A jane pellazget para ardhesit e ilireve?

ne shqiptaret themi qe pellazget jane  para ardhesit e ilirive, por mos te harrojme qe komshinjte tane greket, thone qe pellazget jane stergjysherit e grekeve dhe per me teper historianet perendimore mbeshtesin shume me teper tezen greke se ate shqiptare....

9 Komente

E tmerrshme!!!!!!!!!!!!

ja greku qe eshte kunder pellazgjimit te shqiptareve, tmerrohet dhe nga nje teme e pafajshme.

cilet historiane perendimore ?

Fritz Schachermeyr,  ose James Mellaart...por ka dhe plot te tjere...une personalisht qe kam bere te mesmen ne itali, ta them me sigurine me te plote qe italianet studjojne ne librat e tyre te historise qe pellazget jane para ardhesit e grekeve...

Greket nuk ekzistojne fare:

http://www.nytimes.com/2009/06/24/arts/d...

“We used to speak Albanian and call ourselves Romans, but then Winckelmann, Goethe, Victor Hugo, Delacroix, they all told us, ‘No, you are Hellenes, direct descendants of Plato and Socrates,’ and that did it. If a small, poor nation has such a burden put on its shoulders, it will never recover.”

 

Let the battle begin -)

 

 

 

 

o leo, pse kam pershtypjen qe ja ke fut pak kot. une kam lexu plot andej dhe nuk e dikem qe pellazget qenkan paraardhes te grekerve.

dmth grekerit pretendojne se jane greke dhe aq, asgje me teper. ne veri te grekerve banonin pellazget, europianet e te gjithe. greket jane greke e asgje. dhe kjo kur ne mesjete u zbuluan shkrimet greke nga profesoret e el cordobes se deri atehere ishin me pa identitet se cdo komb tjeter.

Sipas studiueseve shqiptare dhe shume te huaj si p.sh: Robert D'angely, pohojne se pellazget jane banoret e pare (autokton) te gadishullit ballkanik dhe atije europian, shume e shume te tjere i kane faktuar illiret si pasardhes dirtekt te tyre, nderkoh kjo tez sipas historianeve grek eshte e pa qendrueshme, se, sipas tyre iliret jane nje rrace (fise) ellenike te antikitetit dhe thuajse illiret persa i perket pjeses me te madhe te historianeve grek meren ne konsiderat si elliniko fillo?
Historianet grek bazohen ne disa legjenda te lashta te cilat pellazget i pershkruajne si njerez te cilet ishin bujqe te zot dhe gjithmon veshiet e tyre ishin te bardha, kjo gje solli si rezultat pagezimin prej grekeve si "pellazgos" qe do te thote lejleg.

 cilet historiane greke, te sotshmit apo ata te vjetrit (dmth klasiket, herodoti me shoke)  ?

 

 Homeri qe eshte dhe greku me i vjeter (qe shkruajti i pari historira me mbret dmth) shkruan qe pellazget jane te paret e grekerve. jo prinderit e tyre, por jetonin ne ato toka para se te zbarkonte ai mbreti prej egjyptit me 50 djemte qe i martoi me 50 gocat e mbretit vendali dhe keshtu formoi helenet.

ndersa iliret nuk i permend gje homeri. apo dini gje ju ?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).