Të zëmë hundët e të votojmë Ramën!?

Biseda televizive e kryetarit zyrtar të PS në “Top Channel” na dha dhe njëherë një pasqyrë bindëse se z.Rama nuk është aspak në gjendje të qeverisë vendin. Në një show televiziv të telekomanduar dhe pa asnjë risi, me fjalime patetike pa asnjë program dhe pa asnjë zgjidhje për vendin dhe krizën që po kalon sot Shqipëria, z.Rama u rrek të shpjegonte 1000 faqëshin e tij programatik.  Sikur të kishte bërë dhe një faqe më shumë ky program do të quhej “Programi i 1001 netëve”. Në show-n e tij, Rama na u duk në formën e një Shehrazadeje që mundohej të vinte në gjumë shikuesit, me përralla, ku fantazia shkonte nga qeveria “gju më gju me popullin”, që merr vendime së bashku, fshatçe, deri tek parulla: “Çdo populli, bën partia”. Sa i ka pyetur qytetarët dhe socialistët për drejtimin e bashkisë së Tiranës e kemi të gjithë të qartë.  Gjatë të gjithë emisionit kandidati për kryeministër i PS, më shumë po i mbushte mendjen vetes që mund të jetë kryeministër, se shqiptarëve. I paqartë, konfuz dhe në një butafori gazetareske ai as në këtë emision nuk pati guximin të përballej me analistët e vërtetë. Në vend të gazetarëve, ai solli në studio njerëz “no face, no name, no number”, por përsëri nuk arriti të japë sadopak një pasqyrë të programit të tij qeverisës.  Një emision i regjistruar më parë dhe i shitur për shikuesit si direkt, i pazakontë për debatet politike, tregoi qartë që Rama kërkon t’u shesë shqiptarëve vetëm fasadën me ngjyra, duke shmangur brendinë boshe të tij dhe programin inekzistent. Kjo ndoshta do të ishte një taktikë e ndjekur për një fushatë sa më të kontrolluar mediatike, sikur ai të mos refuzonte përballjen e para dy ditëve të planifikuar në TV KLAN. Rama nuk pati guximin për t’u përballur në studion e Fevziut, në emisionin e reklamuar ditë më parë, ku ai do të dilte me stafin e tij. Frika e tij për t’u përballur me gazetarët përforcoi edhe njëherë përpara votuesit shqiptarë pamundësinë e tij për të qenë një kandidat i gatshëm për kryeministër. Kjo tregoi edhe njëherë vërtetësinë e librit butaforik që Meidani i dha kryetarit zyrtar të PS, në konventën socialiste, që nuk ishte gjë tjetër, vetëm shfaqja e radhës e “one man show” të PS së sotme.

“Turiamoci il naso e votiamo DC”

Në vitin 1976, Indro Monatanelli i famshëm i gazetarisë italiane, tha: “Të zëmë hundët dhe të votojmë demokristianët”, në një editorial tek gazeta “Corriere Della Sera”. Montanelli i bënte thirrje elektoratit italian që të votonte për të keqen më të vogël përballë komunistëve italianë të financuar dhe mbështetur nga Bashkimi Sovjetik i asaj kohe. Këtë gjë po rreket edhe Rama të arrijë me boshtësinë programore të tij, me pamundësinë e tij për të qeverisur vendin, me lista kandidatësh, që në pjesën më të madhe të tyre, nuk kanë asnjë lidhje me të majtën reale shqiptare, ai po mundohet të sjellë të keqen më të vogël para shqiptarëve për ta votuar.

Në listat e PS vihen re një numër ndërtuesish që janë në pozicione të sigurta duke larguar nga përfaqësimi shumë socialistë që kanë kontribuar në vite. Nëse për deputetët socialistë që votuan për presidentin Topi, u përjashtuan nga grupi parlamentar i PS, po një tjetër deputet që votoi për katër vjet me radhë në Parlament për qeverinë Berisha i është dhënë një vend i sigurt në listën e qarkut të Shkodrës. Ky standard i dyfishtë i përdorur, tregon edhe njëherë qartë, që PS sot nuk përfaqëson aspak të majtën, por grupin miqësor dhe me interesa të lidhura ngushtë me z. Rama. PSSH tani është kthyer në Partia e Sipërmarrësve të Shoqërisë së kryetarit aktual. Për këtë fakt shqiptarët nuk duhet të zënë hundën e të votojnë PS, se do u duhet të mbajnë erë për katër vitet e ardhshme kësaj klase politike që nëpërmjet listave të mbyllura që po serviren nga kryetari zyrtar i PS.

Pjesa tjetër që nuk ka lidhje me të majtën është detashmenti i z. Rama që po zë edhe kohën televizive të PS. Ky investim është edhe një arsye më shumë për të mos votuar ekipin me duvak të PS. Duke e ditur shumë mirë që nuk arrin të bëjë shumicën ai nuk dha dorëheqje nga posti i Kryetarit të Bashkisë së Tiranës. E keqja nuk qëndron në e çon ushtrinë e tij elektorale në betejë pa komandant, por tek këta njerëz që as u dhimbset e majta dhe as kanë lidhje me të. Këta “të rinj” do të përdoren për presion ndaj qeverisë së dalë pas zgjedhjeve të 28 qershorit dhe kryeministrit të ardhshëm të koalicionit të majtë. Duke qenë në pozita komode të kolltukut të kryebashkiakut ai do të drejtojë këtë grup për të bllokuar qeverinë e re. Të njëjtën gjë ka bërë edhe me qeverinë e fundit socialiste, por atëherë nga jashtë. Njerëzit që përdori në maskën e organizatës “Mjaft” kundër qeverisë socialiste tani si shpërblim ju ka dhënë vende në listën e kandidatëve për deputetë pa asnjë mund dhe pa asnjë kontribut. Këta njerëz pa identitet ose ndryshe “no face, no name, no number” - “pa fytyrë, pa emër, pa numër”, do të jenë levat për të rrëzuar qeverinë e majtë të dalë nga 28 qershori, kur Ramës t’i skadojë afati i qëndrimit në bashki. Për këtë arsye shqiptarët nuk mund të zënë hundët e të votojnë nuset e reja me duvak të Ramës. Kryetari zyrtar i PS arriti deri aty sa në Fier tha: Votoni programin, jo njerëzit. Sa turp për ata që janë lista. Nuk e kam fjalën për “nuset” me duvak, por për ata të paktë që kanë vite që kontribuojnë në PS. Populli duhet të ketë besim tek udhëheqësi i shquar, që na solli dielin. Fiks si Hitleri dikur. Mendësia diktatoriale e Ramës është e rrezikshme për Shqipërinë. Një Berishë me kollare me ngjyra është vetëm ana tjetër e medaljes, jo ndryshimi. Shqiptarët duhet ta refuzojnë këtë model të Shehrazades moderne dhe diktatorit meskin.

Shifra 18

Në daljen e fundit të tij televizive, shqiptarët nuk kuptuan asgjë si do të zgjidhë krizën kandidati i PS për kryeministër. Përmes frazave patetike ai nuk arriti të na japë asnjë program. Shqipëria nuk mund të drejtohet me deklarata, vendi sot ka nevojë për veprim dhe një njeri që di të drejtojë vendin. Në ligjëratën e tij të gjatë dhe pa asnjë ngacmim, z. Rama përmendi vetëm një shifër, tetëmbëdhjetë. Si mund t’i besojnë shqiptarët një njeriu që nuk di të artikulojë as mendimin më të thjeshtë ekonomik. Në dy orë morëm vesh të vetmen të re atë që do të kemi një ministri Rurale. Po ministri qytetare do të ngrejë z. Rama? Thagma të tilla nuk mund t’i shiten votuesve shqiptarë si politika të reja. Politika e re përtej të majtës dhe të djathtës është politika drejt Partisë së Sipërmarrësve të Shoqërisë së Kryetarit.

Unë refuzoj të votoj për një parti të tillë.

Vota e shqiptarëve nuk mund të shkojë për të sjellë në pushtet një klan të ri, por i lidhur ngushtë në afera financiare dhe korruptive me familjen kryeministrore. Me tisin e mjegullt që përhap gjithkund, me arsyetimin shaj gjithçka para teje, hidh baltë mbi të gjithë nuk mund të gënjehen shqiptarët. Thirrjet e tij të ditëve të fundit kundër forcës reale të majtë LSI nuk tregojnë gjë tjetër, vetëm frikën e tij përballë një programi të qartë dhe një lideri të sprovuar. Për të nxjerrë Shqipërinë nga kaosi ku është, për të ndihmuar ndërmarrjet të mos falimentojnë, të mos lesh prodhimet e fermerëve të kalben dhe tokat e pa mbjella, duhet një plan për veprim, duhet njeriu që di të nxjerrë vendin nga kriza dhe jo llafellogjia boshe dhe pa kuptim.

89 Komente

Wow.

E dhimbshme , po e shkelqyer...

Kisha degjuar per Ali Asllanin, po jo keshtu...

 

Syri i Bukur .

Shok i duhet thene Sales, se ai ka qene Sekretar Partie ne kohen e diktatorit. Bash syri dhe zemra e Partise se Punes ne fushen e mjekesise.

Edi Rama eshte vertete zoteri per nga mosha, karakteri, pune qe ben etj.

Sala , megjithe perpjekejet e Argites dhe Shkelzenit qe ta transformojne e ta bejne zoteri ( duke vjedhur nga thesi i shqiptareve) nuk ja arrijne dot.

Ato fotot me Simon Stefanin, Hysni Kapon etj. etj ,  ajo deshmia ne nje gjyq politik  etj etj., nuk e bejne dot synet tani ne pleqeri e te na e kthejne Salen ne zoteri...

Fatkeqsi , n'est pas ?

Bubo,

Librin "Refleksione" nuk e kam shkruar une, por Edvin Kristaq Rama, aspirant per Kryeminister.

Une nuk me duket se bera ndonje koment, thjesht solla nje "lidhje" per te pare 'evolucionin" politik te Edvin Kristaq Rames, qe perpos atyre qe thote per Partine qe sot drejton dhe berthamen mbeshtetese te militanteve te saj, ka deshtuar gjithashtu kur tentoi te krijonte Partine Kristian-Islamike.

Eshte e natyrshme qe secili te kete pelqimet e tij qofte ideologjike, qofte ekonomike, qofte per individe te vecante.

Por eshte detyre morale e kujtdo qe aspiron te behet Kryeminister i nje vendi, te beje te ditur plotesisht pozicionimin e tij ideologjik dhe te shpjegoje transformimin qe ka pesuar nder vite, aq me teper kur ka botuar edhe libra qe bien ndesh pikerisht me ideologjine e Partise qe drejton. Edvin Kristaq Rama ka detyren morale dhe duhet te kete guximin qytetar dhe intelektual ta thote me ze te larte nese i qendron atyre qe ka shkruar ne librin "Refleksione" ose jo. Dhe kjo edhe ne shenje respekti per "veteranet" e LANC-it te cileve u ka "privatizuar" shtepine e Konferences "pertej te majtes e te djathtes".

Propaganda dhe demagogjia mund te vazhdojne te mbajne ne letargji vetem militantet, ndersa njerezit qe nuk duan te dine per demagogji dhe propagande minimalisht perdorin TRURIN te analizojne.

Nese ti po thua qe mqs nuke ka bere Sala, s'duhet ta beje as Edvini, atehere jane te dy njesoj smiley.

Sa per ate "lajm" me siper, as nipcja im 2 vjec nuk beson perralla te tilla smiley

Deshiroj te sjell ne kujtese dicka, qe ndoshta s'ka shume lidhje te drejteperdrejte me temen, por me duhet ta them: PD-ja eshte e vetmja force politike ne Shqiperi qe e ka marre pushtetin me VOTA.

Sa per te rifreskuar kujtesen: Ne 1992 dhe 2005.

Ndersa komunistet (alias socialistet qe u gedhine PPSH dhe u ngrysen PS ne 1991) e kane marre pushtetin me arme: Ne 1945 dhe 1997.

Per dike qe nuk e ka pat mundesi te shikoje emisionin televiziv me Ramen, ky artikull nuk thote asgje!

Kjo ndodh pasi autori e ben shume te qarte pozicionin e tij lidhur me ceshtjen qe trajton (dhe kjo eshte nje gje qe pak i intereson lexuesit, se autori nuk eshte "baba Fetahu&quotsmiley, por nuk thote PSE mendon ashtu (dhe kjo eshte gjeja kryesore qe do i interesonte lexuesit).

Shembull ne vijim; fillimi i tekstit:

Biseda televizive e kryetarit zyrtar të PS në “Top Channel” na dha dhe njëherë një pasqyrë bindëse se z.Rama nuk është aspak në gjendje të qeverisë vendin. Në një show televiziv të telekomanduar dhe pa asnjë risi, me fjalime patetike pa asnjë program dhe pa asnjë zgjidhje për vendin dhe krizën që po kalon sot Shqipëria, z.Rama u rrek të shpjegonte 1000 faqëshin e tij programatik.  Sikur të kishte bërë dhe një faqe më shumë ky program do të quhej “Programi i 1001 netëve”. Në show-n e tij, Rama na u duk në formën e një Shehrazadeje që mundohej të vinte në gjumë shikuesit, me përralla, ku fantazia shkonte nga qeveria “gju më gju me popullin”, që merr vendime së bashku, fshatçe, deri tek parulla: “Çdo populli, bën partia”.

krijon jo vetem nje pritshmeri legjitime, POR edhe nje detyrim te pakushtezuar te autorit per te justifikuar attituden e tij me fakte te drejtperdrejta nga emisioni i djeshem. Fakte te tilla nuk pashe. Ato fakte mund te kene qene sa nje elefant ("blue for sale"  smiley  ) ne studion e emisionit, por ne shkrim nuk i gjeta.

Tani sipas paradigmes "gjej lesh e kercitja", shkrime te tille jane OK per kundershtaret e Rames, per te cilet paradigma e mesiperme shndrrohet ne "gjej fjale te keqia per Ramen dhe duartrokit"; por per nje lexues qe nuk do me mbajt ane a priori, dhe te gatshem edhe te ndrroje mend, keto shkrime, na falni per shrehjen, por jane "hot air".

na jepni pak drite , jo vetem llafe , kemi ku ta shohim me syte tona , apo me mire ta shohim me syte tuaja ?!

Shkrim shqetesues kur mendon se Kaba eshte nje njohes shume i mire i se majtes nder vite, ka qene krah i djathte i Nanos, eshte djal qe kur i vjen e thote ate qe mendon e do votonte gjithmone PS-ne, nga kushdo te drejtohej ajo. Kjo verteton edhe njehere krisjet brenda te majteve....Sa keq per opoziten qe shkon ne zgjedhje me kete klime

Fakti që paska qënë krahu i djathtë i Nanos spiegon shumë gjëra atëherë (duke parë edhe intervistën e fundit të Nanos në Tv smiley ), por s'ka të bëjë fare me të majtën shqiptare.

emigranto, shkrimi o shkrujt ka i majt ene i drejtohet te majtve. nuk osh per "te bind" nanji sesa per te pasqyru menimet e kqija qe po blujn tashme thujse te gjith te majtet ne ven.

per menimin tim me e mira qe do mujte me nodh mas zgjedhjeve do ishte shperberja fare e PS dhe ose shkrirja ne LSI ose te krijohej nai parti e re me program dhe historik pa lidhje me PS/PPSH.

per mu PS esht anakronike, asgjo nuk e justifiko ekzistencen e saj. mjafto te permenet qe ka qene per vite me radhe motori kryesor antishqiptar ne raporte, retorike, propagande e balte ne instanca zyrtare ne BE e gjetiu dhe ne media, duke ia kalu dhe propagandes serbe, qe s'u lodhte fare po perkthete gjith retoriken e PSse.

personalisht menoj se kjo parti nuk mun te reformohet, po s'e di sa te predispozum jon robt ta varrosin si forc politike ket vampire plake me emrin PS, dhe ia faturojn tgjitha ed rames, thu ti se "reforma" e tosit pati nai sukses te modh...

mjafto te shifshe pardje ftyren dhe "atittude"-n e gramoz rucit me mor vesh anakronizmin qe lag der ne palc PSne. se PS osh tu djeg persona qe ne kushte te tjera, psh ne kuader te LSI a nai force te majte vertet te re, do mun te veproshin lirisht dhe te punoshin per ket ven dhe jo te deformoheshin duke u honger me leckat e veta apo me olldashrat e rulrat thjesht pse ashtu thot vija e partise, e duke kriju i tension te atill social ne ven qe nuk justifikohet me asgjo.

 

Kush eshte ky Dritan Kaba se e paska qa artikullin.

 Dritan Kaba eshte "dore e vjeter" dhe nuk eshte si ato lolipop-analistet qe duke u lepi ne cdo emision televiziv ju ka ngel vetem kallami.

patris-o, po pritsha te kishe kap naj fallacy te komenti im... por hic. sikur te kon ron icik baterit n'at drejtim.

tashi ti (mo shum se shumkush ktu) duhet ta kesh te qart permren teje, qe kur thu emajtedjatht dhe shqypni me i fjali, duhet me von ene naj kok rrumullake me gjuh te qitme perjasht. ca e majte e djathte je tu thon? amon mer, jo kur t'm'drejtohesh mu. se m'trondit gjiF vetsigurin. them pale si po dukem, sikur sapo jom qeth ballaboks. mo ma bo ket qeder, ta kom llafin.  smiley  

 O Emo, po ti me gjithe men i shef keto debatet ne internet? Po ne pranej e kemi Peshkun qe te marrim ndonje fileto peshku gati, e mos rrime te gjujme vete me grep.

smiley   kom i limit un, PF, te ato emisionet qe thu. My fuse is very short there. Po kaloi 5 minutshi, digjet filli...  smiley  Kur s'muna me pa ato zjushat sexy te PS perballe atyne gjujtsave me sy pervers ala Ruli qe thoshte Dezi per me shum se 5-6 minuta, merret vesh "sa esht ora"...

Ate po thoja edhe per Kaben. Throw us a bone here, po i thoja. "Mos na e trego pas gardhit"....  smiley 

 Emo, si kam pare ato zonjushat, por te them te drejten, per gjysem ore muhabet me Rulin (paveresisht nga tema, mundesisht jo politike dhe jo ekonomi) do hiqja dore nga gjysmat e atyre zonjushave. smiley

Shkrimi eshte shume i ekuilibruar.

Gazetari mund te jete i majte dhe i qan zemra per te majten, pak me intereson, perqendrohem tek arsytimi i tij, mbi  fakte.

Mbase "blafsemoj" duke permendur fushaten e Pd-s ne 2005.

- Shqiperia do hyje ne Nato.

- Do ndertojme rruge, mbi te gjitha koridorin 5 ( ne mos gaboj keshtu quhet), Durres -Morin.

- Do i japim perparsi investimeve per energji elektrike.

- Do luftojme krimin e organizuar e kontrabanden.

- Do pajisim qytetaret me biokarta.

-Do aplikojme MSA me gjitha shtetet e BE.

-E bla, bla , bla, si gjitha fushatat elektorale ne mbare boten.

Nder keto pika, shume jane realizuar, mire keq, diçka eshte arritur, sikur te realizoheshin te gjitha si duam ne, nuk do ishte e nevojshme te kemi qeveri.

Edvini, nuk arrin te krijoj nje ide mbi qeverisjen e tij, si ?, sa? pse?, kur? sepse nuk ka program, nuk ka qellim, perveçse atij te marre pushtetin, ku ai vete beson shume pak, ndryshe do jepte dorheqjen nga kryetari i bashkise.

Kjo menyre opozite, nuk demton politikanet Shqiptare, demton elektoratin, popullin, duke u ndare ne te majte e ne te djathte, pro Berishes, pro Rames, pa arritur te kuptoje se kjo menyre sjell zbehejen apo humbjen e  te drejtave  te tija mbi çdo qeveri qe eshte ne pushtet.

Pak a shume, ne mendjet e politikaneve ( per aq pak mend qe kane, edhe pse punet e tyre din ti rregullojne mire) krijohet idea se mjafton te jem une ne pushtet qeveria X , e elektorati qe ke votuar X-in, duhet te jete i kenaqur me kaq, nuk ka pse te pretendoje me teper.

Lufta per pushtet , per popullin eshte si nje lufte flamujsh, ne qofte se ne qeveri valvitet flamuri blu, une duhet te jem patjeter i lumtur, pa u lodhur te mendoj se me te vertet jam i tille, se me te vertet keto punojne per te zgjidhur problemet e mija.

Meqense politika nuk ndryshon, duhet qe te ndryshoje elektorati, boll me metingje masive, boll me flamuj partish, rujani keto forca bashkimi per te kerkuar me shume nga qeverit, per je shtet te se drejtes.

 

Personalisht nuk besoj ne ndonje pregatitje intelektuale te thekur te Rames; eshte popull. Sdq, ai progresin e perkrah dhe uroj me gjithe zemer qe, nese ai merr pushtet, te kete forcen te ngrihet mbi ndjenjat e vogelsise dhe te rrethoje veten me njerez qe kane nje pregatitje me te forte intelektuale se ai vete .

Fakt eshte qe mbas 4 vjetesh dua te shoh nje rotacion pushteti; uji duhet te ece, politikanet duhet t'i bejne vend nje fryme te re me ide te ndryshme. Berisha dha me te miren e tije. Le ti japim shancin dhe nje force tjeter politike te testoje veten.

E keqja jone e madhe eshte qe gjate ketyre viteve nuk kemi arritur te krijojme alternativa te verteta post PPSH.Berisha e dha me te miren e tij por edhe Rama per 3 mandate ne Tirane shume i konsumuar eshte.Te dy ne luften per pushten,mbase edhe per aftesi e karizme politike kane eleminuar individe te pershtatshem per te drejtuar seriozisht e ne menyre demokratike Shqiperine e Partite .Rama ka nje inkoherence te llahtarshme intelektuale e poltike.Per mua eshte bipolar.Ka kthesa 180 gradeshe te shpeshta.Eshte inafidabel e konfuz....Nga Refleksionet te konferenca e Pezes....Nuk njeh ekonomine e ka pak kulture......Tashti me mitingje une jua kthej e jua bej mund te ndezesh turmat(edhe ato jo dhe aq)....por qeverisja eshte tjeter gje....

Po ky Dritan Kaba, nga e kupton se ka aftesi te qeverise e kush jo.

Te pakten, Edi Rama ka qeverisur Tiranen per shume vite me rradhe me mire se kushdo tjeter ne historine e pluralizmit politik ne Shqiperi. Keshtu qe ti nuk mund ta fshish kete kontribut me 1 ore emision televiziv qe na perpiqesh te analizosh.

Si e kuptoi D.K. qe eshte i pa afte ???

Une cuditem me kurajon e ketyre njerezve per t'ja futur kot dhe p[er me teper te hiqen sikur po bejne shkencen e madhe.

Ik more djale i mbare . N.q.s. mendon se ti di te qeverisesh , futju politikes dhe na qeveris.

Per pord... dhe bomba tymse , nuk ka nevoje njeri . Boll tym ka ne ajrin qe thithim.

 

 

Cfare i ka qeverisur Tiranes.Fakti qe Ju fansat e tij vazhdoni akoma te permendni Lanen (U be 8 vjet me pare) do te thote qe nuk ka cfare te permendesh me.

Ky eshte i n-ti shkrim kundra Rames me argumenta BOSHE si psh:

pse Rama nuk u perball me analiste,

pse Rama nuk dha doreheqje nga bashkia qe drejton,

pse Rama nuk paraqet numra ne programin e tij, 

pse Rama flet vetem per fshatin dhe jo per qytetin, etj.

 

Nderkohe qe ne debatin ne TCh (paksa i gjate gjithsesi)  Rama foli duke arguementuar cdo fakt me terma dhe menyra europiane dhe jo kafsherore si ne shqiptaret jemi mesuar keto 4 vitet e fundit. Vleresoj faktin qe atakon kundershtaret e tij duke u bazuar ne fakte dhe jo ne shpifje apo fyerje. Aq me teper qe gjate drejtimit te bashkise se Tiranes (me gjithe mangesirat qe mund ti atribuohen, por fundja kush eshte ajo bashki qe ka bere me mire se ai?) ka dhene prova qe di te beje ndryshime radikale.

Mendoj se Rama eshte tani per tani alternativa me e mire midis politikaneve shqiptare qe kemi.

Kafsherore te duken argumentimet shifrore ty?! Ti diskutoke njesoj si Rama keshtuqe spo te ve faj qe te duket sikur thote fakte ne tufen e budalliqeve qe nxjerr nga goja.

Sipas gjykimit tim,

Kafsherore me duken vrasjet dhe tallja me viktimat e Gerdecit,

*) zhdukja e Ismet Kryeziut, Kosta Trebickes, Remzi Hoxhes.

*) perkrahja e hapur e spekulatorit dhe spiunit Fazllic,

*) kontrabanda e karburanteve ne drejtim te serbise per te furnizuar makinen luftarake serbe kunder kosovareve,

*) sulmi organeve te drejtesise dhe prokurorise,

*) grabitja qindra milioneshe ne rrugen e re Durres - Kalimash,

*) shperfillja e organeve te kontrollit te shtetit qe vete drejton,

*) shitja e ujrave territoriale - Greqise per nje fotografi me Karamanlisin,

*) perbuzja e misionit te OSBE - Odhirit,

*) shperfillja dhe perbuzja e institucionit te presidences ,

*) shprehjet " Te vras mor shker." Etj. Etj. Etj.

Do me per Belulin ?

Tashti nga sa lexoj te pakten ketu edhe  ithtaret me te flakte te Rames nuk tregojne ndonje entuziazem per te.Kuptoj prograM inegzistent,kandidate marioneta te thirrur ne minuten e fundit, tip Seseri,kompromenton shume Tirana e pa identitet.A nuk me thoni vertet e pa te shara e uleritje...pse mendoni se Rama do te kete me rezultate se Berisha?çfare ka me shume?Kur thoni votoni Ramen e jo Berishen pse?çfare do beje me shume o me ndryshe??Me duket se Rama po drejton fushaten si nje i depresuar,perdent....Pa pike besimi se do fitoje...Manifestime(i thençin)sotto tono......

Rama do te kete me rezultate se Berisha sepse siperkunder Berisha dhe e gjith politike e 18 viteve te fundit nuk po i ben apel negativitetit ,percarjes,dhe tipave anti-shqipetar si puna jote,por po e drejton elektoratin drejt se ardhmes.Sepse shumices te Shqipetareve u ka ardhur ne maj te hundes me nje Shqiperi ku injoranca dhe paaftesia jane ulur kembekryq,ku i vetmi argument i politikes vazhdon te jete anti-komunizmi,e c'eshte me e keqja nga ish-komunistet si politikanet e sotem,ashtu sic je edhe vet ti Zana,nje e ish privilegjuar qe ne kohe te komunizmit ke bredh cep me cep Shqiperise.Ti mikesha e Topallit.

Ja perse Rames duhet ti jepet shanci,duhet te pakten ti jepet mundesia.Te tjereve u eshte dhene mundesia,kan 18 vjet qe e kan zhytur Shqiperine ne terr,injorance,varferi e analfabetizem,nen dhunen e njerezve me te poshter te kesaj shoqerie,dhe alabakeve me ordiner.

Mua me vjen keq qe nje njeri si Rama na vjen si kryetar i nje prej dy partive pergjegjese per kete katrahure,por kjo eshte nje e keqe e vogel,qe ka edhe nje te mire,faktin qe ajo parti mund te reformohet dhe ti sherbeje vendit.

Per nje pergjigje drejtuar vetem ty dhe te tjereve si ty Zana,ai do te fitoje gjithashtu sepse JUGU i Shqiperise ka numrin me te madh te popullsise.

 

SHSHSHSHSHSHSH!!!!!!!!!!!Gek!!!!!!!!!!

<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/vipersig.jpg" border="0"></a><p><div style="font-family:Arial,sans-serif;font-size:11px;">Sign by Danasoft - <a href="http://www.danasoft.com">Get Your Free Sign</a></p></div>

 

<a href="http://www.danasoft.com"><img src="http://www.danasoft.com/citysign.jpg" border="0"></a><p><div style="font-family:Arial,sans-serif;font-size:11px;">Sign by Danasoft - <a href="http://www.danasoft.com">Get Your Free Sign</a></p></div>

Zana mos bej pyetje kot...qe e di qe s'do kesh nonjehere pergjigje. Pergjigje paraprake e ke ke spotet publicitare te partie ne TV...se nganjehere ato tregojne dhe mentalitetin e individve qe i paraqisin. Nga njaer ane ke PD-en me disa spote ku flitet per rezultatet pozitive dhe konkrete....nga ana tjeter ke spotin e Edvinit ( qe s'permend as partine por thjesht emrin e Rames) ku ai prashit grurin me kanatiere, kercen e kendon, dhe 3 majmun duke levizur duart si zezkot e Amerikes.

:\ Cfar te presesh pastaj pergjigje serioze per pyetjet e tua?

Rama do te kete me rezultate se Berisha sepse siperkunder Berisha dhe e gjith politike e 18 viteve te fundit nuk po i ben apel negativitetit ,percarjes,dhe tipave anti-shqipetar si puna jote,por po e drejton elektoratin drejt se ardhmes

 

Zana bej kujdes se deri tani je quajtur negativ, percares, anti-Shqiptar...neser pastaj te quan dhe Sabotator, Grup Armiqsor, Poli-Agjent, Revizionist...etj etj.

Ja pra dhe serioziteti. Bere pytje ti se cfar na ofron Rama....dhe ata te hidhen ne fyt dhe te quajn "anti-Shqiptar" smiley

ai do te fitoje gjithashtu sepse JUGU i Shqiperise ka numrin me te madh te popullsise.

Cfar anti-Shqiptare qe je ti Zana qe nuk e merr vesh kaq gje!! smiley

Sipas gjykimit tim, Sala nuk duhet te figuroje me ne politiken shqiptare per arsyet e meposhteme

*)  vrasjet dhe tallja me viktimat e Gerdecit,

*) zhdukja e Ismet Kryeziut, Kosta Trebickes, Remzi Hoxhes.

*) perkrahja e hapur e spekulatorit dhe spiunit Fazllic,

*) kontrabanda e karburanteve ne drejtim te serbise per te furnizuar makinen luftarake serbe kunder kosovareve,

*) sulmi organeve te drejtesise dhe prokurorise,

*) grabitja qindra milioneshe ne rrugen e re Durres - Kalimash,

*) shperfillja e organeve te kontrollit te shtetit qe vete drejton,

*) shitja e ujrave territoriale - Greqise per nje fotografi me Karamanlisin,

*) perbuzja e misionit te OSBE - Odhirit,

*) shperfillja dhe perbuzja e institucionit te presidences ,

*) shprehjet " Te vras mor shker." Etj. Etj. Etj.

http://www.youtube.com/watch?v=8RG3OrKjjyQ&feature=related

Do me per Belulin ?

Kurse Edi eshte i ri , vertete pa sprova te tilla si roli i kryeministrit, por me deshire per te punuar ndryshe , ne menyre Evropiane dhe te qyteteruar. Kete ai e ka provuar...

 Ne fund te fundit eshte dhe djale qyteti , se na mbyten shpellaret , qe sipas Neritan Cekes , kane pasur nje trung ne vend te jastekut....

Sapo hyra ne kete teme,te paren qe lexova ishte komenti yt,te cilit une nuk i heq as edhe nje presje!

 

o bubo, e paske nis tu lexu gazeten shqiptare qe n'mnjes grup. Ka hedh pare t'modhe Edvini te kjo gazete, i takon me bo detyren.

Plako, e thonme troc:

Keni ngel keq, pa argumenta perderisa nji-dy dhe permendni Gerdecin.

Gerdeci nuk mund t'ju zej syte dhe t'mohoni qe, n'Shqipri, per here te pare eshte vene ne zbatim nji model zhvillimi konkret dhe i studium ne detaje. Ai cuni i qytetit qe permen ti (Rama) e ka xhepin sa bagazhi i makines tate, kupto ti robo!?

Tirana perfiton nga nji buxhet 'fantastik' krahasu me cdo qytet tjeter dhe kjo eshte normale duke konsideru shtrirjen dhe popullsine po nuk mund te thush qe "Rama duhet me u mor si model" sepse eshte tjeter gjo me bojatis fasaden e nji pallati dhe tjeter me i dhone zhvillim konkret ekonomise.

 

Bubi.Ke shume te drejte.Pse duhet te votojme Salen.Cfare ka bere ai keto 4 vjet.Asgje.

 1. Ka dyfishuar rrogat e pensionet.Pse rritje eshte kjo!!!!!!!!!!!!!!!!! Ne rritjen e duam me pikatore p.sh. 3% ne vit.
 2. Ne cdo dite te qeverisjes ka ndertuar ose rikonstruktuar nje shkolle.Pune eshte kjo.Cfare do te besh kue ti mbarosh kaq shpejt te gjitha!!!!!!!!!! Ne duam nje shkolle ne vit ose ne dy vjet.
 3. Ka bere kabinete informatike ne cdo shkolle e ka futur internetin.Kjo s'ka lezet fare!!!!!!!!!!!!!!! Nuk duhen bere kaq shpejt.Ka kohe per ti bere.
 4. Ka bere cdo dite te qeverisjes 4.7 km rruge te asfaltuar!!!!!!!!!!!!!! Ceshte kjo pune.Beji me cakull dhe na ler ne te bejme 4.7 km asfalt cdo vit
 5. etj.etj

Ke te drejte Bubi.

Edi e ka treguar ne Tirane.

 • Mandatin e pare ka bere Lanen.
 • Mandatin e dyte ka bere Lanen
 • Mandatin e trete ka bere Lanen

Ke shume te drejte Kacurrel

Grup, gruni nuk prashitet pra moooo... (as me kanatjere) se e bom telef at pik.

Per rap-in nderkaq, te jap shume te drejte. C'ne me lazem rap ne shqipot s'e morr vesh? A nuk e kuptojme sa qesharak qe dukemi. Ka gjona qe jan bo per te zinjte. Mos shifni eminemin, se ai ju tha te zinjve qe ju nuk jeni aq te zinj sa mendoni. Ene ajo koka e qethme zero, po i muhabet. Te zinjte e bojn nga halli ene vejn gjithfare kapucash t'shkretet, kur dalin kta majmunet e bardh (flas per knej) ene zero koken edhe kta! Dio mio, sa shemtut, si gjela te rrjep e te depilum (=debilum). Ashtu si edhe gerneta eshte bo per permetaret, xhanem, dhe iso polifonike per leberit me pilurin ne balle. Imagjinoni 50-centshin tu knu "o c'me bere te mendonem-eee"....  smiley 

Say no to rap and any kind of hip hop sung by a "non-native"!

@Zana, Grupi

Mendoj se gjithe ky demonizim i kundershtarit politik dhe i alternatives tjeter, nuk i ben mire jo vetem juve, por te gjitheve ne pergjithesi.

Mos u perpiqni te deklaroheni si anti-komunista, duke perdorur me pas te njejtat instrumente te komunistave te dhunimit te kundershtarit.

Shume e vertete qe komunizmi krijoi anti-njeriun, por te mos jete aq i lehte ndonje ketu sa te mendoj se ndokush ka qene i vaksinuar ndaj tij. Jam i sigurt se edhe brezi qe ka lindur pas '90-es vazhdon te ndikohet nga ajo ideologji.

Nje cik me teper thjeshtesi, nje cik me pak egersi, nje cik me pak patos...

Nuk eshte i nevojshem gjithe ky duf e mllef e eksternalizim negativiteti pa dogane. Le te mundohemi te largohemi pikerisht nga cfare komunizmi na la si trashgimi, por jo vetem duke e denuar ate, por edhe duke dhene shembullin konkret.

Asnjeri prej nesh, fale Zotit nuk ka ekzluzivitetin e te vertetes keshtu qe nuk eshte aspak e mire qe te gjykohet e paragjykohet gjysma e popullesise vetem sepse e mendon ndryshe.

Kush jeni ju qe te merrni guximin qe te beni kete? Kush jeni ju qe nuk mendoheni dy here perpara se te hidhni vrer mbi tjetrin? Kush jeni ju? Kush jemi ne?

Jemi vecse... njerez qe lindim e vdesim si gjithe te tjeret dhe nuk kemi pse ta konsumojme jeten tone me urrejtje pa dogane.

Le t'i themi jo, me vepra, anti-njeriut qe gjendet pak apo shume brenda secilit prej nesh. Fale nje riti "ekzorcizmi" kolektiv, pas te cilit tjetri, ai qe e mendon ndryshe nga ne, nuk eshte demoni, por vellai dhe motra... apo fundja nje njeri si vete ne.

une nuk e kuptoj pse gjykon njerzit , dhe le te lire anti-njerzit !

Sepse nuk egziston nje kufi midis.

kufiri eshte shume i qarte , por mesa po kuptoj une , populli shqiptar i majte ngateron njerzit me te meta mendore me intelektualet .

Dhe kjo ka filluar qysh ne luften antifashiste  , vazhdoi mbas saj , dhe sot po vazhdon ti zgjedhe udheheqesit me kete parim .

Nuk e di nese je informuar, por ka rreth 20 vjet qe sitemi monopartiak ka rene dhe njerezit jane me se fundi te lire te zgjedhin alternativen qe ju duket me e mire, ashtu sic behet ne te gjithe boten demokratike.

 Djema, mos u zini,   vertet Rama ka sjell nje risi te re ne PS, nje ze-nje vote, vertet ka ndryshuar disi Tiranen (me taksat e popullit dhe te biznesit te vogel) , por qe te drejtoje vendin, une kam frike. Lidhjet e tij me ndertimoret private (betonizuesit) , mua me frikson, jo aq shume nga ndertimi i pallateve (qe eshte nevoje e popullates) , por nga mos gjelberimi rreth tyre i ambientit, nga mos respektimi teknik i ndertesave, mos respektimi i hapsires publike ku lozin femijet dhe shplodhen pensionistet, etj. Kjo nuk do te thote qe ne pushtet te mbetet mavria, person me aftesi te kufizuara, dhe te dy nuk me duken te pershtatshem per kryeministerin e ardhshem.  

Pjer , se e kam shkruar dhe diku tjeter kete mendim , edi rama , ka shitur shumicen e shesheve publike , qe ishin prone e jona e perbashket , une nuk kam mare koker leku per ato centimetra katrore qe me takojne , besoj se dhe ti nuk ke mare koker leku . Tani ky rama , meqe ne nuk e hapem gojen , do qe te gjitha sheshet e shqiperise ti shese per esap te vet , sepse kujton se ne hame bar . Se ky modeli i bashkise eshte modeli i PS-se per shqiperine .

Shpif shpif se dicka do mbetet.

Ne kete kohe fushate ku jane angazhuar te gjithe politikanet,shkrime te tilla si ky i Dritan Kabes,jane si Oaze ne shkretetiren e Saharase!Natyrisht per ata qe po ndjejne,se pushteti i te ardhurave te tyre personale,do te preket!

Dritan Kaba kush e di se sa para ka marre per kete shkrim.Ai nuk ka faj se ashtu funksionojne punet ne Shqiperi.Me jep te jap!Njera dore e piset,lane tjeteren dhe te dyja lajne fytyren.Ky eshte parimi kryesor i pa moralshem.

Futi nje te shpifme,dhe mos ndalo,dicka do te mbetet.

Dritan Kaba thote:

 

Rama kërkon t’u shesë shqiptarëve vetëm fasadën me ngjyra, duke shmangur brendinë boshe të tij dhe programin inekzistent

 

 Or Kaba,Edi Rama eshte fituesi i cmimit te madh"World Mayor 2004"Sigurisht ti ndoshta je nder ata  qe vune dore per ta vrare,fare,Edi Ramen,ne vitin fame keq 1997,sepse ai ishte dhe eshte kunder Sulltanit dhe obortareve te tije,dhe sigurisht te vret hundet,era  e nje shqiperie ndryshe nga ajo e Sulltanit!Kaba eshte nje kalemxhi obortari....paraja edhe ujin(moralin) e hedh perpjete!

@Zana, Grupi

Mendoj se gjithe ky demonizim i kundershtarit politik dhe i alternatives tjeter, nuk i ben mire jo vetem juve, por te gjitheve ne pergjithesi.

Mos u perpiqni te deklaroheni si anti-komunista, duke perdorur me pas te njejtat instrumente te komunistave te dhunimit te kundershtarit.

Wow wow...wtf! Slow down...

Krahaso ate qe thash une dhe Zana...pra thjesht na THONI ca programi keni dhe pse duhet tju votojme. Krahasoe kte me pergjigjen patetike te Bubit...dhe shiko vet se kush jane ata me mentalitet kamunist.

Mentaliteti KAMNUIST eshte mentaliteti qe...hiqjani ATI tjetrit qe ti marrim NE ne dore. Eshte propagande populiste. Eshte shpifje te pafunda...jo po ky vodhi jo po ai vodhi lesho e lesho sikur te ka zen diareja. Eshte tifozlleku pa kriter dhe pa llogjike.

Ky eshte kamunizmi.

Une gjithnje kam mbajt NJE qendrim dhe vetem nje qendrim...kush PUNON...meriton voten. Kush shkon ne drejtimin e duhur...meriton voten. Kush sjell rezultate pozitive...meriton voten. Kaq. Dhe me kto kritere kam mbrojtur edhe Edvinin me perpara...ne funksionin e Kryebashkiakut...dhe Saline sot ne funksionin e kryeministrit.

Qe te votoj une dhe ca te tjere per Edvinin...ne duam te dime se CFAR do bej ai ME MIRE...ne gjerat qe kan RENDESI...si ekonomia.

Ne nuk jemi ordiner rrugesh qe te na leshoj propaganda patetike Bubi ose ndonje tjeter e te na thote...ai vodhi prandaj DUM BABEN! Jo ore jo...

Ktu deri tani s'kemi marre ASNJE pergjigje konkrete se cfar programi ka kjo force politike, se cfar pretendon se do bej, se cfar potenciali ka per te bere...ME MIRE. Kemi mare ne fakt vetem nje propagande absolutisht qesharake. Kjo s'eshte demonizim i kundershtarit...ai vjen nga diku tjeter...jo nga "ne" te pakten.

------------

Se ne e kemi bere argumentin disa here...nese do vine kta te PS-es e te thone....kta vodhen e prene...Pergjigja eshte shume e lehte. Po te NJEJTIT njerez te PS-es...nuk vodhen me dy e me tre duar per 8 vjet? Po te NJEJTIT njerez te PS-es...nuk ishin akoma me te korruptuar e te lidhur me njerez si Delijorgji etj (shiko Edvinin + Majkon ne kte ceshtje smiley ). Po kta te PS-es nuk vodehn 250 milion dollare qe ishte per rrugen Durres-Kukes? Etj etj etj.

Dhe perfundimi i 8 vjet me PS-en...me te NJEJTIT njerez (se Edvini jo vetem qe s'ishte ne VAKUM ne vitet para 2005-es...dreka e darka me Tosin...por pervec ti s'ka ndonje "te ri" ne kte parti qe s'sishte para 2005es)...perfundimi me te njejtit njerez ishte...nje ZERO per Shqiperine.

 

Ndersa nga ana tjeter...pranohet qe dhe PD-ja ka vjedh me dy e tre duar sa te doj. Personalisht te them te drejten...une s'kam interes te bej tifozllek qe te vjedhin kta te PS-es dhe jo kta te PD-es (ajo qe po na kerkohet faktikisht nga PS-ja...se program tjeter s'ka). Ajo qe diferencon KTO 4 vite me 8 vitet e meparshme...jane arritjet te THEKSUARA ne fushat e rendesishme per zhvillimin e vendit...eshte PUNA teper e mire qe eshte bere ne drejtim te ktyre fushave.

Pra...puna e merr voten. Ku qendroka metoda "kamuniste" ktu? Metoda kamuniste eshte pergjigja qe..."kta kan vjedh kshuqe dum ti zevendosjme ne qe te vjedhim dhe ne ca me teper!".

Me fal...kto shkoni tregojani ndonje ordineri ne rruge...mos hajdeni ktu se vetem tregoni nivelin e "opozites" se sotme.

 

PS: Emigrant une pranoj plotesisht qe per prashitje-kositje gruri...s'marr vesh hic! smiley

Or Kaba,Edi Rama eshte fituesi i cmimit te madh"World of Mayor 2004"

 

smiley Ah anglishtja e shkret c'na punon smiley Cmimi i madh...qe votohet ne internet nga cdo 12-15 vjecar si puna e Wikipedias smiley

Ti grupi the:

 Cmimi i madh...qe votohet ne internet nga cdo 12-15 vjecar si puna e Wikipedias Smile

Kjo qe thua ti nuk qendron,por preceptimi i jot me duket shume feminor!

Per Grupin..Nuk munda ta perkthej,se nuk kam kohe te gjate!

Some facts about Edi Rama, Mayor of Tirana

Mr. Rama is President of the Albanian Municipalities Association.  In addition to being a politician, he is an artist and a publicist.  He is a founding member of the Movement for Democracy, a political group that played a determining role in the struggle for democracy in Albania during the years 1996 and 1997.  He is a founder and key member of the democratic movement that brought about the collapse of the communist state in the period from 1990 to 1992.

His articles and analyses have appeared in many newspapers and magazines, including Klan Magazine, the largest magazine in Albania, and in the largest Albanian newspapers, such as Shekulli and Koha Jone, as well as in The New York Times, The Guardian, Panorama, Frankfurter Allgemeine Zeitung, The Independent, and in World Link Magazine, a publication of the World Economic Forum, which selected him for its Dream Cabinet for 2002, along with other world political personalities, including then Mayor of New York Rudy Giuliani.

Exhibitions of Mr. Rama’s paintings have been held at the Janos Gallery, New York (1993), Place de Mediatheque, France (1995), Palais Jalta, Frankfurt (1997), Acud, Berlin (1993), in Sao Paolo, Brazil (1994), and at the National Gallery (1992) and Gallery XXI (1999) in Albania.

He has been a professor of arts at the Albanian Academy of Arts, and he has had two books published.

He is a former Board Member of the Open Society Foundation, Albania, a non-profit foundation that promotes democracy and open market reforms that was established and is financed by financier and philanthropist George Soros.  Currently he is a member of the Regional Advisory Board of the United Nations Development Program.

In October 2002, on the occasion of the International Day for the Eradication of Poverty, Mayor Rama was given an award for his work on environmental issues that has contributed to fighting poverty at the United Nations Headquarters by the Secretary General Mr. Kofi Annan.

In February 2003, Mayor Rama was chosen to serve as the Year 2002/2003 Robert C. Wood Visiting Professor of Public and Urban Affairs at the University of Massachusetts in Boston.

In October 2003, Mayor Edi Rama joined the Socialist Party of Albania. 

Kjo e ketij çmimit te Rames me kujton ne ato vite kur na dhane çmimin e pare per ushqim ....ndersa njerezit ushqeheshin me tollona.... smiley

Mos o zot.

Vaj halli si qenkan Kryebashkiaket e Parisit,Romes,Madridit,Londres,New Yorkut,Washingtonit,Torontos,etj.etj.

Cfare hiqken qytetaret e ketyre qyteteve.

Kamunist s'kishte atehere, e jo me tani.  Per koke te Marksit u be boze kjo fjale smiley

Sygjerime per zevendesim: dembele, te korruptuar, hajduta, xhepllinj (eshte fjale kjo?) interesaxhinj, sahan(apo ndonje gje tjeter)leperis, parazite, etj etj etj se shyqyr ka mendu popull plot per kesi fjalesh smiley

If it weren't my country, these pre-election days are too funny ...

ne qe s'e kena per gjo me ndrru fe nga 4-5 here ne jete, si s'na qeka da shpyrti pri atij dreq kamunizmi!    smiley     hasta la vista, baby, tha; jo 20 vjet, po 20 dite mjaftun me e kthy gunen ne krah tjeter...  smiley   amon ere, me ter men, se u bo kjo fjala komunist si folja "get" ne anglisht, per ata qe sapo fillojshin me msu gjuhen. S'i dijshin foljet, edhe kishin nigju qe "get" perdoret gjithanej e si ta dush, ene kishin ra rahat. Futi i "get" (dmth komunist), ene kalo maton.

Ata qe e perdorin "komunist" ven e pa ven harrojn qe i bejn sherbimin me te modh kundershtarit qe e cilesojne si te tille, plus dhe komunizmes vete si doktrine. Se me qen komunist ne bindje, do i cik kaplloqe si dhe te kesh lexu E PAKTA 8 librat e mezikuptueshem te Kapitalit. Pra e cojne kundershtarin ne ca nivele te admirueshme intelektuale, qe me kokrra kan pas qen numuru ne Shqipni. E dyta, mqse "nuk ka reklame te keqe", behen padashur zedhenesit (PR) me te mire te tij. Pra na leni mer me e harru, ne qe e njofim first hand, n'paci Perendi!

Emo, ke durim ti dhe i ve pikat mbi i smiley.  Une aq pata takat.  A thu do pertypet kjo i-ja jote me pika?  Apo ku di dhia, c'eshte tagjia, ka thene i madhi popull smiley.

PS: Qe kur tha Edi, me ja mshue ne jo-tosknisht, o burra he? smiley.

Grupi nuk jemi te persosur si ti dhe Perendia!

Une gjithnje kam mbajt NJE qendrim dhe vetem nje qendrim...kush PUNON...meriton voten.

Ekzakt Grup! Edhe une perdor kete menyre vleresimi. Por ketu duket se te gjithe kane punuar, kush ne nivel lokal e kush ne nivel kombetar. Prandaj zgjedhja behet e veshtire.

Monda e ke gabim...Marksi shpiku komunizmin...ne shpikem kamunizmin. Kamunizmi eshte i bazuar ne terorite e Kamunit. Kamuni ishte ushtar nga Prespa i Haxhi Qamilit.

xhepllinj (eshte fjale kjo?)

 

S'eshte fjale por mund te zevendsohet me Erjon Brace.

---

Ols...njeri beri 1km rruge dhe mbolli 80 qershi...tjetri beri 5,000 km rruge dhe mbolli...2 melon ullinj (smiley). Te dy bene pune te mire. Po nese me duhet dikush qe te shtroj dhe 5 mije km rruge te tjera...ke kujton se do punesoj?

Ehhh c'te bo Grupi, per pune zanoresh smiley

Grupo, t'kom rixha, se dite e djele, dhe kohe e mire, mos t'i hyme shtjellimeve te gjata te tipit per nje zanore qe t'i se ve ... smiley

Ols...njeri beri 1km rruge dhe mbolli 80 qershi...tjetri beri 5,000 km rruge dhe mbolli...2 melon ullinj (Tongue). Te dy bene pune te mire. Po nese me duhet dikush qe te shtroj dhe 5 mije km rruge te tjera...ke kujton se do punesoj?

Mos ngaterro qeverisjen lokale me ate kombetare. Nuk po them qe modeli Rama (sic perseritet ne media) do te jete patjeter i sukseshem ne nivel kombetar, por pa e pare nuk mund ta themi me siguri.

Tani, kur Berisha qe ne legjislaturen 92-97 shtroi vetem 5 km Tr-Dr, arriti te shtroje gjithe keto rruge sot, cfare na pengon te mendojme se Rama qe transformoi Tiranen, nga nje banjo e madhe publike ne nje qytet me te jetueshem, nuk do te beje akoma me mire?!

cfare na pengon te mendojme se Rama qe transformoi Tiranen, nga nje banjo e madhe publike ne nje qytet me te jetueshem, nuk do te beje akoma me mire?!

 

Fakti qe s'ka then asnje llaf se SI. Fakti qe eshte i rrethuar me xhepllinj...fakti qe edhe ato qe thot se do bej jane te kunderta me llogjiken e nje njeriu normal (dhe te informuar).

E ka thene se si. Pune tjeter nqs. nuk te ka pelqyer.

Nga PD-ja jane me pak xhepllinj? Mos idealizo kot palen tjeter Grup. E ne te njejten kohe nuk ja vlen as te idealizosh kete pale, sigurisht.

Une nuk e di cfare kuptoni me modelin Rama, nga menyra si perdoret duket sikur te gjithe nenkuptojne te njejten gje dhe e kane shume te qarte. Personalisht nuk shoh nje model, per me teper nje model sistematik- ai ka punuar nga pak ku ka mundur, shoqeruar me slogane madheshtore te tipit 'rigjenerim urban' apo 'ndertojme qytete te jetueshme' qe popullit te thjeshte nuk i thone asgje...

mè duket se tè njèjtat gjèra qè thuhen nè kètè shkrim pèr ps. dhe edi ramèn mund tè thuhen shumè mirè edhe pèr pd e sali berishèn...larje hesapesh brenda pèr brenda partive e mitingje elektorale nè klan(pd) e top chanel(ps)...autori na thotè tè mos votohet "hitleri" i ri qè do tè vij..por tè mbajmè tè keqen mè tè vogèl.."hitlerin" e sotèm!!!fushatè elektorale...

ne qe s'e kena per gjo me ndrru fe nga 4-5 here ne jete, si s'na qeka da shpyrti pri atij dreq kamunizmi!    smiley     hasta la vista, baby, tha; jo 20 vjet, po 20 dite mjaftun me e kthy gunen ne krah tjeter...  smiley   amon ere, me ter men, se u bo kjo fjala komunist si folja "get" ne anglisht, per ata qe sapo fillojshin me msu gjuhen. S'i dijshin foljet, edhe kishin nigju qe "get" perdoret gjithanej e si ta dush, ene kishin ra rahat. Futi i "get" (dmth komunist), ene kalo maton.

emigranto, qe ka momenti qe ka i shtrese te tere te shoqerise qe:

1. nuk e ka distancu veten ka krimet e komunizmit
2. nuk do me e distancu veten ka krimet e komunizmit
3. vazhdo trashegimine ideologjike te komunizmit
4. vazhdo te grupohet me i parti komuniste qe u themelu ka sllavet
5. mbro parimet e partise smesiperme komuniste
6. kundershto parimet qe bin ndesh me parimet e ksaj partie
7. perdor retorike dhe metoda te kesaj partie
8. vazhdo te identifikohen dhe te veproje me ket parti dhe parimet e ksaj

dhe konkretisht ne kuader te ktyne :
 

- vazhdojn me imponu festa sllavokomuniste si festa shqiptare (kjo hy ke parimet me direkte ideologjike), pra festojne ditelindjen e marksit (5 maj) per feste deshmoresh, festojne diten e jugosllavise (29 nentor) per feste clirimi,
- nuk pranojne se kan bo lufte civile kunder forcave te bashkimit kombetar
- nuk pranojne se kane tradhetu interesin kombetar ne konferencen e mukjes,
- nuk pranojne se e kane mor pushtetin me dhune dhe kane likuidu nacionalistet si kriminele ordinere,
- luftun konkretisht kunder shtetit te bashkum shqiptar te arrit nga nacionalistet ne 43-44 dhe e rrezun duke shperbo shtetin e shit territoret
- masakrun forcat nacionaliste dhe i tradhetun te tito, mjafto me kujtu ktu masakren e tivarit dhe dhjetra te tjera ne gjithe trojet qe tashi jon nen IRJM, Serbi, Mal te Zi etj
- veteidentifikohen me parimet e krijume nga ky sistem hibrid sllavokomunist,
- vazhdojne te qujne shqiptaret e Kosoves, kosovare, shqiptaret e IRJM-se maqedonse, shqiptaret e Malit te Zi, malazeze, camet nuk i llogarisin fare
- urrejne cdo gjo qe mund te preke dhe perciptas interesin kombetar
- jon kunder zhvillimit kombetar ne rajon dhe ecin ala me retorike "bashkim-vellazerimi" te internacionales proletare
- kur moren pushtetin me dhun ne 97 e cun venin prap 10 vjet mrapa dhe vegjetun e vodhen per 8 vjet duke pengu zhvillimin e venit

po e lej ktu se i bi te rrime gjithe noten vallaj.. vazhdimin e dini te gjithe. sepse ata qe quhen komuniste ne gjuhen e popullit mushin kto kritere dhe i qerre te tilla qe rrjedhin prej ktyne, dhe qe identifikohen si morra te kuq, kuq, kuqalash, bolshevike, kamuniste, murtaja, kolere e kuqe etj. per sa kohe qe trashegimia e PKSH ne PPSH ne PS vazhdon te perjetesohet sidomos ne politiken e venit, ateher termi komunist nuk ka si te dali prej qarkullimi. nuk ka si te dali prej qarkullimi kur shtresa te shoqerise jon ala kunder pastrimit te figures dhe paqtimit shoqeror te ktij veni duke i lon gjith gjonat latente dhe duke i fry tensioneve artificiale te krijume prej ksaj, sa here qe i nevojitet me demtu interesat shtetrore ene kombtare. ne thelb ke i shtrese te popullit qe vepro me parime anakronike ene refraktare 2ne1.

pranej PS qe osht motor i ksaj smunjeje duhet te zhduket perfundimisht ka skena politike sepse ru ala karakteristiken si qender infeksioni. dhe per sa kohe kjo qender ekzisto do nigjosh emrin "komunist" lart e posht

 

Ata qe e perdorin "komunist" ven e pa ven harrojn qe i bejn sherbimin me te modh kundershtarit qe e cilesojne si te tille, plus dhe komunizmes vete si doktrine. Se me qen komunist ne bindje, do i cik kaplloqe si dhe te kesh lexu E PAKTA 8 librat e mezikuptueshem te Kapitalit. Pra e cojne kundershtarin ne ca nivele te admirueshme intelektuale, qe me kokrra kan pas qen numuru ne Shqipni. E dyta, mqse "nuk ka reklame te keqe", behen padashur zedhenesit (PR) me te mire te tij. Pra na leni mer me e harru, ne qe e njofim first hand, n'paci Perendi!

perkundrazi lal, per te qene komunist mjafto te jesh kokrra e injorantit. sepse shqipja nuk i merr perkufizimet e fjaleve ka gjuhet dhe pervoja e veneve te tjera. ka kriteret e pervojen e vet ne ket gjo

 

 

dhe mduket se ke boll ka kjo kategori qe skuqin knej, apo jo?

nqs "komunistat" sdo ekzistoshin, z.Ylber nuk do kishte fryk me e zhduk librin e tij ka qarkullimi..

pra fakti qe PS osht bo roze e portokalli nuk dmth qe nuk osh komuniste, po dmth qe i ka dale boja..

ene hoxh efenija i ka bo lanet kamunistat, i kena pas thon ne socrealizem. Shif patris, puna osht me u distancu kadal kadal prej definimit qazimullets per kamunistin. se s'di a e ke pa, po simas renegatit b. levonja  smiley  ishte njoni qe e kishin plas mren KaPimisht si kamunist, njoni prej atynve me jebrik salepi, kupto ti... ene dul mas ca kohesh qe e kishin denu kot ket, ene shko ky me u anku te qazo. sa koh ke n'burg ti mre? e pyt qazo tuj e pa ngultaz. kom 6 muj, i thot i demtumi gjith patetizem prej viktime. ene aty e mberthen qazo cefesht! me perkufizim mullets dhe sharror (pri sharre ka pas qen i tjeter qe ti ne un e dim mire se kush): 6 muuuuj?!?!?!  po ene mu te me kishe lon 6 muj mren do isha bo me kamunist se kamunistet.... ene masanej vazhdoi... Lija... Lijaaaa... Lija mer derr!   smiley  po kjo me Liun ne Hajrien jon pa lidhje, kishte me thon i kosovar.

tashti osht ene i cik pun sematike kjo, e pranoj, apo semasilogjike si ke pas thon i her ti...  smiley   Lene c'e qujn veten; komunista s'jon. S'kane prapanice me qene te atille. Po e vazhdove ket debat (qe mu nuk se s'm'pelqe, me thon te drejten), ne komentin tjeter do te vej nji pjese nga G. Carlin.

Emo, pa nei lidhje se cer duhet me tapos para se me votu.

T'ia kishin nigju llafen hoxh efenise, rafmet paste, s'do kishte qene ne aq keq. Po kush do hate dynjon - thuj.

O Patric.

Mua me duket qe vehten duhet ta distancojne ata qe kane qene komunista dhe sekretare partie. Ata qe lepiheshin si langoj per te bere nje fotografi me Simon Stefanin, Hysni Kapon etj., ata qe kane future njeres ne burg me deshmi te rreme , etj. etj.

E. Rama nuk ka asnje lidhje me komunizmin. Ne thelb , komunizmi eshte eleminimi i mendimit ndryshe.

Dhe te gjithe qe lexojne ketu e dine mire se kush eshte partizan real i kesaj teorie. ne politiken e sotme shqiptare .

Hallall i qofte . Shqiptaret kane memorje te shkurter dhe samar te forte. 

 

Mos u beni naiv!

E keqja fshihet pikerisht aty ku mendon se nuk do zbulohet!

Ore zeri hundet sa te duash , aty ku qelbet , qelbet ,  dhe zenja e hundes nuk ndihmon fare .

Zanë, Rama s'm'pëlqen se nuk më duket aq i majtë... por do t'dojsha me ditë se, ku dreqin e ka t'djathtën Sala... a ban me ditë? (Përveç parullave e slloganeve antikomuniste të tij smiley )

 Edrus. Rama nuk eshte i majte. Ai thjesht ka qellu sallaks. smiley

Edo ,ku eshte nje diskutim i vjeter i yni...Ku e sheh ti se un bej tifo per Salen??Kur e ke pare??Kur e ke lexuar??Te jesh kunder PS,nuk do te thote per force te jesh me PD.Ketu po flitet:ç'sjell Rama ?Pse duhet ta votoj Ramen?çfare thote ?Si do ta beje?Me mire a me keq?Kur?çfare?

Nuk asht puna se po bëjshe tifozllik kundër Ramës... ishe tuj ba tifozllik për t'gjathtën

" Zana - 7 Qer 2009 - 11:00pm

Sipas sondazheve te para qendrae djethte avancon ne Evrope.Zapatero eshte fundosur..."

... pranej t'pveta se kush asht e djatha për shqiptart e nershëm smiley

Pallavra bolshevike.

PD-ja eshte parti e qendres se djathte, anetare e EPP.

Filozofia e saj e vene ne zbatim ne qeverisje eshte filozofi e qendres se djathte evropiane, asgje mangut saj.

Politikat ekonomike pershembull te zbatuara nga kjo qeveri jane politika liberale qe zbatohen nga te djathtet etj.

Por ketu po flitet per Ramen, per kete pse nuk shqetesohen te majtet?

Diktator ne parti.

I korruptuar.

Ka tjetersuar PS-ne.

E ka te sigurte humbjen, etj.

Ketyre pse nuk ju japin pergjigje te majtet ketu, pasi edhe autori nuk eshte demokrat apo berishist, por i majte i njohur ne Tirane.

Moj Zonjë a Zotni, i mësipërmi ishte një shkëmbim batutash me Zanën dhe nuk kishte për qëllim as t'i bënte reklamë Ramës dhe as të të ulte ty Salën, por meqë erdhe dhe qënke antibolshevik, a mund të ma thuash me vepra se KU ËSHTË E DJATHTA E PD?

Kur as nuk i keni në aleancë të persekutuarit dhe ish-pronarët, a mund të më spjegoni se cilën klasë përfaqson? Interesat e cilës shtresë mund të thoni se mbrohen më së miri prej ksaj partie? (me përjashtim të shtresës së pensionistave dhe mësuesve smiley )

Ate videon sekrete te komitetit qendror te partise komuniste te shqiperise ku mund ta shikojme ?!

Pa shaka tani , kam kerkuar gjithandej neper internet por nuk po gjej asnje gje ne lidhje me biseden televizive e kryetarit zyrtar të PS në “Top Channel” .

Me ndihmoni ore shoke .

Faleminderit per lidhjen

E ndoqa ne mengjez , por nuk kuptova gje pervec se ky ka nderment te beje politike ndryshe , do perpiqem ta shikoj dhe njehere se ndoshta e kishte fajin gjumi i nastes , nuk e di nese do e duroj dot deri ne fund kete here .

se harova , ky kopani thote qe rruget nuk jane te mira , sepse krijojne probleme , duke ndertuar biznese , karburante etj pergjate rrugeve , dhe gjithashtu shkateron ambjentin .

 Dhe e fundit , po qe se varej nga mua , se cfare pune mund te meritonte ky , une do e votoja pa kenaqesi , per kryetar kooperative , ky eshte maksimumi qe meriton , gjithmone ky eshte mendimi im .

O Kaba ! Po te drejtohem une dhe pyet ne se je te PPU LLukanin si e kam emrin . Thuaj dhe atij Fuges vetem JU te dy nuk duhet te ini ne kete Linje . Ju jeni klategori Mendimtaresh JO Propogandistesh karieriste . Jo se kam ndonje gje ndaj ndryshueshmerise ... dhe   pershtatjes ( sic se sheh shkenca i ka te dyja JO vetem NDRYSHIMIN)....por  vetem per nje fakt te thjeshte . Lexoni ca te shpures ketu dhe do kuptoni shume qarte qe KONET jane shndruar ne Bulldoge  , ndersa Zagaret e Langojt e Gjahut ne qen plehrash... Keta se kane per gje fare te permendin shkencetare si emrat e Kuvendareve Demokrate smiley biles nje pjese jane gati ti rrjepin skalpin se pse e beri MIXHEN gjate jetes se tij te ishte KOMUNIST. Hunj po HUNJ qe si duhen askujt , me ndoshta dicka si buke per tu formuar pa INJORANCEN qe i karakaterizon  si psikologji TURME ...por edhe kete shans here pas here per hir te asaj XHELOZIE sepse po JU lene Menjane shndroheni edhe JU ne burim frymezimi te INJORANCES e Budallalekut te turmes .....sikare te MIXHIZMIT! Keta kane kohe qe po konkurojne ti zene vendin nje Budalli qe iku me deshiren e vet...Po aha qeka e Veshtire se asnjeri nuk e ka virtuozitetin e INJORANTIT te VERTETE . Me shume anojne nga Lehesit !

Si pas "News"(Jo Peshku pa uje) por Kavaja On Line forum "Djathtist"!

Ja disa nga arritjet e qeverisë Berisha

 • Afro 120 mijë familje janë pa ndihmë ekonomike
 • Afro190 mijë familje shqiptare janë të pastreha, nga këto 65 mijë të pranuara zyrtarisht si të pastreha
 • Afro 180 mijë familje marrin ndihme ekonomike lëmoshë
 • Pagesa mujore për një jetim është 500 lekë në muaj
 • Pagesa sociale për një të papunë është 1250 lekë në muaj
 • Pagesa sociale për familjet me dy anëtarë është 2400 lekë në muaj,
 • Pagesa sociale për familjet me katër anëtarë është 3300 lekë në muaj
 • Pagesa sociale për familjet mbi katër anëtarë është 4300 lekë në muaj
 • Pensionet minimale 4 herë më të ulët se paga minimale
 • Paga minimale, 2 herë më e ulët se minimumi jetik
 • Afro 75 mijë invalidë dhe 7 mijë jetimë, jetojnë me 6 mijë lekë në muaj
 • Paga minimale përballon vetëm 6 ditë jetesë për një famlje me 4 anëtarë

 

Ky Kaba eshte nje nga kapterrat e ushtrise se obskuranteve te udhehequr nga gjeneral Nano qe ne kto momente u esht ndez drita e kuqe. Fatos Nano ka nje vit qe financon nje gazete qe del falas ( "Agon&quotsmiley .Ushtria e drejtuar prej tij po lufton si urithet ne menyre te nendheshme per te penguar me cdo kusht fitoren e Edi Rames.Zoti nano me dishepujt e tij e din mire se nje fitore e Rames do shenonte vdekjen e tyre politike. E tani me vjen nje shpreheje e zones time, "Qohuni burra e kapni hujt se na vune mutat perfujt"Te mos i leme kta plehra me Nanon ne krye te na vene "perfujt".Keta qe per tete vjet u ishni "derrat e kenqur", qe siq thoshte Fishta i madh per "erz kane barkun" e qe gjenerali i tyne u soll me Shqipnine si me kurven e tij me t'cilen bente sex oral e produktin e ekstazes se tij i'a derdhte ne fytyr popullit.Sipas meje triumfi i tyne do ishte shpartallimi i cdo aspirate civile te kti veni 

Kaba eshte dore e vjeter qysh para 90's kur kishte shoqni me produktet e bllokut, natyrshem eshte ne anen e Nanos.

Sa per birishen kot lodheni er njerez se ai shum-shum, iqmilah vetem ca rob ka vra apo ene ka vjedh ka icik jo vetem sa per vehte, po shifni ate ksulhunin rama qi doli gollash pa pike turpi ke ai plazhi nudo ne la nom ene kte ne si popull nuk e durojm dot. Rama doli nudo ke plazhi nudist per me u duk si nudo, dhe jo vetem kaq po ishte ene i femer, duket ashiqare qi ky osht penderast. Ne si popull ket se durojm dot. Pranej dum berishen se ka seder, ka kar akter kamunist dhe na ma gjalle me ka i bomb ktu-aty, nej tunel arushash, nej det me nafte apo nej kombinat bombash atomike n"Shkoder. Ishalla i mushet menja na hap prap ca piramida se u knoqem me lek athere. Zoti i shtofte ymrin, jarabi. Zgjedhjet jon bo, kot lodheni. Ene 4 vjet tjera salen ciper do e keni. E do poplli, e ka qef me e pas mrena....salen.

Artikulli, eshte me titull te gjetur, por.... Permbajtja eshte kundra Titullit.

 EDI ka ne koke nje strategji qe po e "sorollat" ne koken e tij qysh prej 4 vitesh, e cila bazohet ne;

A- Shplarja e Trurit (n.q.s. ka )

B- Shkrirja e akujve-dmth sensibilizimi i atyre qe skane nder mend qe te votojne ...

C- .... ZH, Pikat e tjera jane ne funksion te  ngjarjeve te mesiperme.

1- Me (o)poziten konstruktive e "rakashqele" qe PS beri per 4 vjet , i dha mundesine qeverise -qe te kryente disa reforma (suksese) te cilat ne fakt i duhen faturuar/falenderuar pikerisht, menyres me te cilen Edi -beri opoziten.

2- Qellimi i Tij ne keto zgjedhje ishte qe te -shkaterronte garden e vjeter - me nje garde te ngjashme (por jo te njejte) - njerez çik me me moral por po kaq dallkauke, gjë te cilen e ka arritur.

3- Parafushata - bazohet jo tek ate se Cka PS do te beje - por ne ate se sa te parregullta jane keto zgjedhje... (kartat, cmimi, radhet, bla bla bla, .. minatori qe ska buke .. qerimi qe ska sy ...... trafiku i .. specave cmimi i trangujve) gjera ordinere ne pamje te pare  por........ qe pas zgjedhjeve nuk do te jene te tilla per ate fshatarin qe dota shikoje S.Berishen ne Pushtet, pas 28 Qershorit .

 

4- Zgjedhjet e parakohshme do te vijne shume shpejt, pasi EDI e di shume mire parimin qe ; kafshata e madhe e mbyt te zotin - (psh.1996) dhe Saliu- do ta beje patjeter nje FAJ qe do te sjelle zgjedhjet e parakohshme (kjo menjehere sapo te futemi ne levizjen e lire)

 

Po qe se luan shah, kjo eshte ..... e sigurt qe do te ngjase.

Te pakten kane shprese per zgjedhje te parakohshme smiley  :banana:

 

*)  vrasjet dhe tallja me viktimat e Gerdecit,

*) zhdukja e Ismet Kryeziut, Kosta Trebickes, Remzi Hoxhes.

*) perkrahja e hapur e spekulatorit dhe spiunit Fazllic,

*) kontrabanda e karburanteve ne drejtim te serbise per te furnizuar makinen luftarake serbe kunder kosovareve,

*) sulmi organeve te drejtesise dhe prokurorise,

*) grabitja qindra milioneshe ne rrugen e re Durres - Kalimash,

*) shperfillja e organeve te kontrollit te shtetit qe vete drejton,

*) shitja e ujrave territoriale - Greqise per nje fotografi me Karamanlisin,

*) perbuzja e misionit te OSBE - Odhirit,

*) shperfillja dhe perbuzja e institucionit te presidences ,

*) shprehjet " Te vras mor shker." Etj. Etj. Etj.

 

 

- prishja e ndertimeve publike kur i bejne kundershtaret

- marrja peng e gjithe qytetit kur ke frike (elektorale) nga kryetari bashkise

- ligje dhe vendime antikushtetuese me thase

- arbitraritet ne nivele maksimale ne tatime e taksa

- shkaterrim total i administrates publike - poshte specialistet e rrofshin militantet

- paaftesi totale ne menaxhimin e burimeve energjitike

- privatizime absolutisht jo transparente dhe, aty ku duket, jane "ku therret qameti"

- asnje mesim nga gabimet e meparshme

- pafytyresi e pervetesimit te cdo "arritje" qe nuk te perket ne menyre ekskluzive - perkundrazi (msa ishte praktiksiht e firmosur, nato i ishte premtuar nanos nga bush per ne 2007)

- dyshim i ligjshem se ke penguar levizjen e lire (per kete duhet pare raporti per konfirmim)

- mashtrim me politiken fiskale (taksa e sheshte duhej permendur patjeter ne fushate qe te merrte gjykimin e elektoratit - ne shqiperi e quajne NDERSHMERI)

 

Per cfare vrasje flet ti more , vrasja nga aksidente  nuk ka lidhje fare me vrasjet me plumb ballit , qe benin keta qe ti ju jep voten , a e di se sa kane vrare nepermjet bandave te tyre  ?! Mos po vjen nga ndonje planet tjeter ti ?! 

m'fal se t'fika llullen!

e vertete, vrasja nepermjet aksidentit nuk eshte njelloj me vrajsen nepermjet bandave. U kenaqe tani?

 

 

Po a e ben kjo te pranueshme masakren "per ca dollare me teper"?!

 

 

Vetem "i fije" abuzim me pak e sot do ti akuzonim "vetem" per vjedhjen ne aferen e gerdecit dhe jo per krimin. Do e quanim vjedhje e jo rrembim me pasoje masakren.

Kjo ndodh kur brenda grupit behet gare kush pasurohet me shpejt qe ta tregoje neper mbledhje. (mediu apo basha po pasurohej me shpejt? sa eshte pjesa e shefit?)

Gjithsesi une kerkoj falje!
Kjo teme eshte kritike per ramen e jo per berishen.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).