku gjykimi yt eshte i kaq i ngushte, sepse kam respekt per ty, por duhet qe ne rradhe te pare te kesh respekt per intelektin tend, dhe te jesh i sinqerte me veten.

Ta thashe qe nuk krahasohet hajduti me homoseksualin, sepse homoseksualiteti nuk eshte nje veprim i paramenduar dhe  per arsye perfitimi koshient per demin qe i ben dikujt tjeter dhe shoqerise, por nje dukuri natyrore.

Nuk eshte aspak naivitet te mendosh qe gaysat kane lindur te tille sepse eshte e provuar shkencerisht qe ka te bej me hormonet, dhe si e tille eshte e krahasueshme me cdo paaftesi tjeter fizike, ashtu sic ka meshkuj qe nuk kan sperem produktive, ose femra dhe meshkuj te lindur me organe te corientuara seksuale si pasoje e hormoneve. Nuk eshte as kulture moderne ose trend i qenurit gay, sepse eshte nje dukuri aq e vjeter sa eshte edhe vet njerezimi. Perse dikush do te deshironte te ishte gay, kur do kishte nje jete normale ne te qenurit hetero? Pyet veten? Ose pyet kedo femer ne bote te te tregoj se gaysat vertete kan dicka femerore brenda tyre, qe jane pikerisht hormonet, te cilat e bejne te paberballueshme natyren e tyre femerore. Foshnjet nuk kan karakter seksualiteti por kane kushtet fizike per ta zhvilluar me rritjen e tyre, kurse gaysave kushtet i imponojne vetem nje karakter seksualiteti. Ti mendon se nje mashkull do te donte te ishte gay, dhe te ndalonte deshiren e tij per te shijuar femren po mos te ishte nje imponim natyror?  Mendoe vete.

 

do te ta jap pergjigjen me pika tt.

 ku gjykimi yt eshte i kaq i ngushte

ketu nxitohesh pak. fakti qe mua me pelqen bakllavaja dhe ty jo, nuk me ben fare te te konsideroj si mendjengushte.

megjithate, ne kete ceshtje, nuk eshte vetem pune shijesh, eshte dhe pune morali, eshte dhe pune parimesh, eshte pune, si i thone, si jam une dhe si je ti. kemi personalitete te ndryshme, dhe sigurisht edhe mendime te ndryshme.

nese ti qendrimin tim e quan mendjengushte, une tendin nuk e quaj mendjehapur, por thjesht mendim ndryshe, e sigurisht, per ceshtjen ne fjale, edhe gabim.

te jesh i sinqerte me veten.

Me veten time nuk kam qene kurre i pasinqerte, dhe te njejten gje bej dhe ne peshk, nganjehere vjen natyrshem, e nganjehere bej dhe ndonje perpjekje, sepse jo te gjithe tregojne te verteten pa doreza si perpiqem une... dhe kjo me ben nganjehere te ndjej ndonje shenje inferioriteti... por qe s'ka problem, e verteta eshte me e madhe se une dhe nuk me demton. 

homoseksualiteti nuk eshte nje veprim i paramenduar dhe per arsye perfitimi koshient per demin qe i ben dikujt tjeter dhe shoqerise, por nje dukuri natyrore.

Gabim tt. Eshte i paramenduar qe c'ke me te. Perndryshe quhet perdhunim. dhe sigurisht, kenaqesia seksuale, ajo qe ka nxitur shumicen e lufterave gjate gjithe historise se njerezimit, niset nga nje grimce edhe me e thjeshte, te kesh dicka qe nuk eshte e jotja. 

Nese ti dhe ndonje tjeter, psh, neve qe jemi kategorikisht kunder ketyre gjerave, denjoni te na konsideroni si pjese te shoqerise, atehere na jepni kenaqesine dhe na beni nderin te na e largoni nga syte kete lloj neverie. Ndoshta nuk na demton financiarisht, por financa nuk eshte i vetmi dem qe mund t'i besh shoqerise apo individit.

Te pakten thjesht per aresyen e thjeshte qe jemi kunder, dhe jemi shumice, tregoni respektin qe na takon, si shumice qe jemi; te na respektohet qendrimi, te na respektohet mendimi. please and thank you.

gaysat kane lindur te tille sepse eshte e provuar shkencerisht qe ka te bej me hormonet

te shkrova me lart per impulset e kleptofileve. eshte e njejta gje, identike. lexoje te lutem.

eshte e krahasueshme me cdo paaftesi tjeter fizike

kete po ta thuash ne Angli, denohesh me burg.

Perse dikush do te deshironte te ishte gay, kur do kishte nje jete normale ne te qenurit hetero?

e ke pare kete filmin "Play it to the Bone"? shihe njehere, se ka nje dialog te bukur Antonio Banderas me Woody Harrelson... :-D te shpjegon nje dicka, dhe shume thjesht bile.

Ti mendon se nje mashkull do te donte te ishte gay

Pyetjen po ja ben njeriut te gabuar, dhe nuk te pergjigjem dot nga pervoja. Por, nga njohurite, di te te them vetem kaq, shiko njehere gay parade te Gjermanise, apo ate qe u be ne Londer para ca kohesh...

gay and proud of it! Nga goja e tyre e ke pergjigjen, qe do te ta thjeshtoj une per syrin tend: Po, do te donin te ishin gay, madje jane teper krenare per kete.

I ke bere detyrat TT, por jo mjaftueshem.

Beji sa te duash si gjynahqare ata, vetem gjynah nuk me vjen.

Sigurisht, si qenie njerezore kane te njejtat te drejta si te gjithe, dhe askush nuk e ve ne diskutim kete... por te drejta te imponojne seksualitetin e tyre dhe prirjet e tyre te shthurura seksuale, nuk duhet te kene. Nese i jepet liri nje neverie, hapet dera per te gjitha neverite e tjera. Ajo dere mbyllet vetem me gjakderdhje po u hap. Kete duhet ta kesh te qarte, pa ta thene une, as ndonje mendjengushte tjeter si puna ime, eshte llogari e thjeshte arithmetike.

ketu nxitohesh pak. fakti qe mua me pelqen bakllavaja dhe ty jo, nuk me ben fare te te konsideroj si mendjengushte.

Te thashe qe kam respekt per ty, por ne kete teme je mendjengushte, dhe fakti qe thua se ty te pelqen bakllavaja dhe mua jo, duke e cilesuar si fakt tregon mendjengushtesi. Njeriu duhet te ruaje kulturen dhe intelektin ne cdo debat dhe nivel. Une po hap debat, dhe deri tani nuk kam dhene asnje pergjigje vete, thjesht kam kundershtuar ato qe kam evidentuar ne mendjen time si argumenta te gabuar.

Te pakten thjesht per aresyen e thjeshte qe jemi kunder, dhe jemi shumice, tregoni respektin qe na takon, si shumice qe jemi; te na respektohet qendrimi, te na respektohet mendimi. please and thank you.

Kujdes me shumicat, sepse po te fillojme ta ndajme shoqerine ne ate menyre, do dalim edhe ti edhe une  pakica diku. Dhe nuk jam aspak kunder qe mendimi dhe qendrimi i shumices te respektohen, kjo nuk do te thote qe njerezit qe mendojne ndryshe te mos kene te drejten e opinionit apo jo?

Pyetjen po ja ben njeriut te gabuar, dhe nuk te pergjigjem dot nga pervoja.

Jo pyetjen ja kam bere njeriut te duhur. Mendon ti se nje mashkull do te zgjidhte te injoronte femren dhe te behej gay po te mos ishte imponim natyror? Kjo ishte pyetja, dhe une si mashkull mendoj se patjeter ata homoseksuale e kan detyrim natyror ate zgjedhje, perndryshe nuk arrij ta kuptoj fenomenin "homoseksual" as si trend as si modernitet.

 

por te drejta te imponojne seksualitetin e tyre dhe prirjet e tyre te shthurura seksuale, nuk duhet te kene.

Ti vazhdon ti biesh te njejtes violine, ligji nuk i imponon askujt prirje, eshte ligj qe nuk te detyron ty te kesh simpati per ta, as te mos kesh neveri, eshte nje ligj qe ka te bej vetem me ta dhe per ta.

tani u bere redundant. cdo gje po perseritet. ti kujton se ata qe jane kunder pederastise jane mendjengushte... kete gabim e ben ti, dhe jo une.

fakti qe po vazhdon te flasesh ketu, dmth qe ende e ke ate "privilegjin" e te shprehurit lirshem, dhe fakti qe asnjeri nuk po kerkon litarin apo turren e druve per pederastet, tregon edhe njehere po kete liri.

jam plotesisht i bindur qe te pakten ne 50% te rasteve bej pjese ne nje pakice. Ne rastin ne fjale, jam ne nje shumice derrrrrrmuese. Megjithate, nuk jam ankuar kurre kur kam qene ne pakice dhe as me ka shkuar mendja te perdor ate vrimen e fyellit qe ti e quan "mendjengushtesi". Gjithashtu, fakti qe ne shume gjera mund te gjendem ne pakice, nuk ma ka penguar kurre te shpreh mendimin tim, dhe gjithashtu, edhe kur gjendem ne shumice, si ne kete shumicen derrmuese, shpinethyese te "kundras" se kesaj ceshtjeje, asnjehere nuk me ka shkuar mendja qe atij qe ka mendimin ndryshe t'i mbyllet goja. Ndryshe nuk do vazhdoja te flisja me ty.

Ne kete prizem, liria e mendimit tend respektohet, pavaresisht se (sipas meje) ti je ne gabim komplet.

Per te gjitha te tjerat ke marre pergjigje mese te mjaftueshme me siper.

ti kujton se ata qe jane kunder pederastise jane mendjengushte... kete gabim e ben ti, dhe jo une.

Jo nuk mendoj se ata qe jane kunder pederastise jane mendjengushte, por varet se per cfar arsyesh e kundershtojne. Pozicioni im eshte qe pederastia si fenomen ma shpif, eshte e neveritshme, por arrij ta kuptoj qe eshte nje fenomen i paevitueshem dhe natyror.

 

fakti qe po vazhdon te flasesh ketu, dmth qe ende e ke ate "privilegjin" e te shprehurit lirshem, dhe fakti qe asnjeri nuk po kerkon litarin apo turren e druve per pederastet, tregon edhe njehere po kete liri.

Kete nuk e kuptova edhe aq mire, do beje mire ta shpjegoje. Mos valle sipas teje te gjith ata qe jane ne kundershtim me ty ne kete teme na dalin pederaste te cileve ti dhe te tjeret po u jepni privilegjin e te shprehurit lirshem? Nuk do ishte mendjengushtesi kjo?

Dhe qe ta mbyll po te them se ku qendronte i vetmi argument qe me beri te te akuzoja si mendjengushte ne kete teme. Dhe eshte argumenti i meposhtem.

 

 

Sot homoseksualet duan martese... Pse u dashka ligjeruar?

Neser vrasesit duan te drejte ligjore qe te njihet vrasja si profesion i nderuar; pse te mos ligjerohet?

Pasneser, Berisha do qe vjedhja te ligjerohet; pse te mos behet?

Tjeterpasneser do ta kene rradhen pedofilet;

me vone do shitet porno ne rruge, dhe ne vend te reklamave, do dalin superekrane qe do transmetojne filma porno non stop gjithe diten, ne mes te sheshit Skenderbej. Dhe po nuk u be kjo me vone, shoqeria civile qe ligjeroi homoseksualet do te ligjeroje dhe pornografine publike. Nuk do te kete me shfaqje ofenduese ne publik, nuk do te kete me imoralitet-amoralitet...

Edhe persa i perket debatit a eshte pederastia natyrore apo zgjedhje, po te pyes edhe nje here dhe pergjigju sinqerisht po deshe publikisht po deshe me veten tende. Ketu ndahen pikepamjet tona.

Ti si mashkull (heteroseksual) mendon se nje mashkull si ty do e ndalonte dot dashurin e epshin e tij per femren, per trendy ose modernitet , apo fundja edhe opinion, po te mos ishte nje detyrim natyror?

 Ai eshte nje nga argumentet. Dhe eshte rrenqethes. Nese ti do ta anashkalosh do te tregoje thjesht papjekuri dhe qe i merr gjerat shume lehte. Kjo eshte gje e rrezikshme.

Ti e di qe dhe vetvrasja eshte shkelje ligji, dhe ende po ben sikur nuk i kupton implikimet dhe pasojat qe sjell shkelja e nje norme te shoqerise dhe nese kjo duhet te forcohet me ligj!!! Po ashtu, edhe prostitucioni ndalohet me ligj, dhe ti perseri vazhdon te anashkalosh implikimet... 

Per ate piken qe doje shpjegim, eshte krejt e thjeshte ashtu si e thashe. Je i lire te japesh mendimin tend, dhe fakti qe po flasim, e tregon me se miri, apo jo? Nuk doja te thosha aspak ate qe ke aluduar, as me kish shkuar fare neper mendje. Vura re me poshte qe edhe nje tjeter e kishe keqkuptuar, madje e kishe ofenduar rende. Kjo nuk m'u duk e drejte, ta them hapur. I je pergjigjur ne fakt, por edhe e ke fyer keq. Ai nuk te ofendoi ne shkembim, dhe aq me pak une ne ato qe kam thene me siper. Ne fakt nuk arrij ta kuptoj si mund te merren per ofendim ato fjale, por gjithsesi mendoj qe jemi te sqaruar.

Mos dil direkt ne vetmbrojtje, se jo gjithmone ne nje debat ata qe ke "kunder" jane me te vertete kunder teje, ndoshta thjesht po shprehin mendimin e tyre, ose ndoshta thjesht u pelqen diversiteti e aq me pak te te ofendojne.

Pergjigjen per pyetjen e fundit, edhe nje here ta kam dhene me kohe. 

Nese ke pyetje personale per mua, ma drejto mua pa me perfshire me nje dukuri (fatkeqesi) "natyrore" qe per fat po te keq ka perfshire jo pak individe.

Une nje pyetje te tille nuk mund t'i pergjigjem ashtu si kerkon ti. Nese do te dish se cfare do te beja une, ta them direkt se cfare bej nderkohe dhe te gjitha pse-te po te duash. Por as te mos te te shkoje mendja qe te marresh pergjigje nga une per te justifikuar apo denuar nje grup njerezish me te cilet une as kam e as dua te kem lidhje. (do te me fusesh ne film, i thone, por nuk me ze dot thjesht me pyetje; nuk e kam zakon te kundershtoj mendimet e mia, edhe pse e njoh veten per njeri kontradiktor) :-D

Tani po hyn aty ku nuk te takon. Atij tjetrit i dhashe pergjigjen qe meritonte sepse kishte disa dite qe i vinte verdalle, dhe sepse pyetja qe me beri ishte ofenduese.Ty ndoshta nuk do te dukej ofendim, ose nuk do e keqkuptoje por nuk jemi te gjith njesoj, une ashtu ndjehem i ofenduar kur ne nje blog publik dikush kalon ne fyerje personale, per me teper te permendet familja. Une nuk e kam bere nje gje te tille, jam marre vetem me argumentin.

Ajo pyetje i jep pergjigje bindjes tende se pederastet nuk jane te lindur por te bere. Une si mashkull nuk e konceptoj dot, jam shume konfident per seksualitetin tim, dhe nuk e konceptoj dot qe nje burre te ndaloje dashurine per femren per hobby, trend apo modernitet.

Meqenese ti ke frik ti pergjigjesh asaj pyetje qe eshte shume e thjeshte, pergjigju kesaj,

Kur thua qe homoseksualiteti nuk eshte i lindur, po thua qe nje mashkull le dashurine dhe ndalon epshet natyrore per femren per hir te trendit, hobit apo modes, qofte kjo edhe duke vene jeten ne rrezik sic bejne ne shume vende te botes?

Po kesaj i jep dot pergjigje?

Ore ti e kupton qe nuk flas per "meshkujt ne pergjithesi"? Kush ben cfare ben e ben per aresyet e veta, dhe jo per aresyet e mia. Kaq e kupton dot?Une me siguri absolute mund te flas vetem per veten time. Pyetja jote eshte pyetje e papjekur. Mund te kete mbi 100 miljone pederaste sot ne bote, dhe poaq jane dhe aresyet qe i shtyjne ne shthurje dhe neveri. Por nje gje eshte e sigurte, ato qe thua ti, jane vetem justifikimet banale qe nxjerrin ata kur duan te shfajesojne veten dhe qe te dalin "te pranueshem" para nje publiku te cilin me arrogancen me te madhe e quajne "mendjengushte" apo intolerant.

Nuk tingellon dhe aq bukur kur e perserit shume ate "konfidencen ne seksualitet". nje ndertese qe ngrihet me lart se c'duhet fillon e lekund themelet e veta.

PS: pyetjes nuk i jam pergjigjur fare. Cdo gje qe aludon ti, thjesht konfirmon ate "specin" qe permenda ne nje koment me siper.

Dhe te lutem, dhe njehere, nuk hyn fare konfidenca ketu, eshte koder pas bregut. Gjithsesi, nuk me behet ndonje dem i madh, thjesht per t'i qendruar nje komunikimi te aresyeshem.

Je ti qe the nuk eshte e lindur nuk eshte e forcuar nga natyra apo nuk je ti?

Une e urrej dhe kam neveri per ate si praktike, por mendoj se homoseksualiteti eshte i lindur. Ti the qe nuk eshte i lindur, ateher na thuaj a eshte trendy, a eshte mode, a eshte hoby cfar eshte sipas teje kur nuk qenka imponim natyror?

Cili eshte justifikimi banal qe nxjerrin ata per te justifikuar veten dhe qe e thenkam une? Qe eshte e lindur? E thote shkenca dhe e thote mendja ime si mashkull, qe nuk e imagjinoj dot nje mashkull qe i ka dhuruar natyra dashurin per femren ta ler ate per pederastllik, per hir te hobit,trendit apo modes.

Ti e imagjinon nje gje te tille, perderisa nuk pranon qe duhet te jete e lindur.Tani se i kujte shte speci qe ti e paske qejf gjykoje vet.

Sa per argumentin tend ndoshta eshte papjekuri,ndoshta i marr gjerat lehte, por sjam dakort fare, keshtu qe lets agree that we disagree.

Jetoj ne nje vend ku pederastet kane te gjitha te drejtat dhe nuk kam pare as te legjitimohet vrasja dhe  vjedhja, as pornografi ne sheshet kryesore te vendit.

Kush ka deshire te jetoje nje jete brenda normave dhe te moralshme e ben kete gje, kush nuk do nuk e ben, por ja qe megjith keto liri te shthurura ketu eshte nje shoqeri me e moralshme dhe me e rregullt se ne Shqiperi.

Ja qe ketu eshte problem te thuhet FUCK para ores 10 ne televizion kurse ne Shqiperi ke porno 24/24 dhe nje kryeminister qe shkerdhne motrat e deputeteve ne parlament ne cdo program informativ te cfaredo orari.

Hajt shendet se u zgjata per nje teme qe nuk me intereson dhe aq shume dhe qe nuk kisha ndermend te zgjatesha.

Ne fakt, jeton ne nje vend aq te shthurur, saqe eshte pataksi te fillosh e ta shtjellosh ketu. Nese ti me te vertete mendon ashtu si me lart, atehere dua dhe une te shkoj ne Angline tende.

Ne Angline qe jetoj une, nuk ka dite te mos vriten te pakten nga 2 veta, ne Londer, 100 000 femije abuzohen ne nje vit te vetem, ka rrjete pedofilie qe ngjiten deri ne shkallet e Buckinghamit... Ketu cdokush mashtron, nga qeveria, te institucionet, bankat, kompanite, absolutisht qe te gjitha, dhe qe te gjitha abuzojne mbi individin e vogel dhe te thjeshte.

Qe te gjitha felliqesite i gjen ketu, nga me te peshtirat, edhe nga ato qe bejne dhite te vjellin. Dhe ka fuck sa te duash ne televizjon para ores 10. Qe en oren 9 fillojne filmat qe ne 2 fjale 10 i kane fuck. Kurveria dhe imoraliteti jane standart shoqeror. Se ndoshta dhe te intereson, por bashkeshorti i nje ministreje, njekohesisht edhe anetare e parlamentit, kerkonte "refund" (demshperblim, ripagese) nga buxheti (taksapaguesit) per filmat porno qe kish marre me qera. Per te mos harruar tjetren qe ketu eshte normale qe nje 15 vjecare te behet nene, dhe ne moshen 21 vjece te kete edhe 3-4 femije pa ua ditur baben asnjerit, plus nje shtepi falas nga shteti, asistence sociale dhe gjithshka tjeter qe mund te te shkoje mendja...

Kjo eshte ne vija te trasha Anglia ku jetoj une.  Mund te flas ndoshta per cdo gje, vetem per moral, kurre!

 

Per te gjitha ato qe ke thene ke nje shqiperi qe eshte 100 here me keq. Asnje iluzion te mos kesh. Ne Angli te pakten ke nje polici qe i kap dhe i denon, dhe pastaj e merr vesh edhe ti kete te keqe, ne Shqiperi jo, megjithese te gjitha organizatat joqeveritare flasin per trafikim femijesh ne tregun e seksit ,dhe sa vete jane arrestuar? Dhe ai qe kerkoi kompesim per parate e filmit porno ju be publike dhe u mbulua me turp u detyrua dhe kerkoi nje falje publike. Kurse per poltikanet shqipetar qe jan te implikuar ne 10001 te keqija as qe mendohet.

Per te gjitha ato qe the ne Shqiperi jo vetem qe jane ne nivel me te larte por nuk kane as kunderpeshe.

por te drejta te imponojne seksualitetin e tyre dhe prirjet e tyre te shthurura seksuale, nuk duhet te kene.

ty sikur po te perdhunojne mor burr

Po pra por nuk deshiron qe ta kuptoje, qe nuk eshte imponim.

Vetem dy fjale jam ne gjendje te te them ne kete pike, sepse nuk ka me kuptim. Dhe ne dac kuptoji, ne dac hidhi ne site dhe shkundi...

It is not impossible not to get screwed in the ass hole(anus or rectum). The contrary implies only consent and agreement. It all comes down to lust, with the only difference that this is a very disgusting, abhorrent, abominable, despicable, ill and filthy manifestation of it.

Nuk po u kerkohet te mos bejne si gjithe njerezia.

E di si eshte muhabeti?

Ate citimin aty ne anglisht je ti qe e ke keqkuptuar, une deri tani ate kam thene qe eshte imponim natyror. Lust eshte detyrim natyror.

Une nuk shoh asgje te keqe qe nje shtet te mos diskriminoje qytetaret bazuar ne devijime apo edhe preferenca qofte seksuale. Shteti eshte vetem garantor i sigurise dhe perforcues i barazise te gjithe qytetareve  pa dallim, qofshin edhe te burgosur per krimet me te ndyra. Shteti sic eshte i yti dhe imi si nje burre me familjen time, ashtu eshte edhe atij taksapaguesit tjeter qe eshte homoseksual.

Une mos ta dua, dhe nuk e dua, dhe i gjith populli mos ta doje, por qofte nje , vetem nje cift i vetem homoseksual ne vend meriton te njejtat te drejta ligjore si gjith qytetaret e tjere. Une keshtu mendoj. Kjo nuk eshte as preference as llogjike as avokati, por eshte parim. Njeriu dhe shoqerite e tregojne forcen e karakterit vetem se si sillen me me te pambrojturit, me te perbuzurit, me te padashurit ne shoqeri.

Ti ke mendimin tend dhe mendon se ligji nuk duhet tu japi te drejten e njohjes ligjore te lidhjes dhe perfitimeve qe vijne me kete njohje ligjore, megjithese e pranon dhe e di shume mire qe ky fenomen egziston dhe ka agzistuar gjithmone, dhe ka per te egzistuar. Une mendoj se ligji nuk duhet te diskriminoje ne kete pike.

 

Te tjerat nese eshte e shemtuar, nese eshte e bukur, nese ta shpif apo te kenaq, jane diskutime jashte aspektit ligjor, dhe une nga natyra ndjej te njejten neveri qe ndjen edhe ti mbi lidhjet homoseksuale.

Mua nuk me pelqeu menyra hileqare qe perdore ne replika. Perdore hilene per te fituar debatin. Dhe kjo nuk te shkon aspak, sepse nuk te mungon forca e llogjikes, keshtuqe nuk kishe perse te perdorje hile. Megjithate ta leme, te shkuara te harruara.

por qofte nje , vetem nje cift i vetem homoseksual ne vend meriton te njejtat te drejta ligjore si gjith qytetaret e tjere.

Dhe keto te drejta i gezojne njesoj si te gjithe qytetaret e tjere.

Ama, vetem per hir te dy bythshqepurve te detyrohen 4 miljone te nxjerrin nje ligj te ri, apostafat vetem per ta; ky eshte diskriminim i nje pakice krejt mjerane ne numer ndaj nje shumice teresisht derrmuese, dhe kjo eshte fatkeqesi, qelbesirllek, ndyresi, dhe cdo gje tjeter qe lind nga ndyresia.

ashtu si thua ti, edhe nje pedofil i vetem sikur te jete ne shqiperi, dhe te ngreje koken e te kerkoje nje ligj apostafat per veten e tij, ne duhet tja plotesojme dhe pike, qe edhe ai, - sipas teje, - te kete te njejtat te drejta si ne... e jo vetem pedofili, po dhe vrasesi, prostituta, hajduti, mashtruesi, e cdo gje tjeter e neveritshme dhe e ndaluar per nje shoqeri me rregulla, parime dhe morale.

vari leshte kesaj pune, se bashke, me sa shoh, nuk do kuptohemi dot. 

Ti prape kujton se une po marr pjese per te fituar debatera, apo per te ulur bashkebiseduesin, apo per te treguar se ditkam me shume... kam vetem nje aresye qe marr pjese ne ndonje diskutim, kur me terheq tema, dhe menyra si merr pjese diskutanti. Ndoshta nuk te vete mendja te gjeja me e thjeshte; qe marr pjese thjesht qe te shpreh mendimin tim. smiley

Me fal mer zot eri,

jo vetem pedofili, po dhe vrasesi, prostituta, hajduti, mashtruesi,

 

keta sipas teje te demtojne ty njesoj si nje gay? Pse i ve bashke?

 

E legalizimi i prostitucionit, vetem gje e mire eshte, meqe ra fjala.

C'lidhje ka se cfare lloj demi ben? a nuk eshte njeri edhe mashtruesi, hajduti,  e keshtu me rradhe? Nuk duhet te GEZOJNE  te drejta si njerez qe jane?

Po hajdutit ti i thua, i ke boll te drejtat qe kemi ne te gjithe... nuk ka te drejta te tjera per ty...  Mos bej ate qe ke qejf, (ca e bejne nga nevoja ekstreme, per mbijetese, psh) dhe rri urte si te gjithe ne.

2 njerez, 2 standarte te ndryshme.

e keni te bukur llogjiken ju. 

PS: ajo ne anglisht nuk eshte citim, por fjalet e mia personale. Nuk doja ta thosha shqip, se nuk doja ta perdorja ate fjalen aq shqeto, bile dhe ne anglisht perdora vidhosjen. 

Me cito nje studim ku eshte gjetur ai geni gay, pasi ka pasur perpjekje per kete dhe ta shohim sa qendron, nese thua qe eshte dicka e determinuar qe me pare kjo?

Mendimi me i drejte per kete eshte ai qe shpjegon se kjo puna e te berit gay eshte e ndikuar nga tre faktore, biologjik, ambienti qe rrethon nje individ dhe me e rendesishmja, vete zgjedhja e personit.

Si paska lindur dikush gay kur ka pasur jete seksuale normale, me femra, bile eshte dhe baba dhe kujtohet ne moshen 40 apo 50 vjecare se qenka gay?

The speaker

Sipas teje eshte zgjedhje qe e ben nje mashkull kunder natyres te tij? Menjefjale edhe ti si zotrules mendon se eshte e mundur per nje njeri qe te ndryshoj natyren e tij? Per mendimin tim eshte e pamundur qe nejriu te ndryshoj natyren dhe nga natyra hetero te kaloj ne preferenca pedero.Kjo eshte e pamundur.Ti si mendon?

hej, spikeri, ti kur zgjodhe te ishe hetero mo lal...?

Me gjej nje gen qe te thote qe ti je i dashuruar me ate femren qe po marton?

PSE?

Sepse homoseksualiteti eshte devijim nga natyra e robit! Nga homoseksualiteti nuk lind as fmi, as dreq!

Nqs ti legalizon homoseksualitetin si "grounds for marriage", athere ti do te duhet t'i lejosh keta te adoptojne femije, do ti lejosh te kene vizita intime neper burgje!!!!

Do duhet me i leju ushtaret homoseksual qe te rrine me nje kazerme me te tjeret dhe me nje dush me te tjeret!

Do duhet me i leju studentat homoseksual qe te rrine ne nje konvikt me te tjeret, po te jene te martume, edhe me nje dhome bashke!

P.S.

Kjo parade of horrors eshte mare pa leje nga nje dictum i Antonin Scalia, anetar i Gjykates Supreme te SHBA-se!

Mu ma ka mush menjen per vete!

Sepse homoseksualiteti eshte devijim nga natyra e robit! Nga homoseksualiteti nuk lind as fmi, as dreq!

Nqs ti legalizon homoseksualitetin si "grounds for marriage", athere ti do te duhet t'i lejosh keta te adoptojne femije, do ti lejosh te kene vizita intime neper burgje!!!!

Po ,por adoptimi i femijeve eshte nje proces merite qe kryhet mbasi strukturat e caktuara binden qe personat ne fjale jane ne gjendje te japin femijes nje jetese normale.Kurse sa per burgjettt mooooooo, aman.

 

Do duhet me i leju ushtaret homoseksual qe te rrine me nje kazerme me te tjeret dhe me nje dush me te tjeret!

Edhe ti ke frike qe do eksitohen te tjeret qe sjan gay apo si eshte problemi? Apo mendon se pa u bere ky ligj nuk do te kete gaysa mes ushtarve ? Llogjike struci.

Do duhet me i leju studentat homoseksual qe te rrine ne nje konvikt me te tjeret, po te jene te martume, edhe me nje dhome bashke!

Edhe ti mendon se homoseksualiteti eshte semundje ngjitese? Apo mendon se po nuk u lejua me ligj nuk do kete gaysa, sepse gaysat sipas teje lindin vetem mbasi legalizohen. Perseri llogjike struci.

Kjo parade of horrors eshte mare pa leje nga nje dictum i Antonin Scalia, anetar i Gjykates Supreme te SHBA-se!

Mu ma ka mush menjen per vete!

Mu nuk ma mbush mendjen, dhe jam i sigurte se ty ta mbush mendjen sepse preferon ta kesh mendjen top per kete gje prandaj, dhe nuk je i sinqerte me veten, sepse po te llogjikosh ftohte nuk do te mbushet mendja as ty me keto budalleqe.

 

Ajo qe ti quan "kultura heteroseksuale" eshte NORMA, dhe si e tille nuk ka nevoje me u specifiku se cer qeehet!

Eshte...self-evident!

Per t'tjerat do t'u pergjigjsha, po kom vone re qe je i' cike harbut ne diskutim me robt qe nuk bijne dakort me ty, kshu qe po e lej fare!

Eshte e disata here qe diskutimi me ty me le shije te keqe! Seriozisht!

Kshu qe me myll kete muhabet "in a bright note" me zotnine tate, po ju them juve te tjerve nje barcalete, qe rrezik shumica e dini!

I thote ky cuni shqiptar qe jetonte jashte shtetit, i thote te jatit ne telefon:

O ba' une jam gay! smiley

I thote i jati:

Jo, t'keqen baba, Elton John eshte gay! Ti je nje cope bythqim!! smiley

 E degjuat Salihin, vetm ky ligj na ka mbetyra pa miratur. Sa te miratohet Shqiptaret do levizin pa viza ne te gjithe boten. Edhe kete kemi mangut ..... kriteret e tjera i kemi plotesuar me kohe.

....martesa eshte thjeshte nje kontrate, dhe si e tille ska te bej me seksin e personave qe firmosin....por thjeshte me te drejtat apo detyrimet qe kjo sjell.

Pro pro

 

Martesa nuk eshte nje kontrate shtepie apo makine.Martesa eshte nje premtim qe me bashkeshortin/en do te jetosh deri sa te jete gjalle.nese e sheh martesen si kontrate atehere shko bli nje nuse apo burre ne dyqan.

Qellimi i marteses eshte dhe riprodhimi i njerezve.Me martesen homo kjo gje nuk mund te behet ne menyre natyrale.

 

....ska nevoje per tu martuar per tu riprodhuar....keshtu qe ska si te jete nji nga qellimet.

Sa per permbledhjen teorike te nje martese, ok, teorikisht je ok, praktikisht kam dyshime. Premtimet ska nevoje te behen me ane te marteses, premtimet behen dhe mbahen ne çfardo lloj situate apo konteksti. 
 

Duhet ndaluar se idealizuari koncepti i marteses apo çfare ajo presupozon te perfaqesoj.

 

Sipas arsyetimit tend, as ciftet qe sbejne dot femije nuk duhet te martohen.

Qellimi i marteses eshte dhe riprodhimi i njerezve.Me martesen homo kjo gje nuk mund te behet ne menyre natyrale.

 

Heil Mein Fuhrer!

Cmendim keni per martesat brenda gjinise?

 Martesat brenda gjinise jane thjesht nje anormalitet qe jane kthyer ne ceshtje politike tani vone.Kjo sepse disa nga femijet e politikaneve jane gay ose lesbian.Keta politikane i kane perkedhelur aq shume bijte/bijat  e tyre sa qe keta te fundit nuk i degjojne fare dhe politikanet mendojne se ashtu jane lindur ose bejne sikur jane dakort se skane nga tja mbajne.

Deri para pak kohesh kur politikaneve nuk ju kishte ardhur kjo gje ne dere,homosksualet trajtoheshin si te semure mendore.E verteta nuk eshte shume larg kesaj, kur dihet qe shumica derrmuese e homoseksualeve kane probleme mendore.

A duhet ligji ti jap te drejten popullsise homoseksuale te gezoj te njejtat te drejta ligjore si nje cift heteroseksual?

Pergjigja eshte:JO!

 O Tmsoi. Po sikur une te shkoja sipas zakonit ne familjen tende e t'i kerkoja babait tend doren tende per martese, ti si do ta ndjeje veten. 

1. Te barabarte

2. Te nderuar

3.Te ofenduar

(Ta bera pergjigjen me pika se vura re qe te pelqejne sondazhet

Po ti nese je i interesuar dhe nese pala tjeter eshte poashtu e interesuar, pse te mos kesh te drejten dhe t'ja kerkosh doren? Fundja jetojme ne nje bote te mbi-populluar dhe ne nje shtet demokrat. smiley Deshet demokraci? Ja ku e keni! Serviruni!

S'kuptoj sesi nje njeri qe eshte i kthjellet ne lidhje me preferencat e veta seksuale mund te jete aq i ndrydhur. Aq me teper kur behet fjale per lirite e te tjereve!

 

 Rose. Kjo s'ka fare lidhje me ndrydhjen. Edhe pa qene besimtar, e kupton qe universi ekziston ne baze te shtyrje-terheqjes se therrmijave elementare me ngarkesa te ndryshme, dhe kulmi i evolucionit natyror arrin tek ndarja ne dy sekse qe ne krijimin e qenies se re japin me te miren e te dyjave. 

Tani, qe ne kohen e lire ti ben nje hap mbrapa e ja mbeshtjell atij shokut tend, hajt mo, po e mbyllim nje sy. Po qe te na kerkosh edhe qe te te respektojme per kete, sikur nuk shkon. Megjithate, dro edhe e kam gabim, nuk e di...

PF, une jam e bindur qe ate qe s'mund te ndryshosh, me mire ta kanalizosh. Duke e kanalizuar dhe mund ta kontrollosh. smiley

Institucioni martesor eshte ligjor ne radhe te pare, pra ne kete forme dhe keto njerez mund te mbrojne pasurite e tyre gjate kohes bashke ne rastin e vdekjes te njerez pale. Duhet qene humane, jo moraliste te thekur.

Mua s'me intereson fare se ke fut ne krevat ti, komshia, shoku, shoqja,...apo dikush tjeter. Te pakten per aq kohe sa keto njerez te jene te lumtur dhe te mos cenojne te drejtat e te tjereve.

 O Tmsoi. Po sikur une te shkoja sipas zakonit ne familjen tende e t'i kerkoja babait tend doren tende per martese, ti si do ta ndjeje veten. 

Nuk e kemi ne zakon, ju qe sipas zakonit ju eshte kerkuar dora per martese, si e ndihet veten?

 

1. Te barabarte

2. Te nderuar

3.Te ofenduar

(Ta bera pergjigjen me pika se vura re qe te pelqejne sondazhet

ketu sapo ke dhene pergjigjen e pyetjes qe ben ne fillim. asnjeri nuk e ka zakon, martesa eshte zakonore, dhe homoseksualiteti nuk eshte zakon i ketyre aneve kendej, qe nga koha e aleksandrit te madh

Mnjf nuk ka homoseksualitet ne shqiperi mendon ti? Homoseksuale ka me shumice.

Tmsoi, me vjen mire qe reagove ashtu ndaj atij testimi dhe me beso qe ishte thjesht nje testim I drejtperdrejte dhe profesional. Kete mund ta shohesh nga shpejtesia me te cilen e dha rezultatin e pakontestueshem.

Sikur kete pyetje tja kisha bere je vajze pergjigjet mund te varionin tek “po ta kesh seriozisht, pse jo”, ose “jo faleminderit e kam gjetur njeriun e zemres” , ose “ehu sa kam une si puna jote qe me luten” kurse reagimi yt nuk ishte aspak tolerant indeuropian sic perpiqesh te na hiqesh, por 100% pellazg kokepagur, ashtu sic je ne te vertete. Ndaj nese do te besh sondazhe, vazhdo e beji, por mos u vere emra atyre qe nuk mendojne si ty, se pastaj perfundon perseri nga sondazhues ne te sondazhuar.

Tung, per sot! 

Te flasim seriozisht, kjo duhet kundershtuar.

Eshte jonatyrale dhe nje devijacion seksual. Martese ka ndermjet nje burri dhe nje gruaje qe bejne te munduar vazhdimin e races sone, per lidhjet ndermjet seksit te njejte qe duan status "martese" te ligjshme, nese keni deshire gjeni nje emer tjeter, por martese nuk mund te quhet.

Nese vazhdojme me kete llogjiken e te drejtave dhe barazise (qe ne fakt nuk eshte e tille), atehere pse te mos legalizojme edhe incestin, marredheniet seksuale me kafshet dhe nekrofiline. Pse te ju japim te drejte vetem homoseksualeve dhe jo ketyre grupeve devijante te tjera?

Ka disa caqe qe nuk duhen kaluar.

Speaker fut ketu edhe njerezit qe duan te martohen me 2-3 partnere njekohesisht.Edhe ata kane te drejte te martohen sipas atyre qe na sjellin barazine dhe lirine si argumenta te vetme pro kesaj martese.

Kur flet seriozisht, më pëlqen.

Familja/çifti është qeliza/njësia bazë e shoqërisë që kryen funksionin e riprodhimit dhe shumimit të anëtarëve të saj.

Kush nuk është në gjëndje që të krijojë një raport të drejtë riprodhues, ta përdorë si të dojë sumën e vat, por nuk mund të pretendojë të drejtat që kanë të garantuara nga ligji çiftet normale.

Kur ka gabim le te kundeshtohet! Per mua nese Berisha e voton kete ligj,e ka humbur voten time dhe te familjes sime.Nuk eshte se do te votoj Raman por do te votoj ndonje parti tjeter te djathte qe nuk eshte dakort me kete maskarade.

Me votimin e ketij ligji Saliu deshmon qe s'i perket asfare te djathtes konservative te vlerave te moralit zakonor, strukturave shoqerore te trasheguara etj etj. Gjithashtu votimi i ketij ligji tregon qe Saliu eshte krejtesisht i varur prej te huajve (se s'besoj se i ka lindur ne mendje vete Sales ky muhabet). Une s'e di a ben mire a ben keq me kete ligj, duhet te lexoj e te informohem pak me shume, po natyrisht qe ligje te tilla do te duhet te ngjallnin zhgenjim tek elektorati tradicional i djathte. Druaj se njerez qe marrin persiper te thone ate qe the ti, jane pak! 

....ke kaq pak mbaka devotshmeria jot ke Berisha ???

Po cfare behet ketu ore pupupupu. Nuk keni faj ju jo e ka fajin Sala qe do te na coje ne Europe me te tilla ligje. Para ca diteve lexova qe vellai i vogel kishte vrare vellane se ky i fundit i kishte kerkuar 19 vjercarit komshi marredhenie seksuale. Andej nga qafe gjashta ne Sarande.

ketlina!!

 

nga e vrara, ne martese

eshte sa fushe e Myzeqese! smiley

Deri nga vitet '70 Shoqata amerikane e psikologjise homoseksualizmin e rendiste tek semundjet dhe devijancat, pas kesaj kur gay-t filluan te penetronin ne establishmentin drejtues te shoqerise, ne boten akademike, politike, media etj., u be presion qe te rishikohej dhe me ne fund te largohej nga listave e semundjeve kjo gje.

Megjithate Pentagoni ne mos gaboj edhe sot e kesaj dite e konsideron semundje dhe devijance homoseksualizmin.

Per rastin e Shqiperise, duhet pritur te dale projekti-ligji i propozuar nga shoqeria civile, sic tha Berisha, por kjo eshte ma merr mendja presion qe vjen nga jashte dhe fajin per kete e kane shume organizata dhe njerez brenda qe e kane paraqitur Shqiperine ne syte e Evropes si nje vend ku gay-t persekutohen, jo vetem nga shoqeria por edhe nga institucione shteterore. Prandaj kjo eshte nje levizje e qeverise ne drejtim te rregullimit te ca gjerave, por fjala e fundit eshte e parlamentit, keshtu qe ata deputetet e te gjithe kraheve mund te formojne nje shumice qe mos ta miratojne propozimin e qeverise nese behet dicka e tille.

P.S. admin. edhe nje postim kam, si i behet te me shtohen ca komente per te vazhduar debatin interesant?

ypaaa,paska plas tallamonja kendej,

prit se per te hyre ne BE keni?!!!

Une nuk e kuptoj pse nuk i leni te perposhtmet te funksionojne sipas deshires,por i beni objekte studimi!!!!!

Jeni mbledh si ne mledhjen e Kooperatives, ne rolin e mbushamendesit,

per me kallezu me gisht kulakun dhe me i tregu vendin e merituar...O Peshkatare...

AliPasha ka pas allasojet e veta ....

Kenget e Isuf Myzyrit kane qene dhe jane nje thesar kushtuar dylberizmit,

Me qene Shkodran tana i ban ....

Shifni mer ku ju piko catia ene mos i bini ne qafe shoqi- shoqit ...

Ligji te denon me vra e me pre, ose me prek pronen e tjetrit, kurse Shoqeria juj te denon po e perdore pronen tate sipas deshirave te tuaja...

...tobestrofkulla qejfli milet...

Martesa brenda gjinise?

Ajo qe me duket shume shqetesuese eshte se teksa kudo ne bote keto propozime vendosen perballe debatesh qe diskutojne definicionin e familjes, te se drejtes, te vazhdimesise se jetes nepermjet biresimeve apo formave te tjera produktive; teksa degjohen zerat e segmenteve te ndryshme te popullsise qe kane interesa ne kete ceshtje, teksa deputetet marin kontakte me elektoratin e tyre, teksa publiku njihet me klimen e opinionit publik nepermjet sondazhesh... etj, etj, etj, tek ne kjo njoftohet nga Berisha dhe... kaq. Ky nuk eshte liberalizem, nuk eshte fundi i nje procesi qe njeh konsensusin politik per njohjen e disa te drejtave apo mohimit te disa te tjerave, kjo eshte maskarade nga ato qe cdo krah politik na i ofron pa tollon ne Shqiperi. Berisha duhet akredituar me dicka, ama, nuk i ka munguar kurre sensi i humorit. Pyetja ime eshte kjo: Pse Berisha nuk e deklaroi kete vendim perpara zgjedhjeve? Kjo do te ishte nje prej ndryshimeve te qarta ne programet e dy partive te medha ne nje kohe qe gjithe komentatoret e huaj vinin ne dukje ngjashmerine e programeve te tyre. A nuk meriton elektorati te dije projektet e planet politike te forcave qe voton? Berisha ka treguar aftesi te admirueshme te xhonglerit politik. Kjo eshte pyetja tjeter e imja: A do e kundershtoje PS kete qendrim? Shqetesimi im eshte se duke qene se forcat politike reflektojne qendrime qe supozohet se do pelqehen pertej getos tone ballkanike, ato kane pak interes se cfare thote populli qe i delogon si pushtetare. Cfare na thote kjo per demokracine tone? Une mendoj se PS nuk do e kundershtoje propozimin e Berishes.

Po kur ke mardhenje seksuale me nje mashkull tjeter kur edhe vete je mashkur si i thuhet "i dashuri" apo "e dashura"? A duhet dhe kjo gje te percaktohet mire ne ligj?

Mendoj se martesa eshte zotimi dhe mbajtja e ketij zotimi, midis nje mashkulli dhe nje femre per te kaluar se bashku jeten e tyre, per te krijuar nje familje, per te lindur, rritur dhe edukuar femijet e tyre.

Mendoj se dashuria ne vetvete eshte dicka e mrekullueshme e duke u nisur nga kjo, respektoj dashurine midis nje mashkulli e nje mashkulli apo nje femre dhe femre tjeter. Bile po ta shohesh ne nje kendveshtrim te caktuar kjo lloj dashurie meriton nje respekt te dyfishte duke konsideruar se eshte aq e forte sa qe ka arritur te sfidoj gjate shekujve denimin dhe paragjykimin. Natyrisht... kjo vlen vetem nqs. behet fjale per dashuri dhe jo thjesht per shfaqje sodomie...

Nuk ka fjale me te bukura per te perkufizuar nje lidhje homoseksuale se sa fjalimi qe mbajti Oscar Wilde gjate gjykimit qe iu be per lidhjen e tij me Lord Alfred Douglas... (nuk po arrij ta gjej ne shqip).

Per vite me radhe homoseksualet kane luftuar per te drejtat e tyre. Per vite kane ngritur zerin per t'u konsideruar si te tille. pra si homoseksuale.

Tani... duke u nisur nga perkufizimi qe une bera me siper per martesen, pyetja qe vjen natyrshem eshte: "C'pune keni me martesen?!"

Natyrisht qe dy njerez qe duhen dhe qe bashkejetojne duhen te kene disa te drejta te caktuara, por... Larg duart nga martesa!

Dy njerez te te njejtit seks qe duhen dhe qe bashkejetojne, per mua jane dicka shume e bukur. Ndersa po keta te dy qe kerkojne te martohen... per mua jane "freeks"!

 

Dy njerez te te njejtit seks qe duhen dhe qe bashkejetojne, per mua jane dicka shume e bukur. Ndersa po keta te dy qe kerkojne te martohen... per mua jane "freeks"!

Dy njerez te te nejtit seks qe duhen dhe bashkejetojne per mua jane dicka e shemtuar, por jam dakort me te drejten e  tyre  te jetojne me dinjitet ashtu si i ka bere natyra. Dhe mbeten poaq te shemtuar dhe *freeky per mua kur duhen, bashkejetojne dhe martohen, por jam po aq dakort me drejten e tyre ti bejne te gjitha keto.

Fakti qe une e kosideroj nje akt te shemtuar ose FREEKY a e ben llogjike kundershtimin tim te te drejtes ligjore ?

 edhe po e bene ligjin, mendoni vertete se do kete qofte edhe nje rast ne shqiper?

ose behet per te terhequr turizmit (beqot e tere botes vijne ne shqiperi per te bere ceremoni simbolike), ose berisha do te beje si tolerant para botes, ose ose, berisha i njeh devijimet e rames, dhe si kusht qe te futet ne parlament i ben kete ligjin (hahahah)

SECILI ESHTE I LIRE TE BEJE CTE DOJE ME VETEN VET, POR KY LIGJ DO TE ISHTE NJE OFENDIM PER POPULLIN DHE KULTUREN SHQIPTARE !

(me duket se sales po i bijne trute ne qafe)

Pertej llafeve tona ne peshk, mendoj se per dicka te tille kaq radikale, duhet referendum, e jo projekt-lli(o)gje.  Te votoje gjindja e te vendoset ... Sic u be dhe ne shtetin teper liberal ne Kaliforni smiley.

Salihi po ben cmos te realizoje premtimin a vizave te shqiptareve duke miratuar ligje qe po hapin zorret e barkut. Kjo karikature perverte nuk kupton qe zgjerimi i verres se sumes ose anusit sic i thote populli smiley, nuk na ben ne te meritojme me shume nga c'vlejme ne te vertete. Ky horr i pashoq ndonje dite do legalizoje martesat me arushat nen pretekstin se arinjte polare jane drejt zhdukjes. Mortja qe se ha ate dhe gjithe pederastet e shqiperise. Meqe ra fjala pederastet, homot dhe gjithe devijimet nga natyra duhen perzene nga Shqiperia sepse si vend i vogel qe jemi nuk kemi nevoje per me shume nuanca. Nuk na duhet qe nje vend i vogel si shqiperia te njihet si parajsa e homove. Jazek.

Ne kerkim te krijimit te nje shteti te se drejtes, ne po hyjme nga çatia e jo nga dera.

Mungojne gjithe ato te drejta elementare , merremi me problemin e fundit.

Te rregullojme dritat, qe te mos na  mungojne, ne terr si dallohen se jane te njejtes gjini apo jo.

Te presin pak, koleget e tyre kane me shume se 80 vjet qe luftojne per te fituar te drejtat, keto ne 8 muaj i duan te gjitha.

Persa i perket marteses, eshte komplet antikushtetuese.

Kushtetuta bazohet ne ligjet e natyres, lindja, rritja, edukimi, puna, prona.

Ne keto pese pika, vetem njera qendron per martesat Gay, puna, mendojme pozitiven qe punojne.

Lindja, nuk ekziston.

Rritja, kur nuk lindin nuk kane ke te rrisin.

Edukimi, nuk kane ke te edukojne.

Prona, nuk kane trashegimtare.

Nderrimi i kushtetutes, ku baza e saj eshte anarkia, ju njeh  automatikisht te drejten e tyre per tu martuar.

Ky eshte problemi me madhor qe i ka mbetur shqiperise per te zgjdhur. I kemi zgjidhur tere te tjerat kemi zgjidhur problemin e nivelit te jetes, te ekonomise, te krimit, nuk jemi me vend i botes se trete ne mes te Evropes,  tani na ka mbetur martesa e homoseksualeve.

Se di se ska rendeis asnje per mua. Me pare se te diskutoj per martesen e homeskualeve sic diskutohet ne France, Amerike, Hollande, Suedi, apo Japoni duhet te kem lluksin qe ketovende kane  per te diskutuar keto probleme

Shpesh kur behen pyejtje te tilla po edhe kur politikanet e qeveritaret ngrene diuksutime te tilla  me duket se diskutantet duan te mbulojne m...tin qe na ka mbuluar ne tere aspektet e tjera te jetes tone me sh....re si kjo e marteses se homoseksualeve. Me duket sikur duam te genjejme vetem e te themi "ja edhe ne shqiptaret jemi bo  si amerikonet, francese e hollandezet Diskutojme ceshtje madhore. Jemi bo isoj mor jahu Jemi bo si Evropa"

Hem duhet te njihet martesa brenda gjinise ne shqiperi apo jo? Si thoni duhet?

 mendoj se martesa do ti pakesoje ne numer e do ti lidhe ne besnikeri, dmth kur tu vdesi gruja nuk do tu shkoje me mendja per koqe, qe ti rrine besnik asaj. 

por edhe do ti beje me damke. siç behen (me unaza ne gisht) te martuarit normale.

veç te mira do ket nga martesa tyre, sa me shpejt ligji pra .... smiley

nuk mu duk normal reagimi me hilaritet ndaj lajmit nga ministrat ne mbledhjen e KM. Olsib mos pyet pse smiley

Nga cila qeveri eshte kerkuar kjo njohja e marteses se homoseksualeve? Nga qeveria e DJATHTE? Jo se po flisnit per krahe politike ne nje shkrim tjeter ketu tek peshku

Ai Torja dhe Baci duhet te jene te persekutuar homoseksualisht ,nuk e di e kane fituar statusin e te presekutuarit ! Kot nuk i thonin Tores "ti je modern!" kur ne shqiperi moda e transeksualve,ose ajo e marteses me te njetin sex nuk njihej !

Sa moderne eshte bo SHhqiperia ..Shqiperia po ndryshon !

Cmendim ka qeveria per kete problem ? Xhyvelizmi ashtu si edhe Nato ,eshte nje problem i rendesishem per te qene Europian !

 vetem se lind pyetja, a ka kaq shume pede ne shqiperi sa te jete problem jetik jetesa e tyre. ne bote i kuptoj se numri tyre sa vjen dhe shtohet, vetem se bota ndodhet ne te tjera proçese (paqesore ku te gjithe jan miq e vellezer, kjo po i zbut). ndersa shqiptaret jane akoma rob te eger. 

Qeveria shqiptare ka hyre ne bela. 'Conspiracy theorists' vene ne dukje se fakti qe shtetet, qytetaret (dhe fshataret, lol) e te cileve NUK do te levizin pa viza neper Europe jane njekohesisht dhe shtete muslimane nuk eshte nje koincidence e thjeshte.

Keshtu qe keshilltaret e mencem te Salihit kane dale me nje ide teper origjinale: 'te miratojme nje ligj per homoseksualet me qellim qe ti tregojme Europes qe ndryshe nga vendet muslimane ku ata ndeshkohen, ne Shqiperi mbrohen me ligj; biles ne shkojme po te duash edhe nje hap me tutje, u legalizojme martesat. Pra ne jemi vend " i civilizuar" dhe s'kemi asgje te perbashket me muslimanet e lindjes se mesme dhe te indonezise'.

Shanset jane qe plani i Salihit dhe trimave te tij  te backfire. Salihi nuk ka llogaritur faktin se Europa i ruan akoma vlerat kristiane dhe ceshtja e "gay marriages" eshte nje "hot potato" edhe kendej. E gjithe Europa eshte nje "Bible belt" packa se nuk e thone hapur.

It's a cheap ploy. Europeans wonn't buy it.

 

hahh Europa bible belt...ik e futja i fish and chips se te paska mor uria

A jane kafshet homoseksuale???? 

Ne se shtazet e bejne kete pune, mendoj se edhe njerezit kane te drejte te pallohen. Ne se shtazet nuk e kane kete gje edhe njerzit (fals per gjithe njerzimin) s'ka arsye pse te bejne ligje kunder natyres se pastaj shkelen te drejtat e femrave normale.   Aq sa meshkuj jane homoseksuale, po aq eshte edhe numuri i femrave qe u shkelet e drejta per seks natyror.   Per opinionin tim, Enver Hoxha bente shume mire qe i rraste ne burg .   Pastaj valle u shua shkenca moderne per tu rrasur ca hormone persembari?????  Se per te klonuar , klonojne qe c'ke me te shkencetaret

Nuk i lexova komentet kshuqe s'e di nese dikush ka thene te njejten gje( do me kursente llafe).

  Nese nje ligj i tille aprovohet, ath do te ekzistoje thjesht kot se koti , si ligji kunder tymosjes ne vende te mbyllura. Do kaq shume pune te reformohet truri i shqiptareve qe te arrije te mos interesohet me per çfare secili ben ne jeten e vete seksuale, sa nuk do arrije ta shohe Sala, se do vdese me pare.

p.s: Me ben pershtypje qe ata qe kane shkruar jane meshkuj, ndaj doja te pyesja nese ua neverisin te gjithe gay-te apo lesbiket jane ok? smiley

Shteti duhet thjesht të bëjë ligjet për martesën që të jetë si puna e krijimit të një kompanie (dmth si bashkohen pronat, si ndahen, kush do mbajë fëmijët, si bëhet kur vdes njëri, etj.). Këto s'kanë lidhje me gjininë dhe shtetit s'ka pse fut hundët tek punët personale të të tjerëve për gjë tjetër. Gjithashtu s'duhet tu japi më shumë benefite të martuarve se beqarëve. Kishat e xhamitë pastaj le të bëjnë ç'të duan (ose ç'tu thotë ai njeriu i padukshëm në qiell).

O njerez mos e sillni natyren ne kete muhabet par zotin. Ne s'jemi kafshe, jemi njerez. Prandaj na aplikohen standarte te tjera "natyrore".

Ja disa shembuj te natyres dhe ligjeve te saj: Merimanga e zeze femer e ha burrin pas te berit seks ( e imagjinoni tju haj gruja te gjalle pas seksi time ?),

luanet meshkuj vrasin te gjithe te vegjlit pas fitores se nje kopeje luaneshash ( lutuni mos tju ndahen prinderit se ju a kputi zverkun njerku ) etj etj etj

Lerini njerezit te martohen dhe te vujne si gjithe te tjeret.

 

A eshte e Ligjeshme Martesa.... Qe ketu fillon ndertimi jo Logjik i pyetjes . Historikisht Martesa eshte e lidhur si nje Kontrate Ligjore midis dy sekseve te kundert ...Burrit dhe Gruas...Femres dhe Mashkullit.  Pra nuk ka asnje Logjike te trajtohen menyra te tjera bashkejetese midis sekseve te njejta ose te modifikuara ne menyre mjeksore si shume funksionesh . Eshte nje Realitet ...pra nje e drejte qe individe te caktuar desherojne ta njohin si te Ligjeshme. Keshtu qe nuk duhet te kene KUFIZIM ne bashkejetese per mendimin tim...por Kurren e Kurres te ngatrohen me Ligjshmerine e marteses midis dy sekseve te kundert qe si premise kryesore kane Lindjen dhe rritjen e femijeve si burim i pashtershem i Kesaj shoqerie qe NJOHIM !Le te krijohen Ligje te posacme per mbrojtjen e tyre por ne asnje menyre te ngjashme me Martesen midis sekseve te kundert . Persa i perket problemit te homoseksualeve ...per mendimin tim eshte nje SEMUNDJE e mbartur dhe e perhapur Psikologjikisht nga Manjake seksuale por ...GJITHMONE Miliardere!  Mos harrojme se ne kohen e Romeos dhe Zhulietes ra edhe MURTAJA ...por me kalimin e Kohes njerezimi e sheroi..Keshtu duhet trajtuar edhe kjo semundje ...Gradualisht duhet sheruar. Me vjen cudi se ku jane zhdukur BESIMTARET e Devotshem te Allahut dhe Krishtit smiley . Asnje referim nga FEJA !!!!!!!! 

A eshte e Ligjeshme Martesa?

Nese ben nje ligj qe e ben te ligjshme atehere eshte e ligjshme. Kaq.

Jam dakort me ty Idris, persa i perket llogjikes qe shtron rreth konceptit te marteses. Nuk ke cfare t'i heqesh apo t'i shtoshe.

 Per mua ky fenomen eshte nje semundje , dhe pyes a duhet ti leme dy njerez te semure te krijojne familje??? Po kur te dalin ne rruge a do varin nje tabele ne qafe ( une jam zonja e ky o burri). Por po te jete ky problemi i vetem per integrimin tone ne Bote atehere jam dakort , por nuk ma ha mendja .

O doktor e di ti cfare do me thene fjala semundje ?

 Kur nuk je ne rregull me ligjet e natyres, kur dicka ne trupin e njeriut nuk funksionon ashtu sic duhet (ketu futet e dhe truri) atehere quhesh i semure, o profesor.  

Ky ligj vazhdon te irritoje shoqerite perendimore akoma edhe ne ditet tona, imagjinoni ne Shqiperi qe eshte nje shoqeri feudo-komuniste-tranzicioniste.

Shpresoj qe kjo te kete qene batuta e radhes e Sales, per te shtensionuar situaten postzgjedhore ne Shqiperi.

Per mua ky fenomen eshte nje semundje , dhe pyes a duhet ti leme dy njerez te semure te krijojne familje???

Ke fol pak, por sakte!

Ja psh... nje i njohuri im doli ne mes te acarit te dhjetorit i veshur shume holle dhe kur u kthye ne shtepi pas dy oresh... ishte bere totalisht gay. Po gay fare ama.

Provoi te kurohej me cajra, me kamomilra, aspirina... pastaj shkoi edhe tek doktori... por s'ju be me derman.

Na kap frika mo burre i dheut, se jane shtuar shume rastet keto kohet e fundit... A di gje... ka ndonje vaksine qe parandalon semundjen e homoseksualizmit? Kam pyetur ne farmaci, por deri tani s'kam gjetur gje. Me lajmero po gjete ndonje gje, te lutem se s'po me ze gjumi nga meraku.

Faleminderit.

nuk mendoj se eshte nje semundje, por nje zgjedhje e personit

Mbase zgjedhin te behen keshtu, por sincerisht nuk me intereson fare.

Dikur isha krejtesisht kunder,, pasi me dukej nukder natyres e 100 gjera te tjera, por me pas nisa ta shikoj me nje sy tjeter. Me siguri eshte problem shoqeror, por realisht shoqeria njerezore ka akoma probleme shume me te medha, si uria ne bote, lufterat etj.

Le te martohen o njerez (pastaj populli mund ti djege te gjalle), sa me shume homoseksuale te kete, aq me mire, na ngelen ne tjerve me shume femra, por martesa femer me femer jo, kurre !

Une kunder homove dhe marteses se tyre skam asgje kunder, thjeshte po te kisha nje femije te tille do vrisja veten!

Me siguri eshte problem shoqeror, por realisht shoqeria njerezore ka akoma probleme shume me te medha, si uria ne bote, lufterat etj.

Egzakt!

Le te martohen o njerez

Jo! As ne Shqiperi e as ne ndonje vend tjeter. Martesa eshte nje institucion heteroseksual dhe ashtu sic e shpjegoi Idrizi me lart dhe une gjithashtu akoma me siper, eshte nje paradoks qe nje kopje homoseksuale te martohet.

Rregullimi ligjor i bashkejeteses, po!

PS: Dhe nuk po tallem tani!

po me kalimin e kohes martesa si istitucion eshte e destinuar te vdese

nje mashkull nuk rri dot tere jeten me nje partner, divorcet jane te shumta, mileti martohet nga 4-5 here, edhe martesa nuk eshte ajo e dikurshmja e "shenjta" , ndja u martuan pedet apo jo nuk humbas gje nga xhepi !

dmth per qejf sdo doja qe te votohej ky ligj ne shqiperi, se na marrin fytyren para gjithe botes, por edhe po e bene varilesht (se mos do dalin dy pedera shqiptare qe te martohen vertete)

Pra... sic e thua dhe ti, shoqeria ka probleme te tjera shume me te rendesishme dhe jetesore per te cilat duhet te shqetesohet, sic eshte pikerisht ndertimi dhe mbarvajtja e nje familje te forte e te shendetshme... se sa te merret me paranojat dhe urrejtjen ndaj "semundjes" se homoseksualizmit qe ka qene, eshte e do te jete! Eshte fenomen qe njihet historikisht. Vecse tani kemi marre guximin per ta pare... por kjo eshte pune tjeter.

smiley sa tahmaqar ky eltoni

sa me shume pede te kete, aq me mire, na ngelen ne tjerve me shume femra, por martesa femer me femer jo, kurre !

hahahah

pse, ska ndonje te keqe, mundesi zgjedhje me te madhe hahahah

 Ilaci: psikologu , te te mesoje se per cfare dhe si duhen perdorur organet e trupit. 

Pra, psikologu shpjegon se si duhen perdorur organet e trupit?!

Hmmm... s'e kisha degjuar ndonjehere kete!!!

Po vrapoj t'ja them!

Ishalla sherohet nje here e mire nga kjo semundje e neveritshme!

Jam kurioze si do reagonte feja ne gjithe kete mesele...

ne nje vend ku ka ende gjakmarrje, mizerje, varferi, pisllek, shkolla te shkateruara, femije qe vdesin per mungese ilacesh,  e gjithe kjo ndermarrje me duket si ne hava, si mbi nje terren te rreshkitshem e krejt vulnerabel...

Eliminimi i diskriminimeve eshte nje gje e martesa homo tjeter gje.

Sa ishte ai nr. celularit te Sali Berishes per denoncime se dua ti nis nje?

Te pakten dyshimi se Sales i kane rene trute ne qafe sikur hoq.

Ketu thuhet se:

Qe te permbushet edhe nje standard tjeter per liberalizimin e vizave, Shqiperise i duhet te zgjidhe edhe nje ceshtje tjeter delikate, e padisktuar thuajse fare ne opinionin publik, lejimin me ligj te martesave mes homoseksualeve.

Nese ky ligj i paraqitur nga shoqeria civile, do te miratohet ne parlament, mund te thuhet se, nese me rritjen e pagave dhe pensioneve Shqiperia la prapa 2 vende te BE-se, me arritjen e standardit te marteses brenda te njejtit seks, Shqiperia ka shansin te lere prapa plot 23 vende te Bashkimit Europian.

 

S'ka përse as ta quajmë sëmundje dhe as ta konsiderojmë si devijim. Pamvarsisht se pse dhe qysh homoseksualët kanë zgjedhur tjetër mënyrë për të shijuar/plotësuar jetën e tyre seksuale, ne s'kemi pse të diskriminojmë askënd (dhe aq më tepër t'i konsiderojmë lebrozë, kafshë apo marsian&eumlsmiley.

Nuk jam aspak dakord me inkuadrimin në kuadrin ligjor, të njehësimit të lidhjeve të tyre martesore me ato të çifteve standart (burrë-grua).

Nëse duan t'u lënë trashëgimi, përveç se qenit dhe maces, mund t'ja lënë pasurinë e tyre në testament partnerit të tyre.

Përderisa në jetën e përditshme (flas për një çift homoseksualësh) nuk kanë funksionin e riprodhimit, rritjes dhe edukimit të fëmijëve, atëhere, kjo besoj se mjafton si arsye të mosnjohjes së privilegjeve që gëzojnë çiftet standart (pensioni i vdekjes së partnerit p.sh).

Sa për adoptimin e fëmijëve prej çifteve homoseksuale (homo o lezbo) jam absolutisht kundër; fëmijët nuk janë lodra, qen apo mace për t'ju mbushur boshllëkun e jetës tyre... janë sakrifica që, edhe ata që ju kanë bërë kokën ndihen nganjëherë të stresuar prej tyre...

sa fort e du ket Salen, eshte njish njish.

Luan pinpong me vemendjen dhe fokusimin e publikut te ndjeshem, sidomos atij peshkor smiley

Pronari i nje dyqani fruta-perimesh ishte gay i deklaruar, kush i hynte fytyre e re ne dyqan ai e provonte me e ngacmu. Hyn nje Shqipe e sapoardhur nga Shqiperia, e sheh tjetri dhe i thote direkt:

Ciao, io sono Andrea, sono gay.

- Ciao, io sono Bahriu, sono muratore. (kujtoi se ishte zanat)

Shume paragjykime dhe "opinione" ka ketu ne kete teme. Nuk e di sa prej jush kane eksperience dhe njohuri qofte me kolege ne pune apo ne rrethin shoqeror e familjar se cfare do te thote te jesh gay. Nje perceptim i tille i realitetit te te qenit gay, mund te ndihmonte shume prej nesh qe te heqim dore nga etiketimi i ketyre njerezve me epitete e perceptime shume intolerante.

Une kam kolege ne pune qe jane gay dhe me duken njerezit me normale. Kane problemet dhe hallet e tyre si te gjithe ne, jane profesionale ose jo-profesionale, prape si te gjithe ne. Njoh te martuar zyrtarisht, te cilet kane te drejta te barabarta ne perfitime (benefits) nga martesa. 

Une jam pro ketij ligji ne Shqiperi, sepse ka shume njerez gay te cilet ky ligj ndoshta do ti ndihmonte ta thonin hapur qe jane gay dhe te mos ndryhen, kur e dine qe do te kene mbeshtetje ne ligj. PRO CHOICE!

 

Une do isha shume kurioze te dija se si mund te rritej nje femije ne nje familje homoseksualesh.... ca do thoshte Frojdi per kompleksin e Edipit ketu?

Kerkimet shkencore thone se femite e rritur ne nje familje gay nuk kane asnje ndryshim nga ata te rritur ne familje tradicionale hetero.

Leje Frojdin se ka kalu nje shekull.

Besoj se eshte gje neutrale, personalisht aq me ben, as e mire as e keqe. Problemi eshte qe per te arritur te martesat gay apo lesbo ne nuk jemi te pergatitur. Nje ligj i tille ne nje moment te tille vetem do rriste racizmin kundrejt tyre. Me mire nje politike soft se nje bombe e tille.

 

Problemi eshte qe per te arritur te martesat gay apo lesbo ne nuk jemi te pergatitur.

Me fal ligji imponon martese gay tek njerezit, apo lejon martese gay tek ata qe jan gay, se nqs imponon tek ata qe nuk jane gay, atehere jam dakort qe sjemi gati, kurse per racizmin mos do te thuash diskriminimin?

Ligji - qe sidoqofte s'do kaloje - thjesht te lejon, normalisht.

90% e shqipeve ama, ( shifren e futa une kot nga koka ) kane racizem urrejte diskriminim quaje si te duash. Nese ky ligj do te lehtesoje jeten e gay-lesbo do arrije vetem efektin e kundert. Do u duket sikur ky ligj u heq diçka, sikur u prish familjen. Se per prona e pa drita e pa uje ndoshta s'na rruhet, po ama keta s'duhet te martohen.

Ne ketu do jemi dhe une te garantoj qe ne Shqiperi ska per tju rrujt palla kujt. Te garantoj gjithashtu qe ska per te dale ndonje cift e te martohet publikisht qe ta marresh vesh ti dhe une. Muhabeti eshte a duhet ligji ti trajtoj njesoj apo jo? Nqs po perse dhe nqs jo perse?

Thua? Une per kete kam dyshime. Plus qe ska kuptim, jua lejon ligji po martohuni fshehurazi.

 

Sa per pse jo e pse po per mua eshte e thjeshte. Shteti nuk eshte guardian i verber i moralit publik. Nese ka njerez qe e duan kete gje, e se dime ne ka, Shteti thjesht duhet ti veri ne kushtet per ta bere.

Pike.

Normalisht, sa më homofob eshte dikush (kunder homoseksualizmit, te konsideruarit si semundje te nje fakti te tille... etj etj), aq me shume probleme seksuale ka (ka patur ne adoleshence/ ne rini/ vazhdon te kete) me veten, qofte kjo dhe pa e ditur ai vetë (nje kusheri imi i dha fund jetes duke u hedhur ne pus, perpara pak muajsh ne Shqiperi, vetem e vetem sepse "nuk i çohej ne krevat me te fejuaren", dhe mjeku i kish mbushur mendjen "se ishte impotent&quotsmiley.

 Parë keshtu, ato kenget e Isuf Myzyrit qe "emigranti" vuri ketu (e qe per fat te keq u zhduken !!), jane ilaçi me i mire !

Kjo per anen "mjeksore".

Nga ana juridike : e drejta per diference.
Dmth per indiference. 

 

Shto edhe qe homofobia ekstreme fsheh nje homoseksualitet latent, te fshehur.

P.S. Ngushellime per kusheririn

homofobia ekstreme fsheh nje homoseksualitet latent, te fshehur.

Pikerisht per ate e kisha fjalen.

E mo e... fsheh leshte.

Sipas jush, sa me i paepur te jesh ne qendrimin tend (ne kete rast kunder, psh) qenke gay i fshehur? wtf wtff? Ketu ju mbaron llogjika juve? Sipas kesaj, ata luftetaret e uck-se paskan qene te gjithe serbe, meqe ishin aq ekstreme kunder serbeve... wtff wtffff

Meqe ra fjala, po flasim komplet kot ee, sepse ne fakt ligji eshte mbi diksriminimin racial, seksual dhe fetar kryesisht neper vendet e punes, jo per martesat gay.

Cja ka fut pordhes kot Sala me kete ligj. Une mendoj qe duhet bere nje ligj qe homoseksualet bashke me pedofilet ti djegin te gjalle ose ti fusin ne grope gelqereje.

homoseksualet bashke me pedofilet

 

Pedofilet ketu s'hyjne fare Mac, se di pse e ben kete lidhje.

@ desaparacidos  per mua homoseksualet dhe pedofilet jane e njejta gje. Te dy palet jane te semure mendore qe per mendimin tim duhet te zhduken nga qarkullimi me ligj.

per pedofilet nuk duhet te ket vend ne ket planet.

duhen marr e duhen cu ne hene, duhen zbrit atje dhe duhen lon pa kostum kozmonauti, nen moton: gjon e keqe s'e gje gjo!

 

Ti duhet ta kuptosh edhe vete qe e ke gabim. Ca dreqin hyn nje homo me nje 20 vjeçar qe kap nje vajze para gjimnazit?

rasti qe permend ti eshte perdhunim, kurse pedofili kap e pallon djem dhe vajza te vogle, Kur rriten ata cunat mund te behen pendo kurse gocat proste.

Pedofil = pedo,pedhia(femije) + fil, filia (dashuri)

Po e ke ditur, me fal qe te cava koken.

Ajo qe doja te thoja eshte vetem qe lidhja qe shume bejne midis homo dhe peodofilave eshte e kote eshte pa lidhje. Pedot duhen denuar me vdekje ose me kastrim, po homot jane gje tjeter.

 

Nga ana tjeter eshte per tu habitur se si i gjithe degjenerimi seksual qe kemi ne sot vjen nga Greqia, nga ishulli Lesbo te peodofilet te homot. Edhe mu sme mushet mendja qe Patroklo ishte thjesht shok me Akilin, kushedi se ça beshin ata po he...

Mos Mac OS X se do na djegesh gjith ata te rinj.

Mbaj mend kur isha ne shkolle fillore (po po fillore jo te mesme qe lere lere) kishte me dhjetra nga keta tipat me makina qe rrinin jashte shkolles dhe gjuanin vajza 12-13 vjecare, ndoshta ndonjeher u rreshkiste edhe per ndonje me te vogel, dhe shpesh here edhe i merrnin me dhune me ane te kercenimin ose i rrihnin si kafshe ne ndonje cep shkolle.

Edhe kjo shkolla qe thu ti, ishte diku ne mes te nje lagjeje me pallate, po si sdoli nje here nje nga keta shqiptaret me moral e norma dhe te pakten tu bertiste ketyre pedofileve more he? Le ti vriste e ti digjte, por tu fliste mor burr,vec tu fliste,as kete nuk e bene,biles as policia nuk i hiqte dot nga shkolla pedofilet gangstera me makina e motorra. Po thuaj po ata prinder qe u jepnin per fejese vajzat 13 vjecare ketyre pedofileve te shemtuar ?

Mos te flasim pastaj per historira homoseksualesh qe lere fare me mire se do na dal shqiperia me % te larte.

Ttmsoia i kam parasysh ato tipa qe shkojne neper shkolla fillore. Une jam per nderhyrje drastike ndaj homoseksualeve dhe pedofileve ose aspiranteve per pedofile. Do te doja qe per keto kategori te hynte ligji islam Sheriati i cili ketyre specieve ja pret koken pa meshire.

Macok

Lere se me sheriatin na knoqe. Kan sheriat ne ca vende si Swati ne pakistan qe cte te them, jo sheriat po te q... a sheriatin eshte.

Di nje histori gjyqi une te ketij sheriatit. Nje djale kishte perdhunuar nje vajze ne nje fshat ne Swat, dhe mblidhen mjekerpalaret dhe vendosi qe si denim, ketij djalit qe kishte perdhunuar ate vajzen do ti perdhunohej motra 14 vjecare nga 5 burra, nja tre nga familjaret e viktimes te ketij cunit dhe nja dy nga keta qe vendosnin ligjet e sheriatit ne fshat.

Kesaj i them drejtesi une.Rrofte sheriati lal.

Cfare eshte "Martesa" ?

Shumice e dijetareve thone se martesa tek njerzit eshte instikt ,instikti i vazhdimit te llojit vet ! ASHTU sic ekziston edhe tek kafshet !

Duke u nisur nga kjo martesa e homoseksualve eshte nje deformim i instikteve per vazhdimin e llojit te genit njerezor !

Eshte nje perversitet qe ka brenda instiktin por jo ate te veazhdimit te llojit ..

Keshtu qe ky instikt i homoseksualve nuk ka te ardhme pervecse deformim dhe shkatrim te qenies njerezore ,si gen ..

Por ashtu sic nuk mund te ndalosh zhvillimin e nje semundje ashtu nuk mund te ndalohet edhe "pallimin" e homoseksualve ,kjo osht me deshire mer yahoo. ai qe ja ka qefi ,i kruhet le te kruhet  kaq mer yahoo !

 

 

 

Po te legalizohen martesat midis cifteve homo, do te thote qe te pranohet edhe adoptimi i femijeve. Kjo gje sikur nuk shkon. Ne rastin e marteses midis 2 meshkujve femija do te duhet te belbezoje 2 baballare, do te shohe dhe do te frymezohet nga puthjet ne buze midis dy meshkujve dhe sigurisht kur te rritet edhe pak do te kete vecse neveri nga seksi femer. E njejta gje do te ndodhi me martesat midis femrave. A e kuptoni qe ne kete menyre ne avash avash prishim ligjesite e veprimtarise se qenieve te gjalla? A e kutoni se ne kete menyre ndoshta mbas 200 vitesh seksi heterogjen do te quhet nje veprim imoral?

Po te legalizohen martesat midis cifteve homo, do te thote qe te pranohet edhe adoptimi i femijeve

 

Kjo s'eshte e thene, askush s'ka folur per te legalizuar adoptimin.

 

A e kuptoni qe ne kete menyre ne avash avash prishim ligjesite e veprimtarise se qenieve te gjalla? A e kutoni se ne kete menyre ndoshta mbas 200 vitesh seksi heterogjen do te quhet nje veprim imoral?

Mendon se nje gje kaq e rende muned te ndalohet apo te inkurajohet me ligj.

Nese miratohet ligji, Shqiperia jone e dashur do mbushet me çifte te reja, me 28-29 nentor do te kemi parada shumengjyreshe gay pride, turizmi do te arrije majat dhe thoni po te doni se Sala nuk eshte largpames...

Bobo shqiptari s'po le NATO, EU, e bir pa u fut... Shqiperia po..........

Po vjen fundi i botes njerez!!!

Olsib, po osht mjes knej mer...  smiley 

Njeci kafja n'fyt - ca na qit ashtu pash Zotin!  smiley

 

Dez, jom kurioz, a ka shkaktu po kaq ilaritet ky muhabet ne Shqipni, apo as e TM njeri hic dhe vetem ktu u bo lajmi numero uno per te dyten dit rresht?

hmm,

anej nga llamani dhe livadhi ka qene i cik i ftofet ujti kto dit.

n'dhermi nuk gjen vend me nejt mer jahu, ke pa ti kshu ?

ne radhime trafik i madh, tuj ngec nga dy ore.

ke gjiri laslit fryte shume ere te dielen.

kur do ti bojsh pushimet sivjet ? 

do hiksh n'turqi a n'greqi ?

a hikim i fundjave n'velipoje me ?

po kush do jete me leje javen tjeter, kush do ta zevendesoje ?

ka fillu me dale rrushi  per sivjet por imijegjashqin gjer dymi lek kilja, por, s'osht amelsu hala sic duhet.

sa birra ke pi mrame ?

a ke bo nai lek qe te bosh pushime apo hic ?

kto kamalajt tone njelen neper pishina, mazallah se vijne n'plazh.

sa dasma ke ket vere ?

si kalut ke dasma mi ? a u hudh nai cik lek ?

duhet me ble shapka t'reja dhe nai pal pantolle te shkurtra, a po vjen ikim nga CasaItalia se ka ulje me 70%

Kur t'vje motra nga italia ? Cer do boni sivjet ?

A erdhen ata nga Kanadaja ? Per Orikum jeni sivjet ?

O bol, ik dil na bli nai miser te pjek posht se na hahet i gjo e mire smiley

....

vazhdon smiley

 

 

kshu kena qen perher ne mer... s'jetojm me situatat.

Jo kundra marteses por kundra adoptimit !!! Shpresoj qe ky ligj do te di te vere pikat mbi i per kete pjese. Shteti e ka per te detyre te marre nen kujdesje te pambrojturit, ne kete rast femijet te cilet sikur te ishin te adoptuar nga prinder gay do te vuanin nje diskriminim te jashtezakonshem pa patur asnje faj!!!

Besoj qe hedhja e idese se ketij ligji eshte thjeshte per te mbushur kohen mediatike e per te mos biseduar mbi gjerat me urgjente. Taktike efikase per ti marre mendjen ketij populli.

apapa sa e veshtire kjo foto!

hec e ju thuj atyre se kushedi ç'far' ndjejn per njeri tjetrin dhe,duke u nis nga kjo them se asnje s'ka te drejte t'ju mohoj kenaqesine e tyre por,qe ti gjejne gati femijet duke e sanksionuar me ligj martesor ate,pa qene ne gjendje te riprodhojne vet,me duket llastim teper i madh.

nuk e di a ka dal moda me thene jam homo,sepse mjaft prej tyre kane abandonuar familjet me femije dhe,nje dite te bukur jane ndjere homo!!!

akoma s'harrij ta kuptoj a eshte semundje apo teprim,lluks?

me thene te drejten mjaft prej tyre jane figura mjaft te njohura ku spikat nje inteligjence e jashtzakonshme,jan miq te mire te grave,jan mjaft te sjellshem dhe,deri ketu ç'do gje per ne eshte ne rregull,por,kur marim vesh qe jane gay,ndryshon qendrimi yne,nuk e di a eshte papjekuri e jona apo perkedhelje e tyre!

Po pune e madhe se ça thote Selimi. Selimi te iki ne Lindje e te jetoje me Sherijatin, s'po e mban njeri me zor. Shendet Selim, rruge te mbare.

KURR ME NUK E QUAJ VETEN SE JAME SHQIPTAR.

Gkynah me hup nje intelektual te tille qe ne nje fjali ka bere te pakten 3-4 gabime.

la ta quj pellazg smiley

Elsa Ballauri, (kryetarja e Grupit Shqiptar të Lirive dhe të Drejtave të Njeriut), një ndër hartueset kryesore të këtij projektligji, shpjegon pse-të e këtij ligji dhe pranon se në politikën shqiptare ka homoseksualë, por më shumë homofobë.

burimi  : sheklli smiley

 A, po na u desh qe te shesim prapanicen tone pellazge per te hyre ne Europe ndryshon muhabeti

Qe te permbushet edhe nje standard tjeter per liberalizimin e vizave, Shqiperise i duhet te zgjidhe edhe nje ceshtje tjeter delikate, e padisktuar thuajse fare ne opinionin publik, lejimin me ligj te martesave mes homoseksualeve.

Por une prape do thoja "ne te s'emes bicikleta, por keto dy mizat nuk i le te q*n ne pjaten time."

S'po kuptoj c'lidhje ka integrimi e Europe me lejimin e martesave te gayve ??

Ketej nuk i lejojne keto martesa per vete .

 

Me sa di une Europa na kerkon zgjedhje te lira, sigurim te kufijve dhe lufte kunder krimit e korrupsionit,

NGA DOLI KJO HITORIA E MARTESAVE TE GAYVE ?

PSE NUK MERREN ME PLOTESIMIN E KUSHTEVE TE VERTETA QE KA VENDOS EUROPA, POR MERREN ME MARTESAT E PEDERASTEVE ?

ka ndonje te ma shpjegoje kete cudi te re te ketyre "te djathteve" tane? 

 

....pjesa me e madhe ketu ka nje tolerance zero....
nuk e kuptoj ça ju shqeteson ju se ça bojne te tjeret e b.....e tyre...

Pse e keni kaq te veshtire te pranoni zgjidhjet e te tjereve duke pasur parasysh qe nuk ju prekin as nga larg e as nga afer.....

Dhe diten qe femija juaj do ju thote : O ma/O ba, jam homoseksual, çfare qendrimi do mbani.....? 

S'ma ha mendja qe do keni te njejtin reagim si ketu....

Ore ne po llapim shume per kete teme, por me duket se te gjithe ne jemi heteroseksual. A ka mundesi ndonje nga peshqit qe eshte homo te na fjalose se si e mendon ai/ajo kete ceshtje? Se keshtu e bejme edhe diskutimin me konkrete, biles edhe mund te ndikojme ne ciftosje te gay-ve.

Kom edhe nje pyetje keshtu kot: A mund te jesh gay pa e provu njehere?Po heteroseksual?

Po e ramja me dore ca osht (tiron-Durres)?

Kom ene pyetje te tjera por po i le per ne darke kur kalamojt ene grate i ze gjumi.

Ndahemi ne :

1- ata qe e mbeshtesin kete ligj me argumente ndoshta te dobeta por te cileve su pergjigjet askush

2-ata qe e kundershtojne per princip duke gjetur baza ne familjen hyjnore, ne kshu prishet familja etj

3- ne ata qe thone qe sjane me shqiptar nese behet, po s'thone se pse.

mua kto te nr 3 me vdesin gazit hahahaha, spushoj dot se qeshuri.

ca dmth qe sjane mo shqiptare ? smiley 

 

nje, kjo osht sinteze! i modh desaparadicos! smiley

te celen arkapijat! te hapen musendrat!  smiley

smiley

 

 

Ky koment eshte bere ne 2003 ne hapsiren virtuale te Alb-Clubit. Ca gjera kane ndryshuar qe atehere  ... habitem ama si eshte e mundur qe ky muhabet eshte bere terkuz per 6 vjet. Ndjese per anglishten!

In a truly functioning democratic society, the closest thing to an omnipotent, omnipresent God that governs the affairs of the state is the LAW! Everything else is simply a derivative of this fact, and as such must take secondary, tertiary (and so on in a chain predetermined by a strict structure) precedence to the law.  The process by which this society establishes the rules that govern it is sacred and requires a religious like following of rituals.  A group of interested parties make a formal request through a petition that reflects their desires to see a certain rule made part of the great legal scheme.  This petition, if it has sufficient popular support, is in turn adopted by a few representatives in a legislative function (parliamentarians), and discussed, amended and so on until a final decision on whether it becomes law or not.  The proper implementation of this process is in itself a reflection of the degree of democratic consciousness that a society possesses.  A totalitarian dictatorship never embarks on such liberal crusades, it rather establishes law as it sees fit, making a feeble judgement on the needs of the population at large, mostly concerned with its own agenda.
Albania is close to approving a law that legalizes marriages between couples of the same sex.  What is disturbing is not whether the Albanian society is ready to tackle this issue.  Neither is it important to determine whether a gay couple should be extended all the benefits that an heterosexual couple enjoys in holy matrimony.  The issue is the adoption of laws that have no public backing and are not in any way a reflection of public needs.  The EU and other Western democracies impose laws on dictatorships, or at least what they view to be totalitarian regimes.  That we have blindly followed a European directive, is not a sign that Albania is an autocracy, but rather a sobering reminder of what we lack as a society.  The irony is that what should prove our praiseworthiness as a country with true European values (whatever this overly ambiguous term denotes) does exactly the opposite. It exposes the revolting flaws that our democracy'suffers from. It is alarming to see that the Albanian Parliament is ready to swallow any pill to prove itself worthy of a European ideal, however grotesque or peculiar that pill might taste or feel. It is pathetic for a country to be legislated by others, which is what is happening here. On the law at hand, only a handful of countries have passed it.  Germany did so only recently, and Britain, Greece, Spain and Portugal, to name but a few, have yet to adopt such a law.  Is this a European joke that I do not understand?  Or is this sickly public humiliation a test to see how far a country will go before it completely loses any semblance of legislative independence?  How is it that the EU itself does not have a unified position on gay marriages but it recommends one to an aspiring member?  Where does the authority of the rich uncle luring a distant relative end?  Have we gone completely mad?!?!There is either a large unbridgeable gap between Brussels and Tirana, or Brussels is so aware of the improbability of Albania joining the EU anytime soon (within 15 years) that it is concerning itself with utterly useless questions such as this one, while the country lingers between the Third World and the Fourth.  I am inclined to believe that the second answer is most likely the one to clarify such a bewildering case of inexplicable blindness.  The question of gay marriage is not being discussed in the streets of Tirane, Shkoder, Korce or Kukes, but rather in the office of a European bureaucrat!  The Albainans themselves are completely left out of this discussion, as Europe and our Parliament decide that it is too early for them to deal with such complex issues. To add a bit of Michael Moore flavour to this discussion: “We live in fictitious times”, or as the Chinese and Marga say: “May we live in interesting times”.  This is a fictitious law, another step in the fictitious road to achieving a fictitious goal.  While examining ourselves and trying to figure out whether there will be something wrong with us in the future, it seems only sensible that we look at what is wrong with us now.  And to tell you the truth, I don’t think that same-sex marriage is a good starting point.

I would love to be a European, but I would first have to establish a firm identity as a free Albanian, then and only then will I really be able to classify myself as a citizen of Europe.

Uroj qe Sala ta miratoje kete ligj para shtatorit.

Ti bej qejfin komshijes time Lizes (lesbike) qe ka dasmen ne 4 Shtator. Deri dje me thene te drejten nuk doja te shkoja ne nje dasem lesbianesh. Tani pse jo mund te shkoj dhe ti them plot krenari: - Liza e dashur te trashegohesh edhe Shqiperia eshte pro martesave tuaja. Ah sa kam per ta lumturuar Lizen apo se ka nusen alamet femre. Sa here kaloj afer tyre me duken si dy zocka te lumtura. Mua me vjen per te qeshur sa here i shof.

Diskutimi i martesave GAY ne Shqiperi eshte qesharak sa edhe absurd. Aq sa eshte e pamundur te merret seriozisht. Shqiperia nuk eshte gati te diskutoj mbi kete qeshtje. Jane me dhjetra e qindra arsye pse nuk eshte gati.

Pertej kesaj deklarate qe i serviret popullit fukura fshihet qellimi i vertet. Ky qellim eshte terheqja e vemendjes nga zgjedhjet e manipuluara. Qellimi tjeter eshte terheqja e vemendjes te shtypit te huaj dhe  Brukselit ndaj nje kryeministri i cili per te mbajt pushtetin e ka vertetuar disa here qe nuk njeh pa-turpersi apo dinjitet. Fshehet deshperimi i nje kryeministri i cili po e shikon cdo dite se po injorohet ne menyren me brutale nga BE.

Por ky deshperim per pak "attention" nga Bota ju kushton shume shqiptareve. Si mundet qe nje vendi dhe nje populli te cilit diktatura i mohoi besimin fetar me ligj ( me dhjetra te pushkatuar dhe internuar) sot ti mohosh perseri besimin fetar me kete lloj ligji? Sepse nuk ka fyerje me te rende per  kishen dhe xhamine sesa ky ligj!

Pardje vendet islamike i ben thirrje Kosoves per me shume lobing!! Si mundet Kosova ta bej kete kur Shqiperia vende antar ne bashkimin islamik thyhen me te dyja kembet rregullin e tyre me te shenjte?

Perseri shqiptaret e gjejne veten ( pa i pyetur kush) te vendosin rekordet me absurde ne bote. Pas deklarimit si vendi i vetem ateist ne bote sot do dale i vetmi vende ne bote me shumice myslymane qe njeh martesat GAY!!! A i imagjinoni ndopak pasojat???

Krahasimet qesharake dhe primitive me Hollanden apo shtete te tjera jane per te uluritur. Hollanda ka traditat e veta kulturore dhe sociale qe nuk kane asgje te perbashket me ato shqiptare. EU eshte bashkim vendesh ku traditat,kulturat dhe besimet fetare respektohen ne kulm pavaresisht ideve te kunderta. Nuk ka asnje lloj detyrimi!!! Vertet ka politikane, biznesmen apo edhe profesora universiteti GAY ne evrope. Por trutharet e Tiranes duhet ta kuptojne qe ata jane ne ato pozicione JO  per shkak te preferencave seksuale por AFTESIS intelektuale.

Po pres me vemendje se cili do te jete reagimi i Topallit ( katolikes te betuar) dhe Alibeajt (myslymanit praktikues) me kete ligj?

Por ky deshperim per pak "attention" nga Bota ju kushton shume shqiptareve. Si mundet qe nje vendi dhe nje populli te cilit diktatura i mohoi besimin fetar me ligj ( me dhjetra te pushkatuar dhe internuar) sot ti mohosh perseri besimin fetar me kete lloj ligji? Sepse nuk ka fyerje me te rende per  kishen dhe xhamine sesa ky ligj!

Cfare i kushton shqiptareve ky ligj? Kush po i mohon besimin fetar kujt? Te mos behet sic thote feja eshte mohim besimi? Feja thote edhe shume gjera te tjera si psh jo seks para marteses, etj etj... Mos harro se jemi shtet laik dhe nuk i plas askujt qe ka pak logjike se cfare thote feja... Prifterinjte dhe hoxhallaret kujtojne se jemi akoma ne epoken e para 100 vjeteve ku 70% e popullsise ishte analfabete dhe fjala e tyre, si nder personat e paket te lexuar, ishte i vetmi ligj moral dhe e vetmja rruge tek e verteta absolute...

Minsitrat qeshen kur Bersiha tha keto fjale.Kjo eshte e verteta se sa serioz do te jete diskutimi i ketij ligji.

Çfarë do t'ju thotë popullit për të tredhurit pastaj? Do ngelet pa batuta i shkreti

Ne me kete rrezikojme te prishim mardheniet me Vatikanin qe ka qene perkrahesi yne e pika me e forte e kundrasulmit tone per gjithe ata ne europe qe e shikonin shqiperine si vend musliman etj sic qe propoganda serbo-greke etj etj. Pra prishim nje gje te madhe duke pretenduar se regullojme dicka tjeter.

Pra qeveria ben ate qe Bashkimi Europian ja kerkoi te mos ta bente, pra te ndalonte Lobingun e te merrej realisht me problemet e vendit. Ky ligj eshte vetem te terheq pas qeverise dote ato grupe e lobe ne BE qe jane pro-gay.

A mund te besohet se ai qe hedh hapin liberal eshte nje njeri qe shan me list familje e fjale nga me denigruset nga maja e parlamentit, fjale ofenduse seksuale etj (pra ato qe gay-it ankohen), e ky njeri eshte liberal ndaj gay-ve. Jo ky thjesht per interes te tije as nuk do tia dije per gje.

Jo vetem qe prishemi me Vatikanin ( personalisht them Kujt-i-plasi- ) por edhe e themi hapur e qarte qe homoseksuale mund te jena po musulmane jo.

 

 

ej, pertej faktit nese e ben apo jo me terhqe vemendjen Sala, une nuk kuptoj se pse robt qe nuk jon gay dun me i ndalu gay-t me u martu mes tyne?!

po le t'martohen mer daj...tek e fundit martesa per mu eshte thjesht nji formalitet i asaj qe ne qujm 'shoqni civile'. A thu se robt e pamartum po qe jetojn bashke nuk jan rob sagllom...ashtu jan gatit prej zotit / natyres fundja; kush jena ne me u tregu se s'mund te martohen?! jo bibla - jo kurani...ec ere njerez, bohuni open-minded sic thone kta kapitalistat knej...jeta po na iken per duresh dhe ne merrena me muhabete kot

 

Problemi

Shqiperia nuk eshte vend qe u be liberal e hariti te problemi i tolerances per homoseksualet...po te kishim vajtur ne kete pike hallall e sbenim fjale, nga nje ane.

Madie per mua as nuk ja vlen te harxhosh kohe te meresh me debat per homoseksualet kur ne si shqiperi kemi probleme thelbesore, E JEMI NJE VEND NE EKSTREM INTOLERANT DHE EDUKAT QYTETARE KA VAJTUR PAS KETO 18 VLET.

Ky ligj eshte si boja ylber e Rames te fasadat e  pallateve te vjetera, po kete radhe Sala lyen me bojen e flamurit te homoseksualeve (flamuri i ylberit) shqiperine qe te duket se jemi tolerant.

Edhe ata qe perkrahin homoseksualet duhet te jene te ndergjegjshem per manipulimin politik, dhe ky ligj nuk shton fare tolerancen ne shqiperi, po vetem mban ne pushtet ata qe kane gjeneruar intoleranc, konflikt, sharrje,denigrime etj etj etj keto 18 vjet.

Madje ky ligj mund te shkaktoj viktima pasi do provokoj ate pjes te shoqerise qe eshte ekstreme e do shfryn te pjesa e pambrojtur qe ky ligj thot se po mbron (po thjesht perdor politikisht). Kujtoj ato viktimat nga ata qe erdhen ne tirane e qe nuk perballonin dote ndryshimin e kohes e zhvillimit, qe per ironi jane elektorati e pjesa qe kane Salen idhull.

 

a nuk te duket pak kontradiktore kjo qe thu?

nga nji ane, ti thu qe, njerezit kan halle te tjera, anej thu qe do i provokoj ekstremistat. Thu qe, eshte ligj fasade qe e ben Shqiperine te duket tolerante (jam dakort deri ne njifare mase) po ti harron se ky ligj nuk kerkon resurse e burime financiare ekstra me u zbatu. Eshte thjesh nji e drejt civile qe fundja u takon te gjithve pavarsisht orientimit seksual. C'pun kom un se si e bo ti seksin o vlla? pse ndjehesh ti keq e provokohesh nqse ai e bo ndryshe prej teje?

Un mendoj qe nqse, ligji eshte mnyra e vetme me i sensibilizu dhe me i civilzu robt, ashtu qofte. Fundja Dulla boni cdo gjo me force dhe sot, shume ktu e kujtojne me nostalgji kur permendin arsimimin e femnave apo te drejta te tjera civile qe Dulla i promovoi (te pakten ligjrisht)

E, kontradita eshte qe nuk shkon me justifikimin e qeverise. Ketu jam dakort.

Imponim eshte dhe ky, kush e votoi Saliun per kete, se ai eshte ne zyre i punesuar nga votusit e duhet te meret me problemet e tyre (kjo sqe ne listen e gjerave), e jo ci vjen ne koke a ca do te bej --- pa pyetur per pasojat per vendit.

Deshtoi ne kete pike te integrimit, ta pranoj, ta mari qete se nuk ka deshtuar gjithe procesi, e te bej ci tha BE-ja, te regulloj gjerat ne vend (detyren e tije po ka mundesi), e mos bej manovra me lobingje politike. Asnje sinqeritet ska ketu, lojra politike.

E ai Dulla, qe e vajti hapi shkolla deri ne piken me te larte, me force kundra analfabetizmit,  e qe i dha mundesi dhe djalit te Ram Berishes te behej doktor, e komunist, e te vente dhe ne France, e te behej dhe perfaqesusi i shqiperise ne OBSH.

Ai ai Dulla e ka fajin.

 Eshte thjesh nji e drejt civile qe fundja u takon te gjithve pavarsisht orientimit seksual. C'pun kom un se si e bo ti seksin o vlla? pse ndjehesh ti keq e provokohesh nqse ai e bo ndryshe prej teje?

mos harro se behet fjale per MARTESE, jo per seks. nuk shtrohet pytja a ti lejojme apo denojme ata qe bejn seks mbrenda gjinise po a ti lejojme qe te martohen.

sipas Engelsit (filozof e biollog) martesa, ose lidhja ne çift, jo vetem tek njeriu behet per te LINDUR et RRITUR femijte. kjo nuk futet tek deshirat e nuk ka lidhje vetem me njerezit, por eshte dukuri UNIVERSALE (ose ndryshe thene, nje e dhene prej zotit). te gjitha SPECIET bejne femije. 

çifti pra "ka per detyre" per te siguruar MBIJETESEN e species, ta beje femijen te afte TE USHQEHET VETE, ne menyre qe te jetoje e pavarur prej tyre. tek kafshet çiftet shperbehen atehere kur femijet e tyre arrijne te ushqehen e te jetojne vete. 

tek njeriu, na meson Engelsi, ndryshon puna. sepse qe nje femije te arrije te jetoje pa ndihmen e prinderve duhen te pakten njezet vjet, nderkaq prinderit jane plakur e nuk u del me koha te riçiftohen per te bere femije te tjere. keshtuqe ata vazhdojne te qendrojne gjithnje ne çift, megjithese ky nuk eshte me fiziollogjikisht i domosdoshem. 

tani pedet (ose pedeshat) duke mos bere femije, nuk ka as çfare u duhet çiftezimi ose martesa. por problemi nderlikohet se njeriu ka ndergjegje dhe seksin e lidh me dashurine. ndersa kafshet bejne seks vetem per tu riprodhuar, njeriu ben seks per motive te tjera (megjithese ne thelb edhe ai ben te njejten gje, si kafshet).

e kjo e nderlikon punen, aq sa budallenjte (99% e numerit) mos dine me nga ta terezisin biseden duke e mbushur temen me dokra te kota. 

 

hajdar, si fillim, Engelsi nuk pati edukim te mirfillte as per sociologji/ filozofi e aq me pak si biolog po ishte nji mendimtar e studies.

Referimin per seksin e bera se shqiptaret kjo i prek me shume, ideja se kush ja ben kujt - jo se zyrtarizohet apo jo martesa me ligj. Heterot martohen jo sepse nisen me bo fmije po sepse dun me jetu bashke. Vazhdimsia e njerzimit nuk ngelet ne dore te marteses ligjore sepse njerzimi nuk u zhduk kur martesa nuk njihej si detyrim civil. Po ashtu sot, ke familje hetero qe nuk lindin femije. A duhet me i qujt te jashtligjshme dhe kto familje meqe nuk njofin parimin 'baze' te Engelsit mbi familjen?

shif, e mirato apo jo parlamenti ket ligj, kjo per mu ndryshon shum sa i takon civilizimit te shoqnise shqiptare. Me shume se cdo ligj ket e thote reagimi i vete shoqnise, shtypit e medias ne pergjithsi 

 

Se po "pipe in" edhe une kot! 
Shqiptaret mund te shqetesohen per shume gjona, po pytja eshte per martesen jo per te drejten e ktynve me shku me ke te dune!! 

Kjo e drejte, qe ne momentin qe eshte de-kriminalizu ne Kodin e ri Penal, eshte aty!

E drejta e marteses eshte ajo qe po diskutohet! Kjo e drejte eshte e lidhur pazgjidhshmerisht me shtetin sepse eshte shteti qe ta njeh kete te drejte, dhe ta mbron, ne qofte nevoja! 

Ta mbron ne formen e ndalimit te diskriminimit te pederave te martuar, jo si pedera por si cift i martuem!!!! 

Ne momentin qe pederat e martume do kerkojne te gjithe "strappings" qe karakterizojne martesen e deri-tanishme (adoptim, trashegimi, siguracion, divorc, e drejte pas divorcit per spouse support, etj ) atehere shteti qe ja njohu ketyre martesen (perseri MARTESEN, jo te drejten m'u qee n'shpi t'vet), pra ky shtet nuk do mundet t'i thote JO! Ti u martove, po nuk ke te drejte te adoptosh fmi!!! 

Imagjino, se cfare jete do kete ai fmi, ne SHQIPNI!!! 

 

mroklle, ti je t'u thone qe ktynve robve nuk duhet t'u njifen te drejtat elementare te sigurimit te jetes, trashgimise dhe gjithe detyrimeve / te drejtave qe kane heterot e martum? pytja ime eshte:
nqse jo, a ka baze humane persekutimi i ksaj kategorie?

se pastaj i bi qe, nqse ato dun me perfitu njisoj si heterot, shteti ne nji mnyre ose tjetren t'i detyroje me mashtru dhe me bo martesa fiktive sic bonin njihere e nji kohe thjesht per t'ju shmang paragjykimit

Sa per adoptim fmijesh, nuk mohoj se kom njifare hezitimi po du me ngacmu temen:
ti mendon se nqse pedet adoptojn fmije, kto fmije do bohen detyrimisht pede apo kane me u skandalizu nqse rastsisht shofin nga brima e celsit?

... e pse do behen detyrimisht pede femije...? ....keta gay-t aktual kan dale detyrimisht nga prinder pede ? 

Ka gay qe mund te jene prinder shume me te mire se disa hetero

e ke pa nji film me L. Dicaprio per A. Rambaud dhe P. Verlain; ka i skene aty, qe mu ma prish humorin keq fare sa here me shko nepermend. eshte si nje makth.

ncuq, sme thote gje kshu vetem me emra....

...e mire, ja se po e shof smiley

Jo!!

Br3!

Une mendoj qe ktyne robve nuk duhet t'i njifet e drejta (e re) me u martu! 

Arsyeja qe une nuk e aprovoj martesen (jo te drejten me qene cfare te dune vete) eshte qe ne momentin qe ti ja njeh te drejten per tu martuar, atehere ti nuk mund ti mohosh ketyre te drejta qe rrjedhin nga martesa!! Ketu hyjne te drejta problematike si adoptimi i fmive dhe ato jo-problematike si siguracioni!  

Trashegimia nuk hyn shume sepse nje adult e zgjidh kete vete, me apo pa martese!

Une nuk du qe keto te marrin keto te drejta, keshtu qe si rrjedhim jam kundra marteses!!!

Ti pyt a ka baze humane ky persekutim!

Une them po! Ka! Keshtu "persekutohen" robt qe zgjedhin mos me u martu kurre, keshtu "persekutohen" robt qe kane hy ne burg kur kane qene beqar, etj!

Keshtu "persekutohen" te divorcumit gjithashtu!

Asnjeri nuk e ndalon nje none ta veje cunin e vet gay tek siguracioni i saj mjeksor ose vice-versa!! smiley

Martesa fiktive per te marre keto benefite eshte argument fals! smiley

Ne mund te themi:

Po nuk u martun, shume prej ktyne do vrasin veten! Ne nuk e pelqejme vetvrasjen keshtu qe le ti lejojme te martohen! smiley

Une kam pak problem me kete linje te mendumi! M'vje keq!

 

Po nuk u martun, shume prej ktyne do vrasin veten! Ne nuk e pelqejme vetvrasjen keshtu qe le ti lejojme te martohen! Smile          Une kam pak problem me kete linje te mendumi! M'vje keq

 

 

E marrim ndryshe "linjen e mendimit": di gje nese ka ndonje diference te hatashme midis Spanjes (qe pranon martesat) dhe vendeve te tjera te Europes qe nuk i pranojne (ose pranojne forma "pakti civil"- ) pra qe nuk lejon dmth adoptim femijesh ?

 

Ore,

prape them Europi nuk e ka keq,

varet si i trajto keto lloj,ca quhen keto,e kam fjalen merr ate qe meriton..

psh.maj men une,vite me pare, i bisha ne qafe Tores se shkrete,o ti keshtu o ti ashtu,me refren sa here qe e shihja.Mirepo nje dite cohet ky dhe me gjemon nga mrapa me vrap, pasi i kishte mush xhepat me gura,nga 21 deri te stacioni trenit.Me thoshte "O te caj koken ty me gure sot, o vdes"

Ai me Vespa e une me vrap,ai me vrap e une me vrap...me thene te drejten naaaa me shkoi.Nuk e kisha parashikuar kete.

Nga ana tjeter nderhyri nje shoku im qe shkonte mire me te....dhe aty shpetova,ne mbremje nuk e pashe shokun tim te bordura...

Te nesermen e shikoj shokun tim, me nje ore dore te re, Seiko,qe ne ate kohe ishte tangerllik i modh, te pasnesmen shoku im me i pale xhinse ,pas nja tre ditesh, me nja dy alamet femnash, nje majtas e nje djathtas ,

une ngela t'u prit te bordura me vite....

Thuj ti po deshe na i gjo.

hahahaha, e forte kjo turo.

mroklle, un t'kuptoj. Fakti eshte se po munohem me dal jasht lekures time, sic thon kto. Mendoj si ty qe bashkjetesa per mu nuk eshte problem, po martesen nuk e pertypsha dot mgjse jo per kto arsyet qe vune ti ktu lart.

Sa per ate punen e fmijve gay, mbaj mend njonin anti-martese qe, kur u hap debati n'Mass., citonte nji studim sipas te cilit, "tendenca e fmijve me prinder gay ishte me e larte per me u bo gay sesa tendenca e fmijve te rrit nga prinder hetero".

 

 Torja ka qene i eger, re. Maj men qe e shtyne njehere per ta nxjerre nga autobuzi i Kamzes, e t'iu ka kthy atij tjetrit me shkelma e me grushta, me thonj e me te shkulme flokesh, sa nuk dinte ku te futej tjetri

Besoj se çeshtja e adoptimit eshte shume serioze dhe s'mund te flitet akoma per te sepse shume jane tmerresisht kunder dhe se duhet menduar mire, s'eshte gje qe behet keshtu, me ligj.E sidoqofte duhet privilegjuar e drejta e femijes per te pasur prinder, dhe jo e kunderta.

 

Nga ana tjeter, ne lagje time ne Tirane une njoh te pakten 4-5 çifte qe jane te paafte te rrisin nje femije, e kane nje qerre kalamajsh. Njoh gay e lesbo tek te cilet do lija femijen tim ( potencial ) me besim te plote, e s'do ua lija kurre ketyre te lagjes.

Veshtire, veshtire.

ka disa gjera qe duhen sqaruar ketu, ndoshta adminet edhe mund ta ndajne temen, e para ne nje teme sic eshte kjo lehtesisht e thjeshte per tu komentuar sipas asaj qe mendon e ndjen secili: pro apo kunder martesave gay e ne kete teme secili pastaj mund te tregoje bindjet e tij.

Mua do me pelqente te shikoja psh me shume se shpata qe versulen qofte ne nje krah qofte ne krahun tjeter interesim te paster per te kuptuar kete fenomen apo kete pjese te shoqerise sone sado e vogel apo e madhe dhe underground qe mund te jete. Se dreqi e mori para se ti kryqezojme keta njerez (te cilet dhe ketu eshte paradoksi as qe e kerkonin qe te ishin kaq te dukshem sa i beri berisha vete per arsyet e llogarite e tij te pista si gjithmone) - e shikoni? berisha heq komplet vemendjen nga vetja e vet dhe e con, pa i pyetur fare, te ata qindra apo mijera djem apo vajza (qe mund te jene vellezerit apo motrat tona, femijet tane, kushurinjte tane, shoket apo shoqet tona) qe sjane akoma te pergatitur te perballen me kete shoqeri qe duam sduam eshte akoma e eger ndaj tyre. Dhe ndersa deri sot jetonin idniferente dhe benin jeten e tyre te fshehte, sot e gjejne veten para faktit te kryer per te marre persiper nje opinion rreth ceshtjes, dmth per te bere ate qe deri me sot kane refuzuar ta bejne.

po lexoja sot gjithe diten komentet ketu sepse me duhet te coja ne shtyp per te shtunen ne mapo nje shkrim per kete ceshtje (po e postoj me poshte dhe ketu).

Dhe tema tjeter, do duhet te ishte ekskluzivisht e fokusuar te deklarata e berishes dhe atje per shembull do duhej te diskutohej fakti qe kjo menyre se si shqiperia e nisi kete debat eshte menyra qe me shume demton kete kauze, nese vertet ka nje komunitet te interesuar per te, se sa ndihmon.

sot kam fol me shume njerez, disa prej te cileve pjese aktive e shoqerise civile qe kane disa vjet qe punojne underground per kete gje dhe ata gjate gjithe kesaj kohe kishin diskutuar strategjite e komunikimit qe do zgjidhnin dhe ky vizibiliteti i menjehershem ata i demton. E para sepse akoma nuk kane nje fytyre qe te mund ti perfaqesoje. E dyta sepse realisht martesat nuk jane problemi i tyre kryesor. Perpara se te mberrihet ne nje debat te tille, kjo shoqeri si e jona nuk ka akoma informacion mjaftueshem, ketu dhe ketu te peshku shef njerez qe jetojne ne mes te londres dhe kane akoma nje pamjaftueshmeri te frikshme informacioni rreth homoseksualitetit.

dmth, ate pune qe shoqatat e organizatat kane deshtuar ta bejne deri me sot, duke e nisur me nje proces te ngadalshem e jo te dhunshem informimi po e bejne sot gazetaret me injorante te mundshem (kish sot nje shkrim shume gallate te koha jone qe ishte aq i dobet sa dhe mendimin kunder nuk e percillte dot me dinjitet dhe nje tjeter shkrim alarmant te shekulli).

 

 

 

 

Berisha ‘provokon’ shqiptarët dhe BE: Ok martesave Gay

 

Kryeministri pranon draftin e shoqërisë civile kundër diskriminimit dhe pohon se nuk është kundër martesave gay në Shqipëri. Shoqëria civile gjendet e papërgatitur, pasi nuk ka kërkuar kaq shumë. Kleri dhe gazetarët “tronditen”, të paaftë për t’u marrë me një çështje të tillë. Komuniteti gay në Shqipëri e mirëpret i befasuar, ndërsa ndërkombëtarët thonë: mos diskriminoni, sa për martesat atë e vendosni vetë!

 

kristipinderi@revistamapo.com

 

Në mbledhjen e fundit të grupit ndërministror për integrimin, kryeministri Sali Berisha foli për herë të parë në lidhje me martesat brenda së njëjtës gjini, duke pohuar vullnetin që, sipas tij, ekziston mes së djathtës për të aprovuar në Kuvend një ligj kundër diskriminimit në përgjithësi. Deklarata e kryeministrit, pavarësisht arsyeve pse u bë dhe pavarësisht momentit të zgjedhur për ta bërë, nxjerr nudo para të gjithëve, pothuajse gjithë shoqërinë shqiptare, të pamësuar me debate të tilla, të cilat as vende me kulturë të zhvilluar demokratike nuk i përballojnë dot.

 

Së pari, kjo deklaratë, tregoi që të nesërmen se sa injorante është media shqiptare në tërësi, për ta trajtuar këtë çështje. Një gazetar me mbiemrin Koti, shkruante i revoltuar në gazetën Koha Jonë se kjo nismë “shpërfytyron” shoqërinë shqiptare dhe si argument për këtë frikë të tij sillte të shkruar e zezë mbi të bardhë plot dhjetëra vargje biblike (por jo Kuranore!), nga librat e Dhiatës së Vjetër (Jeremisë, Isait, Nehemisë, madje dhe nga Zanafilla). Një tjetër gazetar me zë, shkruante po atë ditë në gazetën Shekulli, se “Berisha po plotëson qejfet seksuale të një grushti njerëzish, duke na provokuar të gjithëve”.

 

Me deklaratën e vet, Berisha tregoi po ashtu se një femër me sa duket edhe ajo injorante në këtë çështje thelbësisht njerëzore dhe sociale, drejton sot Ministrinë e Integrimit. Znj. Majlinda Bregu, përgjegjëse për negociatat e Shqipërisë me BE, zgërdhihej para kamerave, teksa shefi i saj paraqiste (edhe ai me një sforco të dukshme për të mos u zgërdhir&eumlsmiley projektin në fjalë.   

 

Berisha nxorri nudo me deklaratën e tij edhe shoqërinë civile shqiptare e cila prej 18 vjetësh ka përfituar shuma të jashtëzakonshme donacionesh, të paktën për të inicuar një debat të tillë në opinionin publik, debat që nuk e inicioi asnjëherë, apo më saktë, debat që dështoi në plot dy dekada për ta inicuar.

 

Kryeministri tregoi pothuajse me të njëjtën befasi se sa të papërgatitur janë për këtë çështje edhe vetë përfaqësuesit e feve në Shqipëri, të cilët, të impenjuar maksimalisht me çështjet e pronave dhe të menaxhimit të tyre, kanë kohë që nuk shfaqen në debate publike në lidhje me ideologjitë apo vlerat fetare që përfaqësojnë. I shohim rëndom pothuajse gjithmonë sa herë kanë mosmarrëveshje pronash!

 

Homoseksuali vret veten, shoqëria civile nuk raporton, spitali hesht!

 

10 ditë përpara se kryeministri konservator Sali Berisha, i lindur dhe i rritur në Tropojë, të bënte për të qeshur nën zë anëtarët e kabinetit të tij teksa deklaronte se kishte vullnetin të votonte në Kuvend këtë ligj për lejimin e martesave gay, një 35 vjeçar vrau veten në repartin infektiv në Tiranë.

 

Gay i njohur në ambientet e Tiranës, madje personazh i një showbiz-i ‘primitiv’ ende në hapat e parë në Shqipëri, Aleksandri *, i cili pohonte se ishte baba i një djali që sot duhet të jetë 10 vjeç, ishte diagnostikuar si mbartës i virusit HIV/AIDS pak muaj më parë. (*të gjitha burimet për këtë shkrim këmbëngulën të mbeteshin anonimë dhe po kështu edhe personat e tjerë të cilët ata citojnë, ndaj të gjitha emrat e përdorur do të jenë të sajuar, zgjedhur sipas dëshirës së vetë burimeve).

 

Pas këtij diagnostikimi ai u detyrua të shtrohej në një prej reparteve spitalore në Tiranë, i braktisur nga të gjithë dhe nën një depresion të thellë, të cilin nuk e suportoi dot, derisa një nate, fiks 10 ditë përpara se kryeministri të deklaronte aprovimin për martesat gay, pushtoi me dashje një kabëll elektrik dhe vdiq i karbonizuar, brenda ambienteve spitalore.

 

Një prej miqve të Aleksandrit, i cili e vizitoi atë disa muaj më parë në spital, teksa serio-pozitivi lëngonte pas një krize respiratore, tregon se kishte ndjerë një aromë të padurueshme në dhomën e të sëmurit. Doktori i kishte shpjeguar, në mënyrë gjysëm-shkencore e gjysëm-popullore se, “ajo është aroma e vdekjes”… Ky mik i Aleksandrit, është i vetmi që konfirmon vdekjen e tij, vdekje makabre që nuk u dokumentua nga asnjë media në Shqipëri, ndonëse ‘underground’ ajo ndiqej nga një sërë organizatash për mbrojtjen e të drejtave të njeriut në Shqipëri… Një gazetare shqiptare, e cila shkruan për një prej të përditshmeve më të lexuara në vend u shokua këto ditë kur mori vesh lajmin. “Ai më kishte marrë tre javë përpara në telefon dhe më kërkonte ndihmë”, pohon ajo për revistën MAPO.

 

Shqipëria është vendi i kontrasteve ekstreme jo vetëm përsa i përket fasadave që zbukurojnë kryeqytetin, apo kontrasteve politike e njerëzore të batutave të kryeministrit verior që “çudisin” akoma opinionin, por sidomos përsa i përket historive njerëzore, thellësisht personale, që qytetarë të këtij vendi të rinj apo të moshuar jetojnë çdo ditë. Të jesh gay në një vend si Shqipëria, që befas mund të shndërrohet në vendin e 4 europian pas Hollandës, Belgjikës, e Norvegjisë që lejon martesat brenda gjinisë, duhet të jetë ndoshta përvoja që do të zinte faqet e para të çdo gazete, apo faqet e çdo skenari premtues hollivudian.

 

Mapo rrëfen më poshtë një vëzhgim të detajuar të asaj që njerëz si Aleksandri, apo të tjerë më fatlumë se ai, jetojnë çdo ditë, pa u shqetësuar e pa menduar fare nëse një ligj si ai që propozon Berisha do u ndryshonte jetën, apo do ishte thjesht një ligj më tepër në arkivën e legjislaturave të Shqipërisë. Të këtij vendi ballkanik që vetëm në vitin 1995 hoqi dënimin me burg për këdo që kapej duke bërë seks me një person të së njëjtës gjini. I fundit vend ballkanik pra, që i fuste në burg homoseksualët në 1995 e që tani pretendon të jetë i pari që u jep atyre të drejtë të martohen e t’u njihet ligjërisht pasuria e përbashkët dhe trashëgimia mbi të.

 

21 vjeçari të atit: Dua një mashkull!

 

Marseli, një 21 vjeçar që studion në një fakultet arti në Itali, e tronditi babain e tij 3 muaj më parë, kur me një qetësi gati absurde i tha në Tiranë se ai ishte gay, se kishte rënë në dashuri me një mashkull dhe se ishte shumë i lumtur. E madje donte që po kaq i lumtur të ishte dhe i ati. “Cfarë të tha?”, e pyetën shokët dhe disa shoqe Marselin, në një bar të thjeshtë në ish bllokun e Tiranës, të quajtur “Old House”. “S’më tha asgjë të keqe”, iu përgjigj ai. Por të nesërmen kur i takoi sërish miqtë e tij (të gjithë të rinj gay), u sqaroi se i ati kishte zënë shtratin e nuk ndihej mirë…

 

Secili prej këtyre të rinjve, në pamje të parë duket se jeton shumë mirë, në mënyrën ndoshta më komode të mundshme: mes festave që nuk mbarojnë, sa në njërin club të Tiranës, sa në tjetrin. Sot për sot, Tirana është i vetmi kryeqytet në Ballkan që nuk ka as edhe një ambient dëfrimi të destinuar ekskluzivisht vetëm për të rinjtë homoseksualë. Në Beograd, ka tre diskoteka të mëdha, dy pub-e dhe disa bar-kafe vetëm për këtë pjesë të komunitetit, në Zagreb gjithashtu. Në Shkup dhe në Podgoricë funksionojnë bare të tilla, madje dhe në Sarajevë. Në Tiranë jo, por grupe të rinjsh homoseksualë tregojnë se ata frekuentojnë pothuajse njëkohësisht vende miqesore me ta si Old House, Raum, New Irish, Llolipop, Mad, Folie, etj, që të gjitha këto vende të njohura të jetës së natës në Tiranë.

 

Secili prej këtyre të rinjve ka nga një histori dashurie. Ata e tregojnë deri në detaje, të pashqetësuar, sepse në rrethin e tyre të ngushtë tashmë kushdo e di preferencën seksuale që kanë, ama jashtëzakonisht të trembur nëse i pyet se a mund ta tregojnë këtë histori me emrin e tyre, me mbiemër, e ndoshta me një fotografi të sfumuar në ndonjë organ të shtypit shqiptar! Të përgjigjen të gjithë: Jo! Madje edhe Marseli, që ndryshe nga të tjerët pati guximi t’i tregojë për të fshehtat e jetës së vet, të atit. “Të jesh i drejtpërdrejtë me prindërit e t’u thuash çdo gjë që për ty ka rëndësi, për mua do të thotë respekt: nuk ka gjë më të bukur se sa të hapesh me prindërit e tu”, thote ai. Eshtë normale që pas një diktature prej 50 vjetësh të degjosh dhe fjalë negative ose të kesh moskuptime për momentin. Por besoj se duke u munduar së shpjeguari mirë se çdo të thotë vërtet të dashurosh, besoj se çdo prind do e kuptonte”!

 

Por rrëfimi i tij, të bën më shumë konfuz dhe ai vetë të nervozon më shumë, sa herë që nuk u përgjigjet plotesisht pyetjeve. Për shembull, ai nuk e di akoma se çdo të thotë të jesh një baba si i ati, një biznesmen i suksesshëm që i është dashur të përballet me shumë situata të forta karakteri mashkullor, në pozicionin kur i biri i thotë se ka rënë në dashuri me një tjeter mashkull!

 

“E kush është ajo nënë apo ai baba që nuk do e pranonte fëmijën e tij?”, përgjigjet kapriçoz Marseli, pa shpjeguar në fakt, se si arriti i ati të ngrihet nga shtrati ku ishte dergjur për disa ditë e ta pranonte atë ashtu siç është. “Në moment duken pak ndryshe dhe sikur nuk të kuptojnë por me kohën do e shikoni që çdo gjë do shkojë si jo më mirë”, vazhdon ai (këtë herë preferon që përgjigjet t’i japë përmes postës elektronike).

 

“Eshtë normale që një prind të reagojë keq për momentin thjesht për faktin sepse ai kishte një ide tjetër për jetën tënde, asgjë më tepër! Me kohën do mësohet. Unë nuk ia thashe prindërve të mi këtë gjë sepse ndihem ndryshe nga të tjerët, jo, aspak! Unë jam njësoj si të gjithë të tjerët dhe ndihem një njeri normal me difektet e mia, por jam normal.dhe s’kam pse ti them botës që jam gay! Jo… Unë mund t’i them botës që dashuroj një mashkull me x emër, këtë po, e bëj me kënaqësi, por të them që jam gay, do të thotë që ndihem ndyshe nga të tjerët”, vazhdon me botëkuptimin e tij Marseli, i patrembur tashmë se po dëshmon për një revistë të përjavshme shqiptare.

Ndërkombëtarët: Europa nuk ju detyron të martoheni, e rëndësishme është të mos diskriminoni!

“Ky është një lajm i jashtëzakonshëm! Jam shumë kurioz të mësoj se si do të shkojë e gjithë kjo çështje”. Kështu pohon për revistën MAPO Bjorn Van Roozendaal nga CoC Netherland, një organizatë e fuqishme hollandeze që merret me mbrojtjen e të drejtave të homoseksualëve (Gay, lëzbike, biseksualë, transeksual&eumlsmiley. Deri përpara dy vjetëve Roozendaal asistonte GISH (Grupi për Integrimin Shoqëror) të vetmin grup shqiptar të mirëorganizuar deri para dy vjetësh në lidhje me këto çështje.

Roozendaal thotë për revistën MAPO se nëse Shqipëria do të duhet të përballet me Bashkimin Europian gjatë proçesit të integrimit, e rëndësishme nuk është martesa brenda gjinisë, por një legjislacion i plotë kundër diskriminimit.

Në fakt, ligji të cilit i referohej kryeministri Berisha bën fjalë pikërisht për norma të caktuara në lidhje me diskriminimin, sidomos me atë diskriminim që vihet re në marrëdhëniet e punës dhe jo ekskluzivisht per martesat gay. Vetë Elsa Ballauri, e Grupit Shqiptar për të Drejtat e Njeriut, pohoi se në draftin në fjalë, të propozuar nga shoqëria civile nuk ka në fakt asnjë nen në lidhje me martesat brenda gjinisë.

Ndaj, e gjithë deklarata e kryeministrit Berisha, sigurisht mbetet edhe këtë herë një show provokues mediatik. Por që këtë herë, premton se do të sjellë të paktën një klimë të shëndetshme në informimin e opinionit publik me disa të vërteta që deri më sot ka refuzuar t’i përballë.

Vertet shkrim skandaloz tek shekulli sot. E habitshme si hidhen trimat te gjith ne sulem kur behet fjala per te qene kundra nje pjese te shoqerise qe eshte komplet e pambrojtur, dhe pa asnje avantazh. Turren te gjith te tregojne burrerine, moralin traditen dhe trimerine kush e kush me shume. Te njejtet persona qe rrine si lepuj perpara krimineleve te vertete, perballe byth...ve qe jan me byth...a  se te gjith byth...at  e botes ti mbledhesh bashke, ata qe kan katandisur vendin ne ate masaker qe eshte sot.

Keta edhe pedofilet i duan te jene pleq rreth te 60-tave, sepse nuk kam degjuar te flasin kunder pedofilise aq te perhapur ne shqiperi te te forteve qe ngacmojne edhe vajza 12 vjecare, apo gangstereve qe trafikojne femij shqipetar per arsye seksuale neper vende fqinje e te tjera.

 

kete nuk ia patem borxh Sules.

Problemi me i madh eshte se ky ligj do ngjalli iluzione te keta njerez dhe nderkohe do zbatohet po aq sa ligji anti duhen.

e para njehere berisha ska per te shkuar deri ne fund. Ai thjesht po krijon tymnaje. Dhe qe te kuptohet, te drafti i propozuar nga shoqeria civile, behet fjale per nje ligj kunder diskriminimit kryesisht ne marredhenie pune dhe nuk flitet fare per martesat brenda gjinise.

ca ben Berisha? parasulmon nderkohe qe ka fare te qarte se raporti per zgjedhjet do te jete negativ dhe kjo, pas sinjalit te BE per vizat do te jete nje arsye me shume qe prape shqiptaret mos kene mundesi te levizin lirshem brenda 2010, sic ka ripremtuar tashme.

Dmth me nje tymnaje te tille qe nuk e ka fare seriozisht ai amortizon imazhin e keq dhe fytyren e nxirre pas raportit qe do te dale keto dite besoj.

Pse nuk e ka seriozisht? e para nuk e ka seriozisht perderisa po tenton te keqinformoje opinionin duke e shit kete ligj medemek si detyre per tu fut ne BE dhe kjo nuk eshte e vertete: ligji anti diskriminim po, eshte nje detyre, po kur vjen puna per martesat brenda gjinive, BE e ka bere te qarte qe secili anetar apo kandidat kete ceshtje do te duhet ta zgjidhe ne menyre te pavarur sipas kodit te vet te familjes.

nuk e ka seriozisht berisha, sepse ai ne menyre indirekte, gati gati prej skuthi ka bere te mundur qe ta lidhe veten me subkoshiencen e shume muslimaneve ne vend. eshte gati gati nje kod i fshehte qe berisha eshte musliman dhe mbeshtetet nga muslimanet. Une e kuptoj qe kleri ne shqiperi i ka duart e lidhura pasi deri drejtuesit kryesore te secilit kler (pervec atij katolik) jane te brishte persa kohe qe jo i gjithe komuniteti qe perfaqesojne i mbeshtet (kujtoni ketu debatet e fundit ne klerin musliman, por po kaq mbeshtetje te limituar ka dhe drejtuesi ortodoks). Po prape, ne te tilla ceshtje eshte e veshtire per berishen qe te armiqesohet me besimet fetare.

 

 

 

Pavaresisht arsyeve te Berishes per te miratuar ligjin e marteses mes homoseksualeve, te pakten kjo gje solli dhunshem ne siperfaqe nje debat, apo me mire nje realitet i cili gjithehere eshte shtyre me kembe nen rrogoz ne diskursin civil te shoqerise, dhe perqeshur, tallur, kryqezuar e poshteruar ne mentalitetin e shoqerise tone.

Qe diskriminimi ndaj kesaj pjese te popullsise ndodh, kete e dime te gjithe, e ketu nuk eshte fjala thjesht per te drejten e marteses...

Thuhet, ne rastin me te mire e kinse analitikisht, se shoqeria shqiptare eshte kesisoj e prapambetur, dhe ka shume ceshtje te tjera per te rregulluar para kesaj, para te cilave qenka turp te permendesh tabu te cilat as Europa e mencur, progresiste, dhe me standarte qiellore nuk ka rene dakort unanimisht. Mua kjo me duket spurdhjakeri intelektualistesh te nuk shohin dot me larg se perceptimi i tyre komod.

Harrohet se ketu kemi te bejme me qenie njerezore, me mish e me shpirt, si une e si ti, te cilat kane nevoje, ne mos per martese, per njohje te te drejtave te tyre themelore dhe mbrojtje ndaj poshterimit e denigrimit ne familje, pune dhe shoqeri. Harrohet qe homoseksualet mund te jene njerez besimtare, ateiste, agnostike, punetore krahu, studente, intelektuale e keshtu me radhe. Harrohet qe jemi shtet laik, e qe kemi per detyre themelore t`u sigurojme jetesen me te mire te mundshme te gjithe anetareve te tij. Harrohet qe asgje ne kete jete s`na jep te drejten te vendosim fatin e tjetrit. 

Ata qe e perbuzin dhe reduktojne njeriun homoseksual vetem tek akti seksual, jane pikerisht edhe individet te cilet s`e kane per gje te diskriminojne tjetrin pse eshte fv femer, me ngjyre, me origjine greke apo me bindje komuniste, per te permendur ca shembuj te kapshem. 

Ceshtja eshte se ne Shqiperi nuk funksionon ligji. E ben Maliqi, tarafi, nepotizmi, mafia, oligarkia. Te drejtat themelore te njeriut shkelen me kembe diten me diell, qofte ky njeri hetero, homo apo bi. Vetem ne kete drite e shoh ceshtjen e homoseksualeve shqiptare: jo si pengese, te kote, te parakohshme etj sic po thuhet rendom, por si cytje, si katalizator per gjithe shoqerine qe te arrije e te shohe veten tek kryqezata ndaj homoseksualeve.

Jam shume dakort me ty.

 Lost, nuk me duket se ky debat, pervec nje dore te re gallatash qe jam i sigurte qe po i pergatisin tek Portokallia, do te sjelle ndonje gje te re ne menyren se si gay-t shihen ne Shqiperi. Dhe serish nuk me duket se kjo ka te beje me ndonje prapmbetje kulturore te popullit shqiptar.

Gjithashtu me duket shume spekulative veshja me petkun e tolerantit atyre qe mbeshtesin martesat gay dhe diskriminues ata qe nuk e perkrahin. Se keshtu na bie qe pjesa me e madhe e Californias ku u votua kunder ketij ligji te jene primitive, diskriminues dhe njerez qe nuk marrin vesh nga bota. Dhe lere pastaj po te dalim nga Kalifornia ne Kukes p.sh.

A e ke provuar ndonjehere te te vardiset nje burre? Brrr, personalisht me ngrihet mishi kokerr, dhe po ka te beje me seksualitetin. Dhe nuk ka nevoje te lexosh Frojdin apo Jungun, por mjafton te shikosh nje atlas anatomie qe ta kuptosh se cfare i terheq njerezit me seksualitet normal drejt seksit te kundert. Pa harruar ate qe e kam thene dhe me pare, qe natyra arriti perkryerjen e riprodhimit te jetes ne ndarjen me dy sekse te ndryshme qe krijojne nje qenie te re duke dhene ne te me te miren nga te dy partneret.

Tani le te kthehemi perseri tek diskriminimi. O.K. le te themi se gayt diskriminohen ne Shqiperi, po ku dreqin e sheh diskriminimin ne San Francisko ku nuk u aprovua ligji. Une perkundrazi e shoh diskriminimin tek menyra se si iu hoq kurora Miss Kalifornias vetem se iu ofendua bytha Perezit ngaqe goca tha qe mua me kane edukuar ne familje te jem straight. Ketu ne Toronto ku mbahet edhe parada me e madhe e gay ne Amerike, ka plot njerez qe ankohen se ne vitet 60 gay-t e nisen fushaten me parrullen "mos na paragjykoni" dhe 50 vjet me vone po na gjykojne ne qe nuk jemi gay. Personalisht une, po edhe shume te tjere kanadeze me breza jane ankuar kunder nje programi qe qeveria kanadeze ka futur ne shkolla per ti bere femijet e shkollave qe te mos kene turp te thone te jene gay. Dhe problemi nuk eshte ketu, por problemi eshte qe keta "edukues" gay jane si ato misionaret e pare, qe nuk dalin nga shkolla pa i bere dy tre vete qe te deklarojne se jane gay e pastaj ti mburrin ato perpara shkolles. Aq sa disa nga  kalamajte me karakter me te forte e qe jane straight kane refuzuar te shkojne ne seancat e tjera pasi e kane ndjere veten te diskriminuar e si te vene me shpatulla per muri qe nuk jane gay dhe kane refuzuar te hyjne ne klase.

Edhe problemi i marteses nuk eshte problem legal por moral. Ato e ndjejne perbuzjen e pjeses me te madhe te shoqerise, ndaj dhe krijojne komunitetet e tyre, rruget e tyre, restorantet e tyre dhe financojne aq shume per te financuar yjet e tyre. Askush nuk i ka penguar nje cift gay te jetojne bashke, askush nuk i ka penguar ata ti lene pasurite njeri-tjetrit para ose pas vdekjes, ose te lidhin cfaredolloj kontratash legale apo jo legale me njeri tjetrin. Dhe edhe nese ato do te lejohen ligjerisht te martohen me njeri -tjetrin asgje nuk ka per te ndryshuar. Une mendoj se edhe sikur ligji te aprovohet neser, zor se do shikosh nje dasem ne Vlore le te themi mes dy burrash me qingja te therrur, krushq e krushka nga dhendri e nga "nusja", dolli me shendete, e valle burra-grash me rastin e marteses. Te pakten edhe per nja tre breza jo. Dhe eshte pikerisht ky "normalitet" qe ato kerkojne, dhe jo e drejta per te ndare pasurite.

Ndersa sa per ato adoptimet e femijeve nga cifte gay nuk po zgjatem, por do ua degjosh zerin neper gjykate e Doktor Fila pas nja 20 vjetesh. E me beso qe nuk do jene aspak pozitive dhe te mbushura me tolerance.

 PF, me ate nivel qe ka, s`ma ha mendja qe Portokallia do mbetet ndonjehere thate per te sajdisur gallaten e radhes. Nuk e di a do sjelle gje te re ky debat ne menyren si shihen dhe trajtohen gay-te ne Shqiperi, por di te them qe "prapambetja kulturore" e nje populli shihet edhe ne trajtimin qe ajo shoqeri i ben atij/asaj qe eshte ndryshe.

Nuk e di a i referohesh komentit tim, por ne asnje moment nuk kam spekuluar e quajtur intolerante dhe diskriminues ata qe nuk mbeshtesin martesat gay. Fola per shtypjen me kembe, psikologjikisht dhe njemendesisht, qe i behet ketij segmenti te shoqerise ne jeten e perditshme. Nuk po diskutoja ligjin per martesen, pra.

Me duket njecike e ngutur te flasim ne emer te natyres, sepse shembujt jane te shumte dhe kunderthenes, e neve na mbetet me ne fund te merremi me ate qe eshte thelbesore; egzistencen e njeriut dhe mireqenien e tij.

Nuk kam degjuar kurre, as ne jete, as ne tv e tjeterkund, qe dikush gay te akuzoje nje heteroseksual apo nje grup heteroseksualesh pse s`jane gay(!).

Per shembullin e femijve me "karakter te forte" qe solle, nuk di c`te them; anekdotizmat jane dicka teper eluzive per te argumentuar nje ceshtje me kaq rendesi shoqerore... por mund te shtoj se natyrisht, do isha kunder cdo lloj trysnie e diskriminimi, edhe kur keto do vinin nga (dhuna e) nje shumice gay.

Me poshte thua nje tufe gjerash te cilat s`me duket se qendrojne dhe aq. (Po i kthehem ceshtjes se marteses, meqe vazhdon ta permendesh). Eshte problem/ceshtje ligjore para se gjithash. Nuk behet fjale ketu per "lejimin e nje cifti gay qe te jetojne bashke, apo qe ata t`i lene nj-tj pasurite para ose pas vdekjes, apo cfaredolloj kontrate etj"; nje cift i tille qe permend ti, nuk ka te drejte, ashtu si ciftet e martuara, e per te permendur disa, vizita ne spital ne orarin qe u lejohet vetem familjareve), mbulim shendetesor permjet partnerit/partneres, dhe nga me te rendesishmet, statusi i prindit. Pra, eshte pengese/problem ligjor, sa kohe ketyre nuk u njihet e drejta e marteses.

Te krijosh komunitetin tend, rrugen tende, restorantet etj, nuk me duket rast blatant vete-inkriminimi - kete gje bejne dhe komunitete te tjera me perkatesi fetare, etnike e keshtu me radhe, dhe s`ma do mendja per asnje cast qe arsyeja pse e bejne dicka te tille te jete dhe aq "perbuzja" e shumices, sesa fuqia e identitetit.

"Normaliteti" qe permend ti, nuk do ishte dhe aq festimi i asaj martese hipotetike, por nje shoqeri qe i pranon homoseksualet si njerez me te drejta te barabarta, qe nuk i ndrydh, qe nuk i ben te vetecensurohen gjithe jeten, e qe nuk i ben me objekt talljeje, perbuzjeje dhe poshterimi. 

Shikoni se sa poshtersisht shkruajne dhe keta diletantet pinoke qe jane majmur ne para kinse po mbrojne dhe sensibilizojne opinionin per te drejtat e ketyre njerezve.

Ne vend qe te merren me problemin, te kontaktojne ata/o pjestare te shoqerise civile qe jane marre me hartimin e ligjit kunder diskriminimit, te citojne pjese nga ai projekt-ligj nese eshte e mundur, te kontaktojne me komunitetin gay etj. merren me prejardhjen nga Veriu te kryeministrit Berisha duke e permendur disa here gjate shkrimit.

Ndersa historite qe tregohen ketu, mos i besoni njerez, duke njohur autorin, ketij nuk i besohet asgje.

Ky ligj nuk duhet mbi te gjitha per nje gje, qe nuk ka te beje me homoseksualitetin si devijacion dhe crregullim, por ka te beje me gay-t qe ne Shqiperi jane ne numer te paperfillshem, te pakten duke gjykuar keshtu nga mospasja e asnje studimi mbi kete grup njerezish ne Shqiperi.

Ajo qe dihet eshte se ka ca homo qe nuk jane thjesht homoseksual por jane edhe problem per prostitucion dhe qe kane qene problem per policine.

E di qe ata qe kane hartuar ligjin nuk interesohen per sasine, por ndoshta ky grup njerezish nuk e do edhe vete dicka te tille ne kete moment. Te pakten duhet me shume info per kete.

ca duhet te bejme nje ligj qe ta quajme homoseksualitetin crregullim?

Ligji me duket absurd, sepse ne Shqiperi homoseksualiteti nuk pranohet akoma si fenomen. Duke lexuar komentet ketu tek peshku, qe ne fund te fundit eshte nje blok me njerez intelektuale, dhe duke pare qe shumica derrmuese jane kundra jo vetem ligjit te marteses te gay-ve por edhe homoseksualitetitn si fenomen, kuptohet lehte se cfare mendojne pjesa me e madhe e shqiptareve. Pra, nuk mund te mendojme te nxjerrim nje ligj ne nje shtet qe sa here e mendon homoseksualitetin i vijne zorret ne gryke. Edhe disa qe e mbrojne ketu thone se po mbrojne te drejten e tyre ( te homoseksualeve) si te barabarte dhe jo faktin qe cdo njeri ka te drejte te dashuroje ke te doje.

Ne lagje kemi pas nje( ne periferi te Tiranes) qe e kishte emrin Jari. Tani, qe Jari ishte gay i dinim te gjithe, edhe nena e Jarit, edhe Jari vete. Cdo vit martohej Jari me gra dhe i mbante nja 3 muaj dhe pastaj i linte se i dilnin te perdala. 5 here u martua Jari dhe beri 4 femije. Thua te ishte Jari biseksual, kush e di? Po llafja doli se Jari detyronte grate te flinin me boten qe te mos dyshonte njeri qe Jari ishte homoseksual.

Prandaj edhe them qe le te rrime keshtu sic jemi, se nuk u be qameti se po vuajne ca duke u martuar per sy te botes, e ca vajza qe i marton shtepia se shyqyr qe po te kerkojne doren se na ngele ne dere.

Berisha thjesht po ben detyren e tij si kryeminister qe harton dhe dergon ne parlament projekt-ligje per miratim. Ky eshte nga ata ligje qe eshte bere nga shoqeria civile, me sakte nga ata qe me te vertete interesohen per te drejta e shtetasve ne Shqiperi dhe jo nga ish pjestaret e organizatave parapolitike qe mbronin homoseksualet qe ushtronin prostitucion ne ambiente publike per ca kacidhe me shume donacione apo per te folur keq kunder Berishes si "persekutues" i gay-ve.

Berisha bile duhet pershendetur pasi eshte politikan dhe burre shteti qe merr persiper edhe kosto ne veprimtarine e tij qeverisese qe kane ndikim te gjere ne shoqeri, sic eshte rasti ne fjale.

Berisha po merr kosto politike ne raport me elektoratin e tij, pasi PD ka nje baze elektorati qe eshte konservatore, por e tille eshte e gjithe shoqeria, pavaresisht sigles qe votojne.

Berisha e di qe shpesh here duhet marre vendime edhe pse opinioni ne pergjithesi mund te jete kunder dhe mund te hash edhe kritika dhe sharje si te ketij tipit qe shkarravit.

Ky ligj nuk duhet mbi te gjitha per nje gje, qe nuk ka te beje me homoseksualitetin si devijacion dhe crregullim, por ka te beje me gay-t qe ne Shqiperi jane ne numer te paperfillshem

 

Tani mu pergjigj, duhet te bejme nje ligj qe ta quajme homoseksualizmin crregullim?

me lexove diku qe kerkova apo propozova dicka te tille? po flasim jashte asaj qe rregullohet me ligj, po flasim per ate se cfare eshte homoseksualizmi. A eshte nje kondicion mjeksor qe eshte shkaktuar si pasoje e disa shkaqeve, apo eshte nje gje normale qe dikush, diku, nje dite te thote qe kam atraksion seksual per personin e te njejtit seks. pra eshte zgjedhje (sigurisht e ndikuar nga ato qe i kemi permendur me siper) Ti si mendon, si eshte kjo pune?

problem tjeter eshte se pse ne nuk duhet te tregojme mirekuptimin edhe per incestin, gjithmone kur behet me deshire, nje vella dhe nje moter gjaku kuptojne se kane atraksion seksual per njeri tjetrin, po ashtu nekrofilet etj.

Ne bindjet e mija homoseksualizmi eshte nje c'rregullim dhe devijance dhe duhet treguar kompasion per keta njerez, por qe nuk mund te pranoj qe martesa si nje institucion ekskluziv per burrin dhe gruan qe bejne te mundur riprodhimin e specieve njerzore, te jete e njejte edhe per kete grup seksualisht devijant qe nuk me intereson shume se c'bejne ne shtepite apo klubet e tyre.

por ky eshte mendimi im dhe mua nuk me pyet as qeveria as parlamenti. Berisha edhe pse kryetar i nje partie te qendres se djathte, por me nje dimension te forte liberal, qe nga fillimi dhe ne vazhdim, ka perkrahur dhe ka propozuar te miratoje dicka te tille.

keshtu qe ju ne vend qe ta perkrahini, si ish mbrojtes te tyre kunder "persekutoreve" te ketij grupi, me dilni dhe me beni propagande dylekshe.

Berisha, Berisha, Berisha....

Boll er burre se kane maru zgjedhjet.

Parimisht une jam kunder, megjithese e pranoj qe heret apo vone, perderisa lejohet homoseksualiteti, do lejohen edhe martesat mes tyre dhe biresimet e femijeve prej tyre.

Per Shqiperine, eshte jashtmase shume heret. Nuk e di nese Sula tani po ben iluzionistin qe terheq vemendjen me kete e do na nxjerri nanji xhevahir tjeter pas pak, po nese ky ligj miratohet, me shume do prishi pune per kete kategori sesa do ndreqi.

Sa per crregullim, me duhet me thon qe per shqiptaret crregullim eshte me nejt pa u martu, e jo mo me qen homoseksual. Prandaj ne kete terren me fair eshte me e shpall crregullim sesa me leju martesen.

 

Po ben detyren si kryeminister??? Si pak naive kjo per t'a besuar!!!

Ore kete shoqerine civile mos e merrni per gje preres drunjsh ju ,apo ushqyes bagetish?!

Kjo shoqeria civile nuk i han karamelet, por i lepin dhe kur nuk e ke mendjen i nxjerr pernjeheresh nga goja,nuk i peshtyn, por per te mos fyer askend,  i nxjerr nga goja dhe i fut ne xhep fshehurazi,duke prishur xhepat e pantallonave te reja,megjithese i kane kushtuar...

Ketu flitet per kapital politik,per te blere aksione te reja,pas testimit te suksesshem te LSI, per te rifituar ate qe u lekund,diskutueshmerine...

Dhe kjo, sikur u be disi e lexueshme,sa here qe krijohet zhurme dhe rrokullime shkembinjsh,na del shpetimtari,i pafajshmi,dora e ngrohte,qe te ledhaton me kater gishta shtrire dhe nje perpjete dhe te shpeton nga sikleti!!!!!!!!!Sidomos ne rastin e ketyre mjeraneve?!

Tani ai e ka mbaruar masterin,por dhe shoqeria civile nuk eshte me ne fillore

mor zotnij!

Me vjen nder mend nje shprehje qe thote : demokracia e nje Shteti matet duke pare se sa ky Shtet mbron pakicen, e jo shumicen sepse shumica eshte e afte te mbrohet vete.

 

Duke pare se sa Shteti mbron gay e lesbo demokracia jone eshte e barabarte me

kam pasur ne pune nje djale gay smiley dhe tani me vjen te qesh...

kur me afrohej tek tavolina ndonje djale i hijshem per te me pyetur per ndonje gje, sulej si shigjete menjehere dhe pergjigjej ai ne vendin tim smiley hollonte zerin, perendonte syte dhe i pergjiijej atij robit nje me nje... une hapja krahun smiley

llojet e manikyreve i njihte me mire se une smiley

 

 

 

Media ka lozur nje rol shume te shemtuar mbas deklarates te Berishes, ku ne vend qe ti hapte rrugen debatit, ka paraqitur artikuj dhe disa analiza nga pseudo-psikolog qe thone nuk eshte gati shqiperia te pranoje homot.

Kush u u jep te drejte ktyre idioteve te tille? C'ka per te qene gati aty, ai eshte nje ligj qe prek vetem nje % shume te vogel te popullsise, dhe ka te bej vetem me te drejtat e asaj %, c'hyn ketu e qena gati apo jo e popullsise shqipetare?

Ti mund mos te jesh kurre gati qe te pranosh as egzistencen e homove, por ja qe ata jane, do apo nuk do ti, dhe e drejta e tyre per te jetuar me dinjitet nuk duhet te jete peng i pergatitjes tende per ti pranuar.

Eshte nje ligj qe nuk ka te bej fare me pjesen e shoqerise qe nuk eshte gay dhe nuk i demton aspak. Nuk e kuptoj kete mani per te qene kaq rreptesish kunder lumturise dhe te drejtave te nje pjese kaq te vogel te popullsise.

Sa per fene, feja le te jap keshilla per ata te verber qe vazhdojne dhe besojne akoma perrallat e saj, sepse ne nje shtet laik nuk ka pune ti tregoje dikujt qe nuk eshte fetar se si duhet te jetoj jeten e vet.

Une edhe sikur mos ti konsideroja te gjitha te tjerat vetem per inat te fese do e mbeshtesja nje ligj te tille.

Me ne fund po lexoj nje komentet te nje personi qe vertet eshte i interesuar per kete ceshtje pasi lidhet direkt me interesat dhe respektin e ndjenjave te tij.

I dashur Ttmsoia perpara se te akuzosh mediat per menyren se si e kane komentuar kete lajm, duhet te qortosh fillimisht kabinetin qeveritar te Ministrit te Pare; te gjithe anetaret e qeverise po zgerdhiheshin kur shefi i tyre (me ate buzeqeshje ironike nen buze) po shtjellonte arsyet pse duhet nje ligj i tille. E pra kur kreret e ketij shteti e nenqeshin nje ligj te tille, mos prit qe te te mbrojne gazetaret shqiptar qe sjane gje tjeter vecse pjelle e ketij shteti te shqyer.

berbero

Une nuk e mburra kabinetin qeveritar, biles po te isha une kryeminister jo vetem qe do ta beja me seriozitet kete ligj por edhe do ti detyroja ata talebanet dhe kokpalaret qe ka ne qeveri Berisha te dilnin dhe ta mbronin ligjin ne debat, dhe jo te zgerdhiheshin.

Une nuk kam pike dyshimi qe nje qeveri shpellare si kjo e Berishes nuk e ben nje gje te tille nga parimet per respektimin e te drejtave te njeriut, por nga media pres me shume, sidomos nga mediat serioze nuk mund te presesh te lexosh artikuj aspak profesional, pa baze llogjike morale apo shkencore. Nqs media do marr persiper te bej debat atehere ta zhvilloj ate debat seriozisht, dhe jo te kontribuoje ne diskriminim, dhe ceshte me e keqja me argumenta idiote, te pabazuar sic te thash as ne llogjik, as ne moral e as ne shkence.

 

Te jesh gay nuk eshte ofendim as akuz. Ju thoni se une po akuzoj shqiptarin  per Gay. Pra ju mendoni se Shqipetari nuk ka te drejte te jete Gay? Por atehere per ke po e ben ligjin qeveria? Apo mos valle duhet te behemi kryeqyteti i botes per martesat Gay nga vendet e tjera ashtu sic jemi per bektashijnte? Nese nuk je Gay dhe tani e besoj qe nuk je, nuk e marr ne konsiderate diskutimin tend.

Me ne fund po lexoj nje komentet te nje personi qe vertet eshte i interesuar per kete ceshtje pasi lidhet direkt me interesat dhe respektin e ndjenjave te tij.

Moderatoret ose ta fshine kete fjali sepse eshte personale dhe ska te bej me argumentin, ose te me japin te drejten e replikes edhe mua, dhe di une se si i pergjigjem pastaj.

Ttmsoia, nuk mund te permblidhet me mire se kaq ky argument... argumentet qe po japin neper media 'drejtuesit shpirterore' jo vetem qe jane shume dobet nga argumentimi, por toni me te cilin i drejtohen publikut eshte gati imponues...

 

 

" Media ka lozur nje rol shume te shemtuar mbas deklarates te Berishes, ku ne vend qe ti hapte rrugen debatit, ka paraqitur artikuj dhe disa analiza nga pseudo-psikolog qe thone nuk eshte gati shqiperia te pranoje homot"

 

Debat do ti, debat po ben dhe media. Kur debati eshte kunder teje ti i quan idiot. 

"Eshte nje ligj qe nuk ka te bej fare me pjesen e shoqerise qe nuk eshte gay dhe nuk i demton aspak."

E demton qe c'ke me te sepse i thote brezave te rinj te paedukuar te shqiperise pa edukate, se eshte shume mire te jesh gay. Ja qe nuk eshte.

 

"Sa per fene, feja le te jap keshilla per ata te verber qe vazhdojne dhe besojne akoma perrallat e saj"

 

Une jam besimtar dhe jo vetem qe nuk jam i verber dhe  kam nje PhD ne shkencat e natyres prej nje universiteti ketu ne Angli qe eshte Numri 3 ne bote. Dhe si une ka plot 'te verber' te tjere.

I verber je ti qe me philosophine tende perverte kerkon te besh pis ato gjera te pastra qe u kane mbetur shqiptareve pas gjysem shekulli roberie ne te cilen e mbajti ate Partia Jote (PP dhe trashegimtarja e denje e saj PS). 

Shqiperia e pa c'do te thote te ikesh nga rruga e ZOTIT per 45 vjet.

Tani me mire ne rrugen e ZOTIT se ne rrugen e komunistit te pandreqshem Sali Berisha.

 

 

roland

ti ke opinionin tend por une them se nje djale i zgjut keshu si ty me phd do e kuptonte qe debati ka dy krahe te kunderta dhe jo artikuj pa pike llogjike te shkruajtur nga injorante.

Megjithate ti gezosh edhe mediat injorante edhe idiotet qe shkruajne ne to, edhe berish shpellarin edhe zotin, edhe perrallat e fese, mua sme lidh gje fare me to, por ama jam me shqipetar se ty,kete ta garantoj.Hajt shnet .

Ttmsoia,

Faleminderit per pergjigjen.  Por mua nuk me lidh asgje me ata idiotet qe permend ti.

Por te lutem, te lutem shume, me bej nje nder, dhe here tjeter mos i vendos ne te njejtin fjali me ZOTIN cdo lloj emri qe te teket.

Ki parasysh qe une po te respektoj ty duke marre pjese ne debatin qe hape vete.

Cheers

Ttmsoia, me ben pershtypje llogjika tende nga fillimi e deri ne fund. E para shkruan aq shpesh sa kerkon te imponosh mendimin ndaj cdo diskutanti, e dyta kerkon te analizosh mardhenien e ligjit ne te drejten e vet universale. Je nje kontradiktor i ceket, dhe me duket pak pasionant per kete ceshtje. Problemi i yt. Po te analizoj vwetem disa psazhe te vogla tuajat.

E para asnjehere nje ligj nuk ka te beje vetem me nje pakice ose shumice. Ligji eshte mardhenie dhe pasoje, e si rezultat ligji per martesat gey i perket edhe familjes sime qe nga une e deri tek femijet e mi.

E dyta, ligji eshte rrjedhoje morale e psikologjise se nje grupi shoqeror te ndertuar prej shekujsh, dhe permirsohet ne kohe. Por nderkohe nuk kerkon te largohet prej psikologjise se teresise se grupit. Pra teresia e grupit eshte 95% ne rastin tone.

Nese une do t`i jepja te drejten njerit prej femijeve te mij, brenda familjes sime, qe ai psh. te dilte nudo neper shtepi, me arsyetimin se ka trup te bukur dhe ka te drejte te veproje e nuk cenon askend, une do ta vecoja ate si thyes i moralit tim te trasheguar, dhe me kryesorja ate te mbajturit te ngrehines qe une me mundin tim dua ta kaloj ne brezat qe vine. Atij/asaj nese do ta quanin semundje, do ta kuroja, nese jo do ta vecoja te shpetonin femijet dhe niperit e tjere kur te vinin e te edukoheshin. Une ne asnje menyre nuk do t`i pershtatesha atij/asaj, megjithese eshte femija tim dhe sigurisht e dua.

Keshtu i dashur ka ecur bota te pakten keto 4 mije vjet histori qe njohim. Une jam laik por mund te te kujtoj Testamentin e vjeter si domethenie historike, e nuk duhet ta denigrojme sensin e familjes ne te, sepse ka qene nje nga shtyllat e ngrehines qe quhet shoqeri.

Ne nuk duhet ne emer te lirise dhe ate qe kane qejf ta emertojne si norme demokratike ta kthejm ne Gomorra e Sodoma.

Vendet qe kane lejuar kete ligj ( si dhe te tjera) kane nje lekundje te madhe te nuklit shoqeror, qe quhet familje. Nuk mund te jem une, shqiptari, nje hollandez me nje ligj te bere prej qeverise sime b..shqyer qe ka marre votat 50% te 50% te popullsise.

Aq me teper une nuk do te me duheshin as integrimi as vizat ne emer te Gomorrizmit.

Ai beri mire qe talli Europen homoseksuale.

E para shkruan aq shpesh sa kerkon te imponosh mendimin ndaj cdo diskutanti.Je nje kontradiktor i ceket, dhe me duket pak pasionant per kete ceshtje.

Une vetem jam pergjigjur shkrimeve te drejtuara mua, po te shikosh ka shume diskutante me te cilet nuk kam debatuar fare, e jo me tju imponoj mendimin. Sa per ceshtjen e pasionantit une pasionant ne cdo teme qe debatoj.

E para asnjehere nje ligj nuk ka te beje vetem me nje pakice ose shumice. Ligji eshte mardhenie dhe pasoje, e si rezultat ligji per martesat gey i perket edhe familjes sime qe nga une e deri tek femijet e mi.

Po patjeter ju perket nqs ti ose nje nga femijte e tu jeni gay, perndryshe asgje sndryshon ne familjen tende.

 

E dyta, ligji eshte rrjedhoje morale e psikologjise se nje grupi shoqeror te ndertuar prej shekujsh, dhe permirsohet ne kohe. Por nderkohe nuk kerkon te largohet prej psikologjise se teresise se grupit. Pra teresia e grupit eshte 95% ne rastin tone.

Po behet fjale per nje ligj qe respekton te drejtat e nje minoriteti, nuk e ke idene se cfar po flet. Po sikur ne shqiperi te kete vetem pese zezak kundrejte 4253752 shqipetareve, kjo do te thote qe zezaket nuk kane te drejte te jetojne me dinjitet dhe mbrojtejen e ligjit sepse nuk ka nje ligj posacerisht per zezaket? atehere te behet, edhe sikur per pese veta. Po greket,sllavet apo minoritete 2% she nuk paskan te drejeten tu njihet e drejta ligjore sepse nuk jane pjese morale e psikologjise te grupit tone shoqeror te ndertuar prej shekujsh? Po fete fetare me nje popullaritet me % te vogel?Pallavra.

Nese une do t`i jepja te drejten njerit prej femijeve te mij, brenda familjes sime, qe ai  te dilte nudo neper shtepi, me arsyetimin se ka trup te bukur dhe ka te drejte te veproje e nuk cenon askend, une do ta vecoja ate si thyes i moralit tim te trasheguar, dhe me kryesorja ate te mbajturit te ngrehines qe une me mundin tim dua ta kaloj ne brezat qe vine. Atij/asaj nese do ta quanin semundje, do ta kuroja, nese jo do ta vecoja te shpetonin femijet dhe niperit e tjere kur te vinin e te edukoheshin. Une ne asnje menyre nuk do t`i pershtatesha atij/asaj, megjithese eshte femija tim dhe sigurisht e dua.

 

Analogji e pabaze, ne nje shtet demokratik askush nuk e ka te drejten te vendos per moralin dhe prirjet e nje individi te rritur te pavarur, secili e jeton jeten ashtu sic e deshiron, leqe ne rastin konkret kemi te bejme me imponim natyror, me nje minoritet te mirefillte shoqeror,qe eshte gjithashtu pjese e moralit psikologjik te trrasheguar qe po flisje ti.

Keshtu i dashur ka ecur bota te pakten keto 4 mije vjet histori qe njohim. Une jam laik por mund te te kujtoj Testamentin e vjeter si domethenie historike, e nuk duhet ta denigrojme sensin e familjes ne te, sepse ka qene nje nga shtyllat e ngrehines qe quhet shoqeri.

Ku e sheh ti denigrimin e sensit te familjes ketu? Ligji nuk eshte imponues,eshte nje ligj per nje % shume te vogel te shoqerise , dhe nuk te imponon ty as te ndjekesh te njtin moral dhe as te njjtat prirje, dhe as nuk te imponon qe ti respektosh, ti mbaj ato parime qe ke.

 

Ne nuk duhet ne emer te lirise dhe ate qe kane qejf ta emertojne si norme demokratike ta kthejm ne Gomorra e Sodoma.

Nuk e ke idene se cfar po flet, dhe as nuk e ke idene se cfar eshte Gomorra e Sodoma.

 

Aq me teper une nuk do te me duheshin as integrimi as vizat ne emer te Gomorrizmit.

Po pse ti mendon se ky ligj eshte imponues dhe do te kerkoje ty te behesh gay?

Tmsoia,

perpara dy vjetesh, nje organizate qe mbronte te drejtat e komunitetit LGBT me kerkoi ti ndihmoja per nje strategji komunikimi pasi kishin vendosur qe te ecnin perpara me ca projekte te tyre dhe ne fillim dukej se e kishin vertet me pasion. Dhe ngaqe pashe se punonin seriozisht (kishin nje mungese shume te theksuar te femrave lezbike) shfletova ca gjera dhe bera nje draft se si ata mund te vazhdonin.

tani, jo se po jap mend, por po ndaj kete pervoje qe ne fund deshtoi per nje arsye te vetme: ata nuk kishin nje imazh, nje fytyre qe te dilte ne publik dhe te argumentonte per zgjedhjet e tij/saj dhe dalengadale kjo organizate pushoi se ekzistuari.

kur merr persiper te mbrosh nje kauze, duhet te kesh parasysh qe do te te sulmojne te gjithe, por e keqja ne te gjithe kete situate eshte fakti se publiku shqiptar eshte shume injorant dhe i manget me informacion. Ky vizibilitet i papritur do ta demtoje kauzen e tyre sepse jane te paorganizuar, nuk kane nje fytyre/imazh dhe ndersa kleri, apo dhe shume aktore te tjere i furnizojne mediat me mendime, opinione dhe argumenta, vete komuniteti gay ne shqiperi, qe jo se nuk ekziston, por qe nuk eshte fare i organizuar, keto dite po rri ne heshtje.

ne inboxin tim vijne cdo dite emaile, deklarata, regaime nga politika, NGO, e shume zyra shtypi, por pyes veten si ka mundesi qe nuk po reagon asnje NGO qofte dhe grupi per te drejtat e njeriut qe ka propozuar draftin, ne lidhje me kete ligj?! Kjo eshte vetvrasje, sepse kane nje momentum qe nuk do tu vinte dot kurre ne kete menyre sic u erdhi, si te thuash nje dhurate nga qielli smiley

dhe kjo eshte e trishtueshme. Sot, shqiptaret kane nevoje te informohen dhe kjo duhet te ndodhe me dashuri dhe me qetesi nga ana e atyre qe me shume se kushdo e kane pasion kete teme. Patjeter qe do kemi kete sjellje te medias, persa kohe qe homoseksualet, lezbike gay, trans, etj nuk kane nje ze qe te kuroje qofte imazhin e tyre, qofte argumentat e tyre.

Meqe ti te pakten, per arsyet e tua keto dite po mban nje qendrim te keshilloj te jesh me i qete dhe me i matur dhe sa me shume informativ, info info info, se vetem keshtu do cahet nje akull. Shoqeria keto dite ndihet e sulmuar nga ky vizibilitet i panevojshem dhe eshte shume normale qe te gjithe do dalin ne mbrojtje duke sulmuar, ndaj ne kete moment lipset nje sjellje gati e perulur dhe jo me shpate ne dore, perndryshe vetem sa do demtonte.

ndaj e shikoj me skepticizem deklaraten e berishes, sepse ai e di fare mire kte gje dhe ne fakt kete kerkon, te krijoje tymnajen, jo te zhduke diskriminimin.

dhe eshte e pafalshme, madje gati gati kriminale qe paskemi ca NGO qe propozokan nje ligj dhe ne kulmin e debatit ne vend qe te dalin publikisht dhe te artikulojne argumentat e tyre, fshihen dhe i braktisin njerezit ne menyre te tille qe te zihen e te grihen e mos gjejne dot rrugen e nje komunikimi normal mes tyre

 

 

 

 

Klajdi

Une thjesht po mbroj llogjiken, nuk eshte pune kauze per mua, por pune opinioni. Do te kisha deshire te ndihmoja me aq sa mundem por nuk jam as i prekur nga ky fenomen, dhe fatkeqesisht as ne pozita vendimmarrese. Une e kuptoj shume mire qe kjo eshte tymnaje e kryeministrit dhe asgje konkrete nuk ka per te dale nga kjo, por kjo nuk me ndalon qe te shpreh opinionin tim ne lidhje me kete ceshtje. Une e kam ne natyren time te jem me te dobetin dhe te ngre zerin aty ku shikoj padrejtesi pavaresisht situates.

Mua ky debat me ngjason me debatin e emigracionit ne vendet perendimore, ku ata me injorantet, jane edhe me te zellshmit ne akuzat drejt emigranteve. Per te mos folur pastaj per te kompleksuarit.

Eshte me te vertete per te ardhur keq qe nuk eshte ngritur asnje NGO dhe te pozicionohet publikisht pro-ligjit. Sic edhe e kam thene me siper edhe po te behet ligj asnje ne shqiperi nuk ka per ta ruajtur shume pallen, sepse ne Shqiperi ka makabritete me te medha se cifte homosh qe tolerohen ashtu sic nuk tolerohen ne asnje vend te botes.

Une mendoj se vetem ligjet dhe zbatimi i tyre do e zhnderrojne shqiperine ne nje vend me te vertete demokratik.

 

Ja kesaj i thone "Ligj sume". Po sa serizisht e paska marre ky zotnija Ttmsoia.

I verber je ti qe me philosophine tende perverte kerkon te besh pis ato gjera te pastra qe u kane mbetur shqiptareve pas gjysem shekulli roberie ne te cilen e mbajti ate Partia Jote (PP dhe trashegimtarja e denje e saj PS). 

Te pastra? Po sikur te jene te pista, por te fshehura me kujdes?

Sa per fene, feja le te jap keshilla per ata te verber qe vazhdojne dhe besojne akoma perrallat e saj, sepse ne nje shtet laik nuk ka pune ti tregoje dikujt qe nuk eshte fetar se si duhet te jetoj jeten e vet.

Ndoshta keta "te verberit" shohin shume me larg nga c'shohin disa te tjere te cilet shpesh here jane te ndricuar nga nje drite e dyshimte.

Pastaj... nqs. nje anonim si puna jote na paska te drejten te jape mendimin e tij rreth kesaj ceshtje, institucionet fetare nuk duhet ta kene kete te drejte?!

 Problemi eshte fare i thjeshte . Ne se do te duhej te nxirreshin LIGJE per cdo perceptim ( bindje , prirje , aftesi , cilesi , etj &nbspsmiley   te individit ...duke i pershtatur me forma MARTESORE...kjo tregon se ne shkollimin , edukaten e kesaj Kategorie qe do LIGJE per vecori , ka dicka te mbrapshte qe nuk shkon . Per me teper DEMTON , plagos rende - teresine e shoqerise NORMALE Njerezore dhe e shndrron ne nje shoqeri te LIRISE pa CAK , PRA JO VETEM EKZISTENCIALISHT E pamundur POR EDHE NJE FORME E tmerrshme KRIMI ...QE SI PASOJE DO TE SJELLE NJE GRUP TEPER TEPER kriminal  per te risjelle ne vija normale shoqerine  GAY- izmi as Lesbizmi nuk ka asgje te perbashket me Martesen Normale qe njihet .Askush nuk i pengon te bashkejetojne dhe ta perballojne jeten . Ne se ne te vertete shoqeria eshte e shqetesuar per diskriminimin e kesaj kategorie , le te nxjerre Ligje alternative per kete KATEGORI pa qene nevoja ti perfshije ne Jetesen e Bashkejetesen  e pjeses tjeter te shoqerise normale . Psh Taksa per te drejtat e tyre qe rrjedhin prej cilesise bythecore qe kane le te paguhen nga vete ata  dhe ne teresi te gjithe veprimtarine ekonomike financiare qe perfiton shoqeria normale me kete produkt familjeje qe njihet , ata le ta mbulojne me te ardhurat e tyre !Ne se u ha suma le ta kruajne njesoj si nje prirje qe dikush shkruan me doren e MAJTE E DIKUSH , ME TE DJATHTEN  . Akoma vazhdoni Ju me sumsat ???? Dhija ( Europa &nbspsmiley qahet , sqeperve ( Saliut - por jo shqiptareve &nbspsmiley i ha suma  smiley . Keta  flamurtaret te sumsave ketu tek PPU , si duket perfaqesojne interesa ekonomike financiare te donatoreve per Shoqnimet Cilivile  dhe si te tille e kane me te lehte te bejne nje grusht parash me sumen e te tjereve duke u shtire si te "alarmuar" e te cilivilizuar " me konservatorizmin e bythes se pjeses tjeter te popullsise .

Te ben pershtypje numrin e personave qe mesa duket jetojne ne perendim dhe persa i perket mentalitetit duket sikur sapo kane zbritur nga mali. Behet fjale per nje realitet qe ekziston dhe eshte i pranueshem ne cdo vend "normal" e te qyteteruar, dhe per shume prej nesh qe ka njohur e ka pasur e ka miq,  persona me orientim seksual te ndryshem nga ne dhe qe i pranon ata per ate cfare ata jane pa paragjykim. Se kuptoj sesi munden njerez qe kane pikepamje kaq radikale, ekstreme ne vendet perkatese te mos guxojne ti bejne keto pikepamje te njohura tek punedheneset e tyre apo edhe miqve apo personave perreth tyre dhe  te jetojne me kete lloj dyzimi ku ndyrshe flitet e jetohet ne shqiperi dhe ne forume te tilla si anonim dhe ndryshe ne vendin ku jetojne dhe ne jashte anonimitetit.

toni

Jam i bindur qe shume prej atyre qe jan pro ligjit ketu ne anonimitet jane me kritike dhe realiste mbi homoseksualitetin ne realitet, dhe ata qe jane aq radikale dhe ekstreme  ne anonimitet jan komplet ndryshe ne realitet ne vendet ku jetojne dhe kur kan te bejne me homoskesuale.

Kjo eshte nje dukuri e njohur nga psikologjia.

Homoseksualiteti eshte ves, si shume vese te tjera ne shoqeri. Vetem naivet besojne se shoqeria e sotme eshte me e perparuar se shoqerite e kaluara, vetem naivet besojne se moderne = me e mire. Nuk eshte aspak keshtu! Homoseksualiteti dhe prostitucioni kane ekzistuar qe ne fillimet e njerezimit, por kjo nuk i ben ato dukuri te pranueshme ne shoqeri. Historikisht keto dukuri jane luftuar me armen me efikase qe ka shoqeria, ate te perbuzjes. Jane perbuzja dhe opinioni publik ato ruajne homeostazen dhe qe i vene njefare freri perhapjes se veseve ne nje shoqeri. Ne kete drejtim, shoqeria shqiptare eshte akoma e shendetshme, sepse ende reagon ndaj te demshmes.

Mbaj mend qe para 5 vjetesh, ne nje leksion sociologjie, te gjithe studentet e kursit reaguan kunder profesorit qe po thoshte se tani nuk lejohet qe prostitutat te quhen me kete emer, por duhen quajtur punonjese seksi. Kurveria eshte profesioni me i vjeter ne bote, por ne asnje menyre nuk eshte perqafuar me lehtesi nga ndergjagja njerezore, jo thjesht per mendjengushtesi apo injorance, por perkundrazi, per faktin se zgjuarsia kolektive i di mire pasojat e perhapjes se veseve te tilla.

Dikush me lart permendi faktin qe ne Kaliforni nuk u miratua ligji per martesen brenda gjinise. Kjo i ve kapak pretendimit se kjo dukuri nuk pranohet per shkakt te intolerances apo injorances. Kjo dukuri nuk pranohet nga mendja e shendoshe dhe me intelekt. Pike.

 

jo, tani, per hir te informimit dhe per hir te se vertetes duhet te te them ca gjera qe uroj ti mirepresesh si njeri qe ke marre pjese ne auditore universitare:

ti e di nga vjen fjala simpozium? Eshte konsoliduar nga nje seri metodash filozofike, njerezore dhe historike qe vete Sokrati, Platoni e shume te tjere, te cilet kane krijuar bazat e mendimit mbi te cilen u zhvillua qyteterimi i sotem, ka praktikuar - Mblidheshin ne darka te ndryshme me miq te ndryshem, dhe pasi tavolina zbrasej nga ushqimi, linin mbi te vetem gotat e veres dhe gjithe te ftuarit diskutonin mbi nje teme te caktuar qe zakonisht e zgjidhte i zoti i shtepise.

Tani qe po te flas kam ne duar nje liber te rralle, te botuar ne greqi dhe te perkthyer ne italisht (une kam versionin italisht): Platoni, qe ne nje nga keto darkat ku merrnin pjese Fedro, Puusania, Aristofani (e mban mend, ai i bretkosave smiley ) dhe disa te tjere propozon te flasin per dashurine e sinqerte dhe per madheshtine e asaj ndjenje.

I gjithe libri bashke me shpjegimet, eshte nje riprodhim i "simpoziumit" te bere ate nate ne Greqine e lashte. Dhe ti, qe mendon se homoseksualizmi eshte nje ves, do te skandalizoheshe po te lexoje se ne ate kohe, ne djepin e qyteterimit boteror, pavaresisht se mbi 20 burra, disa gjenerale ushtrie, disa politikane, disa filozofe, disa shkencetare, e disa te tjere pa asnje profesion, e percaktonin dashurine ideale vetem si dashurine mes nje mashkulli dhe nje mashkulli tjeter.

Eshte botim mes nje kolane te pergatitur nga Angela Campana "Classici dei pensiero".

Dialogu ne kete simpozium, ka te beje me Erosin dhe me mendimin filozofik qe ata 20 e kusur njerez qe kane bere histori, kishin rreth kesaj ceshtje.

Nese do flasim per te verteten, duhet te dish se e verteta eshte relative, se ajo ka lidhje me nje mije kusure qe ka kaluar nje x shoqeri derisa ka formuar mendimin e vet, paragjykimet, opinionet dhe qendrimet e veta. Po! Eshte ves, por eshte ves per mendimin mbizoterues te shoqerise shqiptare.

Nese ky mendim i shoqerise shqiptare eshte e verteta absolute, une tani, sinqerisht nuk pres ta mesoj kete te peshku pa uje, pavaresisht respektit maksimal qe kam per cdo opinion ne lidhje me kete ceshtje

 

 

 

Por per keto fjale te Oscar Wilde, cfare mendimi ke?

Ne kete rast behet fjale per nje rast specifik, me i vjeter dhe me i ri, por gjithmone gay...

Wilde: "The love that dare not speak its name" in this century is such a great affection of an elder for a younger man as there was between David and Jonathan, such as Plato made the very basis of his philosophy, and such as you find in the sonnets of Michelangelo and Shakespeare. It is that deep spiritual affection that is as pure as it is perfect. It dictates and pervades great works of art, like those of Shakespeare and Michelangelo, and those two letters of mine, such as they are. It is in this century misunderstood, so much misunderstood that it may be described as "the love that dare not speak its name," and on that account of it I am placed where I am now. It is beautiful, it is fine, it is the noblest form of affection. There is nothing unnatural about it. It is intellectual, and it repeatedly exists between an older and a younger man, when the older man has intellect, and the younger man has all the joy, hope and glamour of life before him. That it should be so, the world does not understand. The world mocks at it, and sometimes puts one in the pillory for it."It is beautiful, it is fine, it is the noblest form of affection. There is nothing unnatural about it.

Ky eshte argument??? Fjalet patetike te nje homoseksuali nuk perbejne kurrfare argumenti qe kjo gje eshte e natyrshme. Kjo dukuri ka ekzistuar dhe do ekzistoje, si cdo ves tjeter, por fakti qe ekziston dhe qe disa njerez te njohur flasin ne favor te tij (sepse koha dhe rrethanat ua lejojne kete), nuk e ben aspak te pranueshem dhe te mire.

Tani kam une nje pyetje ne forme ekuacioni dhe dua nje pergjigje. Nese shkencerisht, meshkujt kane vdekshmeri me te larte se femrat (per shume shkaqe si: fiziologjia, aksidentet, patja ne dispozicion e mjeteve vdekjeprurese, lufterat etj etj) dhe nese nje pjese e meshkujve ciftohen me njeri tjetrin (dhe te mos harrojme se numri i femrave lezbike eshte teper i ulet per t'u marre ne konsiderate), sa femra ne kete bote mbeten te paciftuara, te frustruara, qe u shkelet e drejta legjitime per jete seksuale, femra qe tani kane filluar te kerkojne te ligjerohet poligamia sepse nuk duan te rrine me vetem apo te gjuajne burrat e te tjerave?  Sa e bukur eshte per nje femer qe te konkuroje me kolegun apo shokun e saj per nje burre tjeter? Cfare ka normale ne kete mes dhe ku e sheh zgjidhjen e kesaj plage sociale? Nese ciftimi me gjinive qenka gje e natyrshme, a nuk mendon se "Natyra" do ia kishte gjetur zgjidhjen ketij problemi?

 

 

 

mos u bej qesharak/e se nje femer ska per tu ciftu asnjehere me nje mashkull gay, do ligji apo jo!

Nese behet ky ligj, te jesh i sigurt se te nesermen, ti nuk do ndihesh gay (nese je hetero), e nuk do ndihesh hetero (nese je gay).

Gay behesh, nuk je! I pamoralshem behesh, nuk lind i tille. Qekur doli moda e gay-llekut, u shtua numri tyre. Nuk eshte se kane qene aty dhe jane fshehur. Aktiviteti homoseksual lind ne disa rethana te caktuara, ashtu sic lindin edhe veset ne rrethana te caktuara, por perhapen nese u lihet rruge e lire.

Homoseksualet zakonisht vijne ose nga shtresa te pasura ose nga burgjet, njerez te velur qe duan te provojne gjera te reja, ose njerez te frustruar qe nuk durojne pa seks. Ky eshte fakt dhe po e njohe historine do me japesh te drejte.

Akoma s'mi je pergjigjur pyetjes, ca behet me gjithe ato femra qe ngelen te paciftuara?

Tani, femrat qe nuk ciftohen dot se sgjejne dot burra hetero, une ne fakt nuk u keshilloj tua hedhin fajin burrave homo! Kaq te veshtire e ke te mos e kuptosh kete gje? Pastaj, mbi te gjitha fyen femrat e paciftuara!

pastaj, meqe mendon se u bekerka njeriu gay, ti qe je hetero kur vendose te behesh hetero?????? Dmth, u zgjove nje dite te bukur dhe vendose se do jesh hetero? Kur ndodhi kjo dhe nese nuk e ke bezdi me thuaj se cfare mendove ate dite dhe cili argument te bindi qe te vendosje te ishe hetero?

Femrat nuk ua vene fajin homot, por shoqerise qe duke mbeshtetur kete ves te ndyre, i terhq meshkujt drejt tij.

Une jam mashkull normal, pa trauma psiqike, fizike, dhe orientimi im seksual shkoi ne drejtimin e duhur qe ne momentin kur, si cdo femije mashkull, fillova te identifikohem me figuren e babait. Nese kjo gje nuk ndodh ne kohen e duhur, per shkaqe si: mamaja ka qene kurve dhe nuk te ka dhene shans te kesh baba, babai ishte i dhunshem per njemije e nje arsye, babai eshte ne mergim per arsye ekonomike dhe ti nuk ke rreth familjar si xhaxha/daje/vella te madh etj per t'u identifikuar, atehere, zhvillimi psikoemocional i femijes mashkull shkon per lesh. Kjo sipas psikologeve te deri para dy dekadave (para se DSM 4 te ndryshohej) dhe sipas atyre bashkekohore qe nuk kane frike te jene politically incorrect. Nese e gjete veten te ndonjera prej arsyeve te mesiperme, kerko pak me thelle.

 

Tani kam une nje pyetje ne forme ekuacioni dhe dua nje pergjigje. Nese shkencerisht, meshkujt kane vdekshmeri me te larte se femrat (per shume shkaqe si: fiziologjia, aksidentet, patja ne dispozicion e mjeteve vdekjeprurese, lufterat etj etj) dhe nese nje pjese e meshkujve ciftohen me njeri tjetrin (dhe te mos harrojme se numri i femrave lezbike eshte teper i ulet per t'u marre ne konsiderate), sa femra ne kete bote mbeten te paciftuara, te frustruara, qe u shkelet e drejta legjitime per jete seksuale,

Vetem ekuacion qe s'ishte kjo pyetje... smiley Me fal ne se po hyj keshtu si pyke, ndoshta s'ma kerkon mua kete pergjigje, por po skanoja komentet dhe kjo me beri pershtypje. Or mik, po c'na e paraqet sikur numri i femrave te paciftezuara eshte hall kaq i madh. Une hall do quaja te fitoja llotarine, jo kete smiley . Jam i sigurt qe po ta kerkonte nevoja shume peshkatare, une midis tyre, do te zotoheshim te benim pjesen tone si qytetare te mire te zbutnim sadopak problemin e frustimit te femrave te paciftezuara. Jam i sigurt qe s'do te kishte boshllek ne ate drejtim.

However, you have a point related to the question of gay marriage. Ne qofte se shteti, ne menyre arbitrare do te vendose te institucionolizoje martesen e homoseksualeve, ne emer te te drejtes se tyre te parevokueshme te "te gezuarit te jetes", atehere une nuk shoh ndonje aresye se pse u duhet mohuar kjo e drejte poligamisteve. Shkurt muhabeti, do te krijohej nje precedent (i rrezikshem) jo vetem per poligamine, por per gjera te tjera te cuditshme apo jo-normale per normat morale apo ligjore te nje shoqerie.

 

Agree smiley Por provoje t'ja thuash pak kete ketyre zonjushave te peshkut se te hidhen ne fyt pa u munduar te reflektojne as dy sekonda smiley

Une nuk jam per poligamine, por nese duam te mbrojme homoseksualitetin, atehere pse te mos ligjerojme seksualitetin, se... ne fund te fundit "te gjithe jemi te barabarte".

Ttmsoia, edhe nje here . me duket se nuk arrin ta kuptosh.

Pak koncizitet;

Ketu po flasim per ligjin. Pra ligji rregullon marrdheniet e mija, te familjes sime.  te grupit tim, ky grup social qe flasim eshte ne Shqiperi ( jo ne Angli nga shkruan ti teorikisht). Grupi social timi, kerkon te beje nje ligj qe te rregulloje mardheniet e mia me ta. Thua ti qe ai behet per ta... Por ai behet ligj, dhe ligji me detyron mua dhe grupin 95%-ndesh ( ligji ka detyrim per tu zbatuar, nuk eshte konceot me pasi pasi behet) qe ata te cmendur, deviate, intransigjente, quaji c`te duash te kene mardhenie detyruese(ligjore)pranimi me mua.

Kete une nuk e dua me detyrim( me ligj).

Ata le te bejne cfare te duan, te rrine ku te duan, por ne asnje menyre te mos me detyrojne mua te kem mardhenie me ta me detyrim( me ligj).

Besoj dhe e kam kete te drejte.

Pastaj kete te drejte e kam morale, e kam te trasheguar sociologjisht, apo nga ana fetare, ose edhe pozicionuar si trashegimi kombetare,  ky problem eshte ajo qe une nuk mund ta diskutoj me ty, e jo aq me teper me femijen tend qe rritet ne Londer, Amsterdam etj. dhe eshte protestan  a mormon i konvertuar, por kurresei ne familje te besimit katolik, musliman a ortodoks te krishter ne Shqiperi.

Dhe tjeter, dyfytyresia qe shkruan per ata qe mendojne ndryshe dhe shkruajne ketu ndryshe, eshte dyfytyresi qe nuk obligon askend ne kete diskutim. Radikalet ti duhet ta kuptosh mire qe jane perjashtues. Psh, une nuk mund te dikutoj me nje enverist radikal dhe kaloj menjane.

Ky eshte vetem nje reagim per femijet e mij qe nuk dua te rriten, te shkollohen, te punojne e te japin e marrin, me b..q.. e qe i mbron ligji.

Ata le te bejne cfare te duan, te rrine ku te duan, por ne asnje menyre te mos me detyrojne mua te kem mardhenie me ta me detyrim( me ligj).

mos e banalizo muhabetin. Pse ke frike se do te te martojne me zor he?

po kjo?

Asnje popull pa det nuk behet i madh. Nga shkretetira njerezit ikin, si ike ti. Aty nuk ka uje dhe mendja e njeriut thahet, trupi dobesohet dhe fantazia ndryshket.

Popujt qe i kthejne kurrizin detit nuk do kene kurre nje te ardhme te sigurt. Nese turqit do ta donin detin, ata do ta kishin mbajtur Durresin, por pasi e moren ia kthyen prape Topiajve, sepse e kosnideruan te panevojshem. Ndoshta Vlora do perfitoje nga kjo bezdi dhe do t'i shpetoje pushtimit. Ne do te mbetemi ne burg, duke pritur qe venecianet ta blejne Vloren dhe te lirojne te burgosurit e Balshes duke i zevendesuar me te burgosur te tjere. Atehere une do te kthehem ne fshatin tim dhe do te kerkoj luftera te tjera per te shitur arme. Ose ndoshta do te kaloj ne anen e turqve dhe do t'i mesoj ta duan detin dhe ta pushtojne Vloren, sepse venecianet kane armet e tyre dhe atyre une nuk do t'u duhem. Jeta me ka mesuar ta gjej vete rrugen time.

Kembengulja, vullneti dhe frika jane armet e mia. Familja nuk me la asnje pasuri qe mund ta perdorja dhe m'u desh shume kohe derisa kuptova se njerezit duhet t'i frikesosh qe te te pranojne. Njerezit bejne gjithcka nga frika. Nese nuk te kane frike, te vrasin, nese te kane frike mund t'i perdoresh pa i vrare, thoshte Hamiti duke mbyllur syte mbi ballin e Otellos.

Otello mendonte per shkretetiren dhe supi i rendonte nga mendimet e cuditshme te Hamitit. Duke jetuar cdo nate me te, ai filloi te besonte se burgu ishte nje vend ku fati e kishte sjelle per te njohur burrat e vertete.

As doktori dhe as Albano Contarini nuk ishin burrat e duhur, nga te cilet njeriu mund te mesoje se si fitohet jeta e vet. Te dy kishin lindur te pasur, afer detit dhe familjet e tyre ia kishin siguruar te ardhmen.

Hamiti kishte lindur i varfer dhe duke kontrolluar friken e burrave si dhe nevojen e tyre per lufte, u kishte shitur arme. Ai u jepte njerezve ate qe u duhej. Ne pergjithesi, u jpete siguri.

Edhe tradhtite qe bente ishin te sigurta. Ai i njihte burrat me mire se kushdo dhe duke mos i patur frike, i donte. Otello e ndiente se Hamiti i kishte hapur nje dritare te re, per te pare boten. Megjithese dashuronte Desdemonen, dashuria per te cilen i kalonte nga zemra, me Hamitin kishte nje lidhje tjeter dhe respekti per te, duke u shtuar, i mbushte trupin. 

Kur ndodhte qe ai nuk vinte naten ne dyshekun e tij, Otello merzitej. Megjithese nuk e donte, kishte nevoje ta kishte afer, t'i ndjente doren qe i kalonte mbi bark, t'i nuhaste eren e flokeve, te ngrohej nga kembet e tij te ashpra dhe te sigurohej se forca e tij do ta mbronte nga te papriturat e burgut.

Hamiti ishte nje burre i forte, jeta e te cilit i ngjante asaj te nje ushtari qe e mbron dashurine, pavaresisht se lufton ne kala te ndryshme. Kur i duhej te tradhtonte, ai tradhtonte kalate, por jo flamurin e dashurise. Gjate kater viteve qe qendroi me te, Otello, per here te pare ne jeten e vet, pati me shume siguri se rrezik. Megjithese nganjehere, duke mos iu shmangur magnetit te tradhtise se vet, ai zhdukej duke fjetur me te burgosur te tjere, prape kthehej te Otello.

Kur vinte ishte me i etur dhe shume me i menduar. Si cdo tradhtar i penduar, fuste koken nen sqetullat e Otellos, e ledhatonte, e puthte, ia kalonte doren brinje me brinje sikur te ishte mbi nje piano, pastaj hipte siper pianos duke fishkellyer, duke kercyer, duke u dridhur, duke u djersitur dhe pasi e zgjaste kete loje per nje kohe sa me te gjate, lodhej dhe binte perdhe duke e mbytur me trup ritmin e asaj muzike te njohur.

Otello shtrihej bri tij me fytyren ne toke. Ndoshta ky ishte i vetmi ndryshim mes dashurise se nje burri dhe te nje gruaje. Kur nje burre dashuron, ai sheh token, kur dashuron nje grua, ajo sheh qiellin. Por megjithese bente dashuri, Otello nuk dashuronte. Dashurine e ruante per nje shishe qelqi per Desdemonen. Hamiti e ndihmoi ta mbante atje, brenda trupit te vet, te sigurt dhe te virgjer, pa e thyer dhe pa e ciflosur, sepse ne burg gjerat e shtrenjta eshte e veshtire t'i mbash te paprekura.

Hamiti nuk kishte nevoje per dashurine e tij dhe nese do t'i duhej, do kishte arritur t'ia merrte. Megjithese ne burg ka kohe sa te duash per te folur, ai nuk e pyeti kurrre per te shkuaren e tij, ndoshta duke mos dashur te dinte gjera, te cilat do ta kishin lidhur shpirterisht me trupin e Otellos. Duke qene i perkohshem, Hamiti nuk donte ta lendonte. Ndryshe nga Stefan Gjika, nuk donte t'i linte plage. Dhe, duke qene nje burre i vertete, nuk pyeste kurre per grate. Vetem nje here e pyeti per doktorin. Te ka prekur me dore, i tha. Po, i tha Otello, duke i treguar zingjiret e plageve mbi bark. Hamiti filloi te qeshte. Desha te them, a ke fjetur me te, e pyeti pa e pare ne sy. Otello mohoi me koke duke u skuqur si nje vajze e vogel. E dija, u pergjigj Hamiti. Prandaj besoj se nuk e ke vrare ti. Stefan Gjika ishte nje maniak dhe nuk donte asnjeri qe nuk ishte i semure. Ai i urrente turqit dhe thoshte se murtaja ishte me e shendetshme per njerezimin, sesa pushtimi i tyre. Otello e shikonte me sy te heshtur, duke u perpjekur ta bindtte se Stefan Gjika ishte nje doktor dhe jo nje luftetar.

Otello, Arapi i Vlores, Ben Blushi, Tirane 2009

 

Ca duhet te kuptoje robi nga kjo??? Jam i sigurte qe shohim gjera te ndryshme te kjo pjese. Njelloj si me poezine, gjithkush sheh ate qe ka deshire, pra sheh veten.

E verteta nuk eshte relative! Te verteten njerezit duan ta kuptojne relativisht. Te pelqeu, s'te pelqeu, e verteta eshte NJE.

Wow... cfare stili Ben Blushi!

Une nga kjo kuptova se ka te drejte Elsa Ballauri kur thote se "ka edhe politikane ne parlament qe jane gay" smiley Eshte veshtire te mendosh se keto pershkrime kaq te gjalla marredheniesh ndermjet meshkujsh jane thjesht produkt fantazie. Nuk them se Blushit i mungon fantazia, por eshte njecike pertej saj.

E mer Klajd smiley .......e percaktonin dashurine ideale vetem si dashurine mes nje mashkulli dhe nje mashkulli tjeter.....!!!!!!! Ja me se fundi nje mendim i referuar ne Historine e Njerzimit . Por fatkeqesisht kunder sumtekelekeve. Edhe sot , dashuria nuk eshte percaktuar si Definicion , ose ka aq percaktime sa qe mund te pranosh i LIRE ke te duash deri ne infinit smiley  Ama...( ca pika sepse jane shume te vlefshme kur do te perqendrohesh  pa spacio smiley...pra nje gje eshte shume e QARTE . Ne asnje vend ,ne asnje shkrim ,ne asnje kohe , ne asnje rresht , ne asnje menyre , ne asnje histori te medhej e te vegjlish ....DASHURIA nuk eshte e barazvlere me Seksin . Ndersa BYTHIZMI ose GAY-izmi eshte i saktesuar vetem si produkt i shkarkimit dhe parapelqimit seksual nepermjet anusit . Kushtet dhe prirjet ne te cilat ndodh ky fenomen jane me te qarta po te lexosh literature mbi  JENICERET ( jo anetaret e shoqerive civile qe mbrojne martesen e bytheceve si nje akt normal ) smiley

Kam dhe nje pershtypje personale per aftesine e te lexuarit dhe te kuptuarit ( vetem per kete rast ) per te cilen jam i bindur se e KEQINTERPETON . Ne se flet per ate kohe kur FEMRA trajtohej ne moralin shoqeror si nje " brinje " per tu lepire per qejf te mashkullit , si monstra dhe kampioni ose e-Talloni i "tradhetise " dhe "pabesise " je duke u ngatruar keqas me vetveten .Ti shkeputesh gjerat nga situata e TERESISHME ne te cilat jane edhe theniet qe i shoqerojne , edhe argumentet qe dalin....por gjithsesi te mbeshtetura nga koha  Konkrete e njerezve Konkrete ne nje teren MORAL Konkret e shoqeri Konkrete .....eshte thelbi i Pelivanizmit ! Jeta e Cesarit per emrimin e kalit te tij sim SENATOR i PERJETSHEM eshte me domethenesja qe kuajt nuk mund te jene ne cdo KOHE Senatore smiley

po te informoj dhe po tentoj te ta thjeshtoj, meqe per here te pare munda te te lexoj deri ne fund smiley

ok, homoseksuale qenkan ata qe e likan sumen e lire smiley

Po ai cuni qe ndjen dashuri dhe emocione te forta ndaj cunit tjeter, a eshte homoseksual?

Po ajo goca qe ndjen ndoshta dhe me shume se kaq, karshi goces tjeter, a quhet homoseksuale ajo?

Dhe e fundit, meqe po flasim per martesen. Ti martohesh me gruan tende vetem se seksi ju shkon mire, apo se vec seksit keni dhe ca gjera te tjera shpirterore qe doni ti ndani me njeri tjetrin smiley

Tani, meqe smund te thuash se do vdesesh injorant, ngaqe zoti ta dha mundesine te informohesh qe homoseksualiteti nuk ka te beje vetem me seksin por edhe me ndjenjat karshi njeri tjetrit, ti cmendon per ata te shkrete (qe ne fakt ndihen fatlume) te cilet dashurojne njeri tjetrin? smiley

dmth, e leme seksin, dhe hajt te flasim per dashurine, se jam i sigurt kjo ka me shume rendesi

Une personalisht e denoj homoseksualitetin, pasi e konsideroj devijim nga natyrshmeria e marrdhenies seksuale. 

Une jam besimtar i krishtere, protestant.

Nga kendveshtrimi i bindjeve te mia, e denoj homoseksualitetin, pasi e konsideroj dicka te pashendetshme per njeriun, fizikisht, moralisht dhe shpirterisht.

Por, perhere nga kendveshtrimi i bindjeve te mia, konsideroj te pashendetshme, ne shume rrafshe, edhe sjellje te tjera, si p.sh. duhanpirja.

Duhanpirja eshte nje nga shkaktaret kryesore te vdekjes ne bote.

Shkaktare te tmerrshme vdekjesh jane edhe ushqimet e pashendetshme, te ashtuquajturat junk food.  

Nga kendveshtrimi i bindjeve te mia, edhe duhanpirja, edhe konsumimi i ushqimeve te pashendetshme jane sjellje te denueshme.

Ama, fakti qe une i konsideroj homoseksualitetin, duhanpirjen, konsumimin e ushqimeve te pashendetshme, e keshtu me rradhe, sjellje te denueshme, nuk me autorizon te kerkoj imponimin me ligj te ndalimit te tyre!

Kjo per faktin se jam i bindur se cdo njeri gezon liri te plote e te pakufizueshme te vendose mbi fatin e jetes se vet, dhe te menyres sesi deshiron ta jetoje ate.

Ne kete linje, une jam i mendimit se nje cifti homoseksual nuk i duhet ndaluar me ligj te organizoje jeten e tij sipas deshires edhe ne rrafshin juridik - permes institucionit te marteses.

Ne kete pike kam vetem nje rezerve, ate te femijeve.

Une p.sh. jam kategorikisht kunder dhenies se autorizimit te adoptimit te femijeve nga ciftet homoseksuale. Ashtu sic jam kunder dhenies se ketij autorizimi atyre cifteve qe nuk garantojne katerciperisht aftesine per tu kujdesur dhe per ti rritur femijet ne nje mjedis te shendetshem.

Kjo per faktin se une e konsideroj homoseksualitetin sjellje jo te shendetshme dhe ndersa te rriturit kane mundesine e zgjedhjes, qofte kjo edhe e gabuar, te miturit nuk e kane.

 

 

 

 

 

 

 

te te them nje gje sinqerisht? Une jam i krishtere gjithashtu, jam protestant gjithashtu (mua sme pelqen ta identifikoj veten sipas ca terminologjive qe shoqeria i ka vendos, po hajt mo, po e them me shume qe te merremi vesh e te na marrin vesh).

Kur kam qene i vogel, ia kam dhene jeten Jezusit dhe jam i sigurt se pavaresisht qe nuk i jam dedikuar atij kohet e fundit, une shpetimin nuk e kam humbur, e sighurisht e kam kuptuar shume mire. A merremi vesh tani mrekullisht me njeri tjetrin (pavaresisht se do fillojne tani komentet nga gjithe robt qe kete "kod komunikimi" qe ti si i krishtere e kupton, ata as qe e perfytyrojne dot)?

ok, jam i sigurt se merremi vesh: nje prej miqve me te mire te shoqerise sime eshte gay, eshte jashtezakonisht normal ne jeten e perditshme, madje ka nje energji dhe nje botekuptim aq te bukur sa me menyren e vet na ka ndikuar te gjitheve. Dhe nga te gjithe ne, ai eshte me i dashuruari! Dhe dashuron nje tjeter person si ai, gay, dhe kete nuk e ben sepse trupi ia kerkon, sic ia kerkon duhanin. Jo, e ben sepse kete ia kerkon shpirti.

Me ndihmo, si vlla ne Krisht, qe ta kuptoj: Zoti qe e njef me mire se une e se ti ate lloj dashurie, do ndiente neveri?

Nese me sjell ca vargje nga dhiata e vjeter ketu, nuk ti pranoj sepse ato, sipas mendimit tim, kane te bejne me prostitucionin mashkull-mashkull, jo me dashurine mashkull-mashkull. Me sill te lutem, nese ke, ndonje varg qe te ma heqe dilemen se c'mendon zoti per shokun tim (dhe te lutem, mos e fyej ndjenjen e tij me te madhe, me duhanpirjen)

mund dhe ti kerkosh krishtit te te ndihmoje te kuptosh, lutju me pare te te hape zemren e mendjen per te kuptuar.

Une e kam bere, edhe per pikepyetje te tjera per gjithe jeten e njerezit qe me rrethon dhe te inkurajoj te besosh se sme ka lene asnjehere pa pergjigje

smiley

e kam sinqerisht, provoje njehere

Shiko, une te falenderoj per komentin.

Une vete mendoj se, nga pikepamja teologjike, nuk ka pike dyshimi se Bibla (Dhjata e Vjeter dhe ajo e Reja) e denojne homoseksualitetin.

Une vete mendoj gjithashtu se Bibla eshte fjala e Zotit, keshtu qe, ne mungese te burimeve te tjera te besueshme, preferoj ti permbahem asaj.

(Personalisht, ne fushen e besimit, preferoj ti permbahem sa me shume Fjales, dhe sa me pak qe te jete e mundur 'perjetimit', apo pervojes sime vetjake, pasi e kuptoj se keto te fundit jane shume te lekundshme.)

Persa i perket shembullit qe solle ti une deshiroj te te ve ne dukje disa ceshtje:

e para, eshte sh e veshtire, shpeshhere, te dallojme dashurine (love) nga lakmia e mishit (lust);

e dyta, kemi disa lloje dashurish, ate AGAPE, qe eshte dashuria per Zotin, ate PHILOS, qe eshte dashuria vellazerore dhe se fundi ate EROS, qe eshte dashuria per nje njeri specifik (normalisht, te seksit te kundert). Mendoj se eshte relativisht e lehte, ne kushte dhe rrethana te caktuara, te perzjesh, apo ngaterrosh PHILOS-in me EROS-in.

e treta, tundimi i mekatit i paraqitet shpeshhere (kurdohere?) njeriut ne forma sa me te pranueshme per kete te fundit. Historia Biblike e tundimit te Eves p.sh., na flet per nje Satan te shnderruar ne gjarper me flete, i cili arsyeton me Even dhe arrin ta bindi ate se vete Zoti e ka lejuar mekatin!

Keshtu i dashur.

 

 

 

 

Gay behesh, nuk je!

ceruleuss,

nuk me ktheve pergjigje. Ti kur vendose te behesh hetero?

pergjigjen e ke me lart. maybe you missed it.

Posi, ja:

Une jam mashkull normal, pa trauma psiqike, fizike, dhe orientimi im seksual shkoi ne drejtimin e duhur qe ne momentin kur, si cdo femije mashkull, fillova te identifikohem me figuren e babait. Nese kjo gje nuk ndodh ne kohen e duhur, per shkaqe si: mamaja ka qene kurve dhe nuk te ka dhene shans te kesh baba, babai ishte i dhunshem per njemije e nje arsye, babai eshte ne mergim per arsye ekonomike dhe ti nuk ke rreth familjar si xhaxha/daje/vella te madh etj per t'u identifikuar, atehere, zhvillimi psikoemocional i femijes mashkull shkon per lesh. Kjo sipas psikologeve te deri para dy dekadave (para se DSM 4 te ndryshohej) dhe sipas atyre bashkekohore qe nuk kane frike te jene politically incorrect.

Konkluzion: Zhvillimi psikoemocional heteroseksual eshte the default development. Cdo rruge tjeter qe merr ky zhvillim eshte devijim.

Nuk po e vazhdoj me teorine e "dominimit "  smiley por po te pergjigjem me disa vargje te nje shokut tim te vjeter te cilat ja kam vleresuar si nje pergjigje mjaft e mencur per dashurine , por qe donte ti ndante me MUA dhe VETEN  si paradhenie per te qene te orientuar per Moden e Bytheceve kur beheshin perpjekje teorike per ta ngateruar me DASHURINE ne vitet 70 me lloj lloj lesbikesh te pas Woodatockut dhe pas "nginjjesh ne jeten monotone  " te manjateve multimilionere ! 

Kur dashuron me thane c'ndjen / femer epsh , femer ndjenje , femer njeri / i pyeta me c'kuptim e kane dhe nuk mu pergjigjen / thashe thjesht : Ndjej Dashuri !!!! Besoj deri tani nuk ke sjelle shembuj te ketij Kalibri .Keshtu qe verejtjet dhe pyetjet eshte mire ti adresosh tek boshlleku perceptues i cdo feminori pas modave bythecore !!!!!! Sidiomos pas WOW-e smiley

Po ai cuni qe ndjen dashuri dhe emocione te forta ndaj cunit tjeter, a eshte homoseksual? Thjesht eshte i semure . Ne se e ke Mik dhe te afert dhe me te vertete e doni KUROJENI sa me shpejt per ta kthyer ne normalitet . Aio duhet te vleresohet si NJERI se pari , pastaj si prirje bythecore !

ok, pa e kuptuar as ti, akulli u ca smiley

1. i ndave paragrafet dhe kjo eshte dite historike per peshkun pa uje

2. me ne fund, po i shef si qenie njerezore ca njerez...

smiley keep going like this smiley dhe open minded, gjithmone

Thjesht eshte i semure . Ne se e ke Mik dhe te afert dhe me te vertete e doni KUROJENI sa me shpejt per ta kthyer ne normalitet

Sic e thashe edhe ne nje postim me lart, une kam nje rast konkret te nje te njohuri qe doli i veshur holle ne mes te dhjetorit dhe u kthye ne shtepi pas dy oresh i semure rende me homoseksualitet.

Kalvari per mjekimin e tij ishte me te vertete i lodhshem, por i pasuksesshem. I provoi te gjitha... qe nga caji e aspirina e deri tek elektroshoku e ritet voodoo.

Per fat te keq edhe ne vitin 2009 farmacite (gjoja moderne), nuk kane asnje lloj ilaci apo vaksinimi kunder homoseksualitetit.

Edhe une kam nje komshi, qe duke qene mire e bukur, nje dite pati nje deshire te forte per te uleritur . Pas ca hyrje daljeve pa rezultat ne psikiatri, vetedijes se tij per gjendjen dhe perpjekjeve per t'u sheruar, akoma edhe sot e kesaj dite nuk i kontrollon dot pamjen e "miqve te paftuar" dhe nuk e permban dot veten nga te uleriturit. Dhe, me beso, ai ka deshire shume te forte per t'u sheruar. Ndryshe nga miku yt.

Jooo! smiley

C'a thu?

Kjo eshte e hershme, une do thojsha "e perhershme" sepse  baba jem gjithmone e thote ne muhabet! !

S'e paskam dite qe qeka e rralle!!

P.S.

Ej, para nja dyditesh t'kujtova se ishte i' konge n'TV qe po thojte ai robi "Shperrlaji t'lijtat"! smiley

Ishte nga Struga m'duket kantautori!

P.S.1.

Para ca ditesh, ishte i' goce k'tu ke Peshku, u kenaq me llafin "ujti"!! smiley

Se kishte nigju noi here m'duket! smiley

Ka i' here, vras mendjen, sa vjec thu' jane shumica e komentatorve k'tu n'Peshkt s'funi?! Si shume t'ri m'duken!

Not that there is anything wrong with that, sic u tha edhe ma nalt! smiley

C'a meno' ti?

shumica s'kon shku ala te siMteza; jon ke teza ene antiteza hala, mrroklle. kshu m'duket. smiley

 

Une jam mashkull normal, pa trauma psiqike, fizike, dhe orientimi im seksual shkoi ne drejtimin e duhur qe ne momentin kur, si cdo femije mashkull, fillova te identifikohem me figuren e babait. Nese kjo gje nuk ndodh ne kohen e duhur, per shkaqe si: mamaja ka qene kurve dhe nuk te ka dhene shans te kesh baba, babai ishte i dhunshem per njemije e nje arsye, babai eshte ne mergim per arsye ekonomike dhe ti nuk ke rreth familjar si xhaxha/daje/vella te madh etj per t'u identifikuar, atehere, zhvillimi psikoemocional i femijes mashkull shkon per lesh. Kjo sipas psikologeve te deri para dy dekadave (para se DSM 4 te ndryshohej) dhe sipas atyre bashkekohore qe nuk kane frike te jene politically incorrect. Nese e gjete veten te ndonjera prej arsyeve te mesiperme, kerko pak me thelle.

KOnkluzioni: Zhvillimi psikoemocional normal eshte by default heteroseksual. Cdo rruge tjeter qe merr ky zhvillim eshte devijim i kushtezuar nga disa rrethana te jashtme.

 

Por si i behet me disa te dhena shkencore te provuara, sic eshte ajo se homoseksualizmi ka baze gjenetike. Shkaqet sociale mund te jene faktor ne "devijimin homoseksual", por ndoshta faktore te tjere, si ato biologjike per shembull, jane ne pergjithesi me te pakontestueshem.

Eshte pare se homoseksualiteti ka nje baze gjenetike, ne vecanti eshte vene re kjo ne meshkujt homoseksuale; ata kane nje gen, ate te "androphilia-s" qe i ben ata te pelqejne meshkujt, jo femrat. Ka ende debat ndermjet biologeve apo edhe evolucionisteve sepse ne se homoseksualizmi nuk riprodhon, atehere pse mbijeton ky gen? Ajo qe duhet pranuar eshte se shkencetaret akoma nuk e kuptojne  plotesisht mekanizmin e funksionimit te nje geni te tille. Madje, ka edhe nje teori tjeter sipas se ciles njerezit (meshkujt sidomos) nuk jane te ndare seksualisht ne gay ose straight - eshte nje kontinum ndermjet tyre. Dicka e ngjashme me teorine fizike te dualizmit lende - fushe.

Thjesht per t'i hedhur ca "kripe gjelles", jo per te hapur ndonje debat zemerak ketu.

E ke fjalen per ato genet qe zbulohen perdite dhe qe i lexon ne internet, si psh: u zbulua geni i tradhetise bashkeshortore (betohem qe e kam lexuar para nje viti kete), gjeni i short-temperedness (i gjaknnxehtesise dmth) e borckulla te tjera si keto? Problemi eshte se une e njoh shume mire fushen e gjenetikes dhe keto lloj lajmesh jane vertet per te qeshur.

Pika veteshpjeguese ishte ajo ku thoje se kur keta nuk riprodhojne, si ka mbijetuar ky gen? duke patur parasyh faktin qe kjo dukuri ne vend qe te shkoje drejt shuarjes po shkon drejt shumimit, cdo gjenetist peselekesh do binte ne konkluzuonin qe kjo dukuri nuk ka aspak baze gjenetike.

Jo ceruleuss, nuk e kisha fjalen per ato burime qe permend - e kam fjalen per artikuj shkencore botuar ne peer-reviewed journals. 

Ka edhe teori qe e shpjegojne p.sh se si ka mbijetuar ky gen. Shih kete linkun oi/10.1371/journal.pone.0002282">ketu. 

 

anything wrong with that? well, anything wrong with being homo? smiley

dmth, nese ky robi qe pretendon te perfaqesoje mendimin e tij si hetero duke qene i bindur (pa qene vete gay) se te jesh gay eshte nje zgjedhje, atehere eshte normale qe dikush qe mendon ndryshe, ta pyese ate se ku zgjodhi te jete hetero. Keshtu ndoshta dhe kuptojme se ku, ne cmoment te jetes se tyre njerezit gay kane fillu te shthurren smiley

apo jo?

 

Po ti klajd, kur vendose te behesh njeri???

 kjo po qe eshte kunderpergjigje e bukur, jo ajo me psikollogjine. 

 .....une kam nje rast konkret te nje te njohuri qe doli i veshur holle ne mes te dhjetorit dhe u kthye ne shtepi pas dy oresh i semure rende me homoseksualitet....smileyFute tek rastet e mistery ..Ke dhe nje te mete ne postim .Nuk  ke vit te ndodhise ke vetem muaj. Ndersa une kam edhe vit  edhe muaj te ndodhive mistery smiley Ne maj -qershor te 1997 shume vajza ankoheshin ne shtepi se nuk e kutponin si kishin mbetur me barre. Nje mjek i famshem ( miku i ngushte i dr.prof .S. Berishes dhe dr.prof Sh. Memise kryetari ALUZN-i sot ) e diagnostikoi kete ndodhi misterioze me teorine e Hengries se ndonje kastraveci " qorr". Pyete njehere ate te njohurin me ke eshte takuar smiley

Dhe, me beso, ai ka deshire shume te forte per t'u sheruar. Ndryshe nga miku yt.

Ti nuk duhet te paragjykosh deshiren dhe perpjekjet e tjetrit per t'u rikthyer ne rrugen e drejte dhe per t'u sheruar nga plaga e rende e homoseksualitetit.

Anti-tetanozi te duket pak ty?!

Jo, e ke gabim, une nuk e paragjykoj. Une e prapagjykoj.

Posi, ja:

Une jam mashkull normal, pa trauma psiqike, fizike, dhe orientimi im seksual shkoi ne drejtimin e duhur qe ne momentin kur, si cdo femije mashkull, fillova te identifikohem me figuren e babait.

Tani, ti plako ia paske hedh smiley by default je identifiku me babin. By default edhe e ke zgjedh babin. By default edhe e ke shty babin te beje seks me mamin. By default i ke thene te rrije aty, ne shpi, jo ne Greqi, kur ti te lindje smiley

ti je fatlum, duhet thene smiley

tani, me thuaj mua, si do ishte "by default-i" jot sikur te te kish rrit motra e madhe, psh...?

Ne shoqerite tradicionale keto devijime jane te rralla o klajd. Sepse nese nuk ke nje figure aterore, do kesh se s'ben nje te aferm mashkull per t'u identifikuar. Ne shoqerite moderne (moda e leshit dmth), ku lidhjet fisnore dhe familja nukleare jane drejt shkaterrimit, sigurisht qe do kete perhere e me teper prej atyre qe do pelqejne menyrat alternative, ne gjithcka, jo vetem ne orientimin seksual. Keto shoqeri kane te gjitha asortimentet e psikozave e pislleqeve qe ekzistojne.

Nese ne Shqiperi, sime bije, 2 vjece, ia puth faqen nje komshi, kjo s'me ben fare pershtypje, sepse eshte mese normale. Por ketu ku jetoj, kjo eshte tabu. Nderkohe qe ne jemi rritur duke luajtur rrugeve te qytetit apo kopshteve te komshive, femijes tim nuk guxoj t'ia heq syte nje minute as kur jam me te ne park. Sepse ketu te con liberalizimi. Keto jane pasojat e prishjes se normave te shoqerise. Kur seksi eshte me shumice dhe pa kufizime, normal qe tjetrit do i velen femrat dhe do kerkoje meshkuj, apo femije te vegjel, apo kostume lekure dhe kamzhike sepse nuk eksitohet dot ndryshe.

nese sje ngop me femra vlla, gjej nje menyre e mos e kufizo veten smiley ska pse te joshesh nga homot se femrat aty i ke gjithmone

 

 

Shiko, nuk eshte puna vetem tek figura aterore, apo nje mashkull tjeter ne familje qe mund ta luaje kete rol, kjo eshte vetem nje faktor, pra mjedisi qe rrethon nje femije, qendrore eshte se nje mashkull eshte straight pasi shkon drejt nje natyraliteti qe eshte atraksioni seksual per seksin e kundert.

Ka njerez qe jane bere homoseksual ne moshe te vone, 40-50 vjecare, edhe pse kane pasur jete seksuale normale me pare.

Nese dikush del jashte kesaj, ka nje devijacion nga kjo, duhet shikuar se ku ka shkuar dicka gabim me kete person. Mund te jete femijeria e tij dhe keqformimi qe ka pasur atehere, ose mund te jete thjesht dhe vetem nje ndikim aktual qe e shtyn nje person per te provuar eksperienca te reja ose thjesht per te bere snobin apo modernin etj.

Pra kemi nje devijim qe ndodh. Ka pasur perpjekje per te gjetur apo thene se nje gay perpara se te behet i tille, ka qene ashtu, pra eshte i detyruar, por kjo nuk qendron plotesisht, mund te kete ndikim vetem pjeserisht qe kur bashkohet me ata faktoret e tjere jep ate rezultat.

Sa ju perket lirive dhe te drejtave qe dikush mund te thote, pasi pavaresisht se si nje person behet gay, ai ka te drejte te beje c`te doje, atehere une pyes se pse nuk ja u njohim kete te drejte edhe atyre qe duan te bejne incest, nekrofileve etj.

E dini qe ne Hollande eshte nje parti politike qe mbron apo perfaqeson jo vetem gay-t po disa grupe qe ne programin dhe synimet e saj ka qe te beje jo vetem keto legalizimet per homoseksualet, por te ule edhe moshen e vajzave me te cilat mund te kryeht marredhenie seksuale pa shkelur ligjin. Eshte nje perpjekje per te larguar nga ndeshkimi i ligjit pedofilet.

E dhashe kete shembull per te treguar se shoqeria duhet te kete ca caqe qe i respekton, ose une te pakten e shikoj keshtu, ndryshe shkohet drejt nje te ardhme qe te temerron vetem kur e mendon.

Sigurisht, une nuk mendoj se arsyeja e vetme e devijimit seksual jane traumat e femijerise. Ka shume shkaqe. Ashtu sic edhe shkaqet qe e bejne nje njeri kriminel apo serial killer jane te shumta.

Edhe homoseksualet jane dy llojesh, pasive dhe aktive. Akti i secilit prejt tyre eshte i ndryshem, madje shuuuume i ndryshem, si ne shkak ashtu edhe ne forme. Pasivi pelqen stimulimin e prostates nga nje kend tjeter. Dhe ky eshte ves!!! Njelloj si fetishi. Aktivi e zhyt kudo, pa dallim, ose edhe me preferenca diametri.

Argumenti yt eshte bindes. Vertet, pasi i pranuam keta si normale, what next? Kush eshte ai naiv qe mendon se do biem rehat pastaj dhe do ndjehemi te gjithe te barabarte?

 

jo plako, ketu e ke tepruar dhe e ke banalizuar gjithe kete debat. Dhe qe ketu une skam pse debatoj me me ty. Tani, qe ti je gay apo hetero, kjo eshte ceshtje e jotja. Po seshte fare e nevojshme te na pershkruash aktin seksual qe ti njef ne shtrat.

Dhe qe ti bie shkurt me ty. Ok, persa kohe qe skam opinion tjeter dhe info tjeter, bie shume dakort me ty: keta njerez jane fatkeqe pasi per arsye qe permend ti, dhe per arsye te tjera jane ata qe jane.

Kaq, jo vetem me mjafton, por me nxit te kerkoj se eshte tashme detyre qe shoqeria ti mbroje keta njerez fatkeqe me ligj! Dmth, shoqeria e shendoshe eshte ajo qe di si i trajton me te dobtit e vet (meqe keshtu na rezulton se jane keta fatkeqe, sipas teje, me nje histori te tmerrshme femijerie e me probleme te jashtezakonshme psikologjike). Si te tille, ata duhet te mbrohen po aq fort sa dhe cdo njeri tjeter me aftesi te kufizuara. Jemi dakort ketu?

I re me qafe mrroklles kot se ato i kam thene une.

Jam shume dakord me ty qe keta jane njerez te dobet dhe duhen mbrojtur. Por mbrojtur nga homofobia e dhunshme, nga demtimi fizik dhe jo nga paragjykimi, sepse paragjykimi eshte e vetmja forme per te mbrojtur shoqerine nga vajtja per lesh.  Te lejohet martesa e ketyre personave te dobet? Kurren e kurres. Mbrojtje po, mbeshtetje jo!

 

 shikoni problemi ketu eshte mjaft i thjeshte per tu kuptuar. martesa, dmth lidhja ndermjet nje mashkulli dhe nje femre nuk eshte vetem lidhje seksuale.

ndersa lidhja e e dy meshkujve s'eshte veçse lidhje seksuale. 

kjo do te thote qe nuk jane te barasvlefshme.

ne drejtesi vetem ky fakt, mjafton per te mos e ligjeruar nje martese te tille, ngaqe ajo i behet superiore, ose ka me shume avantage se nje martese normale.

do te qe njesoj sikur te martonin nje burre edhe me dashnoren e tij. pra ai do te ishte i martuar me gruan por edhe me dashnoren (qe e ka vetem per seks).

cila do te avantazhohej ligjerisht ne kete rast sipas jush, gruaja e tij apo dashnorja ? s'do mend qe kjo e dyta.

 

 une mendoj se nuk eshte ne fakt semundje. eshte veçse variant i orientimit seksual, por pikerisht per ket fakt ky duhet LUFTUAR.

per mendimin tim te besh seks mbrenda gjinise eshte NJESOJ si te besh seks me te mitur, dmth me persona qe nuk jane bere (ose nuk jane te afte fiziollogjikisht) akoma per ket pune. 

po te lejojme njeren duhet te lejojme dhe tjetren. ose asnjeren. flas sikur te duam te vendosim drejtesi. 

A njohin shqiptaret psikolog tjetr pervec Frojdit? Sot, profesonistet e fushes nuk e permendin me, e gjithe bota njeh dhe citon te tjere, ndersa shqiptaret te Frojdi se te Frojdi. Eshte bere Frojdi si ai nxenesi qe ne biologji kishte mesuar vetem pleshtin...

Me keta teoriciene te bythizmit ose teoriciene te shumvrimashave ) qe ka sot...mos te te duket cudi qe nje dite te bukur te gjejne argumente  edhe per dashurine midis dy Hundemedhejve ose dhe nje Hunde vogli me nje Hunde madh si trampolin per te kaluar tek dashuria HYJNORE e Perandorit TUKMAKVERVESH  per dyvrimsha Veshesh qe e cfaqte me venie vathesh smiley Dhe mos te duket cudi qe nje shoku im i vjeter kur e pytshe :- Nga po del sot ? pergjigjej :- Po dal i here pazarit me u q.. sysh , megjithse realisht eshte hundepalle 

Ajo qe ka ysht Ismetin me duket se e paska pas emrin Vrimetare smiley 

 Ka dhe nje perpjekje sot per nje dashuri me te kualifikuar qe kerkon bashkejetese ligjore mids "pompinove" . Edhe  se "handjob"-et po kerkojne ligjerimin si martese sepse thone : Ka ikur koha e kallove dhe nuk demtojme njeri. Keto jane thjesht pune te peshtira qe po e perseris pa medyshje . Keta jane perfaqesuesit e nje shoqerie civile qe po u kerkojne llogari per leket qe u jane dhene dhe i kane shperdoruar duke mos LIGJERUAR BYTHIZMIN !

Dhe ne kete teren INJORANTESH , HAJDUTESH , te PAMORALSHEM perfaqesuesit e LIRISe pa CAK ( po larg b...time) patjeter ai qe do dallohet me shume nga klubi i shakaxhijve te perparimit mbetet MIXHA . Sepse eshte rast i vecante ,qe me shume se nje derr ulerijne dy derra bashke.... ose SALIU!

shikoni problemi ketu eshte mjaft i thjeshte per tu kuptuar.

Te jete kaq e lehte thuaj?

ndersa lidhja e e dy meshkujve s'eshte veçse lidhje seksuale. 

Ka thene njeri, qe i degjohet fjala kudo, "eksperienca eshte meme e dijes". smiley

 "eksperienca eshte meme e dijes"

kjo vlen per te KUPTUAR. dmth po te mos kishe eksepriencen ( e duhur ose te nevojshme) ti nuk do te me kuptoje dot.

ndersa per GJETUR (ose zberthyer nje fenomen), duhet imagjinate dhe jo eksperience.

sepse nje tjeter ka thone, "qe imagjinata eshte me e rendesishme nga dija" (pra per rrjedhoje edhe mema e saj.

ps: dhe mos ji xheloz pse jam me i qut nga ti. e dhene prej zotit kjo.

kur u ndane, kaq na rane - thot poplli. smiley

Terhiqem, kur s'kam eksperience, s'kam - pse te mburrem kot. smiley

Pastaj, kalliri plot sikur e mban koken poshte, a hajdar-o

Wow sa me zjarr e paskeni marre te gjithe mer cuna. Secili e perdor bithen sipas qejfit, kot lodheni. Edhe vete Sala e tha ket muhabet sa per tym se i duhet kto kohe t'fshtira. Sot me qene gay osht e modes. Ktu ke puna ime kam nja 3 cope , nga te dyja gjinite. Nji femer osht yll dhe sapo u martu me nji femer tjeter. Mekat, po s'ke ci bo. Nja dy cuna qe jon pede, jon edhe ata goxha djem po duket i pelqe zanati i burgut. Dikur ne shqiperi, burgaxhinjte i thonin bithes "p!dh i eger". Qejfe, qejfe kjo dynja. A e deshem Shqiperine si Amerika? There you go.

tani qe te flas si vezhgues i thjeshte une, meqe e kam profesion: 7 homoseksuale te sigurt gjeta une ne kete blog smiley duke ndjek me vemendje secilin (asnje lezbike per zot - si gjithmone, jane icik me pak pasionante smiley)

problemi eshte se qe te 7 (pervec 1 apo 2), problemet nuk i kane se jane homoseksuale, por sepse ende spo jetojne mire me veten e tyre e me te tjeret, nisur nga ky fakt.

Ndaj nje keshille shume te sinqerte dhe me pafund dashuri: jetoni pa frike smiley dhe mos kundershtoni veten smiley

tani, sic e do zakoni, kjo teme duhet mbyll sepse sipas shkences se menaxhimit te blogut, eshte bere e pavlefshme te mbetet e hapur, pasi teksti/komenti/pyetja fillestare ka shume hapesire e largesi me bishtin e ndotur te komenteve smiley

rilexohemi ne tema te tjera

(p.s. atyre 5 te tjereve qe mbeten, u keshilloj psikolog, ose ndonje marredhenie me njerezore dhe jo thjesht seks smiley)

tani do nderroje edhe tradhetia ne cift, nga ajo e meparshme, kur burri tradhetonte gruan me nje femer tjeter ose anasjelltas, tani burri do ta tardhetoje gruan me ndonje burre tjeter.

tmerr, apo ajo goca te blogut? imagjonini nese nje dite te bukur ju thote partneri se po je le per nje burre tjeter...hahahaha

edhe ankohesha une per temat me zgjedhjet e 28 qershorit.

te dhjefsha zgjedhjet, kjo ktu paska qene teme.

ori rob te perenise, ju spaski pas te sosur ore.......

upupupupu....jeni cmen per zotin !

Po eshte Adam and Eva more djema jo Adam and Steve.

Edhe Shekspiri qe e permendet si kryeveper ka Romeo dhe Zhulieta dhe jo Romeo dhe Romeo.

Homeri shkruan per Helenen e bukur dhe jo per ndonje burre te bukur qe i beri gjemen Trojes.

Me mend ne koke djema.

Klajdi ! Ti sikur ike ... Apo s'tu durua pa e henger edhe nje me te ikur smiley Eshte kompjuter , nuk eshte real. Jane vetem germa te shtypura dhe te trasmetuara qe nuk imponojne lexim te detyruar. Nuk hapin vrima per asnjerin...por as nuk ua mbyllin dot .

Te gjitha teorite e tua ( si xhupkuq qe u shfaqe ne kete teme ) qe si rregull  I LEXOJ , jo vetem qe nuk provuan asnjegje per nevojen e MARTESES se LIGJERUAR midis GAY-ve por e shndruan ne nje mishmash nderhyrjesh nga sexi  - REALISHT , si eshte cfaqur e tentohet te argumentohet BYTHIZMI , ne dredhira e pingponge te pavlera smiley Leri rehat te semuret nga sexualizmi i prapme , lerini rehat dhe mos i beni objekt . Mundohuni ti kuroni , menderisht ne radhe te pare pastaj edhe fizikisht . Por nuk keni te drejte ti merrni neper kembe e ti tallni per hir te nje grushti dollaresh qe financojne Bythecet e Evropes apo ngado qe shfaqen per te mbajtur ne kembe shoqatat te tilla.

I thoni dhe atij K/Llafazanit qe te mos fyeje popullin ne ndjenja per hir te karrikes .

tani une vertet ste kam lexuar deri ne fund, po kete se kam bere ngaqe skam respekt per ty, po e kam bere se me lodh te konfiguroj gjithe ato germa bashke e bashke e kutullac me bold e italic.

ti pse fyen?

tmerr, apo ajo goca te blogut? imagjonini nese nje dite te bukur ju thote partneri se po je le per nje burre tjeter...hahahaha.

Me mire per nje mashkull se per nje femer se t'pakten ne kete rast femres si ngelin pyetjet e tipit: c'kishte ajo me teper se une. smiley

sdu ta prish batuten me te bukur nga te gjithe komentet ketu, po nje fije pyetje gjys te sinqerte: imagjino tani nje baba, me femije e me martese ne dukje normale, qe prej vitesh ka nje lidhje tjeter me nje mashkull tjeter... E ben dot? dmth e perfytyron dot

E perfytyroj, bile me dhimbje pasi ke te besh me nje personazh te nje pjese teatrale ku shoqeria i ka diktuar rregullat e jetes te tije: ai eshte martuar ngaqe ashtu thoshte shoqeria, ai ka celur femije se ashtu donte shoqeria perreth, ai ka pranuar te qendroje me ate grua edhepse ka preferenca te tjera seksuale. Viktime e vetes dhe e deshires per te qene normal. Por fundja, cfare eshte normaliteti??

Ate qe vertete s'arrij te imagjinoj eshte nje baba, me femije e me martese ne dukje normale, por qe prej vitesh ka nje seri dashnoresh.

Nje baba me dashnore nuk e imagjinoke dot, ndersa per nje baba me dashnor paske empati?

U deshka te kemi empati dhe per bishtperdredhurit tani?!

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).