Nga lodër në shërbim esencial

Dje, departamenti i shtetit amerikan i kërkoi rrjetit social Twitter që të shtyjë për disa orë një mirëmbajtje të zakonshme teknike. Pse? Sepse Twitter mendohet të jetë një nga mjetet kryesore që po përdorin protestuesit në Iran, dhe një shkëputje e shërbimit për disa orë në orët e piku do të ndërpriste ardhjen e informacioneve nga Irani.

Lexo këtë artikull tek Washington Post, ose kërko në Google News për "twitter and iran". Situatë më interesante mbi influencën e teknologjisë në politikë ka kohë që nuk kam parë. 

2 Komente

Edhe kjo na duhej, thashë se do binim rehat nga Twitter-i pas një farë kohe, por siç duke "një farë kohe" u shty.

hajde se na cane koken me Twitter. leri iraninet te protestojne ne paqe

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).