Asnjë fitues

Dikur një i dehur rëndë hyri në një shfaqje teatri. Ishte komedi, apo dramë, këtë nuk e di askush, por gjatë shfaqjes i dehuri nisi të besojë se shfaqja ishte jeta e vërtetë. Harroi ku ishte, kush ishte - derisa shfaqja mbaroi. Kur perdja u ul, të dehurin e zuri një tmerr i vërtetë, iu duk sikur jeta mbaroi. Ulëriste me sa kishte në kokë, i zhgënjyer nga kotësia e realitetit të sallës pas shfaqjes. E lodhur si nga një kollë e keqe, skena politike shqiptare përmbyset e rrotullohet rreth vetes vazhdimisht, e kundra çdo ligji të gravitetit moral, askush nuk rrëzohet. Të ndjekësh zhvillimet politike të këtyre ditëve është sikur të ndjekësh një shfaqje teatri kur je tapë. Qytetarët shqiptarë kanë një muaj që dergjen të dehur në sallën e teatrit politik. Dhe 28 Qershori është "ulja e perdes". Tani shfaqja mbaron.  Fillon tmerri.

Fushata elektorale e 2009 u ravijëzua si spektakël ku mungonin vetëm ca kuaj pony dhe do të mund të quhej cirk. Miting megalloman pas mitingu megalloman, publiku u gjend i vendosur para imazheve televizivë të prodhuar nga politika, përpara sondazheve dhe atyre debateve në televizon që i ngjanin ndonjëherë luftës me pështymë, në mes të studiove televizive më të nderuara. Disa thonë që ishte fushatë më etike dhe më e zbutur se të tjerat. Mua nuk më duket se kjo fushatë që kaloi ka shumë për të lavdëruar nëse ke në mend interesin e publikut për tu informuar lirisht dhe plotësisht për alternativat qe i ofrohen. Fushata ishte një trukim realiteti që kushtoi miliona euro.

Në shumë aspekte fushata elektorale ishte një sulm i dhunshëm psikologjik për ta nxjerrë njeriun e zakonshëm nga realiteti i vet normal dhe për ta bërë të ndihet pjesë e gjërave që nuk ekzistojnë vërtet. Gjëra si “Shqipëria europiane” u panë se janë vetëm mirazhe nga mënyra si u numëruan këto vota. Ato duket se po ndahen si plaçka e grabitur ndahet mes kusarëve, duke dëmtuar jo vetëm imazhin e jashtëm të Shqipërisë por edhe respektin që shqiptarët kanë për veten. Dhe pasi shfaqja mbyllet me aktin e fundit, ditën e votimit, që kësaj rradhe shkoi për mrekulli, njeriu kupton për veten se është cinik aq sa naiv, naiv aq sa i mençur, i mençur aq sa budalla. Kupton se edhe të tjerët janë po aq cinikë, naivë, të mençur dhe budallenj sa ai. Dhe shumatorja e këtyre është një rezultat që i përmban brenda të gjitha këto. Vullneti i shqiptarëve për katër vitet e ardhshme, është aq i dyzuar dhe i pavendosur sa të lejojë të gjithë të tentojnë fitoren me vota të blera, por është edhe i qartë kur pohon me shifra se “Nuk ka asnjë fitues”.

Megjithë të ligat, duhet pranuar se në fushatë u përballën dy alternativa që arritën ta zgjonin interesin e njerëzve. Kishte boll kontrast midis ofertave (megjithë ngjashmërit&eumlsmiley sa të arrinin të tërhiqnin vëmendjen e shumëkujt. Edi Rama arriti ta paraqesë 28 Qershorin si shansin për të mbyllur tranzicionin. E sinqertë apo jo, oferta e tij për një politikë të re ishte reale, e disponueshme për kë dëshironte ta provonte dhe arriti të marrë mbështetjen e 40% të elektoratit. Misioni i Ramës për të transformuar Partinë Socialiste edhe pse ka mbetur i pafinalizuar, në mënyrë emotive po etiketohet si i dështuar. Edhe pse në fakt Partia Socialiste arriti një rezultat shumë më të mirë se në 2005 duke siguruar 66 mandate nga 35 që kishte, Rama është tani në shënjestrën e çdo inati, të ri apo të vjetër, dhe nuk janë të paktë ata që kanë nisur ta linçojnë në fillim mediatikisht, mandej ndoshta edhe politikisht. Por rezultati i zgjedhjeve, megjithëse nuk i jep fitoren Ramës, tregon se gjatë kohës në krye të PS ky ka mundur të mbajë të pacënuar mbështetjen e bazës socialiste e cila po lëkundet vetëm tani që mandatet nuk mjaftojnë, një kohë që, aspak rastësisht, përkon me riaktivizimin e atyre njerëzve që Rama tentoi të zhdukë nga skena politike shqiptare.

Mandatet nuk i mjaftojnë as Sali Berishës i cili nuk arriti të përsërisë “lavdinë elektorale të 1992”, e megjithkëtë lideri i Partisë Demokratike tregoi se ka akoma jetë politike, dhe se di t’i bëjë më mirë mbledhjet aritmetike. Të gjithë duhet të pranojnë se megjithëse Sali Berisha është ikona e tranzicionit shqiptar, ai për 40% tjetër të elektroatit mbetet udhëheqësi i preferuar, simbol i antikomunizmit, Shqipërisë ne NATO e të tjerave si këto. Nuk ka të pakënaqur nga Berisha siç ka në të majtën të pakënaqur nga Rama. Pritshmëritë janë të tilla. Megjithëse praktikisht Berisha nuk arriti të sigurojë mbështetjen e shumicës së shqiptarëve ai ka padiskutim mbështetjen e shumicës dërrmuesë të elektroatit të djathtë. Pozitat e tij në Partinë Demokratike, edhe pas kësaj thuajse-fitore janë plotësisht të qëndrueshme. Ai është konfirmuar edhe njëherë lideri absolut i elektoratit djathtas.

LSI në anën tjetër arriti të sigurojë 4 mandate që me kursin e sotëm në bursën politike janë sa 40 mandatet që premtonte Ilir Meta disa ditë para zgjedhjeve. LSI është në pozita të vendosë nëse ata që para 28 Qershorit thonin se “Vota për LSI është votë për Berishën” kishin të drejtë apo mashtronin për të lënduar politikisht Lëvizjen Socialiste për Integrim. Dilema e LSI është ekzistenciale. Ka shumë njerëz brenda kësaj force që janë lodhur dhe varfëruar së qëndruari në opozitë, por ardhja në pushtet me Berishën kërkon një fabul shumë të fortë, të tillë që të mund të zëvendësojë fabulën e ekzistencës së deritanishme të LSI. Disa nga arsyet e papërmendura që e bënin Ramën rezistent ndaj një aleance me LSI tani mund të bëhen më evidente.

Tashmë perdja është ulur. Shfaqja ka mbaruar. Vullneti i popullit do të ndahet me thela si byreku. Sisa e ëmbël e pushtetit i ndjell deri në pozat më vulgare politikanët që kanë arritur të marrin kaq e aq vota. Ka një të mirë të madhe ky rezultat i mbetur pezull; na lejon të shohim prapaskenat. Tani, mund të dëshmojmë edhe një herë ne që ndoshta na gënjen mendja,  sesi Demokracia shqiptare nuk është ajo e shesheve publike por e dhomave të mbyllra, nuk është e forumeve por e tavolinave, nuk është e votuesve por e numëruesve. Dhe ky është "Tmerri". Nëse na ka ende njerëz që besojnë se politika mund të vihet në shërbim të qytetarit, ata po qeshin me veten tani që duket edhe qorrazi se e gjitha është një lojë për pushtet. Është një lojë interesash dhe nuk janë interesa abiciozë por interesa grykësie. Tani, pasi ne votuam, majtas apo djathtas, me ato shpresat dhe paragjykimet tona, kuptojmë se megjithëse vendosëm të mos nxjerrim asnjë fitues, ata fitojnë gjithësesi, dhe ne sërish humbim.

122 Komente

Fitues ka, eshte kualicioni i dhjathte: s`paten ç`te bejne as Harasani me karrige e jo me Edi me penel!

Vertet, shkrim ok po vetem titulli nuk eshte shume korrekt, ndoshta pak pompoz. Na pelqen apo s'na pelqen, ka nje fitues e nje humbes. E thone numrat. Gje tjeter pastaj rezultati i thelle apo i ngushte, po nje fitues e kemi.

Ore po keta komunistet nuk shkulen kollaj , cdo humbje , e paraqesin si fitore .

Titulli eshte subjektiv patjeter. Por nuk do thoja "pompoz", s'ka asgje per tu fryre. Ne cilindo variant te perfundojne pazaret e mandateve, do te jete nje qeveri qe nuk ka mbeshtetjen e shumices.

Asnjera parti nuk arriti 41%.

Asnjeri koalicion nuk arriti 50%.

Vitet e fundit, ne mos gaboj, gati ne gjithe Evropen hiq koalicionin gjerman, natyrisht, rralle apo kurre ndonje koalicion ka pasur mbi 50%. Vetem Chavez e Fidel mund te arrijne e te kalojne nje % te tille.

Vetem Chavez e Fidel mund te arrijne e te kalojne nje % te tille.

Ver ne hesap Barack Obamen dhe zgjedhjet e fundit ne ShBA. Fitoret e thella tregojne se demokracia eshte energjike, frymezon, organizon. Koalicionet e medha behen per te shmangur krizat qe edhe kur shmangen me koalicione te gjera, nuk do te thote se nuk jane aty.

Ufff, me keto krahasime... Domosdo, Obama ishte modeli i Rames smiley

Vecse kjo qe thua per rastin e zgjedhjeve presidenciale ne Amerike nuk eshte fare relevante. Ne Amerike ishin vetem dy kandidate McCain dhe Obama (perqindjet e Naderit qene te paperfillshme), keshtu qe njeri do te fitonte mbi 50% pa tjeter. Ne Shqiperi s'ishte ashtu. Sic edhe treguan zgjedhjet partite e vogla (pervec atyre dy te medhave) rezultuan te jene vendimtare ne percaktimin e fitimtarit.

 

Salaj nuk eshte e nevojshme te thuhet "Tmerr"( se si me duket kjo shprehja e huazuar nga Cani ne emisionin qe aq shpesh po dukej).  Dje kerkonin dicka te ballancuar ja dhe ku jemi ne Italine para 30 vjetesh, por me nje ndryshim. Mafja na ka kapur mire, shitja e deputeteve ka filluar me Dushk e po vazhdon me gjethe plepi por me nje ndryshim qe ka me teper grykesi sepse vrapojne per pasuerim pasi nuk ka borgjezi ose shtresa intelektualesh te konsoliduara.

Tani vete e ndertuan qe te ishin dy te forte por nuk llogariten qe te ishin aq te perafert. 

Per moshen e Salajt nuk ka vend kjo fjale. Merret pak me sportivitet dhe jeta eshte perpara.

Kush nxiton ne politike, ne rastin e nje situate jo revolucionare, ka nevoje per kohe, eksperience, dhe durim. Tani edhe te ndryshosh, edhe te eliminosh, edhe te marresh matematiciene Gjinusher dhe Islame, e pastaj te mbash gjenerale nga Tepelena per rremuja, me duket sikur jane pak anarkike ose jo politike.

Bledni shkrim interesant. Ti po shkruan dicka, edhe nga kendveshtrimi moral. Po kritikon ne menyren tende qe e ke edhe origjinale. Por gjithmone  ( si te gjith Ps ) nuk e arsyeton mire situaten e LSI.

Duhet theksuar, qe LSi ka me shume moral te shkoj me Berishen sesa ti lutet Rames. Qe e ka sabotuar aq shume sa ska ku te shkoi.Aq medioker ishte ky sulm, sa ne te gjitha mediat e telekomanduara. Kerkesa pare ishte qe te mos thirren asnje i LSI,se perndryshe ato te Ps nuk vijne? e kupton? ca mediokriteti.

Edhe prandaj duhet te shikojme ne kete kendveshtrim rezultatin. 70-66 , edhe meqe Matematike nuk eshte opinion, mendoj qe Rama edhe PS ka humbur. Tani i takon forces se PD te shikoj per aleate. Ato edhe mund te dalin nga rradhet e Ps, kesaj nuk i dihet. Por nje fitues ka. Edhe kjo eshte PD. Eshte shume e veshtire te arrish 50% e gjith elektoratit mo Blendi.ashtu sic thone edhe faktet ne gjith europen.

Mund ta shikojm me mire, si nje gare kete punene e zgjedhjeve. Nje gare vrapimi, PD e 1, Ps , 2, LSI, 3.

 

Ok me te vertet qe nuk ka ndonje thyerje rekordi, por nje fitues ka edhe kjo eshte PD.

Disa nga arsyet e papërmendura që e bënin Ramën rezistent ndaj një aleance me LSI tani mund të bëhen më evidente.

Po pate nge, do ma shtjellosh/shpejgosh pak kete plako?

Me mire me nje gote vere. Po gjithesesi shiko lajmet ne ditet qe vijne. Meta eshte ne presion shume te forte. Ai s'do por do partia.

Po degjon gjera te tipit; Ilir, kemi njerezit pa pune. Na duhen dy ministri dhe kryetari i kuvendit minimumi.

po Rama pse ishte rezistent ndaj aleances?

Nejse, mo mire me vere, mire e ke smiley  

Perse me duket se me keto shkrime po mundoheni ti mbushni mendjen vetes se Berisha nuk ka fituar..  kaq mire ndihemi me mosfitimin e tij... nderkohe qe Kushtetuta e  Shqiperise e  modifikuar sipas orekseve  putineske te te dy kraheve thote bardh mbi zi se koalicioni me nr me te madh te mandateve eshte fituesi.. personalisht te gjitha keto mesazhet mosfituese me duken shprehje depresioni te madh qe ka pllakosur  te majtet .. dhe qe vete mediat po bejne nje pune sh negative ne indoktrinimin e krizes politike !

Tani fitoi apo jo ? Shoh titull kontradiktor me konkluzionin  dizenjator te tekstit  sado  moralistik te jete ky titull.

 

 

 LSi ka me shume moral te shkoj me Berishen sesa ti lutet Rames

veri more xham syzeve.

rama do ti lutet metes qe ky i fundit te behet kryeminister.

--behu more kryeminister! amon bohu kryeminister!

--jo sdu se m'ka thon alternativa qe sala eshte burre i mire e do me jape ndonje kocke edhe mua!

(zera nga lsi) -- o, ilir, po behu kryeminister or burre se shteruam fare

Po si te behet , edhe sikur a i gjatovian ti lutet ? se sikur nuk i plotesojne 71 vende ne parlament .

Fituesi eshte banda Sali-Fatos-Meta. Letrat jane ne Tavoline. Ç'rendesi ka se ke voton populli!

E drejte. Ja nje socialist qe flet pa militantizem, por me objektivitet.

 

Rama ishte kunder te gjitheve. Nuk fitoi.( pike )

O Blend, kur konkurojne tre ose me shume "veta" fitorja nuk eshte e thene te jete me mbi 50%. Prandaj shembulli i Obama nuk qendron. Une ndaj mendimin e des per titullin se edhe nqs ti nuk do te pajtohesh me pazaret post-elektorale (me te drejte te plote dhe llogjike) nuk ke si mos pajtohesh me numrat.

70(ose 71) - 66 (ose 65) - 4

Se ty mund te te duket pisllik aleanca PD-LSI, po eshte po aq pisllik edhe ajo PS-LSI per sa kohe PS s'ka lone gjo pa thone per LSI-ne. Te pakten duhet te pranojme qe PD-ja (duke e dite shume mire qe mund te kishte nevoje) nuk e sulmoi asnjehere LSI-ne.

Pra nuk ka asnje llogjike te flasesh per barazim 70-70 se 70-a e dyte nuk ekziston asgjekundi.

 

Pra nuk ka asnje llogjike te flasesh per barazim 70-70 se 70-a e dyte nuk ekziston asgjekundi.

Po ku fola une per barazimin 70 - 70? Apo ku thashe se aleanca PS-LSI eshte me e ndershme?

Te pakten duhet te pranojme qe PD-ja (duke e dite shume mire qe mund te kishte nevoje) nuk e sulmoi asnjehere LSI-ne.

Plako, PD-ja nuk e sulmoi LSI-ne sepse para zgjedhjeve forcimi i LSI-se do te thoshte dobesim i PS. Une jam dakord qe PD ka gjithe te drejten t'i ofroje ofiqe LSI-se, sido qe morali i ofrimit te karrigeve si trofe lufte mban era pusete.

Sala nje koalicion me Meten e ka fare kollaj t'ia shese elektoratit te tij. Po LSI qe ka pasur si lajtmotiv te ekzistences shporrjen e Berishes nga pushteti si do t'ia beje?

Do te kete kohe mo Blendi te mendohen keto  4 vjet. smiley

 

p.s nje ide eshte qe te japi fakte, edhe ka sa te duash qe Ps e ka sabotuar LSI deri ne shfarosje. Ti si thua nuk eshte e bindshme kjo gje?

Ndoshta 4 vjet jane boll. Cfare nuk ndodh.

Kur LSI ben koalicion qe vendos Berishen ne pushtet dhe dergon PS ne bodrum edhe kater vjete, ia lan hakun PS per gjithe sabotimet.

Puna eshte pas 2 vjetesh kur te kete prap zgjedhje, LSI te mos kete prere degen ku ka hypur.

Mor Blend, se u be deti kos:

Nese LSI do te beje koalicion me PD, si do te dale perpara elektoratit te saj, dhe akoma me shume, si do te mund ti permbahet programit te saj te zgjedhjeve ?? Nuk eshte vetem puna e "shporrjes se filanit apo fistekut (Berishes...)", por prit, se ka nje program partia (biles, e vetmja force qe e kishte te publikuar programin, ka qen LSI !!)

Alternative te lutem mos i jep pergjigje se nuk dine as te lexojne e jo mo te llogjikojne. Hajd dreken e mire!

Per derisa koalicioni i Pd morri 70 mandate  ka te drejte te zgjedhi kryeministrin dhe ai te formoje qeverine. Ps dhe LSI konkuruan si koalicione me vehte keshtu qe ne kete gare duhet te presin radhen nese deshton kryeministri i zgjedhur prej Koalicionit te PD (nuk ka rendesi se kush do te jete kryeminister por ai do te jete prej koalicionit te pare ne gare).

Nese koalicioni i pare ( i PD) do te arrinte, gje qe ka shume mundesi ta arrije ta formoje shumicen e konsoliduar, duke premtuar poste ne qeveri, si dhe shkembime privilegjesh ne drejtim te intresave te biznesmeneve ne koalicionet kundershtare, gje qe nuk eshte aspak tradheti morali prej tyre. Pasi ata edhe me Ps dhe LSI kane patur kontrata biznesi ne rast fitoreje. Pra automatikisht kontratat me dy partite humbese bien poshte dhe ata nenshkruajne te reja me koalicionin fitues. Ineresi i tyre eshte fitimi dhe aspak ideologjia ose morali politik qe tashme ka kaq vjet qe po thyhet dhe nuk ka me vlere. Te tjerat pastaj, se a shkon LSI ose jo ajo mund te jete mbeshtese ne nje kontrate dytesore te pa publikuar, per qendrime delikate ne parlament si ndryshim kodi ose nene te vecanta ne ligjin themelor.

 

A quhet koalicion ai pas zgjedhjeve apo vari lesht atij se nuk na pelqen sot?!

Nqs quhet PD fituese, kjo eshte fitore e Pirros. E detyruar te bashkepunoje me LSI apo PBDNJ, ne 4 vite nuk do te "drejtoje" vendin, por do te detyrohet te administroje dhe te negociojne. Nje rruge Durres-Kukes nuk do te mund te realizohej kurre. Vendime te guxishme ne fushen energjitike do te jene te pamundur. Shtyrja reformatore do te ndalohet. Pak nga pak do te ezaurohet nga brenda. Lidershipi do te mbesi ne nje status quo, per te mos cenuar ekuilibrat e brishte.

Ky 4 vjecar kishte nevoje per mazhorance stabel, per te vazhduar ndryshimet e nisur ne mandatin e pare. Fatkeqesisht nuk u realizua. Duket se ky eshte fati i Partise Demokratike. Historikisht sjell ndryshime te nevojshme, por traumatike. Te gezosh qe Edi Rama deshtoi eshte ngushellim i dobet.

Per mendimin tim eshte pak e ekzagjeruar "e Pirros" sepse mund te ishte me e pershtateshme per Ps.

Ajo qe fitoi do ta kete te lehte per kontrata investimesh dhe thithjesh te fondeve prej org nderkombetare finaciare, nese konsolidon pozicionin. Sala ka treguar qe eshte mjeshter aq sa i la ministrat e koalicioneve te dikureshme te benin oaze te tyre. (Ne ministrine e Punes thuhej qe ne koridore flitej vetem greqisht) Persa i perket ndryshimeve ne ligje themelore u pa edhe para zgjedhjeve qe palet nese kane ineteresa te perbashketa i bejne numrat ashtu sic i bene per Kodin, per 24h.

plako, PD duhet te pyese veten, po seriozisht ama, si eshte e mundur qe humbi aq thelle ne ca zona ku deri dje  banda e Lushnjes benin ligjin, ku Aldo Bare i jepte urdhra me telefon shefit te komisariatit. S'e di si si mund te quhet kjo perveç se "sindroma e Stokholmes"

Shume u cudita per indiferencen e partise demokratike qe lejoi te vidheshin votat e saj nga e majta. Me siguri kjo parti ka vendosur qe t'ja jape pushtetin se majtes,  Kjo nuk tingellon aspak  e ndershme per ne demokratet qe more rruge te largeta per ti vene tullat votuese tonat ne themelin e demokracise kurse komisioneret injorante te pd vene dhe mbyllin syte para makabriteteve te tilla te ps ne grabitjen e votes sone te lire.  Dhe te vjen cudi se si kete gje e bejne ca qurrashe dhe qullashe te ndyre me fytyra antikapatesh si fytyra baltoze e atij Priftit apo ndoca te tjere harasanash. 

Nuk e prisja nga pd qe te perlyente demokracine e votes me te pegarat e pedereve te majte. Ky ishte fati yne kur udhehiqemi nga nje serb, plak i qelbosur si Berisha.

Blendi nuk ka se perse te humbesh energji sa do te pakta per te goditur nje parti me te vogel, qe kishte probleme dhe nderkohe dy kundershtare te tij po gerryeshin me njera tjetren. Ne te tilla raste goditet me i fuqishmi.

Buonaparti i ka shpjeguar keto politikisht dhe ushtarakisht 200 vjet perpara.

tobenestafkurllah, cere nuk po thuhet ketu!!!!!

 

Eh mer bir njiky osht poplli  smiley

Ah Sale Birisha ta hangsha zemren qe i corodite budallenjte.

Edhe ty Edi ta hongsha zemren smiley

 

u bone ti smiley me fol per popllin qe je zhduk nga syte komet?

vallaj o dez, keto zgjedhje kane ftillu shume gjona e shume budallenj. problemi me i madh qe shoh une aktualisht eshte qe te gjithe pranojne pa pike alarmi qe interesat e biznesit qe ushqejne partite do te formojne tashme koalicione smiley

une per vedi skam pranu gjo, e le mo te vej alarmin smiley

jom zhduk ene ja kom lone stafeten brezit te ri si puna jote.

sjam si birisha ene rama une , diktatore autoritaristeeeeeeee smiley

cheers smiley

Koalicioni me PD eshte vetevrasja definitive e LSI. Per rrjedhoje, triumfi total i PS ne spektrin e majte. 

Nese eshte thene te behet, le te behet : fituesi afatshkurter, eshte Berisha; fituesi afat-mesem (dmth, dhe afatgjate) eshte vetem NJE : Edi Rama. 

 Jam thjesht kurioz nese mbas 40 diteve te nuserimit, Meta do te pranoje te beje harakirin e modelit shqiptar te tipit me hiq mua nje koqe, por atij hiqja te dyja, dhe do te bashkohet ne aleance me Saliun. 

Ne pritje te ketij evenimenti, do te ishte mire qe Parlamenti Shqiptar te ideonte nje cmim "TRANSFORMER" per ato parti dhe deputete qe arrijne ti transformojne votat e zgjedhesve ne komplet te kunderten e asaj per te cilen u votua.

Ashtu sic e thashe edhe para ca ditesh, me levizjen e Metes djathtas dhe largimin e Edit nga PS per shkak te humbjes, fituesi i ketyre zgjedhjeve do jete Fatos Nano.

O Blend, per menimin tim LSI nuk do dali kurre hapur per koalicion me Berishen. Nxjerr Dritan Priftin, dhe myllet muhabeti i berjes se qeverise. Pastaj rruges do kete "gallate" te te gjitha formave. Psh per buxhetin do veprohet siç veprote PS-ja nga 2001-05, qe ca i blete, ca i bote ministra, ca thyshin komen diten qe votohej, nje tjetri i ngordhte qeni dhe ishte i shokuar; nanjones i bohej shurra ne momentin e votimit, etj etj.

Nqs eshte tafmaqar dhe dhe do post ne qeveri, atehere po qe duhet t'i japi shpjegime elektoratit. Po mos harro qe elektorati i LSI-se, jane ose fansat e Metes per interesa personale (pra qe i kane thene derrit daje prej kohesh) ose ata qe s'e shofin dot me sy Ramen dhe qe e urrejne me shume se edhe vete Berishen. Ne keto kushte ata do shofin me shume faktin se Meta po ja fut Rames se sa faktin se po shko me Berishen.

Per t'ju kthy "fituesit" apo jo, desha me te thone qe une personalisht e quaj Berishen humbes ne keto zgjedhje, sepse Berisha nuk kishte asnje kundershtar. Une ne te gjitha listat e partive te majta nuk i gjej dot 10 veta qe t'i du ne Parlament (flas si figura jo si perfaqesuse te kesaj apo asaj partie) se edhe Veliaj qe s'mund te thuash se nuk ben per te qene deputet, ka aspirata shume me lart se aftesite e tij dhe ka nje menyre te neveritshme me te cilen kerkon te te imponohet si i vlefshem. Kurse ti binomin Rama-Veliaj e quaje alternativen me te mire, prandaj per ty ata duhet te jene humbes e me rregull treshi del qe ka nje fitues.

Kurse une "fitore" ne keto zgjedhje do quaja shporrjen e Rames qe s'ka per te ndodhur, se ai e pergatiti skenarin e justifikimit. Atij i kane vjedh votat, u da ai muhabet. Dhe nje rezultat qe asnji nga te tre te mos jete kryeminister (kete e pata shkrujt edhe ketu diten e zgjedhjeve). Pra une humba pothuajse totalisht se te pakten pushteti nuk kaloi te e majta (e deklaruar).

Ndonese Tigoni tha i gjo me men

pse ankoheni mer jahu se kaloi meta me berishen se ju mrena per mrena llojit tuj jeni!

Kshu o Blend, une ndryshe nga ty dhe ne kundershtim em Salen, mendoj se keto zgjedhje s'paten te fituar (ai tha s'pati te humbur) sepse pati nje fitues.

 

O Lizander nuk e hane as Berisha kete punen e te joshurit vetem me Dritan Prifitin. Edhe te caje trapin here pas here ne kuvend, per miratim ligjesh e buxheti.

Nuk eshte me situata e 2001 si e Nanos, se tani edhe sikur te thuash qe te ka ngordhur qeni, Vjen Gazeta Shqiptare te rrin 7 jave tek dere shtepise,sa te degjoje nje te lehur qeni, shkruan direkt me shkronja te kuqe smiley Qeni eshte gjalla, por pronari Qenit na ka trathtuar smiley

 

Berisha e tha edhe ne interviste qe nuk ben kualicion me indivite por vetem me forca politike. Nuk eshte aq Naiv ai qe te le Meten te haje nga te dy anet. Ai do ti thote Metes, don te hypesh tek kjo varke per te ndenjur 4 vjet apo jo????

 

Pergjigjen gjithsecili prej nesh e dine.

p.s me thane qe ilir mete kishte kerkuar si haraç koken e atij barkderrit,qe beri reklamen smiley duhet  ta dorezojne tek zyrat e LSI ato te PS. Thojne qe eshte nga Kucova.

Po Stalker, doli i fundit ne kampionat po te pakten theu rekordin e klubit nga vinte.

Dhe me qe me pyete dje nese isha tullac, po te pergjigjem qe jo mer daje nuk jom tulle as nga jashte as nga mrena!

Blendi nuk me besohet qe e ke shkruajtur, pastaj botuar, kete artikull. Nuk ia vlen madje as argumentimi, se nuk dua te grricem me ty, se te kam xhan fort. Madje ndoshta ty as qe te interesojne argumentat qe mund te te jepja.

LSI është në pozita të vendosë nëse ata që para 28 Qershorit thonin se “Vota për LSI është votë për Berishën” kishin të drejtë apo mashtronin për të lënduar politikisht Lëvizjen Socialiste për integrim.

Blend, vota per LSI-ne nuk eshte kurre vote per Berishen. Edhe sikur Meta te futet ne qeveri tani me Berishen. Sado qe te mos te pelqeje nje afrim LSI-PD, ai eshte po aq i cuditshem sa nje afrim LSI-PS. Kjo eshte fatkeqesia e te majtes shqiptare sot, qe urrehen po aq me njeri-tjetrin sa me armikun.

Dilema e LSI është ekzistencialiste. Ka shumë njerëz brenda kësaj force që janë lodhur dhe varfëruar së qëndruari në opozitë, por ardhja në pushtet me Berishën kërkon një fabul shumë të fortë, të tillë që të mund të zëvendësojë fabulën e ekzistencës së deritanishme të LSI.

Mbase ka pak dileme, por opsionet ne treg jane shume te pakta. PS nuk e do LSI, dhe donte te qeveriste vete. Plus, PS nuk ka vota. LSI ato 4 vendet qe ka duhet t'i perdore, dhe fare mire mund t'i perdore per te qeverisur per ca kohe. Cfare opsioni tjeter ka ne tavoline? Asgje. Sidomos, asgje nga PS.

Disa nga arsyet e papërmendura që e bënin Ramën rezistent ndaj një aleance me LSI tani mund të bëhen më evidente.

Populli qe ka votuar per te majten, pra shumica e shqiptareve, nuk do t'ia dije per biçim arsyesh te papemendura. Dmth, eshte shume, po shume e shtremberuar te arsyetosh qe nje aleance neser mes LSI dhe PD mund te justifikoje mungeses e nje aleance parazgjedhore mes Rames dhe Metes. Kjo e fundit ishte gabim jo i vogel i Rames, dhe per mua, kushdo qe nuk eshte gati ta pranoje kete, e shikon situaten ne menyre shume te njeanshme.

Sarac, per dreq se si me duket se erdhem ne nje mendim. Kete e pata shkrujt edhe me siper.

Edhe perpara, njelloj kane qene , malsore pragmatike te dy keta, njeri nga veriu e tjetri nga jugu.

hej po ketu duket afrikanizmi i qeverisjes ne shqiperi, sepse dhe kur eshte e qarte qe vota eshte e ndare mes per mes, Saliu do vazhdoje te mbaje ne pune qeverie gjithe ate shtrese llumi qe solli me vete dhe nuk ka per te levizur...ka per tu sjelle si triumfatore, dhe kushedi, dhe ndeshkojne njerezit qe s'kane votuar PD. Ja ktu do jemi dhe do shohim se cfare efekti do kete.

Une nje gje nuk kuptoj ne kete mes. Po keta macoket qe shkruajne ketu perse gezohen? Sinqerisht, nuk e kuptoni ore qe Sala dhe ne arrifte t'i ambushe mendjen Metes per koalicion do te kete nje qeveri te tredhur?

Meta nuk ka ambicie te drejtoje nje parti te vogel te djathte (qe mund te shuhet me vone si Ndoka, Xhuveli, etj). Ai ka ambicie te qarta e te egra per te qendruar gjate ne politike dhe per te marre sa me teper terren majtas. Edhe ne pranofte, ai do te kete teper kujdes ne vendimet qe merr dhe si rrjedhim qeveria e ardhshme do jete qeveri pa l.qe (kellqe dmth, pardon my French).

Ketu nuk shoh asnje gje per tu gezuar. Kur Sales ia beri 8 me 2 Nard Ndoka e Xhuveli vetem imagjinoni se cfare mund t'i punonte nje ambicioz si Meta (qe vetem per ambicien e tij e fundosi te majten dy here - sigurisht i ndihmuar mjaft dhe nga ambiciet e Nanos e Rames, po ma ha mendja qe Berisha nuk eshte fare mbrapa ketyre te treve).

Ne pergjithesi, ky eshte nje lajm i  mire e i keq. I mire se Birisha nuk mund te beje cfare te doje ne 4 vitet e ardhshme, dhe i keq se Birisha nuk mund te beje cfare te doje ne 4 vitet e ardhshme (merreni si te doni).

Mos e rruj Keiendo, e ka fajin menimi im qe o allasoj! Ti je konstant.

Po tani me lejoni te brohoras se sa qesh tu dale nga peshku thashe se pata nje haluçinacion, pashe emrin e Tushes te komentet e funit.

TUSHE! TUSHE! TUSHE!

O Tushe vallahi me ke mungu keto dite, se si Shabon Qose qe jom u bona 4 dite pince ketu e s'me shkru njeri me kunja te idhta si puna jote. hahahaha

Ene Tropizma u mundu me bo na dy batuta, po si perfundim u prek nga perkushtimi im llogaritar ene i erdhi keq. Kurse ti mund te me kishe sjell m'vete e te me kishe bind me e bo nai pune.

Asnjë fitues

Une nuk e besoj;

Se pari Fituesi eshte - L/S.I/

Se dyti, Dritan Prifti ka shansin e madh (jo moral) qe nqs i permbahet kushteve (per verifikim parlamentar te rezultatit) qe i ka vendosur S.Berishes per "voten e tij" te na siguroje se zgjedhjet e ardhshme do te jene ne pragun e standarteve evropiane .

Se treti, Fituesi eshte media - qe na shker..en me lajme e ne s'mund te rrime pato

Po ku fola une per barazimin 70 - 70? Apo ku thashe se aleanca PS-LSI eshte me e ndershme?

Blendi ,

Miqesisht keshtu ishte tere shkrimi. Ke thene vetem disa gjera qe te lene te nenkuptosht te tjerat

NE fillim thua

Në shumë aspekte fushata elektorale ishte një sulm i dhunshëm psikologjik për ta nxjerrë njeriun e zakonshëm nga realiteti i vet normal dhe për ta bërë të ndihet pjesë e gjërave që nuk ekzistojnë vërtet. Gjëra si “Shqipëria europiane” u panë se janë vetëm ......

me pas thua

Megjithë të ligat, duhet pranuar se në fushatë u përballën dy alternativa që arritën ta zgjonin interesin e njerëzve. Kishte boll kontrast midis ofertave (megjithë ngjashmërit&eumlsmiley sa të arrinin të tërhiqnin vëmendjen e shumëkujt. Edi Rama arriti..........

 

Ketu nuk ke faluar aspak keq per Berisne dhe LSI por ke folur vetem mire per Ramen dhe ke thene se kishte kontrast midis Rames dhe Berishes. Tani nenkuptmi kuptohet smiley

Me shume ky shkrim mu duk si nje mbrotje mjaft mire e mbuluar me "asnjanesi" qe Rama te mos largohet nga PS.

PS. Per mendimin tim ne keto 20 vjet ne kurre nuk kemi patur fitues. Kemi patur vetem marveshje se si te ndahet vota e popullit, ku te tere jane fitues e populli eshte humbes. Pse te jete ndryshe kete vit

Fituesit ndoshta akoma nuk i dime, por dime kush jane te humbesit.

 

G99, shume zhurem per asgje.

Rezuultati me i bujshem i zgjedhjeve ishte ai i G99.
Erion Velina deklaronte qe do te merrte 7 deputet, por ne shumicen e vendit mezi kapi 0.5 % te votave.

Konkretisht ne Tirane G99 ka marre te njejtin numer votash qe ka marre Abdullah Adil Omari, nje kandidat i pavarur te cilin nuk e kemi pare e degjuar neper TV apo gazeta.

Megjithe mbeshtetjen e fuqishme te televizioneve te Rames, te gazetave e opinionisteve, (shume here ka ndodhur qe ta shihja ne te njejten kohe si tek Vizion + edhe tek Top-Kanali per shkak sepse emisionet ishin te regjistruar), kjo gje nuk e ka ndihmuar ne fitoren qofte edhe te 1 deputeti, Velina ka marre te njetin numer votash qe ka marre nje i panjohur perfekt si Abdullah.

Rezultatin me te larte G99 e arriti ne Berat, kjo per arsye sepse ne kete qark i dyti ne list, kuptohet pas Velines i cili e kishte shpallur veten te parin ne 12 qarqe, ishte Pilo Kerri, ish deputet i PS.
Fale Kerrit G99 arriti te marre ne Berat 4% te votave, ndersa ne pjesen tjeter te vendit eshte ne nivelin e Partise Agrare.

Partia e çameve pa dale asnjehere ne TV arriti te fus nje deputet ne Vlore dhe rrezikoi edhe nje te dyte ne Fier.

Miliona para te hedhura poshte per reklama, pankarta, kohe e humbur ne TV, genjeshtra, premtime, Alban Skenderaj qe u ngjirr neper koncerte, endrra per ndryshim, e reja ne politike, etj etj,
te gjitha keto per nje vrime ne uje.

Mendoj se e gjithe kjo duhet te beje te reflektoje Erion Veline dhe TV qe e ftojne ne çdo emision e per çdo argument.
Erion Velina perfaqson vetem demagogjine hipokrite te vetes se tij, sigurisht jo te rene ne politike.

Erjoni do te meret me shume vota po te mos ishte bashku me Ramen. Perseri nuk them se do te hynte te parlament por te pakten do te ishte i paster per vitet qe vijne. Keshtu sic beri ai  bie era batak prej  batakut te Rames. Ere qe i jep fund karierres se tij (G99) politike

I nerum Blendi! Nje analize interesante ...fati i zgjedhjeve eshte ne dore te Ilirit. Jam plotesisht nga Ju me shume perfundime e parashtrime . Ne se do te me lejonit ti shtoja dicka prurjes suaj ne piken ndoshta me qenesore te ekzistences se LSI... E cfaqur dhe e pranuar si nje Alternative e MAJTE brenda figurimit Politik Shqiptar ajo u fraksionua dhe konsolidua si Levizje nga gjiri i PS...Mbajtja ne kembe dhe funksionimi i saj duhet te nxjere problemin e PARE ..SI ?  Pa para , pa individe te shquar , pa masa qe e ndjekin , pa grupe dhe militante te "nenzeshem " , pa zona te sigurta ? Besoj se JO . Ne se percaktohet drejte kjo i eshte dhene pergjigjja e pare kryesore anesise se LSI ose koalicionit pas zgjedhor !Sepse LSI nuk mund te konceptohet si nje PARTI me vete me PROGRAM e autoritet per te vendosur te marre fatet e vendit ne dore. E mbeshtetur ne suksesin e me se shumti VENDOSMERISE se Liderit te saj I. Metes qe shfaqi gjate kohes si k/ minister sidomos bashkepunimit dhe mbeshtetjes me Edi  Ramen ..me ritmet e ndryshesave dhe qartesine ne rrugen qe hapi ...shume figura e mosha te reja Ju afruan dhe u perkushtuan dhe jo pa rezultate...por.... ne  emer te tij !!!!! Kaq do mjaftonte per te spjeguar qe kjo LEVIZJE ne thelb te saj ka ILIRIN por me nje kusht ...TE qenit ne PUSHTET .Dhe ky eshte nje kusht po aq themelor sa i PARI . Ne se i kenaqet kushti per te qene ne PUSHTET kater perqindshi nuk ka moral popullor. Ai perbehet nga INTERESA.  Aq me teper 4 % nuk mund te vihet kurre ne tavoline ne analizat me frymezim Kacist apo kodrave pas Bregut nga njerez qe "moren ne telefon mrome" apo "pardje i takuam" apo "sa te vene ne Tirane" sidomos me ata qe "i fusin nje Prift" nga mrapa  Sales dhe maroi puna  smiley Edhe njehere z.Blendi them se prurje te tilla minimalja te nxisin per te pare Realitetet e Memedhembjes ku si rralle ne vende te tjera shpalosen me HAJDUTLLEKUN e hapjes se Themeleve  te DEMOKRACISE dhe pazaret e pa principta qe behen ku me e famshme cfaqet e famshmja PD .Ja u them Sinqerisht...GEZOJUNI pragut 35% qe ka kap PD ...Realisht .  Ne se ka ndodhur me te vertete ( gje qe e besoj se eshte e mundeshme sidomos pas ketyre DY VJETEVE ... Maj  2007 - Maj 2009 ) eshte shume Lajm i Gezushem . Po konsolidohet nje Parti por me INTEGRITET duke prere krahet e HAJDUTLLEKUT MASIV. Kjo eshte FITORJA me e MADHE per keto Zgjedhje !

Me duket i cuditshem ky pohim qe PD ka dale parti me integritet nga keto zgjedhje...

ej, po pse merreni me LSI-ne mer? Jeni gati te hidheni nga dega ne dege vetem me ignore the elephant in the room

Rama humbi, duhet te iki.

Keto, jo po ka voten popullore, jo po ishte gabim kodi, jane pallavra.

Edhe ne 2005 PD nuk e kishte voten popullore, dhe PS-humbi prej kodit ngaqe shume votun per LSI-ne. Po Tosi (qe mos ia pafsha bojen) ngrejti rraqet dhe iku.

Shpresoj qe Rama, te pakten te jete ne nivelin e tij

Rama humbi, duhet te iki.

Patjeter! Te iki e te thyje qafen!
Por, po te kete humbur ama!

Sepse nese ai ka fituar voten popullore, dhe nese vertetohet qe Saliu e ka bo tetqin atehere ai nuk ka humbur, por ka fituar Sala!

Eshte e padrejte qe ti kerkohet te iki! Te pakten nga ne te pa-kychurit! Se ata te PS-se mund tja hane koken edhe kot atij e jo me tani! 

 

Mrroklla, po ç'merresh me ata rob që edhe kur shikojn që Ps (në rang vëndi) ka më shumë vota se të gjitha partitë e tjera, e konsiderojnë humbës!!!

Merresh me bilmeza që konsiderojnë fitimtar dikë që ka marrë më pak vota se Rama dhe janë po ata që konsiderojnë humbës këtë të fundit?

 

e, nqs do mbash keto kritere

    "Ps (në rang vëndi) ka më shumë vota se të gjitha partitë e tjera

dhe

konsiderojnë fitimtar dikë që ka marrë më pak vota se Rama (PS) dhe janë po ata që konsiderojnë humbës këtë të fundit

 

i bie qe Rama duhet te terhiqet per t'i lene vendin atij qe nuk i humbi zgjedhjet e 2005, Nanos. Po besoj qe nuk do jete aq legen, ai do ta japi doreheqejen sepse HUMBI

jo mer mrroklle, se nuk osht ashtu. Kur i interso puna Rames, flet per popllin e majte qe ka votu per te majten e jo thjesht per LSI, kurse kur ky popull i kerkoka llogari, nuk qeka e drejte t'ia kerkojme ne te pa-kycurit. Si qeka kjo pune kshu?!?1

Te iki si zotni, e te mbaje pergjegjesi sepse sido qe ta rrotullosh ai ka humbur.

Edhe sikur barazim te kishte dale e te pranonte LSI me bo koalicion me te, ai duhet te hapi krahun sepse me idiotllikun e tij nuk arriti te mundte nje Berishe me 1000 kusure nga mbrapa.

 Tironso, a lejme qe e kemi thone bashke kete?

ej, po pse merreni me LSI-ne mer? Jeni gati te hidheni nga dega ne dege vetem me ignore the elephant in the room Rama humbi, duhet te iki.

Bie dakort 100% me ty Tironso!

Vetem nja dy nuanca te vogla! (A thu se ka nuanca te mdhoja smiley  )

1. Do doja qe te prisnim ca dite ose jave! Kur te vertetohet qe manipulimet e Saliut nuk ishin edhe aq determinante per fitoren e tij, por vetem per permasat e fitores, atehere une pres qe Ed Rama te grrici mythen nga PS-ja pa ekuivoke fare!

2. Do te doja qe ne ti veme te tere kryetaret e partive politike ne Shqiperi perballe ketij standardi! Pra kur ti thua do marr 40 deputete dhe merr 4...smiley  He?! Ose kur nuk hyn fare ne Parlament si deputet, as ti asnje i partise tende! Aleanca pretendonte 3 deputete, mori ZERO! A do i mbajme edhe Meten me Ceken ne kete standard qe po mbajme PS-ne?

P.S.

U knoqa tu shkrujt sot!

Ne u kenaqem duke lexuar komentet e tua, per zotin.

 Dilema e LSI është ekzistenciale. Ka shumë njerëz brenda kësaj force që janë lodhur dhe varfëruar së qëndruari në opozitë, por mbetja serish ne opozite kërkon një fabul shumë të fortë, të tillë që të mund të zëvendësojë fabulën e ekzistencës së deritanishme të LSI. Disa nga arsyet e papërmendura që e bënin Ramën rezistent ndaj një aleance me LSI tani mund të bëhen më evidente.

bold+italic - ndryshuar nga origjinali, te tjerat zenevendeso LSI me PS dhe paragrafi qendron po njesoj, mbase me shume

Pse nxitoheni folks?

Sipas numrave qe kemi, Saliu nuk ben dot qeveri. Edhe PS sikur ti vije edhe LSI nuk bejne qeveri. Cfare ngelet? Zgjedhje te reja eshte pergjigja por kur? E pra kete duhet te diskutojme dhe se cfare duhet ndryshuar ne kodin zgjedhor. Cdo qeveri me arna eshte me keq se pa qeveri fare.

Blendo tek ajo fotografia ne krye ke dashur te thuash se votimet u vodhen?

Sikur te kishim tjeter rezultat do te  kishte te njetin mendim?

20 vjet ne cdo votim kemi thene "u vodhen votat"

Prite zot me Idro, aishere per keta qelbsinat!

mrroklle, ajo eshte shume e drejte, po pergjegjsine me te madhe e mban me i modhi apo jo? Dhe ky i bie te jete Rama, i cili vec te tjerash u ka bo thirrje njerezve te mos votojne per LSI dhe boni vete kete fare kodi.

Une nga natyra jam i prirur te mbeshtes me te dobtit e te vegjlit, per rrjedhoje mund te jem pak subjektiv, por nuk me duket e arsyeshme t'i kerkoj zbatimin e atij standardi Metes (te voglit) pse nuk fitoi aq sa c'tha kur u godit me cdo mjet (me hile) nga Rama (me i forti).

Analize interesante. Nga ana etike, s'me duket e drejte qe njerezit qe ishin pjese e "cirkut" (sic e quan autori) te bejne analiza qe hiqen si neutrale.

 Kom fjet si qingj kom fjet, 

Kjo eshte per ju, popllin puntor.

...Partia Socialiste arriti një rezultat shumë më të mirë se në 2005 duke siguruar 66 mandate nga 35 që kishte...

Jo mjaftueshem, por goxha mire. Praktikisht jane dyfishuar mandatet

Ilir, kemi njerezit pa pune. Na duhen dy ministri dhe kryetari i kuvendit minimumi.

... tha Monika. smiley

kujt po i rruhet ke njerzit. kena me ngel pa koqe leku, nuk jetohet me i rroge deputeti ene 4 vjet te tjera. tashti duhet me shit ene breket, uh, me fal, mandatet desha me thone.

....tha Ilir kokemadhi smiley

O Olsi,

Ta lumsha une ty qe ben analiza politike mbi gabimet e shtypit te Blendit smiley

 Happy 4th, kom flejt si qingj per 14 ore me shpresen qe zgjedhjet do kishin maru, po s'pakan maru hala. Rradakja ime thote qe sala s'do kete kurrfare problemi per qeverine sepse edhe nese Meta nuk tutet, do tuten patjeter 2-3 socialista te tjere qi s'do i bojn dot balle ofertave te mbeshtetura me leket e Durres-Kukes. Kush pjerdh per parime para lekut mer??!!!! Parja bardhe per dit t'zeze, bravo Sala.

Rama duhet te iki pa dyshim, por halli eshte qe vjen ajo murtaja tjeter Nano.

Sidoqe ta kthesh, prape mrena e kena t'gjith.

Hajt me krah t'lehta.

Hajt me krah t'lehta.

Po pra, per te fluturu me pras ne ....

mos harroni se ne lsi ndollet nje pjese e bisnesmeneve me te medjhenj ne shqiperi keshtu qe ato bejne vetem bisnes .Keshtu qe do shkojne andej nga do i afrohen me shume leke ."Se rru njeri per parime"

Per mu te krahasosh mandatet e PS-se ne 2005 me ato tani eshte komplet absurde. Ka nderruar kodi zgjedhor kalamoja! Mandatet u moren me % dhe jo me direkt si ne 2005. Plus qe ne 2005 mandatet per tu nda ishin 100 se 40 i ndanin partite e vogla me proporcional.

E vetmja gje e krahasushme mund te ishte numri i votave, te marra atehere nga kandidatet, me votat e marra tani.

I vetmi konkluzion qe mund te nxirret eshte se ne kena pas parlamentin me te "gjelber" ne bote! Po ore po, e kena pas plot me dushk!

Normal
0
14

napToGridInCell />

MicrosoftInternetExplorer4

ection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Tabella normale";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin:0cm;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";}

Blendi s’po te kundershoj aspak ne analizen tende kundrejt te majtes  e te djathes sepse I ka ba telef peshku ne keto 4 dite.>>

Eshte edhe nje gje tjeter qe profesionalisht duhet te te kishte terhequr vemendjen dhe kjo ka te beje me rrezultatet e G99 apo edhe te Ngjeles per te qene I paanshem smiley>>

 Mendoj se nuk duhej lene ne harrese qe edhe G99 qe jo vetem nuk nuk eshte fitues po  eshte dhe humbesi i madh.>>

Shpresoj qe ne ditet ne vijim te shohim edhe pse-te e nje rezultati te tille ‘’jo zyrtarisht’’ smiley>>  ketu tek peshku  apo nje prononcim zyrtar nga ata tek MAPO-ja  e jo te vazhdohet me hartime. >>

 

Shpresoj qe ne ditet ne vijim te shohim edhe pse-te e nje rezultati te tille ‘’jo zyrtarisht’’ smiley  ketu tek peshku  apo nje prononcim zyrtar nga ata tek MAPO-ja  e jo te vazhdohet me hartime.

 

Revolucioni nuk devijohet nga humbje ne beteja...Ai vetem behet me i forte smiley (zyrtarisht sikur nuk shkon me ajo 99-a mbas G-se. Se as 0.87 nuk morren. Sikur ta rrubmullakosim ate 0.87...dalim ke G-1. Duhet ndruar emri...them une)

Zgjedhjet e 28 Qershorit (fushata para tyre, dita e votimit, procesi i numerimit, e me rradhe) deshmuan edhe njehere (per ata qe nuk ishin te bundur) se procesi politik ne Shqiperi nuk eshte as dicka ideale, as dicka shpirterore, as dicka intelektuale e as ndonje rezultante cerebrale e ketyre te trejave. 

Ai eshte dicka MISHTORE.

Keshtu, fushatat e partive, - dac ne forme (mitingje, etj.) e dac ne brendi (banda rrok, etj) - ishin mishtore.

Po ashtu edhe procesi i votimit ishte mishtor (mjafton te shikojme % a larte te votuesve, ne nje vend ku politika ka 19 vjet me rradhe qe e godet parreshtur individin dhe mireqenien e tij).

Por mbi te gjitha po na eshte mishtor procesi paszgjedhor, ku hyjne numerimi i votave dhe veshja e pushtetit.

Votat tona, p.sh., nuk numerohen me tru (po te ishte keshtu do te ishte marre vesh rezultati qe duke u gedhire e Hena). Ato numerohen me muskuj. Nga ata fizike te gishtave te duarve tek ata metaforike te mes-boleve.

Pra numerim mishtor.

Edhe ndarja e pushtetit nuk do te vendoser pas ndonje analize te nevojave te vendit, - more po qofte edhe te partive drejteperdrejte te interesuara.

Ajo do te vendoset emocionalisht, sipas ndjesive ngadhnjyese te MISHIT.

 

 

 

 

 

 

"....Ka një të mirë të madhe ky rezultat i mbetur pezull; na lejon të shohim prapaskenat. Tani, mund të dëshmojmë edhe një herë ne që ndoshta na gënjen mendja, sesi Demokracia shqiptare nuk është ajo e shesheve publike por e dhomave të mbyllra, nuk është e forumeve por e tavolinave, nuk është e votuesve por e numëruesve..."

 

Prapaskena qe do te mund te ishin sfumuar po te denoheshin komisioneret qe abuzonin me numurimin apo qe krijojne situata te çrregullta per nje numurim te sakte nga te gjithe koleget te pranishm aty.  

 

"....Është një lojë interesash dhe nuk janë interesa abiciozë por interesa grykësie. Tani, pasi ne votuam, majtas apo djathtas, me ato shpresat dhe paragjykimet tona, kuptojmë se megjithëse vendosëm të mos nxjerrim asnjë fitues, ata fitojnë gjithësesi, dhe ne sërish humbim..."  

 

Mese e vertete. Ketij perfundimi madheshtor, nuk kam seç ti shtoj.

Kush thote qe nuk ka fitues ,para pak minutash KQZ-ja konfirmoj 71 mandate per koalicionin e djathte 65 per te majten.

Ky eshte budallalleku me i madh. Behet thjesht per te provokuar popullin. Deri tani nuk ka certifikim te asnje deputeti. 

Hajt ta Gezojme.

 

Tani sikur i bie pak vlera Ilirit, edhe me 2 ministri do te jete ne rregull edhe do ta mbylli sqepin.

Eshte pak me e moralshme tani Drejtimi i Shqiperise nga krahu i djatht.

FITUES KA,    KQZ njohton  se:

Aleanca per ndryshim ka 71 mandate,

Bashkimi per ndryshim ka 65 mandate,

Aleanca Socialiste per integrim ka 4 mandate.

Poli i Lirise asnje mandat.

 

Pra, koalicioni i udhehequr nga Sali Berisha i ka fituar zgjedhjet dhe si rezultat do te udheheq vendin edhe per 4 vitet e ardhshme.

URIME URIME URIME URIME.

Sa ka shku vlera e mandateve te Ilirit?

Vlera e mandatave te Ilirit ka rene pasi qe Sali Berisha me koalicion i siguroi 71 mandate.

Por Sali Berisha eshte zemer mire dhe nuk do ta le Ilir Meten ashtu sic e ka lene Edvin Rama.

He Toko je ene ti me i menie me mu qe t'i themi "Bravo!" Sales per zemergjeresine?

Me 71 mandatet e Berishes vlera e mandateve te Ilirit bie,nga te florinjta ne te argjenda.

Hajt per hajer!!!

Ja pra KRISMA SKA PASUR !!!

Por edhe po qe se ka pasur, kane qene diku larg, fundja fare jemi ne kohe lufte.

 

smiley

Gramoz Ruci e quajti kryetarin e kqz-se karagjoz dhe kercenoi Salen se do perballet me popullin ne rruge. Shpresoj te beje ndonje hap fallco Gramozi dhe ta shohi si do ja tregoje "kengen" shteti. Mjaft me presionet prej barboni te ketij mbeturine te sigurimit te shtetit.

Me duket qe do dali thenia Xhozefines , Do  e haje nje koqe plumbi edhe ky.

 

p.s o macok kush ishte ai i Odihrirt qe kishte thene qe ka fituar Berisha 71 mandate?

Karagjoz eshte pak. Duhet te thoshte gangster, bile dhe kete e ka pak. 

Ruci kerkon ta shkaterroj Shqiperine prap si me 97.

 Populli shpresoj te mos jete aq i pamatur sa te lejoje ta shkaterroje vetveten ne baze te kerkesave shkatrrimtare te Gramoz Rucit i cili eshte njeri nga enveristet me te urryer.

Gramoz Ruci e quajti kryetarin e kqz-se karagjoz dhe kercenoi Salen se do perballet me popullin ne rruge

G Ruci i di mire keto punet e gjakut se i ka provuar me 2 Prill ne Shkoder Ky pra eshte Edvini i ri me pikpamje te reja ose sic thote artikullshkruesi ne kete pjese ketu

 Edi Rama arriti ta paraqesë 28 Qershorin si shansin për të mbyllur tranzicionin. E sinqertë apo jo, oferta e tij për një politikë të re ishte reale, e disponueshme për kë dëshironte ta provonte dhe arriti të marrë mbështetjen e 40% të elektoratit

Politika e re me  Rucin qe nxjer popullin ne rruge Si politika e Berishes 18 vjet me pare me minatoret, si ajo e Nanos 12 vjet me pare me boxhdhenesit e Vefes  Politken e re kjo Blendo??????????? 

Toko, mos m'i ngre nervat keq fare tani! Boll i re m'qafe Blendit se ai te pakten po mudohet ta pranoje humbjen me dinjitet. hahahahaha

Gezuar o peshq blui me topa bojqielli smiley!

Gramoz Ruçit jepini nje bilbil ...se shume e ka smiley ...

Akoma te zgjedhjet qenkeni?!?!

Nje fitore kaq e ngushte eshte gje shume e mire per Shqiperine dhe shqiptaret per shume arsye.

Se pari do mesohen dhe ata parlamentaret tane te bejne politike sic ben bota e civilizuar dmth me kompromise dhe jo duke qelluar me gure njeri tjetrin.

Se dyti eshte shume e shendetshme per partine demokratike - sala do ta kete me te veshtire te bej mbretin tani e tutje.

Se treti u dogjen ne hell qiqrat qe donte tu shiste shqiptareve edi rama me politikat e tij pertej se majtes dhe se djathtes. Ha ha ha.

Se katerti mbase tani e tutje shume njerez te etur per politike do te fillojne te bejne politike origjinale se do ta kene mesuar keto 5 ditet e fundit se te majmunezosh shprehjet 'change' ne 'ndryshim' dhe 'yes we can' ne ' ne do tja dalim' ne fakt nuk ja del dot. Eshte tjeter gje te marresh shembullin e mire dhe ta aplikosh ate ne kushtet e tua... po kujt i thua...

Se pesti, dhe ndoshta me kryesorja, ky resultat eshte shume positiv per faktin se vertetoi qe tigrat e medhenj si mediat e korruptuara dhe busineset qe thuhet se mbeshtesiin prapa skenave politikane te ndryshem jane ne fakt prej letre. 

Thone qe ky sistem u prezantua nga kastriot islami. Nuk ma merr mendja te jete aq i zgjuar ai dreq. me shume me duket si pune e amerikonit. Imagjinoj nje amerikan te ambasades ne nje koktej me 'politikane' shqiptare ti jete afruar Islamit dhe ashtu si pa te keq, me nje got vere ne dore, ti kete peshperitur 'softly': ' Prof. Islami, ever heard of the spanish electoral system? I think it would be very appropriate for Albania' and then, bum... jane te zgjuar ata qeratenj, te vrasin me pambuk...

 

Thank God for America and Britain. Se te ish per keta tanet, do ishte mbush parlamenti me gramoza dhe me ruca.

 

 

 

Zgjedhjet e Sul Birishes me standarte te larta.

Bathorja drej europes.

http://www.shekulli.com.al/2009/07/02/zg...

 

Ai tipi ne krah te djathte veshur me te zeza mbrapa policit me kallash qe kruan koken ne sekonden 22 te videos eshte bash macoku i blogut.

Shikoheni si rreshket tamam si macok i vertet brenda ne qendren e votimit poshte kraheve te policit ne fund te videos.

Blendo,

Vertet qe shkrimit tend duhet ti kushtohet pak vemendje, por ama vetem nga ana drejtshkrimore. E them kete sepse perdorimi i termave te huaja te corodit. Halli eshte per ato pjesemarres ne kete forum qe nuk e kuptojne dot "anglishten" e 'shqiptarizuar'.

Kurse persa i perket problemit me fushaten zgjedhore dhe perfundimin e saj, nje thenie arabe i pershtatet artikullit tend ...."Dhi....Dhi....edhe pse Fluturon"*. Fakt eshte qe te djathtet kane fituar.....me keto vota te "cala", dhe ne s'na ngelet tjeter vec t'i pranojme me krahe te hapura.

 

 

* (Ishin dy arabe dhe po rrinin ulur ne nje lendine dhe perballe kishin nje mal qe kishte nje ane te thepisur. Ne ate cep te thepisur...dukej nje gje e zeze....dhe keshtu filluan te debatonin me njeri-tjetrin. Njeri thoshte se eshte "Shqiponje" - kurse tjetri thonte se eshte .... "Dhi". Kjo vazhdoi deri ne ate pike se u nxehen shume me njeri tjetrin....dhe per fat te mire ajo "gjeja" fluturoi drejt qiellit. He - i tha shoku-shokut, te thashe qe ishte Shqiponje. Jo Jo, ja ktheu tjetri - "Dhi eshte ....edhe pse Fluturon&quotsmiley

 

Gabim - Fitues eshte PD perderisa humbes eshte PS

Sipas KQZ: Koalicioni i PD 71 mandate, koalicioni i PS 65, koalicioni i LSI 4 mandate

Blend, nje duartrokitje per ate pyetjen qe i bere Tur'Zhejit dje...

Kryeneçe,kush paska qene kjo pyetje kaq e mrehte...Na e bej te ditur...apo me mire si ishte konteksti?

zane smiley, edhe pse nuk ndajme te njejtat ide per politiken, une ty te kam xhan...

ai tur' zheji ka nje arrogance te padurueshme...

Edheune te dashuroj shume kryeneçe.... smileyTi e di se te kendertat terhiqen...  smileyPo pyetja ime kesaj radhe ishte vertet e pafajshme.Isha kurioze te di se ç'u be...Fund jave te kendshem....

pyetja ishte kjo :

ju zoteri jeni si analist ketu apo si deputet i LSI-se ? ( po duhej ta ndiqje te gjithe debatin qe te kuptoje qe nderhyrja e blendit ishte e qelluar )

ai tur' zheji ka nje arrogance te padurueshme...

... dhe eshte shume bol!

Eshte si nje lokomotive me qymyr. Kur flet, gjysmen e audios e ka fershfellima.

Plus qe me duket si ata tipat qe mbajne ere djerse edhe 1 ore pasi jane lare.

 

... Miremengjes world! smiley

pyetja ishte kjo :

ju zoteri jeni si analist ketu apo si deputet i LSI-se ?

Po pyetje me vend... vetem ne shqiperi dikush mund t'i lejoje vetes qe te kete keto lloj konfliktesh interesi e te shesi edhe pordh pastaj. (Boli!)

smiley Ols,

duke i lene menjane bindjet partiake,

m'u duk shume dinjitoze nderhyrja e blendit, u ra ma çokë ballit, jane bere kaq te neveritshem disa analiste  e gazetare qe tani kane filluar dukshem t'i lepihen LSI-se...

C'lidhje kane partite ketu?!

Ketu flitet per meskinitetin e njerezve qe te ben per te vjelle.

smiley

Blendi, rri, rri... e ja fut ndonji! smiley Keywords!

Blend, me gjithe, apo per gjithe respektin per ty personalisht, dhe per kete bllog, do i them nja dy fjale dhe mos ma merr per ters:

Nqs e ke shkruajtur kete artikull/post/ndjesi vetem per peshqit, nuk ka asnje problem.  Te njohim tashme, njihemi, dhe i dime tabiatet, gjuhen dhe idete e njeri tjetrit.  Por, dhe POR e madhe, ne vijim te kritikave mbi mediat, jane pikerisht "sentimentalizma" te tilla, te formes "byrek me thike", "kuaj/pony", apo forma te tjera ekstreme qe i kemi pare gjate kesaj fushate, qe jane ne rastin me te vogel, sic thashe "ndjesi sentimentale" te shtyra nga bindjet perkatese, dhe ne rastin me ekstrem furca dhe ligesi.  Patjeter qe ty s'te fus ne kete kategorine e fundit smiley.  Per mua je i dlire ne ndjesite, dhe paraqitjen e eksperincave te tua.

Por, pak realpolitik ... pakez.  Pak shkurt e qarte.  Nuk jemi aq "kompleks" si popull, rrjedhimisht dhe klasa politike perfaqesuese nuk perjashtohet nga ato ligje te realpolitik.      

Me vjen keq per Blendin sepse pyetja mbreme ishte pa vend pasi ishte retorike, si edhe  nuk kishte as edhe cfare te nxirrteprej saj. Si pasoje morri pregjigjen e Zheit, pak a shume " po ti cfare je konsulent, apo enturazh i Rames...." Nuk dua te merrem me Zhejin si karakter, pasi njihet goxha mire dhe nuk eshte nevoja e analizes per individet ne fushe, por:                       Blend, nese do te besh karriere si analist politik te keshilloj te fillosh, me analiza asnjeanese dhe jo pozicione llogoreje. Kjo do te te kushtoje( edhe sigurisht Cani do te beje dalje, edhe ti duhat ta kuptosh qe PPU eshte shum i kufizuar ne krahasim me TV-te). Une te respektoj, por forca e llogjikes tek Zheji, dhe interpretimi qe i ben ai problematikave, kane efekt. Ta  kundershtosh mund te kete rezultat vetem duke dhene nje mendim alternativ dominant. Lexuesit e kapin ate dhe krijohet kohe pas kohe opinioni per forcen e analistit. Nuk e perjashtoj edhe suportin. Por nje karriere, qofte edhe me ulje ngritje te krijon backgraundin. Kryeredaktore te gazetave te rendesishme nuk arrijne dot te bejne dot ate ne TV.

Shpesh te takon ta kapesh ne ajer opinionin e kundershtarit dhe ta goditesh fort, pak a shume si ne lojen e tenisit. Por tenisi eshte loje aq sa e bukur, sa edhe kerkon nje pregatitje stervitore fizike dhe plot teknike.

Pra asnjehere drejperdrejt si fillim, dhe ne rastin konkret me Zhejin, ishte sikur ti zgjasje shkopin nje tigri te plagosur. Kete gje nuk e bejne edhe ata qe kane eksperience me kafshet, duke patur parasysh qe ata jane shume te kujdeshem.

"Asnje fitues"

Mese e vertete, po aq e vertete sac eshte edhe fakti qe ka nje humbes: populli shqiptar.

Dhe ketu nuk ka te beje fare me faktin nese fiton apo humb e majta dhe e djathta, Berisha apo Rama. Behet fjale per nje largim akoma te metejshem te Shqiperise nga aspiratat e funddhjetorit te ´90 dhe prej rruges se demokracise.

Zgjedhjet e kesaj rradhe jane turpi me i madh. Nje proces i pervertuar qe nuk ka te beje fare me votimin e lire dhe dhenien e lire te votes. Ky popull eshte i marr peng nga e gjithe klasa politike, pa perjashtim. Dhe per kete e ka fajin vete. Le ti gezoje edhe disa vjet te tjera ne vorbullen e tranzicionit.

Qe nga titullii duket qe eshte asnjeanes...

Mos caj koke Blend se do kesh dhe 4 vjet per te share Berishen...do kesh pune me nje llaf

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).