kush do na e shkruje historine?

une kam nje fiksim, sa here me bie te ndeshem me iliaden, odisene, eneiden, sikur nuk me del nga mendja dicka; ne skenen qe e shoh une ngjarjen te ndodhi eshte sfondi shqiptar, diku nga shkodra o nga lezha, dicka qe nuk na e kane lane ta themi asnjehere.

une nuk e di, per solin kisha shume respekt deri sa e pashe se me sa force kembengul qe pellazget e shqiptaret jane dy gjera ndryshe. dhe sa ofendues kthehet. tashme, une jam i bindur se bota eshte nje, e duam s'duam ne kultura greke nuk eshte e ndare nga ajo shqiptare e ajo romake nga ajo gale. 

por kjo nuk do te thote qe ne duhet te quajme butrintin, apollonine, apo ku e di une si greke. diku ne nje enciklopedi, rizoli ne mos gaboj, kam lexu qe Agrippa maggiore, arkitekti qe i dha forme Romes ishte nga apolonia. e i bie te jete vjehrri i Neronit. dhe ne po te njejten enciclopedi thuhej, shqiptaret, trashegimetaret e vetem te ilireve dhe trakeve ne ballkan. po italian hesapi keto, ndoshta e kane gabim.

tani me thoni,

kur e pushtuan Trojen (troja, troje si e cuditshme kjo fjala, hajt mo se s'do me thane gja shqip) te cilen e perkrahnin Polioni dhe Dardanet, greket punen e pare qe bene dogjen librat, dhe laruan qendren e qytetit. sot na s'kena as libra qe te deshmojne per ne dhe te gjitha qytetet i kemi te shkaterruara, me i vjetri ka ndonej xhami 300 vjecare.

pirro ka qene perandor i botes, nuk ka luftu per liri, sikurse aleksandri (ai bajroni tope, po ashtu edhe sulltani i turqise dhe skenderbeu budallenj qe konsideronin emerin aleksander, skender, iskander shqiptar), dhe kjo perputhet teresisht me genin tone, qe vetem shqiptare te mos jemi le te jemi ckado. ashtu bene edhe ata.

sot ka kulture greke, ka kulture romake, ka kulture arabe, izraelite, po shqiptare jo.

ne kush do na e shkruje historine?

62 Komente

Do na e shkruajne nje tufe injorantesh qe te hidhen ne fyt sa here ke nje shpjegim llogjik per tezat historike shkinaks.

Edhe une u zhgenjeva shume me disa anetare te blogut si Sol e olsib qe zakonisht japin mendime te ekuilibruara, por qe nxoren gjembat e iriqit sapo doli nje teze qe perpiqen te hedh drite mbi dicka ne shqip, qofte edhe e gabuar eshte nje teze, nuk ka perse te tallet pa dhene nje arsyetim llogjik kunder saj.

Per me teper me vjen keq qe hapen tema posacerisht per tu tall me shqipetaret dhe krenarine e tyre ta quajne  idiote.

Dikush arriti deri aty sa tha qe emri LEKA na vjen nga djali i mbretit sepse si duket nuk ka pas Lek e Gjolek e Lek dukagjini e Leka i madh para mbretit ne shqiperi.

 

Jo mor shkinaks nuk ka si te kene shqipetaret histori sepse shqipetaret i hodhi ketu ne kete vend te pabanuar me pare nga njerezimi nje anije kozmike ne shekullin e 19 t kupton ti?

Nejse se mu kujtua ajo e iriqit, ne enciklopedine e Careve Rus per Shqipetaret thuhet se jane nje are qe nuk thyhet ( tough nut) qe sa here shikojne rrezikun e pushtimit dhe asimilimit struken ne majat me te larta dhe mblidhen grusht e nxjerrin gjembat si iriq.

Po qe do thuash ti cpune paska gjuha shqipe me greqine e lashte ????

Hic mo asgje fare, pervec faktit qe shumica e asaj qe sot eshte Greqi ka qene shqipfolese, me Janine, me Athine, me Sul e me qen e me mac, dhe qe deri ne shek 19 eshte konsideruar si pjese e entitetit kombetar shqipetar.

Bajron budallai shkruante qe Janina eshte kryeqyteti i Shqiperise (capital of Albania) atje ku mesoi te kendonte labce. Dizraeli gjithashtu shkonte ne janine e neper greqine e sotme dhe shkruante qe isha deri ne Shqiperi, po budalla Dizraeli etj etj budallenj si keta.

Pastaj lere me ata rilindasit qe ja fusnin pordhes kot fare kur na thoshin qe jemi populli qe ka luftuar me Perset.Apo skenderbe budallai qe shkruante se eshte pasardhes i epiroteve te Pirros.

Tani sa per zeusin ( zeesin), a nuk eshte arsyetimi me llogjik qe ka te bej me Zerin, ne cdo kulture zotet shoqerohen me zerin, edhe ne fet e ndryshme eshte pikerisht zeri ai i plotfuqishmi qe u flet profeteve te tij. A nuk degjonte Abrahami  zerin?

60 vitet e fundit historine na e kane shkruar komunistet, ndja eshte e rendesishme qe te dijme se kush nuk duhet ta shkruaje historine !

 

 

eltonkola

Komunismi eshte nje sistem politik e jo nje  teori historike, prandaj mos fol budalleqe. Historine e shkruajten historianet, dhe pa kontributin e tyre te 60 viteve te fundit ku u arsimua i gjith populli shqiptar pale ku do ishim.

Me kte nuk dua te them qe komunistet nuk ndryshuan historine, por ato ndryshime ndodhen vetem me periudhen qe nga koha e zogut e kendej.

Jane pikerisht disa pseudo-antikomunist qe perdorin komunizmin per te goditur shqiperine dhe shqipetaret ata qe jane rreziku i historise,per kete mos te kesh asnje dyshim.

 

nese flas budalliqe eshte problemi im, nese ste pelqen cfare shkruaj, injoroje

nuk vura ne dyshim se cfare eshte komunizmi, vura ne pah se kush ka shkruar historine tone ashtu si e njohim PSEUDOHISTORIANE INJORANTE KOMUNISTE

mendoj se ka pasur teper deformime nga historia e vertete, dhe nvojitet nje brez i ri studiuesish qe te shikoje me sy tjeter tere historine tone.

Cili esht syri tjeter ? Shqiperia komuniste eci ne te njejten linje me rilindasit persa i perket origjines te gjuhes dhe te popullit, me ndoshta tek tuk ndonje nuance, sepse nuk ndjente ndonje kercenim nga historia,vetem sa perforconte rolin e saj, sepse diktaturat jane gjithmone populiste. Politizimi fillon vetem me historine e Zogut e ketej, per te cilen pak a shume e njohim dhe vete se kemi prinder e gjysher gjalle qe e kan jetuar.

Por jam dakort qe nevojitet nje brez i ri per te bere nje pune te madhe per te gjitha ato qe i mungojn lendes te historise.

 e ke gabim komunizmi eshte teori perpara se te jete sistem. prej filozofeve u hartua komunizmi. sistemi bile ishte i dobet e shume larg prej teorise, sepse siç thote populli i lashte shqiptar, "nga e thënë tek e berë, kalon një lum i tërë".

Une nuk e di kush do na e shkruaje historine, por lus zotin qe kete pune te fillojne ta bejne HISTORIANET!!!!!

Jo mesuesit e shkollave, jo robt qe diten punojne ne bujqesi dhe ne darke i mshojne Wikipedias, jo perralletare shetites, rapsode, lahutare, marres, preres, e te tjere kesisoj!

Historiane! Mundesisht te laureuar ne universitete jashte Shqiperise!

 

Po ne qe i kemi lexuar dhe jemi marre me studimet e historianeve me te mire per kete ceshtje nuk kemi te drejte opinioni? ose edhe nqs nje njeri ne blog hedh nje hipoteze kjo i jep te drejten e nihilizmit emocional atyre qe cdo gje qe ka te bej me krenarine shqipetare u duket qesharake? Jo zoteri, ashtu sic ti ke te drejten tende te gjykosh dhe shume mire ben, ashtu kam edhe une edhe te tjeret te drejten e tyre.

Kur une mendoj se eshte qesharak nje emer "Mbrojtesi i burrave" ai mbetet emer qesharak pavaresisht se mund te ma thoje profesori me prestigjos i havardid kete gje, por ky eshte mendimi im, ti sill tezen tende ku mbeshtetesh qe paske kete besim? (te marr si shembull,agje konkrete kunder teje personalisht)

shkinaks, eshte pikerisht kjo qe thote mrroklla. profesionalizmi. zhveshja e lendes nga emocionet.

Em, njatjeta. Me ke hap pune (me ke ngacmu mendimin, ne kuptimin e mire te fjales) me ket percaktim me lart. Historia dhe emocionet nuk para me duken, kshu se jashmi si te ndashme kollaj. Po e menoj i here mo gjate...

a ke jetu ndonjehere ne Gjermani/Austri?

smiley Jo por di qe sa her lu Anglia me Portugaline pelcet sherri...

smiley

ahahahaha  smiley

sherr per sport bejen ata, por per Adolfin jo  smiley

ps and that is the whole point, milord!

ku po di une. po me duket se per mua qe nuk kam shkrythur ndonjehere kercinjte e mendjes mbi DATA, historia kshu ne teresi me duket subjektive...

puna eshte me e lon historine ne vend te vet, Flor. Mos me e gerga me deshira t'sodit. po ne jo rralle kujtojme qe historia eshte si salce soje (soy sauce) dhe e fusim gjithanej. Bo me saju naj research se cila fjale eshte me e perdorshmja, shif po nuk dul ne top-10.

.... poetet qeshen hidhur, eshte i marre,

I marri mburr pa turp veten e tija,

Kjo ndodhi nje mije e ca vjet me pare,

Kush ish i marre, e shkroi Historia.

PS Kjo historia duhet me qen "derr femne" kshu, nga komet dhe nga floket them...  smiley

 

S(h)iç e kuptoj unë, historia si lëmë, ka shumë të bëjë me dokumentimin e së vërtetës. Prej-se kjo e fundit është aq eluzive, më duket se historia mbetet një përpjekje për të patur një të vërtetë. Një funksion mjaft i rëndësishëm edhe ky, sidoqoftë.

Te gjithe burimet serioze historike dhe akademite e shkencave  (fut ketu edhe greken) jane dakort qe:

1) Shqiptaret jane pasardhesit e iliro-abnoreve.

2) Shqipja eshte pasardhesja e ilirishtes dhe eshte nje nga tre gjuhet me te vjetera te Europes se bashku me greqishten dhe armenishten.

Nuk ka asnje historian apo shkencetar serioz qe kundeshton keto.Per kete nuk duhet te shqetesohemi fare.

Ato i kundeshtojne politikanet dhe propogandistet qe nuk dine fare nga historia,ose dine pak fare.Ketu futen edhe akademite serbe dhe ruse qe nuk jane gje tjeter vecse falsifikatore te historise ballkanike.

Ne duhet te shqetesohemi per propoganden qe behet, dhe duhet te bejme me shume propogande,sepse kemi te drejte ta bejme.

Gjeneral Theodhor Pangallos, 1878-1952, ish- kryetar i shtetit  grek më 1926, ishte me origjinë shqiptare.Ai shkruan:
 ...
 

     ...Si racë shqiptarët nuk janë as tartar-mongolë, as sllavë,por Ilirë,stërnipër të pellazgëve. Janë historikisht të provuar, pasojë-racë motër me racat e vjetra që zbritën nga veriu dhe përbënë banorët e parë të Heladhës. Nuk  kanë asgjë të përbashkët me Italianët, serbët, bullgarët, kurse me popullin helen lidhen ngushtë në gjak,trashëgime dhe zakone”.Gjeneral Theodhor Pangalos, kujtime, botuar tek e përditshmja greke “Akropolis”, Athinë. Përkthyer nga shkrimtari Petraq Ktona tek revista “Krahu i Shqiponjës”,Nr.2  (14),shkurt  1978, Çikago të ShBA-së, shih edhe tek “Çamëria”Nr. 5 (24), e merkur 22.04.1992,fq. 8.

Kujtimet e Gjeneralit Pangallos,të botuara në gazetën “Akropolis”të Athinës,gazeta më e vjetër greke.

Historia eshte shkruar dhe provuar shkencerisht.

Ajo qe duhet bere eshte PROPAGANDA.Eshte shume e thjeshte.

Po ti degjojme keta qe kane mesuar gjuhet e huaja ne preherin e mamase duke pare telenovela braziliane, shqiptaret jo vetem qe nuk kane asnje lloj lidhje me pellazget, por as me iliret, ju mshojne tezave serbe se ne kemi ardhur vone, shume shekuj pas Krishit ne keto troje.

Kete soj e ka marre ne qafe nje soj tjeter me i sofistikuar qe perpelitet ne hapesiren publike me te tilla teza dhe ju kane zbukuruar kete me kozmopolitizem, dalja nga rryma etj.

Historia sigurisht qe duhet shkruar nga historianet, ata profesionistet dhe si qellim kane te verteten historike, larg indoktrinimeve, tutelave etj.

Historianet!!!

Dhe ato qe kane ngel kushedi ku kane perfunduar ne ndonje lokal 30-leksh...

Une mendoj qe historia duhet te stimulohet  nga shteti, ne qofte se ky eshte me arome shqiptare!?

se dyti do te na ndihmonte dhe neve shume, per te bashkebiseduar ne menyre me edukative me njeri -tjetrin, pa fyer askend, duke ndare profesionin nga emocioni.

E cfare rendesie ka ke ardhur me heret apo me vone ne nje teritor te caktuar? Pse po te kesh ardhur me vone nuk te takon te rish? Sot nuk ka rendesi nese je shqiptar, grek, serb, kroat etj etj. sot ka rendesi qe kushdo qe te jesh, duhet te jesh i tille qe te respektosh boten dhe njerezimin. Ky ben dallimin sot midis njerezve te ketij planeti qe quhet Toke. Kush nuk e kupton kete le te meret me pellazget, Iliret Greket e vjeter apo edhe me Skenderbeun po te doje.

shkinaks, sikur ta kishe lene me "kush do na e shkruaj historine" do ishte mire muhabeti. 

Me keto nuhatjet, qe "me duket sikur trojanet hanin tave krapi shkodrane," vallai sikur s'ka dhe aq lezet studimi i historise. 

Dakort mer, greket shkun ne Troje e te paren gje qe dogjen ishte biblioteka e Trojes (me thon te drejten pak reference na duhet ene per ket nuhatjen.)  Po ajo eshte djeg ne 1200 b.c.  Si t'ia bejme gjithe atij hendeku?  

Te na ishe llafosur a permendur biblioteken e Aleksandrise hajde de, se ishte me tu, e jo me tutje. 

Historia ne nje menyre ose ne tjetren eshte shkruar, dhe vazhdon te shkruhet.  Duhet vendosur nje sistem, regjim referencash per kete tonen dhe te behen hulumtime te hollesishme por gjithmone, sic tha dhe mroklla, nga historianet. 

Kam degjuar disa here qe shqiptaret e kane prejardhjen nga armenet. Nuk me pelqen fort si version sepse ma ka qejfi te jem pasardhes i ilireve dhe pellazgeve te librave te Moikom Zeqos. Por fakti eshte qe sa here ndeshem me armene dalloj nje ngjashmeri te cuditshme ne gjithcka nga ana fizike me ne shqiptaret.

Sa per ate nese do jete e mundur qe dikush te shkruaje historine tone, jam teper skeptik. Nuk di cfare te besoj nga historia e periudhes se EH. A eshte cdo gje e sajuar??!!! Nga brezi i sotem nuk pres hicgje se me duket kashte pa koqe, por edhe kam frike se burimet per te sqaruar qarte historine tone kane shteruar. E mira absolute do ishte te behej nga historiane, nese do ishte e mundur ca nga ato parate e Durres-Kukes te paguanin mire emrat me te medhenj te historise boterore qe jane gjalle dhe keshtu ta sqarojme njehere e mire kete pune.

Puna eshte sqaruar o treni.Kete e kane vertetuar historiane te njohur dhe akademite e shkencave me me ze ne bote.Sepse nuk eshte propangaduar aq sa duhet, kjo eshte gje tjeter.

Pra kete gje duhet te bejme ne,jo te merremi me budallaleqet qe na thote prisonbreak.

Ti e di ore bukurosh se ato kufijte u vune sipas provave qe paraqiten shtetet dhe forces se aleateve e tyre?Prandaj mos na u hiq si francez dhe na thua se ska rendesi se kush ka ardhur i pare ne Ballkan.

...E cfare rendesie ka ke ardhur me heret apo me vone ne nje teritor te caktuar? ...

Po ore po ka rendesi se cfare je ka shume rendesi bile.Se po te jesh nga Kongo ta mbyllin deren mu para surratit sado qe te kesh respektuar boten dhe njerezimin.Apo nga ndonje vend i humbur.

...Pse po te kesh ardhur me vone nuk te takon te rish? ...

Po ore karafil te takon te rish,por mund te rrish si mazhorance shtetformuese ose si minoritet.

Po te mos kishte rendesi se nga jemi nuk do te sfiliteshin serbet apo ruset per te na e hequr te derejten e te qenit me heret se ata ne Ballkan.Nuk do te paguanin qindra milione Euro dhe mijera gazetaruce apo historianuce qe te nxinin te vertetat e lidhjes iliro-shqiptare.

Por sic duket kane gjetur eshte njerez si ty qe mendonin se

...Sot nuk ka rendesi nese je shqiptar, grek, serb, kroat etj etj. sot ka rendesi qe kushdo qe te jesh, duhet te jesh i tille qe te respektosh boten dhe njerezimin...

dhe kane bere pershesh sa ju ka dashur qefi.

Po te mos kishte rendesi autenticiteti nuk do te investoheshin miliona euro jo vetem nga bullgaret,serbet,greket,kroatet apo edhe shqiptaret,por edhe nga gjermanet ,anglezet francezet dhe austriaket per te permendur pak.

Ore mos je nga ata te Klubit te Adrian Klosit ti?Apo je nga dishepujt e Kapllan Resulit?Se vetem ata jane karafila nga trute,apo mos ja ke futut me ndonje cigare hashashi dhe kot te merrem une me ty,se roze te duket cdo gje.

Nuk eshte pune mburrjeje por njohje e detyrueshme (eshte program mesimor ne shkollat e vendit) te origjines se popullit tend.

Jo po te mos ngreme as gishtin e vogel kunder tezave te ardhacakeve sllave qe na quajne ne ardhacake dhe pushtues te tokave te tyre, apo manipulatoreve greke.

Ndoshta me greket dalim edhe kushurinje te larget nese biem dakort qe ndajme te njejten lidhje me pellazget.

Sigurisht nje shoqeri multikulturale, pa afeksione te tilla, do te na vinte ne pozicion shume me te favorshem, per sa i perket nje kulture te tille, si ajo perendimore. Edhe une si te gjithe shqiptaret e kam kuptuar pak me vonese ,por ama e kam kuptuar qe njerzit jane  te gjithe njesoj,nuk ndryshojne nga vjetersia por nga intelekti...

Nese do te vinim rrotull kesaj,do te kishim krijuar nje shoqer,i me shtetas te mirefillte shqiptare, pa komplekse te tjera dhe do te ishim aty ku duhet dhe jo ku jemi.

Por me e rendesishmja eshte se kjo "preardhja jone pellazgjike", po na behet pengese ne integrim, duke na seleksionuar  ne shqiptare dhe antishqiptare.

E vleresueshme  sot ne bote eshte se si bashkjeton me tjetrin jo si lufton me te. Aq me teper qe shoh disa linja te cuditshme i "a je i joni apo je ....i huaj"....dhe kjo vetem per mosperputhje mendimesh...

Pa shkuar pastaj tek kjo historia e spiunazhit agjenturor greko- serb, sikur nuk kemi dale akoma nga mentaliteti i komunizmit... po pate nje mendim te kundert je grek apo serb je me gjak te huaj ...e pallavra te tjera.

Sikur t'i linim keto fantazma te se kaluares ne gjume, duke fjetur rehat,ato nuk do mund te ngrihen dhe te na shqetesojne, duke na prishur gjumin tone ne mes te nates,duke na bere te flasim vetem per endrra dhe jo per gjerat e duhura qe duhen bere , si te gjithe popujt e tjere.

Ne mund te kemi qene PELLAZGE dhe kjo nuk ka asgje te keqe,mund te vertetohet provohet nga profesioniste, por ajo cfare me habit mua eshte se mos, Ne, jemi akoma Pellazge dhe nuk duam te shkojme me tutje?

Po ato fantazmat e se kaluares kemi kohe qe i kemi lene ne gjume dhe si popull nuk i kemi shpikur ne ,po ja qe te tjeret nuk te lene rehat.

Kjo teoria jote me kujton Obamen dhe vizionin e tij roze ne fushate.Por tani qe e sheh qe bota eshte "me i forti dhe me i mencuri apo me harbuti perdor gjithshka per te perfituar" i ka dale hashashi dhe po shtrengon dhembet.Pasi ishte nen efektin e hashashit hollivudian dhe ju kerkoi falje Europianeve(perse???) apo edhe Egjiptjaneve,tani e pa qe kjo taktike nuk prodhon ushtare per ne Afganistan apo izolim te terroristeve,dhe po mendon qe disa taktika te Bushit paskan qene te drejta!Si psh burgu i Gantanamos nuk do te mbyllet,Irani po i jepet nje afat te prere per bisedime dhe Korese se Veriut po i flitet me ashpersi.

Kjo eshte bota reale ore turi disa jane Pellazge te tjere Pellazge te moderuar,por qe te kafshojne si Pellazget!

Ejani ne vete dhe shikoni se ne bote sot nuk fiton "ai qe bashkejeton me tjetrin",por ai qe i tregon tjetrit se si duhet te bashkejetoje.Ky eshte nje ndryshim i madh qe juve konsumuesit e hashishit nuk e dalloni dot.

argumenti nuk eshte e thene te jete roze apo blu dhe

prepotenca nuk hyn ne kunderaegument per mendimin tim.

Depolitizimi i nje shoqerie ndihmon ne civilizimin e saj,e cila i jep te drejt te ushtroje profesionin e Politikanit, atij qe paguhet per te,Historianit, perseri qe paguhet per te "Politika nderkombetare hem"... dicka qe nuk eshte ne fushen time, nuk kam kompetencat e duhura intelektuale-profesionale te te pergjigjem ne se e  ke te drejte apo gabim formulimin e mesiperm.

Ku e ke pare politizimin tim ne keto komente?Apo se thashe roze.Jo roze eshte shprehje per ata qe ju duket cdo gje e lehte si ne perralla, dhe nuk ka te beje me PS apo PD.

Ketu po flitet per origjinen e shqiptareve dhe jo per origjinen e partive politike.Jam me te djathten ne politike, por kur vjen puna per Shqiperine dhe shqiptaret nuk shikoj fare nga ngjyra politike,pasi keshtu jam edukuar dhe keshtu po i edukoj femijet e mij.Edhe me Neritan Ceken apo edhe Aristidh Kolen( kot e mora si shembull pasi nuk e kam ditur se cfare bindje politike ka pasur ne te vertete) mund te mos jem ne nje vije politike por i lexoj si historiane dhe shqiptare dhe i admiroj per punen e tyre.Po keshtu edhe per te tjeret.

Edhe me Ttmsoia-n kam bindje te ndryshme politike, por per kete teme mendojme njelloj, sepse ketu nuk po diskutohet as Berisha as Rama apo fatet e tyre, por nje gje me e madhe se ata dhe ne te gjithe,po diskutohet Shqiperia ,shqiptaret dhe origjina e tyre.

Eshte e vertete dhe jam dakort me Ttmsoia qe nese gjysherit tane do te mendonin si ju, sot ajo Korca ime do te ishte Greqi, Shkodra do te ishte Mal i Zi dhe Shqiperia do te ishte nje minishtet qe nga Patoku deri ne Rrogozhine qe do ta fshinte era ne 20 sekonda, jo me te rezistonte dy luftra boterore dhe disa spastrime etnike.Por fatmiresisht fatet historike dhe levizjet patriotike  nuk e lejuan kete katastrofe kombetare.

Ato teorirat tuaja shkoni dhe tregojauni ose afrikaneve ose amerikanolatineve apo atyre nga Karaibet se ata nuk kane ndjenje nacionaliteti se ne Europe vella nuk pine uje keto!Mire apo keq nuk na takon neve te gjykojme,por te luajme lojen dhe po e luajtem me strategjite tuaja do te humbim edhe kete qe kemi.

Ahaha,

O pika tya dhe mua,po ngeli loja te luhet nga ne, meqe qenkerke dhe nga korca,megjithse t'u pergjigja qe nuk jam profesionist ne politike nderkombetare,po e shkel premtimin dhe te them se ai gjyshi im ,puro shqiptar, me ka thene "vetem rri gjalle ti mos u vrit te keqen,trashego familjen, po te tjerat i di Zoti"

Solidarnsc

Kur do ta kuptosh qe nuk eshte ceshtje koncepti, perceptimi, ose intelekti por ceshtje perkatesie dhe kompleksiteti ? Akoma nuke  e ke kuptu qe eshte e kote?

Shiko psh, une dhe ti shpesh debatojme per politiken dhe ceshtje te tjera, por si me magji une jam plotesisht dakort me ty ne kete teme. Pse? Sepse e kemi te qarte perkatesine tone etnike, dhe sepse ka shume gjasa qe ti ashtu si dhe un rrjedh nga nje familje dhe zone ku pavaresisht nga bindjet politike perkatesia etnike shqipetare ka domethenie. Ka te tjere qe nuk jan gatuar me te njejtin brum, nuk e di ne me kupton. Ka nga ata qe mendojne se me pordhet e tyre do na mbushin mendjen te heqim dore nga trashegimnia jone brez pas brezi, nje trrashegimni per te cilen jane paguar shume sakrifica, do ishte shume e lehte per stergjyshin tend dhe timin te kthehej ne sllav apo grek apo turk, por nuke beri kete sepse ashtu si une sot, ka pas dhe ka ndjer edhe ai nje detyre ndaj perkatesise te tij etnike qe ja kishte lene edhe atij stergjyshi.

 

 

Edhe nje here, meqe qenkam permendur per mire. Une nuk jam autoritet, dhe nuk i ve vulen asgjeje, keshtu qe mos u zhgenjeni, as mos krijoni iluzione.

Personalisht besoj tek teoria me e pranuar, ajo e vazhdimesise Iliro - Shqiptare. Besoj dhe se Iliret jane indoeuropiane, qe ndajne nje substrat kulturor te ngjashem me Helenet antike, Trako-Daket, dhe ndoshta Getet, Keltet e popujt Italiote. Indoeuropianistika gjithashtu krijon lidhje me gjuhe te tjera IE (qe ashtu si ne nuk kane patur nje zhvillim akademik e institucional te mendimit e te shkrimit), dhe ky arkaicizem linguistik sjell afri me Balto-sllavet apo Protogjermaniket. Por edhe pjeserisht me mikraziatiket e zhdukur apo indoiranianet. Mendoj dhe qe Balkan Sprachbund e lidh shqipen me greqishten, bullgarishten dhe serbishten e jugut. Mendoj qe provat e autoktonise (auto - vete, imja + Khthonos - Toke, dhe) se shqiptareve qe paraprin ate te sllaveve te jugut vijne nga ndikimi latin ne shqipen e sotme, nje ndikim qe ne nje analize gjuhesore i perket mesjetes se hershme, ose dhe nje kohe te meparshme, gjithsesi para dyyndjeve sllave.

Dhe per te gjitha keto qe mendoj bazohem ne ato cka kam lexuar. Por nuk kam lexuar gjithcka, patjeter qe ju keni lexuar me shume, dhe dini te flisni dhe per Pellazget, per te cilet une ende nuk kam hasur ndonje liber studimor etnologjik.

Sa per etimologjine, une, me aq pak sa kam studiuar, mendoja se behej ndryshe, pra duke i shkuar fjales ne rrenje, duke gjetur kunatat e saj ne gjuhet e tjera, e duke gjetur rrenjen hipotetike IE dhe PIE, e pastaj aplikohet shkenca per te pare komparativisht se cila gjuhe IE e ruan formen me arkaike, e cilat gjuhe ndajne se bashku ngjashmeri qe mund te indikojne nje te prejardhje te perbashket me te vone se ajo IE.

Por natyrisht qe nuk mund te merrem per baze, sepse gjithe keto i kam degjuar neper telenovela braziliane. Late nam duke marre robt neper goje, si grate e kqija.

Dua te them nja dy fjale; pa i lexuar te gjithe komentet ketu.

Historia jone eshte e shkruar tashme; te pakten ne vija te gjera.  Ka mundesi levrimi sa te duash. Shume etapa dhe periudha te historise sone duhet te pasurohen me detaje. Jam dakord per kete.  Referencat nuk mungojne. Jam gjithashtu i mendimit qe diku neper biblioteka (Vatikani, etj) duhet te kete libra pa numer qe flasin per Shqiperine dhe qe permbajne informacion voluminoz per historine tone.

Megjithate; 

historia shkruhet per injorantet, dhe nganjehere ajo shkruhet nga te diturit, jo rralle edhe nga "te diturit". Por historia per injorantet eshte serum shume i demshem. Injorante te tille ka dhe ketu, madje njady e kane nxjerre koken edhe ne kete teme. Ndoshta gabohem une, ndoshta kane dashur te thone gjera te tjera me ato qe kane shkruar.

Te mohosh punen 40 vjecare qe eshte bere ne studimin dhe levrimin e historise sone; me te fortat dhe dobesite e saj; por jo vetem per historine, per letersine, folklorin ne rradhe te pare, per gjuhen ne rradhe po te pare, linguistiken, albanologjine, arkeologjine, e shume e shume fusha te tjera, eshte treguesi me i mire i injorances qe mund te shfaqesh.

Puna 40 vjecare mund te mos jete e mjaftueshme, por jam i bindur se ata qe flasin, ne 1 miljon gjera te historise sone, nuk dine as 10.

Behet krahasimi me Romen dhe Greqine e lashte... shume e drejte; por nuk duhet harruar nje gje ketu;

Roma dhe Greqia e lashte kane qene si Amerika e sotme; konglomerate kombesh, etnish, racash dhe sfondesh kulturore, shuma e te cilave ka dhene produktet qe i njohim. 

Plus, te mos harrohet edhe nje gje tjeter, qe egziston nje material gati i pafund dokumentacioni mbi keto realitete, dhe rikoshet prej tyre ne kemi arritur te nxjerrim referatat per shqiptaret. Eshte njesoj si te kullosh nje det te tere per 2 grushta rere. Plus, te mos harrohet nje dicka tjeter: Greqise se lashte shumicen e gjerave ia kane ngjitur kot. Sepse historia, sic thashe dhe me siper, shkruhet edhe nga "te ditur". Ne histori nuk ka shtigje apo prerje shkurt, kur behen gjera te tilla, i behet m**i gjithe punes. Pra, Greqia e lashte shumicen e atributeve i ka marre kot, nga njerez injorante, por qe per fatin e zi te injoranteve te tjere, kane qene boll te famshem dhe ne ze sa te imponojne mendimet e tyre po injorante.

Dhe ketu dua te shtoj, qe duhet mbajtur vath ne vesh, qe nese per Greqine e lashte studimi ka filluar qe ne kohen e Romakeve e vazhdon deri ne ditet e sotme (dhe per Romen ka nje histori te dokumentuar dhe te panderprere fare), per shqiptaret e shumta mund te kete 200 vjet qe studiohen si komb. Dikur shqiptaret ishin komb qe njiheshin, per te cilet askush nuk kishte nevoje te studionte shume. Madje po ta mendosh mire, osmanllinjte as qe e vune ndonjehere ne dyshim prejardhjen e lashte te shqiptareve dhe autoktonitetin e tyre ne Ballkan. (si thote dhe shtruesi i pyetjes, Aleksandri dhe Skenderbeu; Burri(pirroja) Dardanet dhe te tjera)... Edhe Shakespeari shkruan per ne, pa kaluar shkelur kurre aty. Por qe te fillohej ndonje studim i mirefillte nga ndonje akademi, asqe behet fjale.

Pra, vini perballe punen studiuese te gjithe historianeve te botes qe kane bere per Greqine per rreth 2000 vjet (duke i ngjeshur cdo gje shqiptare asaj) me punen "pezhishke" qe eshte bere per shqiptaret keto 200 (shume eshte) vjet nga nje grusht njerezish me mjete, kohe dhe cdo gje te imagjinueshme te kufizuar. Madje edhe kufinjte i kane patur te kufizuar.

Por, eshte bere pune kolosale 40 vjetet e Shqiperise socialiste. Kjo do te mohoej vetem nga injorantet. E histori per keta tipa, nuk ka. Keta zhduken dhe nuk kujtohen me.

entschuldigung qe u zgjata.

historia ehste per injorantet? pse nje femije 6 vjec qe nis te studioje ne shkolle do ta fusesh ne grupine e injoranteve?

 

hajde muhabet hajde

zotrules

Ku ishe smiley

elton

Ata femijet gjashte vjec do e mesojne historine ne shkolle dhe kur te rriten disa prej tyre do e gjykojne vete se cilat teza jane me te pershtatshmet. Ashtu si une qe mesova historine e Zogut, qe ishte komplet e zeze, megjithate bej ato llogartie e mija ne koke dhe e kuptoj qe Zogu kishte meritat e tija, psh shqipetaret nuk mbanin mend te kishin qene me mire ekonomikisht, hodhi bazat e shtetit modern shqipetar,propagandoi unitetin kombetar, dhe me e rendesishmja i dha shqiperise nje drejtim perendimor.

 

 

ti thua le te shtremberohen qe te vegjel, e pastaj te drejtohet vete kur te rritet? e nese se ka ate aftesi, e do te perserise si papagall ate qe ka mesuar i vogel ?

mendoj se eshte menyra e gabuar

 

Pse, ata 6 vjecaret te kategoria e te diturve do t'i fusesh ti?

Ja ke gje idene se cdmth injorant???  Ndoshta eshte mire ta mesosh si fjale njehere...

injoranca eshte mosdije, por te quash injorant nje femije...

ajo qe thua ti eshte perversitet i mendimit!

injorant je dhe ti, qe nuk di cfare eshte injoranca. Prandaj edhe ky koment do te te duket ofendues... 

amerika nuk eshte hiç konglomerat se flitet anglisht dhe komuniteti anglo sakson dominon te tjeret e udheheq vendin. po keshtu ka qene dhe roma, greqia ka qene ndryshe, çdo qytet kish mbret te vet. greket gjenin unitet vetem kur i rrezikonte ndonje armik i fuqishem i jashtem, si perset psh.

kur amerika te flase spanjisht sesa anglisht, nuk do te jete me kjo qe eshte. pastaj ne KULTURE nuk ka rendesi perberja njerezve sesa THEMELI ose MITI mbi te cilin eshte ngritur kjo kulture.

japonezet e kinezet u bene "te fuqishem" (te pakten ekonomikisht dominus) kur perqafuan kulturen europiane, dmth vazhdimin e asaj greko-romake.

kjo tregon qe superioritetin ta jep kultura mbi te cilen  ndertojme sistemin qeverises ose me te cilen lidhim interesat kombetare e historike. 

vetem debilet kujtojne qe e kaluara nuk ka vlere. kujtojne gjithashtu qe njerezimin e shtyn perpara hiçi, ose rastesia e se sotmes.

dhe ne epoken socialiste eshte bere pune leshi (vetem prapagande marksiste). greket kapitalista kane bere prapagande kombetare shume here me te fuqishme nga tonen, duke u nisur nga kushte me miserabel (krize ekonomike, lufte civile, diktature ushtarake ne pushtet, etj). 

 Po pse ja fut kot?

Nuk ka lidhje fare gjuha me konglomeratin. Nuk eshte anglishtja qe e ben nje komb konglomerat. Shko dhe ti meso cdmth konglomerat njehere, pastaj hec e jep "mendimin" tend.

Japonezet dhe kinezet...

kur "perqafuan" kulturen evropiane, (qe nuk eshte aspak e vertete, por ti nuk di gje fare ne lidhje me ta) vetem atehere,  thjeshtu bene te njohur ne evropen tende. E fakti qe u bene te njohur atehere, nuk dmth se nuk egzistonin me perpara, apo se jetonin pyjeve e shpellave. Te besh deklarata te tilla si ajo qe ke thene me siper, dmth te mos ja kesh idene fare se per cfare po flet. Por ndoshta i ngaterron Kinezet dhe Japonezet me ato fiset e Guinese apo Amazones qe nuk kane pare kurre njeri te bardhe(jo se ka lidhje) me sy...

Cfare superioriteti te jep kultura mbi te cilen nderton sistemin qeverises???

Sipas teje, mbi cfare kulture e kane ndertuar shqiptaret sistemin?

Po sipas teje, meqe "qyteterimi" qenka ndertuar mbi kulturen greko romake, pse deklarata universale e te drejtave themelore te njeriut nuk ka lidhje fare as me kulturen greke, as me kulturen romake, po me nje kulture tjeter, per te cilen ti perseri nuk di asnje gje?

Apo ndoshta kultura mbi te cilen po ngreme sisteme ne evropianet nuk qenka ajo me e perparuara... mos doje te thoshe gje kete?

Pranimi i ligjeve te Zotit ne menyre te perulur nga njera ane dhe pretendimi per nje shoqeri cilesore demokratike, jane dy gjera krejt te kunderta qe nuk cojne uje ne te njejtin mulli.

Per sa i perket Historise, te gjithe jemi edukuar ne nje fare menyre ,qofte me elementet bazike te atij sistemi ,te cilit  i jemi mirenjohes, te pakten per te vetmen gje,por ne aspektin individual kemi tejkaluar te gjitha sourcet pothuajse,vetem nga deshira per te besuar ate qe kemi trasheguar prej shekujsh si nje etniciti te hershme.

Tani sourcet jane te bardha dhe te zeza, ashtu si jemi ne te gjithe shqiptaret, te bardhe dhe te zinj,ashtu sic eshte e gjithe bota...

Krenaria kombetare nuk mund te jete monopol i nje grupi te vogel njerzish,por detyrim i ketij grupi per ta shperndare ate, ne menyre krejt te barabarte ,jo vetem aty ku ekziston ne nje grup qelizash, te plote, ne nje trajte shqiptare,por edhe qofte  nje qelize te vetme te tille.

A po behet kjo? Jooo. Me duket se po behet e kunderta!!!

Mendoj se po  falen shqiptare me tonelata tek Grekerit dhe te Serbet apo kudo neper bote. Pse vetem nga kjo egoja e trashegimit pellazgjik,qe po i ndan shqiptaret ne te mirfillte dhe ne 1/2 si shqiptare.

Edhe ne se kemi qene pellazgo -ilire, nga kjo ego e marre ,kemi ngelur nje koloni kaq e vogel dhe e paperfillshme sa qe mund te krahasohemi vetem me nje top pingpongu, qe merr trajektoren e goditjes se raketave te lojtareve qe luajne ne tavoline...

Nga ana tjeter, me vjen te qaj dhe te uleras, kur nje Etiopian me origjine,me shet mend se ai eshte  pasardhes i Prometeut ...

Sigurisht qe historia shkruhet nga injorantet dhe per injorantet, se ata qe e dine nuk kane nevoje per te,por fuqia e injorantit dhe e te paditurit te rremben ,te hedh tutje dhe  te jep shume pak mundesi te arsyetosh perseri ...sepse shume shpejt injoranti nderton arsyetimin e vet nga nevoja e sundimit.

Megjithate Historia nuk mund te mbaroje ...e keqja e ben njeriun te mbijetoje dhe te luftoje, por i duhen njerez te fitoje dhe jo t'i humbe ata...

Prandaj ,

bejeni njehere Shqiperine njelloj per te gjithe shqiptaret ,qofte dhe ata qe i kane baballaret Shqiptare dhe nenat Hungareze...("se qe thoni ju nuk ka shqiptar te martuar me shqiptar, kete hiqeni nga mendja ju&quotsmiley

e pastaj te gjithe bashke i hyjme persembari Romes, Kartagjenes apo Fenikasve...

 

Nuk behet llaf per preajrdhjen pellazgjike, as per madheshtine e races iliro-shqipetare, por te drejten e gjithkujt per tu shprehur.

Ajo qe mua me merzit nuk eshte fakti qe shume nuk pranojne tezen qe shqipja eshte gjuhe poaq - nemos me e vjeter se greqishtja por trendi per tu tallur me ata qe hapin nje diskutim te tille, pastaj se cfar beson dhe bindjet qe ke debatoi ne menyre te civilizuar.

Eshte nje trend sefundmi ne shqiperi te tallesh me cdo gje qe permban krenaria kombetare e kombit, ku cdo gje e huaj sllave apo greke behet madheshtore dhe cdo gje shqipetare neperkembet, dhe ne nje skene politike e publike te mbushur plot me kancerin a agjenturave greko-sllave nuk e kam te veshtire ta kuptoj nga vijne sulmet qe arrijne deri aty sa te sulmojne prejardhjen e shqipetareve dhe historine me te lavdishme te kombit, skenderbeun.

Eshte pikerisht ky trend qe me bezdis, i perhapur nga tipa si lubonja, klosi etj qe megjithese jane diskretituar publikisht nga Kadareja, presidenti i republikes mes te tjeresh vazhdojne te kene hapesire kryesore ne mediat televizive dhe te shkruara ne shqiperi.

Nuk do shume mend te kuptosh kush jane pasardhesit e maqedoneve te lashte dhe te epiroteve te lashte.

Jane po ata njerez qe jetojne sot atje, se popujt nuk shperngulen te ngulen diku tjeter duke i shpetuar syrit te historise, dhe maqedonia njeh ngulje te sllaveve dhe autoktonet shqipetare, pra dihet se kush jan pasardhesit e maqedoneve dhe cgjuhe kane folur ata.Sot ne maqedoni ke bullgaro-sllav te trazuar me shqipetare dhe shqipetare.Keta jane pasardhesit e maqedoneve nuk mund te jete nje popull tjeter diku tjeter, ska studiues ne bote qe mund te me bind mua per kete.

E nejta gje per Epirin qe eshte kryqkeput shqipetar, sepse historia nuk njeh ngulje te shqipetareve ne epir por njeh ngulje sllavesh, vllahesh dhe grekesh deri ne nje fare mase por duke u ruajtur trungu shqipetar i epirit ne pergjithesi, sic vazhdon te ruhet ne epirin shqipetar sot, dhe sic ishte deri ne shek 19 ne epirin e greqise moderne sot.Keta jane pasardhesit e pirros, sepse nuk u zhduken te mbij nje race e re, perjashto ketu pjesen e epirit ne greqi, ku identiteti etnik i arbrit eshte zhdukur,duke u zevendesuar me identitetin e ri grek,dhe popullsia eshte tashme trazuar, duke humbur gjuha dhe ndoshta geni etnik.

 

  • Eshte nje trend sefundmi ne shqiperi te tallesh me cdo gje qe permban krenaria kombetare e kombit, ku cdo gje e huaj sllave apo greke behet madheshtore dhe cdo gje shqipetare neperkembet, dhe ne nje skene politike e publike te mbushur plot me kancerin a agjenturave greko-sllave nuk e kam te veshtire ta kuptoj nga vijne sulmet qe arrijne deri aty sa te sulmojne prejardhjen e shqipetareve dhe historine me te lavdishme te kombit, skenderbeun.

     

Ttmsoia, mendimi yte i dhen me siper eshte krejte i sakte dhe i qendrueshem, une personalishte nuk jame ase historjane e as ndonje letrar i pagezuar sic eshte shumica!
Problemi sipas meje qendron tek "shkaria"mohimi te nje pjese te madhe shqiptaresh ne degjimin dhe leximin e nje meseleje te bukur ku ata bjene preh menjeher pa e mare mundimin, qe ta shqyrtojne qofte edhe ne mendien  e tyre, se ajo c'ka ata besuan pak me pare mund te jete nje alibi e stisur shume mire prej atyre te cileve me te vertet u intereson ky crregullim i mbjell!?
Me keqardhie kam lexuar shume e shume shkrime te cilat u moren me figuren e heroit ton kombetare Skenderbeut, duke i dhen atije, lloje, lloje kombesie, thuajse ai kishte dale ne ankande dhe pritej oferta me e mire, po keshtu po ndodhe edhe me prejardhien e kombit shqiptare, disa thone qe jemi grek duke kemgulur ne te, disa kembgulin ne sllavizmin e shqiptareve  e tje.
Nje pyetie me shqeteson me shume dhe do doja t'ja drejtoja te gjithe atyre njerezve te cilet flasin gjuhen shqipe: Perse ne shumicen e rasteve mohojne origjinen e tyre?

 mohimi origjines eshte dukuri e re. ajo vjen prej perfitimit vetjak ose dembelizmit (dmth mania ta fitosh jeten pa shume perpjekje individuale). shqiptaret jane te varfer e te neperkembur nga komshijte me te pasur. pra sa me pak te hiqesh jo shqiptar aq me shume te duket vetja persembari.

rinia shqiptare "e kulturuar" e mban veten per kosmopolite, dmth pa atdhe ose qe atdheu i gjendet kudo. siç thashe kjo i shpeton prej perbuzjes se komshijve te pasur (pasuria lidhet edhe me kulturen, dmth sa me i kulturuar aq me i pasur je dhe anasjelltas).  

kam pas nje shok, qe kur punonte ilustrator per nje shtepi te madhe botuese franceze e mbante veten per shqiptar dhe krenar qe ashtu ishte. kur i mbaroi kontrata dhe u detyrua te bente portrete ose peizazhe ne rruge per te jetuar, nuk e mbante me veten per shqiptar (kuptohet kur e pyesnin), kur turistet ishin italiane, spanjolle, greke. dhe nuk kish faj ne fakt, me kujtohet nje here nje greke duke i dhene parate per 5 vizatime e pyet duke qeshur: po nga je mo dreq se folke gjith keto gjuhe, ky i tha : jam shqiptar ! ajo u zbeh ne fytyre dhe instiktivisht i terhoqi parate, duke i thene me shpejtesi : ti kerkoke shume, po te duash une ti marr te pesta vizatimet duke te dhene gjysmen e parave.

si perfundim grekja e zene ngushte, kur ky i thote qe nuk e ul çmimin, ja blen ne fund, por jam i sigurte qe ate nate nuk e ka zene gjumi dhe akoma mund ti kujtohet sesi nje shqiptar ja hodhi ne paris.

e permenda dhe diku tjeter, qe aq me poshte te jesh i vendosur ne shoqeri, fshehja e identitetit te behet natyre e dyte (mos them e pare). ngaqe popullin e drejtojne paragjykimet. italiani i ulet mendon se shqiptari eshte 100 % mafioz (njeri i keq). 

 

 

 

si perfundim grekja e zene ngushte, kur ky i thote qe nuk e ul çmimin, ja blen ne fund, por jam i sigurte qe ate nate nuk e ka zene gjumi dhe akoma mund ti kujtohet sesi nje shqiptar ja hodhi ne paris.

Po mer lal po, iu prish gjiza a gjumi grekes se bleu ca portrete dhe nga dreqi me te bire ne Paris.  Une s'them te mos kemi krenari, por jo dhe "kredhjari".

e permenda dhe diku tjeter, qe aq me poshte te jesh i vendosur ne shoqeri, fshehja e identitetit te behet natyre e dyte (mos them e pare). ngaqe popullin e drejtojne paragjykimet.

Po mire mer hajdar, ja me trego mua ti, kush i ka vene poshte shqiptaret ne US?  Qe dhe para tranzicionit, para se te na dilte syri dhe nami, shqiptaret atje hapnin restorante italiane dhe thoshin se ishin italiane.  Andej nga jugu i US, qe jane dhe robte komplet te pandigjum me gjuhe tjeter pervec spanjishtes, ebonics, dhe anglishtes, kur kerciste shqipja per shtate pale qejfe neper pizzeri, te pysnin amerikanet, na mesoni dhe ne ndonje fjale ne italisht. 

Ndersa ne veri-lindje, dmth New York, Connecticut, New Jersey etj, dihet tashme qe shqiptaret merren me keto pune.  Por te pyesin: perse ju shqiptaret hapni restorante italiane, s'keni kuzhine tuajen? 

Tani me thuaj ti c'tu them une?  Qe e kemi fsheh identitetin, e helbete dhe kuzhinen, nga paragjykimet e tyre?!

 o monda (per tonin me te cilin me drejtohesh megjithese nuk me njeh, nuk po te shaj se ma fshijne postin) usa tende eshte larg goce, as ne france nuk i njeh njeri shqiptaret, i ngaterrojne me libanezet (albanais=libanais).

por po te jesh ne itali, greqi, gjermani, zvicer (ku po te flasesh shqip te nxjerrin prej kafenese) eshte ndryshe puna. 

pranej perfitoni dhe pak sa t'ju dale era dhe ka per tu kujtu ça po them.

i bleu SHTRENJT ato portretet ngaqe po i blinte prej "nje francezit" poshte "notre damit". me aq pare paguante nje muaj (mos me shume) guzhinieren shqiptare te shtepia e vet. tani une e di qe ta kesh babin mafioz me pare plot, te ze gjumi si shqerre edhe po te blesh marrina te shtrenjta, por nuk ma mendja se kur te duket qe ta hudhin. kur ta shesin sapunin per djathe dmth. 

 gjithashtu nuk kuptoj mire ate pjesen tende te dyte. te hapesh piceri italiane duke mos qene i tille, eshte fshehje identiteti. per kete po flas edhe une. guzhinen shqiptare nuk e njeh njeri, nga kjo nuk te vine kliente. 

ne paris asnje piceri italiane nuk drejtohet prej italianesh, por prej tunizianesh e sirianesh qe flasin italisht. ngaqe italianet jane tashme pasuruar dhe merren me gjera me TE LARTA se gatimi. smiley

I njohin boll shqiptaret ne France, qe c'ke me te. Fakti qe banon ne France zotrote nuk dmth se nuk ka qene asnjeri tjeter aty.

Une di qe para 7 vjetesh, psh, ne televizion kombetar ne France u dha nje emision qe fliste apostafat dhe vetem per prostitutat shqiptare ne Paris. Dhe vetem ne Paris, jo ne te gjithe Francen. Dhe ne kete program thuhej qe vetem ne Paris kishte mbi 15 000 (quinze mille) prostituta shqiptare qe shfrytezoheshin neper rruget e Parisit.

Nese thjesht ky fakt nuk te duket i mjaftueshem per te pranuar qe shqiptaret u njihkan ne France, nuk e di se cfare tjeter mund te jete... 

Ate ngaterresen albanais-libanais e bejne vetem funderrinat qe nuk kane dale kurre jashte getos se tyre, qe dhe filloren e kane mbaruar se hanin gjoba prinderit.

Ska gje morr burr ,hajdari ndoshta vetem te tille ka takuar dhe ata i interesojne.

Une kam njoft me dhjetra Francuk ne London dhe te gjith e njohin Shqiperine pavaresisht se nuk flasin sepse e njohin vetem negativisht. Kam njoft edhe nga ata pastaj qe e njohin mire fare, ndoshta me mire se Hajdari.

E njejta gje me Britaniket, ata qe ngaterrojne Albania me Armenia apo Romania, apo edhe Algeria e bejne enkas, jo se nuk e  dine ku eshte Shqiperia, por bejne sikur nuke  dine. Ashtu fola me nje Anglez para disa ditesh i cili ngaterroi Albania me Algeria dhe kur i thashe qe eshte nje fu... iliterate ignorant, me tha qe e njeh mire Shqiperine sepse ka qene dhe ne Korfuz, biles me sa arrita te kuptoj kishte qene edhe ne Sarande ky zotnia, dhe filloi te fliste per Shqiperine si bilbil pasi i vura ne dyshim intelektin, kupto ti?????

Me duket kemi pare te njejtin emision.  Por nuk fliste vetem per prostitutat shqiptare, por per prostitucionin ne pergjithesi.  Dhe ne diskutim e siper u permenden prostitutat shqiptare, bullgare dhe afrikane.  (Se kjo shifra e 15 mijeshit vetem shqiptaret, pak si e ekzagjeruar duket edhe per paragjykimet franceze.)

mire e the, te duket.

e egzagjeruar me duket dhe mua... por programi te thoshte qe shifrat i merrte nga policia, nga arrestet dhe shenjat e gishtave qe u merrnin kuckave. Madje shtohej, qe shifra mund te jete me e madhe, pasi shume prej kuckave te ndaluara deklarojne nenshtetesi tjeter... do ti qe shqiptarkat e kishin hobby te deklaroheshin greke? 

 ato prostitutat qe prezantoheshin si greke, ta hedhin poshte ate qe the me lart: qe francezet e njohin mire shqiperine por bejne gjasme. po ta njohin mire shqiperine nuk e hane shqiptaren per greke dhe e dyta do ta dinin qe shqiptarja si fizik nuk ndryshon shume nga grekja.

ndersa grekja me shqiptaren ndryshojne nga libanezja, algjeriania, etj.

prej pervojes, qe mos ti marrin per libaneze, te shkretat hiqen si greke.

 

 sa mir i njef francezet mer. si dhe per funderinat (popullin e thjeshte dhe pa shume kulture) po flas dhe une. vej re qe nuk qekam vetem une i nxehur, po qekemi te gjithe. 

dhe mos i kaloni diskutimet ne private, dmth sesi e mendoj apo e njoh une boten (se dhe po ta njoh mbrapsht vetem vetes time i bej keq, jo juve). merruni lal vetem me IDENE te cilen shkrimi im mundohet te preke. smiley

Monda mqs permende restorante italiane me pronar shqiptar. Ketu ne NJ flas ka bere dasmen "njera" tek VILA ROBERTO. Dhe kur e pyesnin ne pune te huajt kuptohet ne cilen lokal dhe kjo i thoshte aty. Ata i thoshin ah tek ai restoranti italian. Tani kjo pronarin e njifte qe ishte shqiptar dhe e quanin PERPARIM, biles jetonte me qira tek vellai i tij qe e quanin CLIRIM. Dhe u tregonte pastaj qe pronari eshte shqiptar jo italian. Habitem se cila ka qene arsyeja qe ky Shqiptar preferon me mire te paraqitet si Italian sesa si Shqiptar. Mesa di une ketu mafia Italiane ka pase ne kontroll gjithcka deri vone. Histori te treguara nga pronarja ime qe eshte 97 vjece Italiane nga Sicilia e Italise. Nejse ndoshta eshte edhe ajo shprehja qe Shqiptarit sia ha qeni shkopin, duhet te haje nje thes me kripe qe te besoj kollaj. Ke plot Shqiptare ketu kur i takon per here te pare te ndrydhur, ste japin shume informacion, me shume duan te blejne nga ty se te japin. E cuditshme eshte pra flas edhe per veten time, preferojme te kemi komshi nje te huaj, te punojme me nje te huaj sesa me nje Shqiptare se kemi frike po patem nje Shqiptare ne pune patjeter do na e beje te keqen. Mendoj se e kaluara ka lene gjurme tek ne Shqiptaret dhe nuk ndahemi kollaj prej saj.

Hajdar, nuk me duket se te shava, dhe s'e kam dhe aq zakon me thene te drejten.  Te kerkoj ndjese nqs fola me ton familjariteti tip peshku.  Here tjeter, c'ke ti, me z. Hajdar (se per bukuroshi, nje cik si "redundant" me duket mua) do te te drejtohem. 

Nuk e di sa kane vajt portretet tani te Notre Dame, kur isha une, s'ishin dhe aq shtrenjte. 

Per babat mafioze, e shqerret e dhente, vallai s'di me t'thone gjo.  Po marr fjalen tende si te dhene meqe ti i ditke si flene. 

Une s'kam ndermend te mohoj qe jam shqiptare, gjithesesi.  S'e kam mohuar as ne Mesdhe rreth e rrotull, e jo me ne ju-es-ej, ku shyqyr ka shume gjindje, bile ene shume gjindje me cene. 

 

 monda mos u merzit se nuk kam gje tjeter me ty, perveç respektit smiley po keto dite jam pak gjaknxehte dhe fillimisht mu duk ironike pergjigja tende. nje veshtrim/lexim i dyte ma ndryshoi mendjen dhe desha ta fshij ate rreshtin ne kllapa, por u be nderkaq vone. 

 

 Por te pyesin: perse ju shqiptaret hapni restorante italiane, s'keni kuzhine tuajen? 

kesaj pyetjeje pergjigja i jepet keshtu : kemi dhe ne guzhine, por ti nuk do te vije ketu te haje, ngaqe je i mbushur me paragjykime deri ne gryke. te duket pra qe guzhina italiane eshte me e mira ne bote, per aq sa paguan.

se te kish pare ai kodosh shkonte hante ne restorant prej verteti e jo ne nje piceri ose macdonald. e ketu eshte puna. guzhina shqiptare qe te behet e njohur boterisht si ajo italiane do po AQ KOHE sa ç'u eshte dashur italianeve. nuk behet mbrenda vitit, as mbrenda nje gjenerate. 

pra prej interesit te vogel, per ti rene shkurt, fituar para lehte e pa shume mundim, njerezit e kane me lehte qe te fshehin identitetin e ta shesin sapunin e tyre per djathe.

ndryshe duhet pune, shume pune ...

  • me kujtohet nje here nje greke duke i dhene parate per 5 vizatime e pyet duke qeshur: po nga je mo dreq se folke gjith keto gjuhe, ky i tha : jam shqiptar ! ajo u zbeh ne fytyre dhe instiktivisht i terhoqi parate, duke i thene me shpejtesi : ti kerkoke shume, po te duash une ti marr te pesta vizatimet duke te dhene gjysmen e parave.

Jane te rralle ata shqiptare te cilet pohojne normalishte se jan shqiptare, te pakten sa per greqin ku jetoje, eshte per te ardhur keq kur thuajse te gjitha shtresat "e larta"  te bashkatedhetareve tane qe jetojen ne greqi ne c'do eveniment te ndodhur flasin dhe shprehen ne pjesen me te madhe te kohes greqishte, besoje se kjo eshte nje nga arsyet e shumta ku bashkatedhetaret tane e kane mare si shembull kete gje dhe e kane kthyer ne apidemi!?

Te dashur Miq

 

Historine tone deri me sot fatkeqesisht na e kane shkruajt te huajt pasi historianet tane kane qene dhe jane shume te politizuar.  Une jam habitur me politizimin e tejskajshem te historiografise se sotme ne krahun tjeter.  te njejten rruge qe ndoqen historianet komuniste sot ndjekin nje shumice e atyre qe shkruajne histori pas komuniste.  mohim faktesh dhe nxirje e kundershtarit.

 

me shume meson per historine e shqiperise nga arkivat e huaja se sa nga studimet e historianeve shqiptare (me disa perjashtime sigurisht)

Historine tone do ta filloje ta shkruaje nje brez tjeter i edukuar ndryshe dhe pa paragjykime politike te cilet duan te dokumentojne ngjarje historike qe do ti sherbejne emancipimit te kombit por edhe per te kuptuar gabimet historike qe ky komb ka bere apo ben qe te mos i perserise me.

 

 

perfundimisht ende nuk jemi ne gjendje per me shkrujte historine.

ate historine them une, ku te flitet shqip.

ku te mos na vije turp pse jemi shqiptare, ku te mos na vije turp per asgje qe ne kemi, ku te mund te themi se xhamine blu e ka be nje arkitekt shqiptar, po ai qe ka bo xhamine e elbasanit, dhe ku te themi se pirrua, aleksandri e shume shqiptare te tjere luftuan per lavdi e jo thjehste per mbrojtje. 

une kam qejf me e pa keshtu historine, pa nenshtrim psikologjik, pa ndjesina inferioriteti, pa kurrgja te ketij lloji. 

kam qejf qe te mos degjoj me si dje ne kafe te mjesit ne lezhe njerin qe thoshte ne nuk jemi gjermane qe te kemi kulture. sepse kam qejf qe te jemi krenare per keto 3000 vjet kulture qe kemi, per te gjithe ata burra shtetesh qe kemi nxjerre, per te gjithe ate lavdi qe kemi fituar tek e tek. 

sepse, une nuk pretendoj qe te beje shqiperia per mua. asgje. pasha Zotin. une do te bej vete. do te ec vete. dhe do te bej sa te mundem per shqiperine.  sepse jam krenar per te, sepse e mbaj koken lart kur flitet per shqiperine dhe per njerezit e saj. sepse e di se kahmos ku te shkoj i perkas kesaj toke. dhe jam krenar kur degjoj nje afrikan qe krenohet qe eshte afrikan, nje indian qe krenohet per indine. sepse e di se flas me te barabarte.

dhe me vjen me qeshe, (ndodh edhe qe acarohem, po gjithnje e me rralle) kur degjoj grekerit qe mundohen te pervetesojne ate cka su takon, apo italianet, apo kur gjermanet thone se ne jemi europa. me vjen me qeshe. ndoshta kur te me rritet djali do ta coj ne shkolle per histori. ishalla do e shkruje ai historine. po na e mbajme shume ulet kryet. shume ulet per me shkrujte historine.

Kushdo ta shkruaj, por jo ato qe e shkruanin deri dje, si kristo frasheri e kris milo. Kushdo qe ta shkruaj do kete shume me  te vereteta se deri me sot.

Po mundesisht, te na kthejne mbrapa dokumentat e zhdukura, eshte nje gjest fisnikerie.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).