Është vërtet me pasoja tragjike (për kë?) asimilimi i emigrantëve shqiptarë?

 Nisur nga komenti i La_rosee-së,  

Ajo qe me shqeteson me teper nga ky artikull, Edo, eshte qe femija 7 vjeç i ketyre s'flet shqip (as ne artikull) por italisht. Ka me tragjike se kjo?

po e hedh këtë pyetje këtu me shpresë se mund të ngjallet një debat i duhur.

Mendoj që asimilimi si proçes mund të ketë kusuret e veta, në varësi edhe te vëndit në të cilin ndodh, por nga ana humane e egzistencës njerëzore nuk shoh gjë tragjike në të. 

Në një formë apo tjetrën asimilimi ka ndodhur sa kohë ka patur njerëzim në këtë cep të diellorit tonë sistem - ç'është tragjike në këtë mes, është hemorragjia e popullsisë me gjithë shkaqet të cilat detyrojnë mbajtjen hapur të asaj plage.

 

80 Komente

Lvizja e njerezve neper bote eshte e lindur me njeriun.Nderprerja me dhune per 50 vjet ka qene tragjedi e aspak natyrale.Kjo kohe e gjate e mungeses se levizjes ka bere qe sot ti japim ketij fenomeni nota tragjike.Asimilimi eshte proçes normal e i natyrshem.ça pret prej nje femije qe nga mengjezi deri pasdite vone eshte ne shkolle.Prinderit i sheh ne mbremje,e ne mbremje prindi duhet te merret shume me te...t'a edukoje.,t'a doje,te kujdeset.Kapak kohe e nerva per ti edukuar atdhedashurine per vendin e lindjes se prinderve....Me shume madje prnderit nga ana e tyre duhet te thellojne njohjen e vendit ku jetojne,sepse per fat te keq po ghetizohen.As gazeta,as libra,as tv,por nje dixhitalb.Nga ana tjeter eshte shume e rendesishme megjithate qe femijet te jene te ndergjegjshem per rrenjet e tyre,jo per motiv thjesht patriotik,por per nje strukture emotive solide te neserme.

S'ka asgje tragjike qe femija i lindur dhe i rritur ne itali te flasi italisht (nuk ka rendesi nese prinderit jane shqiptare apo egjyptiane).

asimilimi, asimilimi...Ambienti ku jeton dhe punon ndikon tek njeriu, dhe ky eshte nje fenomen in natyrshem biologjik dhe shoqeror, subkoshient,  dhe aspak politik apo aq me pak, patriotik.

Po e them qe ne fillim, se sa here shkoj ne shqiperi me pushime me familjen, kenaqem dhe mbushem me energji. Megjithate.. ka dhe gjera qe te bejne pershtypje per keq ne ambientin perreth

Dhe, i gjendur mes dy opsioneve, nese femija im (ose dhe une) do ti duhej te  ndikohej nga ambienti shqiptar apo anglez, une pa asnje dyzimin me te vogel do te zgjedhja ate anglez.

Rreth viteve 1995, ne nje kompani nafte te huaj ne shqiperi, shkoi me pune nje kanadez me gjithe te shoqen dhe gocen e tij 6 vjecare (ishte planifikuar qe ai te punonte si expatriat per 4 vjet ne Tirane). Shoferi i tij shqiptar filloi ti mesonte goces fjale shqip. Dhe ca fjalesh do thoni ju... fjalet me te ndyra qe jo me nje 6 vjecareje nuk i mesoheshin por as babait te saj qe me te drejte do te kerkonte me deshiren e tij te mesonte pak shqip.

Ky eshte nje shembull i nje ndikimi qe ka ai ambjent tek femijet.

Ka dhe shembuj te tjere. Por nje qe do te permendja ketu, eshte programi 'Portokallia' ne top channel, naten e vitit te ri, ne oren 10 deri ne 12 dhe me vone, kur familjet ulen para televizorit, perballen me humor te ndyre dhe pervert nga nje televizion kombetar.

Asimilim nga banalja, e keqja, e pista, qe per fat te keq e gjen me kaq bollek ne shqiperi - ky po, ky lloj asimilimi eshte tragjik...

Lost,

kam probleme me fjalen asimilim. Ky femije lind ne kete vend, eshte pjese e tij; kujtimet e tij do jene te mbushura me intimitetet e ketij vendi, jo me ate te prinderve. Une nuk e ndjej identitetin tim te lidhur me ate te prinderve, une cdo gje e lidh me Tiranen; ky eshte qyteti im, aty kam lindur, aty kam kujtimet e mia.

Pyetja qe kam une eshte: a eshte femija prone private e prindit? A ka ky te drejte t'i imponoje femijes se cfare identiteti do kete? A ka te drejte prindi ta getoizoje kete femije? A eshte humane ta lesh nje femije ne vendin e tij (sepse vendi i tij eshte ky ka lindur dhe jo ai ku ka lindur prindi) te getoizuar ne kulturen e prindit? 

 Keto jane pyetje me shume vend, SMR. Them se veshtiresia qendron ne ate qe me shume e mendojme identitetin te ngurtesuar, ne mos ne hapesire, ne kohe, trasheguar shabllon brez pas brezi.

Por e dime qe nuk eshte keshtu. Me ate qe po ndodh sot ne bote, nderthurjen gjithnje e me te shpejte te kulturave, mendesive, pervojave dhe vete informacionit, identiteti, asimilimi apo edhe integrimi, mbeten permasa fluide te cilat nuk zbythen vetem ne nje kah. 

nuk e di nqs mund te pyes, por duhet, qe e kunderta e asimilimit, te jete imponim identiteti? e kam fjalen, pyetja jote eshte cik retorike kshtu ne natyre, nqs shpjegohem. dikush mund te preferonte "udhezim", ne vend te "imponim"..... ose dicka tjeter ne anen pozitive te medaljes.

Jam kurioz te di ne se La rosee ka femije vete? Se eshte e lehte te gjykosh te tjeret si "skandaloze", por nuk eshte e drejte ta besh kete  per gjera qe jane shume larg experiences apo njohjes tende personale. Ka shume faktore qe mund te ndikojne ne se femijet e emigranteve e flasin gjuhen e prinderve apo jo, dhe ne cfare niveli.

Nje nga keto faktore jane lidhjet qe emigrantet kane me komunitetin e tyre, dhe keto lidhje nuk varen thjesht nga deshira e tyre. Une kam jetuar per 6 vjet ne Connecticut, por kurre nuk e ndjeva atje mungesen e komunitetit - shqiptaret ishin gjithandej. Tani jetoj ne nje qytet te New Jersey - it qe s'ka kembe shqiptari, dhe e ndjej shume me teper mungesen me lidhjet e komunitetit shqiptar. Njeriu ka nevoje te mbaje lidhje me rrenjet e veta, me natyren, e me gjithcka te kaluar qe ka ndikuar ne formimin e tij si njeri. Por per femijet e mi qe kane lindur ketu ne Amerike, komuniteti shqiptar s'eshte gje tjeter vec nje kuriozitet; lidhjet me te i kane shume here me te dobeta. Dhe eshte veshtire te besh shume per te ndryshuar kete. Ato shkojne ne shkolle ku jo vetem kane mundesi te komunikojne gjuhen angleze me bashkemoshataret e tyre, por kane mundesi ta mesojne ate me libra, me gramatike, e me mesues. Problemi eshte se kontakti i yne me femijet eshte vec nje fraksion i 24 oreshit ne dite, dhe kur flasim me ta me e rendisshme eshte te komunikojme ne menyre qe mesazhi te kuptohet, jo te bejme mesuesin pedant te shqipes. Dhe per konvenience komunikimi do te behet ne anglisht. Po ashtu ne se mund te them dicka per ato te tjeret qe kritikojne prinder si puna ime per neglizhence apo ku di une cfare - kam vene re se shume nga keto patriote kane veshtiresi te shprehuri ne anglisht. Nuk eshte se i detyrojne femijet e tyre te flasin shqip per "patriotizem", por me teper se kane veshtiresi komunikimi ne gjuhen e huaj, ose ngaqe kane frike se mos duken qesharake ne syte e femijeve. Te kuptohemi, nuk eshte se ky eshte rasti per gjithe ato qe flasin shqip ne familjet e tyre - eshte thjesht nje vezhgim nga eksperienca ime personale. Ka dhe faktore te tjere qe ndikojne ne ruajtjen e gjuhes se origjines ne nje familje emigrantesh - nje nga ato e permenda me lart eshte shkalla e kontaktit me komunitetin, nje tjeter mund te jete prania e nje gjyshi apo gjysheje ne shtepi, apo edhe largesia gjeografike me vendlindjen - ato qe jane me afer kane me shume gjasa qe te shkojne shume me shpesh ne atdhe. Nuk eshte njesoj te themi, Italia apo Greqia, me Angline, France, apo dhe me keq me Ameriken.

 

Edhe une jam dakort qe femija i lindur eshte pjese e atij realiteti.Mendoj veç se duhet te jete i ndergjegjesuar per origjinen e tij ne menyre qe te evitoje kriza te ardhshme identiteti.

Shume dakord, Zana! Good point!

Fatmiresisht, ne shkollat e ketushme mesuesit u kerkojne studenteve te flasin per komunitetin e tyre, madje u japin detyra/projekte qe te tregojne e ndajne me te tjeret elemente te kultures se tyre. P.sh vajzat e mia kane cuar ne shkolle postera te flamurit kombetar, te kostumeve popullore, apo dhe te heronjve kombetare. Ato madje i vune studentet e tjere ne pune per te shqiptuar tamam emrin e Skenderbeut. smiley

Asimilimin (në kuptimin e keq të termit) mund ta konsideroj të tillë kur fëmijët vijnë 10-15 vjeç nga Shqipëria dhe pastaj humbasin gjithçka kanë nxënë atje (dhe më ka rënë rasti që të ndeshem me njerëz që edhe pse kishin ardhur 18 vjeçarë... bënin sikur s'kishin dëgjuar kurrë shqip).

Përsa i përket fëmijëve që vijnë të vegjël apo që lindin jashtë, është e pamundur që të kenë të njëjtin numër fjalësh në fjalorin e tyre siç mund ta ketë një bashkmoshatar i tyre në Shqipëri... dhe është pothuajse e pamundur (për të mos thënë kriminale) që t'i detyrosh që në mëndjet e tyrë të mendojnë më përpara në shqip dhe pastaj të shprehen në njërën apo në tjetrën gjuhë... sepse, duke kaluar 6 orë në ditë në shkollë, dmth më shumë me vëndasit se me familjarët, është e natyrshme që të "rregullojnë" aktivitetin çerebral për të jetuar në atë ambjent.

Qe "asimilohen" per pordhe thua ti ore... nje person i tille nuk i duhet kerrkujt dhe nuk ka per t'iu dashur kurre askujt. Nje njeri qe urren dhe mohon ate qe eshte vete, pa asnje shkak te qene, por thjesht te qenit i filan kulture apo kombesie, apo gjuhe... ky nuk eshte kurre asimilim.

Kam pare une shqiptare, dhe e kam permendur jo rralle ketu, si ne Itali, ne France, ne Belgjike, ne Angli, qe bejne sikur "kane filluar te harrojne shqip" dhe pretendojne paturpesisht qe demek "e flasin gjuhen e vendasve me mire se shqipen", dhe kam vene re nje gje: - e bejne thjesht per pordhe, per t'u mburrur!

Jo me larg se para 3 javesh, kam patur ne pune nje shqiptar qe kishte rreth 10 vjet ne Angli, dhe qe ka ardhur ketu kur kish qene 13-14 vjec.

Ai flet vetem shqip me prinderit, se ata dine shume pak anglisht.

Nga ana tjeter, ai pretendon se flet vetem anglisht me te motren sepse ashtu u vjen me kollaj dhe merren vesh me mire. Te motren e ka dhe me te madhe se veten, nja 4-5 vjet.

Duke u nisur thjesht nga anglishtja qe fliste ai, une gjykoj (dhe ja kam thene ne sy disa here) qe ai nuk eshte gjekundi. Ai e flet shqipen (shqiptar mooo!!! gjuha e vet!!!) disa here me mire se anglishten... Te pakten mendoj qe nese nje shqiptar duhet te me flase mua anglisht, do te duhet ta flase anglishten me mire se shqipen, dhe, ta flase anglishten me mire se une, te pakten... Ky djale nuk plotesonte asnjeren nga keto te dyja.

Gjithashtu kam pare dhe shqiptare qe mburreshin me italishten e tyre, dhe qe kur ka ardhur momenti per ta folur, flisnin o italishte shkodre(pa ti vjeni moj kua maj skrraj), o italishte vlore(na me motraaa vjeni kua), o... keshtu me rradhe. Nje njeriu te tille, kur "i vjen" gjuha e huaj me kollaj se shqipja, nuk eshte e veshtire ta kuptosh qe eshte njeri kot, pa asnje vlere, qe e ben per pordhe, qe nuk ka dy lek tru... Injoranca tejet e madhe e disave dhe formimi tejet i dobet mendor qe kane disa njerez (qe fatkeqesisht ndodh ndoshta shume shpesh me shqiptaret) shpesh here rezulton ne situata qesharake, ku injoranti dhe idjoti pretendon te jete me i zgjuari dhe me i dituri.

Nuk arrij te kuptoj nje gje:

sa injorant duhet te jete njeriu dhe sa i paturp e sa idjot duhet te jete qe te deklaroje publikisht qe ka probleme me vete gjuhen e vet? - qe nuk di mire gjuhen e vet?

Kaq identitet te turpshem paskemi ne shqiptaret qe arrijme deri aty sa gati gati masivisht te mohojme cdo lidhje e rrenje me vete kombin dhe gjakun tone?

Persa i perket femijeve te vegjel, ata rriten pikerisht nga prinder te atij sorollopit qe sapo shpjegova me lart.

Qe t'i pergjigjem pyetjes se Lost-it, asilimimi i emigranteve nuk eshte ndonje fenomen fatal, sich mund ta pershkruaje ndonjeri. Nuk eshte fenomen i koheve moderne, as i ketij shekulli; eshte aq i vjeter sa eshte njerezimi, dhe me c'dime nga bilogjia e gjenetika, nuk eshte aq fatal; madje eshte fenomen fare i natyrshem dhe duhet pranuar si i tille. "Rrenjet" e origjines tek njeriu nuk jane thjesht vetem sociale, jane edhe gjenetike, biologjike, farefisnore; madje keto te fundit ruhen per kohe shume me te gjate se ato shoqerore.  

Lost-o, mire qe me citove por me kerkove gjekundi leje per kete? Pasi nje gje eshte qe ti te duash te marresh nje (kunder-)qendrim dhe nje gje tjeter eshte forma ne te cilen e merr. Mire do ishte qe qendrimet e tua ti t'i argumentosh ne baze te ideve te tua. Eshte e qarte ketu qe une s'jam instrumenti yt per te ngjallur diskutime sipas kersherise tende.

 

Hë mi edhe ti... Peshkun Fluturues e kanë nxjerrë tek thënia e ditës kot fare dhe nuk thotë gjë, ti se po hapet një diskutim që ja vlen, po bën naze smiley

Nuk eshte aspak çeshtja e diskutimit por e frymes me te cilen ky e ka hapur. Une jam shume e hapur ndaj diskutimit konstruktiv por jo atij qe mundohet te argumentohet ne nje fjali timen duke e hequr totalisht nga konteksti i 20 postimeve vijuese me te njejten tematike dhe ti e di shume mire kete pasi ishe vete pjese e tyre! Njefare etikete komunikimi duhet, qofte ne ate virtual.

Dhe nese Lost-i do dhe nje mendim tjeter nga une: turqit, marokenet dhe greket jane gjenerata e trete dhe e katert ne emigrim dhe femijet e tyre ende mes tyre flasin gjuhen ametare. Shqipetaret jane gjenerata e pare e lindur jashte vendit dhe femijet e tyre s'ju flasin shqip, madje as prinderve. Turp per kete!

 Une kalamajve te mi jo vetem qe u flas shqip, po goces se madhe qe e kam ne gjimnaz i kam vene edhe nje fotografi te Seserit ne mur, dhe i them gjithmone qe kur te mbarosh universitetin, do te doja qe edhe ti te ktheheshe ne Shqiperi e te beheshe deputete e Krujes si kjo goca.

je n'forme shume kto ditet e funit.

ca ke pi

I second that! d.m.th çfare do qe t'jete, rondin tjeter e ka nga unesmiley

 Ferrgjoje Dejzo! Jom esell. 

Thjesht vdes per tema ku mbrohet morali publik dhe patriotizmi. Qe i vogel kam qene shume harrom dhe reaksionar. Edhe kur lushim "komance" me kalamajte e lagjes, te gjithe u bojshin o partizan ose gjerman, une gjithmone doja te isha diversant.

f.h kur te takohemi do ta sjell une nje shishe rakie mani Boboshtice.

Nje nder kenaqesite me te medha qe kam patur eshte kur ne muajin e kaluar vajza ime kishte provimet e klases se tete i kemi thene dikur; terza media i thone ketu.Me e mira mne italisht thane prof eshte ajo shqiptarja..  smileyKurse ne olimpiaden regionale te mat.ime bije zuri vendin e trete.Kjo nuk hyn fare po,sa per me shit men..Madje une i kam vene nje foto te Jozit...Kur te rritesh e te mbarosh universitetin do te behesh presidente e Parlamentit shqiptar!!A maa...sei fuori?!do ma kthente..  smiley

Mos thuj që ja ke uru edhe një burrë si Sala smiley

Vetem se Jozefina e ka mbaruar shkollen mbasi i erdhi agai ne pushtet, Saliu, mbas 90-tes dhe mbasi kishte pjellur.

Eh jo Ed...Ishalla per ate pune i ngjet s'ames....buon gustaia.... smileyPrite zot me m'pru n'shpi tropojan me dham t'prishun...

 La_rosee,

Nuk me intereson te bej "instrument" askend, e aq me pak te ngaterrohem me copyright infringement. Nese e ke me shume merak mbrojtjen e atyre fjaleve a ideve qe i shkruan dhe vete, bardhe mbi te zeze ketu tek Peshku, ver nje disclaimer a TM qe te mos ngaterrohen me njerezia me ty, apo te pakten te te perifrazojne ne ate menyre qe te mos duket as si plagjiature.

Keto me lart s`me interesojne fare, - i shkruajta se m`u duk i cuditshem reagimi yt, per te mos thene i padrejte.

Per t`iu kthyer temes, dhe ndoshta per ta bere me te qarte, thenia jote me sherbeu jo sepse e kishe thene ti, por sepse eshte dicka qe ja vlen te diskutohet. Sa per kontekstin qe thua nuk e kam marre parasysh, me vjen cudi si s`e dallon qe eshte brenda ketij diskutimi me kaq dobi - komentet ne temen perkatese i lexova te gjitha, sa per dijeni.

Sic thote dhe Selfi me lart, ceshtja e asimilimit te emigranteve tane eshte para se gjithash ceshtje identiteti.

Ti, La_rosee (here tjeter m`u drejto mua direkt, te lutem, e mos thuaj "ky" kur u flet te tjereve per mua - nuk te ka hije) permend argumenta nje e dy, por asnje te tille nuk kam pare.

Turqit apo arabet e brezit te trete, te cilet e ruajne gjuhen e zakonet e tyre ne emigrim, nuk perbejne argument ne vetvete pse asimilimi i shqiptareve qenka apriori turp, e aq me shume tragjedi.

Por, edhe nese eshte i tille, diskutimi them se vlen te perqendrohet pse mendojme qe qenka turp apo tragjedi; nisur prej nacionalizmit, atdhedashurise, arsyeve paresisht kulturore, e keshtu me radhe?

E them prape, tragjedia me e madhe eshte hemoragjia qe ndodh ne vendin tone prej dekadash tashme. 

Nuk e di pse ne shqiptaret jemi me te prirur te asimilohemi me shpejt se te tjeret. Ndoshta shume gjera ndikojne, qe nga shtysat e identitetit e deri tek aftesite linguistike qe kemi si popull i cili i meson relativisht shpejt gjuhet e huaja.

A plus tard!

 

PSE NJE PJESE E SHQIPTAREVE NUK JANE NE GJENDJE TE INTEGROHEN PA U ASIMILUAR?

Asimilimi kulturor eshte nje term i perdorur ne sociologji me te cilin shenohet nje proces adaptimi konsistent, nepermjet te cilit anetaret e nje grupi etno-kulturor(si imigrante dhe grupe minoritare) absorbohen nga nje kulture me e madhe dhe me e rrenjosur. Kjo nenkupton qe grupi i absorbuar humbet karakteristikat e tija, si psh. gjuhen,…

 Ku qendron ndryshimi me integrim ?

Ne procesin e integrimit migranti integrohet por duke ruajtur veçurite e tija .Pra  gjate procesit te asimilimit migranti absorbon totalisht kulturen e vendit mik, duke mos e konsideruar si aq te rendesishme kulturen e origjines.

Por pse grupe te caktuara njerezish jane me receptive ndaj asimilimit se te tjere ?

Identiteti social –pra ajo pjese a imazhit vetjak qe merret nga grupi i origjines- ndryshon. Imigrantet jane papriturazi pjese e nje grupi njerezish qe ne vendin mikprites konsiderohet si nje minoritet etnik. Ky identitet social eshte pozitiv atehere kur ky grup ka nje status me te larte se grupet e tjera relevante te asaj shoqerie. Kjo nenkupton qe grupet me nje status te ulet social kane nje imazh vetjak negativ. Si pasoje e kesaj dhe mireqenia e tyre emocionale eshte e ulet pasi jane ne gjendje ku duan nje status me te larte social dhe mireqenie emocionale. Une po marr si pikenisje qe shqiptaret qe lane Shqiperine ne momentin qe jane stabilizuar ne vendin mik nuk kane ndonje mireqenie ekonomike te ndertuar ne kohe, ndaj dhe statusi i tyre eshte shume me i ulet se i vendalinjve. Duke pare qe keto te fundit duan nje status me te larte qe te ndihen me mire, provojne strategjira te ndryshme. Por cilat strategji?

  •  Integrimin: personat qe zgjedhin kete strategji eshte ngaqe vijne nga nje entitet social i forte. Jane pjese e nje grupi social te konsoliduar te popullit te  origjines qe nepermjet karakteristikave pozitive ka arritur te dallohet (shtresa intelektuale,...)
  • Assimilim: personat qe zgjedhin per asimilim, jane njerez me identitet social shume te dobet. Notojne mes kultures te tyre dhe te asaj te vendit ku banojne, sepse nga njera ane s’jane pjese e kultures te tyre te origjines dhe nga ana tjeter s’kane pervetesuar kulturen vendase. Si pasoje e kesaj nuk kane pershtypje te forta qe i perkasin nje grupi social dhe poashtu e kane shume te veshtire te dallohen nga grupet e tjera. Pra, imazhi vetjak preket negativisht.Asimiluesit mundohen te arrijne nje status social me te larte duke u sjellur si vendalijte. Pre e imitimit te etjes per te arritur sa me shpejt nje status me te larte social nepermjet asimilimit, behen dhe brezi i ri i asimilanteve; duke mos qene pjese e nje grupi social qe ka ndertuar zhvillimin e tije social ne karakteristika mbi te tjera bazuara ne ate te origjines, duke mos qene pjese e nje klasi te mireqenur ekonomik, duan te imitojne qe te kene nje mireqenie qofte dhe emocionale.

PS. Lost-o, here tjeter mos na qofte per hajer kjo forme citimi, megjithate meqe ishe i interesuar ne mendimin tim, shtoji dhe kete pjese citimeve te tua.

Rosee,eshte shume i ndryshem realiteti emocional i imi me ate te femijve te mi.Une kam ardhur adulte,e formuar....Ne rastin tim mund te flitet per integrim....Por per femijet ndryshon puna...Ata s'kane ardhur nga askund...Kane lindur ketu.Per miket e sime bije ajo nuk eshte e ardhura..Ka qene ne kopesht me to e ne shkollle,eskursion.Natyrisht,ekam çuar shpesh ne Shqiperi...Por me Shqiperine nuk ka lidhje afektive...Nuk i kujtohet ajorruge e ajo pishe,ajo shkolle apo ajo buzeqeshje.....Te gjitha keto asaj i kane ndodhur ketu.Eshte mekat ky?

Ne kete moshe 7-8 vjeç , femija kerkon te dallohet, ne vend te huaj ( ne qofte se din ) flet shqip, ne Shqiperi Italisht.

Eshte mosha qe kerkon te jete ndryshe nga te tjeret, te ndihet ndryshe.

Prejardhja, indentiteti, pa ditur gjuhen eshte nje indentitet i zbeht.

Menyra per te mesuar gjuhen Shqipe, eshte qe qeveria Shqiptare duhet te investoje ne ato vende ku ka emigrante, per ndertimin e shkollave, dhe pajisjen e nxenseve me libra, si dhe pagat e mesuesve, per mesues mos te lodhet se  ka sa te duash ne emigracion.

Kush qeveri i mesoi arbereshet qe te ruanin gjuhen shqipe zakonet dhe traditat ?

Igjithe problemi eshte tek komuniteti shqiptar ,sa me i forte dhe i shendosh te jete ai aq me i fuqishem eshte ruajtja e traditave tona shqiptare .

Por duke qene se emigracioni modern i sotem eshte i shperfutyruar dhe i pa konsoliduar rejdhimisht do te kete edhe probleme te asimilimit .

Po te flasim per Angline komuniteti eshte shume i dobet i pa organizuar . Lume ai qe kthehet shpejt ...

Kush qeveri i mesoi arbereshet qe te ruanin gjuhen shqipe zakonet dhe traditat ?

i ka ruajtur relativisht.
Besoj se me komunitet te forte ti n/kupton komunitet te perqendruar ne numer te madh ne nje vend te caktuar sikurse ishin arbreshet. Arbereshet nuk kishin ndonje organizim, organizatat e mirfillta arbereshe linden shume me vone, me ndergjegjsimin e arbereshve.

Nuk shifet faji emigrimi i paorganizuar ose te mungesa ose numri i ulet i organizatave te emigranteve po te mungesa e deshires mes shqiptareve per t'u organizuar mes tyre. Shume ktu e quajne 'integrim' ne shoqerite e reja ku bejne pjese po per mua, kjo eshte thjesht vetshkatrrim identiteti qe ndryshe prej nesh, e gjen shume te forte per nje arsye ose tjeter te greket, armenet, cifutet ose te kto nga lindja e mesme ne pergjithsi.

Mund te jete dhe fakti qe emigracioni te ne eshte dukuri relativisht e re po sidoqofte, jam 100% dakort me la_rosee qe eshte per te ardhur keq qe, ata qe e konsiderojne veten te "edukuar" neglizhojne me anen shqiptare te edukates te femijet e tyre (me ket kam parasysh kryesisht gjuhen)

Por, edhe nese eshte i tille, diskutimi them se vlen te perqendrohet pse mendojme qe qenka turp apo tragjedi; nisur prej nacionalizmit, atdhedashurise, arsyeve paresisht kulturore, e keshtu me radhe?

Se pari, nga ana demografike, qe Shqiperia me afro 3 milione e diçka banore brenda vendit, te humbase 1.2 milione banore brenda me pak se 20 vitesh eshte me teper se tragjedi. Te pakten per ato qe duan ta kuptojne qe ky eshte nje varferim.

Se dyti, ti si prind ke njefare bagazhi kulturor qe eshte pjese e identitetit tend. Bagazh kulturor i cili ne procesin e rritjes te nje individi trashegohet nga prind ne femije. Ne te kunderten femija yt do perjetoje nje mungese historiku familjar. Si pretendon minimalisht ti qe te trashegosh ate bagazh familjar nese femija yt s'kupton kontekstin nga i cili ti rrjedh, kontekst qe ne disa prizma mund te arrihet vetem nepermjet kuptimit gjuhesor?

Se treti, mos nenvlereso kurre nevojen e individit per te njohur origjinen e tije. Nje femije 7 vjec nuk ka arritur pjekurine cerebrale per ta kuptuar pasi ne ate faze femija ka nevoje qe te jete pjese e nje grupi duke mos u ndjere i diskriminuar, por me vone ke per te qene per te qene pikerisht ti, ai qe theu hallkat me origjinen e tije, qe ke per te pasur nje gisht akuzues te drejtuar nga vetja.

Se katerti, integrimi te lejon te ruash pikat e forta te origjines tende, ne te kunderten e asimilimit. Ndryshe perfundon ne nje spiral shancvarfer pasi vendalijte kane pasur shume me teper kohe te ndertojne mireqenien e tyre ekonomike, emocionale,...pra te konsolidohen si individe. 

Se fundmi, ti natyrisht qe po mundohesh ta kapesh asimilimin nga prizmi i levizjeve te popujve qe kane qene inherente te historikut njerezor por konteksti ka ndryshuar; asimilim i detyruar kundrejt deshires per t'u asimiluar te shqiptareve qe e mendojne veten te nje kulture inferiore.

Sille si te duash, per mua eshte dhe do ngelet indikator injorance prinderore dhe asgje me teper.E per aq kohe sa ti te hash pershesh me buke misri, ti flasesh nenes ne Shqiperi ne celularin e sjellur nga Amerika per Shefqetin e Hajrien,...dhe nga ana tjeter si meson kalamanit shqip qe te pakten te arrije te komunikoje me jot eme qe te ka bere koken, s'je as i integruar, as i asimiluar por thjeshte njeri PA IDENTITET. (je i lire te citosh dhe kete pjese)

Ne vetvete fenomeni nuk ka pse te jete shqetesues, sepse sic e thote edhe Zana, ky ka marre keto trajta si pasoje e izolimit 45 vjecar.

Jam dakort gjithashtu me Selfmaderadio qe femijet qe lindin dhe rriten ne nje vend dhe kulture tjeter, gati.gati, s'kane pse te quhen te asimiluar.

Mua personalisht me shqeteson kjo pyetje: Edhe per sa kohe shqiptaret do ta shohin gjithe boten, pervec vendit te tyre, si nje realitet ku mund te gjesh mundesi per prosperitet? Kur do te kthehet Shqiperia ne nje realitet normal, i bazuar ne rregulla te cilat garantojne prosperitetin dhe arritjet individuale qe me pas perkthehen ne arritje te kombit?

Cfare ka ndodhur, ka ndodhur! Cfare eshte humbur, eshte humbur! Cfare do te behet eshte pyetja, per mendimin tim.

Une jam i lire te bej dhe them c`dua, La_rosee. Mund edhe t`i kursesh ironite e didaktizmat per aty ku hahen si mencuri.

 

 

Nuk e di pse ne shqiptaret jemi me te prirur te asimilohemi me shpejt se te tjeret. Ndoshta shume gjera ndikojne, qe nga shtysat e identitetit e deri tek aftesite linguistike qe kemi si popull i cili i meson relativisht shpejt gjuhet e huaja.

Une mendoj se ka te beje me realitetin mbytes ne te cilin shqiptaret kane jetuar ne vendin e tyre per shekuj me radhe.

Pa ndonje njohje te thelle historike por me perafersi, mund te them se faktoret qe kane kondicionuar kete realitet kane qene:

1 - Dyndjet e medhaja sllave dhe pamundesia per t'i perballuar ato si ushtarakisht dhe ekonomikisht, ashtu edhe kulturalisht.

2 - Pozita gjeografike ne kufirin midis kishes se Romes dhe asaj te Kostandinopojes ku edhe tensioni midis te dyjave ishte me i prekshem ne realitetin e perditshem.

3 - Obskurantizmi i pushtimit turk dhe humbja e identitetit kulturor kristian.

4 - Qenia si nje mall dhe si nje shesh lufte pergjate Luftes I dhe II Ballkanike si edhe Luftes I Boterore.

5 - Humbja e momenit historik per te krijuar nje shtet kombetar me siperfaqe dhe popullesi te konsiderueshme per te krijuar nje ekonomi dhe kulture te forte.

6 - 45 vjet komunizem

7 - 18 vjet tranzicion.

Po ta vereshe me kujdes, ka prej me shume se 5 shekujsh qe Shqiperia dhe shqiptaret jetojne ne nje realitet te pashprese.

Natyrisht ne keto kushte, me siguri kemi zhvilluar nje sens te 6-te qe na ben me te pershtatshem e pastaj me te asimilueshem me realitetet e tjera ku kerkojme te strehohemi per t'ju arratisur nje realiteti te pashprese.

Asgje shkencore ne sa shkruaj me siper. Thjesht nje hipoteze personale.

Asimilimi eshte i pashmangshem Tani eshte i mire apo i keq ky nuk ka asnje rendesi deri sa eshte i pashmangshem

Ajo qe ka rendesi eshte; Si mund te shmangim largimin e prinderve nga shqiperia dhe jo asmimilimi i femijeve i tyre pasi ata kane ikur nga shqiperia?

Nuk ka si te mos asimilohen.

1. Kur vendi i tyre i ka braktisur. Te shikosh cfare ben psh amabsada gjermane tu mesoj gjermanisht femijeve te familjeve gjerman folese do te ishte nje perpjekje titanike ne krahasim me ate qe bejne ambasadat tona. (Personalisht femijet e mi shkojne ne ate shkolle dhe mesojne gjemranishten si gjuhe te dyte se shqipen nuk ka kush tu a mesoj)

2. Vijme nga nje vend qe ne 170 vjetet e fundit nuk i ka mbetur azgje per te qene krenar. Cili do te ishte motivi per tu mos u asimiluar? Vetem nga sa lexojne neper gazeta dhe shikojne neper fotografi ne internet femijet e mij pyesin "Po mire mo babi po lopet ne mes te autostrades kalojne ne shqiperi" Jane akoma te vegjel te lexojne per mafian, drogen, kriminalitetin dhe dembellekun

3.Prinderit nuk kane as kohen e as motiviacionin te mbrojne femijet e tyre nga asimilimi. Nuk flas ketu per ate % jo te vogel prinderish qe thone "C'a m...t shqiperie mor jahu, Shyqyr qe ikem" Por flas per ata prinder qe akoma kane nje deshire apo besojne se jane shqiptar. Dhe ata perseri nuk kane kohe as motivacion ta bejne kete.

4 Asmilimi ne nje % jo te vogel eshte i pashmangshem. Kultura ndryshe, Kerkesat ndryshe, jetesa ndryshe, Ambjenti ndryshe Keto do te asilmilojne nje numer jo te vogel.

Prandaj them se e keqaj nuk na vjen nga asmilimi por nga ikja. Dhe kety duhet fokusohet vemenja dhe jo tek asmilimi

Bjeri anash e bjeri rreth , permend nje rresht e permend nje faqe , here si studime e here si krijime na del se fundi ....????  ASIMILIMI smiley Teza e vetme SHKENCORE e te Madherishmit ENGELS mbetet konkluzioni me i sakte dhe ndoshta i vetem per te kutpuar se cfare ndodh dhe se cfare eshte Asimilimi !Kur them kete kam parasysh paraqitjen konkrete te etniteteve konkretete te TJETERSUARA ( asimiluara) ne Historine e shume popujv e, qyteterimeve e ne terene te NJEJTA... Duke studiuar fenomene te ndermarjes e te nderdhenies midis vedit e midis te tjereve ( si rezultat i levizjeve per 1 miljon arsye te popujve ) duke diferencuar shuarjet e ngjizjet e kulturave dhe popujve me emer Engelsi mbriti ne perfundimin Fenomenal se ASIMILIMI ndodh per ARSYE :

A - Kur nje Popull ( etni - teritor) qe pushtohet eshte me lart ne pikpamje ekonomike e kulturore se Pushtuesi  atehere pushtuesi ASIMILOHET ...( tretet e shperbehet ne gjirin e atasaj etnie ) duke lene gjurme te parendesishme .Nga me tipiket e gjurmeve jane disa menyra te jeteses por sidomos mbeturina "te gjuhes se folur " .Shembulli me tipik i "pushtimit te shqiptareve qe i bene Etnive te tjera pas 90 ne te gjithe boten ....Shembulli i brendshem eshte edhe "shkrirja e pushtuesve" te Tiranes pas 90 me popullsine e gjetur .

B - Kur nje Popull pushton nje etni nen nivelin e saj ne pikpamje ekonomike e kulturore atehere i pushtuari ASIMILOHET . Shembulli me tipik i "pushtimit " te Shqiperise se sotme . Por ne te tilla raste ne varesi te situatave Nderkombetare dhe influencat e me te fuqishmit ruhen disa perparesi deri ne "tjetersim" sic eshte gjuha etj.

 Pas kesaj teze shkencore te PA KUNDERSHTUESHME mund te gjejme argumente te pafundme per te thene ne se do ndodhe apo jo ASIMILIMI .Por gjithsesi jemi ne pritje te Spikerve per te pare se4 si i ka asimiluar mesimet e MIXHES per kete pike. Pe paravoli them se derisa Mixha eshte kunder Engelsit edhe Spikeri me shpure do kene te njejtin mendim "patriotik "

La_rosee ti bej njer kalamaq vete aty ku je dhe llafosemi!!   smiley

Sepse teorikisht jam 100% dakord me ato qe shkruan, por realisht dhe praktikisht eshte me e veshtire.

Me pelqen komenti i Idrisit se i thote disa gjera troc. Por une do te shtoja qe ne perendim ku shqiptaret emigrojne 99% te rasteve, fakti qendron se Toka ku jetojme jane shume here me larte nga kultura, emancipimi dhe ekonomia sigurisht. Keta jane faktore thelbesore, kokforte qe ndikojne drejt per se drejti ne jeten e individid. Pasi femija nuk rritet me atdhedashuri dhe nevojat elementare te rritjes jane njesoj si ne gjuhen shqipe edhe ne ate te huaj.

Pra me pak fjale femija duhet te rritet, familja duhet te krijoj mireqenie dhe duhet te intergrohet. Keto jane sfidat qe na kane rene ne pjese. Nje prind ka per detyre te kujdeset dhe te edukoje femijet. Mos te flasim per nevojat e veta personale, se njerez jane fundja edhe ata vete. Ti La_rosee si mendon c'fare shembulli positiv te sjelle tek femija prindi shqiptare per "shqiptaret" aty ku jetojne? Te shes droge, te behet pimp apo te punoje ne car wash? Se shqiptaret e sukseshem jane aq te pakte ne jeten publike perendimore sa edhe kur jane "shembull" publike kontributi i tyre eshte shume i pa perfillshem.

Nuk eshte hera e pare qe kjo teme trajtohet ne kete forum. Vazhdoj ti mbetem mendimit se eshte gabim te mendohet se  gjuha qe flasim eshte indikim ne asimilimin tone. Me ka bere pershtypje dicka ( qe mbase edhe ju te tjereve aty ku jetoni) femijet apo edhe te rinjte qe nuk dine shqip ose shume pak jane shume here me krenare per prejarrdhjen e tyre shqiptare dhe nuk ngurojne te shprehin me konfidence shume te larte kete gje ( ose me e pakta nuk ndihen inferior ndaj bashkbiseduesit), sesa me ata femije apo te rinj te sapo ardhur nga Shqiperia qe nuk dine asnje fjale te huaj ose shume pak, por cuditrisht jane me te ndrojtur ta shprehin se jane shqiptare dhe vuajne shume nga inferioriteti me te huajt.

 

 

 

 

Liqen i nerum. Pa te kundershtyuar ne thelb e vecori smiley Te trajtosh dukuri te natyres konkrete qe jane te pafundme e qe shndrohen ne te kunderta te cfaqjeve e rrefimeve eshte nje tregues infinit. Por sikur vetem nje fakt te marresh ate te GJUHES ne te cilen DOMINON Informacioni  si ne texte ashtu edhe ne Media ....do te vinim re se Shpura eshte e entuziasmuar qe Mixha i tyre nuk eshte i asimiluar sepse fgjalimet e tij per demokracine dhe "tredhjet" ne rast fushatash jane SHQIP ! Kaq besoj se me kupton se cdo me thene kulture e arsimim! Tani po presim edhe hapjen e universitetit te Burrelit  per te edukuar  se ashtu si ZOGU nuk u asimilua tek na te Brukseles ashtu edhe ne si popull nuk duhet te kemi frike nga asimilimi .... se fal o zot ka prona Mbreti sa ujet e Detit smiley

Me ka bere pershtypje dicka ( qe mbase edhe ju te tjereve aty ku jetoni) femijet apo edhe te rinjte qe nuk dine shqip ose shume pak jane shume here me krenare per prejarrdhjen e tyre shqiptare dhe nuk ngurojne te shprehin me konfidence shume te larte kete gje ( ose me e pakta nuk ndihen inferior ndaj bashkbiseduesit), sesa me ata femije apo te rinj te sapo ardhur nga Shqiperia qe nuk dine asnje fjale te huaj ose shume pak, por cuditrisht jane me te ndrojtur ta shprehin se jane shqiptare dhe vuajne shume nga inferioriteti me te huajt.

Liqen, kjo qe the eshte shume e vertete. Me qelloi njehere ketu ne Nju Jork qe shkova ne nje restorant te vogel qe sapo ishte hapur, dhe e zonja e restorantit erdhi e na u ul ne tavoline per bisede pasi mori vesh qe ishim shqiptare. Na tha qe edhe ajo ishte me origjine, me mbiemer Albanese, te ardhur ne USA para disa brezash (kjo vete as italisht nuk dinte me).

Te gjithe ata, qe e ndjejne veten si te perzgjedhurit e medhenj per tu marre me ceshtje kaq madhore, sic diskutohet ne kete teme, i pershendes perzermersisht me kete

Integrimi e asimilimi, i perket vendeve Europiane!.

Per ato qe jetojne ne Amerik, nuk ekziston integrim asimilim,po Amerikanizim.

Integrim asimilim, eshte e njejta dukuri, me ndryshimin se integruari mundohet te ruaj indentitetin e tij,mbi te gjitha  nepermjet gjuhes, gjithashtu edhe me menyra te tjera.

Ndersa i asimiluari nuk eshte tjeter, po nje i integruar qe ka humbur indentidetin, gjuhen, si dhe lidhjen me vendin e tij prejardhjes.

Duke ndjekur Turin Francez te çiklizmit, jane disa çiklist me origjin Italiane, ka nga ato qe nuk din asnje fjale Italisht, e nga ato qe e flasin shume mire Italishten.

Ose zvicerani Fabian Kançelara, i integruar por jo asimiluar.

Jane edhe nje pjese e Shqiptareve qe kane qene te asimiluar nga diktatura, sa sot nuk ka shtet,apo kontinent, qe mund ti asimiloj.

 ne fakt nuk ka asimilim kurre . nje dru i shtrembet nuk drejtohet me. (nje kinez mbetet po kinez lol)

ne ata femije qe nuk e dine shqipen nje dite ndergjegja do tu therrase e do te fillojne ta mesojne, por edhe sikur te mos ta mesojne ata do te sillen si shqiptare deri sa ne gen kete ta kene me me shumice. 

si puna çifuteve mnjf (emigrantet e pare te botes) e qe nuk jane asimiluar kurre, megjithe e humben gjuhen prej mijera vitesh, erdhi dita dhe e rishkruan prap ate.

keto gjona jane mistike e pa shpjegime shkencore per me teper.

 

si puna çifuteve mnjf (emigrantet e pare te botes) e qe nuk jane asimiluar kurre, megjithe e humben gjuhen prej mijera vitesh, erdhi dita dhe e rishkruan prap ate.

Embrenjte kane nje nivel solidarieti te larte midis tyre dhe gjithmone jane treguar me gisht cfare ka bere qe diferencimi me pjesen tjeter te grupit dhe lidhja midis tyre te behej me i forte.

Per te mos prekur pastaj faktore te tjere te rendesishem si konservatorizmi fetar.

Edhe ciganet gjithashtu jane nje etni qe s'jane integruar me pjesen tjeter te grupit pasi edhe ata per nje arsye apo tjeter jane treguar me gisht.

Shqiptaret ne pergjithesi integrohen shume mire me pjesen tjeter te shoqerise dhe shumicen e rasteve (te pakten ketu ne Itali) eshte e veshtire t'i dallosh nga te tjeret nga ana formale dhe e aftesia per te folur gjuhen vendase.

 o olsib, shqiptaret (po ashtu si afrikanet, arabet, aziatiket, e me rradhe) jane emigracion i ri, prandaj nuk mund te nxjerrim konluzione te sakta. 

çifutet, jevgjit dhe gabelet (ciganet dmth), arumunet, etj, nuk jane asimiluar kurre. e perderisa ti nuk e ndjen veten vendali, nuk ka pse vendaliu te te doje. 

nje rol te madh tek asimilimi (integrimi eshte komplet gje tjeter) luan siç thashe geni. tretesh kollaj me te ngjashmit e tu ne race. kjo shpjegon pse shqiptaret (ose europianet e tjere) me kalim kohe humbin si shurra e pashkut ne uje. 

numri luan rol gjithashtu. te jesh me qindra mijera nuk tretesh lehte edhe sikur dallimet ne race te jene te vogla. 

aty ku shqiptaret jane ne numer te vogel, edhe tretja e tyre kryhet me shpejt. 

 As Borati nuk asimilohet per qamet!

Ne jemi ata, që do dalë gjithmonë ndonjë që të thotë: ka komunista/budallenj edhe në Kore smiley

Dy fjale shpejt e shpejt:

Kjo eshte ceshtje IDENTITETI.

Nuk ka te beje shume patriotizmi apo atdhedashuria (jo se nuk jane te rendesishme) sesa berja koshient e femijes tend per origjinen dhe prejardhjen e tij, ne menyre qe te mos kete probleme identiteti ne nje moshe te mevone, zakonisht aty nga adoleshenca.

Sa zgjedh ky femije i lindur ne nje vend perendimor ta kete pjese te identitetit te tij prejardhjen dhe origjinen e tij (ku flas per gjuhen pikesepari), eshte (duhet) te jete zgjedhja e tij, por prinderit duhet te kryejne "borxhin" jo per ndonje ndjenje te larte per atdheun, por ne rradhe te pare per personalitetin e ketij femije.

Shume te rinje ne vendet perendimore, sigurisht po flas jo per vendalite ne ato vende (flas nga gjaku dhe prejardhja, jo toka si vend ku kane lindur), jane ballafaquar me kete mungese apo paqartesi ne identitetin e tyre dhe jane afruar ne grupe identitare qe kane lidhje me to ( ndoshta edhe per natyre rebele te moshes) por qe jane shume kontradiktore ne permbajtjen e tyre dhe qe kane probleme me shoqerine ku jetojne. Prandaj kjo duhet shmanguar aq sa eshte mundesia duke ju dhene originen dhe prejardhejne reale me te gjithe perberesit e tyre dhe ne fund eshte zgjedhja e tyre.

Flukset migratore te shqiptareve ne vendet e tjera, jane relativisht te reja, ne kete sens e them dhe e rithem qe eshte TURP qe prinderit e ketyre femijeve qe jane lindur ne keto vende mos te bejne te vetedijshem per prejardhjen e tyre dhe te ju mesojne gjuhen e vendit te tyre.

Nese e keni kaq perzemer asimilimin ne shoqerite ku jetoni, te pakten lereni te ndodhe graualisht, ne brezin e trete apo te katert.

Jane permendur me lart grupet e emigranteve qe edhe pse brezi i trete apo kater kane ditur te ruajne traditat, kulturen dhe gjuhen nga vendet qe kane origjinen, pa folur per hebrejte qe kane shekuj qe e bejne kete.

Nuk do te ishte keq qe te shikoni disa filma qe trajtojne emigrantet turq ne Gjermani, te brezit te dyte-trete qe edhe pse i perkasin kesaj gjenerate, ai zeri i larget i origjines i shoqeron kudo, megjithese diku i venitur e diku me i forte.

Edhe dicka se harrova, Shqiperia eshte 4.2 milion banore sipas shifrave te Ministrise se Brendshme, prandaj hiqeni nga goja shifren 3 milion (qe ka dy-tre dekade qe na ka mbetur ne goje, a thua sikur ne rrime kaq, as nuk shtohemi dhe nuk paksohemi!). Analizat te behen duke u bazuar tek numri reale te popullsise.

Albania's population was 3,152,600 on 1 January 2007 and 3,170,048 on 1 January 2008.[1] Alternative sources estimate the population in July 2009 at 3,639,453 with an annual growth rate of 0.546%.[49]

1. Popullsia sipas Wikipedias.

2. Jo me pak se para pak javesh kryeministri i Shqiperise foli per nje numer popullsie brenda kufinjeve te vendit qe sillej rreth treshit dhe jo rreth katres. Tani mund te thoni qe kryeministri i Shqiperise eshte i afeksionuar mbas threesomes qe s'pranon numra te rinj popullsie...dhe kjo mundet.

Liqeni, ti sa ke te ligjeruar? smiley

Sqarojme per njerezit qe identiteti politik komunist, prevalon mbi cdo identitet tjeter sa KM e Shqiperise do ta permendin ne cdo rrethane se:

Shifra prej 4.2 milion eshte e Ministrise se Brendshme (dhe kjo ka bazen tek Gjendja Civile) dhe nuk e di kujt i referohet Wikipedia dhe as dua t`ia di.

KM Shqiperise mund ti jete referuar banoreve qe jetojne ne Shqiperi jo numrit total te tyre.

Natyrisht qe kryeministri i referohej popullsise brenda vendit, ashtu sic iu referova une ne postimet e mesiperme: afersisht 3 milione brenda vendit + 1.2 jashte tije.

 Eshte pak e ngaterruar kjo puna e numurimit te banoreve ne Shqiperi. P.sh, une numerohem ende si fryme ne Shqiperi, kur kam vite qe jam larguar, por ne te njejten kohe numerohem edhe si diaspore. Nuk di se kur eshte bere regjistrimi i fundit zyrtar i popullsise, por mbase paisja me leternjftime do te jepte nje ide me te sakte. Instituti kombetar i statistikave duhet te jete ai qe duhet te jape te dhenat zyrtare per gjera te tilla. E gugllova por nuk hapet. Me sa duket nuk e ka mbushur akoma moshen e internetit.

Numri i banoreve prej 4.2 milion eshte i Gjendjes Civile qe eshte pjese e Ministrise se Brendshme, qe do te thote ky eshte numri i shtetasve qe jane ne defteret e shtetit pavaresisht nese jane ne Shqiperi apo jo.

Pastaj sa jane ne Shqiperi dhe sa jane jashte saj ky eshte hesap tjeter qe e ben Instituti i Statistikave.

Dy fjale shpejt e shpejt thua ne fillim por hartim paske bere Tongue

"Sa zgjedh ky femije i lindur ne nje vend perendimor ta kete pjese te identitetit te tij prejardhjen dhe origjinen e tij (ku flas per gjuhen pikesepari), eshte (duhet) te jete zgjedhja e tij, por prinderit duhet te kryejne "borxhin" jo per ndonje ndjenje te larte per atdheun, por ne rradhe te pare per personalitetin e ketij femije."

Jam plotesisht dakord me ato qe shkruan. Dhe kurre nuk e besoj qe femijet tane do harrojne prejardhjen e tyre. Sinqerisht mua me vjen vertet keq qe femija im nuk flet shqip, biles me vjen turp ta them, nuk e kam krenari aspak. Me vjen keq per prinderit e mi qe nuk arrijne te komunikojne me femijet e mi. Me duhet te perkthej cdo gje. Do thoni ju eshte gabimi im, qe nuk u mesoj shqip. Aspak une u flas shqip por ata ta kthejne anglisht e kane me te lehte si gjuhe per te folur. Pa dashur te perseris ato qe kane shkruar te tjeret qe dihet se kush jane faktoret. Dje gjithe mbasditen sa mezi i mesova vjershen shqip rosat po lahen, brenda ne liqen, koken poshte e fusin, bishtin lart e ngrene. Do thoni ju sa mire, po me thoni mua se ckam hequr per tia mesuar Tongue. Mire ate e mesoi po nuk po i mbyllet goja tani duke e perseritur. Nejse e rendesishme eshte qe ata te rriten, te kene jeten, te vazhdojne shkollat, te behen dikush ne jete pse mos edhe presidente. Pastaj do thone ja presidenti i amerikes me prejardhje shqiptare. E do fillojne pastaj te shkruajne gazetat per Shqiperine, qe nga iliret, Skenderbeu, Saliu e me radhe Smile Keshtu te dashur miq te peshkut ju pershendes te gjitheve edhe ata/ato qe kane kalamaj edhe ata/ato qe enderrojne te kene kalamaj ishalla Zoti ti ndihmoje te gjejne burrin ne radhe te pare Tongue dhe cdo gje rregullohet pastaj.

 Me ra ne dore nje broshure e Liges Qytetare Shqiptaro-Amerikane, e cila i rendit shqiptaret ne bote keshtu:

Shqiperi - 3 000 000 - 3 500 000; 30-50% papunesi

Kosove  - 1 800 000 - 2 000 000; 60-70% papunesi

Maqedoni - 800 000 - 1 000 000; papunesi e larte

Mal i Zi - 50 000                           ; apartejd, papunesi e larte

Presheve

Medvegje & Bujanovc - 100 000; 50% papunesi

Greqi

(Camet/Arvanitas/Emigrante te rinj

                  750 000 - 1 000 000; No recognition, human rights violations

Turqi - 3 000 000 - 5 000 000; Ne proces asimilimi

Itali 

arbereshe/emigrante te rinj 500 000 - 1 000 000; Barazi sociale

Zvicer - 500 000; shumices u eshte mohuar nenshtetesia e plote

Gjermani & Austri - 500 000; si Zvicra

Belgjike - 50 000; Integrim

Vendet Skandinave - 50 000; Integrim

France & Mbreteria e Bashkuar - 25 000 - 50 000; si Zvicra

Lindje e Mesme & Afrike - 250 000; shumica e asimiluar

Australi & Zelande e Re - 50 000; barazi e plote

Kanada - 50 000-100 000; Barazi e plote

SHBA - 550 000-750 000; Barazi e plote

 

Totali 12 000 000 - 16 000 000

 

Broshura duhet te jete e disa viteve me pare, sepse tek statusi politik i Shqiperise, psh, thoshte "Kontrolluar nga Partia Socialiste & krimi i organizuar" 

 

Dy fjale shpejt e shpejt:....Po dhe avash po ti thuash xhevaire do nxjerresh nga goja  smiley Shpesh po ngaterrohet emri Cifuteve ...(Hebrejve) qe qenkan te zote dhe nuk jane asimiluar. Ne se e keni kuptuar mire ATA jane dhe kane qene kudo BASHKE dhe ne  KRYE te Puneve .Edhe ajka  ( gjeneza ) e  kultures boterore eshte e tyre . Psh BIBLA ...smiley Por nuk eshte tema ketu ! Permend gjithashtu ca endacake qe nuk rrine kurre bashke me te tjeret dhe ne asnje teritor....ata jane ciganet . E si mund te asimilohen ? smiley . Po me qe Mixhes i duhet fJaMuri i patriotizmit budallalleqet spikeriste nuk do te rrine pa u cfaqur . Nuk ka ate kuptim PATRIOTIK Mixhist Asimilimi o Spikerfon smiley . Nuk ka te beje me TURPIN apo mosturpin o trendafil qe na flet shpejt e shpejt se nuk ke kohe smiley . Ne jemi nje popull i vogel dhe i parendesishem pervec ne historite e LUFTRAVE per LIRI . Kjo na ka ruajtur nga asimilimi sepse ka qene teper e pamundur per kohen te NENSHTRONIN e asimilonin nje popull luftarak si Shqiptaret. Edhe ai rast qe u mbulua me turp Shqiptari qe u braktis e u shit nga Kom. ( alias fluturaku ZOG) edhe ate rast e rikuperoi me shpejtesi e me sakrifica gjaku . Tani jane kohe te tjera dhe MIXHA me shoke me vepra po tregon qe do vije nje histori qe do filloje te rrefehet Na ishte  dikur nje popull qe quhej Shqiptar . Juve ju ka pushtuar nga TRUTE ligji i pasurimit mor Tuafer e jo me do ruani te emigruarit nga asimilimi.

Dhe nje shtese serioze . Asimilimi SOT theksoje SOT i emigranteve eshte ura me e shendoshe  midis miqesise se POPUJVE.Ato prallat me integrim tregoja Majlinda Bregut dh LSI -se.

Gjindje, po mos u boni kaq te ndjeshem.  Nuk asimilohen robt, por pershtaten. Shumica, kshu, persiperfaqshmi shiten per dollare se vleren e lekut kane. E shumta lek i ri me i xerro permbi.

Eshte pothuaj jologjike te pendohesh per zgjedhjet ne jete, sepse holle-holle asnje nga ato zgjedhje nuk e ben vete; rezultati: jeto me to.

Ne mars isha me pushime ne Sharm, u njohem me nje familje italiane (kishin dhe ata nje femije). Femijet rrinin gjithe diten bashke, ishin shume te sjellshem por e ndienim qe donin te na mbanin larg, (jemi mesuar ne Itali dhe nuk na ben pershtypje). Naten e fundit para se te niseshim, u ulem te hanim darken bashke, nga mesi i darkes AI na thote "GRUAJA IME ESHTE SHQIPTARE", u krijua nje situate m.., dukej sikur na kishin vene ne loje tere kohes, por ai me tha se kam respektuar vendimin e gruas per te mos i treguar askujt qe ajo eshte shqiptare. Te lutem i thashe asaj ne shqip, dua qe te me flasesh shqip, (rreth 30 vjeçe), ajo: "non posso, non parlo albanese sono venuta 13 anni etj, etj..Kur u ndame ne aeroport ne Malpensa, me tha "GEZOHEM QE U NJOHEM", asaj i buzeqesha ndersa brenda vetes i thashe ....

 

 

Kur u ndame ne aeroport ne Malpensa, me tha "GEZOHEM QE U NJOHEM", asaj i buzeqesha ndersa brenda vetes i thashe ....

 "Sa gjynah!" smiley   smiley

Keta njerez jane vertet per te te ardhur keq, nuk jane kurre rehat me veten e tyre.

 

Idris

Shume mire thua ti po kujt ja thua valle? Po them edhe kete tjetren meqe me shtyve. Eshte e kote te krahasojme veten me Arabet, Turqit apo cifutet.

Shqiptaret jane Evropiane!!! Per c'fare indetiteti flasim kur pjese e indetiteti Evropian ( aty ku shumica emigrojme) jemi pjese qe kur fjala Shqiperi apo shqipetar ka lindur? Nuk ka si te na ndryshoje indetitetin Evropa se ne jemi Evropa!  Dritero Agolli e thote shume bukur "Popull Pagan" te cilet ishin populli i fundit ne Evrope qe besimi fetar i nenshtroi.Ineresant eshte fakti qe kur Shqiptaret ishin paganet e fundit ne Evrope qe ZOT kishin natyren qiellin dhe token, ne Evrope njerezit digjeshin per se gjalli ne emer te Bibles. Paganet kishin edhe nje jete te shthurur seksuale (vini re ketu) ndersa ne Evrope femrat mbuloheshin kok e kembe dhe mbreterit ju vinin "kyce" tek ai vendi..  smiley  Kohet ndryshuan dhe historia e verteton kete. Por ajo qe dua te them eshte se Shqiptaret kane kthim ne indetitet ne keto kohe dhe jo asilimin! Nejse, kohet te lashta ato.

Po sot c'behet? Vini re perseri. Krahasimet me Italianet dhe Greket qe jane evropiane si ne, por kane ne dallim thelbesore nga ne. Kane Shtet dhe dinjitet! Ne krahasim nga ne kane 1 PIKE reference ku mbeshteten dhe nga kjo pike rrjedh ajo qe popujt e quajne KRENARI kombetare. Interesant fakti qe greket dhe italianet kur bejne visit ne atdheun e tyre nuk i quan kush "emigrante" apo "rrefugjate" por greke dhe italiane. Kane shembuj pozitiv ne sport, kulture, art dhe ekonomi. Nuk kane dallavere politike, krim, droge dhe prostuticion. Si mund t'ja shpjegosh nje te riu ne Angli me prejarrdhje shqiptare qe nje Mbret me emrin ZOG i behet buste ne Shqiperi packa se eshte aleat i fashisteve dhe tradhtoi kombin e vete? Si mund t'ja shpjegosh qe e majta me te djathten bene aleance ne emer te korrupsionit dhe parase per t'ja "futur" atij tjetrit? C'fare shembulli ti japesh "futja" mikut, shokut por edhe vellait se kjo bote kshu e ka! C'fare ti thuash per artikullin e New York Times (lexojeni ketu ne peshk) qe ata na kane inat dhe jane leter higjenike? Me kete fryme do ti rrisesh, me frymen e urretjes per komshiun, mikun dhe shqiptarin vete fundja-fundit. U zgjata pak.

Asilimini i shqiptareve nuk po ndodh ne Evrope apo Amerike por ne Shqiperi. Ku vlerat me te mira te shqiptareve po avullojne si burrerine, dinjiteti dhe krenaria. Ne vende te tyre po futet mentaliteti anadollak po kthehet ne "indetitein" e atyre qe deri dje i thoshnim "kulture" pushtuese dhe qe sot  duan ushtri te huaj te qeverisen!

 

 

 

 

 

 

Kjo problematika e 'asimilimit' pothuaj diskutohet me pathos cifutesh. A thua se qenkemi ne 'kripa e tokes' qe te shqetesohemi pse 50% e cifuterise te Amerikes te Veriut u martuaka me jo-cifute. Ka plot femije ne Shqiperi..vecse te nje cilesie me te dobetsmiley

O princesha La rosee,

Kane harruar te te thone se shqiptaret nuk jane prone e jotja, apo si e ke hallin?

Kaq e zgjuar sa na je, moj e mencura la rosee, ku na e gjen kohen ta harxhosh internetit me teori qe vetem ty te shkojne ne mend?

E di per c'fare ke nevoje ti? Per pak realizem.

Po duke share, perqeshur, nenvleftesuar e kuptuar te tjeret sic ta ka qejfi ty, zor se i arrin, e dashur.

Ti si e ke hallin? Nuk asimilohesh dot me gjendjen reale, sepse te pelqen me shume bota imagjinare ku sipas teje ti je ne maje pse ta dikton prejardhja?!

Lexo pak me me vemendje e dashur. Ose me mire mos lexo hic blogjeve, po ktheju punes, he xhan. Po qullose gje aty, je ne rregull, se shqiptaret, peshq ose jo, e ruajne gjuhen edhe zakonet me mire nga c'mund te te shkoje ne mend ty.

Lost,

interesante ato shifrat por ajo qe pyes veten une eshte se mbi çfare bazash jane nxjerre ato numra pasi ketu ku banoj une shumica e migranteve natyralizohen(procedure qe mund te fillohet madje qe mbas 3 vitesh e diçka qendrimi). Keto te natyralizuarit nuk figurojne me si te huaj ne statistika.

Belgjike - 50 000; Integrim

Teper me duket. Do kontrolloj ca te dhena qe i kam dhe une ne nje brochure por 50 000 migrante efektive shqip-foles s'me duket e mundur. Biles as afer ketij numri jo. Sidoqofte varet se çfare intervali kohor permbledhin keto te dhena.

 

Liqeni, vizion shume interesant dhe i joti. smiley

Arnaut, pikerisht aty qendron problemi, tek varferimi i cilesise. smileysmiley

La_rosee, keto statistikat nuk i shpjegojne nga/si i kane marre. Per vete me duken ca si "me te degjuar," por keshtu me aforfe`arrijne te japin nje ide te pergjithshme nga eshte shperhapur "fara e shqiptarit."

 

une kete problem do ta shihja nga ana ekundert,pra,kur ishim te izoluar,qe te gjithe benim perpjekje,paguanim per te mesuar nje gjuhe te huaj dhe,me sa admirim i shihnim ata qe zoteronin 2-3 te tilla,apo femijet qe kishin nenat e huaja te gjithe dinin gjuhen e nenes,pse ne mos e bejme kete?!

pse na duket handicap t'u mesojme femijve tane te pakten gjuhen e folur,qe ata te ndjehen te integruar kur ndodhen neper festa familiare apo kur vijne ne atdhe?!

shpesh here neper fshatrat turistike shohim djem e vajza te shkathet qe flasin lirshem3-4gjuhe,sikur femijet tane te benin kete pune,dhe ti shtonin edhe shqipen bagazhit te tyre mqs esdhe shiptaret tashme udhetojne kudo ne bote,a nuk do ishte nje mrekulli?

Është vërtet me pasoja pozitive (për kë?) asimilimi i emigrantëve shqiptarë?

dmth gjysem njeri gjysem italjan thua ti??? qysh qenka perfection kjo?

Jo mer ti... sikur edhe gjysëm shqiptari t'ju bashkosh atyre gjysma pepinove bohet nji sagllam smiley

LOL,

Me kujtove nje rast kur isha ne nje restorant italian ketu. Kamarieri ishte pak ne siklet dhe me tha se sa kishte filluar pune. E pyes nga ishte dhe me thote "50% italian, 50% grek dhe ... " e nderpres dhe i them ne shqip "Shqiptar je? " Ma kthen "Po, o burre. C'ka don me henger se s'te mora vesh mire".

smiley pse keshtu prezantohen shqiptaret andej nga ty ujk?

Kur sapo vinin ne fillim dhe nuk kishin leje qendrimi, ata qe shihja ose takoja une nuk thoshin se ishin shqiptare. Me dukej se gjithashtu duke thene se ishin italiane ose greke (shume flisnin dhe gjuhen, sepse para se te vinin ne UK kishin qene emigrante ne keto vende), besonin se do te pranoheshin me shpejt nga vendasit.

Ne nje pune ketu, me vjen nje goce e re, derr pele, qe sapo kish filluar pune aty, dhe se c'po derdelliste. ( po mua me kishin ardhur informatat qe me perpara qe ishte shqiptare kjo)

E pashe qe ishte gjak i ri, dhe e pyeta: nga te kemi ty keshtu?

Greke, thote...

greke? i them

po, si e ke emrin?

"zotrules", i them (emrin tim, puro, po shqipe-ilire puro e kam).

Nga je? - thote

Cqiperia, i thomi u.

ou? sa mire... po pse s'flet shqip ti? me thote;

i them: po ti kur s'do te flasesh gjuhen tende, c'te te flas une ty? Duhet te te nxjerr me shqelma qe ketu. Pastaj, ku e ke degjuar ndonjehere kete lloj emri   (emrin tim) dhe te mos te te kete dale shqiptar i zoti?

Me thote; po jo, se une greke jam, thote, jam nga vorio epiri, po jam rritur ne greqi. (greqisht nuk dinte hic, biba)

mos do te te egzekutoj ketu, i them... idjote, cfare vorio epiri thua ti? Aty nuk i lashe gje pa thene, se jo vetem ishte idjote, por donte te me tregonte dhe mua se kish degjuar nje fjale "vorio epir".

Kerkoi te falur, dhe e pranoi qe ishte nga Tirana...

 

 

 

njeresit shkojne dhe perfundojne ne siklete dhe veshtiresi te medha nganjehere, vetem e vetem se nuk kane tru sa duhet.

 sa me te ulet ta kesh punen jashte, aq me shume do kerkosh ta fshehesh identitetin tend. sa me te larte ate dhe personalitetin tend (qe ne fakt eshte i lidhur sepse nje njeri pa personalitet ben gjithnje pune te ulet) aq me pa problem, e bile nder ose "detyre", do kesh te prezantohesh si shqiptar.

 

dhe aq me mire per ne shqiptaret qe eshte KESHTU. plehrat vetembulohen. 

Kur nje bashkebisedues i imi i ketushem ,sigurisht me shume pak njohuri nga Shqiperia me pyet:

"Ore, sa milion beheni ju Shqiptaret gjithsej?"

"Po nja 3 milion ne Shqiperi plus ketu e plus atje behemi nja 10-12 milione"

e ekzagjerova une.

"Jo mor me tha mos bej shaka me mua!"

"Pse ?" i them une, "nuk po bej shaka!"

"Po une kam kujtuar se ju jeni mbi 100 milione,pasi neper gazeta e botes,kryeartikuj, artikuj vetem per shqiptaret flitet, me shume se gjitha vendet e tjera bashke" me tha?!

C'ti thosha...

 

Imagjino sikur të kishte dalë edhe Sala... kudo mitingje në ç'do shtet smiley (dhe spikerin që na informonte neve ktu)

Une kam lidhur laptopin me playerin qe eshte me surround system dhe me oshetin nje ze i mrekullueshem kur flet ne mitingje ,sa live kur e kujtoj sme duket gje fare, para kesaj dhe keta te huajt kur hapa nje dite deren e apartamentit ishin rreshtuar si ne miting, pas deres time...te impresionuar

te paket, te paket, po sherrin dhe namin e kemi te madh.

 

Permetari - 18 Kor 2009 - 9:46pm

Jam kurioz te di ne se La rosee ka femije vete? Se eshte e lehte te gjykosh te tjeret si "skandaloze", por nuk eshte e drejte ta besh kete  per gjera qe jane shume larg experiences apo njohjes tende personale.

 

La_rosee jo vetem qe ka gjashte kalamaj, por ata qe te gjithe kane paraqitur studimet e tyre ne fushen e linguistikes shqipe, dhe albanologjise ne universitetet me prestigjoze te Evropit si Oxford, Sorbonne, dhe La Sapienza etc...

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).