A duhet ta marrim per baze nje gje te tille??? ( Marre nga wikipedia)

 Main article: Religion in Albania

Although most Albanians still associate themselves with religious groups like Muslims and Christians, a majority do not participate in religious services. According to the latest statistics[49] and to the USA Government data, most of Albanians today are non religious:

  • 70.12% No religion
  • 8.09% Roman Catholics
  • 10.33% Orthodox Christians
  • 9.43% Muslims
  • 1.27% Bektashi
  • 0.6% Christian Protestants
  • 0.7% Others

17 Komente

Vetëm 70% no religion? Kaq pak?

Për mua janë shifrat që pasqyrojnë më mirë realitetin që njoh.

edhe une mendoj qe me ne fund, dikush e shkrojti qarte dhe ashtu sic eshte (ndonese ne nje hapesire te cilesuar dytesore si burim) te vertetensmiley

 

Se kuptoj si e merrni per baze wikipedian. Mund te futet kushdo tani dhe ta nderroje informacionin aty sipas deshires.Dihet edhe nga bebet qe muslim ke 70.12 % dhe jo ateiste.

Macok...po te lexosh mire burimi s'eshte "wikipedia"...por nje sondazh i kryer me 25,000 persona. Po te ndjekesh link-un te nxjerr ke rezultati i sondazhit.

Cudi me duket qe ky sondazh sjell rezultate ndryshe nga sondazhet e tjera te bera para pak vitesh...ku ishte e ndare gati 30-30-30 (myslyman, krishtere, ateist).

Megjithate besoj se eshte me i perafert me realitetin...ku shumica jane ateist (mbi 50% ne sondazh thoshin qe nuk besojne ne zot)...dhe nje shumice akoma me e madhe nuk praktikon asnje fe.

Vetem se...e dini vet kte punen e sondazheve smiley...varet se ke pyt. Varet sa "random" jane seleksionuar ata individ...

No religion me duket shume afer me realitetin, Ajo e muslimanizmit me duket pak e zvogeluar, por prape keto shifra me pelqyen..

Macoku si musliman i mire.

Nqse processi eshte i tille qe ish-bektashinjte jane konvertu ne "no religion", nuk me duken aq keq ato shifrat.

uoc dhe point! viqipedhjaja eshte encikllopedhi e punueshme nga te gjithe.

Meqi qeka kaq kollaj, ma bo i ner!

Shko ene hap nji temë ku t'thujsh qi ka fitu Sala me 40 deputetë ma tepër

P.s: Kujdes! JO KATËR, por 40 (dhe shiko, se mos kujton se po e them duke patur parasysh Ali Babën smiley , e them thjesht me ju bo qejfin ktyne S(oci)alistave të Sametës smiley)

Or cuna ju mendoni si te doni por te thuash qe vetem 9.43% jane myslimane ne Shqiperi eshte tendencioze dhe budadallik.

Maco.

Mbase kjo perfshin ata qe shkojne ne xhami dhe jo gjithe popullsine shqiptare, sipas besimit.

Ata qe nuk shkojne ne xhami mund te hyjne ne kategorine "ateiste"

te thuash qe vetem 9.43% jane myslimane ne Shqiperi eshte tendencioze

Varet si e perkufizon. Nqs shikohen shifrat e pjesemarrjes  ne sherbesa fetare atehere besoj se ky nr nuk eshte aspak tendecioz

O Bubi dhe Qafir atehere si mendoni ju qe niveli i pjesmarrjes neper kisha eshte me i larte se neper xhami ne Shqiperi?! Ndoshta e kam gabim por une xhamite gjithmone plot i shoh dhe ka nje tendence te te rinjve per te hyre ne islam. Gjithsesi ky eshte perceptim personal.

Vallahi, po te futesh gjithe ata shqiptaro - vorio - pilurioto - mallakstriote  ne Greqi, nuk e di si do dalin shifrat...

Kane nderuar emra, bejne pagezime "futja kot" dhe vene ne kishe te djelen per te kursyer para, kjo shifer mund te dale dhe me e madhe...

Shume e vertete

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).