Kush do te jete ne qeverine e ardhshme?

Po e filloj une spekullimin:

Kryeminister - Sali Berisha

Zv KM - Lulezim Basha

Minister Ekonomie - Genc Ruli

Minister i Financave - Ridvan Bode

Ministrine e Integrimit - Ilir Meta

Ministria e Rrugeve - Dritan Prifti

Ministria e Arsimit - Genc Pollo

Ministria e Jashtme - Majlinda Bregu

Ministria e Bujqesise - LSI

Ministria e Punes - LSI

Ministria e Brendshme - PD

Kryetar Parlamenti - LSI

41 Komente

4 ministri i dhe Gre?? Prit njehere mos u be tamaqare si Iliri smiley Ai s'ka as 4 veta rreth vetes qe ti mbaj

Ati do ti jepet Kuvdeni qe te llapi e te duket sa me shume...e ti rritet koka dhe njecik. E ndonje ministri ku te ket shanse me vjedh sa me shume por te mos bej asnje problem...si Ministria e Punes pershembull ne vend te Dules. Pra ajo ministri do shnderrohet nga komplet greqisht-folse...ke druvarce.

Po Olldashin s'e leviz njeri nga posti i vet. Olldashi dhe Basha jane dishepujt e PD-es se arrdhme...dhe duhen mbajtur ne poste me rendesi dhe me vizibilitet.

Olldashi dhe Basha jane dishepujt e PD-se se ardhme...

Keta dishepujt e ardhshem do  benin mire ti hidhnin nje sy historise se PD-se, dhe te shikojne fatin qe paten ish-dishepujt Selami dhe Pollo.smiley

Kryeminister - Berisha

Zv.Kryeminister - Meta

Zv.Kryeminister - Pollo

Min e Mbrojtjes - Oketa

Min e Brendshme - Olldashi

Min e Jashtme - Meta

Min e TTK - Prifti

Min e Financave - Bode

Min e Ekonomise dhe energjetikes - Ruli

Min e Kultures - Bulku

Min e Arsimit - ? (ka per te qene femer)

Min e Gruas, Punes dhe Ceshtjeve Sociale - Topalli

Min e Drejtesise - Imami

Min e Integrimit - Basha

Min e Bujqesise - ndonje cam ose ndonje skraparli

duhet me qene femer qe te mbushet 30 % ka shume mundesi te rrasin ndonje qe s eshte deputete

 Godo?

Shendetesine sikur s'ma zuri syri.

au au au auuuuu

ka pasur dikur andi nje artikull qe mbaronte me 'dua vize se nuk kam kohe' dhe une s'e kuptoja qe nuk e kuptoja dot.

une dua te di statistikat e emigracionit nga shqiperia ne muajt ne vijim. sidomos te grave, punetoreve, punonjesve sociele, dhe drejtesise. trendin e financave e kam te qarte.

Kryeminister - Berisha

Zv.Kryeminister - Meta (Ky eshte post honorifik sbesoj qe e merr, ose qe mjafton)

Zv.Kryeminister - Pollo (edhe edhe)

Min e Mbrojtjes - Oketa (Meta per pune lekesh, projektet e demolimit vazhdojne)

Min e Brendshme - Olldashi (Ndoshta, por edhe noj tjeter ne pd nuk eshte cudi)

Min e Jashtme - Meta (ska shance, vetem nese berisha do ishte hajvan qe imazhin ne syte e nderkombetareve t'ia linte "armikut"... Ketu mund te perfshihen te gjitha shprehjet me gjarperij.. ) Basha

Min e TTK - Olldashi me shume shance... Meta nje zvminister sa per tenderat, si puna e ndokes dikur... mundesisht me fatin e jakut smiley

Min e Financave - Bode

Min e Ekonomise dhe energjetikes - Ruli (Do ndahet thone dhe ketu futet Prifti, ruli mban njeren, prifti merr tjetren)

Min e Kultures - Bulku  edhe mundet, por edhe mund te ndahet se ka nevoje te madhe dhe kerkese te menjehershme per ministri shtese...

Min e Arsimit - ? (ka per te qene femer) Adriana Gjonaj/ Ose i kalon Cameve apo PR...

Min e Gruas, Punes dhe Ceshtjeve Sociale - Topalli (Me shume mundesi topalli ze vendin e patozit ne parlament, kjo ministri u mbetet grekeve... Ksera

Min e Drejtesise - Imami/ Cuq cuq.. Alibeaj atje ku ishte.. Ka pune te medha ketej prona legalizmi sene, vetem ne duar te sigurta partiake... Po edhe imami mund te shihet si mundesi?!

Min e Integrimit - Meta (E ka yll polar ne program tha berisha) Mund ta marre iliri vete bashke me postin e zvkryes.... 

Min e Bujqesise - ndonje cam ose ndonje skraparli ose ndonej republikan

Shendetesia-cam, skaprlli, republikan

Ne kete llogari nuk jane perfshire interesat brenda PD qe mbeten te pakenaqura.. une them qe do kete noj shtese dhe ndonje ndarje, ndoshta edhe MB ndahet si qemoti dhe pushteti lokal mund tu jepet njerezve te Topallit ose Topit...

 

Ps... Ju te gjithe harroni grupin e Nanos ne parlament... Me nje vezhgim te percipte Nano perfaqesohetr me 5 deputete ne parlament nder te cilet nja dy ndodhen ne PD nje ne LSI dhe nje ne PS po do pare me mire kjo pune, se ben vakti qe keta krijojne nje grup parlamentare me ne krie Paulin Stekajn, Tom Doshi, Lefter Koka e cetera dhe marrin noj ministri si kot e kot...

Pazaret jane bere pa hanxhine dhe sigurisht nuk vlejne

 

KM -Berisha.

Z/km- Topalli

Z/km-Meta.

Finan- Bode.

Trans-Olldashi.

Jasht-Basha.

Rend-Nishani

Arsim-Pollo

?

?

?

Veri i famshem, gjithmone 1 instittucion ne Tirane, i modh aq sa sahati. 

Flm Skerdi, Botnore 

village, une thash se do degjonim njecik gallat nga Tiransit e mergimit por hic, e kan harruar  Verin me duket.smiley

meta paska ra dakord per vijues te topallit ne krye te parlamentit. ter koka nuk behet minister se s do. me c thuhet drejtesine e merr Nasip Naco, shendetesine Petrit Vasili dhe ose transportin ose energjitiken Dritan Prifti. nejse ca s bo vaki. ne lsi ka plas nje lloj sherri...

nderkohe shume interesante ca po ndodh brenda ne ps, blushi dhe ben malaj paskan bo nje aleance dap dap... nano me duket se i ndihmon... nderkohe qe nga baza (nga vlora biles) pritet te nise fushata Rama zhduku (e pergatit mezan malaj ne vlore)

vetem berisha doli fitues nga keto zgjedhje...

zot, sa te peshtire...

sa jam penduar qe kam votuar...

e besoj qe nuk ke votuar... por nuk e  besoj qe ndihesh mire smiley

 Sol, 

pune me zerrik, shporrja e Rames.. nuk do kerkojne shporrje, do kerkojne koherence, do kerkojne zhvillim te metejshem te lirive dhe principeve ne PS. Pas 2 vjetesh kalaja Tiranes do kerkoje prap kapedan.

Pas 2 vjetesh kalaja Tiranes do kerkoje prap kapedan.

Kot s'e kemi Kryemadhe Moniken ne...

 Paska fillu me rekrutu, ne Amerike, Monika? smiley 

Kalaj Tiranes e ka kapedanin e ardhshem nga PD. ( Gjergji Bojaxhi )

 

Parashikimet ne pergjithsi jane te sakte. Vetem 2-3 mendoj un qe jane me te sakte.

1- Meta kryetare parlament.

2-Pellumb Xhufi - Min. Kultures

3-Dirtan Prifiti - Min. e Energjitikes.

4- Min. e Ceshtjeve sociale ( se e ka me merak LSI punesimin,edhe Sala do i mbylli gojen) mund te jete Nasip Naco,por edhe ndonje i jashtem,qe deputet te rrinen ne parlament smiley

Sa per Transportet nuk ka shanc fare, sepse nuk e lejon Berisha kurre ate. Ate e ka SOkoli Olldashi, ( edhe e meriton ) nuk e nderon asnjerher. Keto jane postet ne dukje, plus disa zv.ministra. Por lufta me shume do te behet ne baze, me prefekta etc etc...

 

p.s Tani qe po e mendoj, S.Berisha e ka me te lehte te formoje qeverine tani, sesa ska shume aleate, qe ti cajne trapin smiley

Per mendimin tim te vobekte, LSI duhet te kete Ministrine e Drejtesise, dhe t'i perkushtohet sistemit te Drejtesise deri ne integrim mbarenjerezor keto kater vjet. Vetem atehere do mund t'a justifikonte pushtetin e mbret-berjes, Meta, me gjithe Priftin.

Po pati LSI sitetmin e drejtesis,eshte e kote atehere qe ka PD gjith ministrite e tjera.Se nuk do te vjedhin dot. Nuk shkon fare. Drejtesia mbetet e Kryeministrit smiley

Nqs Saliu i ve te gjithe keta te LSI-se ministra, atehere do ta kete shume te veshtire te beje pune ne parlament! 

Diferenca midis PD+LSI ndaj PS-se eshte shume e vogel. Po te jene ministra keta, kjo diference do sfumohet fare! Fizikisht do jete e pamundur qe Sala te gezoje konstant nje shumice prej 3-4 deputetesh ne Parlament!

Ajo cike shumice qe egziston do te jete jo-presente ne salle, dhe realisht, kuvendi do kete shumicen e kohes maxhorance socialiste!

Saliu nuk do mundet te beje dot as rend dite as dreq e i bir! Plus qe shumica e komisioneve do kene, ne mos kryetar socialist, shumice anetaresh te tille!

Edhe sikur Saliu ta vere gjithe kabinetin jo-deputete si ministra, prape diferenca midis shumices dhe pakices eshte aq minimale sa qe PS-ja do ja beje jeten gazep PD-se.

Une uroj qe kryetar i parlamentit te jete Iliri, sepse sic e kemi pare edhe nga legjislatura qe po mbyllet, kryetari i kuvendit merr abuzimin me te madh si ne salle edhe ne media! 

Edhe ritmi i amortizimit te kryetarit te parlamentit eshte shume me i larte se se i cdo deputeti tjeter te shumices!

Jo se Ilirit i ka ngel shume per t'iu amortizuar... politikisht!

P.S.

Te LSI-ja me vjen shume keq per ate Xhufin, se u dukte rob me karakter! Shume keq me vjen! Do hedhe valle me kuchkat e Monikes edhe Pellumbi!

Te behesh minister s'do te thote qe hiken nga parlamenti.

PD-ja i mban ministrite kryesore dhe qe kane te bejne direkt me premtimet qe ka dhene ne fushate dhe programin qe ka per to.

LSI merr vendin e kryetarit te Parlamentit (qe duhet te jete Meta) dhe dy ministri te tjera. Mundesite jane qe te kete ministrine e energjitikes, te turizmit dhe te kultures (nese vazhdojne te jene bashke) dhe ndoshta edhe nje post zevendeskryeministri ose ndonje ministri tjeter, pune apo integrimi.

Prisni prisni edhe njecik se Berisha i ka 71 deputet qe tani. Pra ka me teper ku te mbahet dhe ti thot Ilirit qe te terhqei pak rripin e pantallonave dhe ti rrifutet nje diete tjeter. Iliri s'eshte me ne pozite ti kerkoj Berishes nje qerre me ministri...

Esht ei madh Berisha mer daje, pse kot e mori ilirin ai kur ishte 70 deputet. Tani u be 71? eh si  do i rriten deputet Berishes me kalimin e kohes, nga 3-4 ne vit smiley

 

p.s nuk mendoj qe me LSI do sillet si me Ndoken. Se keto kane lidhje te hershme bashke.Ose me sakte, jane me burra shteti sesa Ndoka. Do e mbajn 4 vjet te dy bashke, e do hane si qengja te bute, nen barin e pushtetit. Ndoshta do te kete ndonje perplasje ,po do jene si gjithmone show i Berishes smiley

Te behesh minister s'do te thote qe hiken nga parlamenti.

Jo de jure, por de facto!

Sa ministra shikon ti qe rrine ne parlament 9-5 ?

De facto, shumica e Sales, fizikisht nuk do te mund te "ushtrohet" ne parlament "day in, day out"! Kjo nuk do as men' as kalem!

Keta, nese i vene deputetet e tyre ministra atehere do te duhet qe "customize" punen e Kuvendit ne varesi te axhendes se ministrave!

Me i' llaf, vetem mbasdite, dhe vetem kur Gjozi nuk do jete jashtetit! Perndryshe, komandon do e beje Gramoz Ruci ne Parlament! smiley

Complete with  the angry face and thinly covered threats of communist rebellions delivered in growling stacatto! smiley 

 

Por kur te vij puna per ndonje ligj te rendesishem...atje do ti kesh te gjithe deputet te rrjeshtuar...

tru' dat! smiley

For everything else, there is "unreformed hardnosed communist" Mastercard!

'tis gonna be a bumpy ride" says I!

Ligjet per vajin e ullirit...le ti bej Gramoz Ruci. Atje ku ka rendesi do jene dhe kta te PD-es dhe te LSI-se...mos ki merak.

Kjo gjithmon nese mendon se dhe 65 PS-istat do jene gatitu gjith diten ne parlament gjithashtu...apo nese do ta marrin si puna e Nanos dhe ta bejne parlamentin me korespondence. Besoj se nje pjese e mire e deputetucve te Edvinit...jane mesuar me "korespondence" smiley...per mos then gje fare qe jan mesu me kopjime te hartimeve per modele ekonomike smiley

per mos then gje fare qe jan mesu me kopjime te hartimeve per modele ekonomike

Riiight! smiley

E kisha harru k'te une!

I' pytje t'funit per ty Grup! Po mos u kastigo shume, sa ma shkurt t'lutem!

Pse keta te PS-se i quan deputetuca, dhe pse ato te tjeret jo?

Sepse Mrroklla une njof vetem nje ane qe i ben modelet ekonomike me kopje smiley Parlamenti i ri do jet gallate e madhe...me gjith 'te rinjte e inatosur" te Evininit ne salle...po te falsin sic flasin ato "skeretaret" e PS-es qe dalin cdo dite ne televizor...oh cdo zgerdhihet gjith Shqiperia per 4 vjet rresht. Se ato Sekretarkat 22 vjec jane...po aman sec flasin si Shoku Enver Hoxha para Krushevitve ne Moske smiley Vetem keq me vjen qe nuk fitoj dhe ajo e fundit ne listen per Tiranen (sekretarke dhe ajo)...se pastaj do kompletoheshe skuadra Debatikse e PS-es ne parlament.

Sa kot. Te pakten me pare e dinim qe parlamenti ishte sa per me kalu kohen...sa per me pij ndonje kafe ke ato lokalet perball. E dinim ca te prisnim. Kurse tani do ta kthejne ne nje komedi me banane...se jane shumfishu Erjon Bracet jane bere skuader e tere.

ia kom pas dit koken metes, zv.kr dhe min te jashtem e kom pas parashiku, po ashtu dhe vasilin si min shendetsie e kam pas parapa. ky priftin po e po smiley

ah kur s vuna bast, zgjedhjet i gjeta m koke qe dhjete dite para 28 qershorit, po dhe ministrat i gjeta... jom buda i politikes smiley

po per ndryshimet qe do behen ne janar te qeverise di gje njeri?

 Kryeminister    Sali Berisha

Zv Kryeminister  Lu..

Varja,te tjeret nuk na interesojne.

E cfare na intereson se kush do te jete ne qeverine kukull te ardheshme apo te shkuar?

Cfare do te ndryshoje sikur te mos KY po te jete AI?

Kryeminster de facto eshte dhe do te mbetet Prudentino si me berishen si me Ramen ne qeveri, Si me Lulin si me Meten, apo Velian, Prudentono for  ever. 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).