Berisha: Hiqni toponimet e huaja. Milo: Diktaturë

TIRANË - Qeveria Shqiptare angazhohet të heqë nga përdorimi i përditshëm të gjithë fjalorin e huaj që lidhet me emërtimet e njësive vendore, siç janë fshatrat, qytetet, apo edhe të vendeve të ndryshme. Pasi vendosi disa javë më parë që të vërë masa të rënda shtrënguese për të gjitha ato aktivitete private, që përdorin tabela apo reklama në gjuhë të huaj, dje, shefi i qeverisë, Sali Berisha, ka paralajmëruar një nismë të re në këtë linjë, por që kësaj radhë ka të bëjë me ndryshimin e të gjitha toponimeve të huaja, ç'ka duket se do të prekë edhe vendlindjen e tij, "Viçitol", që është po ashtu një emërtim sllav.
Berisha
Deklarata e Kryeministrit Sali Berisha është bërë dje gjatë mbledhjes së qeverisë, ku ndër të tjera ai ka paralajmëruar ndërmarrjen e një nisme për të bërë të mundur rikthimin e emërtimeve të mëparshme shqiptare për të gjitha ato vende që sot mbajnë emra të imponuar nga të huajt, që gjatë historisë kanë pushtuar vendin tonë. Shkas për hapjen e këtij debati ka qenë pikërisht propozimi që i kishte ardhur Këshillit të Ministrave për të miratuar një shkollë jopublike me emrin "Logos". Por, pikërisht një emërtim i tillë i huaj ka bërë që Kryeministri të vendosë veton dhe të mos e miratojë atë dhe ndërkohë të deklarojë se është kundra një gjëje të tillë, jo vetëm kur bëhet fjalë për institucione private, por edhe për rastet që kanë të bëjnë me emërtesat e njësive vendore. Për të bërë të mundur këtë, ai ka kërkuar ndihmën e drejtuesve të njësive vendore përkatëse, që të bëjnë evidentimin e rasteve dhe të paraqesin propozimet për ndryshimet e emrave në Kuvend. "Me gjithë respektin shumë të madh që kam për pronarët që investojnë në arsim, emërtimet duhet të jenë në gjuhën shqipe. Po ashtu, tabelat duhet të jenë me emra shqip. Do të kenë një taksë shumë të rëndë për ta mbajtur. Unë inkurajoj qeveritë vendore që të shohin toponimet që kanë mbetur që nga koha e Dushanit dhe kanë zëvendësuar ato që ne kemi pasur", - tha Berisha. Megjithatë, ai ka bërë të ditur se nuk bëhet fjalë për ndonjë fushatë konkrete dhe të shpejtë në kohë, por për një qëllim të qeverisjes së tij për t'u rikthyer qytetarëve të këtij vendi emrat e memories popullore. "Këtë nuk e kam aspak për ndonjë valë, por do të rikthejmë toponimet që kanë qenë tonat në mijëvjeçarë dhe janë në memorien e banorëve. Ne kemi emra shumë të mirë, si p.sh., Gruemirë apo Ujëmirë. Unë mendoj se është i domosdoshëm një shqyrtim tërësor nga qeveritë vendore, pasi ato e kanë të drejtën për to", - shtoi më tej Berisha.
Studimi
Ashtu si edhe në rastin e kërkesës së tij të hershme për të ndërhyrë dhe ndryshuar librat e historisë, kreu i qeverisë përsëri tenton të përcaktojë me urdhër politik emrat që kanë mbetur si pasojë e rrjedhave të historisë. Për këtë qëllim, ai ka ftuar që të kontribuojnë në këtë drejtim edhe studiuesit e historisë, të cilët, sipas tij, në bashkëpunim me komunitetet, do të duhet të gjejnë emrat e vjetër që kanë ekzistuar para se pushtimet të impononin këtë realitet që ekziston sot. "Toponimet janë një përzierje e trashëguar nga të gjitha kohërat, prandaj, në bashkëpunim me historianët, në bashkëpunim me të gjithë komunitetet, të hulumtojnë dhe të gjejnë emrat e bukur që kanë pasur", - tha Kryeministri. E në rast se një propozim i tillë bëhet realitet, një sërë emrash të njohur qytetesh apo fshatrash nuk do të kenë më emrat me të cilët njihen sot, por do t'u vendosen emrat e mëparshëm. Këtu mund të përmendin Çorovodën në Skrapar, Roskovecin në Fier, Sllova në Dibër, Viçitoli në Tropojë e shumë emra të tjerë. Ndryshimi i emrave të njësive vendore bëhet me vendim të Kuvendit, por gjithmonë pasi një gjë e tillë të jetë propozuar nga komuniteti dhe njësia e qeverisjes vendore.

Intervista / Historiani Paskal Milo, e konsideron propozimin e Berishës për ndryshimin e emrave, si rikthim në diktaturë

Toponimet, Milo: Berisha po na kthen në diktaturë

Profesor, kreu i qeverisë, Sali Berisha, ka deklaruar gjatë mbledhjes së djeshme të qeverisë se do të bëhet ndryshimi i emrave të huaj të njësive vendore. Në rolin jo vetëm të politikanit, por edhe të historianit, a keni një koment për një nismë të tillë?

Kryeministri vazhdimisht po na befason me ndërhyrjet dhe direktivat e tij në fushën e shkencave albanologjike, pra në historiografi, në toponomistikë dhe mjaft shkenca të tjera, të cilat kërkojnë vërtetë debat dhe profesionalizëm. Ajo që më bën përshtypje është se z. Berisha u është rikthyer politikave të kaluarës komuniste, kur me porosi të Enver Hoxhës, një numri fshatrash dhe vendesh të Shqipërisë iu ndryshuan emrat, sepse ato ishin të papajtueshme me ideologjinë komuniste dhe me ateizmin e regjimit. Tani, propozimi i z. Berisha është një version i ri i kësaj politike të vjetër dhe kërkon tashmë jo vetëm të shkruajë historinë bashkëkohore, sipas koncepteve dhe shijes së tij, por kërkon ta shtrijë atë thellë edhe në mesjetën e hershme dhe të mesme, kur Shqipëria, si mjaft kombe dhe popuj të tjerë të rajonit, ka përjetuar invazione dhe pushtime të përkohshme, dhjetëra apo qindra vjeçare. Po t'i hyjmë kësaj historie, atëherë ne duhet të zhbëjmë jo vetëm një pjesë të mirë të toponimisë aktuale shqiptare, por duhet t'i vëmë kazmën edhe fjalorit të gjuhës shqipe, ku siç dihet, ka një numër të madh fjalësh me prejardhje nga gjuhët e tjera, qoftë edhe të atyre popujve dhe kombeve që kanë ardhur si pushtues në Shqipëri.

E shihni të rastësishme një deklaratë të tillë, apo mos kemi të bëjmë me një qëndrim të mirëllogaritur të Kryeministrit?
Kjo më duket se është një mënyrë tjetër për t'iu shmangur problemeve themelore që ka Shqipëria dhe veçanërisht vendi, përballë detyrimeve serioze që duhen përmbushur në procesin e integrimit të plotë të Shqipërisë në Bashkimin Europian, ku një nga pikat dhe standardet kryesore është dhe respektimi i diversitetit kulturor, etnik dhe gjuhësor dhe i trashëgimisë historike që shpreh këtë diversitet.

Sa e mundur është për t'u zbatuar?
Më duket se kjo është pothuajse krejt e pamundur, sepse në kujtesën popullore, emrat, qofshin të vendeve apo të objekteve të ndryshme, nuk mund të ndryshohen me dekret qeveritar apo të një institucioni tjetër shtetëror.

Po në raport me BE-në, ku ne duhet të integrohemi, por edhe me vendet fqinje, si mund të ndikonte?
Një deklaratë e tillë kam përshtypje se do të ngjallë reagime fqinje dhe miq, të cilët këtë do ta shikojnë si një përpjekje indirekte për të eliminuar një pjesë të mirë të traditës historike dhe integruese rajonale.

72 Komente

Ishalla behet!

Se me emra si Corrovode dhe Novosele nuk shtyhet fare

gjithe skrapari duhet me ndryshu emrat e veneve, bo me qen ashtu. e kam seriozisht. Nuk di a ka naj studim, por une them qe 3/4 e emrave ne SK jane me origjine sllave (bullgare?).

Po ashtu emrat e lumit te vlores ka shume fshatra me emra sllav...novosel drashovic mavrov vodic lepenic ramic gumenic..vetem fshati ime e ka emrin si e ka pasur andej nga u shperngulen ne kohe e renies se krujes smiley

dhe toponimet e vendeve jan te ter shqiptare katolik shenkoll shengjergj shenmertir gjonballa gjikbrati gjondeda smiley

Vlonjati, me kane bere pershtypje ato toponimet dhe mbiemrat e perdorura ne disa vend andej nga Vlora qe i permend dhe ti, si gjondeda, gjonballa, shenkolli etj. Aty dhe ne Lazarat kam pare mbiemra te tille jo-karakteristike per zonat e jugut. Di gje, ka ndonje shpjegim historik ky si fenomen qe lidhet me keto zona ne vecanti, apo eshte thjesht levizje e popullsise nga veriu ne jug te Shqiperise?

 

"JO KARAKTERISTIK".C'do te thuash me kete qe ne s'kemi qen te krishter por gjithe kohen kemi qen musliman???Gjithe zona e lumit te vlores i ka keto lloj emrash gjer sa del lart ne Kuc sidomos Shen GJergji eshte shume i perdorur.Nga historiku fshatit tim di qe kemi ardhur nga Kruja dhe emrin e fshatit e kemi mbartur me vete.(gjeje vete per cilin fshat behet fjal) smiley..Ne jemi kusherinjte e Arvanitasve qe iken pak me larg se ne duke shkuar ne tokat helene po ashtu nje dege me Himariotet,por qe tani nga feja jemi ber si te huaj me te dy keta sidomos me Arvanitasit.

C'do te thuash me kete qe ne s'kemi qen te krishter por gjithe kohen kemi qen musliman???

Jo, a derebardhe, nuk dua te them ate. Emra si Gjon, Dede, Gjike, jane me te perhapur nga zonat e Mirdites, jo nga jugu i Shqiperise. Megjithate rrofsh se pak a shume e shpjegon ate pyetjen qe te beja - ka qene levizje e popullsise nga veriu ne jug - kjo eshte cfare doje te thoje, apo jo?

Ishalla, do Z-ti edhe e bejme.

 

Ore une se marr vesh , ju lutem me shpjegoni, ky Paskal Milo, qe miqte me tallje quajne "historian"  ka shkare komplet apo ben sikur ka shkare?

Ky Milo te hidhet pak nga historia e greqis dhe te na shpjegoj si eshte ber nderrimi toponimeve dhe pastaj le te flas per diktature.Mos te futet ne nerrimin e emrave sllav ne greqi po vec te kaloj kufirin e te na shpjegoj pak emrat ne Cameri.Nje shembull eshte fshati Rraps qe greket e kan kthyer Anthusa apo Margellic qe eshte ber Margarit etj etj qe jan me qindra mos te them me mijra zvendesime qe u jan ber toponimeve ne greqi.Mendoj se ja vlen kjo nisem por me shume do te thoja qe nje gjobe te rend duhet te marrin keta te shtypit te shkruar  e te shikuar duke mos le jashte aspak klasen politike qe ne 10 fjal 7-8 i kan mish mash albitglish :@

www.youtube.com/watch

Nje mik me ka thene per nje fshat arvanitas e ka pasur emrin Rriqaj dmth rri-qaj.Ja kane vene nje emer komplet grek dhe te gjate qe sme kujtohet.

Ne thjesht po veme emrat iliro-arbnore qe kane pasur.Nuk po bejme gje tjeter.Nese e ben kete Berises i them BRAVO!

Ne thjesht po veme emrat iliro-arbnore qe kane pasur.

Solidar, ke gje dore ti ketu? Apo ene ti si Pal Vata qe thoshte: "Une dhe Enveri s'dime gjo, do kete bere Mehmeti nonji gje me koken e vet" smiley

 

Ne Attiki, me zonen e Mesogias, ku jane fshaterat arvanitase, eshte rasti me tregues: Fshatit "LOPESI" ju dha emri i nje toponimi antik. Emri i ri smileyEANIA (ΠΑΙΑΝΙ&Alphasmiley

Ne Shqiperi le te fillohet nga qytetet njiher El Bassan-i=>SKAMPA

po he mre sale, gjete prape i gur ta hudhesh ne lum qe te turren ta kapin...

vari lesht, regjistroi i here, robt sic duhet, kthjelloi mire adresat, vendbanimet. Konsolidoji nji here mire regjistrat e robve dhe territoreve. Pasanaj ndrroji emrat se osht kollaj.

Se ngelem tuj ndryshu njesite administrative sa here ju do trapi qeverive.

Harrohet fare impakti qe mund te kete tek te gjithe subjektet qe i referohen informacioneve te tilla. A osht bo hesapi pastaj se sa atlase, harta letre dhe digitale, libra, baza te dhenash, regjistra lesh e presh duhen ndryshy ?

Apo hajt mytja, se ujku mjegull do, ene del nai kismet per tender apo per te zhgrrap nai gjosend.

Prit, prit Mone, se sa gure e guraleca ka me hedh Sala ket here ne lume, prit se osht hala heret. Jo, po do fillojme prape qe nga dosjet e sigurimit, a duhet heq afresku i Muzeut, sa e ka pas numrin e kembes Skenderbeu, a do ngushtohen rruget qe ka zgjeru Rama, a ka qene Kadare disident apo persekutues, unaza a duhet me u be e drejte apo rrethore... e me rradhe, e me rradhe...

Dhe peshqit (jo vetem te ketij akuariumi te rreshkur, por edhe ata qe notojne ne ujrat qe ua turbullon peshkatari i rradhes), do sulen pas gurit, perseri e perseri per t'i dhene pergjigje 1001 e pyetjeve mbi historine e gurit.... Dhe Sala & Edi & Liri & Tosi  do mbreterojne te lumtur e te gezuar duke ndare placken qe iu grabitin peshqve me uje dhe pa uje...

...That's all folks!

n'fakt po m'bon me dyshu qe Sala lexon peshkun, se ka bo nai sondazh kush osht tema mo e nxhete dhe ka dale ajo me plaken e Akilit dhe emrat pellazge.

Ene, opaa i ka lind ideja Sales.

osht kopil i madh ai mer smiley

Ne fakt kesaj rradhe ka fillu ti hedh guret dyshe, edhe homot edhe emrat ne te njejten kohe. Po s'u hodhen "te mencurit" pas gurit te pare do hidhen pas te dytit me se s'ben. 

Jo per gje por duhet heq vemendja edhe nga problemi i vizave

fillojme nga kryeqyteti (kryekatundi), jo me tirane (teheran) por e therrasim me ndonje emer tjeter DEBILBURG

Mendova te te jap nje pergjigje, por pastaj u kujtova se vetrespekti tek disa shqiptarefoles si puna jote, esht dicka e panjoftur. Ndoshta ke te drejte per emrin e propozuar. Secili gjykon ne baze te asaj qe e rrethon.

 propozo nje emer me te bukur, shohim se cfare te rrethon ty...

Uii, do ndryshojne emrin e Dhermiut :o

Dhermi eshte emer pellazg mi zemer, nuk e ndrysho njeri. ca do ti qe ta quajne, lekures?

 Proto-pellazg bile. Vjen nga fjalet dhe+rremi se aty rremihej fillimisht rera qe perdorej si material ndertimi per shtepite e fshatit.

 

P.S. Mora vesh qe plazhit te Jalit do t'ia heqe emrin dhe t'ia vere Ujeza. Nuk e di se pse...

Si Pse ? Akoma nuk e ke thith ?

Po na detyron Banka Boterore mor zot, me ate "programin" e zhvillimit te biznesit atje. Ti duhet me e dit.

Po dhe Ujez, i bukur eshte, sepse aty akoma nuk ka shume uje. Mbase Ujza nga Tropoja do ndihmoje pak...

Dhermiut ndoshta jo, po Drimadhas shpresoj qe po, se une s'di Greqisht po ndoshta Drimadhas eshte thjesht Dhermi ne Greqisht?

para disa vitesh Franca nxorri nji ligj qe kufizonte radio-stacionet te transmetonin kenge te huaja brenda nji limiti - kjo per promovim te vlerave kombtare. Me ket un nuk du me thone qe duhet me transmetu turbo-folk nate e dite po ket ligj une e shof ne ket kuader pranej nuk shof naj gjo te keqe

ket ligj une e shof ne ket kuader pranej nuk shof naj gjo te keqe

Gjitheshetitso, nuk ka mer asigjo te keqe m'ligjt, ligjet te tilla te mira jane, por nuk ka burre qe i zbaton keto ligje mer shetitso. Puna osht qe kesi soj ligjesh jane rrjedhoje e politikave shumevjecare ne mbrojtje te vlerave gjuhesore e kulturore, por kur keta dine vetem me ia hyp e zdryp shqipes (lexo vetem nje fjalim te kryeministrit e masanej fjalosemi bashke ne per shqipen e kulluar qe perdor ai, per te mos vazhduar me tej)...), merre me mend se si do zbatohet ligji. Ene ti rri na krhaso ne me Francen (qe ene ajo nuk ka gjo m'vijet)... ehua...

Bie llafja, ai i Drimadhes, thote: "Dhermiu/Drimadhes nuk osht Allvani/Shqypni por Helladha", ti do ja kthesh : "Mir mer daj mir, por te lutem referoju me emrin ne shqip pasi keshtu na e dikton "implementimi" i ligjit!!"

Per mu kto or ti jane nje tufe batakcinjsh qe tallin  hallatet gjithe diten me popllin e shkrete, ja se cer jane....

dakort mer obelix po ma do mendja do bish dakort qe, pa u nxjerr ligji, asnji nuk ka te drejt me u anku se pse nuk jon mor masa.
Mund t'jete ashtu sic thu ti (qe e bojn se dun me tall hallatet me popllin) po mos harro se nji ligj i till ka qene n'fuqi qysh n'koh te merhumit. Shum emra fshatrash e lokalitetesh u ndryshun po e vecanta ishte se u vune emra si "Agim" e "Fitore". Nuk ka asnji gjo t'keqe nqse kthehen n'identetin e te pareve aty ku ka referenca historike a letrare a ku di un.

Nqse preket Helladha nga kjo, mu nuk m'plas shume hallati, ta kom llafin dhe besoj se as ty t'plas. Jena pak te vonum do thosha un, po me mire vone sesa kurre

Kjo duhej bere qe ne fillim te 90tes. Kemi emra shume te bukur shqiptar ose variantin shqip te atij emri.

Shqiptaret jane teper naiv qe vazhdojme mbajme emra te pushtuseve ose variantin si e thoshte pushtusi nje emer shqiptar.

Cdo vend ka te drejte ti vej emrat qe do qyteteve, fshatrave, vendeve etj ne territorin e tije (sido qe ta intepretojne ca po cdo vend ka te drejten e tije ).

 

Dakort tè ndryshohen emrat sllav tè vendbanimeve dhe tè zèvendèsohen me emra pellazgo-iliro-arbèror-shqiptar...por si ju bèhet robve qè jetojnè aty e quhen  RONALDO..KLINTON...BUSH...FRANC..apo ku e di unè...?????????

ka rob qe quhen edhe Sadam...ket e kom degju n'autobus para nja 10 vitesh kur e thirren njonin n'emer

E Saliu thjesh sa hedh fjale, e ua hedh pergjegjesine te tjereve, vete nuk mer asnje mase a hedh ndonje hap.

Fjalet thone anglezet jane gjeja me e lire.

Ta filloj me qeverine, ministrat, etj, te flasin gjuhen zyrtare shqipe, pa futur fjale te huaja sipas modes nga fryn.

E te bej nje ligj per kete e ndryshoj disa gjera ai i pari, pastaj ti kerkoj dhe te tjereve.

 

 

Nje nga historianet me te indoktrinuar te Shqiperise dhe me ca cene te tjera qe kane te bejne me fqinjet tane jugore, Paskal Milo, me pacipesi qe e ka vetem soji i tij del e quan diktature nje propozim qe vjen nga KM i vendit per riemertimin e vendeve dhe territoreve te caktuara me emrat e tyre te vjeter.

Mos valle do ti preken intersat greke nga nje riemertim i tille, i cili do te jete i bazuar dhe studijuar nga profesionistet e fushes?

Berisha nuk po ben asnje diktature pasi nuk po thote qe te heqim emrat e ketyre fshatrave apo qyteteve dhe ti zevendesojme ato me emertime ideollogjike, sic beri udheheqesi i Milos E. Hoxha, por me emrat e tyre te vjeter para nderrimit nga pushtuesit qe shkelen ne keto troje. Dhe e gjitha kjo do te behet nga profesionistet e fushes.

Imagjinoni cer hilariteti do pellcasi ne popull kur Tropojes t'ja nderrojne emrin ne TRI - FUSHAT!!!! smiley

Tropojani pasketaj do thrritet TRIFUSHARAK!!!!
 

I pershnes gjif trefusharaket me kangen:

Ah sevda, karasevda

gushene ere limua

Zure hafez e kadi

Popo te me kish lene mua!!! smiley

 

 

 

valbona do quhet fushemire? bajram curri do quhet "feste myslimane kryesore curri"? peshkopia do te quhet "prijes i nje kishe rrugedrejte?" velipoja - fushemadhe? saranda - dizeta? gjirokastra - fortesergjendta? tepelena - kodra e helenes? ndroqi - andronicus si do te behet? pogradeci - qyteze? kucova - zezona?

Per mendimin tim ky vendim eshte ndoshta me i miri qe ka mare ndonjehere Sula ne karrieren e tij politike(postkomuniste). Ka ardhur koha qe ta bejme edhe neve kete gje,bile jemi te vonuar ne krahasim me fqinjet tane te cilet e kane bere perpara 50 vjetesh.

Ps: toponimet=vendemertimet.smiley

bjeshkes si do i thone, meqe rrenjen e ka nga pascura - pastura latinisht? kullote me peme?

Bjeshke- pastura?

Shpjegoe kete se mua me duket shume e cuditshme. Ne lidhje me temen mendoj se disa toponime dhe duhen ndryshuar per vete faktin se nqs toponimet nuk paskan ndonje rendesi te madhe atehere perse te mos jene shqip? Mbaj mend qe nje thirje te tille e beri edhe presidenti para disa kohesh.

bjeshke ka te njejten rrenje IE me bosco. dhe sipas cabejt, e nje sere linguistesh, origjinen fjala shqip e ka tek latinishtja pascura - kullote (por jo kullote e kultivuar, kullote e eger si me thene).

Eshte e cuditshme se si ka disa fjale qe kur i degjoj me tingellojne shqip, dhe jam i bindur qe jan shqip, jo nda dija, eshte instikt.

Sol ben vaki ndoshta qe bosco te vij nga bjeshke ose qe fundja bjeshke dhe bosko te kene te njejten origjine nga nje gjuhe paraindoeuropiane dhe qe ne shqip u zhvillua ne bjeshke dhe ne latinisht ne bosco?

ps.Ajo qe me beri pershtypje ishte bjeshk -pasture, por flm per shpjegimin.

e mundshme eshte qe te dyja te vijne nga fjale te tjera, qe vijne nga fjale te tjera, qe ne fund fare kane te njejten rrenje. por duke qene se latinishtja eshte e dokumentuar me heret, dhe paraqet nje seri fjalesh te prejardhura nga kjo rrenje, shqipja mund ta kete marre nga latinishtja

Nuk e di, nuk marr vesh shume nga gjuhet, por pre-indoeuropean e kam degjuar si term , qe do te thote gjuha nga te cilat linden ato qe quhen gjuhet indoeuropiane.

gjuha e supozuar nga e cila mund te kene rrjedhur te gjitha paraardheset e gjuheve te sotme evropiane quhet Protoindoeuropiane.

Preindoeuropiane jane gjuhet europiane qe mendohet se ishin ketu para dyndjes se popujve indoeuropiane. E tille eshte gjuha baske, psh. Mendohet se dhe etruskja ka qene e tille. Keto gjuhe nuk kane lidhje te drejtperdrejta me gjuhet e pushtuesve te mevonshem indoeuropiane sic ishin keltet, latinet, greket, iliret, traket, gjermaniket, balto-sllavet etj

Dhe gjuhet qe ishin ne Europe para gjuheve indoeuropiane quhen pre-indoeuropean ne kuptimin qe ishin ketu para se te vinin gjuhet e reja, psh pellazgjishtja, basket, keltet, dhe finet.

 Ndoshta edhe shqipja dhe greqishtja nuk jane indoeuropiane.

 

nuk ka vend per ndoshta, pa diskutim qe shqipja dhe greqishtja jane indoeuropiane, tek linguistika ku tre dhe tre bejne gjashte.

Kjo po te jete shqipja e ardhur nga Ilirishtja apo sidoqofte?

nuk ka te beje nga vjen, percaktimi i familjes gjuhesore behet nga analiza e gjuhes se folur, pra te sotmes. Por patjeter qe edhe ilirishtja ka qene indoeuropiane, kulturat materiale deshmojne qe ne kohen kur supozohet te jete folur ilirishtja, ballkani perendimor qe pushtuar nga indoeuropianet ilire. Ilirishtja shume pak njihet, por mendimi qe ndahet me se shumti, dhe i cili me duket me i arsyeshem e me i pranueshem, eshte qe ilirishtja qe nje gjuhe indoeuropiane, prej se ciles (por jo vetem) rrjedh dhe shqipja.

Dy pyetje kam une.

 

1- Nqs shqipja nuk rrjedh nga ilirishtja ateher nga vjen shqipja? Dmth rajoni nuk njeh imigrim te nje populli me nje gjuhe te vecante, qofte shqipe, njihen vetem imigrimet sllave, pra duhet te jete pellazgjishte, dhe si rrjedhim jo indeoeuropiane, perndryshe nga erdhi ky popull qe flet shqip?

 

2- Si ka mundesi qe shumica e historineve mendojne se shqipja rrjedh nga ilirishtja kur shqipja klasifikohet si SATEM , dhe ilirishtja CENTUM ?

ketu do qe ta besh kete muhabet? Natyrisht qe historia njeh migrime popujsh edhe para sllaveve, ne zone jane dyndur edhe kelte, edhe gjermanike, edhe trake, edhe popuj italiote etj etj. dhe gjithsesi iliret nuk rrjedhin nga pellazget, ata kane ardhur ne nje kohe te percaktuar tashme ne zone duke iu mbivendosur kultures vendase, dhe kjo vertetohet nga prurjet e nje kulture te re materiale etj etj.

sa per gjuhet, po te them qe ilirishtja njihet shume pak, keshtu qe te thuash qe eshte centum eshte guess. po gjithsesi dhe per shqipen ka pikepamje te ndryshme ne klasifikimin centum-satem (qe nuk eshte klasifikim kaq binar sa c duket).

gjithsesi, kemi dale jashte interesit te diskutimit, si dhe jashte interesit tim te diskutimit ne nje forum te tille. ka forume specifike per linguiste ne internet.

Cfare eshte "indoeuropiane"? A ka mundesi te zgjerohesh pak ne kete?

Kur thua:  "patjeter qe edhe ilirishtja ka qene indoeuropiane, kulturat materiale deshmojne qe ne kohen kur supozohet te jete folur ilirishtja, ballkani perendimor qe pushtuar nga indoeuropianet ilire", ku bazohesh? Qysh qenka "patjeter", kur me poshte thua "Ilirishtja shume pak njihet"? Nje gje qe njihet shume pak, thjesh njihet shume pak, prej nga, ajo "patjeter" eshte shume shume pak patjeter, gati gati, hic fare.

"ballkani perendimor qe pushtuar nga indoeuropianet ilire"

Kur keshtu? sepse iliret jane vazhdimesi  natyrale e popullsise autoktone PREHISTORIKE te Ballkanit. E nese flasim per prehistori, dmth vetem nje gje, qe nuk ka asnje doreshkrim, dhe nuk mund te bazohesh gjekundi per te bere ndonje deklarate, apo qofte dhe anekdote.

PS:

dikush nga adminet tane te zgjuar kam pershtypjen se me ka fshire nje koment fare te shkurter me te njejten pyetje brenda, dhe nje etikete mjaft te merituar per nje studiues qe jo rralle ka thene budallalleqe me tonelata, - Cabej, sipas te cilit, shqipja rezulton gjuhe bastarde, inegzistente, ku dhe fjalet me baze, ato me te thjeshtat fare, vijne nga gjuhera qe jane te pakten 5-6 mije vjet me te reja se shqipja.

 

Por meqe dikush nuk ka bagazh te mjaftueshem per te kundershtuar, ja fut thjeshte fare dhe fshin komentet.

Toponime, Diktature, angazhohet, aktivitete, private, tabela, reklama, shefi, linje, toponimeve, deklarata, imponuar, debati, propozimi, veton, deklaroje, institucione, private, evidentimin, propozimet, respektin, investojne, tabelat, inkurajoj, toponimet, konkrete, memories, toponimet, memorjen, studimi, tenton, politik, kontribuojne, studiuesit, komunitetet, propozim, realitet, propozuar, komuniteti, intervista, konsideron, propozimin, diktature, toponimet, diktature, profesor, deklaruar, politikanit, koment, direktivat, shkencave, albanologjike, toponomistike, shkenca, debat, profesionalizem, politikave, komuniste, ideologjine, komuniste, ateizmin, regjimit, propozimi, version, politike, koncepteve, rajonit, invazione, toponimise, aktuale, deklarate, problemeve, serioze, procesin, integrimit, standartet, respektimi, diversitetit, kulturor, etnik, diversitet, objekteve, dekret, institucioni, raport, integrohemi, deklarate, indirekte, eleminuar, tradites, integruese, rajonale.

Keto jane fjalet qe nuk jane shqip. 90% e tyre kane dale nga goja e ketij profesori qe ben si kompetent ne kete fushe...

Milo, ik e meso shqip njehere pastaj do kesh te drejte morale te flasesh pro apo kunder ketyre ceshtjeve. Te drejte apo jo Berisha, ty nuk te takon te flasesh. Nese do flisje shqip, atehere po. Por, me duket se Berisha nuk paska kerkuar fare ndihmen tende per kete gje, madje, me te drejte paska vepruar... Berisha ka kerkuar ekspertet ne kete fushe qe te marrin pjese, dhe me sa shoh, ti qenke ekspert vetem per te dhjere gjuhen shqipe.

 

purifikimi gjuhesor ne rast se behet nga politika apo nga amatoret, rezulton ne budallallik.

Mbaj mend qe nje thirje te tille e beri edhe presidenti para disa kohesh.

Po, dhe vej bast qe shume nga keta qe po e shajne Sulen sot ose qe do e shajne neser, e kan lavderu Bamirin per po te njetin propozim. Germo te peshku dhe jam gati te ve doren ne zjarr per kete.

Po pse mer milet, nuk e pranoni dot qe dhe Sula mund te beje nanji gjo te hajrit nanji here neper te.

Bravo i qofte, SHQIP gjithanej duhet.

Pershendes iniciativen, por me pare duhen gjetur se kush jane toponime te huaja dhe kush jo...

Me duket sikur na dalin ca si shume.

Psh.

Saranda do behet Dyzeta

Brat (Vlore) do behet Vlla ( ose byrazer)

Vodica do behet Ujori

Novosela do behet FshatiRi

Dukat-i do behet Lek-u

Vunoi do behet Mali

Podgorica do behet Nengorice

Ju ftoj te vazhdoni...

 

po jo mer plak se nuk do bojm perkthime. Saranda do ndryshohet po qe se do e kerkoje bashkia e sarandes dhe nuk eshte e thene t'e perkthet dyzeta po nuk ta qujn Finiq i Ri. Tropoja s'eshte e thene te perkthet tre fushat, po mund te quhet Berishe  smiley    smiley       

  

 

ene podgorica vjen nga podgor, me prapashtecen ica.

podgor osht nen-mal

podgorica eshte nen=malthi smiley   

 

Kot sa per muhabet kjo. LEqe c'pune kemi ne me ndryshu emrin e Podgorices?

Vendemerimet dhe vendendodhiet ne shqiperi jane perdorur sipas mides dhe oreksit te semur te c'do kryetari te komunave, bashkive e tje, per interesa gjithmon "fitimi" personale, kjo ka ardhur ne saj te mos kerkeses se llogaris prej eproreve te tyre. Dhe si rezultat kemi kete gjendie mjerane te sotme, ku nuk ka mbeteur
asgje qe te kujtoje qe, ne keto 28-te mije kilometer katrore te truallit shqiptare, zore se gjen dicka qe te kujtoje se; po, jemi ne token "pellazgjike" e Illireve, te Arbit e te shqipes ku me te vertet ka mbetur dicka prej hijes dhe eshtrave te tyre!  
Le te shpresojme se do te i zbatohet si ligje dhe se do te ndihmoje ne kthjellim e disa mendieve te semura te cilat akoma dhe sote vazhdojen te perdoren si masha ne duarte  e dikujte tjeter!
Ndersa sa per z.Milo, duhet te jete me shume i kujdeshem ne raste te tilla, sepse nuk e ka emeruar dikush ne krye qe te ndaj shapin nga sheqeri sipas mides se tije. smiley

Diktature???!!!

Shqiperia eshte e mbushur me emra te huaj! S'do ishte keq (mqs. jemi shqiptare) qe keto emra te zevendesoheshin me emra... shqiptare.

Jo per gje... por thjesht per te rregulluar (si kofini pas te vjelave) pasivitetin tone historik.

Ca dreq vendi eshte ky...?! Te pushtuarit, perdorin emrat e pushtuesve... edhe kur keta ikin!

Sindroma e Stokolmit?!

Rrjedhoje e analfabetizmit dhe injorances???!!!

Sido qe te jete! Ka ardhur koha qe te rregullohet!

 

Po filloj te besoj se Berisha nuk eshte edhe aq budalla!

une kam lexuar se saranda deri para se te behej qyetet, cka eshte shume e afert ne kohe, dmth as 100 vjet quhej skele, dhe ne maje te kodres ishte manastiri i 40 shenjtoreve. kshu qe per mu eshte absurde se si Zogu a para zogut kush, a enveri kane ba te quhet dhe kane pranu te vazhdohet te quhet saranda e jo dyzet shenjtore apo skele. sa u takon toponimeve sllave eshte shume e cuditshme. une jetoj ne torovice. e kam thane edh enjehere dhe gjeja qe me habit eshte se torovica eshte katund i formum ne kohe te vonshme shume, 1970 e me vone dhe mban emer sllav. pse kjo?

po besoj se emrat tone te hujezuar vijne si efekt qe ne na ka ardhe turp me thane qe jemi shqiptare. na ka ardhe ma mire me i vu emrin Hera goces se sa era. se duket ma interesant. ma mire novosele se katund i ri. ma mire zapod se kembemal. sa te trashe duken keto emrat shqip. une bilez cuditem.

kanjihere mendoj se kjo gjuha shqipe do te jete noj eksperiment i turqve, ose nokujt tjeter qe na ka pru ketu nji miks rracash, per te na ba me rujt kufinin, dhe me pa se ca bahet. eksperiment vlla. na ka rrase ne keto malet e na ka rrethu me qyetete te fortifikume si shkupi e prizreni. e kush ka munde me ca malin e me ike ka ba namin e zi. asht bo mret kudo ku ka shku. ose lyps.

po ktu na s'kemi as rrace as gjuhe. me duket fisnike perpjekja e solit ketu e ndokujt tjeter jashte peshkut qe te na binde se na nuk kemi egzistu. asihere. jena miks rracash e popujsh e amalgame emrash pa lidhje. dardani e kemi qef se ngjan me dardhe, po a ka si i vehet emri katundit e kombit dardhe. ka lezet. latin. me germa e me krejta. pirust ngjan me prush e na oburra, prushi se minatore jane kto robt, u duhej prushi. po jo mer yahoo, si qenka kshu. kane dale shenjtore nga kjo toke, po na s'kena lidhje me kto shenjtore. e s'kena pse u veme emrat shenjtoresh katuneve . kane dale mbreter knej. po jo mer. kane kane te huj. se na s'kena si me kane. ku ka nji prove qe me tregon se latinet jane italiane, greket helen, e shqiptaret pellazge. asnji. te gjitha jane hamendesime. tash, milan ka ble kakane e patone duhet me fitu kampionatin. e ka edhe nje pirla aty, po pirla nuk quhet se asht milanez. dhe ka emrin e cuditshem. duhet me shku te gjenja civile me e ndrru.

Cfare jane keto budallaleqe!

Nuk do te behet perkethimi i emrave qe mesa shoh shume komentues kujtojne.Do te behet vendosja e emrave iliro-arbnore qe kane pasur keto vende.

Pogradeci-Enkejlana

Elbasani-Skampa

etj etj.

Keshtu e kane pasur emrin historikisht deri sa na pushtoi perandoria Bullgare nga e cila kemi peshqesh edhe emrat.Para se te vinin bullgaret ne shekullin 10-11 ne kishim emrat tane si ato qe permenda me lart.Kjo eshte nisma e qeverise dhe jo perkethimi mekanik i emrave.

Sol.

Problemi eshte se ku t'i gjejme ato emra para shekullit te 10 - te,  kur dihet qe i pari dokument i shkruar ne shqip daton me shume se 400 vjet me vone ?

Apo t'ja fusim me hamendje...

Jo more Bubi.

Ato jane te shenuara ne ivantarin e pronave te princeve shqiptare.Psh per Korcen dihet qe eshte ne kete iventar si fshat(ashtu ishte ne vitet 1200) i zoterimit te Andrea Muzakes.Te gjitha jane te shenuara,mos kij merak.Shumica jane te shenuara me emrat qe kane pasur dhe jo me te huazuarat.Po per te gjetur emrat qe kane pasur do vetem disa dite pune,e perseris disa dite, maksimumi 1 muaj.

 

Po keshtu edhe ne hartat e vjatra dihet se Elbasani eshte Skampa(Elbasan ju vu nga turqit) dhe Pogradeci ishte Enkejlana,Prishtina-Ulpiana,Prizreni-Theranda per Vloren-Aulona apo Amantia sipas kohes etj etj.Mos kij merak se jane te gjitha.Vetem pak pune do dhe kjo eshte gjeja me e lehte per tu bere.

Urime qeverise nese e realizon kete gje qe duhej bere qe ne 1912!

Solidarnoc... shume mire e ke shkruar. Do shtoja per Korcen qe dikur, emri i pare i saj ka qene Peshkepi - pese-shtepi. 

Megjithate, nacionalist apo jo, une ndihem asnjanes ne kete ceshtje.

Emertimet e huaja tregojne thjesht qe Shqiperia eshte pushtuar prej tyre. Nderrimi i emrit nuk zhben historine. Ndoshta ata qe kerkojne kete gje, ketu e kane mendjen. E per keta njerez, Ahmet Zogu eshte krijuesi i Shqiperise moderne, statisti i madh dhe gjenial, qe mbeshtetej nga tribuni Abaz Kupi...

Nuk mund te flasesh per histori, e as per ceshtje te interesit kombetar kur je republike parlamentare dhe i thua pretendentit te nje froni inegzistent "lartmadhnia juaj, mbreti i Shqiperise". Keshtu sfidon shtetin, voten qe te kane dhene bagetia (ose qe e ke vjedhur po e paske vjedhur gabim) dhe vete pozicionin tend si kryeminister.

Eshte e vertete ajo qe thua ti, duhej te ishte bere edhe para 1912, ne fakt; dhe neve do na vinte shume e natyrshme t'i therrisnim Elbasanit Skampa apo Beratit Antipatrea (etj). Puna eshte se njehere u dashka bere.

Problemi im qendron te kjo: origjinal apo i huazuar, emertimi i nje qyteti nuk ka fare rendesi kur ne ate qytet shqipja flitet e bastarduar ne kulm. Ne cfare qyteti duhet te jetoje Paskal Miloja? Me ate lloj shqipeje, eshte turp t'u vesh emra shqip vendbanimeve shqiptare. Keshtu dalim te ardhur ne kete vend, jabanxhinj ne vendin tone. Me mire them te mos ngacmohet kjo ceshtje, se polemika nuk eshte thjesht e madhe, por nje beteje me humbje te sigurte.

Eshte e rendesise jetike qe te riformohet gjuha shqipe, qe te vertetohet qarte se ne keto troje banojne shqiptare, e jo nje race dobice qe nuk di te flase gjuhen e vendit prej te cilit pretendon te jete.

Prizreni-Theranda

K'to tjerat nuk i di, po Prizreni nuk o' pas qujt kurre Theranda!
 

Theranda eshte Rahoveci!!

Theranda = Suhareka.

para disa vitesh Franca nxorri nji ligj qe kufizonte radio-stacionet te transmetonin kenge te huaja brenda nji limiti.... Ky me keto tru qeka i Korrikut te 64 . Atehere si do zot Plenumi nxorri vendime shume te rendesishme qe "kufizonin" melodite dhe kenget e huaja per shkak te nxitjes dhe promovimit te kengeve shqiptare smiley . Ishte situata e prishjes me Ruset ...

Mbase shembulli i ish diktatures Ju fton te kuptoni e diferenconi se nuk mund te kete veprimtari te tilla prej DEBILESH si qendrimet e kryedebilit . Mundet te shprehesh me me delikatese ne prag te "aleances per integrim " smiley si psh :" Per heqjen e emrave te turpshem ose te pasakte ne emertimin e qendrave te banuara" ose edhe "nderhyrje per shkak te ndryshimeve rrenjesore ...etj etj " Por ky mafmur me te gjithe burizanete mamfurizmit cdo gje e ben per ZHURME . Ta kaloj edhe kesaj radhe situaten zgjedhore me metoda Mashtruese e Turbullimi te inteligjences per te mos i kerkuar llogari per VJEDHJET e VOTAVE dhe shtremberimin e Procesit Zgjedhor. 

 

Kenge Arvanitase e degjuar me veshet e mi ne nje moment sinqeriteti me kete ane te oqeanit!

Mbajtur shenim nja dy ore me pas! Rakia ka bo' t'veten k'shu qe hajt mo! smiley

 

Ardhne dhe mandatat e tua

dhe vate dhe kismeti yt

vajte dhe u blekse

me haxhileret

dhe ta hengren prokopine papaleret

O ku te vesh, gjene do hashe

po ku esh' papuli qe gunen ja dhashe

Edhe hankon kot e shave

se vete i shkove pas belave!

 

Vini re se sa fjale turke ka!

Keta arvanitasit jane njerezit me te frustruar!

Pse?

Sepse kane mohuar historine e tyre, te kaluaren e tyre!!! 

Te kaluaren!! smiley Hehehehehe! Ah mer latin ku e nxjerr kaptinen! smiley

Te mos behemi edhe ne palaco! 

Te mos e mohojme historine tone! Qofte ajo me tyrq, bullgare, serecene, kelte apo dreq e i bir! smiley

Nga Mrroklla, uif lov, tu oll the 'benians!

Buon Kismet per Fundjaven! smiley

 

 

Ato jane te shenuara ne ivantarin e pronave te princeve shqiptare.Psh per Korcen dihet qe eshte ne kete iventar si fshat(ashtu ishte ne vitet 1200) i zoterimit te Andrea Muzakes.Te gjitha jane te shenuara,mos kij merak.Shumica jane te shenuara me emrat qe kane pasur dhe jo me te huazuarat.Po per te gjetur emrat qe kane pasur do vetem disa dite pune,e perseris disa dite, maksimumi 1 muaj

O Sol , po ti do me fol drejt apo ja fut kot... smiley

Ne s'po gjejme dot inventaret e 1945-ses ti na thua prralla per inventare imagjinare te vitit 1100 - 1200.

Meqe i njifke , mund te me thuash :

Ne vitin 1200 sa banore, sa fshatra dhe sa qytete ka pas Shqiperia ?

Ku jane te shkrojtura keto gjera qe ti dime te gjithe, se jam dhe ne merak smiley

Mund te me drejtosh pak ?

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Municipalit...

 

Ketu eshte lista e bashkive dhe komunave te Shqiperise. DO te shikoni se shumica e emertesave te tyre (perfshi Tiranen e cila sigurisht nuk vjen nga shpjegimi idiotesk "të ranat&quotsmiley duhen ndryshuar. Se paku sipas pikepamjes se kryeministrit. Vetem do jete interesant te shohim si do ia japin zgjidhjen per shembull emrit "Tropojë" qe vjen nga sllavishtja Tropolje.

Mire do ishte qe i çakelldisuri Berisha, te nxirrte me pare udherese per pastrimin e gjuhes Shqipe, duke filluar nga vetja (si dhe shembujt qe dhane te tjeret me siper). Dhe per kete s'e kam fjalen per fjalet qe jane nderkombetare (biciklete = dyrrotak) po per fjalet qe njerezit "kull" ne Shqiperi i perdorin keto 15 vitet e fundit (si puna e asaj performances). France e pati nxjerre nje ligje te tille, ne mos gaboj, nja 20 vjet me pare a dicka e tille.

Ideja e emrit te kompanive ne Shqipe s'eshte dhe aq e keqe, se ne Shqiperi vec emra te huaj sheh neper bare e restorante.

Gjembo, ne fakt tingellon pak si qesharake nese ne gjuhen e perditshme futen ca fjale qe thjesht perkthehen dhe shqiperohen... Por, te siguroj qe nuk do t'u duken qesharake femijeve tane, ose brezit qe do te vije.

Ne jemi mesuar me fjalen "nendetese", dhe nuk i themi dot ndryshe, sepse do na dukej idjotesi. Sa shqip eshte nendetese? 1 miljon %. Po ta marresh e te fillosh te ndjekesh te njejten ide me shume fjale te tjera qe ne vend te shqipes ne i perdorim te huaja, fillojne e tingellojne qesharake. Por ndoshta qesharake ka tingelluar dhe "nendetesja" kur u shpiken si ene dhe kur u futen ne perdorim te perditshem gjuhesor.

Mendoj qe nuk eshte e pamundur te riformohet shqipja, mendoj qe nuk eshte e pamundur qe per te gjitha fjalet e huaja te gjenden fjalet perkatese shqipe dhe te futen ne perdorim te perditshem. E vetmja pengese eshte mungesa apo numri i vogel i njerezve (shqiptareve) qe jane te gatshem te marrin pjese ne ringjalljen e shqipes.

PS: jam gjithashtu i mendimit qe shume fjale "greke" apo "latine" te mbahen, sepse mendon apo jo Cabej me shoke, shume mire mund te jene shqip te pastra dhe eshte me e mundur qe ata t'i kene huazuar nga ne, sesa ne nga ata.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).