Tadic i kerkon UNESCO-s te denoje perpjekjet e autoriteteve kosovare per te paraqitur kulturen bizantine te Kosoves si Shqiptare

Radio Srbija

Presidenti i Serbise, Boris Tadic, i beri thirrje UNESCO-s, Keshillit te Europes dhe organiztave te tjera nderkombetare te denojne tentativat e autoriteteve 'provizionale' te Kosoves qe paraqesin trashegimine kulturore Serbe ne Kosove si Shqiptare. "Autoritetet e Prishtines po abuzojne objektet e kultit Serb ne Kosove duke u perpjekur te luajne lojen e 'krijim-identitetit'. Ka disa botime qe perhapin 'genjeshtra' skandaloze - si psh qe trashegimia mesjetare Serbe ne Kosove qenka ne fakt Shqiptare." tha Tadic ne nje samit kryetaresh vendesh Ballkanike ne Cetinje, Mal te Zi.

Tadic shprehu kenaqesine e tij qe monumentet kulturore dhe historike ne Kosove po restaurohen ne bashkepunim me Kishen Ortodokse Serbe, UNESCO-n, dhe Keshillin e Europes. Sipas Tadic, ndertimi i urave kulturore eshte nje nga menyrat se si mund te sherohen plaget e shkaktuara nga konfliktet ne rajon.

Ne kete samit me temen "Diversiteti dhe Trashegimia Kulturore" merrnin pjese presidentet e Shqiperise, Bulgarise, Kroacise, Bosnje Herzegovines, Maqedonise, Malit te Zi si dhe Drejtori i Pergjithshem i UNESCO-s Koiciro Makura, dhe Sekretari i Keshillit te Europes Terry Davis. Presidenti i Malit te Zi, Filip Vujanovic, qe ishte mikpritesi i ketij samiti, tha se presidenti i Kosoves nuk ishte ftuar sepse Kosova nuk eshte antare e OKB-se

 

9 Komente

sipas 'meje' TradeMark ...Serbia eshte ne toke Shqiptare, dhe ata duhet qe cdo gje arkeologjike qe gjejne atje dhe eshte pa kryq ortodoks, ti dorezohet Shqiperise (trashigimtareve te Ilireve)

 Dikur kosovaret kane qene te krishtere dhe quheshin dardane, keshtu qe Tadiç, s'ka pse habitet dhe te ankohet. Ai kujton se europianet jane budallenj dhe nuk e dine qe kosovaret jane kthyer ne myslimane vetem shekujt e fundit per ti shpetuar asimilimit. 

Ik mer tutje bej (restoja eshte copyright e Tushes lol.)

S'kane faj keta, faj kane shqiptaret ne Kosove qe po "zgjohen" me vonese, e po kujtohen tani se te kujt kane qene kishat e manastiret ...

Ore se kush kishte nje foto te nje ikone te shek 13 ne nje nga manastiret e kosoves. ishte varrimi i nje fare personi te rendesishem e ne rrjesht te pare ishin murgj e prifterinj e pas tyre nje det me qeleshe(plisa) te bardha malesoresh.

Bre.Populli barbar i ardhur ne ballkan dhe qe ka pushtuar tokat tona po na tregon kulturen.

Thone qe nje deputet ne Zvicer kerkonte me ngulm nga parlamenti qe te kijohej Ministria e Detrave.Te gjithe e kundershtonin dhe i thoninsmileyo ne s'kemi det.C'na duhet Ministria e Detrave"

Ai ju pergjigj: "Perderisa Serbia ka Ministri Kulture,pse ne te mos kemi Ministrine e Detrave!!!!!!!!!

smiley

Po po, hec e qeshim me barcaleta, se batjava eshte ...

Serbet ia dolen mbane me vjedh dhe "zoteru" kulturen e Ballkanit.  Ne, deri dje e m'sot, te pakten nga ato ane, i dogjem ca (barcaleta) se ashtu na e dhane mendte e krese.

Nejse, do pune puna, po mbase eshte fillim i mbare ...

po ky Topja jone nuk i ktheu nanaji pergjigje ketij shkjaut?

Ndoshta ky "topja " yne nuk j'u ktheu ndonje pergjigje, por pozitivja eshte qe me ne funde shqiptaret filluan te zgjohen prej gjumit te te 'drejtit', duke kerkuar shenjat e gjurmet e lena nder vite e shekuj, ne fund te fundit serbet i gjeten nuk i sollen. smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).