Soros: 100 milione USD ne ndihme te Evropes Qendrore dhe Lindore

Soros krijon nje fond emergjence per shtetet e Evropes Qendrore dhe Lindore
19 June 2009 | 15:13 | Source: B92

BEOGRAD -- George Soros ka krijuar nje Fond Emergjence per te ndihmuar shtetet e Evropes Lindore dhe Qendore (perfshi edhe Serbine), qe te reagojne me efektivisht ndaj krizes ekonomike


Ky fond do te kete $100 milione USD ne dispozicion per dy vjetet e ardhshme.

Parate e ketij fondi do te shpenzohen ne mbeshtetje te projekteve qellimi i te cileve do te jete minimizimi i impaktit te krizes ekonomike, krijimin e formave te reja te asistences sociale, dhe te rritjes te solidaritetit social ne pergjithesi.

Fondi do te perdoret gjithashtu edhe per financuar projekte qe kane per qellim krijimin e vendeve te punes, vete-punesimin, dhe rritjen rendimentit te punes ne pergjithesi per bizneset e vogla dhe mesme nepermjet perdorimit te teknologjive te informacionit.

8 Komente

Kam pershtypjen se ne nuk jemi perfshire ne kete nisme smiley

Ku eshte ai investigatori i SOROS ose Kaci i PPU -se ? Ai me iniciale AG smiley ...Sulm njehere , se mos ka financuar Erion Veliajn per te permbysur Rendin Demokratik ne Shqipri , Ballkan , Rajon e me Gjere... Z.Ll. nuk jane aq te thjeshta keto pune. Ne kemi botuar dhe materiale per kete pune dhe Ai ( Soros) nuk do t'ja dije ! Dhe me e keqja eshte se edhe komuniteti nderkombetar e sidomos ....Europa Qendrore e Lindore ...nuk i paska lexuar keto botimet tona smiley Dhe nje shtese te vogel kam. Lexoje me vemendje planin e Soros se si e maskon  e manovron me fondacionin duke deklaruar se i krijon per .... gje qe nuk eshte e vertet , pasi ne  kemi zbuluar dhe vertetuar nme "fakte" se ai (Soros) keto para ja jep Erion Veliajt !Shume shpejt do te botojme edhe te tjera por do ti drejtohemi edhe Gjykates se Strasburgut e me GJERE....

Sorosi more, ai qe jo vetem mundohet te permbyse demokracine shqiptare, po dhe ate ruse dhe iraniane....

Edhe demokracise malay ia kishte vene syrin ky me duket! Per te mos permendur demokracine serbe ne kohe te Milloshit!

Para se te ishte miliarder i suksesshem Sorros-i eshte nje filozof (i deshtuar..ose te pakten kshu i ka thon cunit). Sidoqofte, ajo filozofia e Karl Popper-it qe e ka trajnuar ne mendim kritik e ka lejuar te jete nder miliarderet me kurajoze, dmth nder ata qe ka nja 4 vjet qe paralajmeroi ket qametin qe po heqin tregjet financiare sot, dhe ndoshta i vetmi miliarder qe kerkon reformimin e sistemit te sotem kapitalist.

 

Sorosit i duhet dhene ndonje tip ofiqi simbolik. Car kemi ne, hero i punes, jenicer i skenderbeut..ushtar i demokracise (apo eshte pishtar kjo?), mercenar i sales..

Kam pershtypjen, se parate e ketij filantropisti, me shume shperdorohen dhe avullohen , se sa sherbejne tamam per ate pune qe dergohen. Keshtu eshte kur hapesh si vaji ne lakra. 

 O Pjero. Ky "filantropisti" eshte mjeshtri me i madh ne bote i evazionit fiskal, nje nga figurat me te urryera ne fushen e finances. Me ane te filantropizmave te tij ai shpeton cdo vit qindra miliona dollare nga sistemi amerikan i taksave. Megjithate, inat kije por hakun mos ja ha! Eshte ekonomist (bastaxhi bllofist) fenomenal dhe i pa arritshem..

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).