FT: Demokratët 4 pikë para, por nuk krijojnë dot qeverinë

Kerin Hope, gazetarja e Financial Times në Tiranë, thotë se demokratët kanë një avantazh prej 4 pikësh, por kjo mund të mos iu mjaftojë për të krijuar qeverinë e re. Sipas saj, roli kyç i mbetet LSI-së së Metës. 

 

11 Komente

Po cfare Mete thone keto, LSI (Levizja Skrapallinjve te Inatosur) ishalla po hyjn ne parlament se po te kishin hyre ne koalicion me PS do kishin 5 deputet pa frike. Per tu cudit eshte fakti sesi shqiptaret i kane dhene vota F.Mediut!!!!!

ne fakt duket e sakte. Nese marrim si tregues rezultatet e deritanishme, mua me del se PD ka rreth 66 deputete por i ben mbi 70 me PR dhe me nje apo dy vendet e PBDNJ'se. LSI nuk duket se do kete rol kete rradhe.

 PBDNJ eshte ne koalicionin e PS-se, mo. 

bie llafi se po shikoj ca PDI dhe nje AMIE qe nuk e di se ca jane...

PDI jan camet , edhe bravo se balancojne tekat e grekeve ne Shqiperi. Kete AMIE as une se mor vesh

Nga cili krah anon PDI, majtas apo djathtas?

Ne koalicion me PDn, por votuan pro buxhetit te bashkise se Tiranes bashke me socialistet para ca muajsh.

http://www2.eca.al/ ketu del qe kryeson PS en rang kombetar 40,65%, apo me bejne syte mua (jam cuar me endrra per zgjedhjet smiley )

PS - 40, 65%

PD - 39,77%

LSI - 4,77%

Duke bashkuar votat e LSI dhe PS, eshte ne avantazh e majta. Do e ule koken dhe Meta per nje cope karrige.

Eh, eshte pak me e komplikuar (dhe mua kjo me cudit): 

me perqindje, i bie te fitoje PS-ja, por me mandate (po te klikosh tek Koalicionet, nen Mandate - Rang Kombetar), PD merr 72. Duhet te bjere ky 72-shi, te pakten nen 71, qe PS dhe LSI te kene shance. 

E thene ndryshe, perqindja kombetare s'ka shume vlere. Ndarja e mandateve eshte e rendesishmja. 

Gara duket me e ngushte se c'mendonim pas exit-pollit te Ganise. Sidoqofte vetem nje "big upset" do ta privoje PD nga nje mandat tjeter. Kjo Hope-ja ben mire ti referohet polleve me emer dhe kjo kshu " a poll ".

http://www.channelnewsasia.com/stories/a...

Me duket se te gjithe po flasin para kohe. Akoma se ka thene fjalen e vet Komisioni Qendror i Zgjedhjeve. Kur te flasi KQZ, athere mund te behen karkulimet. Ben vaki qe ne ndonje zone te kete patur paregullsi dhe KQZ ta ktheje votimin per te djelen tjeter.  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).