Shqipëria po ndryshon lëkurë: nga vend skafistësh në territor për t'u shfrytëzuar

Kështu shkruan gazeta italiane Il Sole 24 Ore, që nën nëntitullin "invasione al contrario" (pushtim mbrapsht), radhit një nga një investimet italiane në Shqipëri të viteve të fundit.

 

Shkrimi prek përciptasi ndryshimet e Shqipërisë, dhe ka brenda disa fraza që përmbajnë dhe pak kritikë ndaj ndryshimit, si: "jo më vendi i mafiozëve, tani një tokë për t'u shfrytëzuar", "Ata që arrijnë të shfrytëzojnë në Itali, ia arrijnë këtu, në vendin e shqiponjave".

Postuar fillimisht nga Br3dharaku.

35 Komente

Si nuk u ngopen keta me clichè mer jahu!?

Ramen e paska quajtur "kryebashkiaku i Tiranes qe perdor metoda despotike", allah-allah!

Kurse per keto grupet Italjane ka te drejte, jane versulur.

Ceshtja eshte, ca perfitojme ne?

Boh!?

Hajde gjeje...

 

 

 

 

 

Penar, nje perkthim me i sakte do te ishte: "Ajo qe nuk behet dot ne Itali, e ben ketu ne token e shqiponjave" (Quel che non si riesce a realizzare in Italia si sfrutta qui, la terra delle Aquile). Eshte me teper negative si thenie per mendimin tim pasi "ato" gjera qe nuk behen dot ne Itali jane per shkak te kundershtive te popullesive lokale te cilat ruajne ne menyre fanatike turizmin dhe bujqesine e tyre!!!

Artikull qe tregon fare mire se sa poshte shihemi ne ne Itali. Fjalia me e poshter me duket kjo: ". Un Paese laico la cui unica fede è l'Italia, anzi la tv italiana." Sinqerisht, me vjen per te vjelle kur lexoj kete fjali te ndjekur me pas se Shqiperia eshte nje "territorio da sfruttare"!!!

Shifeni mer si po lulzo ai ven me Salen. Central berthamor ne Shkoder, termocentral ke bregu detit n vlon bashke me port nafte, neser pasneser do rregullohet ene ai muhabeti i sjelljes se plehnave nga italia per t'lulzu token tone, eh mer cer fati. Jena hap para italise per qejf, do na shaloje mire berlusconi. Na do fort italia ne mer , na do fort , do me na zhvillu.

Ky eshte artikull per tu sinjalizuar dhe ndonje TV-je shqiptare. Duhet ti tregohet popullit ne atdhe se "KUSH" perfiton realisht nga projektet energjitike megalomane te Z. Doktor, Kasapit te Shqiperise ne sensin e mirefillte te fjales!

Aiglon. Une them mos me u merzit shume se nuk na bo mir per shnetin. Fakti osht qe ai popull e pelqe Salen, ne gjasat jon qe doktori pacient dro fito prap. Le t'mos ja prishim qejfin popliit ton largpames, poplli e do, kshuqi le ta maj mrena.

"Il Sole 24 Ore" eshte prone e "Confindustria"-s dhe si e tille lehtesisht e ndikueshme prej interesave te kesaj konfederate.

Ky ndikim duket qarte. Jo sepse permend me te drejte investimet e bera ne Shqiperi (ku per koincidence kane dore firmat italiane) por sepse nuk harron te ve ne pah despotizmin e kryebashkiakut te Tiranes, duke mbyllur syte perballe despotizmit te kundershtarit.

Ne kete menyre, jo vetem qe behet pale me kete te dytin, por edhe le menjane paanshmerine.

Dhe sigurisht ja vlen te perserisesh ate qe eshte thene edhe me siper, qe sa here qe gazetaret italiane shkruajne per Shqiperine bien preh e klisheve te zakonshme te cilat ne fakt ne popullin italian, ne jeten e perditshme kane filluar te mos jene me.

 

PS: Shoh qe artikulli nuk eshte botuar tek "il Sole 24 Ore", por tek websiti i "Tempo" qe eshte nje gazete italiane shume e djathte. Ne kete rast gjerat behen me te qarta.

"Quanto è cambiata Tirana. Certo, l'Albania è sempre l'Albania. Con il suo traffico caotico, le facce scure alle fermate dell'autobus...", interesante kjo menyre te pershkruarit te gjerave, natyrisht duhet te jete pena e ndonje gazetari medioker qe shkruan mbi cliche'.

Ceshtja eshte, ca perfitojme ne?

Boh!?

Hajde gjeje...

 

Gjeje gjeje....mbas quhet PUNE...

Ky eshte artikull per tu sinjalizuar dhe ndonje TV-je shqiptare. Duhet ti tregohet popullit ne atdhe se "KUSH" perfiton realisht nga projektet energjitike megalomane

Po nuk jeni ne gjendje te kuptoni ju ore jo...se KUSH fiton. MUUU tju bej para syve...dhe ju s'keni per ta kuptuar. Ju jeni DUM BABSA...jeni Partizan Laberie...jeni Lavdia e Kombit...

Jeni Popll Heroik...

----------

Armiku numer nje i Shqiperise mbeten gjithmon Shqipetaret...

Investitori numer nje ne Shqiperi mbetet gjithmon...Taljoni smiley

Po do ti hedhim ne det do ti hedhim...ata qe guxojne dhe ndertojne TEC-e ne PERLEN e botes dhe universit...(wait a minute...ate s'e ndertun Taljonet??)...ata qe guxojne te investojne ne token e SHQYPOVE...ata qe guxojne e na sjellin ndonje pune dhe na presin oret e KAFENESE...ata qe guxojne e na prishin biznesin e KANDILAVE...

A mor Haxhi Qamil ku je...ku je o BAB!!...te pret TRENI o BAB! smiley (treni jasht binarit...se binaret vine nga Talia...jane HARAM!)

Grupo, kur the: "treni jasht binarit...se binaret vine nga Talia...jane HARAM!" , sikur të mos e kisha ndeshur personalisht një afirmim të tillë nga një person që as nuk e prisja kurrë, do të të merrja për psikopat... fatkeqsisht, jo gjithmonë ja fut kot edhe ti smiley

Po pra Grupo do te fitojme PUNE , PUNE per sklleverit !!!

Ci duhen sklleverve   Pasuria Shendeti Atdheu etj ,  keto  s'sherbejne per asgje,  

Ne fund te fundit e ka thene edhe Marksi : Shqiptaret do punojne si druvare per Sllavet ndersa vajzat e tyre do t'ju sjellin uje per te pire. ( vetem emrin e padroneve e ka gabuar me sa duket)

 

gjergji ne c'kontekst apo ne c'liber e ka thene marksi kete? ku mund ta gjej te lutem?

Grupo, nuk kam asgje me llogjiken tende, por me entuziazmin e tepruar.

Ke plot shembuj vendesh qe nuk kane perfituar asgje nga investime te tilla.

Dhe rasti do qe edhe keto vende te ishin vende ne zhvillim e me strategji "Vendi = 1 Euro apo 0 fare"

Do nje emer? Filipine.

Grup, do flisje ndryshe per Italiont te kishe pare te pakten nje here "Le Iene", hidhi nje sy ne web se i gjen smiley

Artikull medioker, shkrim per shperblim.

Investimet e Italianeve, duke dhene edhe emrin e investuesve, ka nje kuptim me afer se Shqiperia.

Me kujtohet nje shprehje mbi investimet e qeveris Italiane ne zonat e demtuara nga termeti, " te merren me perpara masat qe te mos kete mundesi Mafia te perfitoje, pastaj te flitet per investime".

Kur qeveria ka frike nga nderhyrja e mafies, po investitori privat si ja ben.

por me entuziazmin e tepruar.

Ke plot shembuj vendesh qe nuk kane perfituar asgje nga investime te tilla.

Dhe rasti do qe edhe keto vende te ishin vende ne zhvillim e me strategji "Vendi = 1 Euro apo 0 fare"

Do nje emer? Filipine.

Ols mos fol per gjera qe s'i ke menduar mire. Filipina 90 melon e kusur...Shqiperia sa nje lagje e Manilas.

Llogarite nuk behen me...shiko kte vend dhe shiko ate tjetrin. Kshu i bejne shoferat e trenave hesapet...

S'ka njeri ne Filipine qe thot...nuk dum investim! Vetem Shqiptaret e thone. Jemi burra trima...Tjetri ben rekalme te mire ne Tali...i thot shikoni ne Shqiperi se ka nje klime te favorshme per biznes...investoni! Ne themi "asht toka e Shqypeve kja!"

Grup, do flisje ndryshe per Italiont te kishe pare te pakten nje here

Shiko katunarllia ne kohen e Haxhi Qamilit i bente hesapet...ky eshte be synet...dhe ky s'eshe be synet. Ata qe s'jan be synet...NUK I DUM! smiley Kshuqe une propozoj kte kompromis...qe te kenaqen Trimat e Shqypes. Cdo investitor Taljon qe vjen ne Shqiperi...duhet te behet synet smiley

Mu duk si ato kronikat fashiste te njehere e nje kohe.

s"kemi fe as krahinè as ide....por vetèm tv.....çfarè tregon ajo shikojmè....zhurmèn e saj dègjojmè...si thotè ajo bèjmè....viva italia!!!

S'ka njeri ne Filipine qe thot...nuk dum investim! Vetem Shqiptaret e thone.

Vetem shqiptaret ashtu, vetem shqiptaret keshtu.

Jam i pari qe jam dakort me ndertimin e TEC-it, por kjo nuk do te thote se duhen injoruar dhe demonizuar edhe pikepamjet e te tjereve.

Gjithmone kur ndertohet nje veper do te kete edhe nje pjese te shoqerise qe do te beje rezistence ndaj saj per arsyet e tyre te caktuara. Por kjo pastaj eshte ceshtje tjeter.

Shqiperia eshte nje vend pa kulture industriale te zhvilluar e ne kete kuptim rrezikon te kthehet ne nje vend parkim veprash qe nuk kane lidhje me kontekstin dhe qe nuk i sjellin nje zhvillim real vendit.

Kjo eshte ana negative e medaljes. S'do te thote se nuk ka edhe nje ane pozitive, perkundrazi kjo eshte mese evidente.

Pra le te jemi optimist, por pa qene teper entuziast e duke mbajt gjithmone ne gadishmeri mekanizmat e gjykimit. Qeveria ka gjithe te drejten qe te entuziazmohet e te entuziazmoje sepse eshte ne fushate elektorale. Ne cfare arsyesh kemi?

Po kthehesh ne ora gazmore si qemoti o zotnia ne Grup! Me fjale pa lidhje e pakuptim ose me te vetkuptuara se kesaj radhe ...nuk e di ...nuk e di ...Ti duhet ta dish qe kemi pas SHTET dhe AMBASADE ne ITALI. Duhet ta dish ( me qe beje vizita nga Blloku smiley ) se ne keto ambasada ka pas perfaqsues Tregtare dhe ne Itali.... JO VETEM NJE. Pyet vetem ndonjerin e asaj KOHE te vitit 96  ose edhe pas 2000 ne se njohin ndonje TREGTAR ose si i ke qejf TI me MIXHEN ...bixinesmen .....te REGJISTRUAR ne dhomat e tregetise , te ndonje QYTETI pra milionere  te ardhur ne Shqipri Jo shtetare te Beri-Berit te Italise ...jo te fshatrave e komunave... Pervec Berluskonit qe sic po del paska dashur nga Mixha dhe sikari i tij NANUA dhjete dashe te pjekun e nga 5 vasha me djergun ... ne kembim te futjes vetem te MAJES pasi e ka pa shpatulla! Te gjithe deri tani qe kane ardhur ne SHQIPERI dhe qe te entuziasmojne aq shume TY  smiley por edhe ata qe do te VIJNE nuk jane vecse tregtare qe glorifikuan VEFEN dhe XHAFERIN (thjesht matrapaze te hurit e te litarit)....Dhe nje i trustit te "lulelakres" dhe "karrotave " qe u duk sa fitoi ato qe donte , iku dhe u la Karroten me Brokolin Kavajoteve smiley . Po si nuk mesove  o njeri te heqesh dore nga fjalet KOT se KOTI me kuptim te Madh , po asnjehere te Mbeshtetura mbi nje FAKT te VETEM ???? Keshtu po te ndodh edhe kesaj radhe . Cfare investimesh ka bere ITALIA ??? Apo mos do te thush MAFIOZET nga ITALIA qe he per he kane edhe suport POLITIK nga Mixha e sikari tij turizgerdhiri Berluskon . Berluskonit dhe kujtedo ne ITALI pas tij NUK i PLAS  BYTHA e SALIUT per Shqiperine. Nga e gjen kete Logjiken e investitoreve te huaj TI ? Po perse te vije Ketu ITALIANI kur vetem ne ARGJENTINE te japin 2km Bregdet pa pare , dhe mjete per te grumbulluar veze PINGUINESH ???? Aq me teper qe ka edhe mbi 15 miljone Italiane.... O logjike ...e pakuptueshme .... se po qe per entuziazem te mjaftojne Mitingjet. Dhe doemos do katandisesh si kulmi i mencurise se ideologeve demokratikas .." Hik mer jahu...e di une ate. Ka qene diktator. Gjith bunker e mushi venin"

Sinqerisht per here te pare . Ne se ke nje VEND te RENDESISHEM ne MBUSHESIT e mendjes Udheheqesve ( si i quan TI--Keshilltare ) ai vend paska perfunduar ne gropen e halese. Ne se je si ne qe kenaq egon me me the te thashe te kerkoj falje dhe vazhdojme si deri tani edhe duke te lexuar idiotizma si keto :

Armiku numer nje i Shqiperise mbeten gjithmon Shqipetaret...

Investitori numer nje ne Shqiperi mbetet gjithmon...Taljoni

Po pra Grupo do te fitojme PUNE , PUNE per sklleverit !!!

Mire e ke ti. DUM BABEN!

Vetem shqiptaret ashtu, vetem shqiptaret keshtu.

Jam i pari qe jam dakort me ndertimin e TEC-it, por kjo nuk do te thote se duhen injoruar dhe demonizuar edhe pikepamjet e te tjereve.

Gjithmone kur ndertohet nje veper do te kete edhe nje pjese te shoqerise qe do te beje rezistence ndaj saj per arsyet e tyre te caktuara. Por kjo pastaj eshte ceshtje tjeter.

Ke te drejte per nje gje...gjithmon do ket budallenj ne kte bote. Cfardo qe te behet...sado e mire...sado pozitive...do dali nje gomar e do bej ca zhurme.

Kjo nuk do dnryshoj ndonjehere.

Po une kam plotesisht te drejte ta injoroj dhe ta demonizoj opinionin e dikujt...qe mendoj se eshte opinioni Haxhi Qamils, Dum Babs...etj etj. Kam plotesisht te drejte...ashtu si te gjithe te tjeret.

Pastaj se kush fiton ne fund nuk vendoset se kush bertet me shume (apo kush derdh me shume nafte ne det qellimisht smiley). Shyqyr zotit (apo Allahut) jetojme ne nje shoqeri te hapur kapitaliste dhe demokratike...dhe ne fund fiton gjithmon...The Golden Rule...He who has the gold, makes the rules smiley

--------

Ose e then ndryshe...sic i thone ktej ne anet tona..."opinions are like assholes. Everyone has one". Opinionet kan peshe kur jane te informuara...jo kur leshohen sikur ke ngren kumblla. Prandaj jo vetem qe duhen injoruar dhe demonizuar disa qendrime...eshte e nevojshme te behet...

...se ndryshe perfudon me Haxhi Qamilsa qe derdhin nafte ne det ne menyre qe Taljonet Kaur qe s'jan be as SYNET te mos ndertojne port nafte (per nevojat tona). Pra me mire ta vrasim ne se te bjere ne duart e Kaurve qe s'jan be as synet!

 

Meqe Monda beri naze qe s'duhet ti quajm me Kamunist mbeturinat e Shqiperise...atehre une propozoj qe ti quajm Haxhi Qamilsa...ose Dum Babsa...pasi mentaliteti i tyre eshte praktikisht identik ne prapambetje.

-----------------------

Shqiperia eshte nje vend pa kulture industriale te zhvilluar e ne kete kuptim rrezikon te kthehet ne nje vend parkim veprash qe nuk kane lidhje me kontekstin dhe qe nuk i sjellin nje zhvillim real vendit.

Perseri Dum Babsat nuk e kuptojne. Sikur ne Shqiperi po ndertohen me dhjetra e dhjetra fabrika e metalurgjira etj etj. 5 kapanone te qelbta per te qepur kepuce po ndertohen...5 kapanone te qelbta per te mbushur shishe po ndertohen.

Ua uaaaa....industria e zhvilluar qe po na NDOT! Idiotizma e rradhes...

Ku ta gjesh metalurgjikun e para e punes...po hec mo Dum Babsat nuk konceptojne dot aq LART.

"Jasht konktekstit" smiley Nganjehere me le pa fjale o Ols....pa fjale fare. Hik se s'du te te shaj kot po hik

Ke te drejte per nje gje...gjithmon do ket budallenj ne kte bote. Cfardo qe te behet...sado e mire...sado pozitive...do dali nje gomar e do bej ca zhurme.

Kjo nuk do dnryshoj ndonjehere.

Po une kam plotesisht te drejte ta injoroj dhe ta demonizoj opinionin e dikujt...qe mendoj se eshte opinioni Haxhi Qamils, Dum Babs...etj etj. Kam plotesisht te drejte...ashtu si te gjithe te tjeret.

Ja pse te le pa fjale! Sepse nderkohe qe ti je i gatshem t'i quash ata qe s'e mendojne si ty, gomere, apo t'i demonizosh, une nuk e bej kete. Kaq. Shume e thjeshte.

Nderkohe qe ti mendon se e zgjidhja me e mire vjen vetem nga nje ane, une mendoj se zgjidhja me e mire eshte si nje pazell ku te gjithe japin kontributin e tyre.

Ceshtje paradigmash te ndryshme. Respekt sdq.

Me hyrjen e Shqiperise ne Nato Shqiperia behet nje vend me i sigurt per invesitoret e huaj. Ky eshte nje fakt. For me this is a miracle of freedom! smiley

Iku edhe Edi mallisti. Le tia fusi disa shiringa per ngushellim.

 Gjergj; "....Ne fund te fundit e ka thene edhe Marksi : Shqiptaret do punojne si druvare per Sllavet ndersa vajzat e tyre do t'ju sjellin uje per te pire. ( vetem emrin e padroneve e ka gabuar me sa duket)..."

 

Ku eshte permendur kjo, ne ç'liber, ta kerkoi dhe C_D, a mund te na i thuash Gjergj. Marksi i ka permendur shqiptaret shkarazi, jo me kete emer, as me emrin albanet apo diçka te ngjashme me kete, por me emrin ; ilir-et.

Sa per artikullin, ndonse s'kuptoj italisht (perveç ca fjaleve) , them se autori ka te drejte.Nena Shqiperi/Albani, i ka hapur kembet per kedo, veç para te derdhi.  

ky artikull èshtè njè reklam e mirè pèr shqipèrinè...???? pèr kè bèn sikur nuk e di nè shqipèri jetojnè shqiptar...nuk mund tè jetè njè reklam e mirè pèr shqipèrinè kur nè tè tallet b.tha me shqiptarèt....pèr kè pranon talljen me shqiptarèt atèher ndoshta e gjen veten tek ata shqiptarèt qè pèrshkruan gazetari.... fytyra tè zymta...njerèz pa identitet pèr tè cilèt tv italian èshtè feja e vetme e tyre!!!

Ja pse te le pa fjale! Sepse nderkohe qe ti je i gatshem t'i quash ata qe s'e mendojne si ty, gomere, apo t'i demonizosh, une nuk e bej kete. Kaq. Shume e thjeshte.

Ne asnje menyre jo ata qe mendojne ndyshe nga mua. Thejesht ata qe jane gomer dhe injorant smiley...i quaj si te tille.

Ndryshimi eshte se ti ke durim shume te merresh me gomer...ndersa une s'kam. Ky eshte ndryshimi.

Nderkohe qe ti mendon se e zgjidhja me e mire vjen vetem nga nje ane, une mendoj se zgjidhja me e mire eshte si nje pazell ku te gjithe japin kontributin e tyre.

Po kush tha qe vejn nga nje ane o zotni...se po na behesh edhe ti si Trenat jasht binarit. Nga 1001 ane le te vi kontributi.

Ata qe mendonje se vejn nga nje ane jane gomeret dhe injorantet e Haxhi Qamilit...qe kan veme nje "one track mind"..."industria eshte e keqe!" "kapitalizmi eshte i keq"..." DUM BABEN!".

Nejse mendo ca te dush...te thash ndryshimi eshte qe ti ke durim te merresh me njerez si Treni dhe Gjergji...qe te nxjerrin trurin jasht binarit po u morre me ata. S'ka problem...s'i plas njeriu se cfar thone ata.

Grupi, flm qe e more ne konsiderate ate punen e asaj fjales smiley.

Nje pyetje, (komentet dhe komentuesit menjane) a je dakort me tonin, idene baze te artikullit?

 

Grup, thjesht po them qe eshte gazi e jane dhe frenat. Po nejse... nuk po e zgjas me shume muhabetin se e kuptoj qarte cfare do te thuash.

 

 

C.V dhe Pier Thomas

Te them te drejten e kam lexuar kohe me pare dhe me ka ngel ne mendje nga qe fliste per Shqiptaret por  se mbaj mend se ne c'liber. Do e kerkoj ne ditet ne vijim dhe po e gjeta  do jua dergoj me mesazh

 

Shyqyr zotit (apo Allahut) jetojme ne nje shoqeri te hapur kapitaliste dhe demokratike...dhe ne fund fiton gjithmon...The Golden Rule...He who has the gold, makes the rules Smile

 

 

Kjo, po qe ja vlen per shprehje te javes

 

Gjithsesi jemi ne nje shoqeri pak a shume demokratike por  nuk kemi aspak sot  nje shoqeri te hapur kapitaliste te paster qe funksionon  sipas rregullave te kerkeses dhe ofertes.

Po te ishte keshtu papunesimi nuk do shtrohej si problem fare pasi s'do te ekzistonte ( teori e vjeter kjo  qe prej ekonomisteve klasike).

Jetojme ne nje shoqeri qe eshte kombinim interesash dhe qe evoluon ne saj te procesit te konkurences. Synimi i firmave dhe aktoreve te tjere te tregut   eshte te makzimizojne fitimet dhe te mbijetojne.

Nuk ka moral as humanizem ne ekonomin e tregut, nqs ta zeme nje shtet i ofron punen e sklleverve apo edhe te femijeve, nje firme  ( Nike psh) me nje cmim te ulet, firma qofte kjo Italiane apo Amerikane,  do te shkoje ti marre ata ne pune , jo nga qejfi por se eshte e detyruar pikerisht nga procesi i konkurences. Nqs nuk e ben dikush tjeter pas saj do te vij dhe do ta nxjer firmen e pare ne falimentim kur te ofroje mall me cmim me te ulet.  Ndaj edhe duhet vendos kufiri te thana per ata qe investojne se nuk mund te pranosh c'do sakrifice per nje vend pune. S'eshte thjesh ceshtja e Dum Babes por edhe mamin po e nxore ne treg, prape kane per ta blere nqs dikush sheh fitime te ky veprim. 

gjergj, je futur ne ca shtigje, qe c'te te them ... ILO (International Labor Organization) "social clauses", WTO agreements etj, e i gjithe ai strumbullar te con tek "comparative advantage" apo sic e quan ti mungese morali, apo humanizmi ne ekonomine e tregut. 

Une per vete preferoj te perdor termin e pare.  Dmth "comparative advantage".  A eshte muhabet brenda temes?  Mbase eshte.  Po ashtu pastaj, mund te shkruhet gjate.  Keshtu, per hapje oreksi, jam pro atij avantazhit, bile dhe per moral. 

Mond

Vertet qe termi ka rendesine e vet. Ne bisedimet e WTO njera pale e quan me emrin qe dhe edhe ti, ndersa te tjeret dupming social (punet e femijeve etj) apo dumping ekologjik.

Nuk ka nevoje Shqiperia as per njeren e as per tjetren, dhe jo vetem ne por asnje shtet tjeter i botes.
 

Ndersa per procesin e konkurences e kisha fjalen per dicka tjeter: Eshte nje teori e  nje filozofi gjerman Heigdeber.

Ai ka vertetuar se eshte konkurenca dhe asgje tjeter ( sekte organizma psh) qe e komandon boten.

 

Cila pale gjergj?  Cila i quan cfare? 

Ka gjithnje debate dhe perplasje sa here behen konferencat e WTO mbi problemin e kushteve te punes ne vendet ne zhvillim dhe mbi problemin e shkaterimit te ambjentit. 

Shtetet me te pasura duan te ngrejne taksat mbi mallrat qe vijne nga vendet e varfera duke i akuzuar se praktikojne dumping social ose ekologjik, dumping = cmime me te uleta sesa e lejon konkurenca e ndershme, social = pasi perdorin  punen skllaveruese pa asnje mbrojteje per punetoret, femijet etj dhe ekologjik = per faktin se indutrite ne ato vende shkaterojne ambjentin.

 

Shtetet me te varfera India Kina etj kundershtojne duke argumentuar se keto jane te vetmet advantage comparative qe ato kane (dhe se perndryshe pa pune ata femije i ke rrugeve duke bere cdo te pabere e cdo te paimagjinueshme)  

 

Perjashta ke edhe Altermondialistet qe protestojne se femijet duhet te shkojne ne shkolle e duhen mbrojt nga shteti e po ashtu dhe  duhet mbrojt ambjenti.

 

Tani kush ka te drejte ne kete mes ???

Kete nuk e di, ama di kush nuk ka te drejte. 

 

S'ka te drejte qe ai qe ka dal me breke neper kembe me nje pankarte "shitem nje euro" ne kete gjullurdi ku ndodhet sot ekonomia boterore. 

Grupi nuk mba pergjegjesi se shprehet ne forme Grupi ...ku s'dihet kush eshte ...gomari ??? smiley dhe kush inteligjenti  smiley

Armiku numer nje i Shqiperise mbeten gjithmon Shqipetaret...

Investitori numer nje ne Shqiperi mbetet gjithmon...Taljoni... - thote ne GRUP keto perla te ralla  smiley Dhe si per te na i vulosur qe kemi te bejme me perfaqesuesin kryesor te Grupit  na con mesazhin sqarues... smiley 

Ata qe mendonje se vejn  ??  nga nje ane...... jane gomeret dhe injorantet e Haxhi Qamilit... -  thotesi perfaqesues i Grupit...por tani me NIKU plotor GRUP ! smiley Mbahu Grup !

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).