Ikja e Edi Rames, nje standart me shume

Ikja e Ramës, një standard më shumë

Nga Andi Bushati

Lexova në gazetën e djeshme editorialin e kolegut tim, Mero Baze, i cili midis të tjerash i bënte jehonë një teze që po zë vend përditë e më shumë në shtypin e përditshëm e për të cilën dua ta them që në fillim, jam kategorikisht kundër. Në editorialin “Standardet që shpëtojnë Ramën dhe Berishën” mes shumë ideve, të cilat i ndaj plotësisht, zinte vend edhe ajo, sipas së cilës zgjedhjet e 28 qershorit ishin zgjedhje pa standarde, ndaj ato i japin mundësi humbësit të tyre të madh, Edi Ramës, të prishë standardin e vendosur në Partinë Socialiste për të mos u larguar prej kreut të saj.

Një nga argumentet që e mbështeste këtë arsyetim, qe se mediet, përjetësisht antiopozitare, enkas për të mbuluar problemet postzgjedhore, për të relativizuar aferat e KQZ dhe lojën me kuti të hapura e të pahapura, janë përfshirë në një fushatë të shfrenuar që kërkon largimin e kreut të Partisë Socialiste.

Po, kjo është e vërtetë. Ka një zell të neveritshëm antiopozitar, që në fakt nuk është se nuk ka munguar gjithmonë, për të parë vetëm “njërën gjysmë të mollës së kalbur”. Ka një teprim aspak luajal për t’i përqendruar prozhektorët vetëm te përgjegjësitë e liderit të dërrmuar të PS dhe tek afatet e largimit të tij. Ka një prirje gati prej xhelati për t’i dhënë Ramës së rrëzuar edhe shkelmin e fundit.

Natyrisht, nuk do mend të thuhet se kjo është një strategji mediatike për t’u përbuzur, që nuk ka lidhje as me standardet, as me të vërtetën, por thjesht me shërbimin. Dhe në këtë pikë, Mero Baze ka plotësisht të drejtë. Por ajo, ku unë s’pajtohem, është tjetër gjë. Është përdorimi i këtij shtrembërimi, përdorimi kësaj ane të errët dhe të turpshme të medieve dhe elitave tona në përgjithësi, si një lëmoshë të vonuar për Edi Ramën. Kreu i PS sot nuk mund të mbrohet me faktin se dikush, kushdo qoftë ai, po e sulmon më shumë se ç’duhet. Ai nuk mund të gjejë si alibi fushatën kundër tij për t’u strehuar në PS. Ai nuk mund të ankohet për ato zgjedhje që i projektoi, i drejtoi dhe i monitoroi si deshi vetë. Ai nuk mund të përdorë asnjë nga këto shfajësime për të mos marrë burrërisht përsipër dështimin e tij, vetëm personal.

Ndaj dhe çdo tentativë për ta ushqyer me këto alibi egoizmin, frikën, mospërballjen dhe etjen e Edi Ramës për t’u kapur pas pushtetit të mbetur, është për të ardhur keq.

Sipas meje, ajo nuk është një kundërshtim i antiopozitarizmit, por mbrojtja e kotë e një kauze të pamundur.

Pikërisht për këtë, mendoj se kolegu im, Baze, nuk ka të drejtë, sepse, në rastin më të mirë, duke synuar të fshikullojë armiqtë e antiopozitarizmit dhe pikërisht për këtë edhe të kreut momental të PS, ai bie në të njëjtin kurth si ata. Nëse këta të fundit përdorin presionin për dorëheqjen e Edi Ramës si një temë që do të mbulojë standardet e zgjedhjeve, edhe përdorimi i standardeve të zgjedhjeve si një alibi për të mos parë dështimin e Ramës, do të thotë të kesh të njëjtin raport të deformuar me të vërtetën.

Dhe kjo e vërtetë (natyrisht sipas meje) është se, të dyja këto probleme madhore të demokracisë sonë nuk duhen parë të lidhur së bashku me njëri-tjetrin. Ato janë secili një problem më vete dhe çdo përpjekje për t’i bashkuar, për t’i trajtuar si të ndërvarur, është një përpjekje për t’iu shmangur thelbit të tyre ose një pjese të së vërtetës.

Dhe për hir të kësaj të vërtete, duhet thënë se kjo përpjekje u nis nga Edi Rama dhe ithtarët e vjetër të politikës së re, vetëm pasi ata panë se humbja e tyre ishte e pashmangshme. Vetëm pas kësaj filloi nxjerrja e turmave në rrugë. Vetëm pas kësaj u artikuluan kërcënimet për protesta nga një Parti Socialiste që del në rrugë, sa herë ka hall kryetari i saj (që ka bërtitur më fort për shembjen e “Zogut të Zi”, sesa për krimin e Gërdecit).

Vetëm pas kësaj filluan të vihen kushte për mosnjohjen e rezultatit të zgjedhjeve dhe zërat për mos-hyrje në parlament. Edhe në këto qëndrime, të ekzagjeruara mund të thotë ndokush, nuk ka ndonjë shqetësim të madh. Është e drejtë e opozitës të bëjë namin, jo vetëm për një mandat, por qoftë edhe për një votë të vetme. Dhe ky pretendim është legjitim.

Po pyetja që shtrohet është: Pse kjo betejë për të mbrojtur çdo votë duhet lidhur me fatin e Edi Ramës? A ndikon në dështimin e tij një votë më shumë apo më pak? A është i bindur tashmë gjithsecili, që Rama është humbësi i kësaj gare e pavarësisht faktit nëse ruan një mandat më shumë apo më pak, ai duhet të marrë mbi vete, ashtu sikurse ka premtuar, përgjegjësinë e kësaj humbjeje?

Natyrisht që këto pyetje nuk duan përgjigje. Për këdo që nuk vuan nga pasioni i çartur për një lider, kjo përgjigje është e qartë. Çdo votë duhet të ruhet dhe çdo premtim duhet të mbahet, qoftë edhe ai i largimit të kryeopozitarit. Sepse, ashtu sikurse duket, Edi Rama do të përpiqet të qëndrojë me çdo çmim në krye të PS, edhe kur numërimi të ketë përfunduar, edhe kur mandatet e deputetëve të jenë ndarë, edhe kur raportet për zgjedhjet të jenë shpallur. Po, Edi Rama do të përpiqet të zvarritet në atë zyrë, nga e cila themeluesi i PS dhe paraardhësi i tij u largua për të njëjtën arsye. E vetmja gjë që mbetet të hamendësohet është se ç’argument do të gjejnë, kur kjo të ndodhë, ata që e kushtëzojnë qëndrimin e tij me numërimin e votave dhe standardet e zgjedhjeve?

Natyrisht te këta mbrojtës pa kushte të Ramës nuk bën pjesë kolegu im Baze. Unë jam i bindur që sot për të Edi Rama është vetëm instrumenti për të mbrojtur idetë e tij për një opozitë të fortë, të panëpërkëmbur, ashtu sikurse ndodh gjithnjë në Shqipëri. Unë e di se shigjetat e tij janë për ata që antiopozitarizmin e kanë shndërruar në një zanat fitimprurës.

Por, për fat të keq as këtu nuk jam në një mendje me kolegun tim, sepse, nëse ai bën kompromis me faktet, vetëm për të mbrojtur një gjë më të madhe: idenë e një opozite të fortë e të pakërcënueshme, instrumenti taktik që ai ka zgjedhur, nuk është ai i duhuri. Ky mandat që shkoi tregoi se Edi Rama ka bërë opozitën më të dobët dhe më pak të frytshme në Shqipëri; se ai u shndërrua në një peshë për PS gjatë fushatës; se me frikën e tij për të kandiduar dhe për të mos humbur bizneset e bashkisë, ai e demoralizoi elektoratin e PS; se ai u kthye në një handikap elektoral, me lejet e ndërtimit dhe bizneset okulte, duke i bërë socialistët në opozitë të akuzoheshin për modelin e një kryetari prej 12 vitesh në pushtet; se me personalizimin e fushatës dhe me etjen e tij të çmendur për të zhdukur me një të rënë të lapsit gjithë figurat e së majtës, ai e dobësoi deri në asgjësim familjen e tij politike; se me frikën e tij për të hapur temën e korrupsionit dhe bizneseve që përfitojnë nga fondet publike, ai nuk arriti të diskreditojë qeverisjen e Gërdecit dhe të privatizimeve problematike.

Pikërisht për këtë, nëse edhe unë si Mero Baze jam ithtar i një opozite të fortë e kurajoze, kam rezerva se një opozitë e tillë mund të bëhet me Edi Ramën. Kjo opozitë iu besua për katër vite dhe ai bëri më të pamundurën, e çoi drejt humbjes. E nëse i besohet përsëri, rezultati rrezikon të mbetet i njëjtë. Ndaj ithtarët e një opozite të fortë duhet ta kërkojnë idenë e tyre te largimi i liderit aktual. Të bindur se mbrojnë standardet e PS. E bashkë me to edhe standardet e mospërdhosjes së zgjedhjeve.

86 Komente

Statuti i Partise Socialiste

Neni 28

2. Mandati i Kryetarit të Partisë është 4 vjet. Mandati i tij ndërpritet para kohe kur:

a) jep dorëheqjen;

b) partia humbet në zgjedhjet e përgjithshme legjislative;

c) humbet në mocionin e mosbesimit të zhvilluar për të me kërkesën e 1/3  së anëtarëve të partisë. Mocioni administrohet nga Komisioni i Zgjedhjeve të Partisë (KZP).

 

 

Mandati i kryetarit MBARON AUTOMATIKISHT diten qe partia humb zgjedhjet. Nuk ka nevoje per te dhene doreheqejen Rama, diten qe KQZ shpall rezultatet dhe PS del e humbur, ai nuk eshte me kryetar.

E vetmja gje e interpretueshme eshte fjala humbet. Megjithate, ne rastin e Rames, nuk shof sesi mund te interpretohet qe ai s'ka humbur sepse:

1. PS nuk eshte partia me me shume mandate ne keto zgjedhje dhe keshtu qe Rama s'mund te justifikohet duke thene se dolem te paret ne gare, po s'kapim dot qeverine se nuk bejme dot koalicion.

2. Koalicioni i PS-se nuk eshte fitues, dhe keshtu mund te justifikohej qe s'jemi parti e pare po kapem qeverine.

3. E fundit e me e rendesishmja

Nuk ka shanse qe PS-ja te mos njohi zgjedhjet e keshtu te justifikohet se e vodhen.  

sido qe te rrotullohet, Rama nuk eshte me kryetar i PS-se diten qe shpallen rezultatet zyrtare, keshtu qe nuk ka nevoje per doreheqje fare

Eshte apo nuk eshte Rama kryeatr i PS-se kjo eshte ceshtje e socialisteve. Do te behet Sula Kryeminister apo jo, kjo eshte ceshtje e te gjithe shqipetareve.

Te gjithe e dine se Rama nuk i ka humbur zgjedhjet ,fakti qe akoma ska dal rezultati nga KQZ qe normalisht duhet ti kishte dhene mbas 48 oreve ,simbas letrave dhe dokumentave ,statusve ,mandateve, etj etj ...tregon ate se letrat ,dokumentat nuk jane OBJEKTIVE ,nuk pijne uje ne Shqiperi ,qe dmth Edi Rama me letra dhe me statute nuk mund ti qenroje atyre perderi sa edhe ato te Zgjedhjeve nuk i plotsojne STANDARTET!!

Ceshte ky muabet ,tjetri vjedh e pret dhe kerkon dorheqje ne shtepine e tjetrit ,tjetri i vuri zjarrin zgjedhjeve ,dhe do ti fusi zjarrin ne shtepi tjetrit .Rama edhe sikur te japi dorheqjen nuk e le e majta !

Fevziu po organizon emision pas emisioni per te ushtru presion per largimin e Ed Rames. Ky spurdhjak bashke me zgjebaraket e tjere qe i vin ne studio po mastrubohen pasi mendojne se u erdhi dita te kompesohen per ate qe gjith jeten kane qene, ca qyrraveca te rendomte perballe Edit

Fevziu po organizon emision pas emisioni per te ushtru presion per largimin e Ed Rames

Fevziu ,eshte nje klluf i Sales .,dihet eshte nje vegel qe paguhet mire ,per shkatrimin dhe imazhin e opozites me mjete te pandershme propagande dhe frazash shabllone te sajuar ne zyrat e PD .Motoja e Fevziut Laptopi i Saliut eshte ,Shpif ,sajo, sulmo ,korrupto ,perca qe te kemi me shume drite dhe pasuri per vete dhe femijet tane ...Lopa ne fshat  dhe Pushteti ne Qytet ..e ku ka me mire  "lerm o zot te rroje !"

Analize e nje njeriu qe nuk eshte askund dhe qe  beson se mund te ngreje opinion apo te ushtroje trusni.

Shqiperise i duhet nje PS e pa ndare deri sa te kete nje PD te pandare. Vetem kjo e ben ekulibrin ne Shqiperi. Ka njeres me te mencur se And karragjozi PS-ja. Po te ishin gjerat te sistemuara ne komplet spektrin politik atehere po qe nuk pse te artikulojej doreheqja, do ishte detyruese dhe e nevojshme por ne keto kushte fjala eshte e analizes qe do bejne vete pipelli atje.

Sepse psh Busha nuk di t`i jape pergjigje disa pyetjeve qe jane ne tavoline.

Nga ana praktike po pranoj qe Rama jep doreheqjen, atehere ne zgjedhjet lokale te ardhshme me cilin emer hyn PS per bashkine e Tiranes ? Se nja 20 000 vota Rama i merr vetem si emer ne Tirane.  Nano  apo Blushi do e bejne fitoren e te majtes ? Pese me hic kjo.

Nese Rama jep doreheqjen dhe nese nuk ka Federate te majte, me Meten brenda e di And Bushati qe PS humb ne te gjitha bashkite e Shqiperise ( qytetet e medha )  brenda votimit te pare per lokale ? Perjashto Vloren .

Si do veproje i zgjedhuri i ri i PS-se nese humbet ne lokalet e ardhshme ne te gjitha bashkite ? Do thote qe nuk jam humbes se nuk jane politike ?

Po ja po e pranojme dhe faktin qe Rama jep doreheqje dhe e majta unifikohet ne federate te majte ne faktorin Nano ( veshtire te heqe dore nga pushteti Meta ) po numrin e personave qe votojne majtas qe do votojne kunder Nanos dhe Berishes nga e majta e di Andi i Bushatllinjve ? Jo me pak se 100 000 dhe me kaq votues e majta serish rri ne cep te dhodhes se dasmes, ndersa me humbjen e lokaleve dalim ne nje format tjeter qe PS and CO as teorikisht nuk vjen per nja 15 vjet ne pushtet.

Po Andi as qe e ka mundesine te kuptoje qe skenari nuk eshte ky qe shkruan ai. Vazhdon procesi i delegimit te pushtetit ( jo mandatim nepermjet zgjedhjeve qe tashme jane dreqos ne opinion ) .

Ky eshte problem demokracie ne rradhe te pare, pastaj problem mbijetese politike ( mbase dhe e ka primare Rama kete&nbspsmiley, por jo pak vetave iu intereson nje normalitet vetvendoses me vote se sa formulime te kesaj natyre qe shprehet Bushatlliu. Nuk eshte puna se a do ndikoje ky opinion i tij ne vendimin e Rames, se me mente e Andit nuk shkohet as deri ne hale, por thelbi eshte qe keta zene faqet e para te gazetave dhe vazhdohet me gabimin qe per pragmatizem familjar tentojne te bejne pergjithesime te pakuptimta.

PS eshte vlere sepse grumbullon gjysmat e votave te shqiptareve qe votojne, ne kete kuptim tentativat per ta djeg kete force politike eshte veprim kriminal. Jane bere gabime sa te duash ne keto vite ne etiketime qe nga formulimet qe PS eshte parti e grekeve, PS nuk do bashkimin me Kosoven e deri tek formulimet djaloshare te Dritan Priftit se PS eshte parti kriminale dhe e kapur nga mafia dhe qe kishte ne plan te asgjesonte LSI-ne.

And kete pohimin e fundit te Priftit te pohoje Rama perpara se te jape doreheqjen ? Apo te dale dhe te pohoje qe : Po Meta me tha qe une te njihja djalin ne moshen 13 vjec se po na prish imazhin e PS-se dhe klasin e zonjes se kryeministrit ? Degjo mua : kete te fundit nje takem si puna jote nuk e kupton dot.

Ti je nje nga ata qe ben komente per honorare neper TV , ne garen se kush do beje horoskopin me mire per diten e neserme ne nje gare foshnjerore mediatike Tv e gazetash.

Klan vs Top Kanal

Vizion Plus vs News 24

Cim Peka i NTV vs Ora News .

As ke Ora nuk ndalove dot te zije nje vend  qe kishte uri te pamate per cdo njeri qe i thote vetes analist , mendo vete se sa mund te ndikosh ti me keto lloj shkrimesh.

P.S.  Do ndonje PS te forte ?

 

Koth,

Frëngu do thoshte : "ky eshte "un faux débat" (dabat i rremë, proçk&eumlsmiley

Vë "bast" (ne thonjeza, se nuk i kam per zanat bastet) qe eshte ne kampin tjeter mundesia te fillojne krisjet, dmth ne PD. Pse ? Sepse PD nuk eshte më parti politike, definitivisht. Qofte dhe per nje arsye te thjeshte : çdo gje tashme nuk vendoset nga qofte dhe më elementarja strukture partiake (kryesi, keshill... ).  Vendimi per koalicion me lsi ishte konfirmimi i fundit. 

Pergjigja e Mero Bazes kolegut te tij Bushati :

 

Përse nuk përfshihem në një debat që nuk ka lindur!

 

Nga Mero Baze 

Unë nuk jam socialist dhe nuk kam votuar asnjëherë në jetën time pro tyre. Ky detaj personal biografik më bën të rezervohem për të marrë pjesë në debatin deri tani mediatik rreth fatit politik të Edi Ramës, ndryshe nga shumë miq dhe ish-miq të mi në PD që janë angazhuar në këtë debat.

Për këtë arsye nuk gjej asgjë për të debatuar në shkrimin e kolegut Andi Bushati, i cili thotë se Edi Rama duhet të largohet për të vendosur një standard të ri brenda së majtës. Debati, për të cilin unë jam i interesuar, është rreth nevojës për një opozite të fortë pas shumicës numerike që po ngjizet për të qeverisur vendin.

Opozita që po lind nga këto zgjedhje ka shansin të jetë opozita më e fortë dhe më e frikshme për qeverinë që nga viti 1991, nëse ruan kompaktësinë e saj dhe nëse nuk bie në lojën e qeverisë, e cila kërkon doemos të zhvendosë debatin nga standardet e zgjedhjeve dhe standardet e qeverisjes numerike që na pret pas shtatorit. Makthi i përditshëm i Berishës është shifra prej 66 deputetësh që ka përballë në sallën e Kuvendit dhe objektivi i tij i vetëm do të jetë se si ta ndajë atë grup, qoftë në emër të demokracisë, qoftë në emër të kleptokracisë. Shqipëria asnjëherë nuk ka pas një opozitë kaq të madhe dhe kaq të ngjizur brenda një partie. Nëse kjo energji opozitare ruhet dhe udhëhiqet në mënyrë racionale, është e sigurt se kjo shumicë numerike që përgatitet të na qeverisë do ta ketë shumë të vështirë të kalojë klasën dhe Berisha nuk do të jetë i qetë në zyrën e tij.

Por pavarësisht kësaj, debati për riorganizimin e opozitës është legjitim, dhe madje mund të jetë dhe efektiv për opozitën. Por ky debat duhet të bëhet nga opozita ose së paku duhet të nisë nga opozita dhe të bëhet objekt i debatit mediatik. Ajo që po ndodh deri më sot është se ne nuk kemi ndonjë debat brenda Partisë Socialiste për mënyrën se si do të shkojnë gjërat pas muajit shtator, kur të certifikohet rezultati.

Debati i vetëm për këtë çështje deri tani është nisur nga frëngjitë e kullës mediatike të Sali Berishës në TV Klan dhe kërkesa për dorëheqje është artikuluar disa herë vetëm nga zëdhënësja e Partisë Demokratike dhe njerëz të LSI. Në këto rrethana unë refuzoj të marr pjesa në debatin e neveritshëm në këtë vend, që opozita duhet të ristrukturohet sipas pikëpamjeve të qeverisë. Po ashtu, refuzoj të marr pjesë në debatin e medias qeveritare se si duhet të reformohet opozita.

Shkëndija e parë e debatit duhet të lindë nga vetë Partia Socialiste. Liderin e ri të opozitës nuk mund ta zgjedhë qeveria, as media qeveritare, madje as media e pavarur. Debati për të ardhmen e opozitës duhet të lindë nga opozita dhe unë nuk njoh asnjë lider opozite në botë që të jetë bërë i tillë me thashetheme dhe sms për titra televizionesh apo tituj gazetash. Nëse Ben Blushi, Arben Malaj, Pandeli Majko apo dhe Gramoz Ruçi synojnë kreun e PS, ata duhet ta kërkojnë atë publikisht dhe të provojnë të hyjnë në garë për këtë, pasi kjo është rruga e vetme drejt lidershipit të opozitës. Të kërkosh të drejtosh opozitën sot është përgjegjësi e madhe dhe konkurrenca e vetme është të paraqesësh një projekt, sipas të cilit Berisha rrëzohet më shpejt me ta pa Edi Ramën. Nëse gara për kreun e PS bëhet me qëllim që të përdorin humbjen e PS për të zënë kreun e saj dhe të presin katër vjet se ndoshta fitojnë, atëherë jemi brenda projektit të Berishës për ta lënë të qetë këto katër vite të një shumice numerike, por jo politike.

Secili prej tyre ka të drejtën legjitime të kërkojë të jetë kreu i opozitës, por froni i kryeopozitarit merr fuqi, kur fitohet dhe jo kur dhurohet. Unë nuk besoj dot te një lider opozite që e cakton Edi Rama si trashëgimtar, pasi nuk do të ishte lider, madje nuk do të ishte as si Edi Rama. Unë nuk besoj dot te një lider opozite, që nis ofensivën për t’u zgjedhur në krye të PS, pa emër, pa fytyrë, dhe pa numra pas vetes. Unë nuk besoj dot te një lider i opozitës që emërohet apo projektohet nga një medie e përjetshme antiopozitare.

Një tjetër problem janë figurat e mbetura politike në Partinë Socialiste. Këto figura nuk dëshmuan asnjë dimension të personalitetit të tyre politik para fushatës, nuk tentuan të mbronin të shkuarën e tyre dhe kauzën e bashkimit të opozitës, injoruan faktin se ishin në politikë prej Fatos Nanos dhe i kthyen krahët atij dhe ish-figurave të tjera të së majtës, sapo siguruan vendin në listë. Këto figura i hapën rrugë projektit të Edi Ramës për të personalizuar listën e të zgjedhurve të PS dhe për të injoruar vlerat politike të saj. Falë këtij konformizmi dhe mungese personalitetesh brenda PS, ne kemi sot një grup parlamentar që është thuajse produkt politik i Edi Ramës. Është pikërisht ky grup që është vënë në shënjestër të Sali Berishës, me qëllim që të ndahet dhe të shkëpusë prej tij disa vota që i kthejnë qetësinë që e ka humbur pas 28 qershorit.

Që Berisha të mos ketë më asnjë dhuratë prej opozitës, ajo ka nevojë pas shtatorit për një garë të re, për të votëbesuar linjën më të ashpër politike ndaj shumicës numerike në pushtet. Por kjo garë duhet të nisë në Partinë Socialiste dhe jo në media. Kjo garë duhet të nisë nga ata që janë në opozitë dhe jo nga ata që janë në pushtet. Nga kjo garë nuk mund të përjashtohet askush, pasi objektivi i saj afatshkurtër dhe afatgjatë duhet të jetë kush do ta zgjerojë opozitën dhe jo kush do ta rrudhë më shumë atë. Kjo e dyta është objektiv i sinqertë i Sali Berishës.

Ka një zell të neveritshëm antiopozitar, që në fakt nuk është se nuk ka munguar gjithmonë, për të parë vetëm “njërën gjysmë të mollës së kalbur”. Ka një teprim aspak luajal për t’i përqendruar prozhektorët vetëm te përgjegjësitë e liderit të dërrmuar të PS dhe tek afatet e largimit të tij. Ka një prirje gati prej xhelati për t’i dhënë Ramës së rrëzuar edhe shkelmin e fundit.

Interesimi ne kampin fitues per fatet e Edi Rames brenda PS, vjen menjehere pas pyetjes se kush do te fitoje Moto GP (Valentino Rossi, Jorge Lorenzo apo Casey Stoner) dhe pas lajmit Ibrahimovic te Barcellona. Edi Rama eshte i lire te vazhdoje te mbaje peng partine e tij. Nuk i plas kujt per kete. E rendesishme eshte te mos mbaje peng vendin.

 Debati i vetëm për këtë çështje deri tani është nisur nga frëngjitë e kullës mediatike të Sali Berishës në TV Klan dhe kërkesa për dorëheqje është artikuluar disa herë vetëm nga zëdhënësja e Partisë Demokratike dhe njerëz të LSI.

Sot (madje qe dje ne darke) debati kaloi dhe ne frengjite e kulles mediatike te rames ne Top Channel, dhe sot u artikulua edhe nga Ben Blushi. Qe duhet te iki, duhet patjeter, a do ndodhi, eshte tjeter gje.

Mua personalisht as qe me behet shume vone nese Edi Rama jep apo nuk jep doreheqjen sepse eshte vendim i tij personal dhe i partise qe e ka vene ne krye por nje gje me shokon nga komentet e disave dhe bej pyetjen. Perse merren kaq shume dhe perse deshirojne qe ai te jape doreheqjen kur shikohet fare qarte qe aderojne ne partine e Sales? Nuk e keni as kryetar partie mor aman perse kembengulni kaq shume? Juve as kur humbet zgjedhjet ne '97 as ne 2001 nuk e kerkuat asnjehere doreheqjen e kryetarit tuaj "legjendar" Sules qe duhet te kishte ikur me kohe nga drejtimi i PD-se.

Ja jua them une perse: Sepse Edi eshte i vetmi mbase politikan qe ja mbledh Sales, Tosit, Metes, Priftit dhe te gjithe atyre qe gjoja bejne politike ne emer te biznesit te tyre dhe e dine mire qe persa kohe eshte ai ne nje post te larte eshte nje oponent i forte keta lamashe i kane kembet ne sapun dhe qe t'ja heqin mendjen popullit nga problemet e perditshme do merren se si te heqin Edin nga kreu i partise.

 Kete se kuptova Daniel:

Sepse Edi eshte i vetmi mbase politikan qe ja mbledh Sales

mos dmth gje qe ja ben rrup-sup duke e lene ne pushtet dhe 4 vjet te tjera?

sic duket e shef qe bertet si gomar Edi dhe rri pa rrujt smiley

Sala jot ka thene (nga te rrallat gjera me mend qe ka thene, por me siguri ja ka vjedh ndonjonit) qe opozita (ne pergjithesi) eshte thesari i nje vendi.

Dil perpara pasqyres dhe perserite 3 here ne dite me veten. 

 

Stalker, sala eshte i imi, i yti, i te gjitheve ne - do kishte thone ajo zysha te "shoku yne tili" smiley

une mer plak jam perkrahes i nje dhe vetem nje ideologjie, dhe kjo quhet ANTISALE, keshtuqe mo m'natarro kot. dhe nese them gje kunder edit, nuk eshte se kam ndonje gje te madhe se ai s'eshte tip per t'u pas inat, s'eshte as politikan as lesh, s'ka vizion, ka vetem cjerrje pa drejtim (pertej se majtes dhe se djathes), po ajo qe me bezdis tek ai pra, eshte pikerisht fakti qe i humbi popullit shansin historik per te heq qafe salen, dhe jo vetem kaq, por mori pjese aktivisht dhe ne shkaterrimin e kushtetutes gje qe e le salen 4 vjet fiks ne pushtet

 

Mund ta komentosh sipas deshires por une do te thoja qe nuk ben pazare politike te pakten me Sulen sic kane bere Nano, Meta, Prifti etj....per interesa personale..... Dihet kuptimi i termit politike por keto qe po degjojme me te siperpermendurit eshte imoralitet njerezor dhe jo politik.

Daniel, te vetmet veti qe ka edi qe i "fusin friken" sales jane ato qe thote desdi me lart, perndryshe une s'di ndonje person tjeter ne te majten shqiptare qe do ishte i afte te humbte zgjedhjet me salen kete here

Me duket se kanalet televizive prej se largu nuk ta plotesojne informacionin dhe keshtu e fillon me dengla e mbaron me budalleqe.

Pazari me Delijorgjin&Co u be per hater te politikes apo interesave personale?

Pazari per ndryshimin e kushtetutes u be per partine apo per intersa plotesisht vetiake?

Pazari per kodin zgjedhor u be per partite apo per individet?

Sa duhet te te permendim e te mos keputesh kumbulla?

Kujt do t`i mbushte mendjen ai, shqiptareve,......... pertej se majtes e te djathtes......... po kujt,........ne maje te ylberit? Shqiptaret nuk kane as 12 vjet qe rrokopujen shtetin, rrembyen armet e shtien ajer e pastaj ndaj njeri tjetrit, e u vune zjarrin dokumentave te pronesise, e nje vit me vone nxorren tanket ne mes te bulevardit.

Ai nuk beri program pragmatik, ai filozofoi ne boshllek.

Nje tjeter ne vend te tij do ta kishte fituar pushtetin me diference te thelle. Por ai ishte pushtet vete, dhe pushtet i korruptuar, qe vetem opozite nuk quhet.

Sepse pushtetet kane c`te humbin, ndersa opozita kerkon te fitoje ate qe nuk ka, pushtetin.

Zhvejket e Rames kane nje problem te madh, jane zhvejke ne cdo lloj kohe dhe per cdo lloj lideri. Nuk arrijne te dalin nga kjo fatkeqesi e tyre kurre.

Justifikimet e dala boje se po u largua nga sundimi i PS-se Rama, kjo parti hyn ne dite te veshtira dhe ka probleme uniteti nuk jane asgje me shume se perpjekja e Rames per te qendruar ne politike si lider i PS duke perdorur friken si mjet, megjithese eshte i vdekur por akoma i pakallur nen dhe politikisht.

Sherbimi me i madh qe mund ti behet mazhorances qeverisese nga opozita, eshte qe te mbaje per lider nje humbes.

Nje humbes qe deshtoi ne te gjithe aksionin dhe strategjine e tij opozitare dhe te fushates elektorale per te rikthyer socialistet ne pushtet.

Si dhe me cfare do ta kundershtoje qeverine ky humbes? Me "politiken e re", me "pertej te majtes dhe te djathtes", me "seseret, ditzi bushtet apo spiropalet"? Te gjitha keto deshtuan, nuk moren votebesimin e popullit per ne qeverisje.

PS-ja rrezikon te pesoje ndonje tjeter rrjedhje vetem nese Rama qendron me kokefortesi perseri ne krye te PS-se.

Rama nuk bashkoi te majten, Rama perjashtoi nga partia shume figura te saj qe u organizuan ne parti te tjera, Rama nuk njeh trashegimine e PS-se ne pluralizem, Rama ka mbytur zerin ndryshe ne PS, atehere cfare uniteti garanton ky lider, pervec ate te lejeve te ndertimit?

Zerat per largimin e tij nga kreu i PS-se kane filluar te degjohen nga PS-ja, nese Rama nuk i degjon, i mbyt dhe qendron me keso marifetesh ne krye te PS, percarja e PS-se eshte e pashmangshme.

Opozites pas kesaj humbje elektorale i nevojitet urgjentisht nje lider i ri (qe PS i ka mundesite dhe kapacitet njerezore ta kete), me nje program dhe vizion te ri per opoziten dhe se si ta riktheje ate ne pushtet.

Me Ramen do te mund te shkohet vetem nga humbja ne humbje. Me Ramen ne krye opozita eshte e humbur ne zgjedhjet lokale te pas dy viteve dhe shume me e humbur ne zgjedhjet e pergjithshme.

Rama nuk i duhet PS-se si lider me shume, mund te jete perseri kandidat per bashkine por si lider te te gjithe opozites, ky nuk ka cfare jep me.

Socialiste te nderuar, me degjoni nje keshille miqesore, mos merrni si keshilltar qe e ben ne menyre publike kete pune, Mero Bazen!

Ky mund te ju keshilloje shume gjera, por ne pushtet me keshillat dhe propaganden e tij mediatike nuk vini kurre. Mos merrni ca persona te ketij tipi te perzene nga PD-ja si burim keshillash per te ndertuar opoziten pas disfates elektorale.

Kush mbron qendrimin e Rames perseri ne krye te PS? Vetem njerezit e tipit Baze qe nuk duan te prekin status-quone, per shkak se kane interesa te lidhura drejtperdrejt me Ramen, nese iken Rama keta nuk kane siguri qe do te mund te perfitojne nga lideri i ri dhe jo se ju qan zemra shume per PS-ne apo opoziten.

speaker,

nuk eshte rasti i PS, por nuk jam dakort qe nje ide apo nje program duhet te quhet fituese apo jo, ne baze te rezultatit te zgjedhjeve.

psh. 19 vjet ekzistence te PD eshte historia e nje ideje fituese. Ne politike, ekonomi, sociale. Edhe pse nuk ka fituar gjithmone, PD ka lozur gjithmone ne sulm dhe PS gjithmone eshte detyruar te ndjeki, ti pershtatet situates.

19 vjet ekzistence te PD eshte historia e nje ideje fituese. Ne politike, ekonomi, sociale. Edhe pse nuk ka fituar gjithmone, PD ka lozur gjithmone ne sulm dhe PS gjithmone eshte detyruar te ndjeki, ti pershtatet situates.

:O

Perfundimisht, hajvanlleku s'paska kufi

Ke te drejte, por sic e thua edhe vete rastet jane te ndryshme.

Une po flas per deshtimin e menyres se si Rama vendosi te sillte ne pushtet partine e tij, strategjia e tij opozitare dhe elektorale, qofte ky edhe nje imitim apo shkuarja mbrapa e idese se PD-se qe nga viti '91.

Idete e PD-se, pavaresisht nese ka qene ne pushtet apo opozite, kane qene ide fituese dhe PS-ja ju eshte pershtatur atyre, no doubt about that.

E di si eshte puna me Edi Ramen. E keqja e tij nuk eshte vetem "menyra" Mund te kesh permbajtje, po s'ke forme apo "menyre". Edi Rama nuk ka as njeren e as tjetren. Ne PS Fatos Nano nuk kishte permbajte, po kishte menyra. Ne long period  te del bllofi, po ne nje moment te pare fiton konsensus. Ne PS as parardhesit e as pasardhesit nuk kane per te pasur kurre permbajtje. Sepse drejtuesit apo aspirantet per drejtues mos qofshin komunista, jane bijte e tyre dmth. nje race bythpambukti, te llastuar e te paafte.

P.S. swed, qielli nuk i perket harabelave. PS ka qene dhe eshte nje turme harabelash. Me thuaj nje ide te larte, nje propozim origjinal te PS. Vetem nje.

hunter, sa per muhabet, rruga durres-kukes eshte ide e PS-se, Majkos konkretisht, rruga e arbrit eshte permendur per here te pare nga nano. PD-ja shuhet per ide te tjera brilante, si psh furnizimi me karburante i milloshevicit, kioskezimi i Shqiperise, terapia e shock-ut, check-u i bardhe, zgjedhjet e lira si ato te '96, piramidat, rrahjet e gazetareve dhe politikaneve, pajisja me pasaporta e fondamentalisteve islamike, e po e mbyll se me aq sa ka bere sala i bie te rri deri neser duke shkrujt

smiley po e hape me "sa per muhabet" zhvlerson ate qe thua. E kuptueshme vetem kur je koshient qe ajo qe po thua nuk ka vlere, ndaj ta sqarojme qe ne fillim.

Ke nje "aproach" negativ. Se permend ato qe sipas teje, nuk shkojne te PD, kur thelbi ishte tjeter.

Rruga Dr-Ku eshte nje tjeter shembull i pershtatjes te PS, prioriteteve te caktuara nga PD. Dmth afrimi me Kosoven.

Pluralizmi politik, kalimi traumatik (kete e pranoj) ne ekonomi te lire, mbyllja e nderrmarjeve buxhetore perjetesisht ne humbje, liberalizimi i tregut, privatizimet, imponimi i idese qe Shqiperia duhet te integrohet ne strukturat ekonomike, politike e ushtarake perendimore.

Te gjitha kane marken PD. Fatmiresisht them, se po te kalonte ideja e shtetit qe kane PS, sot Shqiperia do te ishte nje "chinese democracy". Liri e kontrolluar nga shteti.

 

po pra hunter, ato qe thua ti po them dhe une, psh afrimi  me kosoven nepermjet rekrutimit te serbise duke e furnizu me karburante dhe duke i thene kosovareve te mos firmosin rambujene, mbyllja e ndermarrjeve buxhetore pavaresisht mundesise per tu rikonstruktuar dhe privatizimi i tyre per nje cope buke shoqeruar me lenien pa buke te qindramijera njerezve, si dhe integrimi ne strukturat ushtarake dhe politike perendimore duke nxjerr gazideden para parlamentit per te denoncuar komplotin amerikano-grek me bashkepunim te agjensive te tjera perendimore per shkaterrimin e Shqiperise.

se harrova denimin e krimeve te diktatures e rehabilitimin e te persekutuarve...

fiks fare hunter, bile te persekutuarit si "dizenjatorja", "valbona", "kotherja" e plot te tjere i vuri ne poste drejtuese, ndersa nexhmijen me shoke i denoi per kafe. Te persekutuarve i dha shtepi e katandi, i integroi ne shoqeri, hapi dosjet, ehuuu, plot te mira te tjera

mire o swed mire, per batuta je nr. 1

Une e di qe ai Edi vete e ka deklaruar, nqs i humbas zgjedhjet jap doreheqjen nga kryesia e partise. Apo e drodhi edhe kete gje. Sme mbetet gje tjeter vec te them se sot nuk ka me BURRA.

 Edi Rama e dinte qe zgjedhjet i kishte te humbura. Kur Berlusconi, ky xhambaz i persosur, erdhi ne Shqiperi Edi fluturoi nga Barcelona per te marre pjese ne dreken  me Silvion i cili ju drejtua me fjalet: "mi bej shume te fala FAtos NAnos. Po m'ja bej te falat ama, mos harro". Qeveriu nderhyri: "po 'ja bere ti, ja bej une". Ha, ha, ha...Po pse Europa si establishment nuk e don Edin, megjithe gjynahet e Sali Gerdecit, dhe dergon njeriun me te pershtatshem per tja bere te ditur? Ata e dine. Une nuk e di. Por ne "tempi non sospetti", dmth perpara zgjedhjeve, kam vene po kete koment ne PPU. Edi Rama e din mire mesazhin dhe pse-ne.

Ore, pse beheni te gjithe sikur jeni budallenj?

Zgjedhjet a kane mbaruar?

Mua me duket se jo! As KQZ-ja nuk ka nxjerre rezultatet finale, as te gjitha hapat ankimues nuk jane ezauruar, duke filluar qe nga Kolegji Zgjedhor, deri ne Gjykate te Larte (ne mos qofsha i gabuar) dhe perfundimisht ne Gjykate Kushtetuese!! smiley

Pra derisa procesi nuk ka perfunduar, cne gjithe ky nxitim; pyet "naivi"! smiley
Pergjigjet jo-naivi!

Nqs Ed Rama perkulet nga trysnia (e leshit) atehere PS-ja mbetet pa koke deri ne fund te procesit, dhe rrjedhimisht pa koke ne momentin kur do vije pyetja kruciale: A do i njohim zgjedhjet?

Ne te gjitha keto hallka egziston mundesia qe rezultati te ndryshoje, edhe nqs nuk ndryshon fituesi!

Prisni!

Kolegji Zgjedhor ka 10 dite, me duket, per te konsideruar ankesat! Ja edhe 1 muaj hallkat e tjera te apelit!

Kemi kohe! Parlamenti i ri nuk hapet pa mbaruar te gjitha keto pune te vogla dhe pa ardhur Shtatori!

Pse pra u dashka qe Ed Rama te jape doreheqje tani, urgjent, ne kete moment?

Ah, shejtaner, shejtaner! smiley

P.S.

Tironso!

Se per ty kom respekt! Po i' gjo du me ta thone!

Si mer burre e lexoke ate "mandatin e nderprere automatikisht" kaq ngushte? Zgjedhjet nuk kane mbaruar! Automatikishti nuk fillon te "kick in" deri sa ato jane akoma neper kembe!

Nese flasim ne parim, atehere te tre duhet te japin doreheqjen.

Saliu premtoi fitoren, mori vetem 68 Deputete, pra me pak se 71

Ilir Meta the se do te merrte 34-35 Deputete, mori vetem 4

Edi Rama po ashtu premtoi fitoren, mori vetem 65 Deputete.

Shkurt hesapi, ate c'fare mbollen, e korren. Me habit fakti qe merren vetem me Ramen. Te nderuar kamikaze, ju lutemi shume mos na trashni.

Do t'i thosha And Bushatit qe : Ardhja e dikujt tjeter ne PS realizon ne masen 100% projektin Berisha-Nano-Meta. Nese vertete e deshiron kete, atehere te them se je nje zar, nese e beson sinqerisht, thjesht je nje budalla.

Nga gjithe diskutimet postzgjedhore me ka habitur vetem nje, ai ne Top Story mbreme ku foli Mustafa Nano per pergjegjesine dhe largimin e Edi Rames nga kreu i PS. Megjithese e beri pak pis duke u munduar ta bente me hije ate qe tha me vone, ishte nje surprize e vertete per mua qe Muc Nanua i thonte mjaft Edi Rames.

 Vetem si parim tha. Pastaj, po te shofim realpolitik-en, PS-ja pa Ramen do te thote Berisha 16 vjet ne pushtet. Nuk eshte se e drodhi dhe aq shume. 

 

Po me vjen mire qe nje njeri si Swed1 qe e ka mbeshtet me kohe Ramen, dhe njehere e nje kohe kam pasur debate por kur perdorja nje emer tjeter te peshku, tani po kujtohet qe ka ekzistuar dhe vazhdon te ekzistoj nje PS pertej Rames, qe ne fakt ka bere jo pak pune edhe ato 8 vjet ne pushtet, dhe qe vazhdon te jete ne balle te ndryshimeve shoqerore te ketij vendi. Dhe largimi i Rames nga posti i kryetarit, po jo definitivisht nga PS, vetem sa e forcon kete Parti. 

Mroklla!

Kolegji Zgjedhor eshte shkalla e fundit e ankimeve dhe me pas KQZ do te nxjerre rezultatet zyrtare.Nuk ka shkalle tjeter me te larte.Pra mendoj qe ti ke te drejte qe thua te presim edhe 10 dite.

Une mendoj qe nese Rama iken apo jo kjo eshte pune e brendshme e socialisteve.

Por te pakten mos te na beje budallej ne te tjereve kur do te na mbushe mendjen se 70 mandatet e AN jane me pak se 66 mandatet e BN.Kolegji Zgjedhor maksimumin qe mund te beje eshte qe ti ktheje PD deputetin e Fierit dmth nuk do te ndryshoje fituesi qe eshte AN e kryesuar nga PD.

Per mua Rama je te rrije ne krye te PS por duhet te kete burrerine te thote qe humbem vellezer por humbem ngushte,le te shohim para te bejme opozite te forte dhe te fitojme zgjedhjet lokale.Nese e ben kete per mua eshte vertet me politiken e re.

Por nese vashdon dhe zgerdhihet se gjoja i kane vjedhur vota,kur duhet qe votat u numuruan para kamerave,me vjen keq por eshte nje langaraq me shume.Kaq per Ramen dhe PS.

Ore juve te PPU ku eshte ai Erion Velia?Nga ka humbur si kripa ne uje?

Po ajo puna e kufirit me grekun si u be?Tani keni mjaft vota qe ta hidhni poshte kete "tradheti" te Saliut ne parlament.Hadje bejeni se vertet do te fitoni pike po te keni te drejte.Ku eshte ai piktor-topografi qe tha se u dhuruam grekeve 225km2?Perse nuk e bete deputet se ai i beri nje sherbim te madh kombit apo jo?

Ore mua me vjen cudi me disa Liqene pa uje,trena pa lokomotive,noshka injorante,Berta kuqalashe,apo berbere leshi qe na cajne veshet me propogande socialiste.Po si ore nuk beheni merak se 3/4 e deputeteve te PS jane nipa bllokmenesh?Hajde bijte e Putinit hajde!

Une nuk e di mire ligjin zgjedhor ne Shqiperi, por meqe ti po thua qe Kolegji eshte instanca e fundit, po e leme sic thua ti.

Kemi atehere edhe 10 dite kohe! Presim!

Une po them qe nxitimi per koken e Edit pa mbyllur procesin eshte ne rastin me te mire (per mua) reagim emocional dhe ne rastin me te keq pjese e luftes se mire-koordinuar per rrenimin e PS-se! 

C'eshte ky nxitim i ketyre te "pa-anshemve"? Si eshte e mundur qe papritur e papandyer njerezia filloi te interesohet per nuancat e statutit te PS-se dhe nga ana tjeter nuk kane asnje koment per tere ate beteje qe po zhvillohet midis ligjshmerise dhe ilegalitetit ne KQZ ? Marr shembull vetem shkeljen e ligjit haptazi me venjen ne vote te te drejtes se 2 anetareve te KQZ-se per te kerkuar rinumerim te zonave te caktuara! Kjo eshte e sanskionuar ne Kod! smiley

KQZ-ja e voton aplikimin apo jo te kesaj klauzole te Kodit!!!!

ILEGALE! smiley

Dhe prape... ne vend qe te komentojne per kete pune, mediat hapin kete ceshtje, duke "u thirrur" sic thojne kosovaret, ne Statusin e Ps-se smiley

So, Solidar i dashtun!

Nuk po di kush po e don m'e bo budall hallkun!

Te mengjerit, te djathterit apo te mediarit!

Shif,

loja po ashpersohet shume , ajo nen rrogos. Ai Dulja i greqerve artikuloi nje fraze qe lidhet me delegjimitetin, edhe ai Miloja, edhe Rama , edhe Gjinushi dje.

Te gjitha keto erdhen ne kete kohe kur Ben Blushi levizi . Se sa i mbeshtet eshte Blushi per te marre PS-se kjo nuk mend shume, por sido qe vertitet hesapi politika tani ka problem tjeter per te zgjidh : legjimitetin e zgjedhjeve certifikimi i te cilave nuk vjen nga Rama apo Blend Fevziu dhe keta anal-oralistet qe jane shtu si kurvat qemoti ke bordurat e Dajtit, por nga bdekombetaret te cilet kane fol ne paradhenie.

Ai Ristani, eshte cun i sinqerte kur tha : Po kerkohet te perdhosen zgjedhjet, se ka hallin e vet ne kete histori ( e ha si CIm Gjata pastaj ). I ka siklet shpirti.

Pra edhe kaq sa eshte artikuluar , votuesit e majte do i qendrojne instikamit qe votimi ka qene OK, por numurimi jo, edhe sikur Blushi te jete tre here me kritik se kaq kunder Rames. Kjo matet.

Edhe sikur ta pranojme qe Rama iken dhe vjen Blushi , e vetmja arme qe do kete ai eshte zgjedhjet e kontestuara te 28 Qershorit dhe asgje tjeter, ndaj ngutja eshte tek aksioni qe ka Rama per kete pune dhe jo se ka hallin e parimit. Cun i lehte dmth si ky ish polici qe poston ketu.

Kjo eshte shume e thjeshte mer Mroklle dhe Blushi psh e di fort mire qe Rama ka me shume asa ne duar se sa ai e ndonje tjeter qe dijne te lujne vetem nanç.

Nese do shikohet me kujdes situata siklet me shume ka qeveriu se sa Rama , po nguten i cike keta ftujaket se akoma besojne se ka fituar e djathta sipas perkufizimit shqiptar per te.

Perllogaritjet e para japin nje numur prej 25-30 000 personave qe do humbasin vendin e punes me ardhjen e LSI-se ne qeveri. Do e humbase vendin edhe ai Artan Hoxha, ai analisti i Tv Klanit per procesin zgjedhor, ai qe i bente llogarite ne formen : po te pjestojme shtaten me pesen dhe po ti shtojme kesaj deshiren qe kjo pjese e votimeve PD do dale sipas Bobit atehere , PD del me 83 deputete.

Do e heqe Dritan Prifti se i mori i here erzin ne TV ky Hoxha i PD-se  ketij Priftit te LSI-se

Ate 7/5 e fuste per te natarru shikuesit smiley

Nuk ka situate te ngarkuar fare Mroklle, ka njeres kaqole qe nuk shofin si jane punet.

Ti kishe nje here te drejte per Meten kur me thojshe qe ky eshte delfin i doktorit, por Blushi e Malaj duhet t`i kishin numeruar me mire votat ne qarkun e tyre qe rezultati tani te ishte 69/67.

P.S. Blushi nuk e ka heq zakonin , per te cilin u shkarkua nga zv.minister i jashtem ne ate mbledhjen me Madalenen e Klintonit ne Tirane smiley , kur biseden super te rezervuar me nje sekretare shteti e beri per pazar me popullin shume te emancipuar shqiptar. Peshe e lehte dmth si perfundim .

Sa pare bo' qe une kisha te drejte i' here vaftit mer Koth, sa pare bo! smiley

Andrra ime qe k'te me qyrre t'mos ta shikojsha, as ta ndijsha e as ta lexojsha ma, kjo anderr jemja u shkerrmoq!

Medet!! smiley

 

 

 

 

 

 

ranojë humbjen,proj

 

 

Robert Rakipllari

Ben Blushi thyen heshtjen dhe flet hapur. “Rama duhet të pranojë humbjen, zgjedhjet janë humbur nga kauza e gabuar dhe politika e personalizimit të një beteje të përbashkët”. Kështu është shprehur Blushi në një intervistë ekskluzive për “Panorama”. Për herë të parë një eksponent i PS-së pranon se nuk mund të fajësohen komisionerët socialistë për humbjen, por mungesa e programit që PS-ja nuk e kishte në këto zgjedhje. Blushi shton se tanimë nuk flitet për karrierën e secilit, por për fatin e opozitës, e cila duhet të priret nga e vërteta dhe jo mohimi i saj.   
Z.Blushi, PS-ja ka nisur një fushatë kontestimesh të zgjedhjeve duke kërkuar rinumërim të votave në Berat, Tiranë dhe Shkodër, ndërsa kryetari Rama ka paralajmëruar publikisht se nuk do t’i njohë zgjedhjet dhe Parlamentin e ri. Cili është qëndrimi juaj për atë çfarë po ndodh tani me PS-në?
Edi Rama duhet të pranojë humbjen dhe t’iu shpjegojë socialistëve se si ka mundësi që nuk solli në pushtet partinë më të madhe në Shqipëri. Çdo përpjekje për të nxjerrë opozitën jashtë Parlamentit do të ishte një vetëvrasje për PS-në, e cila nuk mund të kthehet në pushtet duke imituar PD-në dhe Sali Berishën e vitit 2000. Filozofia e kryetarit të PS-së ka dështuar dhe për këtë nuk mund të fajësohet PS-ja dhe aq më pak komisionerët në të gjithë Shqipërinë. Këto zgjedhje nuk i kanë humbur komisionerët, siç po interpretohet paturpësisht, por kauza e gabuar dhe politika e personalizimit të një beteje të përbashkët. Ajo që po ndodh pas 28 qershorit në PS është një nga aktet më të shëmtuara në historinë e kësaj partie.
A keni komunikuar ju pas zgjedhjeve me z.Rama dhe a i keni kërkuar atij të pranojë humbjen dhe rrjedhimisht të pranojë pasojat siç është e shkruar dhe në statutin e PS-së, pra largimi i tij nga drejtimi i PS-së?
I kam kërkuar Edi Ramës të pranojë humbjen dhe po pres që kjo të kryhet me dinjitet, sepse tanimë nuk bëhet fjalë për karrierën e secilit prej nesh, por për fatin e opozitës, e cila duhet të konsiderohet si garant e lirisë në çdo vend demokratik, prandaj opozita duhet të priret nga e vërteta dhe jo nga mohimi i saj për qëllime meskine. Në këtë humbje ne të gjithë kemi përgjegjësitë tona, sepse kemi heshtur kur duhej të flisnim dhe kemi folur kur duhej të heshtnim, por unë nuk mund të pajtohem me Edi Ramën, që thotë se “tani që partia humbi, unë jam më i fortë se kurrë”. Po pres mbledhjen e forumeve të partisë për të dëgjuar të vërtetën e kolegëve dhe të miqve të tjerë dhe për të thënë dhe unë të vërtetën time.
Si do t’iu përgjigjeshit ju mbështetësve të z.Rama në PS, të cilët argumentojnë se nuk mund të flitet për dorëheqjen e z.Rama, pasi PS-ja ka marrë më tepër vota se në 2005 dhe rezulton partia më e votuar nga zgjedhjet e 28 qershorit?
Zgjedhjet e 28 qershorit ishin zgjedhje të përgjithshme, për të cilat çdo parti përgatitet në katër vjet dhe ato nuk mund të trajtohen si zgjedhje të pjesshme ose lokale, sepse tani kemi humbur Shqipërinë dhe jo Kasharin. Prandaj duhet t’i drejtohemi Shqipërisë duke shmangur kasharizimin e PS-së. Me kasharizim kuptoj faktin që zgjedhjet fitohen në radhë të parë me programe dhe pastaj me komisionerë. Partia Socialiste priste në këto zgjedhje një program që mblidhte vota dhe tani nuk mund të fajësohen komisionerët që nuk administruan dot votat që duhet t’i mblidhte një program që nuk e kishim. Ky është kasharizmi, kundër të cilit do jem gjithmonë për shkaqe lirie. Kasharizim do të thotë ta trajtosh humbjen si fitore dhe unë jam kundër kësaj për shkak të parimeve. Kasharizim do të thotë ta trajtosh humbjen si një ditë të zakonshme dhe unë do të jem kundër kësaj për shkak të PS-së.
 

Flet Ben Blushi - “Rama të pranojë humbjen,projekti i tij ka dështuar”>>

Kjo eshte intervista e panorames po se marr vesh pse me doli keshtu allasoj. E solla se keta te peshkut se paskan bere ne mend ta hedhin.

Ka blushi parime? blushi qe heshti kur duhej folur? blushi qe beri karshillek dhe mbeshteti spastrim parimesh per tu ngjitur edhe nja 2 shkalle me lart?

i peshtire! 

 Eshte thike me dy presa kjo qe thua ti. 

Idhtaret e Rames qe tani po perpiqen te nxjerrin nje lloj alibie se nuk ka faj vetem Rama, po e gjithe partia. Sikur Blushi te kishte bere me shume oponence do i thonin ke dhe ti faj. 

Rames i hapen krahun, une besoj me shume zgjuarsi edhe Malaj edhe Blushi. Ne syte e publikut ata ishin pak me te lidhur me Nanon ne 2005, dhe keshtu i lane mundesine nje njeriu tjeter, megjithese ne Kongresin e 2005 po te donte Nano mund te kishte qene njeri prej tyre kryetari. 

I hapen krahun edhe me parimin qe ai ka qe ka pushtet te pakufishem merr persiper edhe te gjitha pergjegjesite. Kjo eshte e gjithe historia, i lane Rames cdo mundesi ne menyre qe Rama te mos kishte asnje alibi. Dhe nuk ka sot as edhe nje. 

Dhe Blushi ne fakt foli jo pak ne fillim, po Rama e menjanoi me shume stil. Tani si ai, si Malaj kane mjaft te drejte te kerkojne nje gare te pakushtezuar per postin e kryetarit. 

 nuk eshte kjo menyra e te kerkuarit Endrit.

Nje njeri me noi fije respekti per veten nuk e hap fushaten per postiqen me te larte duke lar duart me sh... 

Nga nje ane flet per parime nga ana tjeter vetem parimor ska qen. Rrezultatin e morem vesh te gjith dhe ska nevoje te na e thote Blushi. Ai le te thellohet te pergjegjsite e tij, te kontributet qe ka dhene gjer ne kete pike. Ai vend duhet merituar dhe per mua Blushi nuk e meriton.

Kjo qe thash me siper ska te beje fare me ceshtjen e Rames.

Po nuk me duket se Blushi ka bere ndonje gje jo parimore. Biles kur ndodhi ai votimi i presidentit dha doreheqjen pa ja kerkuar asnjeri. 

Mund te thuhet qe ka qene pak i dobet ndaj Rames, po jo parimor??? Nuk e di nga e nxjerr kete. Plus qe me termat "parime" dhe "morale" luhet aq shume ne Shqiperi, aq sa jane bere sinonime per te sulmuar kundershtaret politik per cdo lloj veprimi. 

Mua me duket se Blushi ka pritur kohen e tij, ne 2005 me te drejte gjykoi qe ishte momenti i Rames. Tani eshte koha e tij, por edhe e Malajt me duhet te them qe te pakten si shtetar eshte per mua shume me lart se Blushi megjithse jo aq karizmatik. Rama po e shtyn kete proces pa fund, duke mos lejuar hapjen e procesit tjeter, ate te garimit per kryetar. 

Une nuk e di cfare do beje ti, po une ne vend te Blushit zor se do beja gje ndryshe. Ka pritur per thuajse tre jave tani, qe kryesia e PS te pranoi hapur rezultatin dhe te celi jozyrtarisht garen. E beri kete duke respektuar edhe ate parim per te luftuar per voten e fundit, po tani po behet qesharake kur Rama po kerkon rinumerim te cdo kutie. Besoj qe priti aq sa duhet te priste, mbase mund te priste dhe nje jave tjeter, po veshtire se me shume. Me shume se kaq une nuk di se c'mund te bente me. 

Endrity nuk po kerkon kush "faje". Fajet dolen ne shesh po i shohin te gjithe. Nga Nano e deri tek Meta!  Mos u beni kopila tani ta shisni sapunin per djathe. Deri dje e majta u nda ne LSI per shkak te Nanos dhe sot na u dashka bashkuar perseri per Nanon??  C'fare alibie flet ti kur Ben Blushi me Malaj deri dje ishin te gatshem te fusnin emrat ne liste dhe te krijonin programin e PS ( po programin qe keta palcot kane marre pjese ne hartimin e tij) dhe sot paskan nxjerre "konkulzione" dhe bejne thirrje. Ben Blushi te jap shpjegime sesi PS del barazim me PD ne nje vende si Korca ku gjithmone ka fituar PS thelle.

Kur te ri-numerohen te gjitha votat nje per nje flasim dhe vendosim, por jo te heqim vemendjen nga ky proces per ambicjet presidentciale te Nanos dhe familjare te Sales & Metes. Nese PS shkon ( qe jane te gjitha mundesite) ne 67 mandate atehere a quhet me humbje? A quhet me humbje ku ne rang republike dhe ne te gjitha qytetet e Shqiperise udheheq me mijera vota diference? Ketu po them vetem PS qe udheheq jo me LSI! Gje qe nuk ka bere vaki me pare pasi ne zgjedhjet lokale te vetem para 2 vjeteve PS nuk fitonte dot asnje qytet pa LSI-n. E verteta eshte se per here te pare PS nuk humbi ne ndarjen me LSI-n por fitoi dhe ky fakt po ju djeg shume njerezve!

Vemendja po terhiqet nga ri-numerimi dhe gjithe ky maskarrallek ne media po gatuhet te krijohet "alibia" e rrjedhjeve te mandateve nga PS ne drejtim te dyshes Berisha & Meta ne emer te mos doreheqjes se Rames. Prit se do degjosh me shume, bej durim dhe pak.

 

 

 

Une kujtoja se e majta u nda per shkak te Metes! Biles e kam thene dhe ketu disa here, qe nqs ju pranoni qe Meta eshte fajtori tani, pse jo dhe ne 2005? Se po te ishte ashtu, atehere edhe Nano nuk duhet te kishte dhene doreheqjen atehere.  

Une program te PS nuk kam pare, ti ke pare gje? E thashe dhe me perpara, nuk mund ti vini faj te tjereve tani kur Rama ka pasur pushtet absolut ne parti per kater vjet. Sic e tha edhe gazetari i tij personal, Muc Nano, ka bere c'ka dashur pa pyetur as edhe nje njeri. Vetem Rama nuk ka me alibi. Nqs nuk ishin te zote Malaj e Blushi, Rama te mos i vinte fare ne lista ose te mos i mbushte me shoqet e tij. Edhe njehere, kur Rama ka pasur pushtet te palimituar, nuk eshte aspak e drejte te vendosesh pergjegjesi te tjeret. 

Kuti zor se ka per tu rinumeruar me ndonje, sic eshte thene nga ata qe njohin mire ligjin, kur rezultati eshte firmosur nga te gjithe komisioneret nuk mund te ngresh kauza ligjore pas ketij fakti. Zor se PS merr 67 mandate si koalicion, por edhe sikur ti merrte prap perballe PD do ishte 69 me 67, dhe prap eshte humbese. E ngushte si humbje, po me kete sistem dihej qe ketu do verdallisej rezultati.

Te gjithe priten me durim per disa jave kete proces, tani ky po behet qesharak. Dhe kur kete debat e hap edhe TopChannel, atehere veshtire te thuhet se eshte nje debat i parakohshem. Une shoh qe nje shoqeri qe e ka mbyllur faktikisht kapitullin e zgjedhjeve, dhe qe po pergatitet te merret me pjesen tjeter te fabules, kryetarin e ri te opozites dhe anetaret e qeverise se re. 

E ke kuptuar gabim per ndarjen e se majtes. Pyet Meten se ta shpjegon me mire pse iku nga PS-a dhe qeveria. Programi i PS ju eshte derguar te gjithe atyre qe kane pase deshire ta lexonin si p.sh. anetareve, simpatizanteve dhe atyre qe ben kerkese per ta lexuar. P.sh. Blushi me Malaj e kane lexuar dhe e kane!

Nuk eshte puna e zotesise ketu qe po diskutohet por e parimeve. Une nuk shoh Ramen te sulmoje Bushin por e kunderta. Nese ke deshire dhe ambicje per te sulmuar tjetrin eshte detyra jote te gjesh argumenta dhe mbeshtetje jo e atij qe sulmohet.

Ashtu them une zore qe ndryshon gje me ri-numerimin e votave por ec e mbushi mendjen Metes me Salen ti qe refuzojne ti ri-numerojne.

Nejse vazhdo me Mucin ti..E mora vesh nga nisesh.. E leme me kaq!

 

 Nuk dua te zgjatem shume me punen e programit, po nqs e ke te lutem botoje. Si dikush qe njehere e nje kohe u ul per te punuar per ate program, po te them qe une program nuk kam pare, ok. Kjo, sa per te shpjeguar se nga nisem une, pa patur nevojen per te bere smartass ne nje forum ne internet. 

Ndarjen e te majtes ma shpjego te lutem se nuk e di ca sekreti te madh paska ne mes. 

Tani per gjerat e rendesishme, e para Rama nuk ka ca te sulmoje se ka humbur duke patur te gjitha mundesite qe mund te kerkoje ne opozite. E dyta nuk eshte sulm i madh kjo qe po i ben Blushi. Kerkesa e tij eshte normale, zoteri te hapem rruge kur ishte koha jote, tani hap procesin ne menyre qe te shohim nese kete rruge mund ta pershkruajne te tjere. 

E verteta eshte se per here te pare PS nuk humbi ne ndarjen me LSI-n por fitoi dhe ky fakt po ju djeg shume njerezve

Plotesishte e sakte, te pakten bazuar NE SHIFRA !

 he pra he, tani edhe shifrat i interpretojme me koke poshte!

e ke te shpjeguar nga Kastriot Islami :

 

E majta dhe e djathta...

Kastriot Islami 

 E majta kuvendore përfaqësohet nga “Bashkimi për Ndryshim” i drejtuar nga PS-ja në zgjedhjet e vitit 2009 dhe “Aleanca Socialiste për Ndryshim” e drejtuar nga LSI-ja. Kurse e djathta kuvendore përfaqësohet nga “Aleanca për Ndryshim” e drejtuar nga PD-ja.  Aleatët e PS dhe LSI në të majtën kuvendore përfaqësojnë vetëm 10 për qind të përmasës së saj, PS zotëron rreth 80 për qind të votave dhe LSI rreth 9.5 për qind të votave. E majta ka dy pole, PS dhe LSI, që janë në raport madhësie 1:9. Aleatët e PD në të djathtën kuvendore përfaqësojnë rreth 14 për qind. E djathta është pothuajse unipolare me PD në qendër, që zotëron rreth 86 për qind të votave dhe rreth 15 parti të vogla, që të gjitha së bashku zotërojnë rreth 14 për qind  të votave. E majta zotëron rreth 60 mijë vota më shumë se e djathta, por kjo diferencë vazhdon të ngushtohet, në periudhën 2005-2009 është zvogëluar me rreth 4 mijë ose me rreth 6.3 për qind.
Në tre zgjedhjet e fundit, të përgjithshme në vitin 2005, vendore në vitin 2007 dhe të përgjithshme 2009, sjelljet politike e elektorale të së djathtës dhe së majtës kanë qenë shumë të ndryshme.

1. Dinamika e së djathtës...

Në të tri ngjarjet elektorale, e djathta është paraqitur e bashkuar. Sasia e votave është rritur në mënyrë proporcionale në periudhën 2007/2005 me rreth 35 mijë vota dhe në periudhën 2009/2007 me rreth 50 mijë vota, duke shënuar kështu midis dy mandateve 2005 e 2009 një rritje me rreth 85 mijë vota. Kjo rritje e votave ka ardhur krejtësisht nga rritja e pjesëmarrjes. E djathta rezulton maxhorancë qeverisëse në vitet 2005 dhe 2009.

2. Dinamika e së majtës…

Nga tri ngjarjet elektorale të periudhës 2005-2009, e majta është paraqitur e bashkuar vetëm në zgjedhjet vendore të vitit 2007. Në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2005 e majta e përçarë mori më pak mandate kuvendore se e majta. Kurse në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2009 përsëri e majta e përçarë arriti të merrte po aq mandate sa edhe e djathta (kjo edhe për shkak të sistemit zgjedhor që ishte proporcional). Ndërkohë e majta zotëronte (matematikisht) në vitin 2005 rreth 64 mijë vota më shumë se djathta dhe në vitin 2009 rreth 60 mijë vota më shumë. Duke qenë e përçarë dhe dalë në zgjedhje veças, e majta nuk arriti të maksimalizonte suksesin, ndonëse zotëronte potencialisht rreth 60-64 mijë vota më shumë. Natyrisht në këtë analizë duket se shkaku kryesor lidhet me daljen veças në zgjedhje. Por situata në të majtën është më komplekse.

Në vitin 2007 e majta e bashkuar ka marrë rreth 621 mijë vota, duke u zvogëluar me rreth 67 mijë vota në krahasim me vitin 2005. Ndërkohë që midis dy mandateve 2009 dhe 2005 e majta ka pothuajse të njëjtën rritje sa edhe e djathta, ndonëse pak më të vogël, me rreth 81 mijë vota përkundrejt 85 mijë votave që është rritur e djathta. Pra, kur PS dhe LSI u paraqitën së bashku në zgjedhjet e vitit 2007, koherenca elektorale u shfaq destruktive, që çoi jo në maksimalizimin e potencialit elektoral, por në uljen e tij. Konkretisht po të analizohet më thellësisht kjo dukuri, vihet re se LSI në vitin 2007 është rritur vetëm në kurriz të PS-së, por të dyja së bashku kanë pësuar ulje të votave.

Në vitin 2005 e majta rezulton në opozitë, ndërkohë që në vitin 2009 të dy pjesët e së majtës, Bashkimi për Ndryshim dhe Aleanca Socialiste për Integrim zotërojnë 70 mandate, aq sa edhe e djathta kuvendore. Në këtë moment ndodh ndarja më e madhe e kësaj periudhe për të majtën, njëra nga pjesët e së majtës qëndron në opozitë dhe pjesa tjetër ndërton koalicionin qeverisës me të djathtën.

3. Paradokset e sjelljeve politike dhe elektorale
të së majtës…

Duke i hedhur një sy kurbës së ecurisë së votave të grumbulluara nga e majta në periudhën 2005-2009, vihet re një "gropë elektorale" në vitin 2007, pikërisht kur ajo paraqitet në zgjedhje e bashkuar, ndërkohë që do të duhej të pritej e kundërta. Pra, e bashkuar e majta grumbullon më pak vota se në vitet 2005 dhe 2009. Kurse e përçarë e majta natyrshëm merr më pak mandate dhe kjo ndodh në zgjedhjet e viteve 2005 dhe 2009, ndonëse potenciali elektoral duhet ta përcaktonte si forcë qeverisëse.

Duket shumë pesimiste situata, sepse e bashkuar e majta nuk maksimalizon potencialin e saj elektoral dhe e përçarë ajo nuk maksimalizon suksesin e saj elektoral me mandate. Përse është kështu dhe ç'duhet bërë?

4. Mungesë identiteti dhe fragmentim…

E majta europiane vuan nga dëmtimi i identitetit dhe fragmentimi i thellë në spektrin e majtë, por edhe vetë brenda çdo force të majtë. Arsyet janë të shumta dhe nuk është vendi për t'i zhvilluar të gjitha. Kryesoret janë I) orientimi i sjelljeve dhe politikave drejt biznesit dhe harresa e problemeve dhe shqetësimeve të elektoratit të saj themelor, II) mungesa e zgjidhjeve për papunësinë, çështjet sociale dhe arsimimin, III) sjellje individualiste e ekzistencë e personaliteteve të forta, që në krye të partive të spektrit të majtë apo të fraksioneve brenda partive të mëdha nuk arrijnë të bashkëpunojnë midis tyre dhe IV) dëmtimi i solidaritetit dhe soliditetit të brendshëm për shkak të dëmtimit të hierarkive të vlerave, kontributeve dhe vlerësimeve. Mesa duket kjo lloj "sëmundje" në formën e saj ndoshta primitive rezulton të shfaqet edhe në vendin tonë. Ai që mbetet i zhgënjyer nga gjithë kjo sjellje është elektorati i majtë, i cili ndjehet potencialisht mazhoritar, qoftë edhe relativisht, por i pamundur për të pasur qeverisjen që do të realizonte synimet e tij. Kjo është sfida e së majtës… edhe shqiptare…

 E megjithate atehere PS fitoi shumicen e qyteteve. As qe diskutohet qe 
PS dhe LSI vec maksimizojne votat e tyre, por me nje sistem proporcional duhej nje koalicion sa me i madh. PD fitoi se futi 17 parti, duke marre edhe 50 vota ketu, 50 atje. PS llogarite duhet ti kishte bere me mire, ose thene ndryshe ishin bere po Rama pushtetin e donte i vetem. 

Ka bere fushate per politike te re, por ka vepruar dhe vepron me menyrat e politikes se vjeter; kercenon per mosnjohje te zgjedhjeve, therret popullin ne protesta ne menyre te nxituar dhe rrezikon pershkallezim te situates, nuk jep doreheqjen kur humbet zgjedhjet edhe pse keshtu eshte statuti i partise se tij te miratuar edhe nga vete ai si kryetar, akuzon gjate gjithe kohes dhe perqendrohet ne ate qe nuk i intereson aspak shqipetareve, personalitet dhe jo c'eshtjet qe duan zgjidhje.

 

 

 

 

Po shoh ca komuniste te stazhonuar ketu tek peshku qe po fillojne te shqyejne Blushin tani se po i del kunder Rames. Eh mer hiena sa te dhjere qe jeni shqyeni dhe njeri tjetrin kur nuk kapni dot prene smiley

po ku je mer macok se ti po i mungojshe ktit mexhlisi smiley Shkrepe iher, ca ju ka thon doktori juve per situaten? smiley

Swed nuk mund te bej komente me shume se 10 cope ne dite se ma kane limituar keto administratoret e peshkut. Diktatura prolletariatit ne moshen dixhitale ofrohet per ju vetem nga (peshkupauje.com) smiley

po mir mer macok dallkauk, e harxhove qe e harxhove fishekun ene prape nuk na kallxove ca ka thone doktori per blushin? smileysmiley

ps. nuk di nga bohet irgun-i!

pps. rrezik po metabolizo honoraret  smiley

ppps. irgun-o, po rezistove ene mas kti komenti, e besoj qe s'je online.

ti ti thush Edit 100 here faleminderit qe ka instalu vairless atje te lulishtja para PD dhe te dha mundesine me e shajt ne internet, se do ishe tu kap miza dhe xixellonja smiley 

Liqen, me habite kur fole per porgramin e PS-se. Une kam dashur ta lexoj dhe se kam pasur liqen, kam dashur ta botoj ne gazete dhe se kam gjetur. Po qe se e ke ti ma dergo me mail, se sinqerisht jam kurioz ta dij se cfare permban ai program. Une di qe PS ska pas program, dhe yrrja byrrja  kishte hyre. Dmth Rames i dukej vetja mesia dhe kujtointe se do votohej per cdo budallallek qe thoshte. Ej, sinqerisht, ca si Rama si duhen ketij vendi. Eshte mediokritet ti shkosh pas. JAne njerez te rrezikshem qe shohin endrra me pushtet, dhe nje zot e di per car e duan. Eshte rrenqethese ta mendosh

Mand,

ceshtja Rama u murr vesht. Per zgjedhejt ke gje per te thene ? Cer ndryshimi ka per mire ne keto zgjedhje , kur Mediu nuk mori vota dhe u be deputet ?

Leri tani keto histori me Rama, jo ti te pakten, se plot budallenj ka peshku e copa mishi gjithashtu qe i japin tastieres. Zgjedhjet u katranosen apo jo ?

Rama te jape doreheqje apo jo pune e tij. Meraku jot qe ai mund te ishte premier nuk eshte me. Tani fjala eshte per tjeter gje. Nje force pulitike edhe sikur te jete pa Ramen ne krye , do i kontestoje zgjedhjet, edhe aleatet e saj gjithashtu . Si zgjidhet ?

Apo ai Kryetari i ri do i pranoje si te mira dhe ne nercme ? smiley Tani lerja ketij macokut te beje analiza anti-rama, hall me vete ka ajo, por me thuaj si do veprohet me gazeten qe nuk ju del, me zgjedhjet per ibret, etj etj.

Tani me shuaj nje kurriozitet meqe ke qene afer PD-se per shume kohe, tani jo aq dhe ja njeh taktikat qeveriut  : perse po e ben qeveriu kete turin post-elektoral ? Ke po provokon dhe per cfare ?

Ka leviz Meta nga instikami apo do kete ndonje rrjedhje ne ditet qe vijne nga grupi i tij parlamentar dhe me rastin e buxhetit mos kemi ndonje kabinet tjeter ndryshe nga ai qe enderojne ca tani ne fillimet e gushtit ?

Mand 66 vota jane shume nese keto bashkohen dhe me numrat ekonomise dhe deklaratat e memecit* smiley

*Memeci eshte : Guvernatori i Bankes se Shqiperise .

I kemi ndare sektoret Koth une i bej analizat anti Rama kurse ti pro Rama vetem se fatkeqesisht optimizmi yt i kote per rrjedhje te grupit parlamentar te Metes dhe teorite e komplotit jane komplet boshe. Marreveshja eshte ne perfundim dhe eshte hedhur leku madh. Ne 4 vitet e ardhshme ke per te pasur qeveri te palekundur per te keqen e socialisteve dhe te miren e vendit.

Po se kupton cer thashe prandaj natarrohesh Meta, kur une them ne fakt qeveriu. Po ajo pjesa me lek te madh si eshte , si i brendshem qe je ? smiley

25-30000 vende pune fluturojne dhe kane qene te shkretet nga mengjesi ne darke ne fushate per Xhuvelin dhe Godon dhe fusin gishtin ne goje . ( po te ishe ti e fusje ne vend tjeter ne fakt  e beje sacme . smiley

 

E kuptoj une se cer the po spo kupton ti veten tate se ca ke thene po ske faj do ta maresh veten nga shtatori kur te krijohet qeveria smiley  Lek i madh dihet qe eshte hedh dhe dihet se kush i ka marre. Eshte e vertete qe nje pjese e mire e te punesuarve do levizin per ti hapur vend njerezve te LSI-se dhe eshte po aq e vertete se qeverisja me LSI-ne eshte cimentuar per 4 vjet. Kush kujton te kunderten ja fut pordhes kot. Duke qene se puna qe bej une ska te beje fare me ato te vraret nga jeta te administrates atehere mund te them qe gishtin tim mund ta fus per qef ne sumen e ndonje socialisti (ka shume te tilla qe kane ngelur zbuluar qe kur humben) smiley

E more rrogen per kete 15 ditsh macok ate bej hesap ti lere Salen me Edin te bejne punen e tyre, megjithate ca flas edhe une ti rrogen prej Sales e ke nuk e ze gjumi per ty Salen vetem per ty mendon dite-nate..... Edi nuk e jep doreheqjen jo kot cirreni ju Salistat se ju ka hyre miza keq o e nxirrni komshiun nga shpia e tij o ska..... Shqiptare hesapi shikoni gjithmone hallin dhe punen e te tjereve smiley

Rrogen per 15 ditsh?! Ok do flas pak sic flet deputeti juaj i PS-se Fideli : Aq sa mar une ne dite or Daniel ti nuk i merr ne muaj smiley Kuptove o punonjes pa fitim i Edit?! smiley

 

Hajt naten e mire te gjitheve.

Naten o besniku i partise. Fli i qete se do besh gjemen edhe per 4 vjet ne magazinat e misrit. Flet edhe per zhvillim pastaj.... majmu majmu se te ben mire..... smiley 

Ti mund te marresh vertet sa marr une ne vit edhe me shume por nje gje eshte e sigurte asnjehere nuk do tjua dish vleren parave dhe gjithmone do te te tregojne si ajo delja e zeze neper bote asnjehere nuk do levizesh i lire si njeri por do shikohesh si i dyshimte.

 Pyetjet e tua Koth si  perhere me vend. Une po mundohem qe ti pergjigjem me aq sa di, dhe ashtu si di smiley

E para kam  bere dhe nje koment, ne lidhje me zgjedhjet dhe une mendoj se jane zgjedhjet me te realizuara ndonjehere. Vota ne te pakten 85 % te saj u lexua ashtu sic ishte hedhur.  Per ate 15% e deformimit, se nuk mendoj se eshte me shume, ma do mendja se fajin e kane te dy forcat e medha politike. Gjithsesi ishte nje permiresim i dukshem, dhe askush smund te kerkoje qe ne te bejme zgjedhje sipas modelit danez, apo anglez. Kjo ka te beje me shume gjera, karakteri i nje populli, kendvsehtrimi qe ka ai ne lidhje me zgjedhjet etj etj. Sma do mendja qe standarte me te larta kane rumunet apo Bullgaret. Madje keta te fundit u pa se cfare pacavure nxorren, por gjithsesi OSBE-ODHIR nuk u ndjene. E di pse, sepse jane vend i BE-se. NDonje standarte me shume ska as maqedonia ku ne cdo zgjedhjee o vriten o vihen bomba, por serish ata u futen ne listen e BE-se per liberalizim vizash. Gjithsesi bindja ime eshte se ishin zgjedhjet me te mira te zhvilluara ndonjehere.

Sa per turin e Berishes. Une kam qene neper keto ture pas Doktorit, shume here dhe e di se qellimi i tyre seshte vetem ana propagandistike. Prezenca e tij ne qytete te vendit, ka te beje me shume me pergatitjen e strukturave per te pritur LSI-ne. Pra, takimet kane me shume synim porositjen e bazes. Dihet qe LSI pas koalicionit, do marre drejtori te rendesishme, dhe kjo mund te shoqerohet dhe me heqje nga puna te militanteve. Ca te tjere e shohin meten si nje besdi me shume e keshtu me radhe.

Sa per ate qe me the se PS ka 66 deputete, eshte e vertete se eshte nje numer teper i larte, por sma do mendja se do i krijojne berishes probleme ne qeverisje. E di cme tha nje deputet i PS, para disa ditesh tek nje nga baret e Tiranes, spo ja nxjerr emrin ketu se nuk eshte e hijshme. Aq shume ishte inatosur me Ramen saqe me tha "Ti harroje zgjedhjet e parakohshme. Ne rast se Berishes, do i ike LSI-ja, qe nuk ndodh, atehere qeveria e demokrateve ka voten time".

Cdua te them me kete. Berisha, vazhdon te jete i qete se nuk jane vetem deputetet e LSI-se ata qe do pranojne ti japin voten por dhe nje grup jo i vogel nga PS-ja qe   Ramen sduan ta shohin me sy, dhe jo se punojne kunder interesave te se majtes, por sepse ne radhe te pare nuk duan qqe e majta te personalizoihet me Ramen. Ne te gjitha rastet, pra si te qendroje Rama, si te ike, une shoh qe perballe Berishes do jete nje opozite e dobet. Pse e them kete?

Tashme ne grupin parlamentar te PS ekzistojne dy grupe. Eshte Rama dhe shoket e tij, si dhe nje grup tjeter qe si honepsin keta "rrushat" qe ka sjelle ai. Ne rast se rri Rama, sdo beje dot bashke pjesen tjeter, ne rast se iken "zogjte e vegjel" qe kane ardhur, do shkojne pas inateve te Rames, sepse skane me ardhmeri politike. Pra eshte nje situate shume e komplikzuar. PS-ja duhet te nxjerre nje figure te pranueshme nga te gjitha palet qe te dije ti mbledhe te gjithe ne llogore dhe Rama nuk eshte i afte ta beje kete.

Se di Koth, u mundova te jap nje pergjigje me aq sa e vleresoj une situaten. Por  te jesh i bindur se demi qe i ka sjelle Rama politikes shqiptare eshte i pallogaritshem, dhe modeli qe u mudnua te implementoje ai ishte modeli me i keq qe mund te kete nje lider i politikes.

Sa per gazeten, nuk e di si do i shkoje fati tani e tutje. Une ne fakt kam nja tre muaj qe jam shkeputur qe andej, por gjithsesi ruaj te njejtin qendrim se lufta me mediat nuk nderon askend.

Te uroj shendet Koth, me behet qejfi qe qenke mire smiley

Ore polici, ku eshte. Me ka munguar, eshte vlere e Peshkut smiley

 swed1; "...jam perkrahes i nje dhe vetem nje ideologjie, dhe kjo quhet ANTISALE, keshtuqe mo m'natarro kot..."  

Paskemi qene te nje mendje, sepse dhe une nuk e duroj pordhacine e tij, vjedhjen qe ai iu ben ideve te te tjerve, pa ju thene te pakten; faleminderit. Pa permendur lidhjet e tija me qarqe te dyshimta, te vendit dhe te huaja.  Me ty Swed1, habitem se ç'te shtyu te mos i pergjigjeshe thirjes time 3-4 here ketu tek Peshku , per tu takuar kete vere. Ti humbe nje shanc te madh. 

 

Koth; "....Blushi nuk e ka heq zakonin , per te cilin u shkarkua nga zv.minister i jashtem ne ate mbledhjen me Madalenen e Klintonit ne Tirane , kur biseden super te rezervuar me nje sekretare shteti e beri per pazar me popullin shume te emancipuar shqiptar. Peshe e lehte dmth si perfundim.." 

I nerum pordhac, me thuaj çfar puro do, apo çfar pije do, te me tregosh se si eshte ky muhabet. Jam kurioz te di diçka per kete njeri, qe eshte artikulluar qysh para disa vitesh (nga qarqe te prapaskenes)  si nje lider i se ardhmes i PS. 

 

Per artikullin do te thoja se Edi Rama, (edhe ne baze te statusit te PS, pika 28 qe nje komentator na e solli ketu), duhet te japi dorheqjen. Kaq ishte mundesia e tij. Ai i dha PS shume, futi disa metoda pune bashkohore qe sollen me shume thjeshtesi dhe demokratizim ne PS, por me shume ai s'ka se ç'te japi, veç te marri/perfitoje si kryetar i bashkise se Tiranes dhe kryetar i PS. Qendrimi i tij i metejshem si kryetar i PS dhe bashkise se Tiranes (ketu diçka me pak) , do ta komprometoje dhe zvetenoje figuren e tij politike, gjithnje e me teper, prandaj (sa nuk eshte vone) eshte ne interesin e tij t'ia lere postin e kryetarit te PS nje tjetri/res, person qe do te zgjidhet nga nje kongres a menyre tjeter (nuk e di se si i kane rregullat socialistet aty). 

 

...te gjithe jane perveshur rames se kane frike prej tij....e une bindem me shume per kete kur kundershtare te se majtes e bejne kete....

.....sepse po te ishte ndonje zar apo kurve si meta pd do e kete me te lehte...

...per keta "zarat e vegjel" qe rama i futi ne politike perseri ka "ankime" ....pasi duan akoma te kene opozite pleqni dhe menyra te vjetra 20 vjecare te beri opozite...sala u mesua me ata aq shume sa dalangadale filloi ti bej shoke e dashnore....

...per nje gje me vjen keq sepse te rinjte qe munden te futen ne pd jo qe nuk mund ta qeronin salen por po e kopjojne ate....

...mos e dhente zoti qe ai te vazhdoi si enveri me dhjetra vite....

Fushata elektorale një reality show gjigant

 rama%20fushat

Gjynah, iku per lesh.

Gramoz Ruci po flet me gojen e Rmaes.Sot Rama po paralajmeron furtune dhe revolucione alla 97.

Me vje cudi se ku eshte kjo politika e re e tij.Pasi nuk ja mbajti te kandidonte per deputet sepse i ikte bashkia e tij e dashur,Edushka ju dhe mesazhin socialisteve se do te humbisnin zgjedhjet.Tani qe votat u numuruan dhe PS sido te ta vertite Edi ka me pak deputete se PD. Edushka duhet te zbatoje rregulloren e PS ose ta nderroje ate me nje te re dhe te behet kryetari i perjetshem i PS.Por mos na shese me dengla per politiken e re.

Ntyrisht qe ka perkrahes te verber si Ardi Jon apo te tjere militante te PPU.Me keta ai shin dhe korr si i do qefi.Tamam shembelltyra e Putinit!

solid arn....une nuk jam perkrahes i asnjeres por me pak llogjike do doja edin te kishte kete rradhe pasi sala per mu eshte njeriu me i urryer ....

qe mos ta zgjas muhabetin...sala duhet zhduk njehere e pergjithmone....

...opinioni im - sa per edin sme plas fare si Ed por me duket qe eshte njeriu qe duhet sot ne ps sepse te tjeret sma mbushin mendjen ne shume drejtime...

....pls mos me fol per blushin se ai edhe dashnoret i merrte te konsumume....

...PPU me pelqen....ashtu si edhe "lipe cvatu" - Bjello Dugme

 Kjo eshte nje nga problemet tona, duam lidere te rene nga qielli, nqs kane 10-12 vjet qe presin per momentin e tyre, ne themi qe nuk jane te pershtatshem, nuk jane lidere. Duhet te mesohemi pak me njerez qe vine avash avash ne krye te partise, jo me njerez qe katapultohen. 

E dyta, PS fitonte bindshem per aq kohe sa kishte disa pole pushteti brenda saj qe deri diku kontrollonin njera tjetren. Eshte antillogjike te kerkosh nje "dore te forte" qe tia kundervesh Berishes. Per dore te forte, nuk ben nena me te forte se Berisha vete. PS, dhe tere vendit, i duhen njerez qe respektojne normalisht rregullat perndryshe PS votues te tjere nuk ka per te thithur me, do ngelet me fanatiket. 

Kur mburresh edhe ti me Salen u befte mut kjo pune smiley

PD në një mision të pamundur

 

Nga Besnik Gjongecaj 

Ndryshe nga politika, që mezi priste të njihej me vendimin e LSI për hyrjen ose jo në aleancë qeverisëse me PD, vëmendja qytetare u përqendrua më shumë te procesi që do të ndiqte LSI për marrjen e këtij vendimi.

Gjithsesi, pati një kuriozitet të përgjithshëm për këtë marrëveshje politike, që në thelb, më shumë se një marrëveshje midis LSI dhe PD, është një marrëveshje midis atyre që në zhargonin e përditshëm i quajmë “të djathtë” dhe “të majtë”, por që shpesh, në kuptimin klasik dhe në çdo kuptim tjetër, nuk kanë të bëjnë fare as me të parën dhe as me të dytën. Për shkak të natyrës së veçantë, marrëveshja është një hap jo i zakonshëm për politikën shqiptare, prandaj edhe procesi që e mbështet këtë akt do të duhet të ishte një proces veçanërisht i qëndrueshëm, që ndodh vetëm kur në të përfshihen të gjithë strukturat dhe autoritetet e partive pjesëmarrëse. LSI e ndoqi këtë rrugë, sigurisht, aq sa mund ta ndjekë një parti shqiptare. U përfshinë strukturat dhe autoritetet e partisë: kryetari, kryesia, deri edhe konventa e partisë. LSI lëvizi e gjitha për t’u bërë pjesë e vendimmarrjes. Por ndodhi një gjë interesante: askush nuk e pati mendjen te PD, te procesi që edhe ajo duhet të ndiqte për të arritur një kontratë të tillë jo të zakonshme qeverisjeje.

Asnjë nuk pyeti, nëse u mblodh apo jo Kryesia e PD, u mblodh apo jo Këshilli Kombëtar i PD, dhe për shkak të dimensioneve me karakter kompleks të marrëveshjes, asnjë nuk pyeti, nëse do të duhej të mblidhej vetë Kuvendi i PD për t’i dhënë legjitimitet asaj. Të gjithë u përqendruan te mënyra se si do ta realizonte këtë proces LSI dhe askush nuk tha gjë se pse PD, si palë e marrëveshjes, nuk ndoqi të njëjtin proces, madje nuk ndoqi asnjë proces. Të gjithë e quajtën të mirëqenë, të mjaftueshme, normale, që këtë marrëveshje e kërkoi kryetari i PD, që këtë marrëveshje do ta negociojë ai dhe që është po kryetari ai që do ta firmosë atë.

Ekzaktësisht e kundërta do të përbënte ngjarje dhe do të tërhiqte vëmendjen e opinionit publik, atë të demokratëve të thjeshtë veçanërisht. Do të ishte ngjarje, nëse këtë marrëveshje për shkak të kushteve të krijuara, do ta propozonte publikisht dikush tjetër, jo kryetari, por, p.sh., një anëtar i kryesisë së PD apo thjesht një grup anëtarësh të Këshillit Kombëtar të PD. Në këtë rast askush nuk do të priste, nëse do të pranohej apo jo ky propozim. Të gjithë do të prisnin të dinin se me ç’mjet, në ç’mënyrë do të ndëshkoheshin nga partia autorët e propozimit.

Varianti tjetër do të ishte akoma më i paimagjinueshëm se i pari, pra varianti, në të cilin kryetari i PD mbledh Këshillin Kombëtar apo Kuvendin dhe u kërkon atyre, qoftë edhe formalisht, të përfshihen në këtë proces, të marrin vendimin nëse duhej apo nuk duhej të hynte PD në një koalicion qeverisës me LSI, e cila, pavarësisht nga pozat, pragmatizmi apo mosha e krerëve të saj, jo rrallë ka demonstruar që është një forcë politike e lidhur me shumë fije me të shkuarën komuniste të Shqipërisë.

Nëse do të ndodhte kështu, me siguri që demokratët e thjeshtë, por edhe qytetarët në përgjithësi, do të pyesnin me habi se ç’paska ndodhur, ç’hall i madh paska pllakosur në PD, aq sa të detyrojë të çojë nga “varri” strukturat e partisë, ashtu si Kostandini i baladës u çua dikur. Një hall aq i madh sa “të ringjallë” Kryesinë e partisë, Këshillin Kombëtar, atë Kuvendin e PD që ka kohë që s’mbahet mend kur u shpërnda në “eter” dhe u zhduk për të fundit herë nga sytë e njerëzve. Demokratët e thjeshtë me siguri do të pyesnin veten se ç’besë e dhënë, ç’fjalë e pambajtur, mund t’i ketë detyruar strukturat “e tretura” të PD të nisen prej andej ku u vithisën kohë më parë, përtej realitetit politik shqiptar, për t’u rikthyer edhe njëherë në këtë realitet me qëllimin e marrjes së një vendimi që kryetari i tyre befasisht dhe për herë të parë pas kaq kohësh nuk e marrka dot.

Nëse për një moment do të mendohej që ky variant nuk është hipotetik, por i vërteti, përsëri askush nuk do të ishte i sigurt, a do të kishim të bënim me struktura të vërteta të PD, me anëtarë realë të këtyre strukturave apo, ashtu si me Kostandinin meit dhe me flokët e ngjitur nga balta e varrit prej nga ishte nisur për të mbajtur premtimin e kthimit të Doruntinës në shtëpi, do të kishim të bënim me hijet, me fantazmat e tyre, pra me fabrikime, sajesa aty për aty, të cilët do të vinë me urdhër dhe kushedi se nga ku për t’u mbledhur në Tiranë për të marrë bash vendimin, nëse duhet apo jo të ketë një koalicion qeverisës të PD me LSI.

Distanca midis legjendës dhe PD, vetëm në kuptimin e natyrës virtuale të ngjarjeve, është zvogëluar, është bërë gati zero. Kjo ndodh, sepse për demokratët e thjeshtë, për qytetarët e këtij vendi, ka kohë që PD nuk funksionon si një institucion demokratik, por si një kompani private shitblerjesh. Ka kohë që strukturat e saj nuk marrin vendime për arsyen më të thjeshtë të botës, sepse nuk mblidhen, pra nuk ekzistojnë. Ekzistenca e PD si një institucion demokratik, fatkeqësisht i takon një kohe shumë të largët, aq sa nuk mbahet mend, aq sa edhe po ta krahasosh me personazhet apo ngjarjet virtuale të një legjende, nuk bën ndonjë gabim të madh.

. . .

Për të justifikuar koalicionin qeverisës me LSI, kryetari i PD paraqiti tri argumente.

Argumenti i parë ishte përputhja programore midis PD dhe LSI, pra thjesht fakti që të dy partitë kanë si synim strategjik integrimin e vendit në Evropë. Nuk besoj që ka një qytetar në Shqipëri që nuk e di se çdo parti politike e këtij vendi ka të njëjtin synim, pra integrimin e Shqipërisë në Evropë. Në këtë pikëpamje, PD, nëse përdor këtë argument, mund të bëjë aleancë me çdo parti tjetër në spektrin politik shqiptar. Ky argument, meqenëse nuk është specifik për LSI, nuk mund të shërbejë specifikisht as për koalicionin PD-LSI, pra nuk mund të shërbejë si një bazë për të justifikuar këtë koalicion qeverisës të dhënë tashmë si të tillë.

Mbetet që ky argument të jetë thjesht një fasadë, prapa së cilës fshihet me kujdes argumenti i vërtetë, ai që realisht e ka detyruar PD të kërkojë bashkimin qeverisës me LSI. Këtë konkluzion e përforcon akoma më shumë fakti që, megjithëse shumë më e fuqishme politikisht, në mandatin e shkuar PD nuk shprehu realisht vullnetin e saj politik për t’u afruar me institucionet e BE, sepse nuk kreu reforma që do të mund të bënin të mundur këtë afrim. Asnjë reformë nuk është kryer realisht, dhe të mos konkludosh kështu, pasi e ke analizuar gjendjen në Shqipëri, është thjesht një tentativë për të fshehur të vërtetën. Madje, të gjithë personazhet kukulla që u instrumentalizuan në qeverisjen e shkuar, që u përdorën për të krijuar perceptimin e reformave duke mos i kryer ato, nesër do të gdhihen anëtarë të parlamentit, nëse këto zgjedhje do të certifikohen sipas rezultatit që është deklaruar paraprakisht. Futja në lista ishte në fakt dhurata që kryeministri i vendit i ka bërë “vrasësve” me pagesë, “vrasësve” të heshtur të reformave në Shqipëri.

Aq e vërtetë është kjo, sa vetëm shembulli i studentëve që vijnë në Shqipëri me kualifikime të marra në Evropë, por që nuk mund të sigurojnë njohjen e tyre nga qeveria shqiptare, është i mjaftueshëm për të faktuar që, në vend të afronte vendin për në hapësirën evropiane të arsimit të lartë (procesi i Bolonjës), kjo qeveri e largoi akoma më shumë atë.

Megjithatë, një pyetje logjike qëndron: Pse do të duhej që një qeveri t’ia bënte vendit të vet këtë gjë, pra pse do t’i duhej një qeverie të thoshte që po punoj për integrimin e vendit në Evropë dhe bën ekzaktësisht të kundërtën apo një tjetër gjë? Pyetja duket si tepër komplekse, por në fakt nuk është kështu, sepse përgjigjja është shumë e thjeshtë. Të kryesh reforma reale do të thotë të pranosh një kosto politike, ta vësh qeverisjen në rrezik, pra kjo do të thotë që të vendosësh fatet e vendit para interesit të mbajtjes së pushtetit, të sakrifikosh pushtetin për fatet e reformave të vetë vendit. Kjo nuk ndodhi në qeverisjen e katër viteve të shkuara.

Reformat nisnin në letër, por, sapo vinte koha e fillimit të zbatimit të tyre, diçka ndodhte. Ato ndërpriteshin apo rikonceptoheshin aq sa nuk i ngjanin më origjinalit dhe kjo bëhej në emër të kujdesit për të ruajtur “integritetin e procesit” apo “stabilitetin e vendit”! Paradoksalisht, reformat nuk janë parë nga qeveria si burim zhvillimi, përkundrazi, si një rrezik që mund të çojë vendin në destabilizimin e tij. Qartësisht, në asnjë rast nuk ishte fjala për të ruajtur stabilitetin e vendit. Qartësisht, në çdo rast ishte fjala për të ruajtur pushtetin, mbajtjen e pacenuar të qeverisjes, e cila rrezikohej më pak, sa më shumë ruhej status quo-ja ose sa më pak reforma të ndodhnin në këtë vend. Pra, pushteti rrezikohej më pak, sa më shumë “kënetizohej” ky vend.

Argumenti i dytë i deklaruar, që e detyron PD të bëjë një koalicion qeverisës me LSI, është nevoja për të “mos e çuar vendin në krizë”, pra “për të ruajtur stabilitetin”. Nëse vihet re me kujdes, nga të dy palët në marrëveshje nuk përmendet asnjëherë shprehja krizë politike, por thjesht krizë, dhe shfaqet edhe njëherë termi stabilitet, i përdorur ekzaktësisht si në kontekstin e justifikimit të moskryerjes së reformave në qeverisjen e shkuar. Vendi është në krizë, në fakt, edhe pa patur krizë politike, pra edhe po të qeverisin së bashku të dy partitë. Kriza nuk është e importuar, përkundrazi, është e brendshme, sepse nuk është vetëm ekonomike, por shumë më komplekse, me një shtrirje që ka pushtuar të gjithë sektorët e jetës shoqërore në Shqipëri. Një krizë politike në këtë krizë të përgjithshme vetëm se do të rriste shanset e një përmirësimi të mundshëm, sepse do të krijonte mundësinë që në përsëritjen e zgjedhjeve një forcë politike ose një koalicion qartësisht homogjen ideologjikisht, të fitonte një votë popullore dhe si e tillë të mund të merrte plotësisht përgjegjësinë direkte të kryerjes së reformave në vend. Më shumë se sa si krizë, kriza politike duhet parë si zgjidhje për nxjerrjen e vendit nga kriza e përgjithshme ku është zhytur. Në këtë pikëpamje edhe argument i dytë i dhënë nga kryeministri mbetet të jetë jo i vërteti, aq më shumë mbetet të jetë një argument me ngarkesë të madhe shantazhi, kërcënues ndaj qytetarëve të këtij vendi. Nën hijen e këtij pseudo-argumenti rri një tjetër argument, ai i vërteti, i palajmëruar ende.

Argumenti i tretë është komik. Kryeministri deklaron që LSI është terrorizuar, sepse është trajtuar keq nga PS, dhe kjo gjë e detyron PD të bëjë koalicion me këtë parti “të persekutuar”. Jo më larg se dy ditë më parë, po ky kryeministër tha publikisht që do të bënte koalicion edhe me PS, domethënë me “persekutorin”, nëse “i persekutuari”, pra LSI, nuk do të pranonte e para propozimin e tij për koalicion ! Këtu mbaron rreptësisht pjesa komike e argumentit. I gjymtuar logjikisht në këtë farë feje argumenti bëhet tragjik, sepse shndërrohet në një problem serioz që sot të qeverisurit paskan me qeverisësit dhe që nuk e paskan ditur prej kohësh.

. . .

Të gjitha analizat të çojnë në konkluzionin se argumenti që nuk thuhet është ai i vërteti. Interesi i ruajtjes së pushtetit, veçanërisht ai i ruajtjes së postit politik në parti, në të dy krahët, është shkaku më i thellë që i detyron të dy krerët e PD dhe LSI të afrohen në një koalicion qeverisës. Çdo argument tjetër, ose nuk mbështetet logjikisht, ose është provuar në qeverisjen e shkuar se nuk ka qenë i vërtetë. Demokratët duhet të marrin dy mesazhe nga ngjarjet e sotme politike :

E para, marrëveshja PD-LSI nuk është bërë për ta, por në interes të të tjerëve, që vetëm demokratë nuk janë.

E dyta, misioni i PD së sotme për të ndryshuar Shqipërinë është një mision i pamundur. PD nuk ka më profil politik, madje ajo nuk është më as parti politike, por një grupim me pushtet, me arkë dhe me vulë; që demokratët duhet t’i sekuestrojnë, kur të rithemelojnë PD në vendin që rri bosh tek piedestali moral i kauzës së tyre.

Ky artikull duhet të ishte temë më vehte.

Autori ka parë me gjakftohtësi çdo aspekt të kësaj aleance... por më shumë se aspektet dhe justifikimet boshe që mbajnë në këmbë këtë aleancë, autori tregon një të vërtet të dhimbshme, por që "qorrat" e demokracisë nuk duan ta shikojnë:

Distanca midis legjendës dhe PD, vetëm në kuptimin e natyrës virtuale të ngjarjeve, është zvogëluar, është bërë gati zero. Kjo ndodh, sepse për demokratët e thjeshtë, për qytetarët e këtij vendi, ka kohë që PD nuk funksionon si një institucion demokratik, por si një kompani private shitblerjesh. Ka kohë që strukturat e saj nuk marrin vendime për arsyen më të thjeshtë të botës, sepse nuk mblidhen, pra nuk ekzistojnë. Ekzistenca e PD si një institucion demokratik, fatkeqësisht i takon një kohe shumë të largët, aq sa nuk mbahet mend, aq sa edhe po ta krahasosh me personazhet apo ngjarjet virtuale të një legjende, nuk bën ndonjë gabim të madh.

 Edhe mitingashet e PD nuk besojne se kane iluzione per demokraci brenda strukturave te tyre. 

boo edo, ku e shkepute ket dreq paragrafi. te ky pragraf n'dac zevendesoje PD me PS, ndac me LSI, po njesoj eshte i sakte. Na kujtove sa per gjynah jemi bere ne si milet smiley 

Ne kamunistat e vërtetë, i kena hek vijë me kohë PS mer, nuk osht ashtu gjoseni qi e dojm na smiley , por e shkputa sa me ja myll gojën ene Maçosx dhe Spikerit smiley

Edhe po tè dojè edi rama qè tè largohet nga ps...nuk e lejojnè socialistèt qè tè largohet,èshtè e kotè qè bènè gam gam ata qè nuk vendosin gjè...ja bèj hallall ben blushit apo dikujt tjetèr nè ps qè me tè drejtè kèrkon llogari por janè anètarèt e ps qè vendosin,kurse pèr ata jashtè ps  nuk e di se pèr çfarè flasin dhe pse harxhojnè frymè kot....èshtè qèshtje cipe...me tè pacipèt jo mè!!!

Të gjithë e quajtën të mirëqenë, të mjaftueshme, normale, që këtë marrëveshje e kërkoi kryetari i PD, që këtë marrëveshje do ta negociojë ai dhe që është po kryetari ai që do ta firmosë atë.

Hahahahahaha!

Jo te gjithe! Asnjehere te gjithe! smiley

Po nja 40-45% e popullsise po nje here!

Urdhno?

Po lere tani, se duhet stabilitet! Na kane urue edhe Ramushi me Ali Ahmetin! smiley

Na kane urue edhe Ramushi...

 

Aaaaaa, eshte e bukur ajo puna e Ramushit !! Per me teper qe as LDK-ja vete nuk e ka uru PD-ne, per "fitoren" (si parti homologe pra mo...!smiley

Ka diçka interesante qe Ramushi i eshte bashku fansave te PD-se tek tvkan-Kosova, tip Baton Haxhiu-Armand Shkullaku.... Per me teper qe Batoni ka qene dikur nga mbeshtetesit e paket te Ps (Nanos) dhe te majtes ne pergjithesi, ne Kosove. S'po flas pastaj per Ramushin qe deri para ca oresh betohej gjithmone per koke te Enver Hoxhes (jam serioz !).

Nuk po e mor vesh ku lu filmi... E ka i hall ky muhabet... smiley

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).