ku humbiten bejtexhinjte

 smiley

265 Komente

Kane shkuar me mbledh bejte tek komshija " src="http://arkivi.peshkupauje.com/sites/all/modules/smileys/packs/Yahoo!/tongue.gif" />

 

 

a i thuhen kto gjera priftit?

po or, pse jo, eshte per q`at` pune

therrorizohen ca derra per hir te gripit

ego te absolvo-n vure per gune

 

mir thu ti, po cer tboj un

nuk mor vesh ka ai vesh` i perthym

dashnija e ka fajin, mka mpi ke gju`jt

gripi derrave do dahet n`dynym

 

vazhdoje o halit berati moreeee

 

 

 

 

 

i

 

eh, sa t'kapi pulitika erërat me vela

ne tjerët po nderim lëveret në tela

pse or me pulitiken do matemi (noi)

leri leveret, s`jane per levende

pulitika mbllacitet si mushka ne leme

pispillosur pudrosur e ve` pa parmende.

 

 

ah akil te jeshe gjalle,

vec qe peshkun te sqaroje,

c'sua keshe dhe c'mehalle,

se u grime per nje llaf goje.

 

pellazg jeshe nga jot om

te keqen ta beri femra,

o akil shershe la fom,

si te shkoi zemra te themra...  smiley

 

 

Nuk bojm sherr për 'i llaf goje
Çer po thu, ç'osht ajo fjalë
Jo gjif femrat jan Helena Troje
pak rispekt, se anej kena dalë

njehere jeshëm gogla ne sondazh

pastaj u bezekuqmë me muhabete grash

kur na u njoh prona - truri e shitmë per lavazh

kush kurseu dy fije u Obamua në plazh

Se nuk jeshëm si furrxhinjtë, bythtavënxirët

mos ngatërro tavat që të mos futesh në telash

nga të gjithë prasët e fushës ne jeshëm më të mirët

....e lashë..e lashë smiley

 

n'anet tona dhive

u thoshin cangalle,

prush i ftoht kacive,

djemte ran ne mangalle,

ne gryke te kelcyres,

pashe nja dy permete,

me rreze te pasqyres

benje isharete,

ne qafe te pazarit

pashe dy gjirokastra

goce e katunarit

mi jep ato ngastra  smiley

popullit tene i nevojitet deuteronomi`

mblidhuni ju, o t`papamet anembane

tri here ne bulevardi, di here ne shtepi

duruakerkeshim padrone, a ka (edhe) me tirane?

 

kaq pak smiley

tabiatet tarafit moj c'mia paske bere

sos mendon per mua, porse per te tere

i kerkon kto bejtet te vijne sere sere

prit se jane te shtrenjta, s'i pres me gershere

 

moj qe qenke rritur, moj qe qenke zbutur

ah qe nuk vrapova e qe nuk jam ngutur

erdha pakez vone, se do isha futur

do ti kishnjam shkruar ca rrjeshta o flutur

 

ore burra trima, ore djem nishani

dilni nga llogorja, se nuk jam jermani

dilni dhe kendoni si jua do xhani

thoni ndonje bejte te pellcase dushmani

 

dilni dhe kendoni, aheng do insani

se ne kenge rri dini dhe imani

sic ka thene dikur nje nga hindustani

dil moj trendafil te te preke jarani

ku jan djelmuria, kajmaku i seres

ata qe na mbajne me bejte-terbiet

qe e shkojn plumbin ne vrim te gjilperes

sa iu ka lezet, sherbet-muhabet

 

ku jane cuperia, balluket e prera

ato qe na mbushin me parfum bahcene

llerete te bardha, pulpate te gjera

i sheh zemer-zeza e s'do vetehene

Qe paske qene te kthesa

Ta dalloj o SOL nga vonesa

Qe paske fjete jashte

Te tradhtonka vesa

Vesa shkurt them, gjate pilivesa

Me fjale delikate qe si thyen rendesa

Na ftuake djelm por edhe varza

Si ftua na then, dhembe dhe rruaza

Shqiptare kemi qene, por valle ç’do te jemi

Kur plage e re te hapet, nga kyfarsoj melhemi

Qe e mbylli te vjetren, kshu siperfaqesore

Shitoren e kasapit e beri embeltore.

Ku pra vanë bejtexhinjtë

sperdridhen si arusha kur gezojne arixhinjte

nga xhepi ne xhep shkon sahati i florinjte

kush ha kë e pse e vendosin bastexhinjte.

 

te bukra jane vajzat beharit sivjet

na mbajne te varur per spango

sec kam nje dileme dhe mendja me pyet

ku perfundoi valle ylli pango?

 

sternipa akejsh, bjonde krela krela

sic jane te gjithe shqiptaret

me syte bojqiell, hane mishin me thela

armikut i thon' vari ka*et

 

jemi rrace e paster, rrace dinarike

brakiqefale e me gjere

me ike moj Bona, moj Bona me ike

se s'kisha lene gje pa te bere

 

"Mahmudeja e stolisurë„

Këjo sevdaja e insanit(1)
Gjallë njerinë ç'e përvëlon,
Mahmudeja e Sulejmanit
Me gazep sokakut shkon.
Jelek kadife veshurë
Si mosnjeri në këtë dhè,
me buzë duke qeshurë,
ç'të ka hije moj Mahmude!

Ç'i bëre bandillit, do m'ja plasë të qarit
Pse e bën të vuajë,mos e lër të presë
Jepi moj e poshtër numrin celularit
Pa di ai se ç'i thotë Mahmudesë
 

Eh moj Mahmudè, në dorë të kujt re

virgjinitetin fraxhil, ta thyen me varè smiley

Po ç'jelek o i shuar
Ti nuk di të shkosh më thellë?
Po të jesh pak më i xgjuar,
Shkon gërmon nën fustanellë smiley

e di aty ç'thuret

me leshin e zi

Mahmudè luaruar

në trikonometri

Nuk eshte Mahmudeja nga ato vajza ore djale

eshte vajze e thjeshte, nuk mban as celular

trimi po te doje para le ti dale, e ti thote pa frike

Mahmude shpirt, malli per ty po me fik Tongue

Hihihihihihi, me shkrite smiley.

Ika tani, mbase u mban damari i dellit edhe qesh prape me vone lol.

Ti s'je mirë moj vajz e mbar
Sa nuk di se ç'është delli
ma ngatrron me një damar
(në kokë të paska ka rënë dielli)

smiley

Mahmude, moj zjarrm i xhanit,

shpirti, zemra se c'mu dogj,

kur mendoj c'ke poshte fustanit

s'me ben derman as prift as hoxhe.

Trakte kam fshehur

ne do ti tregoj

1 eshte origjinali

pastaj kopjet jane njesoj smiley

Traktet mbaji fort

Sepse jane aset

Mos t'i jepesh trimit

C eshte ky muhabet

 

Mahmude ti traktet

C mi fute aty

Do u dali boja

S'i shohme dot me sy

 

Mahmude brekushet

I mban trecerek

Perdori moj tangat

Se ti blej me leke

traktet ti lexosh

po mos ja jep armikut

tangat mi bo moma

me palat e fikut

 

endrrove te reja

por tu çfaq Mahmudeja

tani me dite e me ore

ta shtrengosh fort ne dore

pergjate gjith ketij inflacionit

aparatin e tensionit

Erdh Mahmudja dalngadal

Me pjepra te pjekur si ne behar,

Te plakem, e vesh s'dua t'a marre,

Ne jane silikon apo origjinal.

 

Mahmude moj yll i shkruar

qe te bene si cjap kalesh

ti dy qime ke ne faqe

Po keta nuk marrin vesh

 

Mahmude hiqe jelekun

Qe te shome sa e ke gjine

Do e kesh te tre pik pesa?

Apo na mashtrove sine? (sine gjirokastritce per syne)

 

S ka nevoje ta ngrec fustanin

e ke veshur transparent

E nxeh vapa jataganin

Si furrnella me korrent

Ec Mahmude mos u tund

leri djemte se te kane zili

eh te shkretet thuaj si jane bere

si qente e rrugeve bredhin per ty

Tundu tundu mahmude

Se ashtu zanane e ke

Na ka thene Ed Rama ne

Te votojme trithtetre

 

Mahmude moj mish i bardhe

I ke buzet si qershi

Hajde shkojme bashke ne plazh

S'shtyhet vera ne shtepi

 

asaj kutie votimi

i ka kalu vafti

u çpik per infidelët

tele-stilolapsi smiley

Ec Mahmude, tundu, tundu,

Me bikini ne govate me lluce,

Qe te zihem me ty moj cuce,

E me qejf te dal i mundur.

Po ti kalo moj shpesh nga keto ane

qente le te lehin, goja leng tu leshoje

je aq e mire moj tamam si zane

Eh moj Mahmude te qofsha fale

Moj Mahmude, moj e eger shtrigane,

Plase djemte, por po plas dhe Ketlina,

Plasi epshi, plasi dashnia lezbiane,

Si sumbull djerse qe te rreshket tek shpina.

mahmude moj shpyrt

moj goc elbasoni

ne enderr me dole

sec me ra tensjoni

Mahmude mos ki gajle, nuk jam xheloze

lere moj lulianin te thoje cfare te doje

nuk e shef se po i vjen inati dhe plasja

rrofsh moj Mahmude, marrsh nga ditet tona

Mahmude moj zemer

moj goce blloku

erdh njoni me ferrari

oh po se c'te noku.

u me marrci pleshtat,

m'u befshi kurban

dashki te me shihni

c'mbaj nene fustan

 

harruat se sa ini

mendja u mori ere

hop demat e rinj

e plop dhe ju gazhele

 

u morne mendte cupkat

harruat grate ne leme

u tregojne qejfin

ne krevate preme

 

 

 

 

Pse ore Flori e fshive kete,

I vure nje pike dhe e le pa ze,

Iu luta Qerimes t'ia lemoj pak cicen,

Por tutje me shtyu, "se zihesh me Flor Hiden".

Cica e qerimes

Lule mos me prek

mos ma cimbit gocen

se nuk eshte byrek

o flori pika pse ve

djale more flori

vete shkruan vete fshin

ne s lexuam gje

 

hajde flori t'ia bejme fora

sot s'paska admin

kendo me te lumte goja

sa te pime rakin

 

hajde flori t ia kercasim

mahmudete s'mbarojne

ato zemberen na plasin

neve vjersherojme

 

per keto gjera e te tjera

neser mblidhen asamblera

hrushovianet me kepuce

me bisht fshese mbahet dera

 

ja e hapa ekspozene

abrogo ligjin e xhungles

viza ka per memedhene

gjer te dielën - prej te shtunes

 

(nderkohe na shkoi per lesh dita e punes)

 

O Sol, pse na shti n'gjynafe

ca bojne pare, ne bojme llafe

në duel kan qit garuzhden

ne luftojme me luge kafe.

 

 

Ti ngriten mahmude

ty leshrat perpjete

ta dije sa ishin

i kishe ngrit vete

 

ta puth desha gushen

qe vjen arome molle

po jam alergjik

me sjell shkulme kolle

 

thashe te te ngjeroj

andej nga krahrori

po ishe palare

"stop ketu" me tha morri

mos i thuaj ferrari, se i kujtohet tani

dhe frike ka e shkreta, mos i ngelet koka

tek pasqyra me xixa e shtrire anes lanes

me peme e me drita, u te rafte pika Tongue

Iku Mahmudeje, o moj me ferrari,

Me palle ne dore na zuri dhe behari,

Te pakten shyqyr per fruta dhe perime,

Hape moj dyqanin dhe zemren moj Qerime.

hajt qe erdhi djelli

e u ter dynjaja

u nderen leveret

e u ngjall sevdaja

 

u kujtua malli

te na benj me lote

u kujtua gomari

te pellase me oke

 

m'u te dera e zyres

shefja ka zene pusi

te qofsha fale o shqipe

qe po coj leke ne shpi

 

duke bere qejf

kendej nga interneti

malli me ka marre

po jo prej verteti

Mahmuden e pame, po shkojme te jorgjia

t'ia shohme dhe asaj, si i rri shamia

si i rri shamia, si i rri minifundi

pa dil moj jorgjie cicat ne shesh tundi

 

dil mori cike, moj prenda e lleshit

dil qe te te shohi bash qaj pallaveshi

qaj trimi me nam qe mban nje bajrak

ka marre dy carcafe ti beje me gjak

 

dil oj cuca shehit, zbrit kyt here m sheher

dil e hajde ulju jabanxhise ne preher

hajde ma shero te shpirtit bela

ulu pak ne gjunje se s'duroj dot ma

etj etj etj

çe mba dorën Kryezot

te bishti i pallës

u sulën jeniçerët

mbi gratë e mëhallës

 

Ker qeki kaq keq

me pershnet në ballkon

s'pangoni dy shkrepse

e boni telefon.

Eh thoni cfare te doni

me bejte nuk ua kaloni

as me kenge dhe me raki

eh ju befte dita 1000 mije

 

Kush eshte beqare

mire te mesoje

nje burre shqiptare

zemra te ta kerkoje

 

Jane te mire dreqrit

kur bejte levrojne

ah moj goca si shifni

veten se kontrollojne.

sokakut po shkonje

te pashe si ngahera

gerqishten e dinje

s me the kalimera

te thashe agamisu

tutjè sikterrisu

nuk pritnje per mua

tani vetë bitisu.

Sagapo te dua

sec i thone nje fjale

ik ore gremisu

me gocen mos u tall

Peshkun pse pa "ujë" e latë
Çer po boni, humët fare,
thashë se do e çonitpak më  gjatë
(Hej, jo sa zgjedhjet shqipëtare)

 

me gocen mos u tall

me gocen mos u tall,

me gocen ti mos luj

Se e ka baben gjall'

E ka shqiptar, jo t'huj! smiley

 

Mahmude nga elbasoni ?
a kini dale binaresh ?
joo mer shoku sbon vaki
njashtu emra katunaresh
sna i ven baba as n'kllapi

Elbasani qi ta dini
emra zojash t'ronda mban
Zegjineja dhe Zenepi
Hatixheja dhe Shegushi
Cke mi Fiti qi po qan..

Cke mi Fiti qi po qan
xuna gishtin ne dyqan
dyqanxhi te placin syte
vrave Fitin vet i dyte
Ore Sol te ngecte ne gryke

Momë Hedija del ke dera
hecni cuna si perhera
tju boje moma gurabije
Mahmudeja do jete jevge
mos u merrni me rrupsije

Me rruspije ju ere cuna
po fulliqni babe e nane
nusja ju pret ke dera
si llokum,vetull si hane
boll pra mo se late nam

Jarabi jarabi o zot i madh
Letoja hallet cunave tone
ktheja ment sa nuk ash vone
ke Rukija,Shefikati a Fitneti
aty ku ma mire ju haet muhabeti

smileysmileysmiley

dezdemon mi ty t'lumt goja

se desh na i doli djemve boja

me mahmude e me jorgji

sa s'na pane syte llahtari

gocat tona porsi hana

ca t'ju thush i bajn te tana

n'dac per shpi n'dac per dashni

vec me kusht qe t'jet i ri

s'ka qeder dhe cik qejfli smiley

te doli dhe ty mishu mustaqja

me mjaftiste mu ka mbush lagjja

deputete ju su bot dot

jeni per tu qa me lot smiley

 

Gocat po nuk qe deputet

biznesmen apo pronar

slloganin ta  lejne var

boj mer mishu nai zarar  smiley

 

profesore apo shofere

ngelet  dere me  dere

tuj lyp femna me qiri

kercuri n'vater osh bo hi smiley

 

 

 

 

 

dezdemon mi ty t'raft pika

qe ngatrron "djemt" me "cika"

jo mi gru se s'jam mjaftiste

aq me teper s'jam lekiste

jam si macja qe rri tek zjarri

tuj prit kush kalon atypari

ne zararet po i presim

qe pa gja fare mos mbesim

smiley

 

 

 

 

Doli Prrilli hyri Gushti

Placka jote djeg si prrushi

Doli gushti hyri prilli

Bejtet perfundun ke pidhi.

 

Bejtja si fiku u tha

Mahmudete na dolen gra

Elbason qytet i mjere

Paske mbetur pa dylgjere.

E ka malesor cub malesie

te merr gjak ne vetull

per nderin lufton me palle

therr edhe gocen edhe njerkun Big Grin

Se ç'më vjen për të qarë
për të shkretët peshkatarë

Nuk e di ku i kan mçef shpatat
(po bëjnë bejte leshragjatat)

 

Nga ta dish o ed qyqare

peshkataret kur peshkojne

hedhin grepin pa karem

vec brektosa e zhaba zen.

Oh sa ma paska ënda
që shoh peshkataret brënda

Janë brënda dhe e kanë bezdi
Se përjashta s'ja u var njeri smiley

o ed o katnar

je bo rryp

jo bo zar

je bo hall

per tu qar

rimoje vete po deshe vazhdimin smiley

Desdemonë moj kulumbri
ti na qënke korb i zi
Je kokfort e s'di ç'është humja
(Ndoshta fajin e ka Lumja)

Je e pastërt dhe dhe pa bërë dush
(Kot nuk rri gjith ditën n'lum&eumlsmiley
Bën mirë edhe mos ta krush...
(po s'e rrujte, mbaje me shkum&eumlsmileysmiley

humjen kurre une se pranoj
sal birishes i perngjasoj

frika nga edi n'palce m'hyni
gojes do ti tregoj c'osh dryni

n'bejte une jam amatore
fus nai varg e ha akullore

prandaj vendin poeteve ja le
se boll bome corbe e mesele
 

Avash ti se na u ndrydhe

kujtoja se "luaje" me luleshtrydhe

Po ti qënke kalama
akullore akoma ha smiley

Ikaaaaaaaa, gjum t'omël smiley

therr edhe gocen edhe njerkun 

Hmm, no rhyme? Just reason?

No good! smiley

...

Therr gocen edhe njerkun

Me ni dore ta kput zverkun

Me ni kambe ta t'heq shkamin

Edhe pleshtit ja qet vjamin

smiley

 

Moj Ketlinë  mos mu mërzit
Jam pak "ters" këto ditë

se je çupë pëllumbeshë
që ta ngre zemrë peshë

Po ka të tjera, ti s' ke nga e di
Kujtohen pëllumbesha, po janë kulumbri smiley

Mos i shaj motrat tona

jemi te gjitha shqiptare

hajde des na kendo nje kenge,

hajde des na hiq nje valle

 

Boll me lajka moj po tundu

merre shamine, e kerce

nuk e shef se cnur i bukur

te paska hip sot moj dreq

Se ç'ke thënë një fjalë me mënd

e ke mirë dhe hiç fare keq

nëse më shkon njeri ndërmënd

vetëm asaj i shkon fjala dreq

 

 

leshrat krela krela

buzet dy pellembe

moj vajz Elbasonit

cohu pak ne kembe

 

Cohu te te shoh

Mos rri me siklet

Sa shume po te shkoka

Llafi si sherbet

 

She o moj Shegushe

Mdukesh shume qejfleshe

ik e depiloji

Krahet plot me lesh

 

Nxorri deputete

edhe elbasoni

Me komet me muskuj

T'ket fryk italjoni

 

Ka maru burrnia

ene n'elbason

dikur vetem burrat

kan pas pi dahon

Sa shume qenki dredh

sa qenki munduar

o djem mbani fren

se qenki harbuar

lini qerimen sa ka kal shaluar

zini mamuden se s'ka te pertuar

shegushen ma lini se eshte aguridhe

kur te vi shtatori bejm hairsile smiley

 

Elbasani goca plot

qelibare tash sa mot

syni bukur si ulli

mushur gjoksi me flori

 

Elbasani plot me cuna

qe te gjith gushpelluma

e shtrojn mezen me raki

ene grun e lejn ne shpi

 

Jo mor jo se bej shaka

djem ma t'mir vallai s'ka

si per fis e per shoqni

si per fmi e katandi

 

Mi Shegush mi avokate

ti shiko vec punen tate

se Elbasanin ne mos ti

do ta ndihmoje ndonje yt kusheri

 

Elbasan o Elbasan

gocat shpirt e cunat xhan

 

smiley

 

 

Deputete kur s'behemi vete,

ia marrim bejtes lehte lehte,

per dashni prej trim jaranesh,

me nuse te reja politikanesh.

 

Moj nuse e Palit

stileto stolisur,

a s'me del nga zalli

me fustan shkopsitur.

 

Moj nuse e Molit

zeshkane krela krela

a s'me del nga gjoli

te te hyj ne thela.

 

Moj nuse e Trimit

syzeza siseprush,

me dil moj tek burimi

te te puth ne gushe.

Ik fli gjume se le nam me bejte tani naten Tongue

do bejme histori, de more de

lum ti moj shkence qe na ke ne

do sqarojme dyshime trillime e genjeshtra

do mbjellim trendeline*

aty ku kish gjineshtra

 

me tkaluaren do lidhemi

me alfabet mors shqiptarce

tu kthjellojm mendte

dhe gjakun trazovaceve

 

*Venus

 

ec pra lujmë botash

me rrethbythë gotash

po shkove Apeninjën

merr edhe Dyl Qinjën

 

po qe i babëzitë

ti kam falë dhe Historitë

me kamarierë policesk

me romancierë arabesk

 

Me shkopin e gjatë

merret gjer Irlanda

me shkopin e shkurtër

s'jem veç arroganta

 

topi esht i imi

se lshoj penalltin

ai q`esht me trimi

do benet gjelatin`

 

bota paska rrota

brenda dhe perjashte

persekutim kenddrejte

qe nga bot` e lashte

 

me mire ec e pime

se sot ka le` dhe soli

eshte gjal` i mire

i mban portofoli

 

ti e di kush ka pushtetin

ai që lsho termetin

e vibro Permetin

dhe ia nìn lezetin

 

60% ujë

40% alkool

100% tapë

shishe shoku Shol.

Jemi ulur ne trotuare dhe po tallim keto .......

alo alo

zero 5

7 polica mu te kthesa

ata duan te na kapin

te na rruajn ....

ahhaha

Çer boni mer çuna

Pse e prishni hapin?

Ish mirë ke sevdaja

(politika na trau çapin)

 

Lejni mer viranen,

deputet e parlament...

T'tjera gjojna qi na kanen,

atyne ju boni nji vent

 

Koka te medhoja

plot kapacitet

ka inot dynjoja

i dim gjonat vet

 

un pija konjak

ti po benje not

po te dalka gjak

mos je gje pilot?

 

pse i trembet gocat

djem o vjershetore

po tani c te bejme?

ta mbajme me dore?

 

ishim mire qepare

nganje varg secili

tani vetem mua

po me kno bilbili

 

rrofshi per urimet

do ta pime nje gote

porse jo te gjithe

se ca s e mbajne dot

 

ca jane demokrate

nuk e pine rakine

vetem limonate

se s mbajne mend shpine smiley

kokmadhi e ka emrin ilir
skrapari i vrazhde e ka bir
bir i denje skraparrlli
koken tja shtypesh n'mulli

tobestakurllah mer cuna cuna
si shkoi kjo e shkrete puna
qytetari ditezi, ka hup krejt
me shefa katnare duhet me nejt
 
nga tropoja ne maje skrapari
vari trapin o cuna vari
vaj vaj vatani e hall mileti
mo mire t'na kish ardhe mreti

ka plas morri katunarit
sheshit cuna, mes pazarit
se dhe ky mut Edi s'lahet
qytetar demek, por s'hahet

O Birishe ta hongsha zemren
ti ke njel tash, laj e thaj
shpirtin tim ty ta kam dhon
peshkataret, vec qaj e qaj

qaj e qaj, se pranojne dot
qe PS-ne ta qajne me lot
qani qani dhe mut hani
se ai slun nga istikami

me berishen jam dhe une

ishalla na jep na i pune

une berishen e kom zemer

ishalla na gje nai femer

se berisha o ma i miri

dhe pse e ndihmon iliri

edi rames mir ja boni

si me qen cun elbasoni

tungjatjeta o sali

mos me hajde ne shtepi

se kam edin shtat selvi

duke me zier raki

mos kerko as edhe nje gote

ti pa pire e flet ca kot

po na i more nje ilir

dhe e bere si qafir

mjere ne o lele thuaj

se jemi bere si te huaj

se do shkojme ne evrope

dhe spo futemi as ne grope

tungjatjeta o sali

rrofsh e qofsh si djale i ri

ata dhembe he si thua

nuk po i nderron me nje grua?

o sali te qofsha fale

me ke bere si te marre

une me ty do kendoje

shqipera do ndryshoje

nga veriu ne veri

do mbetet emri yt sali

 

 

E mo

ne durt e Berishes paske ngel,

te te vije turp ,

qenke djale dembel.

Dil e hidh nje sy

kqyre mire miletin

edhe fresk merr

edhe nxjerr sikletin smiley

 

 

 

AQO blues

tha jam marlon brando
gjoksin me shkabonje
jaken me livando
faqen me kolonje

tha kam randevu
la' nga Vidh' i Shemes
ngritur, bere dru
ky i biri Temes

don zhuan i fshatit
dhe i kasabase
i pare i Beratit
dhe i lapardhase,

randevu thot frengu
na themi taqim
s'tu shterrua lengu
Zalo, aferim!

vere e fukarase
s'kish ardhur akoma,
sokak i sevdase
shtruar me pllakoma,

s'te ze tartakuti,
s'te merr brinj' me brinj'
fryre nga vuxhuti
shpatit me dellinje

shpatit me dellinje,
kodres me murriz,
mellinjen Dulqinje,
mo me kthe kurrize,

mo me kthe kurrize,
me trego nishane
ca gisht nen kerthize
ca gisht nen fustan

kundermon kolonja
po s'jam kolonjar
jam bandill per zonja
i pare ne Skrapar

sevdaja sarhosh
me ben dhe jo gota
shpyrti c'me mbet bosh
u zbraSt' Corovoda

Koka la' nga Vidhi
si kendez i mbeti
Oshafe stafidhi
t'u kundofte laneti

nje sevda me vese
mu-j si puhi prilli
Nur i Qerimese
o kryetar kshilli,

kryetar i kshillit
kryetar i lagjes,
ky qejf i bandillit
po i ngre mollaqet

tutje nga varishti
poshte nga osumi
do te ngjyhet gishti
do te fryhet brumi...

Dylqinje elektrike që mbartesh me skodë

Mullinjtë e erës prapë erdhën në modë

Homazh alternativ që i bëhet shkëndijës

Flakës që e ëma ia pason së bijës

> >

Në vendin me katër stinë e dy parti

Zoti e dashtë që të jemi komshi

Se s’dihet kur mërzitem nga ti vij e rri

M’nxjerr mallin e mangallit dhe qymyrit të zi

> >

Rrathët mbi sobë ti heqim nji nga nji

Flaka tymuese gështenjat na i nxi

Gështenjat e zeza i hamë për ulli

Dylqinjë e Trombozës jam bërë për raki

 

Soli thote:

jan mledh krajlat o n'mes t'evropit

pa hy shqipja, nuk hi koma robit

jan mledh krajlat e kan diskutue

njat islanden fort e kan shtrengue

e kan vnu o n'pozit t'veshtir-e

i kan thon, island menoju mir-e

ti don me hi te ne, m'u integrue

tash tetdhet vjet fort ti na i ke rrue

na s'po t lejm me hi n'bashkim-e

se s ke levizje per integrim-e

a po m'nini o kreshnik'te e bjeshkes

na si evrop, sot i tham jo pjeshkes

nuk dum pjeshk, jo na dum kastraveca

patllixhana, domate dhe speca

gjith kto gjana na vijn prej shipnije

vjen pellazgu njaty ku i ka hije

mbledhur tutje tehu neper Jutbine:

Lum e lum per t’lumin Zot,
Nu’jem kane e Zoti na ka dhane!
Kurr ishim’kane djema t’ri,
S’po na i varke kurrkund asniri
Si çoban lopesh ky Evropi na ka pa,
Lopt gjith dite bjeshkeve tu’i kerkue;
Per gjith dite nder gurra t’u u freskue,
Per gjith dite nder mriza tuj pushue
Rruge as shtek pa njofte nuk kena lane

E nji dit u ulme per me fjete
Paj dy djepa aty ki’n qillue;
E kan marre brimen e tuj kjajte
Ju avitme afer me i shikjue
Po i pajtojm-o tuj i perkunde
E t’dy djepat i kena vun ne gjume
Bardhe si drita dy Zana atehere kane ardhe
-Qysh po jeni – Zanat na kan pvete-
Ç’u ka pru n’ket vend e shka ju paska trete!-

E atehere shka u kena thane
Shqipo rrogtar lopesh tham kena qillue
Per gjith dite kto bjeshke i kem kerkue
Kan hupe lopet, e askund s’kem mujte me i gjete
Na xu nata ktu e u ngjam me fjete
S’myllem sy prej vajit, qi kem ndie
Ishin kane tuj kajte keta dy fmi
Kurrkund carje fmia s’na kan lane

Na jan dhimte e jena hudhe me i pajtue
I pajtum e sa grima n’gjume i kemi vdue
Po Zo’! shka jeni me gjithe ket drite?-
-Zana jemi, Zana, tuj shetite,
-Tuj u sjelle na njerzvet me u ndihmue,
Ju c’fare ndere, burra, po na lypni?
Qi dy djepat na i keni vu ne gjume?

A don force, shqipo, me qindrue?
A don lufte, shqipo, me luftue?
A don gja, shqipo, a don mall?
A don dije, shqipo a don gjuhe?
Lypni shka po doni shqipo, na kan thane.

Nuk dum gja o Zana, nuk dum mall,
S’dum as dije, Zana, nuk dum gjuhe
Nuk dum force, o Zana, me qindrue,
Luft nuk dum-o Zana, me luftue,
Nuk ha hin kurrgja ne sy,
Veç n’Evrop po dum me hy.

Por njaj Paji Harambash nji fjal ka çue
Qi Islanda para nesh don m’u antarsue.

Vrrik jan çue Zanat trija n’kam
Than Evropin po e shklyjm me dham,
Shituen or’t e malit me do fjale te randa
Si s’keni kallzue ç’don me ba Islanda,

Ty t’u shkimt drita, o mori Island,
N’lugje t’verdha do e çojm problemin tand,
Kenkan ba si me kane drangue
Kan marre gurin shkam me e peshue
N’cep te krahit gurin e kan vdue
Njimiokesh gurit i kan qindrue
Edhe ahit e rrapit te jubines po i jan betue:
Ty Island mir qejfin kem me tya tregue
Para shqipes jo n’Bruksel s’guxon me shkue!

N’lugje t’verdha do e çojm problemin tand,
 

Ta them edhe k'te! smiley

Emo! Besoj se e di qe Lugje t'Verdha n'fakt do me thone Lugje Jeshile!

Une per vete shume vone e kom more vesh qe "e verdhe" eshte "jeshile"! smiley

Te verdhes kreshniket (dhe pasardhesit e tyre) i thojne...e Lulzt!

I love this word!

E Lulzt, si lulja!

 

a jem t sigurt qe nuk po i thojkan e gjelber te verdhes? se e verdhe vjen nga verde, siq vjen e gjelber nga giallo

Po pra ate po them edhe une!

E verdhe (me t'fushes) eshte e lulzt (me t'malit)

Jeshile (me t'fushes) eshte e verdhe (me t'malit)

ah, prit mrroklle, per ty kjo, ose per PF-ne: e mani men i kong mi ricordo montagne verdi...

e mir o mire!!!

 

Vete Krajli i Nemcit mesohet te kete thane:

"Mue shume keq me vinte, sepse prej bornave te medha nuk kishe mujte me vizitue kelmendasit, 281 popuj, pothuej te gjithe latine, qe flasin gjuhen shqipe e dalmatine, te ndame ne dhete katunde, dmth Kelmendi, Gruda, Hoti, Kastrati, Shkreli, Tuzi te gjithe latine, pastaj Bjelopavliqi (Palabardhi), Piperi, Bratonosiqi, gjysma e te cileve eshte skizmatike e tjetra latine dhe qe te gjithe banojne ne ato male, vendet e ashpra te te cilave ato i kane shtie ne pune dhe kurre nuk u kane tregue asfare bindje turqeve."

kush ka dishir mund t'ju sherbej dhe me nje fjalorth te vokerr fjalesh baritore nga malsia kelmendit, meqenese kam ne dore dialektologjine shqiptare, seria III

Une kam! smiley
 

Mos veno, po hudhe fjalorthin tek Peshki!!

 

dhe une qe thoja ku i gjen ky shejtan sol gjithe keto fjale te vjetra smiley

Jane fjale baritore nga malet e Kelmendit:

Baca - Dele me turi krejt te bardhe

Bacani - Qengj, dash me turi krejt te bardhe

Bagela - Jashteqitjet e lopes, kalit apo gomarit

Baglon - Thuhet per procesin e te dalit jashte te lopes, kalit, gomarit, deles, dhise

Bajuka - Lope e kuqe ose e zeze me bale te bardhe ne balle

Baloku - Kale me bale te bardhe ne balle

Balusha - Dele me turi krejt te zi

Bar tamlit - Bar me lule te vogla e te verdha, rritet neper shkembenj ne fillim te pranveres; barinjte e mblidhnin diten e shengjergjit dhe ua jepnin bagetive te hanin nga pak, duke besuar se ai do te bente qe ato te shtonin sasine e qumeshtit

Bardhoji - Ka i bardhe

Bardhoke - Dele me turi te bardhe

Bardhuca - Dhi e bardhe

Bardhucani - Cjap a kec krejt i bardhe

Bardhuka - Lope e bardhe

Bars - E mbarsur

Barsohet - Thuhet per cdo kafshe (femer) qe mbarset, per njerezit perdoret vetem ne raste teper te rralla dhe ne kuptim figurativ (ne ambientet e ngushta familjare); per njerezit perdoret togu i qendrueshem "kapet me barr".

Bashk lesh - quhet gjithe leshi qe jep nje dele a dash kur qethet

Berzen - mbarset lopa ose ndonje kafshe tjeter

t'Berzanuna - quheshin bagetite qe merrnin bjeshkataret Kelmendas neper fshatra te mbishkodres e gjetke per t'i kullotur gjate veres me kusht qe per cdo koke dele t'i jepej te zotit (1.5 kg) 1 oke djathe, ndersa pjesen tjeter te prodhimit e mbanin per vete.

Bishtoji - Ka me bisht te cunguar, thuhet dhe per ka te kuq a te zi qe e ka bishtin te bardhe

Bishtuka - Lope e kuqe ose e zeze me bisht te bardhe

Briholl - Lope qe i ka briret e holle

Brithyeme - Lope ose dhi qe i ka briret e thyera

Bohet - thuhet per nderzimin e lopes, peles, gomares, doses dhe shakes (bushtres); me sa kemi vene re kjo fjale qe perdoret ne krejt Malesine e Madhe, ka nje ngjyre te theksuar eufemizmi d.m.th. perdoret ne vend te foljes "niqet" < ndiqet (per pelen gomaren dosen e shaken) apo "ethet" (per lopen); me shpesh e kemi degjuar nga grate, po edhe nga burrat kur ne bisede jane te pranishme dhe gra; besojme se tek kjo fjale do te kete nje kuptim shume te vjeter, te cilin dikur do ta kete pasur mbare shqipja. Ketu me vjen per ndihme dhe trajta "lopa bonet" qe kane arbereshet e Italise, si dhe te folme te tjera te shqipes si ajo e Cernices se Moraves ku "me u debue" thone per marredheniet seksuale te kuajve e qeve.

Buni - banesa e barinjve ne bjeshke "e ka bunin permjedi tu qafa"

Bunishta - vendi ku gjenden tbanat

Bute - dhi teper e shendoshe

Cerrkas - mjel "cerrk cerrk"; fjale e sajuar mbi zhurmen qe shkaktohet duke mjele lopen apo dhine ne castin qe qumeshti bie ne fundin e enes; perdoret si sinonim i mjel ne rastin kur bagetite japin pak qumesht

Cigare - kembore prej metali, zakonisht prej prici, qe u vihet deleve ose lopeve ne qafe.

Cikmadhe - Lope dhi a dele qe i ka siset te medha

Cikvogel - lope dhi a dele qe i ka siset te vogla

Cof - ngordh "ka cof delmja"

Coft - i ngordhur "mish t'coft"

Cura - dhi qe i ka veshet shume te vegjel

Coban - bari

Cobanesha - bareshe

Cobanoj - ruaj gjene e gjalle, vete coban me gje te gjalle

Crukt - dele me lesh te ngaterruar "delme e crukt"

Cunje - dhi te ciles i thyhet njeri bri, ose i mbetet me i vogel se tjetri

Damtuor - bageti qe ben dem

Dashto - emer cjapi, qe i vihet zakonisht ndonje cjapi te ri qe rri me prane bariut, si ne forme perkedhelie

Egreja - Dele e eger qe nuk afrohet te bariu

E:ja - Dele te ciles i ngordh qengji sapo pjell (ne Kastrat quhet E:gje)

Ejka - lengu i papaster me ngjyre te zeze qe leshon leshi kur lahet

Ethet - nderzehet, thuhet vetem per lopet

Fre:ca - dele me pika te kuqerremta ne turi

Ftu:ja - ftujaku - keci nje vjecar

Furksa - mbajtese e gjethit te dhive, nje dru i bigezuar qe ngulet ne dhe

Ga:la - dele krejt e zeze

Galani - dash krejt i zi

Gi:ca - dele me pika te kuqe ne turi

Gicani - dash me pika te kuqe ne turi

Grahi - nxit, bej te ece nje kafshe

Groshja - dele me turi te kuqerremte dhe me pika te bardha

Gjieshoi - Gjiesheja - cjap ose dhi qe ka nje brez te bardhe gjate gjithe trupit, sikur te kishte ngjeshur brez

Hakrrohet - thuhet per dosen diten qe mbarset; perdoret krahas togut "i bjen hakrrija"

Hallakatet - kur bariu bertet me ze te larte per te trembur bishat

Hardhuca - dhi me turi shume te mprehte

Harrkoc - Harrc, derr qe lihet pa kastruar per te mbarsur dosat

Hesmiley - Hames

Hekeq - kafshe qe nuk ha mire, qe e zgjedh ushqimin

Huta - dhi qe i ka veshet shume te vegjel

Kablosh - xhufke leshi shume te dendur qe e kane disa dele permbi balle e cila u varet e u mbulon syte

Kacere - dhi me brire te holle e te drejte

Kamerr - dhi me kembe te bardha

Kata:na - lope e bardheme

Kerrca:ba - dru qe i vihet derrit ne qafe qe te mos kaloje neper gjerdhet

Koci - cjap i zi

Koca - dhi e zeze

Kopilica - dele, dhi, etj qe pjell nje vit para moshes se pjellorise

Krani - bisqet e holla te pemeve te porsabulezuara  qe vlen si ushqim per dhite ne ditet e pranveres

Kuqiele - dhi e kuqe

Kuqiesha - lope e kuqe

Kuqashi - cjap i kuq

Kutica - lope e kuqe

Laca - dhi e larme

Laci - cjap i larme

Lacmi - Lacme - cjap a dhi e larme

Laruka - lope e larme

lesheger - dele a dash me lesh te ashper

Lisha - dhi e kuqe ose e zeze qe ka nje bale te bardhe ne balle

Llabja - dhi me veshe te medhenj te varur poshte

Lladuci - qengj qe lind vone prandaj lihet te rrije gjithmone me te emen me qellim qe te pije qumesht e ete rritet me shpejt

Llahet - thuhet per lopen e bagetite e tjera kur rrine shume ore pa u mjele, ose pa ua pire qumeshtin te vegjlit e tyre

Ma:ga - leng i trashe qe nxjerr lopa nga organi i lindjes disa dite perpara se te pjelle

Majsi - qengj te cilit i ngordh e ema dhe ushqehet me qumesht nga delet e tjera

Mallesa - quhet perhapja e bagetive ne shpat te malit per te kullotur

Maqena - dele qe milet vetem ne njeren sise per arsye te ndonje gjymtimi apo semundjeje qe ka patur

Marsimi - mbarsja

Megja - kullote ne mal e rrethuar me gardh

E mollme - ngjyre molle

Molluka - lope e kuqe ngjyre molle

Murraci - cjap i murrme

I mushkem - E mushkme - kafshe me ngjyre te perzier mes te murrmes dhe te hirtes

Mzorja - meshqerre

Mzuori - vici mashkull nga 1 deri ne 2 vjec

Patusha - emer perkedhelie per nje dele qe i vete bariut nga pas

Perrci - era e fares se cjapit

Perbicka - quhet dhia qe pjell per here te dyte brenda vitit

Pervielat - leshi qe ka delja ne pjesen e barkut dhe ne bisht

Pjellak - keci pasi mbush nje vit

Proshi - plehu i imet qe behet ne vathen e dhive

Rogusha - dele me brire

Roshani - dash me kater brire

Rosheja - dele me kablosh

Rraxhani - ka ose dash i mocem

Rreka - cope lekure qe u varet disa dhive poshte qafes

Sqapole - dhi me brire shume te gjate si cjap

Sumullake - emer qe i vihet dhive kur jane shume te shendosha, rrumbullake si sumbull.

Sy:ka - dele me turi te bardhe e me pika te zeza

Syko - cjap i bardhe me turi te zi

Syna - dele e cila pjesen rreth syve e ka te zeze

Shara - dele me pika te zeza ne turi

Sharani - dash me pika te zeza ne turi, ose me turi krejt te zi

Sheguta - lope e kuqe ne ngjyre te sheges

Sherbeze - dele qe ecen me hapa te ngadalte

Shieku - qengji mashkull 1 deri ne 2 vjec

Shkita - dhi e kuqe ose e zeze me ndonje dange te bardhe ne trup

Shqila - tharmi i djathit

Shterpaku - dash a cjap i tredhur

Shtjen - thuhet per ndonje kafshe qe per ndonje arsye e nxjerr te voglin para afatit te pjelljes

Shtrrija - emer permbledhes per qingjat e kecat "shpija pa thmi a si vathi pa shtrri"

Shtru:ga - shtrunge, vendi ku milen delet

Taci - gici me i vogel i nje dose

Tbani - banesa e barinjve ne bjeshke

Trashuka - dele e shendoshe

Trokja - kembora e dhenve

Trokllon - tingellon kembora e dhenve

Therpehet - nderzehet, thuhet vetem per dhite

Thiman - cjap i thinjur

Ugic - dash i tredhur me lesh te gjate qe i prin tufes

Uti - lengu qe del nga plenci i bagetise qe theret

Vesheli - cjap i kuq ose i zi me shenje te bardhe ne vesh

Vider - dhi me disa ngjyra te perziera

Vidran - cjap ngjyre perzier

Visku - i vogli i gomarit

Vonaku - qengj qe lind vone

Zojuka - lope e zeze

vijon fjalori me pese here sa kaq, fjale bujqesore, fjale te jetes se perditshme, barbarizma (huazime te panevojshme nga gjuhe te tjera), pasthirrma, homonimi, onomatope, apo fjale me ngjyrim emocional, po s paskam takat per te gjitha

N'sheher t'madh Mrroklla ka ra

Do pune t'vogla m'i ba t'mdha

Njat komputer aj ka ndeze

Tuj pi kafe, tuj haer veze

Vrik ka kcye mini si keter

Per me kqyr kush ka shkrue tjeter

Fort nj'aj Mrrokell asht gezua

Kur po kqyr si asht ndigiua

Asht ndigiua fjale e tinna

Kur ka lype c'asht thane n'lendina

Kur ka lypee cobejt ckane thane

M'u vane ktu per tane dyrnjane

Mandej Mrroklla ka proceed

Copy Paste e ka godite

Si kto fjale thanun n'Kilmend

Te mos hupin n'asnji vend

Mrroklla ngushte asht xanun pak

Zotnise suje m'i dhane hak

E tuj pasun pak n'dore t'tija

Thote: "ti rrnofsh"... e shkon tek shpija! smiley

 

Rrofsh Sol per kto llafe!

Me ter' men'!

kam gjetur paradomuajsh tek nje person nga keta qe shesin libra te vjeter trotuareve tre numra te Dialektologjise Shqiptare, botimi i Institutit te Gjuhesise dhe Letersise i Akademise se Shkencave, 1974, 1975 dhe 1982

Permbajtja eshte:

E folmja e Kelmendit

Vezhgime mbi te folmen e Vile-Kalisit te Lumes

E folmja e Hasit

Nga toponomastika e Camerise

Gjendja, probleme dhe detyra te dialektologjise shqiptare ne fazen e sotme

E folmja e Mirdites

E folmja e Rranxave te Mbishkodres

E folmja e Cerenit dhe e Valbones (rrethi i Tropojes)

Kontribute per fjalorin dialektor

Tekste dialektore nga e folmja e Vakaricos (Vaccarizzo)

Veshtrim i pergjithshem mbi te folmen e Camerise

Te folmet e Kavajes

E folmja e Luznise se Dibres

Disa verejtje per te folmen e krahines se Pukes

E folmja e Hotit

Per historine e struktures dialektore te shqipes.

 

I kam lexu me avash, me ate idene e te zgjeruarit te shqipes sime, po me ka bere pershtypja pedantizmi i studimit te kultures tone ne ate kohe...sot ka mbetur ne dore te honxhobonxhove neper internet qe orvaten te perkthejne gjuhen baske

Sol, falemnerit shume!

Une jam duke prit me padurim pjeset e tjera te "fjalorthit" qe na ke premtu! smiley

Pasi te keshe kry kete, per ty do kisha tre fjale" Skribd dot kom! smiley

http://www.scribd.com/ smiley

@FH (e kena kap me kreshniket sot)

Lum e lum per t’lumin Zot
Nu’jeme kane e zoti na ka dhane
Kur ish’kane nji poet me emer
Do krijime t’shokve do m’i mledh
Do tregime me shtat faqe i don
Do essera e persiatje kush po i çon
Nji baloz a n’mejdan kah po i del
Edhe ‘i leter po m’i a çon
Letren Flor poeti po m’a kndon
E me lot ai po e loton:
-Sot dy jav’ e ke deadlinen a tu i thon
Rrezikzi kishem qillue
C’se kam le mos me gezue
Mue balozi a tuj m’lyp botim
E nuk po muj me dale n’bejleg-o dyluftim.
 

From an email I just received at work:

At 12hr 34 minutes and 56 seconds on the 7th of August this year, the time and date will be

12:34:56 07/08/09

This will never happen in your life again??!!!!

aaa, this one (a reply) even cooler:

Don't be sad.  09:09:09 09/09/09  and    14:13:12 11/10/09 are coming soon

Vetem me  ju bejtexhijnjte nuk mund te kapem  dot smiley

do te thoja te papam por po them nuk shifeni smileysmiley

qetesi, do bej dhe une ca bejte smiley

po lerme ore te pergatitem se po me duket sikur po tradhetoj idealet

p.s

rrofte LFI -ja smiley

ehu, mos me shperqendro tani se po pergatitem seriozisht smiley

Per nje cope bejte,

c'mu lodhe kaq shume,

ah, moj kryenece,

c'mu zbute si shkume.

 

Mendjen se c'e vrave,

shpirtin rrokopuje,

na le duke pritur,

syte na i bere uje.

smiley

 

 

epo prisni de se nuk me ecen konflikti hihihihihi smiley

Mos qeshni se ju griva smiley

 

 

une qe urreja bejtet

sot po shtrohem ne konak

ah qe s'kam c'u bej ca peshqve

qe po me kandisin pak nga pak

 

o llukan

o diktator

na cmende me ket' racionalitet

ik studio c'eshte nje metafore

po mos e fut ne kontabilitet

( e zevendesueshme edhe me probabilitet AB AB) smiley

 

plasa tu gjujt rima

s'qenka pune per mu

po vazhdoj me vargje t'lira

muza krejt m'u sakatu

 

....kenka fort e vshtir' me u thjeshtu...

 

po shperndahem tani se po me numerojne

to be continued... (  smiley )

 

 

 

HAHAHAHA.... smiley

rrofsh, moj cupe se po me nxinte surrati deri tani.... smiley

ato nuk jane gje prit prit se ka me,

do iu marr koke me koke te gjitheve smileysmiley

Aman, kujdes me hiret e mia, te lutem... smiley

i bera nje portret nje goce nje here

dhe me tha: ii s'me ke nxjerre gje....

epo nuk jam kirurg plastik i thash une smiley

p.s

do kem kujdes do kem

Sol, pedantizmin e tyre se di, po "rranxat e mbi shkodres" se kisha degjuar ndonjeher, se besoj se ekzistojne.

hanë moj hanë

a ke dalë matanë                  ( tropojance kjo  )

lasgushn'ë ta vranë

ta vran' për së gjallë

në dhe nuk e kalln'ë

Hehe,"hane moj hane", me kujton ca vargje te tjera me kete... smiley Bukur, kryenece, po ia merr doren...  por ndjej nje shkeputje mes dy  vargjeve te para dhe pjeses tjeter te bejtes, ke bere nje shkrirje dialektesh dhe duket sikur poezia hidhet dege me dege, pastaj ke kaluar nga Leopardi tek Poradeci dhe na ke gatuar ca vargje as te embla, as te tharta... smiley smiley

moj m'u befsh kurban

po s'te lash matan

mos me thencin ne ëmër

une jam per bashkim kombetar moj zëmër smiley

p.s

weee kjooo, mua po me shkojne djerset curk

 

 

U zbeh koha, u zbeh moti

Zogu shqiptarit gjithmone i zoti

Zihet per Ramen si cope idioti

Pihet kafeja, hahet biskoti

 

Lexohet gazeta, pertypet haberi

Ka ardhur koha per te berberi

Dil o Ilir, se doli ylberi

S'pyt skrapalliu per nje grip derri

 

Po pime kafene te Bar Mondiali

Perpara Trojes po shfaqet kali

E bejme rimen te dali si te dali

dhe per kete s'na rruhet kali

 

Llenver  vella, mjeshter i censures

me nxore mallin e diktatures

E cove edrusin te fleje poshte ures

ne peshk po ndihet era e thurres

 

lulediellit i erdhi dita

te ktheje koken nga marmita

sa desha moj dhe te prita

ne llogore te kalita

 

Vrapon kali, vrapon pela

Prisni pak thote Spartak Ngjela

Tu per me sei una sorella

O italia cara, o italia bella

 

Te dhemb suma neritan

qefi ta desh po bytha s ta mban

kot u bere borizan

ishe mire si historian

 

Refren (x2)

atobuzi atobuzi

atobuzi atobuzi

atobuzi atobuzi

atobuzi atobuzi

 

O mondial i gjelberuar

Zemra rrahu tak tak tak

Pse mbarove o e uruar

Kishe rezistuar pak

 

C'u mbush qielli plot me re

Kendoi zogu ciu ciu

Ti o goc do vish me ne

Se perndryshe vjen ariu

 

U mbush rruga me maqina

njistenjishi plot me smog

ta kam thon qe je karina

qe kur t pashe ne katalog

 

autobusi plotperplot

ben unazen me deshire

politika ia fut kot

hajt t'ia rrasim nje te... pire

 

dashuria o miku im

eshte nje det qe do kalosh

nese varka te fut uje

duhet vrimen t'ia bllokosh

 

dashuria ndjenje fisnike

sic ka thene fatos arapi

ah e dashur pse me ike

i vetem m'u ka llash trapi

 

mali dajtit vetullngrysur

patellxhani skuqur pak

o enver te kane permbysur

trendafili kullon gjak

 

shkelqen saci maje dritares

lulja lulen pershendet

i kerkon soli katnares

qe ti japi muhabet

 

permbi kodrat e tiranes

ka lagje rezidenciale

udhetojme anash lanes

po te ngrejne kult o hale

 

ky parfum te ledhaton

bulevardit kur kalon

minifundi sa te shkon

e ha peshkun me limon

 

po e mbyllim poezine

erdhi casti qe te shkojme

ju duam, ju pershendesim

edhe kurre s'do t'ju harrojme

 

kontribut i perbashket nga as dhe az, duke pire kafe afer nje bordelloje anesh rruges, Prrenjas, gusht 1756, epoka e Franz Ferdinand Avgustus Avstria et Hvnngarie, Dei Gratia.

vendi: han i dy robertve

koha: vitbotimi i Otellos,

ngjarja: dy Arber gdhendin bejte

dhe pijne kafe prane bordellos.

sol nuk me duken dora jote keto bejtet

 

perrenjas qytet me vule,

c'i bere pinxho kapellos,

kto martesat shvul me shvul*,

shkojne me perdet e bordellos.  smiley

* ...

Sol, na bone kizili>>

Pranë sBortellit duke pi>>

Tatata e gilivile>>

Paske marr poz Meiz Ralile>>

Ti qi bots i bje tërthor>>

në suprinë tavoline>>

Me JB të ftohtë në dorë>>

Ma ke parë magjarin tinë?>>

Gjunjëlagur nëpër Lanë>>

Mbi kapistër mban vatanë>>

Nën mundane janë mundanë>>

Jargavanë e jataganë >>

Uuu dhe pak sa t’iki vera>>

Thotë domatja nëpër sera>>

Zemërkau dhe majuce>>

Do ta nxjerr kokën prej lluce>>

Me formaggion dhe ulivion>>

Me rakie albanie>>

Për mësjën do shtrohem meze>>

Tavolinë o moj me beze>>

Tavolinë që s’ke të sharë>>

Katër këmbë e shalëçarë>>

Kur e ke Sol-in pranë>>

Ndryshe e vërtit sherianë.>>

 

c'beni ne perrenjas, more djem,

ketej la' ka raki dhe mish helli,

lereni mor prrenjasin, po u them,

do t'u trese pa nam e pa nishan bordelli  smiley

A dhe A gji më gji

fryjnë e shfryjnë konspiraci

klani i tyne plot kuptim

Alkolistet Anonim

 

Mendja p____

e gishti n'su_ë

ika se na latë pa punë

smiley

mu mledhja par per sot me fillo ne 11 floro!  smiley

a je per bejte?

Ose dhe Aqo Alighieri van der Gogh

& Shtembarin qe u kthye nga Blerimi*

ate kafen d'e ken patur Grande Mok

prane Pigalit ne Perrenjas, te burimi...

*lokal pellazg mbi nje koder ne te hyre te Lushnjes

florjan hida dhe cim cela

te njohur per pende e palle

ka lezet kur shkruajne bejte

jo si ca qe vijne verdalle

 

dalengadale po del behari

po i del, po i del

neper ara rritet bari

kacurrel, kacurrel

 

sa larg eshte amerika

vapa mendjen e ngacmon

o sa t'mira jan kto cika

lum ai qe i pallon

haahahaha me duket se po ua kalon ti ketyre te amerikes po he me bejte them jo per gje tjeter.

i kom shoke i kom shoke. sic tha dhe ben blushi, bejtja per ne nuk eshte nje lufte, por nje gare mes kolegesh.

gjithsesi mendoj se cim cela dhe flor hida duhet te japin vete doreheqjen nga bejtja, qe te mbetem komandant une smiley

se perndryshe na piu sala

As porn, as erotik s'me bejn dobi

dhe korrent mavija duket zaberhan ,

Vec ne perrenjasin pub(l)ik o miqt e mij,

them qe shpyrti do me gjej derman

 

n'befshin grev avionet un ne kembe

do caj dete, do caj barrikada,

per do goca prrenjasi hekrin ha me dhembe,

si ne prrenjas them, s'ka as ne nevada,

 

emigrant te pershendes me ket kongen, se isha tu e degju, po s po mu durote pa e nda me naj rob http://www.youtube.com/watch?v=1FSU_EJjp...

 

Kullon ambrozi pika pika

Ne prrenjas venusi ka lter

Aty per mu eshte amerika

T'i ulem katnares ne prehr

 

Te shoh nje sorkadhe, te vras nje drenushe

Ne mal e kam zemren, dhe mendjen ne fushe

cunat e amerikes bejte bejne pa pune

se kur jane te zene, duan vec gjume

pale po te mblidhen e te behen tok

e fillojne me do-re-mi-fa e mbarojne me sol.

Tongue

Bejtexhinjtë trembëdhjetë

vanë në litarë vetë.

Vanë bejtexhinjtë vanë

Admini hapi fermanë.

 

- Ngreu Nokturn shko në punë

akoma s'është ditë e shtunë.

- Dale Ll-ë, të dredh cigarë

se s'jam çanaku me dhallë

po jam Soli me pallë.

 

Lanet paçi o admina

Fshitë trembëdhjetë trima

Bejtexhinjtë trembëdhjetë

vanë nëpër mbledhje vetë.

 

Vanë bejtexhinjtë vanë

Admini hapi fermanë...

 

 

sic kemi pas thirr kur kemi pas qene idealista neper mitingje, "policia o me ne"

Eh c'u nise more nga interrneti

Eh lule Admin labi more lule

E me treqind e sa komente muhabeti

Eh lule Admin, trim o more lule

 

E bere poshte more kendej nga forumi

E zure topin nga grika

Fshive bejtet qe mos te zente gjumi

 

http://www.youtube.com/watch?v=y2x35Uw5DZs

o emigrant, (se po behem si Gjinoja "C'ka me fiqte ky?&quotsmiley  c'ne me prrenjasin ne cdo bejte? smiley

Sol, une boj tifozllik per ty... smiley

prrenjasi? po ja, eshte vendi i "krimit" qe u krye nje pasdite te murrme ne kohe te paditur* dhe u shfaq ketu me 11 Gsh 2009 - 1:36pm smiley

*krime te tilla jane si kohapsira e elektroneve: po dite vendin nuk di kohen dhe anasjelltas. Pra po ditem Prrenjasin, s'dime se kur, dhe po ditem kur, s'dime prrenjasin. Natyrisht, ne zgjodhem prrenajsin smiley

(si te keqen me te vogel)

 

Tifozllik bohet per solin

Burra, gra, femije e pleq

Cohu o sol boje pra golin

Mos driblo me kot mor dreq

 

Soli sonte ka vendos

Te ndjeke shembuj te ndritur

Topin bukur po e los

Mirpo duket i uritur

 

Boll bona si qun i mire

boll mashtrova poshte e lart

do futem t punoj ne shtet

rrevolucionit i vara cart

 

Meqe njof shume deputeta

demukrat e socjalista

Gjynof mos me u mbush gaveta

se po morim buk me lista

 

meqe jom dhe skrapalli

meqe njof mire integrimin

me ka ofru qe n ministri

te shkoj t'fus ene ket timin (kontributin)

 

Nga PD-ja gjithashtu

I kom pas nja dy ofrime

Der tashi i kam majt pezull

Por tashi erdh dita ime

 

Mos u habisni qe per pes vjet

Te jem dhe une deputet smiley

fute sol, por shpejt me e xjerr
se sot ta lejne kopilin n'der

ketu nuk je ke arjan qani
mush me kurva dhe qen stani

menja kot mos te te rritet
vetem bejtja te avitet

deputet apo shtetar
prape do ngelesh .......
........
pijetar mer dreq pijetar

turqeta juve smiley
 

ashtu duhet per kto pune

duhet me pi der n fund te melqise

si te gjithe burrat e shtetit

te batutes dhe rakise

 

Pijetar, jam dhe i forte

Ne cdo rime qe mbaron me -ar

nga shtatori flasim prape

do jem bo ne un shqiptar

materialist, e?  smiley

kot mahesh per idealist pra, per enderrimtar-kerkues non-mitingor.

ec aty, imom bajalldi e muSHme, stuFFed... as it gush from the source smiley

 

or nuk mbahem, me kan pas mbajt, . as vete se mora vesh se kush me kishte kap per bluzje dhe s'me leshote... smiley

nderkohe qe une kisha ngec ke gardhi i idealizmes, knej u paska bo qameti...nejse kam ardh ne boten e konsumës me luge ne brez, e me kallam ne dore (per peshkim) smiley

E una notte senza luna

Ubriaco canta amore alla fortuna...

mo mir t'dish se sa te kesh

kshtu tha Rrema filozof

dhe Sul Huqi shkoi per lesh

po e shifte si gallof

 

shum menushem nez cinare

por pa fol s'e lete qibra:

un po mor kulet me pare

ti gamorin plot me libra

 

ene shkojm te tymi Verit

e ja vejm mi tavolin,

ene t'shofim kamarjeri

kujt ja merrka porosin.

 

ene u futen te tymhonia

njoni libra, tjetri pare,

te Sul Huqi erdh azgonia,

Rremen nuk e *iu fare.

 

 

Si ti qi thur bejte

si ai qe thur kanistra

endrra e shqiptareve

me u bo ministra

Ne mos paç pozita

të kesh opozita

N'mos kadastra, rregjistri

ta zhvesh i koqe..misri

Po humben dy rruge

do gjindet e treta

peshku në rrjetë

dhe p.... ne geta  (peshku, pra peshku smiley

Un do i lej bejtet

do filloj fjalimet

do flas per sukseset

dhe per perparimet

 

perpara do bejme

sukses me sukses

eshte mbushur hoteli

arab turq kines

qe vijne ne mengjes

dhe thojne miremengjes

leni mor fjalimet

na kallxo pragramin

ku do e blesh rrushin

ku do vjedhsh kazanin smiley

shiko o flor, javash javash

program ka sala dhe liri

une do ha vetem nje tas sytliash

konsiljer do behem i nxiri

 

kur te vij koha te kem pragram

ti ma di mendjen cakmak

qis shishen e bojes dhe nje kallam

e shkruaj programin tak fak

 

per cfaredo pyetje qe ti mund te kesh

e kam xhevapin maje gjuhes

kur te beje ftohte vish trike me lesh

dajaku i sjell hak rremujes

 

se politika nuk eshte e vizionit

me shume i ngjan menaxhimit

ne do ja shesim vendin taljonit

masnej ti ankohen ktij timit

Në Prrenjas në Prrenjas>>

Ku rritet purria>>

Të prrejta, të prrejta>>

Aty hahet mëlçia>>

Ka dhe ktu një qytezë>>

Ku kanuhet pa lumë>>

New Prrenjas ta qujsh>>

Dhe e ka pak si shumë>>

Plot me shqiptarë>>

Që lujn me zara>>

Boja në bluzë>>

Qoftja ke zgara>>

Janë sedërlinj>>

Janë patriot>>

Në Prrenjas janë vila>>

Ktu shpijat janë kot>>

Turfullojn kur gruaja>>

I thërret lehtë e lehtë>>

Të të kisha në Prrenjas>>

Pa e dija vetë..>>

 

Amerika fushe me lule

i mban cunat me pekule

femra plot mullaqe tule

“du me ule e hona s’dule”

> >

>>Ka kjo bote princesha plot

Por ketyr’ tonave sja del dot

Se dun lek tmodh e dun karar

Se dun benz e jo gomar

> >

Une benz skam e nuk jam mbret

Sol efendija u boft deputet

Do na gjej pune n’administrat

Qe te pijme, te kijme per nat

> >

Duhet me prit dhe kater vjet

Benc rexhina po na pret

Deri athere po durojme

E nPrrenjas prape po shkojme...

Dy arber ne nje dere,

u denden me qelqe me vere.

O hanxhi, damixhane,

se te skuqa gjer tavane!

 

 

 

arber, boja (shkrimit) ku t'ka ra,

i ka ra shiu, s'e ka la,

i ka fry era, s'e ka tha,

i erdh Llukani e s'e ka pa  smiley

 

 

Em, javash - javash, kur të pushoje telefoni smiley

 

lace>Jenalace> mbledh-O për lezet>>

lace>Polace> bojmë muhabet diskret>>

Vesh e gojë nuk kanë hasret>>

Gjeopol-në e bomë tërbjet>>

lace>Polace>pull krunde, pis milet>>

Kurr karari s’na u gjet>>

Ase vjet ase simjet>>

Kur kru hundën ke siklet>>

T’gjith e dinë nuk osht sekret>>

E thoj tinë e thom dhe vet>>

Ky muhabet u bo dekret>>

Llafja e turpit asht diskret>>

 

plagjiature 

Pupupupu si keshet duruar der tani pa e shkrep smileysmileysmiley.

e jena mleLL o nY nji tavolin,

ene po pim o ka i pik raki,

si xhenoze duket, zot pa Mahmudin,

po nji llaf diskret nuk ta thot njeri.

O m’qënke veshur o me jeshile>>

T’paska ardh ty Shën Patriku>>

Kala e fortë lacename>metalurgjikulacename>>>

Hajde ja ke Lala eeeee EE>>

> >

O m’qenke veshur o me të bardha>>

Boj du’a se na vje rradha>>

A janë fjalë, a janë pallavra>>

Hajde ja le lala eeeeeee EEE>>

> >

O m’qenke veshur o me të kuqe>>

Kali çil i ka ca huqe>>

Kolltukofag o pipirruqe>>

Hajde ja ke lala eeee EE >>

> >

T’dal lala përpara EEE eeee…>>

Descretet ti pava Eeeee.>>

 

maji dhamet mrena se te rane smiley

Edhe mu xhanem smiley

Tushe po qeshja me ato dy vargjet e fundit mi.  "T'i pava, s'ti pava" smiley.  Muhabete kopshti smiley.

Emo, qe material per te mbaru kopshtin se na thinje smiley.

shif si bon ky sikur s'do smiley

Si thote Tushja "vrej punen" smiley, po jo pa bere punen e peshkut.  Mbaj iso smiley.

discrectly of course smiley.

tani qe te kam me vete, lere, moj lere,

u bera sa shtate dete, lere moj lere,

neper vape nga po vete, lere, moj lere,

apo e ke pune diskrete, lere moj lere...

--------

paske ngjare na it ate, a i ziu une,

e pret buken me sepate, a i ziu une,

me sepat pa marifet, a i ziu une,

nuku jeshe pak diskret, a i ziu une...

---------

me thane qe u semure, o moj mike, o moj nure,

'diqe edhe mën'je s'vure, o moj mike, o moj nure,

me sëmund' e me ilete, o moj mike, o moj nure,

bënu edhe pak diskrete, o moj mike, o moj nure

 

mirë, mirë. e fundit. Naj herë tjetër do e kemi me fjalën: "plagjiaturë"

Pishëzë gazmore në bregun përtej>>

Ti zbardhi qerpikët dëbora e re>>

Të ftofka i ftofti, për çin t’zej bè>>

Puçrriza-puçrriza, discrete ti je…>>

 

lol

sa mire kur ju ngacmon juve, se jeni si thesi millit, sa ju cpon qisni me shume smiley

  u ngrejt piaca.

e funit megjithmen se i bona 8-shin punes... Here tjeter, se t'hikim i çik herët t'shofim naj futboll.

 

Një nusè alla-“discrete”>>

Natë për natë nga vete>>

Një nusè dy dhëndurë>>

Natë për natë plagjiaturë>>

> >

S’qënkesh film me agjenturë>>

Natë për natë e bënë urë>>

Fshat këtu e fshat atje>>

…na u ndodh ca qerestè>>

 

Si eshte kjo meseleja e diksrites? :think:

Flm per bejtet cuna dhe cuna, se gocat s'markan pjese ketu. smiley

Emo, mire te thote Monda, mbaroje meselene e kopshtit.

 

Ndonje bejte dedikuar femres/ave shqiptare keni bere? smiley

Po dedikuar peshkut/qve? smiley

Mu ne mes te nates, une fershelleja

Me doli te cep'i ballkonit

Porsi yll i shkruar amon hatixheja

friken nuk ia ka diskrecionit

 

Fershelleja kenge, birbili degjon

Me zerin e nates qan zemra

Lerme rehat me gjithe diskrecion

Se sonte kom dale per femra

luspat lare mire me sapun

mustaqet perdredhur shume

pa ren nata ne akuarium 

doli xhibi me bastun

 

Kerkonte neper feis buke

tushe bedrijen ta ndukte

 

Tushe bedrija ngjale

sdesh protez, por kock mor djale smiley 

sorry tusheeeeee smiley 

 

 

diskret une kam qene

ne krevat me ty

kisha cfare kisha

ti thosha ne sy

 

diskrecioni shtrire

horizontalisht

ke qene e mire

e kam seriozisht

 

u ndave nga une

pastaj u largove

dashnine diskrete

sa shpejt e harrove

 

per nje llaf te gojes

me tregove deren

ketij diskrecioni

shpejt do ia ndjesh eren

 

s veprohet keshtu

sot ne dashuri

duhet t'jesh diskrete

se vjen kali i zi

S'paskeni pas nji pik myshire smiley.  Perfunimisht heqje mvize n'pune.  Qysh qeshet me diskretejshen mer? smiley

per nje shkendijez diskrete paskeni pas nevoje me u mledh n'kuvend, bre burra?! smiley

Monda, une po mbaj brinjet me dore,  pa discretejshen fare.... smiley

 

O Sol i angazhum qe tema:

"Odë për çorovodë"

 

lace>Kushlace> kujton çorovodat>>

Nuk harron pavodat>>

Që ne thelb ishin pula >>

Që bëjnë vezë për Krishtlindje>>

> >

Në bishtat shumëngjyrëshe>>

E mçifshin mirë sumën>>

Ia dojshim shumë gunën>>

Me ate e bojshin punën>>

> >

Çorovoda dhe pavoda>>

Pse më ngjanin njëlloj>>

Këto zoçka nga kujtesa>>

Pse mbeten palloj.. >>

 

Hedhur si lastare, hedhur si billonja;

Zonja mu si çupa, çupat mu si zonja;

Palët mu si valët, shkon e vjen një tjetër,

Duket thanë e kuqe edhe femr e vjetër!

Dhe ajo që duket, ëngjëlleshë e butë,

në një shishe brenda dy shejtanër futë!

Llëra lakuriq, këmba lakuriq

Demek, sa për mua... edhe burri vdiq!

 

kemba permbi kembe

me degjonje bluz

taken nje pellembe

cigaren ne buze

 

floket sterre si nata

syte xixellonin

valevitej gjoksi

bashke me silikonin

 

kemba permbi kembe

rrinje ne banak

rrinje pinje uiski

une pinja konjak

 

une te shikonja

te me flisnje ti

ti mendjen e kishnje

te benci i zi

 

hajde moj xhesika

buzet luleshtrydhe

mire ben qe hap kembet

ama gojen mbylle

 

goca e arbenit

shtatin si kallam

nuk ben keshtu robi

per nje cope sallam

fustanin e ngushte

permbi kofshe ngjitur

ah o moj gentjana

sa me qenke rritur

 

ke hedhur parfum

dolqe e gabana

kur ecen ti rruges

nuk ndjehet me Lana

 

adhurimin tim

e ke marre me vete

t'i mbulon viktoria

gjithe ato sekrete

 

rruges ecen drejt

nuk shikon kerkend

farfurin kjo canta

yves de saint-laurent

 

se je vajz me klas

se je namuzqare

sa inat me vjen

kur thone se je ka*e

 

ke bere dhe shkollen

diku ne perendim

cunave te rinj

sot ju jep mesim

 

kujtohem dikur

shoke kur ishim tok

une te tregonja

perralla me oke

 

edhe asomoti

ke qene e lakmuar

te flisja me goje

te prekja me duar

 

mirepo sot je bere

kaq aristokrate

s'te prek dot me dore

po s pate pallate

 

ah o moj gentjana

me dy metra shale

une do te te kap

te dale ku te dale

 

bote e padrejte

kjo dynja jezite

une te puth ne sy

ti kerkon mexhite

Ne kete poeme, tensioni erotik ndihet qe ne strofen e pare

" fustanin e ngushte

permbi kofshe ngjitur

ah o moj gentjana

sa me qenke rritur"

 

 

Kush e ka filluar ditën së prapthi, të lexojë sol-in. smiley (Ata që e kanë filluar për së mbari, a priori, janë në ndonjë vënd tjetër. smiley )

mysybet fillimdita, flm ashes, flm soli. ajo me diskrecion ishte c'ishte! smiley

Per bejte, me vjen keq por "ce n'est pas ma tasse de café". Néanmoins...

_____

Tu ne veux pas, Ashes, tu ne veux pas

Bien ! l'espace infini s'étend vertigineux

Et moi je te crie, le museau dans "mon tas"

Le lait de ce matin, il a un goût pluvieux.

_____

Mais voilà que Tropisme arrive en haletant

Laissant derrière Ashes qui pleures de colère

Hurbinek le sang chaud prends un calmant

Et attends tout seul enveloppé de mystère.

_____

"ma tasse" dhe jo "mon tas", por ndryshim gjinie, thjesht per rime, s'u be qameti. smiley

une e lexova solin live se isha dezhurn mrome, dhe ato pak ore qe fjeta, fjeta si qingj.

rrofsh o bir smiley 

Po bejtet e solit a lexohen te club fm si lajmet Skic te Blendit? Me diskrecion kuptohet smiley

 ca di une mer ,

sjam radiodegjuese dhe as Blend lexuese smiley

nga keto kalamaqet vetem solin pelqej, se osht bukurosh smiley

une po  e lexoj ne playback

sol ke renie cilesie me bejtet smiley

nuk je ne lartesine e meposhtme;

 

"Mahmude moj yll i shkruar

qe te bene si cjap kalesh

ti dy qime ke ne faqe

Po keta nuk marrin vesh"

mu k'put teli i kitares

kenge s'te kendoj dot me

kam dy net qe ta kerkoj

mir'po ti s'te jepke gje

 

kendoj kenge serenata

edhe tango akordjon

kam vesh pantallona t gjata

mirpo ti prape s me shikon

 

ktheje koken moj ezmere

te te shoh si me je stisur

dhe berisha po te ishe

do me kishe begenisur

 

ktheje koken moj svetllana

ke pas gjyshin ushtarak

i ke faqet porsi hana

vllain e ke elifmatrak

 

penda shkon e vjen mbi leter

kaside, bejt'a gazela

po s'ma le do gjej nje tjeter

dakordo moj bela stela?

Kshu punon ti mo? Me mendjen te Svetllana? 

e mi iris,

ja kjo eshte shoqeria civile aktiviste rinore smiley
gjithe diten  : moj svjetllana, ku t'ka nana smiley

smiley 

kthe surranë moj virane

sol-i s'është gjë e egër

në të rëntë asaj ane

biblikisht kthe anën tjetër

 

Moj hirushe me nallane

këmba jote sa e madhe

trëmbet Soli nga arushat

gjuetar veç për sorkadhe.

 

 

e bardhe bie drita mbi ballin fildish

te ftohta i ka rrezet neoni

meqe jam pilot aviacioni

distancen nga hena e ndjeva ne mish

 

abazhuri ndezur me t'emblen jeshile

nuance qe shpirtin miklon

yll i ashikut pse rri ne ballkon

dhe nderton atmosfere hostile?

 

kemisha e nates qenka kaq e holle

sa duket gjithcka qe s'ke veshur

do me kishte ardh per te qeshur

po te mos kisha qene me kolle

jo me kollë

po te mos kisha qene me shkollë smiley

cep me cep te blogut

ci gjesdisa syte

lajmet dhe gazetat

mbushur pulitike

 

hodha dhe nje sy

ktej nga bejtexhinjte

nje goc pak esmere

SOL-in ka merzite.

 

ti moj goc tirone

trendy depiluar

mikun tend te vjeter

qysh paske harruar?

 

nuk  e kam harruar

per kok te mamase

ky meraku vjeter,

zemren do ma plase.

 

un jam transparente,

me master, me prike

por Sol-it si jepem,

pa u hap kutite.

(durim durim dhe kauza do triumfoje Sol-miqesisht smiley

 

 

 

un jam transparente,

me master, me prike

por Sol-it si jepem,

pa u hap kutite.

smiley

rrofsh spiritus, na mbyti puna, Rreshpja, i needed smth funny smiley.

chi non lavora, non fa l amore smiley Reshpja eshte nje trishtim i bukur. Atmosferen do ta beje me siguri me fanny Sol.Ja prite se ka ardh.

me falni per injorancen, po cfar eshte svetllana ? aktore? kengetare? modele? apo me gjere se kaq... ?

ish e premte, ishte ngrice

jashte ciceronin kanarina

kisha porositur pice

kur ne shpi me hyri Ina

 

une po grija sallaten

ajo hyri pa trokitur

kur e pashe me kalli daten

isha i papergatitur

 

mos bertita, prape me gjeti

une asnje borxh s'i kam

ta marre vesh i gjithe mileti

nuk du me te dhone sallam

 

si vjen tjetra ne shpi t'huaj

dhe i bie ne qafe beqarit

goc e mire me mua mos luaj

se po bie cmimi i dollarit

 

pse o goc qenke fiksuar

une jam edhe klas puntore

po deshe te rrish me mua

do mesosh te besh punedore

Po mi, s'guxon te lesh njeriun nje dite vetem smiley Si u prish kjo bote kshu!

hihihihiihihi, sol, je i keq shume.  Ene pizza, ene sallate, ene punedore smiley.  Oreks i babezitur smiley.

Ir(ena)ushe ti mos qaj.  ketline, qaj e plac ne vend, (tha xhaxhai i Sandrit) smiley.

bobobobobo qenka nata e qarjes kjo per mua smiley sa zemra katila me smiley po skam faj jo mua me erdhi keq per solin se eshte e premte sot smiley

Baglon - Thuhet per procesin e te dalit jashte te lopes, kalit, gomarit, deles, dhise

 Ndoshta nuk ke faj se lexon vetem te thena nga Veriu , por ne nga JUGU atij "procesit te te dalurit jashte" te dhise e deles , sqeperve e desheve  i theme kakerdhi -on smiley

 

Sol - nocturni vjershetar

na ka dale dhe dijetar

sqeper e lope  i ben bashke

ngatron grurin me kashte

 

Pas nuk mbeten dhe gomeret

kali e pela gjithashtu

i ndan vec te permjeret

me dele - deshe tu i bashku 

ina, ina bubulina,

si moj shkon neper vitrina,

pa dollare dhe pa kacille,

dhe pastaj shkon e troket

tek dera e sol -it te shkret,

nuk e shef si eshte bere,

10qile cuni i shkret smiley

e hengri turpin me sallam

ti kerkon dolce gaban

nuk te del ai jaran?smiley

 

kjo duhet te jete kenge Fierake smiley

 

eeee Korcare ? Mbase nga keto te rejat se seranatat e vjetra i kam qare me lot une i di ne maje te gishtave, dhe s'me duke nga ato te vjetrat smiley

pa shkrepe njehere te degjojme si i qan te vjetrat smiley

Ok. Ulune karige. Mer nje box me tissue prane dhe lexo

 

Ne netet e gjata te dimrit

Une ty te kujtoj me mallim

Por ti vec largohesh nga une

Me le ne vetmi deshperim

O ty sa te dua te dua

me qan zemra ime per ty

por ti vec largohesh nga mua

me le ne vetmi deshperim

etj etj etj

Ket mos qaj thjesht kenge eshte nuk eshte e vertete. Skam faj une vete ekerkove smiley

 

jo jo nuk qaj po me ka zene gribi dhe po fshij hundet smiley

 

Eh s'me ze gripi mua

Cfare the Besnik

Jo jo azgje

smiley

OK Naten xhuna e goca

Shifemi neser

naten naten se ne jemi per jete nate sot me gocat siper smiley

ç'nate moj, mua me zuri mengjesi tuj pa red cliff smiley o e shihja une te plote o behej nami !

Irushe, leni ato, ke pa "red" nga Ina m'duket smiley.  (Shprehje ne meme-njerke, kur xhindoset gjindja, shef "t'kuq" nga te gjitha anet) smiley.

ketline, e ke zbut me duket, e ke zbut smiley.

O Gocat e peshkut.

 

Gocat e peshkut

kane ra ne amore,

per Sol vjershetarin

dun te bejne pundore.

 

Nuk kane faj te shkretat

se eshte cun i zgjut,

por s'ia dijne te metat,

qe eshte i shemtut.

 

Me surrat me pucrra

e me hunde te ndukur

vec Bedrije plakes

i duket cun i bukur.

 

Eshte edhe i turpshem

pale dhe gerdalle,

dhe pse neper bejte

tregohet i rralle.

 

Ne degjoni Lulin,

Solin e harroni,

vishni minifundin

e trokisni ke gjitoni.

 

Ne mos, me besoni,

s'e them per xhelozi,

me thirrni kur te doni,

t'iu nxjerr uje te zi.

 

Se jom cun i pashem,

e s'para kam shoke,

vec se asnje qime

s'me ka mbet ne koke.

 

Por edhe qeros,

jom me i mire se Soli,

dhe ja mor ne kthese

kur at' e zen kolli.

 

 

 

Vec kujdes dicka,

mos ecni pernjihera,

dy nga dy te parat,

e tre nga tre te tjerat.

 

 

p.s. sorry Solo, thashe te te leroj pak nga barra.

sot qe doja me sfidu aftesite e mia amatoreske ne bejte, shoh qe keta cunat e paskan "menderosur" temen fare

 

as e vogel, as e madhe

qenke goce namusqare,

te dija pak me garipe,

ti don bejte estetike smiley

 

si  t ja bejne cunat e gjore

jeta po behet malore,

kur mungon teknollogjia

kenaqen me pune doresmiley

 

bota u be globaliste

mendja po na vjen verdalle,

cajme ne shtigje te pa shkelme,

here me bejte e her me palle.

 

levdu qofte Adam Smithi

tregu mbushur rrin perhere,

gjen sallam te cdo formati,

rrush stafidh e  rrush me ere.

 

Lis jeta ka nderruar,

me progres , me integrime

nga hareja bejme bejte

dhe ja fusim nje te pime

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

as e vogel, as e madhe

qenke goce namusqare,

te dija pak me garipe,

ti don bejte estetike smiley

 

si  t ja bejne cunat e gjore

jeta po behet malore,

kur mungon teknollogjia

kenaqen me pune doresmiley

 

bota u be globaliste

mendja po na vjen verdalle,

cajme ne shtigje te pa shkelme,

here me bejte e her me palle.

 

levdu qofte Adam Smithi

tregu mbushur rrin perhere,

gjen sallam te cdo formati,

rrush stafidh e  rrush me ere.

 

Lis jeta ka nderruar,

me progres , me integrime

nga hareja bejme bejte

dhe ja fusim nje te pime

,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ketu paska plasur konkurenca

te ndodhte ndryshe s'kish se si

asnje vend bosh nuk ka urgjenca

prandaj lulian, futja per shpi

 

si ore djale cupen me trembe

qe kam nje vit qe po e ndjell

po vjen ambienti ere kembe

ma shpife, me vjen per te vjelle

 

ti paske qene tafma e madhe

as hasmi nuk te nget kur ha

une sa do kapja nje sorkadhe

ti vjen e bulurin si ka

 

as vete gjermani nuk ben si ty

ore lulian, t'u thafte pena

me mire me kishe lene pa sy

se sa perhap gjithe keto rrena

 

eshte e vertete, s'jam simpatik

nuk jam aktor apo tip zari

mirepo kam shkopin magjik

si harri poter magjistari

 

jam dhe artist, merrem me art

me letra, bojera, e te tjera

profesionit i kam var kart

s'kam bere ndonje gje me vlera

 

qe mos ta zgjas jam parazit

per vajza jam n dispozicion

e kam stomakun depozite

dhe katrani zbardhellon

 

 

plasi auto-reklama dhe këteeeej! : D

Bejtexhinjte jane ne sabbatical, which promtes the pyetja, si (mund te) thuhet shqip "sabbatical", batice sabahu?

Si ka mundesi qe femrave s'ju vjen aq shume dorjesh per bejte? smiley

E pra si ka mundesi gjithe ate talent vetem burrat e shkrijne? Big Grin

Mbase ngaqe femrat jane mesuar te rrine me tigan ne dore duke pritur te kulloje talenti qe shkrijne burrat. smiley

Big Grin me tigan rrine te shkretat jo duke pritur por duke gatuar ate qe shajne burrat e tyre per te ngrene te nesermen smiley ( kam parasysh Agron Llaken ketu qe e pyet gruan e tij - Po ti moj grua ca m*t po gatuan ne guzhine ke tre ore qe rri aty? ja kthen ajo - Ate po gatuaj qe ta hash ti neser.. smiley

Iken vitet, iken

bejtet u harruan

neper politike

komentet u harxhuan.

 

Na e mori frymen

kjo mut polimut

s'kerkohet e drejta

kur ka vec hajdute.

 

U nisem per dashni

perfundum ke vota

tani s'gjejme derman

pervecse tek gota.

 

Lereni njehere dreqin

mblidhuni ketu

se punet e medha

na i zgjidh Arvizu.

 

Nje mangall per Lostin

Florin edhe Emin

mundsisht dhe nje Mereme

te terboje dhe demin.

 

Te shpetojme nga hallet

te shpetojme nga puna

te krrejme ca cangazhime

o goca, o cuna.

 

Larg prej politikes

diten ta bejme nate

se na mbeti bejtja

dhe dashnia thate.

 

Se na u tha shpirti

per lajka, per rima

Sali, Ram, Basha

paskan qene kokqima.

 

E shkatrrun ket popull

e lane pa eros

vec per sume te vet

dun te kene tifoz.

 

Qe u rafte tifua

qe u rafte kanceri

qe i cafte ne ferr

Enveri dhe Hitleri.

 

Hajd pra te mbidhemi

ketu a tek divani

t'i fusim nje orgji -

vec mos degjoje Llukani.

 

Une vec propozova

por ju si ta keni

po ju duk me mire

eshte tema Kantrimenit.

Si ujet e paket/
E kemi ne bejten/
Sdim me te ca tbojm/
A te lajm fytyren/
A te shuajm etjen/

njëra dorë lan njërën

tjetra kap nga fyti

ndjeshja sa mbaroi?

ke një vrimë te gypi.

 

 

 

 

 

I kam hundt e zena/ sa smi nxe shamia/ fryni era e malit/ mi murr mendt e mia. Nuk me skuqet faqja/ si vajza pas shpulle/ u indoktrinova/ me ket mutth ninulle. Tararara e mbylla nji sy/ tatararara I mbylla te dy/ tararara hap e lash nji vesh/ kenaqem ne enderr/ Kur degjoj si qesh.

eh ju kane rene baterite bejtiste, duhet tju cpojme tre here e mezi beni trilece. s'keni faj, ju kane plakur hallet e kombit smiley

 xhib o xib mavria

te ka plakur koha

ulur te shtepia

thu llafe te kota

 

ne per politike

piten te thajme

se per gjona te tjera

sna ke per kollaj......

 

 

Lene Xhibin, lene

se flet vec me proze

kur kish qene ushtar

ia ben me kolinoz.

 

Surratin mer, surratn,

ku s'te vete mendja

dhe pse per kutine

do ia kish pasur endja.

 

Se ka qef t'haje qyl

qingj t'pjekur me qymyr koks

prandaj e don te mbyll

qe mos gjejme dick in the box.

 

kafshate qe skaperdihet

ishte o vlla 8 maj

kashate qe tmet nfyt

e sshtyhet as me caj

ashtu si per cudi

si meze per raki

u numeruan votat

neper cdo kuti

Me Dell socialist

votat dalin teper

HP-ja PD-se

numeron dhe nje tjeter.

Po prap me te lumtur

sme ben ne kete bote

se fakti qe votova

me voten time prap

...................

banjon e bllokova

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).