Koma

 -kuaj->smiley>>
smiley>

 

 

Janë kuaj>smiley>

Virusi i fjalës time dobëson gjuhën e huaj>smiley>

Ajo qesh: Mirëmëngjes.>smiley>

Në mëndjen time janë kuaj.>smiley>

> smiley>

Të merremi vesh, ne kuptohemi>smiley>

Trenat nuk përplasen ndonëse përgjumësh>smiley>

I mbështesin faqet në përçartje amshimi>smiley>

Nji puthje e paparamendume>smiley>

Soj i penduar, paqe në dinamikë>smiley>

Trupa, objekte me prospekt largimi.>smiley>

> smiley>

Dita ngjasohet ma shumë me jetën>smiley>

Përditë e ma shumë di se jeta përsritet>smiley>

Të lirë sillen në lëmën që është mendja ime>smiley>

Jam i sigurtë. I shoh. Janë kuaj.>smiley>

> smiley>

> smiley>

> smiley>

-farfalla rossa->smiley>

> smiley>

E kuqe nervore>smiley>

Më zhgënjen me fërfëllitjen>smiley>

Mendoja se ishe e fortë>smiley>

Lehtësisht me shkërmoqë çdo qëndresë timen>smiley>

Në qëndër të gjithçkaje>smiley>

Kontradiktore>smiley>

E kuqe nervore>smiley>

Gjak pengue në rremb të synit>smiley>

Gjak dhurue prej yllit të zverdhun>smiley>

Ndër ethe deshpruem pajton natën>smiley>

Për lehën kopile të një dite të re.>smiley>

Për një shancë fluturake, dishruem.>smiley>

> smiley>

Një venë e preme në dizajnën hyjnore>smiley>

Lshu prej zinxhirash jeta shembullore>smiley>

Fërfëllimë>smiley>

E kuqe>smiley>

Nervore.>smiley>

> smiley>

> smiley>

> smiley>

-rrugës për në Mpirje->smiley>

> smiley>

Është diku këtu>smiley>

Nata nuk e zbulon>smiley>

Sillet nëpër këmbë>smiley>

Nuk flet gjuhën tonë>smiley>

Mundohet të na pengojë>smiley>

Me aq sa mundet edhe na rrëzon>smiley>

Pothuaj pendohemi pse zgjodhëm rrugën e avashtë>smiley>

Pejsazhet të refuzojnë>smiley>

Gjumi s’ta kthen syrin>smiley>

Qëroj një frut e thyej bërthama>smiley>

Kureshtja është zbutur>smiley>

Nuk ngrefet si vesh qeni>smiley>

Rreziqet përplasen për prenë e dorëzuar>smiley>

Rrugës për në Mpirje.>smiley>

> smiley>

> smiley>

> smiley>

-doradorë->smiley>

> smiley>

I qasemi kësaj dashurie>smiley>

Si dy fëmijë të vegjël një shkolle të largët fshati.>smiley>

Një nga ne do ti mësojë të gjitha>smiley>

Një nga ne do të ndryshojë jetën e vet>smiley>

Një nga ne do të shkojë në qytet>smiley>

Një nga ne, këtu nuk do të kthehet kurrë.>smiley>

> smiley>

Tjetri fëmijë do të mbetet>smiley>

Me dorën anash duke shtrënguar>smiley>

Të papranishmen dorën tjetër.>smiley>

> smiley>

> smiley>

> smiley>

-jo të gjithë flenë->smiley>

> smiley>

S’bojn qeder>smiley>> smiley>

Këmbët e tua të vogla>smiley>

Përmbi shpinën time >smiley>

as të tokës, por thuaj>smiley>

shtriqem >smiley>

si xham nën këmbët e mizës>smiley>

me sy galldup si alien>smiley>

(ata janë mes nesh>smiley>

nuk i njohim>smiley>

nuk na njohin>smiley>

nuk i dinë>smiley>

veset tona, dembelitë e ëmbla>smiley>

mënyrën sesi ndjellim>smiley>

përkëdhelje qetësuese për shpirt,>smiley>

mish e kocka).>smiley>

> smiley>

Edhe gjigandët kanë hallet e tyre,>smiley>

Më shtyp me këmbët e vogla>smiley>

e vogla, e vogla ime.>smiley>

> smiley>

 

> smiley>

> smiley>

-Finger drop / Slap Bass / Mendime plotësuese->smiley>

> smiley>

Aorijh/adhnbdsyawuv8aeh wehfwefh8>smiley>

Ew8uf;hwe e8 bcnxbvlhl uiwaeh >smiley>

Ijewf; >smiley>

Ijewf.>smiley>

The duped millionaire emerges from the grass>smiley>

With sleek snake teeth and motorized neck>smiley>

With his ten inch long name >smiley>

Richard Sadik-Dick – The Providence>smiley>

Smiles at us,>smiley>

With his icy-hot smile from behind the tall glass>smiley>

Frightened we stand, united in his grief.>smiley>

 >smiley>

Pojhn lavd / 9UD FU ihvj.dfuh>smiley>

Ujbah eyguyef riyweg qwert>smiley>

Zxdsfanu eihfw, eihfw.>smiley>

Me fatin e shkruar në sytë ngjyrë myku>smiley>

Joshë nga piskamat dhe nga jeshillliku>smiley>

Mbi vaktin e tij të fundit lëshohet mënishëm>smiley>

Provinciali Richard Sadik-Diku.>smiley>

> smiley>

Sd.khf bwe mxZPSO>smiley>

Kwse ajw32fa kejrah, kejrah>smiley>

Kejrah alelujah>smiley>

> smiley>

> smiley>

> smiley>

-KOMA->smiley>

> smiley>

Më në fund mësuam të jetojmë si dy njerëz të lirë. Me duart shtrënguar, sy më sy, pa asgjë të pazbuluar, u pajtuam të jetojmë me çka kemi, gjithçka që do të plaket më shpejt se ne por do të vdesë kohë pas nesh..pas nesh..nesh.nesh, nesh.>smiley>

Filmi këputet,>smiley>

Master negativ>smiley>

Solucion abraziv,>smiley>

Në dyshemenë e dhomës së errët  >smiley>

Pas shpinës së dritës>smiley>

Ka një botë tjetër,>smiley>

Ku përqeshet ajo e vërteta>smiley>

Mimi-mi-mi, blah-blah, hahaha.>smiley>

Këtu lumturia nuk vjen prej qëllimit për të qënë i lumtur>smiley>

Plani është ndërtuar për të fituar kohë>smiley>

që të mos arrijmë atje të pangopur me budallallikun tonë>smiley>

sharmin dhe finesën e tij të maskuar>smiley>

me shqisa dashaqirëse.>smiley>

Në dyshemenë e dhomës së errët>smiley>

Pas shpinës së dritës>smiley>

Duke përqeshur botën e tyre,>smiley>

Atë që syzhbiruese në ekran pret vazhdimin.>smiley>

 

37 Komente

mua me pelqen shume ndjeshmeria qe kane kto vjersha, shume fare...

 Doradore eshte vertet e bukur.

"Ketu lumturia nuk vjen prej qellimit per te qene i lumtur".....me pelqeu shume kjo....Shume i thelle poeti    Shoh ne te ore e ore reflektimesh.....

fh,

Farfalla rossa, e kisha lexuar tek blogu, madje doja te shkruaja edhe nje koment po e keni pak te nderlikuar ju ate opsion, ndaj po ta shkruaj ketu... shuume e bukur, nuk di ( dua) te them me shume, pasi jam e mendimit qe poezite duhet t'i ndjesh dhe jo t'i analizosh...

p.s

dhe jam e sigurt qe nuk kam qene vizitorja e trete... smiley

falemnderit robs, shpresoj t'ju kete pelqy noj gjo, pershendetjet e mia me ket kengen. adapt per popullin letrar.

o flor-i! flm qe i hudhe ktu. te kam lexuar dhe ndjekur sa mundem andej kendej - duhet me na e bo nji favor te gjitheve dhe me i botu ne nje liber te ri, te paca rixha. Kjo menyre se lexuari na ben nder neve qe qellojme kendej, por jo dhe aq artit tend, ja keshtu.

lost, shyqyr qe bohesh per qoka smiley

sa e shkrujta ket po se kom ftillu hala. veq pse u duke po e rilisi smiley

___

Boj kryq.>>

Të thashë mos i shkel këpucët>>

Emigrant do mbetesh>>

(e kush e quan vajzën GenItalia)>>

kemi shtëpi të vogël>>

për gjithçfarë duam>>

kemi shpirt të vogël>>

1 litër verë>>

ose një shuk erë>>

nuk mbajmë më shumë>>

se ti - se unë>>

as ti, as unë>>

boj kryq>>

jemi njerëz të thjeshtë>>

faqja e parë në psikoanalizë>>

derra të çamë në kurriz>>

kursimi i të tjerëve>>

ajfarsoj>>

konspiracion i tyni>>

konstipacion i yni>>

e ça t’mire mund ti bish kësaj bote>>

kur s’t’bindet as b…a jote>>

boj kryq>>

e luj venit,>>

 

 

 

pershnetje ketlina, rrofsh. (sa po e delet-sha)

Maximumi mun t'dele-tojsh dy rrjeshtat e fundit (Se m'çmen sikur t'marote dy rrjeshta ma para)

miresenaardhet ne stripe&stars e. paske ardh me pa fishekzjarret smiley Rrofsh per sugjerimin, duhet vu dore n'te, po e gjeta prape ku e lashe...

Hap i Budweiser tjetër, se dro t'kujtohet smiley

Kaq fishekzjarre sa kam pa sot ... i digjte çupa ime vetëm kur ishim n'Napoli smiley

qeverria n'dietë mor e

Kina qillu m'djetë t'gjith... m'marun edhe mu "pushimet", ene m'erdh keq që s'mujta me e taku Lostin

Hej mer dreq... m'duket se na nigjun smiley se sapo filluan prap shqiptarët ktu te rruga jonë

e kemi pak zerin e larte, po nuk kafshojme..

rraaaaallë po e takoj dhe une me 2 ore larg. po e kom pas fajin vete.. Bo, paska ardh data 5, tashi çohet njerezia n'Shqipni. Ed..kalofsh me te mira e bofsh qejf per sa t'ka ngele.

ps. si ke ra gjo me Budvsr, jam i konjakut akoma...

LOST! Ju kerceni per veten tuaj zoteri. s'kina pa asi pasazh te vetm prej jush ç'para hyrjes në NATO.

gjer tek Natua ish misioni ine. smiley

shume e bukur kjo e castit ketu lart.

s'desha me ia prish serjozitetin muhabetit smiley

  Falet sot se eshte 4 July, pastaj mos ki merak se une jam vetem tek peshku dhe i ha shakate, sidomos kur ju poetet shkruani bukur " src="http://arkivi.peshkupauje.com/sites/all/modules/smileys/packs/Yahoo!/tongue.gif" />

ne t'ktuhit s'jena poeta..thjesht per sport.

thoni ju qe sjeni poeta po na pyesni ne se cfare mendojme per ju?

K. s'ka rendesi ç'mendojme per poetet, me duket, ka rendesi ç'mendojme per poezine. Poetet shkojne e na lene (siç edhe i leme) poezia mbetet. Poezive me lart u mungon vetia nr.1, paharrueshmeria.

Psh, shkruan Emily Dickinson:

Because I could not stop for Death,
He kindly stopped for me;
The carriage held but just ourselves
And Immortality.

etj, etj. Kjo s'mund te harrohet!

Nuk eshte autokritike smiley por thjesht konstatim se jam i ndergjegjshem per sportivitetin e marrjes me poezi e nuk ushqej iluzione. Megjithate, kenaqesia eshte e imja, tha.

fleni o robs, se neser herët duhet me hap çadrat (o t'plazhit, o t'shiut)

Fle mileti, mua sme flihet se kam qene ne party kam ngrene dhe kam kercyer me valle popullore jam kenaq.

Po pra, tregon kur kthehesh ti, edhe do muhabet pastaj ... s'mun të tregoje para se të niseshe? smiley

e shef o e..festohet knej, nuk e dime a ishte per kolacionistet a per birthday boy...

Se kisha problem fare te te ftoja, biles do ishe kenaqe jashte mase si mysafir qe je ketu. Nuk do e kuptoje fare se ishe ne amerike, komplet atmosfere festive shqiptare. Goxha raki vendi eshte pire, kenga kenge dhe vallja valle.

JO i zoti i shtepise na kishte ftuar se kishte fejuar djalin me nje goce shqiptare ne Shqiperi. Dhe keshtu u mblodhem, por e bejme shpesh kete gje. Mblidhemi edhe pa sebebe, bejme shume me njeri - tjetrin, dhe kenaqemi me thene te drejten. Une kam 11 vjet ketu, sme jane duke fare vitet.

Nashti u dashkemi mbledhur për tyja smiley

Me pelqeu shume "rruges per ne Mpirje" dhe "jo te gjithe flene"...

Edhe gjigandët kanë hallet e tyre,

Më shtyp me këmbët e vogla

e vogla, e vogla ime.

Te buta, te embla. Vetem ajo "s'bojn..." sikur s'me ngjit shume, ne gjuhe letrare do t'i shkonte me shume per shtat gjithe vargjeve te tjera.  Ndoshta eshte zgjedhur me qellim per t'i dhene vargut nje sens humori, por them se "galldup" e kryen me se mire kete funksion. smiley

Falemnderit Ana H.

smiley

pa dashje me qëllim

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).