Po vjen polici i statistikave

Në Angli, ka afërsisht një vit e ca që është ngritur një agjensi shtetërore që ka autoritetin dhe pavarësinë për të studiuar dhe (kur duhet) kundërshtuar publikisht shifrat dhe statistikat e pasakta që publikohen nga hallka të tjera të shtetit.

Ky eksperiment unik dhe i guximshëm synon të rrisë kredibilitetin e shtetit në publik, megjithëse aktivitetet e agjensisë mund të jenë thikë me dy presa (sepse nqs vërtetohet që ka mashtrime në publikime statistikore, publiku mund të besojë edhe më pak në organet e shtetit).

2 Komente

 O Penar! Mos e u lodh kaq shume per te pare the dark side of the moon. Kjo agjenci eshte bere qe t'i beje hallkat e shtetit qe te japin statistika te sakta, pasi tani kontrollohen ne menyre me te specializuar.

Neqoftese keto statistika jane bazuar mbi genjeshtren, dhe populli u beson se nuk e di qe jane genjeshtra, kush mendon ti qe duhet te ndryshoje qe te konsolidohet besimi, zyra e statistikave apo populli? smiley

 Ne shum vende (dhe perendimore) eshte e vertete se disa shifra manipulohen, keshtu qe edhe pa u ngritur ky komision/organ ,  dihej nga te gjithe se disa shifra jene manipuluar. 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).