Berisha: Rama kerkoi bashkeqeverisje

INTERVISTA E PLOTE/ Kryeministri tha mbreme ne "Opinion" se kreu i PS i kishte kerkuar te benin qeveri te perbashket. Pse refuzoi dhe si me Ilir Meten, do te bashkepunoje dhe per zgjedhjet vendore

Jeni rikthyer pas dy javesh ne studio dhe ne mes, jane zgjedhjet e pergjithshme. Nje fitore per PD-ne, por jo ajo e pritshmja. Por ju keni nje histori qe nga viti 1990...

Une nuk jam historik, jam e ardhmja, jo historia. Derisa une ulem sot tek ti, me i votuari nga rinia shqiptare, une te garantoj qe te gjithe sukseset kane pasur si faktor vendimtar, te rinjte. Por fakti qe une edhe kete radhe ulem si fitimtar ketu, ulem per shkak te te rinjve. Nese dikush misheron te ardhmen e nje kombi, ky eshte i riu dhe e reja.

Duhet te keni parasysh se ishte PD-ja, qe kishte dominance ne nje moshe deri 45 vjec...

Po dhe nje dallim tjeter eshte ideali evropian. Gjithcka eshte e lidhur me te, qe shqiptaret e kane 96%. Por duket se, me shume se te gjithe te tjeret, me per zemer e kane te rinjte shqiptare. Pra te rinjte shqiptare jane afer PD-se, per idealet evropiane. Po te jete problemi si banore, ndoshta jemi me te vjetrit e kontinentit, por serish ne ne vitin 1990 dolem me sloganin qe, "Ta bejme Shqiperine si Evropa". Kurse rivali im cfare beri? Beri ate qe une bera ne vitin 1991 me te rinjte. Ai prodhoi ne vitin 2009, rrezimin e bustit dhe mendoi se do te krijonte konfuzion ne mendjen e te rinjve. Nese une jam ketu sot e ne 20 vite, ajo karriere eshte pershkuar per shkak te nje lidhjeje te perhershme qe une kam me shqiptaret, lirine.

Keni deklaruar se do ta beni qeverine vetem, me sa duket deshtuat?

Une nuk perdor stimujt nga prodhuesit e viagres, keto jane stimuj. Sali Berisha asnjehere nuk ka qeverisur pa koalicion. Edhe kur kemi pasur vota kemi zgjeruar koalicionin, qe njerezit te gjejne sa me shume perfaqesim ne qeveri.

A keni deshtuar me rezultatin?

Absolutisht jo. Fitorja eshte si xhevahiri, ajo shndrin.

A keni analizuar se ku nuk ka funksionuar per ju?

Fitimtari nuk gjykohet. Jam shume i kenaqur. Une jam gjithnje per koalicionin, do te bej koalicione, eshte e domosdoshme te pranosh diversitetin.

Si i gjykoni zgjedhjet?

Nje njeri qe doli me te rinjte e Shqiperise ne rruge, doli per zgjedhje te lira. Kam ndjere nje kenaqesi te jashtezakonshme ne zhvillimin e ketyre zgjedhjeve, te cilat ne vleresim unanim boterore, jane zgjedhje te cilat kane qene me korrektet.

Po me votat?

Absolutisht eshte numerimi me i mire, me kamera. Eshte jashte cdo lloj mundesie qe cdo parti politike te kete nje numerues, se do te krijonte kaos. Nuk ka asnje vend ne bote, qe e vendos fleten perpara vezhguesve per ta pare. Ne te gjitha rastet ka pasur kundershtime, por standardi me kameren, eshte unik.

Jeni i kenaqur?

Po jam i kenaqur. Nuk mund te them se ishin te persosura. Ne zgjedhjet e fundit kishte probleme, por me kujtohen zgjedhjet ne nje vend tjeter, ku njerezit kane qendruar 20 ore ne radhe per te votuar. Standardet jane nje problem i pergjithshem. Qellimi kryesor eshte shprehja e vullnetit te lire.

Opozita ka deklaruar se ju, po i merrni mandatin e Fierit?

Uroj qe te mos jete "opozita" e kutise. U numeruan kutite e Beratit dhe nuk doli asgje. Do te numerohen kutite e Fierit. Nuk ka asnje te drejte, t'i mohohet vota kurrkujt.

PS eshte shprehur se, nese nuk merr mandatin e 9-te nuk njeh zgjedhjet?

Te perdoresh alibi per te mos njohur zgjedhjet, nuk eshte ne interesin e saj. Edi Rama nuk me telefonoi, humbi rastin. Nese me takon qe te jem une humbes, do t'i telefonoja zotit Rama. Kurse zoteria e tij, doli njehere dhe pastaj u shnderrua ne nje... Pra nuk ka rendesi, humbi rastin per te vendosur nje standard. Kurse une, absolutisht qe do t'i telefonoja, pasi me takonte. Sa per zgjedhjet, nuk kisha motiv t'i kundershtoja. Kam krenari dhe kenaqesi te vecante, se me perkushtim ia dolem me keto zgjedhje.

Opozita thote qe permes KQZ-se, po deformoni rezultatin?

Opozita ka qene e perfaqesuar, sa dhe mazhoranca ne ato zgjedhje. Kodi e ka te percaktuar, se kur numerohen dhe kur jo. Kerkesa ime ka qene, ligji dhe vetem ligji.

Por s'kemi ende rezultat final?

Po kemi, paraprak.

Jeni te vonuar?

Ne rast se do te dyfishohen qendrat e numerimit te votave, atehere mund te kemi nje rezultat ne 24 oret e para. Si votim ishte shume i thjeshte, por ne zgjedhjet vendore do te shtrojme infrastrukturen me me shume kamera. Pasi me kamera eshte gjithcka e regjistruar dhe i numeron ne film.

A e kishit seriozisht deklaraten se do te jepnit doreheqjen nese humbisnit?

Po, do te jepja doreheqjen nga jeta politike. Udhehoqa nje liste, nje beteje, nje fushate, natyrisht detyrimi im madhor eshte, qe te hap vendin per njerez te tjere.

Ju keni deklaruar se do te dorehiqeshit ne 2001?

Une i mora zgjedhjet e vitit 2001, logoja ime ishte me e votuara. Parlamenti Evropian thoshte se nuk perfaqesohej parlamenti nga votat e dhena. Nese do t'i humbisja njehere zgjedhjet e lira dhe te ndershme, atehere do te jepja doreheqjen, por s'ka ndodhur, ndodhi qe nxora nga beteja qe nga Enver Hoxha dhe te gjithe lideret e tjere te asaj partie.

Rama, akoma s'ka dale nga politika!

Standardi eshte standard. Ky te beje c'te doje.

Nuk ju tremb ideja qe ai do te mbetet ne krye te PS?

Jo, si te me trembe kjo. (qesh)

Do te perballeni me te, ne zgjedhjet lokale?

Sa here te doje. Ka disa rregulla, nuk e thashe kot qe i urova ditelindjen. I uroj qe vitet, t'i sjellin sa me shume rini. Atij i mungon rinia. Mund te kesh vitet, por mund te jesh i plakur. A nuk doli ai me politiken e re, ka 3 vjet qe flet per te. A nuk paraqiti nje grup te rinjsh i kompostoi si maja e gjenerates se re, 0.99? Flas per simbolet e politikes se tij te re.

78 nga 140 deputete, ulen sot per here te pare. Eshte tendence e cuditshme qe nuk ndeshet ne asnje vend te botes?

Une kam 25-30%. Rinovime me te thella, nuk eshte e arsyeshme te behen. Ky eshte problemi i PS-se, qe mbajti vetem 3-4 nga simboli i PS-se.

Ju e keni rinovuar?

Jo me shume se 1/3 e saj. Nuk ka institucion me te shkelqyer per t'u trajnuar, per t'u faktuar, per t'u formuar si oratore. Nuk ka shans me te madh per nje te ri apo te re, per te deshmuar dhuntine e tij politike, se sa platforma e Parlamentit. A do ta shfrytezojne? Nese ndodh keshtu, do te ishte ne te mire te vendit. Zoti Rama, zgjodhi grupin e vet per ta futur ne Parlament. Pse e beri? Nuk dihet.

Si do te ndiheni tani kur Nano, Gjinushi, Ceka, Milo, Rama nuk jane ne Parlament. Me ke do t'i beni betejat?

Ky eshte nje problem. Pasi do te shfaqet sindromi i kryeministrit. Do te thote qe ne ate grup do te ngrihen 15, secili do te kujtoje se eshte kryeminister dhe do ta pergatisin me mjeshtri te madhe, rezultatin tim ne vitin 2013.

Prape do te vazhdoni?

Sa te me votojne keta, une do te vazhdoj.

Por Partia Socialiste, ka dale force e pare?

Kam qene ne koalicion me 17 parti politike. Po udhehoqe partine, udheheq partine, po udhehoqe koalicionin, udheheq ate. Tek ai ka akuza, qe kane vjedhur vota.

Koalicion c'do te thote? Eshte nje forme e re ne Shqiperi?

Eshte e re dhe e dobishme, e diktuar nga rezultati. Absolutisht do t'i ofroja, edhe me 73 deputete te kisha, do t'i ofroja koalicion LSI-se.

Ishte pazar paraprak?

Jo. Eshte domosdoshmeri qe shqiptaret te shohin qe gjerat s'jane te ndara me thike. Ne kete rast, jane ndare gjerat, me kete koalicionin ka disa merita. Parimi, askush nuk shkon ne zgjedhje per shkak te rezultatit. Domethene, jo zgjedhje te menjehershme, por koalicioni eshte ligji i pandryshueshem i vendeve demokratike. Shkohet ne zgjedhje kur koalicioni qe formon nuk funksionon dhe nuk ka alternative tjeter. Me rezultatin aktual mundesia ne interesin e vendit, ishte PD-LSI. Nese nuk do te ekzistonte LSI, deklaroj ketu se do t'i drejtohesha PS-se per koalicion. Une s'mund te merrja vendimin per inat te kesaj apo asaj, te dergoja vendin ne zgjedhje. Jam i bindur, keshtu eshte rregulli. Cfare ndodhi? Ndodhi qe me LSI, ne rast se do te ekzistonte vullneti ne PS, mund te ndertohej nje koalicion teresisht i qendrueshem. Do te ishte gabimi me i madh atehere, po te shkoje ne koalicionin e madh. Opozita eshte pushteti moral i vendit. Zoti Rama beri cdo perpjekje per te mos lejuar nje koalicion te tille. Se pari, Rama ofroi me kercenim koalicionin, nese s'beja koalicion me te, s'do te njihnin zgjedhjet. Emisaret qe folen ne gojen e tij thane qe nese do te beni nje qeveri te gjere, do ta beni me ne. Ndryshe dalim ne ne protesta. I thashe jo dhe le te dilnin. Se dyti, me ofruan 6 deputete te vetet dhe s'pranova. Kurse LSI, ka vlere ne ato 4 mandate. Marredheniet me LSI-ne, do te jene stabel. LSI-ja e kishte me marreveshje komisionerin e KQZ-se, ishte pa asnje lloj diskutimi forca e trete politike, qe meritonte komisionerin. Une kerkova qe te behet marreveshja, dhe te gjitha votat e mia ishin ne dispozicion te Kodit, nese i duheshin. Keto insistime te miat te asaj kohe u moren si elemente te asaj fushate. Une i lashe sistemin zotit Rama, jo se nuk doja une, por se s'beja dot, nese i thosha prano sistemin ti, nuk do te pranonte, se do t'i ngelte qeverise. Por ky sistem doli i mire dhe stabel.

Si do te shkonte, nese LSI-ja nuk do te pranonte?

Nese thoshte jo, atehere PS, me "nje kembe" do te thoshte po. Ata te gjithe inatin e kane, qe s'ishin ata ne koalicion dhe erdhi LSI-ja. Ata s'mund te kushtezonin per kryeminister, se kam fituar.

A keni bere tratativa per deputete te trafikuar nga PS-ja?

Jo, e kam deklaruar qe diten e pare qe do te bej koalicion. Une qeverisjen do ta beja ne menyre transparente, sic e bera me nje force politike qe mori 87 mije vota.

Ku do te bazohet koalicioni juaj?

Baza kryesore e ketij koalicioni eshte integrimi. LSI u shkeput nga PS me idene se kjo parti nuk po i qendronte besnike parimit te integrimit te vendit. Po me kete baze, Meta drejtoi komisionin e integrimit ne parlament. Nuk mund te kete program tjeter me jetik per qytetaret shqiptare, sesa integrimi.

Ju e keni cilesuar LSI-ne si gjysmen e molles te kalbur?

Limonada elektorale eshte limonade elektorale. Nese nuk do te ishte Meta, do e kisha bere koalicionin edhe me PS-ne. Nuk mund te shkohej ne zgjedhje te tjera.

A do te funksionojne marredheniet me Meten?

Do te funksionojne plotesisht. Nese une ftoj dike per bashkepunim, nuk e bej asnjehere me dy mendje. E shikoj jetik dhe luajal.

Ky koalicion do te preke qeverine apo edhe zgjedhjet e ardhshme lokale?

E vecante eshte, se jane diskutuar ceshtjet parimore si integrimi dhe punesimi. Negociatat kane filluar. Meta drejton LSI-ne dhe komunikimi eshte intensiv se do te qeverisim 4 vite. Natyrisht, koalicioni perfshin edhe zgjedhjet lokale. Perfshin edhe nje perpjekje per te hequr denimin e LSI-se nga Kodi Zgjedhor. Une shpresoj se ky ligj nuk do te perdoret me ndaj kundershtarit.

Do te preke ky koalicion presidentin e ardhshem?

Bashkepunimi eshte i plote dhe kater vjecar. T'ia nisesh dy-tre vjet para diskutimet per presidentin nuk eshte e fisshme.

A ka lidhje ky koalicion me Nanon?

Ai nuk eshte i projektuar ne kete koalicion, as PS. Por PS eshte e ftuar te bashkepunoje. Une e garantoj opoziten, i shtrij doren dhe i kerkoj bashkepunimin e saj qe keto kater vite t'i shnderroje ne nje qeverisje me transparente dhe eficente. Fatin e Nanos do ta percaktoje PS, te ciles i perket. Keto nuk jane ceshtje as te tonat, as te LSI-se. Mua nuk me takon te nderhyj ne asnje nga ceshtjet e tyre, PS ka eksponente dhe personalitetet e saj jo te pakte. Une nuk ndihem komod as me Ramen dhe me te kam punuar me ate e ndryshova Kushtetuten.

Cdo te marre LSI ne qeverine e re?

Asgje nuk eshte percaktuar. Jane bere diskutime programore deri tani. Nuk do te percaktohen deri ne 10-te ditshin e dyte te gushtit. Te humbasesh dy muaj, kur ke me qindra projekte perpara, eshte mekat.

A eshte komode te punosh me nje njeri qe ke kundershtuar fort?

Nuk e kam problem. Marreveshja eshte marreveshje dhe une nuk e shkel. Ka politike me baze morale dhe pa te, une i permbahem te pares. Une e kam faktuar qe i qendroj marreveshjes.

E mendoni perfshirjen e PS-se tani ne nje koalicion?

Jo per momentin, do e mendoja vetem po te mos pranonte LSI. Une tani nuk mund ta le vendin pa opozite.

Por ju nuk e keni kreun e opozites ne parlament. Duket se do te beni debat dhe do perplaseni vetem me Blushin?

Te krahasosh perplasjet e Blushit me te mijat, po e larteson ate me shume. Por ai perplaset me shume me veten. Ate e largoi Rama. Standardet politike te Blushit nuk jane keto, idete e tij jane iluzione se mund te jete lider. Ate e ka denuar i ati me romanin qe ka shkruar. Uroj qe opozita te zhvilloje nje gare te ndershme, por nuk mund te krijoje nje te ardhme me Blushin. Ai ka probleme me veten e tij.

Si do te funksionoje koalicioni?

Ky koalicion eshte me i dobishmi, une kam bindjen edhe se nje pjese e atyre qe sot e kritikojne, neser do te ndryshojne qendrim.

Keni marre urime nga lidere evropiane?

Po patjeter. Keshtu per shembull, kam marre urime nga Eliot Engel. Me mori ne telefon dhe me tha Sali eshte nje gezim per fitoren tuaj. Po keshtu edhe Silvio kete me tha.

Eshte e vertete qe Berluskoni ju ka keshilluar te fusni me shume gra ne qeveri?

Po eshte keshille miqesore qe do te perpiqem ta marr parasysh.

Cilat do te jene raportet e kater viteve te ardhshme me Presidentin?

Ato jane fillimisht raportet e mija me elektoratin shqiptar. Une do te mundohem qe te qendroj ne lartesine e besimit qe me dhane. Keto kater vite do te jene me produktivet e jetes time politike. Ky vend ka nevoje per transformim te madh. Kater vite me pare kam pasur nje situate 5 here me te pafavorshme. Sot ne cdo drejtim une kam drite dhe nuk ka me tunel. Ne u kemi premtuar shqiptareve liberalizim te vizave dhe do ta plotesojme brenda nje viti. Por duhet te kuptojme qe ish-Jugosllavia ka pasur standarde shume me te larta qe ne kohen e komunizmit. Ata kane shume vite qe kane bere dokumentet e identifikimit sipas standardeve.

Vetem pasaportat biometrike kane mbetur per ne?

Po vetem ato. Qeveria po e ndjek ceshtjen, nese kjo gje nuk ecen shperndarja e tyre atehere ne do te detyrohemi te shpallim skadimin para kohe te pasaportave aktuale. Ne duam ta realizojme cdo kush kete premtim.

Si eshte raporti juaj me Presidentin? Po Prokuroren e Pergjithshme?

E kam thene edhe me pare se raportet me presidentin jane dhe do te jene vetem institucionale. Por atyre qe kam thene per Prokuroren e Pergjithshme u qendroj ne cdo presje. Ajo po qe po ben sherbim politik. Ajo u be pjese e nje fushate te ulte elektorale kur dosjet e Mediut dhe rruges i mbajti peng deri ne diten e fundit te fushates. Ajo nuk mund ta bente ate qe beri. Ajo vendosi nje standard te paprecedent ne historikun e atij institucioni.

Cilat jane prioritetet e qeverise tuaj?

Levizja e lire, eshte prioritet madhor. Infrastruktura gjithashtu do ta beje kete vend, evropian. Akse te shkurtra ne harkun kohor 3 ose 4 vjet. Cdo shqiptar per te ardhur ne kryeqytetin e tij, do te kete mundesi ta beje ate per 2 ore. Nese ne u bejme zonave te thella rruget, atehere ai banori i zones se thelle do t'i kete te gjitha mundesite ta zhvilloje vendin e tij. Po keshtu rruga i sherben edhe turizmit

Ku do t'i gjeni financimet, sepse ekonomite boterore jane ne renie?

Vendi ka shenja te qarta, qe nuk po i troket kriza ekonomike. Buxheti i ketij viti eshte dy here me i madh se ne 2005. Kjo do te thote, qe ne me buxhetet 2009-2013, do te kemi me shume te ardhura. Ne jemi ne rritje solide te ekonomise sone dhe skeptiket me te medhenj, e thone kete. I kemi parashikuar te gjitha borxhet qe kemi marre.

Eshte e vertete qe i keni marre Rames, te drejten per Unazen e Madhe?

Kjo unaze nuk perfundon pa 400 milione euro, eshte nje nga veprat me te kushtueshme te vendit dhe po te merren bashke te gjitha bashkite nuk e bejne dot. Po t'ia jap leket nuk ka asnje lloj kapaciteti ta beje. Ne do ta ndertojme ate, sepse Tirana e ka jetike. Ajo eshte rruge kombetare dhe Rama nuk ka te drejte te thote asgje.

Mund te tensionohen marredheniet me Ramen si kryebashkiak nisur nga ky segment?

Ai duhet te gezohet shume nese ne ia marrim persiper kete segment te rendesishem, sepse eshte per te miren e te gjitheve. Kemi parashikuar qe rruga e Arbrit te dale ne unaze. Nuk mund ta fusim ate ne bulevard. Nese ka nje gje qe e demton Tiranen, eshte mungesa e unazes. Ajo na sjell edhe ndotje si te mjedisit dhe akustike. Nuk ka Tirana ka numrin me te madh te makinave, por nuk ka unazen. Rama nuk ka asnje projekt per transportin publik dhe eshte i vetmi kryeqytet ne bote qe nuk e ka kete. Kjo unaze do te jete me 8 korsi sepse Tirana ka sot deri ne 800 mije banore.

A eshte ky, nje fillim fushate per zgjedhjet lokale?

Absolutisht jo. Unaza aktuale e Tiranes, ne 3/4 nuk kalon ne qytet. Kalon ne territore te tjera, komuna. Nuk ka kapacitete investuese Bashkia e Tiranes per te.

Po zoti Rama, di te punoje?

Di te punoje apo jo, ate e di populli.

Si do te ndertohet qeveria juaj e ardhshme?

Do te ndertohet e tera ne funksion te nje programi ambicioz. Jo vetem tek rruget, por edhe tek rrogat edhe pensionet. Nuk do te kete vend qe te rrise me shume rrogat dhe pensionet, sa Shqiperia. Investimi ne energjine njerezore, ne burimin njerezor eshte pa diskutim investimi me i domosdoshem. Une kam objektiv qe, sa te me votojne shqiptaret, te rris rrogat e tyre me shpejtesine me te madhe.

Po shendetesia?

Absolutisht po, investim te madh. Reformat do te jene te gjithanshme. Do te ndertojme sistemin me modern edhe te vaditjes se ketij vendi.

Ku do dalin keto leke?

Do ja marrim korrupsionit.

Sa ministri do keni?

Me koalicion do ta diskutojme. Numri eshte ceshtje e negociatave.

Kush do te jete ne qeverine e re?

Absolutisht as une nuk e di. Do percaktohet koalicioni me pas do te vendoset. Emra nuk kam. Mund te largohen, mund te vijne. Po koalicioni dikton.

Do te jete PBDNJ ne koalicionin tuaj?

Une jam i hapur per koalicion.

Kur jeni i hapur per PBDNJ, pse jo me PS-ne?

Shqiptaret e votuan per ne opozite. Nuk e kthej dot ne qeveri ate qe sovrani e votoi ne opozite. Demtoj rende interesat e vendit. Por ate per te cilen i shtrij doren PS-se, eshte te bashkepunojme ne interes te vendin. Te kete te gjithe mundesine e kontrollit.

Cilat jane reformat qe kane nevoje per konsensusin e opozites?

Cdo reforme ka nevoje per konsensusin e opozites ne teresi. Reforma ne shendetesi, ne rritjen e pagave, kudo.

Po te ishit ne opozite, do bashkepunonit?

Nuk kam votuar kurre kunder reformave qe jane per procesin e integrimit.

Keni 20 vite ne politike, nuk u lodhet?

Sigurisht qe jo. Nuk votojne te lodhurit shqiptaret. E kishin nje alternative. Vetem lodhje nuk mund te ndjej une.

Si do ndiheni ne nje parlament kur 78 veta hyjne te rinj, kur ju keni 20 vjet eksperience?

Nuk jam njeri qe te evidentoj kaq shume eksperiencen. Por ka nje gje, kur ka raport me te nesermen dhe i imi ne raport me te nesermen eshte shume me shume se te djeshmen. Per te rinjte, eshte nje shans. Me pas varet nga perkushtimi i tyre, a do te perdorin si duhet foltoren e parlamentit. A do te mbeten nje orbite e kryetarit te tyre qe nuk u fut ne parlament, qe beri nje gabim historik, apo do te zgjedhin nje lider tjeter. Mungesa e liderit ne PS eshte nje problem i madh. Ai nuk eshte standard. Eshte e vetmja opozite ne bote qe hyn pa kryetarin e saj ne parlament. Ne nje kohe kur e tere fuqia politike e saj duhet te jete ne parlament. Se kush do ta kryeje kete funksion eshte detyre e opozites, jo e imja.

80 Komente

 

Ku do dalin keto leke?

Do ja marrim korrupsionit.

mbaroi tyneli?

Une nuk jam historik, jam e ardhmja, jo historia.

Thenia e dites. smiley

Eshte e vertete qe i keni marre Rames, te drejten per Unazen e Madhe?

Kjo unaze nuk perfundon pa 400 milione euro, eshte nje nga veprat me te kushtueshme te vendit dhe po te merren bashke te gjitha bashkite nuk e bejne dot. Po t'ia jap leket nuk ka asnje lloj kapaciteti ta beje. Ne do ta ndertojme ate, sepse Tirana e ka jetike. Ajo eshte rruge kombetare dhe Rama nuk ka te drejte te thote asgje.

Respekt!

Aman, ky ben diversione banale fare-fare dhe pastaj thote : "mos u merrni me limonadat e mia elektorale"...

sa medioker qe eshte...

zaten si dhe "malli" qe ka ngelur ne ate "far" vendi...

pffffffffff.......

Sa te me votojne keta,une do te vazhdoj.

keta.....cilet keta? smiley

FORCA BERISHA, NGELE NDER TE  VETMIT POLITIKAN NE PARLAMENT

Keshtu ngeli dhe Adil Carçani ne '91-shin : deputeti me i vjeter ! smiley

Jooooooo, Haxhi Lleshi kish dale ne pension qe ne kohen e Ramizit (dhe ky i fundit i zuri vendin si "kryetar i Presidiumit te Kuvendit popullor),andej nga '84-a.

Ishte Adil Carçani deputeti me i vjeter i parlamentit te pare pluralist qe doli pas zgjedhjeve te 31 marsit 1991 (ku PD mori rreth 25% te votave). Dhe si me i vjetri, duhet te hapte Seancen Plenare (siç do ta hapi kete vit gjyshi Berisha smiley ). Dhe kur Neritan Ceka, pasi lexoi deklaraten e PD-se iku nga foltorja tha se Pd-ja do braktise parlamentin, Adili i tha nga tribuna : "Na mo djalëëëë, ku shkon mo ?".

Kujt do ti thote plakushi Berisha "Ku shkon bré ?" kur Ps-ja te deklaroje ne seancen e hapjes se nuk njeh kete parlament dhe te çaje ferren ? smiley Po zgjedhjet e parakohshme kur do behen (pas nje viti ?), siç u bene ato te 22 marsit te 92, nje vit pas atyre te 91-shit ? Ashtu do ti fitoje dhe Edi, me 70%, siç i fitoi Pd-ja ne 92-shin ?

dhe thone qe historia nuk perseritet... smiley

e di qe Adili hapi parlamentin 'meqe shoket e zgjodhen si me me pervoje..." po Xhikja nuk dinte me lidh 2 llafe pranej nuk kishin si me e vone. Jo se ish-krieministri ishte gjo mo e squt po Xhikja edhe emrin e vet rrezik e harronte.

shif, pale gabohem po mbaj mend se te RD ose Koha e asaj kohe kam lexu nji shaka- te vertete kur A. Hajdari kish ftu ne kafen e parlamentit Xhiken dhe ky e kish refuzu duke thone:

- ik er cun se nuk pi kafe me rob si ty un...
kurse Azemi kish thone:
- po pse jo? ne jena te vetmit ktu pa shkolle te larte dmth e kuptojm nj-tj me mire...(se Azemi nuk kish mor ala diplomen, nuk di a e mori najher se nuk besoj t'i hynte mo n'pune)

Xhikja ka qene de-jure edhe president i Shqiprise...kena pas rob qe nuk j'ua hante qeni shkopin.

* paralelizmi qe ke perdor nuk shkon fare

Shkon qe ç'ke me te paralelizmi qe kam perdor. Por ndofta ti nuk do me e pranu, ose me e kuptu.  Xhikja apo Adil Carçani nuk e kane monopolin e plakjes : Berisha njesoj si ata "do perfundoje" . Sigurisht, konteksti eshte tjeter, por ne vija te trasha, situata eshte e njejte. 

Ndofta ti nuk do me e pranu, se e shikon historine ne menyre metafizike (Xhikja apo Adili ishin trapa, s'kishin qene ndonjehere te rinj ata, vetem te vjeter kane qene !), ndersa Berisha nuk plaket dhe rri perhere i ri. Ndersa po te fusesh ne pune dialektiken, vjen ne paralelizmin qe perdora.

Shikome mua ti: kam nxjerre rylat ne mitingje ne 91-shin "per Berishen"; sot, po te isha ne Shqiperi, do votoja Ramen. C'est de la dialectique... ! smiley

them nuk shkon thjesht sepse fitorja (e munguar) e Rames nuk do ishte njesoj me te paren e PD edhe nqse Rama imiton PD e athershme duke mos hyre ne parlament. Pse?

sepse PD e atehershme (ose me sakte Berisha) nuk ishte ne pushtet (sic ka qene Rama ne bashkine e Tiranes) per kaq kohe.

sepse vete Rama nuk 'denjoi' me kandidu per ne parlament, ne njifare menyre e injoroi parlamentin

Po pra ! Keto qe thua ti (Rama krye-bashkiak per vite te tera, "injorimi" i parlamentit nga Rama) jane ato per te cilat e kisha fjalen kur shkrujta : "konteksti eshte tjeter, por ne vija te trasha, situata eshte e njejte".

Thene ndryshe, pak rendesi ka ku ndodh "konflikti", ne parlament apo jo; ajo qe ka rendesi eshte qe Berisha, siç ka shkruar dikush ketu para disa ditesh (nuk me kujtohet kush), eshte tashme politikan i vjeter (qofte dhe per faktin e thjeshte qe ka shume vite ne politike), ndersa Rama eshte politikani i ri. Ndofta kontekstet jane disi me te ndryshme nga ato te fillim viteve '90, por situata, eshte e njejte ! Kjo eshte nje evidence. 

Kjo unaze nuk perfundon pa 400 milione euro, eshte nje nga veprat me te kushtueshme te vendit dhe po te merren bashke te gjitha bashkite nuk e bejne dot. Po t'ia jap leket nuk ka asnje lloj kapaciteti ta beje. Ne do ta ndertojme ate, sepse Tirana e ka jetike. Ajo eshte rruge kombetare dhe Rama nuk ka te drejte te thote asgje.

Popull shqiptar.

Pergatituni per nje supervjedhje te dyte (pas asaj te "rruges patriotike&quotsmiley...

Ne fakt kemi nevoje per do pare cash, se Meta eshte grykes i madh...

Keni marre urime nga lidere europiane? Po patjeter. Keshtu psh ,kam marre urime nga Eliot Engel.    

ok, si te duash.smiley

 

 

Kije Inat -Jepi Hakun !.... pervec megallomanise Tropojane si psh ....nxora nga beteja qe nga Enver Hoxha dhe te gjithe lideret e tjere te asaj partie smiley e shprehjeve emocionale te tilla ...jepi hakun sepse i fituari nuk gjykohet...ai thjesht fiton . Ka element te brendshem qe tregojne edhe pjekuri politke per te cilat ajo e thene SERIOZISHT.. opozites i shtrij doren e Bashkepunimit..dhe vendosja e standartit te ...telefonimit te kundershtarit nga humbesi per fitonjesin.... jane me te verte sinjale te qarta perparimi . Me ben shume pershtypje vetpermbajtja ne cfaqjet e tij EUFORIKE si cilesia nr 1 e Mashtuesit Politik qe e ka shoqeruar keto VITE ... a thua ka fituar experience te tille  me te vertet te dobishme . ...jam e Ardhmja, nuk jam Historia .... eshte nje shprehje qe te ben te mendohesh...ndryshe e atij shokut te tij Karagjoz ose (simbiozes Mixhiste) ; Nanos ... qe bertiste Prapa me vjen Historia smiley Ka edhe nota humori si psh fshehja me mjeshtri e VJEDHJEVE qeparashikon ti beje Fondeve te UNAZES se MADHE .......400 miljon Euro hehehehehej ..jane shume per xhepat e vegjel te Rames e Metes smileyDmth eshte edhe Shakaxhi ! Kutpohet me shume me Blendin qe e mirkupton !

Me thon te drejten, ne e kemi perbuzur Salen duke i thene "i cmendur", "malok" etj etj, por ama me ca lexova (nqs nuk eshte bere naj gabim ne perkthim ) Saliu na doli me i mencuri dhe me i zoti se kto te politikanet e tjere.

Ta gzojme qeverine e kualicionit + edhe naj rruge te re!

njeriu i skandaleve politike me lustren mediatike te rradhes

Ju keni deklaruar se do te dorehiqeshit ne 2001?

Une i mora zgjedhjet e vitit 2001, logoja ime ishte me e votuara. Parlamenti Evropian thoshte se nuk perfaqesohej parlamenti nga votat e dhena. Nese do t'i humbisja njehere zgjedhjet e lira dhe te ndershme, atehere do te jepja doreheqjen, por s'ka ndodhur, ndodhi qe nxora nga beteja qe nga Enver Hoxha dhe te gjithe lideret e tjere te asaj partie.

IK E SAL SE TY TE DRIDHESHIN PURTEKAT PARA ENVERIT, NA E PASKE NXJERRE TI NGA BETEJA. JO VETEM QE NUK E KE NXJERRE TI NGA BETEJA POR PO TE ISHTE GJALLE AI, TI DO ISHE USHTARI I PARE NE MBROJTJE TE TIJ.

THUJ SHYQYR PERENDISE , PA TE QE PER TY , AKOMA SEKRETAR PARTIE DO ISHE, DUKE GJUJT CUNAT E MJEKSIS PER FLOKET E GJATA E PANTALLONAT KAUBOJ.

MOS NA E DEFORMO KAQ DHISHEM HISTORINE, SE DUKET SIKUR NA TALL. 

 

 

 

Une i mora zgjedhjet e vitit 2001, logoja ime ishte me e votuara.

 

Sipas kesaj teorie , i bie qe keto zgjedhje ti ket fitu Edi Rama, sepse logo e PS ishte me e votuara.

Ky paska rrjedh fare i shkreti . S'ka faj, memorja e popullit tone eshte e shkurter.Kjo i jep eufori te pakufishme saqe i kalon dhe kufijt e fantazise...

Ham ham ham ben poplli i Peshkut...nderkohe Berisha tregoj se mbeti 25 vjet me i ri se Edvin Rama nga trute...jo me plak. Tregoj se votohet me shume nga te rintje....se dhe "te rinjte" vet smiley E solli "politiken e re pertej te majtes dhe te djathtes" atje ku Edvini kishe vetem llafe...tani do ta nxjerri dhe Edvin Ramen ne pension perfundimisht me Unazen e Tiranes (qe nese e ka marre qeveria persiper, Edi morri fund ne Bashki).

Kshuqe mos lehni shume kot...deshtimi eshte i te tjerve.

O Grup.

Nje pyetje direkte .

Je dakort ti qe Berisha rrezoi Enver Hoxhen, sic e pretendon ?

 

 komunizmin, se enverin e kishin ngrene krimbat ne ate kohe

O Bub...kur e shikon live Berishen ne kto "intervista"...e kupton shume mire qe ai...tall b***en me ju smiley Eshte shakaxhi i fort ky o Bubi...nuk eshte i vrenjtur si Rama. Kshuqe mos i merr te gjitha fjale me fjale e me seriozitet.

O Bub.. po e plotesoj pak me shume thenien e Grupit.

Eshte shakaxhi i madh ky o Bubi.. nuk eshte i vrenjtur si Rama.Keshtuqe mos i merrr te gjitha fjale per fjale e me seriozitet... Me seriozisht merri kur flet vetem  per te ardhmen, se e shkuara ka nuanca emomocionale...

Grupo, ai tall b... me ju, qe i veni nga mbrapa si kalamanet pas pijanecit te lagjes.

Ai mendon : Une i vras , i vjedh, i genjej, i perdhunoj, etj., etj., dhe keta (d.m.th. - ju) prape me votojne dhe me adhurojne.

Kete rradhe prisni te beje ne cdo qytet te Shqiperise nga nje Gerdec, dhe ne 2013 ti fitoje zgjedhjet 99%. Kjo eshte fatkeqsi e juaja, miku im, qe jeni shnderruar ne bageti te buta.

Me mua nuk e tall dot as ai, as ndonje tjeter se e kam mendjen ne vend...

Me mua nuk e tall dot as ai, as ndonje tjeter se e kam mendjen ne vend...

Ska nevoje te tallet me ty ai mo bubo se ti je larg.Nuk ndikon per keq per Berishen,e shumta e shumta do biesh ndonje dollar kanadez  kapital ne Shqiperi.D.m.th qe do rritesh GDP e qeverise se Berishes.Ose sdo biesh dollar fare, qe sdo kesh ndikim fare. Keshtu qe as nje kaçurrele si leviz Sales per ty smiley

 

Ndikimi me i madh qe mund te besh ti ,eshte te shkruash tek PPU keq per te. Me keto zgjedhje ,u vertetua qe as Peshku Pa Uje, nuk pine uje fare tek opinioni publike ne Shqiperi. p.sh Rama humbi, G-99 ,su duk fare ( ose siç thonin perfaqesusit e G99 me terminologjine e tyre Obamiste, nuk Sfonduan fare smiley )

Keshtu qe miku ime, na ler Rehate ne me Grupin te  shkruajm ketu per ti shkuar mbrapa Sales ( une jam nje jete larg ), se mbase na merr me sy te mire smiley

Bub...e marr vesh qe mbase te jane erresyer syte shume kohet e fundit....gjithsesi ti s'ke nevoje te IMPONOSH bot-kuptimin tend te kufizuar...ke poplli HEROIK Shqiptar smiley Poplli heroik voton ne baze te...performances...sic i thone andej nga Oksidenti. Dhe nuk ka mates me te mire te....performances...se nje qeverie se vota e lire dhe demokratike e nje poplli Heroik.

Ti s'ke pse te gjykosh popllin heroik te Gerdecit qe votoj 65% PD...ti s'ke as pse te imponosh emrin e tyre mbi gjith realitetin e Shqiperise. Kjo nuk reflekton aspak mbi popllin Shqiptar por reflekton mbi ty...dhe reflekton mbi Edvin Ramen qe s'dinte te lidhte DY fjlae bashk per te na thene se cfar do bente dhe se cfar programi kishe...por dinte vetem te uluriste (duke tundur duart si zezkot e Amerikes me melodi rap)..."Gerdec!". Me teper se cdo gje...na rikujtoj kandidatet Republikan ne USA qe vetem "9/11" dinin te thoshin...dhe asgje tjeter. Ky Edvin qe na doli so "Obam"...paska qe ne te vertet McCain (dhe e gjeni vet se kush ka qen Sarah Palin smiley &nbspsmiley

Prandaj te lutem...mbaji kufizimet e tua...per veten tende. Mos ja impono popllit. Poplli eshte gjithnje i drejte.

Grupo.

Me numer votash ie di ti se ke zgjodhi poplli ine HEROIK shqiptar smiley

Perfundimi ishte rezultat i leximit te keq te votes apo i numrimit alla doktor Adhamudh...

keto punet e mandatit ndaheshin me kualicione mer bubi , edhe e di ti kush kualicion fitoi smiley

Nuk ishte faji Berishes,qe ishit ne kualicion me PSD , PDS, ZDF, RTL, KMY, ect ect parti pa elektorat. Nuhatja e pseudo politikes si kryetarit tend.

 

 

Gjithsesi, po ta kesh vene re,eshte me e lehte per ne te Djathtet, te komentojm ,postimet e juaja.Se fundja fare, postimet i mer era, Berisha eshte ne Pushtet edhe 4 vjet ( te pakten smiley ) por perseri ketu do jemi.Se keto te PPU jan te majte,edhe ketu do rrin gjith kohen e opozites. smiley

Transkripti i intervistes eshte gabim aty ku flitet per Enver Hoxhen, pasi Berisha ka thene qe "pervec Enver Hoxhes, te gjithe lideret e tjere te kesaj partie i nxora ne pension".

Buall Mavria, siç e quaj une kete njeri qe as shtyhet e as terhiqet, ka filluar ti trashet qafa, ne kuptimin qe po ngrihet hunda perpjet. Ky kujton se eshte superior, duke harruar se ne shoqerine shqiptare, ka njerez me te zgjuar, me te ndershem dhe me kurajoze se ai, Edi Rama, Ilir Meta e te tjere politikane.  

ne shoqerine shqiptare, ka njerez me te zgjuar, me te ndershem dhe me kurajoze se ai, Edi Rama, Ilir Meta e te tjere politikane.

nuk kan bythe me dal dhe kjo pune do pak ashtu...

O Bubi more bubi,

sa keq, e majta humbi,

iku Milo, iku dhe Gjinushi,

sa per muzeum,

ka ngel tani Gramoz Ruci.

Iken ata qe e nxine historine,

50 vjet mbollen vetem varferi.

O Pjer edhe keto te G8 o G25, nuk jane me te zgjuarit e planetit, jane me fuqishmit sepse i kane votuar per te drejtuar, vota i ben te "fuqishem".

Berisha nuk eshte me i zgjuari, eshte me i votuari.

Kam frike se me veprat qe don te ndertoje, tunele gjitheandej, po na i ben Alpet bira, bira.

Mire mbrema Miq!Ka dite qe nuk jam te peshku e as gazeta shqiptare nuk kam lexuar...Si perfundoi ne fund t'fundit numerimi?Si u ndane vendet ne parlament?

Eh mi Zana! Sa mire qe s'ke patur lajme keto kohe!

Asgje e re nga fronti i Lindjes... (mqs vete jetoj ne Perendim)

Sot beri nje deklarate K/Bashkiaku i Botes, ku perforcoi hamendjet se "politika e re" ka qene vetem nje shaka e hidhur. Ai sot ka bere nje nga deklaratat me te turpshme qe mund te beje nje politikan modern. Dhe kjo jo per faktin se ironizon bashkepunimin Berisha-Meta, sesa per kercenime per mosnjohje te zgjedhjeve dhe perballje te Institucioneve me Rrugen.

Kercenimi dhe thirrja per te nxjerre njerezit ne rruge nuk tregon gje tjeter vec mentalitetin mesjetar e te dhunshem qe fshihet thelle ne subkoshiencen e ketij te vetequajtur perfaqesues te politikes se re. Ky mentalitet mund te jete gjithshka, vec politike e re, JO.

Give us a break Ed!

God have Mercy!

Nuk besoj se ka ngel kush e te ndjek Ramen ne rruge sa here ti çohen liloçkat ketij....Le qe s'i ka as keto....Njerezit shikojne e vrapojne me kap ndonje bisnes ,pune a lek....e\ashtu qofte

O Engles .

Lum si ju te djathtet per Meten e Internacionales Socialiste, Priftin e KESH - it, Xhuvelin e koalicionit, Mehdiun e Gerdecit, Kseren e marre borxh nga greket, Paulin Sterkajn qe u sha nga gruja e motra me Salen, Dashin e Havase se PDI-se - analfabet & Co...

Perfaqsim dinjitoz, per nder...

 

Une nuk jam historik, jam e ardhmja, jo historia. Derisa une ulem sot tek ti, me i votuari nga rinia shqiptare, une te garantoj qe te gjithe sukseset kane pasur si faktor vendimtar, te rinjte. Por fakti qe une edhe kete radhe ulem si fitimtar ketu, ulem per shkak te te rinjve. ......

....Kurse rivali im cfare beri? Beri ate qe une bera ne vitin 1991 me te rinjte. Ai prodhoi ne vitin 2009, rrezimin e bustit dhe mendoi se do te krijonte konfuzion ne mendjen e te rinjve. Nese une jam ketu sot e ne 20 vite, ajo karriere eshte pershkuar per shkak te nje lidhjeje te perhershme qe une kam me shqiptaret, lirine.

...Une nuk perdor stimujt nga prodhuesit e viagres, keto jane stimuj

.....Une jam gjithnje per koalicionin, do te bej koalicione, eshte e domosdoshme te pranosh diversitetin.

......Sa te me votojne keta, une do te vazhdoj.

 

..........Edi Rama nuk me telefonoi, humbi rastin. Nese me takon qe te jem une humbes, do t'i telefonoja zotit Rama. . Sa per zgjedhjet, nuk kisha motiv t'i kundershtoja.

....A nuk doli ai me politiken e re, ka 3 vjet qe flet per te. A nuk paraqiti nje grup te rinjsh i kompostoi si maja e gjenerates se re, 0.99?

Une kam 25-30%. .

Une i mora zgjedhjet e vitit 2001, logoja ime ishte me e votuara. Parlamenti Evropian thoshte .... Nese do t'i humbisja njehere zgjedhjet e lira dhe te ndershme, ....

Une s'mund te merrja vendimin per inat te kesaj apo asaj, te dergoja vendin ne zgjedhje. .....

Ato jane fillimisht raportet e mija me elektoratin shqiptar. Une do te mundohem qe te qendroj ne lartesine e besimit qe me dhane. Keto kater vite do te jene me produktivet e jetes time politike. Ky .... Kater vite me pare kam pasur nje situate 5 here me te pafavorshme. Sot ne cdo drejtim une kam drite dhe nuk ka me tunel. ........

Une kam objektiv qe, sa te me votojne shqiptaret, te rris rrogat e tyre me shpejtesine me te madhe

 

Ne permbledhjen e mesiperme lind pyejta

Cfare lloj republike jemi? Parlamentare ku populli zgjedh deputet jo mbretin ao Mbreterore ( se as ne presidenciale nuk flitet me kete gjuhe)

Po mire or burre po a ke parti ti o zoti Beirsha apo je individ? A ke njerez qe jane zgjdhuer nga populli dhe punojne per popullin apo populi te zgjodhi ty dhe te tjere punojne per ty.

E kuptoni ku eshte mentaliteti yne popullor ( Se qe ky te flase keshtu do te thote se keshtu e  do populli)   dhe a e kuptoni se  kush e ushqen kete mentalitet?  Ja intervista te tilla dhe gazetare te tille qe nuk i ra ne sy qe ky zoteri flet veteme une dhe ti, dhe jo me Ne dhe Ju.

Te vjen neveri ta lexosh kete interviste dhe ate qe e ka intervistuar

 

Sa te me votojne keta, une do te vazhdoj.

Sa te kete mendjeshkurter  qe me japin voten, une do vjedh, do vras e do zhduk ata qe me dalin kryq ne rruge ( Trebicka, Kryeziu, Hoxha etj.),, do jap grekeve c'te me doje qejfi toka e dete, do bej trafiqe dhe kontrabande me serbet ne dem te kosovareve,  do ndertoj nje shtet mbi gustot e Argites dhe grabitjeve te Shkelzenit, do tallem si te dua me te gjithe, shqiptare e Gerdecare...

Bub dhe njehere...prese insiston te imponosh botkuptimin tend teper te kufizuar...mbi popllin heroik? KAQ te veshtire e ke te pranosh vendimin e sovranit? KAQ te verbuar te jan bere syte nga urrejtja personale? KAQ nuk kupton qe populli Shqiptar NUK voton ne baze te Parrullave Armiqsore, idiotizmanve politike, manovrave me te vdekur, dhe mllefit dhe vrrerit qe keni....por ja jep voten atij qe i siguron pune,  mirqenie ekonomike, infrastrukture dhe integrim? (pervec hashishaxhinjve qe votojne per Ruci-Pucin...po edhe ata fundja per punen e tyre votojne smiley  )

Qehtesohu se jane pikerisht kto lloj llafesh boshe dhe qesharake qe sollen qe Edvin Rama te marri edhe me pak vota se Fatos Nano. 4 vjet me vone...po vazhduat kshu me Edvinlliqe...pjestoi per 2.

Kaq nuk e kuptoni qe qe tju votoj poplli dhe ti fitoni zgjedhjet (se zgjedhjet fitohen me DEPUTET i nderum Bubi...nese nuk e kishit marre vesh deri tani)...duhet te sillni nje ALTERNATIVE ME TE MIRE...jo nje alternative me te keqe ose nje alternative boshe. Dhe ti thoni popllit "na votoni ne...se megjithse jemi BOSHa fare qe s'ja kemi idene dhe vetem do ju zhvasim sic bem per 8 vjet me pare...ne do heqim BERISHEN". Epo ja qe populli nuk e ka te njejtin mendim qe ke ti ose ndonje tjeter per Berishen. Atehere?...atehere mesoni nga Poplli...so votat e atij kerkoni...jo votat e Peshkut pa Uje (se ktu fitoni me 78% PS, 27% G-99 dhe -5% PD...po ja qe per fat te keq tuaj realiteti s'eshte interneti)

Ky kujton se eshte superior, duke harruar se ne shoqerine shqiptare, ka njerez me te zgjuar, me te ndershem dhe me kurajoze se ai, Edi Rama, Ilir Meta e te tjere politikane.  

Sa per ata qe kujtojne se jane superior...s'ke nevoje fare te shikosh nga PD-ja. Spektri tjeter eshte i mbushur me kokemedhenj, llapmedhenj dhe ata qe kan lexuar librat e Obames smiley Ata qe e kishin bere "pune te kryer" fitoren e tyre thjesht per faktin se..."jemi ne!".

Berisha eshte shakaxhi...kshuqe merreni me humor. Dhe fundja nese ka nje person qe ka te drejte ta tundi doren para hundes...eshte Sali Berisha. NUK eshte problemi i TIJ...nese nje qerre me "te rinj" nuk i afrohen dot as nga mosha fizike dhe as nga  mosha Trunore. Mbase fajin e kane kta "te rinjte" qe s'e kan marre vesh akoma qe mbase mbase...s'jan dhe aq te zgjuar (sa te rrine e te merren me kapitalizmat e me modelet ekonomike globale e me "presionet e konsumerizmit" smiley...llafellogji qe bente gjyshi im kur ishe i ri...para 80 vjetesh)

Patjeter qe ka shume te tjere shume me te zgjuar se Berisha. Por fakti eshte...qe kta nuk jane...Edvin Rama, dhe as "alternativat" e tjera qe ka sjell spektri tjeter. Ka te zgjut plot...ka dhe ne PD shume me te zgjut se Berisha. Prandaj i ka ministra smiley Se Berisha eshte AQ i zgjut sa ta marri vesh se qeveria eshte nje ekip i tere...dhe jo megalomaniak si Edvini qe mendon se me grushtin e tij ne tryeze do behen gjerat...

Pra fajin nuk e ka aspak Berisha. Ai ka meriten qe ka mbledh nje ekip teper te zote dhe me te "zgjut" rreth vetes...Ka meriten qe ka punuar mire dhe ka arritur mire. S'eshte problemi i tij qe ana tjeter "s'ja del dot".

Prandaj ju keshillova qe me para...mos beni shume llafe...beni REFLEKTIM. E morret vesh qe "modelet ekonomike" ishin bosh-e...atehere shkoni rishqyrtojini...por jo me kopjime smiley

PS: Se gati harroiva...kto ishin gjithashtu dhe zgjedhjet ku votoj per here te pare nje gjenerate Shqiptaresh qe nuk e kane pare ndonjehere komunizmin. Dhe te rinjte ne masen me te madhe...votojne te djathten. Atehere vertet eshte koha per "refleksion" nga ana e PS-es...jo e mllfeit...se nese pretendond te jete force politike ne 4 vitet e arrdhshme (ku niveli i te rinjve kundrejt "me te zgjutve" vetem do shkoj ne rritje)...atehere kjo rruge me Edvilliqe, me vrrer, me mllef, pa asnje ide, dhe me Ruca-Puca...nuk ju con askundi.

O Grup nuk e kuptoj perse harxhon nje carcaf te tere per te bindur Bubin Kacurrel qe mos besoje perrallat e Edi Rames te cilat jane edhe me te pabesueshme se perrallat e Gaqo Bushakes nga te cilat ka dalur Bubi smiley

P.S. Cufoja dhe Tipi kane kohe qe kane kaluar me PD-ne. Ke ngel mbrapa Bubo

O maçok.

Sipas teje po te mos jesh me Salen, patjeter qe je me Edi Ramen, ose me S'ken Gjinushin ?

Booo, po ti qenke akoma ne shekullin 1 mor i shkrete...

D.m.th. ti nuk ke zgjidhje tjeter dhe je i detyruar te besosh ndonje prralle : ose te Edit, ose te Sales, ose te Lirit, ose te Mehdiut ?

Shume i kufizuar qenke. Duhet patjeter te ulesh ne gjunje perpara njerit prej tyre ? Per cfare arsye ?

Jo Macok.

Asnje prralle nuk ma mbushi mendjen kete rradhe...Nuk mohoj qe anoj nga e majta, po nuk i dhashe kreditet asnjerit...

Bubo mesa di une ne Shqiperi jane 2 parti te medha. Ajo e Sales dhe e Rames. Ti meqe qenke mengjarash me ke je?! Ramen?! Ilirin smiley Nanon?! Rucin?! Gjinushin?! Milon?! Erion Velitjen?! Apo je per revolucion bolshevik?!

Sapo te thashe qe asnje prralle nuk me bindi .

Ti perseri insiston qe te me besh bisht te ndonjerit prej tyre ?

Nuk jeton dot pak me i pavarur ?

Te jetoj i pavarur ne boten e qiqrave ne hell?! Une po flas per 2 parti konkrete kurse ti ben filozofi. Me ke je pra?! Cfare mendimi ke ti konkretisht. Kush duhet te na drejtoje?! Napoloni apo Fusheja?! smiley Ufot?! Xhindet?! Satani me partine G 666?! Atehere?!

Me Xhuvelin smiley o pra ...

Meqe e do me domosdo...

Xhuveli nuk ben politike. Ai eshte i ndershem. E ka ndare mendjen. Vetem vjedh dhe nuk bertet per patriotizem apo dashuri per popullin. NUk ka prralla me te se nuk ka kohe. Duhen pare...

Aman Grupo,

Vetem popull heroik mos na bej, se me ngjalle Enverin. Nga fitorja ne fitore , gjithmone ne vend te fundit.

Popull balte qe meritojme keta lloj politikanesh qe na drejtojne. Kjo do ishte me e ndershme te thuhej. Sa per botkuptimin, po te them qe te kufizuar e kane ata njerez qe e lidhin voten me moslogjiken dhe shkojne pas çobanit si bagetia , edhe pse ky i fundit i genjen, i vjedh, i tall, i tradheton, apo i shpie drejt gremines.

Mund te me spjegosh se perse Shqiperia jone demokratike nuk ishte ne listen e vendeve qe do te shqyrtohen per pjesemarrje ne BE ? Ta them une: Sepse ne Shqiperi ka akoma shume njerez qe mendojne si ty...

Sa per votimet te peshku, mos harro qe shumica e klienteles jane njerez qe kane pare se cdo te thote demokraci e vertete, per faktin e thjeshte qe jetojne jashte Shqiperise. Ne kete drejtim ky grup njerzish kane njohuri pak me te thella se ata qe vertete votuan ne Shqiperi, sidomos nga klientela qe votoi per Salen...

Klientelizmi eshte edhe edhe ne boten moderne. Po quhen me gjuh me te avancua.Quhen Lobing. Po nje lloj klientelizimi i zyrtarizuar eshte perseri.

 

Ti Bubo dukesh me sh si tip idealisti,por ketu tek peshku gjtihmone jemi munduar te flasim me Praktike, me dicka te realizueshme. Edhe kaq.

 

Tani Berisha eshte ne pushtet,e dhe ste takon ty, se nuk e ke kete te drejte, te paragjykosh voten e popullit. Ti thjeshte duhet te urosh te punohet me mire se 4 vitet e tjera. Edhe te mos merresh shume me Gerdecin, e bla bla bla, se nuk pine uje per ate popull qe ishte aty. ( as per Gerdecin vete, qe votoi 75% per PD ) e te paska djegur ty ne Kanada. Hik or zoteri se ka gjera edhe me te rendesishme sesa nje aksident tekonologjik ( ia kam vjedhur Sales kete thenie smiley )

 

Jeta vazhdon o zoteri, ty te paska ngelur tek Gerdeci smiley

 

p.s do na beni nder te madhe,n.q.s do e permendi edhe pas 4 vjetesh ne fushate smiley

 

p.s do na beni nder te madhe,n.q.s do e permendi edhe pas 4 vjetesh ne fushate

Kujt al...?

Juve qe gatuat vrasjen masive ?

Po Po ne qe e gatuam, Por na ndihmoji pak edhe Majko se i kishte lene gjerat gati smiley

Ka nje lloj karshilliku te padurueshem ketu te peshku (s'di si eshte ne Shqiperi) nga perkrahesit e Sales mbi rezultatin e zgjedhjeve. Sepse eshte shtyre tej kufijve e shakase.Shume i lodhshem ky mentaliteti "o ma hipe, o ta hipa". Shume e pavend kur mendon qe Sala semantikisht eshte kryesherbetori i vendit dhe i popullit te vet. Shume tangerllik i pajustifikum pra.

Gezimi per bizneset e shpetume, per punet e mira te parrezikume e te tjera gjona te pabytha qe ndodhin ne arnautistanin tone te dashtun kur fiton pala tjeter, ai gezim mund te shprehet ne menyre ne te perkore. Do tregonte edhe fisnikeri dhe distancim prej verteti nga mentaliteti i para 20 vjeteve kur cdo vote e jona nuk ishte nje shanc per alternative te drejte, por nje plumb per armikun.

Plus, ndjenjen revashiste kur ke qene nderkaq ne pushtet, s'ka Zot te me bej ta kuptoj.

Vetem per tu ndjere te perfillur, gati te behen bashkortake ( edhe pse nuk kane asnje motiv) ne gjithe ato afera te ndyra qe po i marrin shpirtin njerzve te thjeshte.

Vetem per tu masturbuar nen ndjenjen e fitores, gati per te fjetur me djallin dhe per ta bekuar tradhetine si patriotizem, vjedhjen si pjese normale te jetes, shperfilljen si te drejte te padiskutueshme te klases politike qe drejton.

Sec mu kujtua ajo thenia "Skllever e bij sklleverish. Me keqardhje po ju them qe nuk e meritoni lirine..."

 

 

 Berisha: Edi Rama më ofroi gjashtë deputetë të PS që të mos bëja

koalicion me Ilir Metën.  

Kush e beson, te ngre doren... Pse gjashte dhe jo kater p.sh., aq sa ka Meta ? Apo duhet nje me shume + nje tjeter kur ky i fundit te dale jashte shtetit ose te semuret... O ya... Enderr e bukur

As qe vihet ne dyshim se eshte e vertete se Rama i ka vene ne dispozicion mandatet Berishes.Me nje gur vriste dy zogj,edhe ishte ne pushtet edhe i fuste sterkembesen Metes..Po Iliri eshte skraparli i qut...

Me Bubin me sa duket nuk flitet me se paska perfundu me Trenin jasht binareve...popull balte, popull i vuajtur, Gerdec, vjedh, vrit, Gerdec, varferi, Gerdec...9/11....Gerdec.

Se fundja Bub te lexosh librin e Obames dhe te kesh jetuar ne Oksident...nuk te ben detyrimisht me te kualifikuar per te kutpuar problemet e popllit Shqiptar. Dhe aq me pak kur ti nuk e kuptoke se cdo me then fjala dhe koncepti i demokracise (qe nuk do me then qe...po s'votove sic du une je idiot...se une jam nga Oksidenti, kam lexu Obamen, kam pa dhe CNN-in nja 2 here....kshuqe une e di me mire se ty problemet qe ke TI)

Hajd naten e mire Bubo

--------

Sa per ty emigranto...eshte pak qesharake qe te flasesh per traditat 20 vjecare te "shpetimeve te punve" kur krye-PS-isti Edvin Rama kishte si te VETMEN pike per "100 ditshin" e tij te pare....SPASTRIMIN E puntorve te qeverise. Pra nese eshte e vertet ajo qe thua ti...qe ne po "zgerdhime" per punet e shpetuara...ku e shikoke "te keqen" ti ktu? Ke fakti qe Edvini nuk i spastroj...ti zevendosnte me...ty?

Pra Emigranto...in short...nese "alternativa" e Edvin Rames ishte jo thjesht vazhdimisia e 20 viteve me pare por REGRESI drejt nje mentaliteti fshatanik dhe diktatorial me grushta ne tavolina dhe me votime me GISHT 1-2-3-4-5...grusht m'ball...u aprovu!...atehere nese eshte kjo alternativa zoti emigranto...ajo s'eshte alternative me e mire por nje alternative shume me e keqe.

"Zgerdhia" jone nuk vjen si pasoje e ksaj...fundja shpetimi nga rreziku qe sillte Edvin Rama me Ruca-Pucat tashme ka kaluar dhe s'eshte me problem i dites. Zgerdhimi vjen ne fakt si pasoje e fjalve tuaja...pra pikerisht e erresires dhe vrrenjtjes ne syte dhe mendjet e atyre qe deri dje pretendonin me gjys zeri te flisnin per "alternativat e reja"...dhe sot kan perfundu tu sha POPLLIN si...popll balte. Fundja edhe fjalet e tua qe sikur "tallesh" me faktin se njerzit jane te kenaqur qe paskan mbajtur "punet"...kur Zotnia e tij Edvin Rama kishte si te vetmen pike pune per 100 ditshin e tij te pare...spastrimet.

Br3dharaku; "...nuk kan bythe me dal dhe kjo pune do pak ashtu...  "

 

çfar, pse e le pergjysem. Mos valle do pak kurveri politike. Kete deshe te thoje.  

Grupo, s'mor vesh pse m'je drejtu mu, po kjo nuk me bo te nihem me pak i nerum  smiley    Si po ec disertacioni?  smiley 

Sa i kendeshem eshte ky dialogu i " gato'alo'mirave" ketu me me lart. Pothuajse idhonik(nese i perfytyron ashtu si do).smiley

Minus 20 % qe eshte norma mesatare e Vjedhjes se Votes dhe mashtrimit nga PD... Ajo ka marre 30 % ...dmth 30 %... po e perseris dmth 30 % . Ngul kembe qe kjo eshte nje fitore HISTORIKE per PLURALIZMIN Shqiptar dhe ka krijuar kushte per nje ekuiliber te nje shoqerie ne hapat e PARE te nje DEMOKRACIE . Edhe diskutimet e Shpuristeve ne GRUP...po tu hiqni pak euforine ( qe eshte e perligjeshme pas fitores ) dhe mos tua marresh parasysh idiotizmat ( qe s'kane per ti hequr kurre smiley ato kane filluar pa sharje e fyerje te RENDOMTA . Dmth Pd-ja po ndryshon sepse u fut ne Klasen e Pare ...me mamin per dore...por gjithsesi u FUT !

Gjithe lezet i ben analizat nga Amerika fosilja dixhitale me emrin e koduar IDRIS (Intelligent Drive for Shop-Floor Systems) smiley

Des,

pse na sjell nga keto prurje? smiley

Se po e pate per Edvin Kristaq Ramen, aha, ai do thote se ky Kongresmeni Amerikan eshte mik i Birishes smiley

C'mund te pritej me teper nga Edvini, kur ka si keshilltare kryesore, 2K dhe Muc Nanon?! smiley

Keta capaculat e politikes shqiptare jane vertet te marre. Perfaqesuesi i USA ne OSBE e theksoi 2 here, ne 2 fjalime te ndryshme se Qeveria e USA pershendet zgjedhjet dhe rezultatin e tyre. Full stop.

Ia tha, po kujt ia tha...

ncq

Edin e kam xhan, por dhe Sal Birishes ja hongsha zemren.

E kam per at ambasadorin amerikan. Aty e kam qejfin smiley

desdemona e nxorre koken ti sa fitoi Sala. Paske qene demokrate kamuflume ti smiley

ncq, asiher e kamuflume.

Une jam shpreh pa fjale qe ne muajin Maj me kete smiley

http://www.peshkupauje.com/2009/05/dicit...

Fshati qi duket sdo kallauz, ishte diqitura qi asnji se gjeti smiley

Boll kaq, ene ska nevoje me bo si ke pavioni i peses gjithe qershorin mer babe, si bojshin mileti ktu ke Pethku smiley

 

Kam pershtypjen se ti je Argita Berisha smiley

hmm

i je afru shume

jam daktilografistja e Argites smiley

katerqineshtadhitmilek n'muj e kam rrogen ene internetin e shpise te pagum smiley

....Sal Birishes ja hongsh...a zemrën smiley

Grupo, s'mor vesh pse m'je drejtu mu, po kjo nuk me bo te nihem me pak i nerum 

Une per ate pune tu drejtova...per me te nderu. C'ka per mos u marr vesh ktu?

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).