Rudina nga Amerika ne Derexhik

Une e kam pare kete zonje, disa here ndersa merrte ne dore situaten e disa te tjera  ndersa perhumbej ne sbinacimin total te ambienit qe e rrethonte me ndonje pritje eventuale te saje. Ajo eshte kandidatja e Krujes, ajo eshte kandidatja e Partise Socialiste. Por me shume eshte dikush qe eshte bindur nga programi e vizioni i Edi Rames. Keto jane sfera qe nuk mund te analizoj, por dua te ndaj me me te durueshmit lexues nje aspekt te habitshem te kesaj fushate, te betejes pa te majta e te dhjathta sic proklamojne te dyja anet.>smiley>

smiley>

Jam ne nje salle ku ne qytetin tim te vogel zhvillohet mbledhja e partise socialiste.Kryetari i saj per qytetin, kusheriri im me kerkoi te isha patjeter. Per kandidaten kisha degjuar se ne TV kishte lene opinion te mire. Kjo sigurisht nder te majtet qe kisha pyetur. Per tu bilancuar, dhe kjo eshte nje perkujdesje e imja, pyeta dhe nje mik timin te djathte por mjaft te vyer ne mendimet e tija. Me tha qe ishte e zgjuar por i mungonte vetkontrolli. Nuk kisha pare emisionet dhe isha bere tashme me te vertete kurioz. Ne takim shkova vone, dhe ndoshta me kembe te keqe. Sapo futem nisi nje inskenim alla “me kane vrare beun” tradite nga Xhiku i Fajes krutani  qe mori hakun e beut ne mes te Stambollit, qe na ka mbetur ne koshiencen sociale. Salla ishte e mbushur dhe degjova nga kembe. Pashe Rudinen, nuk e kuptoi fillimisht si po merrte situata, kishte hedhur nje shikim mbi zoterine, si per ti dhene respektin e duhur ndersa ligjerata e tij qe mbate revolten se nuk i kishin zgjedhur ish kandidatin favorit ne listat e ps por nje vajze te ardhur nga larg shpejt degjeneroi ne te shara e banalitete. Vajza bije e Krujes ishte kthyer ne vendin e saj te origjines nga dhomat e finances boterore. Sa larg duhet te ishin te dyja botet ne ate moment!>smiley>

smiley>

Ndoshta kishte ardhur koha, apo ndoshta kjo shenoi dhe fundin e takimit. Ne Kruje atmosfera ishte e rende...>smiley>

smiley>

E shoh serish ne nje tjeter ambient. Ne klubin tim te preferuar ne pazarin karakteristik. Aty erdhe rastesisht e nuk prisja aspak te gjeja nje mbledhje te Rudines me artizanatin e dyqaneve te pazarit. Dhe sespe si un e di mire, ai lokal eshte i njohur per bastion djathistesh. I zoti i lokalit qe i bujti ishte ulur ne nje qoshe dhe degjonte me vemendje. Hallet qe i vinin asaj nga te pranishmit ishin aspak linear. Ajo ishte nje vajze e re perballe fodullekut naiv te folesve te cilet shpesh i drejtoheshin me gishtin lart duke filluar me “ ti s`me njeh mua por un te njoh baben, nenen”, a  “jemi kushernj”.>smiley>

Nuk besoj se do ta kishte imagjinuar ketu fushaten, dhe me vete mendova qe eshte me te vertete e veshtire te besh fushate ne Shqiperi. Ketu hallet jane arkaike e mentaliteti eshte ai i shtetit baba, dhenes e te vetmjaftueshem. Ne premtimet qe dha, me gjithe sinqeritetin qe perceptohej krutanet nuk pane gjera te reja. Te gjithe te njejtat gjera premtojne kudo.

Mendova se ne kete vend ka dy kategori qe investojne ne politike. Ata qe cilet e shohin si biznesin e jetes jane me te shumtit. Ata jane dhe fjale lehtit dhe prepotentet. Ata qe ne te shkuaren e tyre lene nje situate me te keqe per nje rehati me te madhe duke ndermarre nje muaj via crucis sikletesh qe quajme fushate. Jane dhe pastaj ata, idealistet, mundi i te cileve ka nje impakt dhe valence shoqerore. Ata qe ndermarrin nje via crucis te tille duke shpresuar se ne vete mbartin ndonje zgjidhe per shume te tjere. Nuk ka ketu mes njerezish nje komoditet te aspirueshem as ne politike nese ke jetuar gjysmen e jetes jashte, ne perendim. Besoj se kjo eshte nje nisje e mire. Ajo vajze qe ka luksin e te mos perzierit e me llumin e politikes dhe te mos mbarurit e kryqit mes njerezve me halle dhe zgjedh ta beje kete ka pak shoqe ne skenen politike shqiptare. Nejerzve te ashper ajo u buzeqeshi, dhe nje djalosh qe mbartte nje flamur te PD-se ne dore gati per ta hapur ne ato protestat provinciale qe jemi mesuar, ndoshta harroi, s`e hapi e kujtua per te vetem kur zonja e re iku.>smiley>

smiley>

Dhe ne ikje la nje shenje Rudina, si simbol fizik i nje sikleti te brendshem me shume mundesi. Ajo nuk i shpetoi vrazhtesiste te kallderemit te Krujes. Aty ku jane rrezuar Fatos Nano, Sali Berisha e lider te tjere aty u rrezua dhe ajo. Krutanet i besojne syrit te keq, por paste mbnetur me kaq shtojne! Kjo rreshqitje e beri tu kujtonte krutaneve se dhe te medhenjte e tjere jane rrezuar ketu e ndoshta ishte nje shenje e mire!>smiley>
[1]

Derexhik eshte  emri I pazarit te vjeter te Krujes

156 Komente

Nje vajze pa identitet politik dhe shume larg realitetit shqiptar.

Aman more se na cuditet me keto thagmat per "identitet politik" Beni ca percaktime qe as vete si kuptoni. Kapeni pas robit dhe sajoni  mite bosh kur beheni kaps para ideve te kundershtarit politik. Loje e vjeter kjo e trasheguar nga origjinat komuniste te Bace Saliut.

Po , Rudina nuk ka identitet "politik" sepse nuk eshte klonim i Shefit, nuk ben poza si Shefi, nuk citon theniet e Shefit sikurse ndodh me shpuren servile te Kolonelit  te Batalionit Blu.

Nuk e njef realitetin shqiptar-thagma tjeter. Po punohet ne ekip o zotri, punohet me platforma dhe programe.

Ky ka qene dhe mbetet fati idealistave ne token arberore. Ketu idealistet stigmatizohen, anatemohen, fishkellehen sepse kopeja e dallkaukeve dhe matrapazeve mirepret ne gjirin e saj te ngjashmit e vet. Kjo eshte arsyeja se perse shqiptari mot e jet ka shkelyer ne dhe te huaj.Qe nga Rilindasit e deri ne ditet tona vazhdon te jete e hapur plaga e  "rrjedhjes se trurit".  Sepse larg, ne vende me struktura, sisteme te konsoliduara dhe te bazuara ne vlera, shqiptari ka treguar talent, energji dhe vullnet per te bere mrekullira. Kurse ketu idealisti tregohet me gisht dhe damkoset si "i rrjedhur"

Persa i perket punes se shefit duket qarte qe ajo perdor fjalet e tij: Politike e re, keto 18 vjet etj.

Persa i perket platformave dhe programeve nuk kam degjuar ndonje te tille nga zonja Seseri. Te thuash do ndihmojme fshatin, do zhvillojme Shqiperine, nuk ke thene asgje.

pershendetje!!

 

me behet qejfi qe qenkeni kaq optimiste ndaj Rudines, por duhet te dini dicka.

Nje njeri qe punon ne nje shoqeri investimesh amerikane aty ku kapitalizmi eshte me i eger se kurr nuk mund te jete  kurresesi ai njeri qe duket!!

per te vetmen arsye se ajo duke qene nje pergjegjese investimesh , mendohet te jete nje njeri shume  i pergjegjeshem, ateher si ka mundesi qe ky njeri ka i pergjegjeshem le nje pune fantastike dhe nje jete me kaq shume komoditete , pra BEN INVESTIM ME TE KEQ TE JETES SE SAJ DUKE JU FUTUR POLITIKES SHQIPETARE ! Nuk qenka me sa duket aq e pergjegjshme , sps nje pergjegjes investimesh eshte nje njeri i paskrupullt i cili gjykon vetem ne baze te shifrave dhe saketesise matematike , ndersa kjo pseudopolitikane shqipetare , do te na krijoje idene e nje njeriu tek i cili te kemi besim!!

eshte nje turp i madh qe i behet inteligjences shqipetare , ne nuk kemi nevoje per njerez te zgjuar nga harvardi, ne kemi nevoje per njerez te 'URTE' , qe e njohin shpirtim dhe mentaliteitn shqipetar. jo nga nje njeri qe pas dy dytesh qe vin nga amerika per here te pare ne shqiperi te na beje ne analize!!!!!,

faleminedrit 

 

rudina ngjitet ne skene dhe ekzekuton perpara kanibaleve nje pjese per piano dhe orkester smiley

Rudina ka mungese te theksuar te njohjes se realitetit shqiptar. Dhe me vjen keq qe i quan shqiptaret kanibale. Ka shume persona ne Shqiperi  qe jane shume here me te afte se keto te ardhurit nga jashte vendit dhe qe mendojne se jane me te miret.

 tirona, 

a mund te na pikturosh realitetin Shqiptar me pak fjale te tuajat? Ate ane qe sipas teje kandidatja nuk e njef. 

hahahah tirana , mos u shqeteso, merre "easy", eshte thjesht nje situate e improvizuar ne mendjen time smiley

nderkohe qe Rudina ekzekuton dhe perkulet me perulje perpara tyre, ata (Kanibalet-militante) jane duke pertypur  violinen... smiley

Ndersa une e mendoj duke pire puron e Klintonit si Levinski.

Me shume dashuri e paske shkruajtur kete Nahara. Risi e mirepritur per peshkun. Nganjehere na duhet siperfaqja selektive e gjerave se mbytemi nga 2 gisht thellesia e ujit tone.

PS: Fjaline e pare nuk ta kuptova, por falet.

Tropizma, ti në e paç marrë vesh edhe ktë fjalinë tjetër:"Salla ishte e mbushur dhe degjova nga kembe", bëj sevap dhe na e trego smiley

P.s:ta kishte parë nga këmbët, edhe mund të krijoja ndonjë ide smiley  smiley

Mendoj se kur behet fjale per politikane/profesioniste 'te paprovuar' nuk duhet te nxitohemi ne gjykime (si negative ashtu dhe pozitive).

Per momentin ka folur, por s'ka thene asgje...le t'i japim kohe, kohes apo Rudines!

se lexova po me ra ne sy :bastion djathistesh ...hahah

dafina, djathin e kane pas ngrene gjithmone ne kruje. ka shkuar puna deri aty, saqe dhe sapunin e kane ngrene per djath. 

Ne parim, nuk kam asgje kunder R. Seserit. Madje e pershendes per hapin e saj. Njerez te shkolluar si ajo, me ate kulture te pakten shkollare qe ka perfituar, i duhen vendit tone. Dhe nuk ka rendesi ne ç'parti ka zbarkuar, mjafton qe ajo te gjeje vendin e duhur ne ingranazhet e shtetit tone. Megjithate, une do te kisha pelqyer qe ajo te rrinte ne krahun teknik-ekspert dhe jo ne ate politik. Sepse ky i fundit t'i bjerr edhe ato gjera te mira qe kemi. Ne krahun politik duhen retorika, mushkerite dhe gurmazi i forte. Kurse ne ate teknik duhen njohuri, pervoje dhe njefare kulture e pergjithshme qe s'besoj se asaj i mungojne.

Problemi im me te eshte se kam frike qe ajo ka gabuar adrese. Dmth, jo Kisha e duhur per t'u falur. Sigurisht qe prifti i Kishes eshte i ngazellyer kur i vjen nje çupke e tille, por mendoj se çupka duhet ta kishte lexuar ca me shume perrallen e Kesulekuqes.

Nje diçka tjeter qe me ka ngelur ne mendje dhe s'po me hiqet, megjithe gjumin e rende qe bej, eshte makiazhi. Ju lutem, çupka hireplota, kur dilni ne TV, mos lini ata çunat apo gocat qe ju shkarravisin ne ate fare feje, sepse me dhimbseni aq shume kur ju shoh duke kulluar nga hunda dhe mjekra lyren qe jua kane mballosur. Please, thuajini atij TV qe ose te ndryshoje llampat e studios ose bejeni emisionin ne ajer te lire, me drite natyre.

Megjithate, Seserit do t'i beje mire qe te rrije ca vite ne opozite, sa te njihet REALISHT me problemet e vendit, me veprimet e POZITES, dhe aty te mos kursehet fare duke kritikuar dhe propozuar zgjidhje alternative.

Qe dikush te katapultohet keshtu me urdher te peshkut, pa e njohur me pare ç'mund te beje dhe ç'mendje ka, kjo me duket si "Liza ne boten e çudirave".

Suksese Seserit, dhe ta lexojme sa me shpesh, me gjera te mençura, nga Harvardi i librave dhe nga Kallamushtuni i terrenit. Jam i sigurte qe Seseri do te beje perpara, vetem pasi t'i kete perplasur keto dy bote : Harvard dhe Kallamushtun. Nje ngutje e tepruar do te ishte fatale per te. Diçka nuk ia uroj aspak. 

 

Qe dikush te katapultohet keshtu me urdher te peshkut, pa e njohur me pare ç'mund te beje dhe ç'mendje ka, kjo me duket si "Liza ne boten e çudirave".

Por edhe keshilla per te qendruar edhe ca vite ne opozite , a nuk eshte si me urdher te peshkut?smiley

Kete argument mjeran e degjojme shpesh neper studiot e TV: te rinjte s kane pervoje! Po kane energji, ide dhe vlera dhe pervojat gershetohen kur punon brenda strukturave, institucioneve dhe me EKIP.

A thua Rudina duhet medoemos te mesoje si mbillet kallamoqi, kur pjellin pelat, si kositet jonxha dhe si milen lopet??

Ndryshe i bie te rikthejme stazhin ne prodhim, vijen e masave dhe kontrollin punetor.

 "Megjithate, une do te kisha pelqyer qe ajo te rrinte ne krahun teknik-ekspert dhe jo ne ate politik. Sepse ky i fundit t'i bjerr edhe ato gjera te mira qe kemi. Ne krahun politik duhen retorika, mushkerite dhe gurmazi i forte. Kurse ne ate teknik duhen njohuri, pervoje dhe njefare kulture e pergjithshme qe s'besoj se asaj i mungojne."

Hurbinek, 

Ke pershkruar ate qe Tirona e quan realitet Shqiptar! Ke pershkruar ate qe ne si Shqiptar duhet te ndryshojme dhe jo te perqafojme. Fatkeqsisht gjerat nuk ndryshojne brenda dites. Nuk kemi nevoje per oratore sharlatane por politikane me njohuri te thella teknike.(shpresoj shume qe edhe R. te futet ne kete kategori) Vetem njerez te tille mund te krijojne presione diversiteti pozitiv brenda llojit dhe rrjedhimisht mund te kontribuojne e permirsimin e rraces  ne ate qe shpesh here na eshte dukur si stall, ne parlament.

Jo nuk ka gabuar kishe,por dy here ne te njejten nuk mund te shkoje.

Ja punoi Kol Olldashit kur futi te motren ne ministrine e tij me sebepin qe nuk punonte dot me Edin.

Por me kete levizje ajo i hapi vend vehtes dhe zuri vendin e se motres te Edi.

Dihet.Ne keshtu kemi qene gjithmone,nje me ballin e nje me partine.

Kruja eshte nje qytet i vogel, ku te gjithe e njohin njeri-tjetrin me dhembe e dhemballe. Te futesh ne zemrat e krutaneve eshte teper e veshtire, por ama, kur arrin te fitosh respektin e tyre, do te thote se te kane studiuar e hulumtuar mire dhe ti vertet e ke hak respektin qe shfaqin ndaj teje, vendali apo jabanxhi qofsh. Rudina, pikerisht se nuk e njeh realitetin shqiptar ( ketu e kam fjalen per letyrat dhe marifetet e ndyra te politikaneve), e meriton nje mundesi, sepse nuk ka dale sot nga bankat e shkolles dhe ka pervoje pikerisht ne ato fusha, ku ka nevoje me shume se kurre vendi yne. Nuk kemi nevoje per militante te pashkolluar, qe s'dine te lidhin dy fjale, kemi nevoje per njerez specialiste dhe eksperte, qe mund te rrahin mendime profesionalisht dhe jo te "rrihen" ne emer te partive. Uroj qe Rudina te arrije te futet ne zemrat e krutaneve dyshues e mosbesues, ne krye, por qe jane te gatshem te bejne cdo gje per ty, ne rast se binden qe je njeri i mire dhe pa rrena.

Mund te bej nje pyetje.

Sipas teje ne lufte ke me shume mundesi te fitosh sikur te gjithe te jene ushtare apo sikur te gjithe te jene gjeneral ?

Nuk kam asnje paragjykim ndaj kandidates socialiste Rudina Seseri, por ketu me shume se problemi i pergatitjes profesionale te nje deputeti, eshte me e rendesishme problemi i perfaqesimit. Kur populli nuk njihet ne perfaqesuesit e vet ne parlament, problemi i thellimit te hendekut mes shtetit dhe popullit eshte me i rendesishem se aftesite e nje deputeti. Po te pranohet e kunderta, atehere duhet pranuar mbajtja perjetsisht e popujve ne rregjim kolonialist. Bie fjala, per mendimin tim, sistemi qeverises anglez i Indise ishte 100 here me i mire se sistemi qeverises aktual i Indise.  Rritja e nivelit kulturor, intelektual te deputeteve nuk duhet te jete fenomen i izoluar nga rritja e nivelit kulturor, intelektual te popullit.

Hunter, arti ushtarak ka nevoje per ushtare, por ka nevoje dhe per gjenerale, stratege qe e njohin fushen e betejes. Tani, qe te mos me keqkuptosh, nuk po them aspak qe Rudina eshte stratege, por eshte e pergatitur. Dhe nuk kam aspak prirje partiake, te njejtin vleresim mund te ndaj per Gjergj Bojaxhiun nga PD-ja, sepse te tjere, punetore e me kembe ne toke, nuk njoh.

E drejte. Po per mendimin tim, niveli i ulet intelektual i politikaneve shqiptar ka bere qe te kerkohet me deshperim njerez me curriculum te pasur arsimor. Duke lene kshu pas dore, ate qe eshte me e rendesishme. Dmth. perfaqesimi i popullit. Une preferoj nje person, qe perfaqeson e Krujen (meqe ra fjala per Krujen) dhe njihet si perfaqesues legjitim nga vete krutanet, se sa nje person te superpergatitur (nuk e di a eshte e tille R. Seseri, jemi ne fushen e hipotezave), por pa asnje lidhje me territorin qe perfaqeson ne parlament.

o hunter o njish,

nese se ke kuptu akoma na eshte heq e drejta per te votuar deputetin, por partine. Ca me tej, takimet me elektoratin mu me duken si perpjekje per tu njof me ta apo jo?

"Rritja e nivelit kulturor, intelektual te deputeteve nuk duhet te jete fenomen i izoluar nga rritja e nivelit kulturor, intelektual te popullit."

Me ket e ke ndrit, kjo eshte thenia e shekullit, jo e dites!

Kjo vajze per te cilen po flasim nuk eshte se ka shprehur ndonje mendim profesional por vetem fjale boshe. Eshte e thjeshte te thuash "Ne do ta zhvillojme Shqiperine" e gjera te ketij lloji. Duhet te jemi me racional ne arsyetim.

Kur e degjova perballe Prof. Dr. Genc Rulit tek Opinion me erdhi shume keq per Rudinen sepse niveli i saj dukej shume i ulet ne krahasim me ate te profesorit.

...nuk eshte se ka shprehur ndonje mendim profesional por vetem fjale boshe.

Po ketu ke Peshku u debatuan goxha ca  ide profesionale te saj.Sa kollaj i nulizoni njerzit, sa kollaj. 

Asnje ide. Me vjen keq. Duhet te fillojme te mesohemi me konceptin e mendimeve profesionale. Fjalet e pergjithshme i merr era. Ca plani ka zonja Seseri per permiresimin e bujqesise? Apo vetem ka thene qe do ta zhvilloje? Kete gje e thote dhe nje nxenes i fillores. Po per tregun e sigurimeve, per sistemin e tatim-taksave? Me thuaj dicka konkrete.

te futesh ne zemrat e krutaneve eshte akoma me e veshtire kur je femer...

Te thuash "krutanet" per keta idiotet qe permenden ne shkrimin me lart, eshte nje pergjithesim qe fyen te gjithe njerezit e ndershem te atij qyteti. Rudina, s'ka nevoje te njoh "terrenin" qe t'ja dal mbane, se idiotet, si ne cdo vend te botes, njihen prej se largu dhe nuk ka nevoje tu besh ndonje studim. Fitorja nuk kerkohet neper klube, por atje ku prodhohet, ne pune. Atje duhet te shkoj Rudina, te shoh gjendjen e punetoreve krutane.  

OK, pas postimit te pare qe bera ne kete teme, me pas gjithçka eshte blablabla.

Spiritus mendon se "edhe keshilla per te qendruar edhe ca vite ne opozite , a nuk eshte si me urdher te peshkut?"

1. Nuk eshte keshille.

2. Aq me pak urdher arbitrar (sic katapultimet hopa-gopa).

Dhe e treta, jam ngopur me kesi budalliqesh anetaresh peshkore qe rrine e rrine dhe pa ferkuar ende mire syte, ia vertasin nje citimi te dikujt dhe "hajt more ku je, te dale ku te dale".

Dhe spiritus eshte aq i pandershem intelektualisht sa shtremberon dhe fjalet e mia :

Nuk kam thene "edhe ca vite ne opozite", por kam thene "ca vite ne opozite".

Dallimi eshte se une nuk kam lene te nenkuptoj qe Seseri na paska bere ca vite opozite TASHME, sepse kaq gje e di une qe ajo ska ndenjur as EDHE NJE DITE TE VETME ne opozite. Nese i duhet te beje, do t'ia filloje nga 29 qershori. Dmth, ca opozite do te jete krejt e shendetshme per te.

Por xhanem, siç thoshte dhe nje personazh i Koncert ne vitin 36, "kjo pune (shtremberimi i fjaleve) nuk i prishka pune qeverise". 

perballe fodullekut naiv te folesve te cilet shpesh i drejtoheshin me gishtin lart duke filluar me “ ti s`me njeh mua por un te njoh baben,

smiley  smiley   pikante! 

 

Rudina ka mungese te theksuar te njohjes se realitetit shqiptar. Dhe me vjen keq qe i quan shqiptaret kanibale.

 Rudina vertete e ka thene fjalen,"Kanibal" per Shqiptaret?!!! Nuk e besoj !!

hahahahaah

 jo artian rri i qete, nuk e ka thene

ishte mendja ime e mbrapshte qe perfytyroi nje skene te tille, "tirana" me drejtohej mua jo Rudines...

Ok së pari, nuk besoj se mund të ulet kush në tavolinë për të diskutuar tema si kjo, me njerëz që votojnë Yllin e botës në rang fisi.

Një gjë tjetër që më bën përshtypje, është se kjo goca ka një appeal që pak njerëz e kanë. Shifni balot e Salës, sa të "ndrojtur" janë në komente... Po zgjedhin versione "light" apo pseudoparimiste të kritikës. Akoma nuk kanë pështytur. Kjo është për tu marrë shumë në konsideratë. E s'ka të bëjë shumë me balot, sepse gjëndrat e pështymës u punojnë gjithnjë mrekullisht.

Po është arritje e kësaj gocës kur mendon se vetëm për pak, i ka bërë të gëlltisin pështymën e vet.

Sa dobet ky J. Sa harxhove kot nje pjese te hapesires ne databazen e web-site te peshkut.

Ej tirana, po ta shkruaj keshtu hapur qe te mos te te vije keq me pas. Meso te respektosh mendimin e tjetrit edhe kur nuk i vjen per shtat detyres tende. Nuk eshte e nevojshme qe te komentosh cdo koment dhe te perserisesh 10 here mendimin tend. Mos u habit nese merr status abuzuesi nese vazhdon me kete ritem.

Te mira.

Kjo anshmeria partiake, qe me thene te drejten per momentin paraqitet me sulmuese prej perkrahesve te PD-se ketu te peshku, eshte nje rast i mrekullueshem me pa profilin e njerzve te ngarkuar rendshem politikisht. Me shoqerohet kjo gjithnje me karakterin e Huan Maria Kramsit. Emri i te cilit rrjedh nga "Marks Marihuana" qe ne vazhdimesi mund te cohet te parafrazimi "politika eshte opium per popllin".

Nuk di nese kjo perndezje eshte e tille edhe ne ambjente jo virtuale ne Tirane. Imagjinoj ca tavolina qe i quj "tryeza fernetore" me ate timen, ku sherri politik e mpiks ajrin si xhelo, dhe ku fitorja vendoset me decibel, cilesi sharjesh dhe grushte qe godasin syprinen (e me gjase edhe nofullat e atij qe mendon ndryshe).

Nuk ka perndezje te tilla ne ambiente jo-virtuale, te pakten jo neper ato vendet qe frekuentoj une neper Tirane. Vetem politikanet neper debate televizive lene namin e zi ne ca raste. Per shumicen e kohes ve re qe njerezit kane nje lloj dettachment dhe flasin per politiken si per nje gare te F1, me teper sesa ashtu sic flasin per futbollin.

Kjo me tregon me mire se cdo reportazh me betoniere evoluimin e shoqnise atje, Blend! Dhe me gezon, me thene te drejten. Se per mu PPU eshte burimi kryesor i gjerave prej Shqiperie. Midis senacave te kodeve, Peshkun shof. Edhe kete koment po e lej duke prit te vije pergjigje nga serveri... Tight deadlines, sic e shef. Por punoj nga shpia me VPN  smiley 

Cheers, bro!

Thuaj dhe dy llafe për ngrohjen globale. Mbase më bind se interesohesh më shumë për të sesa për hapësirën e database të peshkut.

 

Dhe sespe si un e di mire, ai lokal eshte i njohur per bastion djathistesh.

Bastion djathtistesh!,...bastion ne shqip me sa di,eshte nje llogore luftimi,ose nje pozicion i fortifikuar,i destinuar per te mbrojtur nje teritor te caktuar....dhe teritori ne kete rast eshte PD dhe Sali Berisha!

Dmth po kaloi nga bastioni djathtist,lokali,nje "majtist" ose nje qe nuk eshte dakort me PD dhe Saline,se paske jeten te sigurte,atje te qerokan!Pse nuk thoni ju qe qenkemi mire me keto lloje bastionesh!

Piksepari them qe kemi patjeter nevoje per njerez si Rudina,por me duket pak i tepruar gjith ky entuziazem qe shprehet per te.

Po e trajtojme si kesulkuqen qe po na sjell buken e ne te gjithe jemi ne ankth se mos na e han ujku 

 Me falni se kjo dhe po me pelqen me shume se ato qe pame nje nate tjeter, po flet njeçike ne ajer. Per te pyetur per ke punon ne rrugen Vlore-Sarande duhet te marrim ne telefon kongresmenin. Dale çike se mjafton te shkosh ne rruge dhe te shohesh te marresh informacion.  U dashka te na thote ai nga Amerika ça behet aty smiley Meqe kjo goca donte te fliste me fakte, te pakten shkonte verifikonte dhe s'thoshte : kam qene ne tavoline me ate qe me ka thene kete!

  Tregojne pak mosperfillje ne mimike keto te dyja kur flasin, madje menyra e Mimit shume pa lidhje kur i tha Olldashi: Mos u bej si Rajmonda Stefa! , Ju pergjigj: Kush eshte kjo?? , a thua se gjysma parlamentit femra dhe humbi llogarine Mimi.

Piksepari them qe kemi patjeter nevoje per njerez si Rudina,por me duket pak i tepruar gjith ky entuziazem qe shprehet per te.

E di pse ndodh ky fenomeni i entuziazmit?

Sepse njerzit jane te lodhur ,shume,duke pare per gati 19 vjet,te njetat fytyra,te njetat fjale per "zhvillimin e madh",per luften kunder "komunizmit" kunder "korrupsionit",dhe tani jane te ngopur deri ne fyt.

Entuziasmi lind vetem atehere kur kane humbur shpresat,per nje ndryshim te pritur!Rudina eshte nje fytyre e re,moshe e re,me nje background ri formimi,pa komplekse!

Pse jo njerzit te mos jene entuziaste,per te?!!

Nuk kam thene "edhe ca vite ne opozite", por kam thene "ca vite ne opozite".

Jo Hoxhe,por Prift,jo gomar,por,"ysh gomar!"   smiley

është shumë qesharake gjithsesi, që ky/kjo tirana shpreh keqardhje për database. Kur ka nja tre katër postime ku përsërit veten.

1.

Nje vajze pa identitet politik dhe shume larg realitetit shqiptar.

2

Persa i perket platformave dhe programeve nuk kam degjuar ndonje te tille nga zonja Seseri. Te thuash do ndihmojme fshatin, do zhvillojme Shqiperine, nuk ke thene asgje.

3

Kjo vajze per te cilen po flasim nuk eshte se ka shprehur ndonje mendim profesional por vetem fjale boshe. Eshte e thjeshte te thuash "Ne do ta zhvillojme Shqiperine" e gjera te ketij lloji. Duhet te jemi me racional ne arsyetim.

4

Asnje ide. Me vjen keq. Duhet te fillojme te mesohemi me konceptin e mendimeve profesionale. Fjalet e pergjithshme i merr era. Ca plani ka zonja Seseri per permiresimin e bujqesise? Apo vetem ka thene qe do ta zhvilloje?

Emo, ty të kujtojnë personazhe, mua nuk e di pse këta militantët më kujtojnë vetëm qentë.

tre veti kryesore:

Lëpirje ndaj padronit

Lehje ndaj të huajve.

Prapë lehje, në mënyrë të përsëritur ama, që të dëgjojnë dhe qentë e tjerë të fshatit, të lehin dhe ata në të njëjtën rezonancë.

Keni vënë re si lehin qentë në një fshat? Fillon një i pari, u bën zë të tjerëve e ia nisin në kor pastaj.

Unë parashikoj të vijnë të paktën dy tre balo akoma, e të lehin nën shembullin e tiranës.

 

Qente, thua Jul? Mire atehere, lexo kete. Shiko pjesen ku pershkruhet fshati "Qenas". Kjo e gjitha eshte nje metafore per gjendje te ngjashme me ate qe shpaloset ketu.

Po pate durim me e lexu, kape edhe momentin e ures, ku dy palet identike misionare ne dy krahet e ures perplasen ne nje situate absurdi dhe sherri shterp dhe banal etj etj...  smiley 

Le ti jepet nje shanc te provoje ate cfare ka ne bagazh(nese ka). Qarkullimi i figurave ne fushen politike, aq me teper ne nje ambient politik i mykur nga te njejtat figura, eshte i nevojshem. Ne njefare prizmi politika shqiptare duhet te praktikoje shtrydhjen e limonave dhe hedhjen e mbeturinave menjane...s'mund te ecet me mbeturinat e njerezve te konsumuar, qe s'kane c'japin me tutje.

Elektorati shqiptar eshte akoma teper naiv dhe ndjen nevojen per deklarata pompoze, qe me pas te lihen me gisht ne goje here pas here. E natyrisht qe ne kete prizem figurat e moderuara politike, qe kane njefare integriteti profesional, nuk mund t'ju permbushin. Biles tani qe po e mendoj me tutje, shqipetaret kane nevoje per politikane qe ju luajne rolin e psikologut ne fushen e pasigurive te tyre.

me dhimbje mund te them se debati me i rendomte shqiptar zhvillohet te peshku, jane te njejtat diskutime qe degjon ne rruge e neper kafe, dhe me e keqja eshte kur vijne nga ata me flamur te huaj, qe nuk e di pse por presupozohet te jene dicka me te emancipuar se ata qe kane ndenjur gjithe jeten ketu. Sa here vjen nje diskutim si puna e ketij per Seserin nuk me rrihet pa permendur nje "homolog" te Seserit nga krahu tjeter, me shume me shume CV, me shume me shume eksperience, por qe gjithsesi ka nje te perbashket me Seserin, kur flasin, kur takojne homologet e huaj, etj, bashkbiseduesi merr mesazhin "shqiptaret qenkan si ne". Dhe sado qe ky homologu i Seserit militon ne nje parti per te cilen s'kam nder mend te votoj ndonjehere, nuk me shkon mendja ta komentoj fare, sepse eshte ne te miren e te gjitheve ne qe ata qe na perfaqesojne te jene si Seseri e si Tafaj, e jo si .............. qe (me falni nese duket cinike) te bejne te te vije turp qe je shqiptar. Vazhdoni peshq se ka kandidate plot, lavderoni cim babasin, paloken and co. se e ndihmoni shume veten dhe atdheun

Gjynah smiley

bashkbiseduesi merr mesazhin "shqiptaret qenkan si ne"

 

Pse? Si jane keta?

Iris, sec ka qene nje Gill, qe ka pas shkrujt dicka per Shqiperine ne nje gazete a reviste angleze. Lexoje se te ben mire ta lexosh, me gjithe helmin pa fund qe ka brenda. Dhe pasi ta kesh lexuar, shko voto

swed, e ka lexu, e ka lexu ajo

worst-dressed teenagers in Europe

 

 Per kete e kishe ti?? Seriozisht e ke? I ke pare si jane teenagers neper Europe?? Tjeter te jesh kritik dhe tjeter te besh sikur zbulove ujin e ngrohte.

 Pikepamjet varen nga si e do Shqiperine ne te ardhmen secili, si e imagjinon. Une s'dua te jete nje kopje e keqe e Amerikes apo Europes.Ndaj s'me prekin deklarata te tipit: Ua sa mire, po beheni dhe ju si ne!

La rosee me siper permendi qe politikanet duhet te jene psikologe ne Shqiperi. Pak a shume po, se njerezit nuk kane nevoje per shabllone te caktuara nga lart. Fakti qe 45 vjete kjo nuk funksionoje do te thote qe njerezit vepronin dhe s'e dinin çfare benin, se po te ishin ndergjegjesuar per ato qe po benin s'nxirrnin vese qe i kishin varrosur qe prej vitesh. Po une nuk shoh ndonje qe eshte kthyer nga jashte qe te jape shembullin sesi jetohet dhe perditshmeria ne Shqiperi, pa qene nevoja te shkosh direkt te behesh minister. Kshuqe normale qe ata qe jane aty do ndihen te diskriminuar, te mosperfilluar dhe s'do kene kurre mundesi te vleresojne karakterin e formuar te nje personi qe eshte kthyer sepse beson te e ardhmja e Shqiperise.

 p.s: Me vjen keq sepse nuk permenden shume te tjere qe jane kthyer dhe nuk jane ne çdo emision televiziv dhe as futen ne politike menjehere. Cudi se per keta s'flitet asnjehere dhe as nuk i pyet njeri: Pse ti s'futesh ne politike? Se mbase kane ndonje mendim me te vlefshem sesa te gjithe kritikuesit e tjere publike. Mbase dine te thone te verteten e kompromiseve dhe presioneve ashtu si eshte, ne çdo parti dhe pa perjashtime.

 Dhe doja gjithashtu te shtoja qe per nje qe ka shkruar nje artikull negative per Shqiperine , une di te te sjell 10 italiane qe e kane vizituar dhe e adhurojne. Mbase sepse shpirterisht jane me lart sesa kush ka shkruar artikullin.

Per te pasur nje perspektive tjeter te gjerave, si do te flasim valle per Seserin pas 2, pas 4 vjetesh? Domethene, presupozohet se eksperienca mund ta beje te afte mjaftueshem per te 'perfaqesuar', apo nuk i dihet akoma, apo as 2-4 vjet nuk mjaftojne? Kemi apo nuk kemi shprese qe eksperienca shqiptare te ben me shume mire se dem? Nese nuk kemi shprese, pse kerkojme eksperience??

smiley 

PS: Gjithashtu, ku jane sot ish-Seseret, apo s'kemi pasur te tille/a (a eshte Seseri rast i vecante)? A jemi vertete ne fazen e eksperimentit apo nja-dy gjera i kemi mesuar?

PPS: Terhiqem perfundimisht nga diskutimet per Seserin se duket ashiqare qe po behem pjese e tymnajes se popstarllikut (per mua te paperligjur). Sikur do te me degjoje mua Rama qe ta mbaje ne hije per ca vjet...

tropizma,

E vertete kjo qe thua. Fundja, politikes i jane futur shume e shume te tjere qe nuk kane pasur as nje te dhjeten e shkolles se Seserit dhe s'na ka gjetur gje. Pse te mos e provojme dhe ate, ç'do humbasim ?

Ky eshte nje kendveshtrim. OK.

Por une mendoj se pervoja e saj ne terren (jo me pula e me derra, siç u shpreh dikush ketu) do ta ndihmonte ne rradhe te pare ate vete, e pastaj ne. Perplasja Harvard-Kallamushtun, siç e thashe me lart, nuk eshte per t'u lene menjane. Kam frike se keto perplasje thyejne pothuaj gjithçka, dhe se zhgenjimet do te jene goxha.

Po e perseris, dhe u lodha duke e perseritur, se Irisi ka vertete nje mendim te matur mbi keto gjera : pse te rinjte kerkojne DIREKT e ne qeveri ? Nga padurimi per te na nxjerre nga veshtiresite ? Nga hovi i rinise, idealet ? Ne mos ashtu, le te kujtojme diplomat e shumekujt ketu kur dilte ne terren, ne pune. Le te kujtohemi per kokat ulur qe diplomistet i mbanin tek perplaseshin me realitetin e ashper te punes praktike.

As mua s'me hyn gje ne xhep, fundja me mire nje Seser ne qeveri se nje Ruç apo Gjane. E rendesishme eshte te behet diçka me mire, dhe SIDOMOS SIDOMOS SIDOMOS (se kete e kemi qejf ne) qe te mos permbysin asgje nga arritjet e kesaj qeverie qe eshte sot, sikur dhe te jene te gjithe trapa.

Seser, o zemra ime, c'jane gjith kto bombardime*....  smiley 

(Ne origjinal fjala seser = kurvelesh)

Ps-ja e ka cuar dem kete vajze duke e vene kanidate ne Kruje. Me vjen keq, por i kane prere rriskun vetes.

Nuk eshte kandidate ne Kruje, eshte nr. 2 ne qarkun e Durresit dmth fituese e sigurte smiley

Edhe, per me teper, fjala "kandidat" nuk eshte e sakte, sepse me kete sistemin e ri nuk ka kandidate. Nuk ka per te votuar njeri per Seserin direkt, apo kunder Seserit direkt. Ashtu sic nuk ka per te votuar njeri direkt per te gjithe ata njerezit e tjere qe jane ne lista.

Atehere OK. Shume mire keshtu smiley

 Ti nuk me njeh mua. Ti me njeh mua vetem nga ana e mire, por nuk me njeh aspak nga ajo ana ime e keqe. Une do te bej qe te qash.

                                                                             Nentoger Dubi.

 Zonja Seseri (nuk) dha nje pergjigje qe do fliste shume me shume sesa gjithe shifrat qe tha ne 2 ore: 

 - Nese nuk fitoni ne zgjedhjet e 28 qershorit, a do rrini ne Shqiperi Zonja Seseri?

 - Zonja Seseri ka ardhur ne Shqiperi me nje skuader qe do i fitoje zgjedhjet, dhe qe ne daten 29 do te jete skuadra qeveritare ...bla bla bla.

  Per mua eshte mese e qarte dhe nuk do votoja per te.

eh... jan standard kto lloj pergjigjesh. maj men kur e pyten Salen nje here (nuk di ca zgjedhjesh ishin) qe a do rrinte kryetar sikur ti humte zgjedhjet, dhe Sala tha: shiko, po me pysni nji pytje qe shkon kunder deshires se popllit shqiptar, etj etj... dhe n'at kohe maj men qe qesha me vete dhe thash, ah rrufjan a rrufjan... smiley   po kto pergjigje mesa duket jane te pre-programume. Ne nuk e morim jo-ne per pergjigje, as humjen si nji opsion der m'date 28 ose dhe i cik me mrapa. Asnjona nga palet. Nuk shef ca bohet ktu? Fitorja eshte e qarte, thone komentuesit, aq sa te bohet me pyt qe pse ka zgjedhje in the first place.

ps. si te ai filmi shqiptar ku ballisti (Birce Hasko i pavdekshem) thote: s'dime si do i veje fundi ksaj pune, a i dhjefsha t'emen... dhe pastaj ai shoferi komunist, nji aktor i pashem i elbasanit, thote gjithe siguri: fundi? ai dihet...  smiley  

 Jam shume dakort me ty, po per mua eshte vetem nje tregues sesi njeriu nuk ka force te mbaje individualitetin e vete. Nese une kthehem ne Shqiperi s'kthehem se do me mbaje partia, po bindja qe me apo pa mua ne qeveri shqiptaretduan ta shohin vendin e tyre me mire. Ose individualiteti i vete s'eshte i ndryshem nga shume te tjere.

 Me habisin sesi keto njerez i quajne idealiste me kaq force. S'jane keta njerezit idealiste, po jane ata qe kontribuojne me shpirt ne ambientin qe i rrethon. Eshte me idealist nje njeri qe shkon nje ore ne nje fshat te jape mesim ca kalamajve atje falas, sesa nje njeri qe pret te shkoje ne qeveri qe te zgjidhe analfabetizmin.Sepse dhe ky eshte kontribut, madje shume me me vlere.Kjo gje s'ka nevoje per diplome Harwardi. Une kam njohur shume pak njerez te tille, po jane te vetmit njerez qe vleresoj sepse arrijne te japin nje shembull ne nje vend qe shembujt qe percjell media jane cope cope.

 Nuk kam problem me faktin qe realiteti s'eshte idealizem, po mos te paraqiten si te tille te pakten.

Boh... për mendimin tim i ke premisat e gabuara, bazuar në aludime.

Seseri do jetë të paktën deputete e ardhshme në parlamentin e ri, dhe një përgjigje të tipit "unë do jem deputete në 29 Qershor e normalisht do qëndroj", nuk bën shumë sens. Më shumë se te përgjigjia, faji është i pyetjes. Sepse pyetja sugjestionon që motivi i qëndrimit të Seserit, është suksesi politik.

Ja një shembull tjetër. Në rast se unë pyes: A është Irisi gocë e sinqertë?

Përgjigjia normale që do më jepje, me të drejtë do ishte: Kush je ti që vë në dyshim sinqeritetin tim? Apo jo?

 Jo J. s'do pergjigjesha ashtu smiley. Po ti shiko njehere emisionin, une dhashe mendimin tim pasi e pashe, mbase eshte i gabuar mendimi im, po une s'kam ndonje arsye qe te gezoj nese shkojne ne kuvend njerez te paafte vetem te dali fjala ime.

 

emigrant, nje korregjim te vogel: "S'dime si do i veje fundi ksaj pune, m'i dhjefsha t'emen". smiley

Iris, me ben pershtypje sa shume ndiqet TV-ja shqiptare nga jashte - une vete ne Shqiperi mezi detyroj veten te ndjek pak ore ne jave, duke preferuar shtypin e shkruar, ku njerezit tregojne vetepermbajtje me te madhe, dhe ku te paeksperiencuarit e politikes mund ta tregojne me mire veten. Per kthimin qe permend ti, une nuk kam ndonje ndjenje aq te forte - njeriu i ben vete hesapet si te perballoje humbjen, nuk ia bejme dot as une as ti (nderkohe qe per derrat e politikes mezi presim te zhduken pas humbjes ...)

Hurbinek, qendrimi im ne thelb eshte i njejte me tendin (mgjs per shtojcen 'arritjet' e qeverise them se llogarite duhen bere mire, sidomos ekonomikisht, me laps dhe gome ne dore - une per vete kam nderruar mendje disa here per gjera te rendesishme si psh reforma fiskale). Ajo qe po them une eshte qe, duke kerkuar shume, nganjehere krijojme nje rreth vicioz, ose sic shkruante Monda diku, damned if you do, damned if you don't. Me eksperience jane te prishur, pa eksperience jane aguridhe - nga ata 'te mbijetuarit' qe kerkon ti po kerkoj dhe une por ... nuk mbushet dot parlamenti me keta smiley ..

Mendoj se ne rastin e 'trurit' te ikur dhe kthyer, eshte veshtire t'i rifitosh ca njerez pa iu bere premtime te medha. Rama, Bojaxhiu, Lulzim Basha smiley, a do te ishin kthyer po te mos kishte qene katapulta? Nderkohe, njerezit me eksperienca te meparshme ne Shqiperi (ne fakt Rama nuk ishte fringo kur iku dhe ndoshta kjo shpjegon pjeserisht suksesin e tij ne kthim), kane me pak gjasa te kthehen - ose kane qejfmbetje te vjetra e te forta (ish-studentet e dhjetorit per shembull), ose familjet e tyre kane hedhur rrenje ne vendet e reja, ose jane me pak aventuriere per t'iu futur edhe njehere batakut shqiptar (te fresketit vijne pikerisht se nuk ia kane ndjere fort eren gjirizit). Dua te them qe tek ne katapultohen te rinjte nga perendimi sepse perndryshe nuk te vjen njeri nga jashte. Duhet ta shohim me pak me shume realizem situaten, sidomos ne kete faze te zhvillimit te shoqerise shqiptare, ku atdheu ofron vertete pak ne terma relative. Kjo nuk me pengon qe per here te dhjete te 'kerkoj' nga Seseri & co. pergjegjshmeri maksimale, 200 faqe ne dite lexim i detyruar i historise ekonomiko-politike shqiptare, me pak fjale qesim, besim me te permbajtur te vetja (dhe me pak tualet smiley).

Duam s'duam ne, ardhja e Seserit eshte ne linje me uljen e remitancave - zhvillime te natyrshme te migrimit.

hajt mo, eksperienca ime me fushaten. nje kandidati te qendres qe me pyeti nese perdorja kompjuterin (po se ka lexu peshkun njohere ai) dhe une i tashe normalisht qe jo, se perdor officin e internetin e ndoshta pak nga ato te adobes, i erdh habi nga permendja e ketyre emrave te cuditshem, e me tha ta ndihmoja ne fushate. ne lezhe. e sot, i thashe pse nuk ke asnji goce ne staf ti? jam burre i martuar tha, nuk dua te ndahem nga gruaja!

kjo ishte fushata ne shqiperi. dhe prandaj keto dite qe jam ketu po merrem me shume me vizita neper miq, e me uje tonik per te trete ushqimin e tepert. dhe s'po e ndjek politiken. e se kam ndjeke as seseren.

po eshte veshtire. mbaj mend ato te dyzetet e sales. qe te nxjerrin syte per pakez karrige sot e kesaj dite. te pakten ajo pjese qe njoh. qe u dha shteti leke per te vene ne jete planet qe kishin per te gjalleruar jeten e shqiperise. e gjalleruan kodrat e tiranes me nga nje vile e as e vune ujin ne zjarr per shqiperine. dhe tani shume ankohen se shteti nuk ben gje per vendin.

mire te pakten se po i bekan edhe ne kruje vilat tash. me leke politike. nje cudi, ne kruje sec kane bo do pallate te mdhoja? a shkon kush te jetoje ne kruje?

Ky shkrimi me duket nje vrime ne uje, mund ta kishte patur titullin "Vegime pas 3 dopjo raki".

Per vehte, megjithese Seseri po me zhgenjen avash-avash, do ja jepja voten me qejf te madh. Me mire Seseri se Olldashi, Ruli apo horrat e tjere e sorollopi i tyre. Te pakten do kem votuar nje njeri qe jam i sigurte qe neser-pasneser nuk do me fryhet si gjel para syve duke me treguar komunizmin.

uaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

Po kur te marre nga Edi lejen e pallatit do te fryhet?

...nga Amerika ne Derexhik...

Meqe jemi ne Derexhik, po vritsha menjen!

N'qof'se ka noi kruton knej rrotull, a mun' t'm'nimoje njeri me informacion muzikor? smiley

Ka qene nje kenge e Fitnete Rexhes qe me duket se quhet "Gjemon topi i Tallabese", por nuk jam i sigurte!

A ka njeri informacion se ku mund ta gjej kete kengen, dhe...c'fare do me thone Tallabeje?

Grazie, grazie mille!

 

 

tallajbe eshte nje toponim i nje vendi qe nuk i ka rezistuar kohes, eshte nje vend poshte kalase se vjeter emer qe permendej deri para nje shekulli... pikerish athere kur kerciti topi.

kerciti topi ne tallajbe...

ne 1906 , ne kruje tensionohet situata per shkak te nje levizje te armatosur te katolikeve te malsise te cilet kishin shtyre trupat osmane pertej disa katundeve ne malsi. per te rregulluar situateb mes parise fisnike muslimane te qytetit dhe garnizionit turk organizohet nje takim.qeveria e shtetit osman kerkon nje takim qe palet te ulen te te flasin per te gjetur ndermjetes por dhe turqit, asokohe te ndare  mes vetes nuk ishin ne nje mendje qe reagimi duhet te ishin bisedimet. sidoqofte, bejlere e finsike nga e gjithe zona e krujes mblidhen ne tallajbe ne nje situate te ndere... ku gjaketar nxehen dhe pabesisht turqit shtiejne...

 

kenga e pleqvete krujes fillon:

 

N`tallajbeea  o c`u bo qameti...

qe vdesin 30 krutane, mes tyre dhe ndonje grua. Kjo shenoi drastikisht lidhjet e mira qe kishte Shteti osman me krujen.U deshen masa teper te favorshme si lehtesime taksash per kete qyeteze et vogel te perandorise ( privilegj ky qe shteti osman i njihte vendeve te shenjta si meka medina e jeruzalemi) e privilegje sociale per te normalizuar gjendjen.

aty ku mund te jete zhvilluar ngjarja ka nje krua e nje vendpushim tani. Tallajbeja ka mbetur ne kenget e folklorit si nje nder ngjarjet tragjike te fundit te shtetit osman ne shqiperi. ngjarje te renda... kohe kaotike.

Nahara, i bie te jete atje ku eshte sot lagja Berbere apo nga ana tjeter, ke Kroni Ballabanecit?

berbere...

Ma mori mendja, por me ngaterronte kroi... S'e mbaj mend ate kroin ne Berbere per te cilin flet ti.

Rrofshi, rrofshi!

I love u guys qe i dini mertheckat e qyteteve, dhe katuneve t'tona! smiley

Edhe una po i msoj avash avash, po kur je larg e ke veshtire!

 

P.S.

Berbere, apo Berberaj?

Taksixhiu m'tho' Berberaj, kur isha m'Shqipni! smiley

P.S.1.

Po kangen kush do m'a gjej, t'i jap nje t'puthme prej "iternetes"? smiley

Imagjinoni cfare gallate "neser" kur seseri te hyj ne parlament.

Kompiuteri = $1200

Interneti = $30/muaj

Youtube = Falas

Te shikosh Seserin duke "self-Implode" = Priceless !!

 

  Rritja e nivelit kulturor, intelektual te deputeteve nuk duhet te jete fenomen i izoluar nga rritja e nivelit kulturor, intelektual te popullit.....Po ti heqesh ate ..Te deputeteve ... dhe ta zevendesosh me ...kuadrove....   Eh c'me ngjallin mallin e komandantit ca ketu ore smiley Po nje tjeter " Ne parim nuk kam asnje gje kunder Seserit""smiley ......Te emrohet shoqja ne byrone e Partise smiley po te kete kujdes ta njohe me mire jeten ne teren te Popullit ... Po pse mbaron shpura nga  llogjet ...""per mua eshte mese e qarte dhe nuk do votoja per te." - ja pret tjetri smiley Sikur Ju prish gjiza njeriu se per ke po voton shpura tek PPU ??????  

 ahaha, e modhe kjo. Idris, si mi paske veshet per keto "patterns" nga e shkuara. 

Hej, po ne na ka mesu Partia "o me ne o kundra nesh"..s'ka ketu njeri qe te jete asnjanes.

Mos ma merrni silur po flas si per Kentucky Derby, por a ka mundesi te njihemi me tre arsye pro dhe/ose tre arsye kunder idese pse zonja/usha ne fjale eshte individi i duhur ne kohen e duhur?

Tre arsye 1, 2, 4 (jo 3, se e treta e verteta)

Po eshte e cuditeshme ore si mundet ne vitin 2009 te flitet me kete gjuhe... Te flas une epo hajdede se edhe mund te hahet ....edhe nje me HU qe i jep porosite si Maoja me vaktit ...edhe ai hahet se s'duhet te jete shume i ri ne moshe ...bile bile edhe Dezi kur flet qe ""kaq e menova""  smiley.. edhe asaj i falet. Po ketyre qe thone jemi nga 25-30 vjec ?????????????? Edhe vijne si te shpures qe ka mbaruar shkolle me ...YYYYYYYYYY ne mes smiley Kesaj si t'ja bejme ??????

Erdhi dhe nje llafe "mbytke"...po qe sic nenkuptohet anon nga shpura. Digjon Rulin dhe ate RRULIN prej vertetit tjeter dhe entuziazmohesh kur krahasiojne parate e investuar ne bujqesi   qe jane te barabarta me parate e investuara ne nje KOOPERATIV ( jo te tipit te tipit te Larte )..Dhe ky eshte zhvillim alla RRULASH.... "Moj shopqe ne kemi zhvillim...Nuk eshte e vertete 69 % por 49% e popullsise eshte fshatare . Rreth 30 perqind jane Pukjane Shkodre dhe Bathoriste Tirane " smiley. Po keta quhen qytetare zonje me pension 10 mije lek te vjetra ne muaj . Mundet qe ata te Fermes Shtoit qe konkuron gjith Vreshtarine e sotme ......smiley etj etj .....logjike handikapesh. I lumte Seserkes me ate shprehjen  "Ti leme shifrat"  E perkthyer ne shqipen e drejteperdrejte do me thene Mos flisni me HAJDUTE . Si prures dhe rekomandus i postimeve ne yoytube Te mungon nje "t"  pas De dhe te shkosh te mbytesh kur digjon se me cfare teorish ushqehet SHPURA . Nje k/tar kooperative me keto arritje qe raportojne RRULAT do ishte denuar ne ate kohe me jo me pak se 25 vjet burg si hajdut i parave te POPULLIT . Ndrersa per rulart e rulave eshte ZHVILLIM smiley ... Dhe thone qe Seserka nuk e njeh SHQIPRINE ???????????? Hajdutet dhe llapaqenet kane nje fytyre ne gjith BOTEN !

Sikur, sikur kjo Rudina te vije ne pushtet, se shpejti do lexojme nje artikull me titull;

"Nga Derexhiku ne Amerike".

Dhjetra kthehen mijera do ikin, po erdhi ne pushtet Seseri & Co.

mijera do ikin, po erdhi ne pushtet Seseri & Co.

WTF? Kete e leshove si argument apo si peshtyme? Ore po c'i keni keto mo se nuk shtyhen fare? Hajde te mos ta reduktojme veten ne keto thagma.

E percjell emisionin OPINION per disa vite me radhe, per te mos then qysh nga fillimi para 12 viteve, por njeri me te dobet, me te papergatitur, me cinike dhe me te painformuar per gjendjen aktuale ne Shqiperi se Rudina Seseri nuk me kujtohet te kem pare me pare.
   Sic edhe mund ti shikoni ne postimet ne YOUTUBE qe i ka sjellur DEJONI, aty ajo flet fare pa kurfar argumente por si e shpartalluar fare flet pa kontroll dhe pa lidhje totale te fakteve.

Ja arsyet kunder. Jane self-explanatory nqs e shikon kte perlen me poshte.

http://www.youtube.com/watch?v=5VDCVrLCAf8

Shikoji edhe klipet e tjera po deshe te te njejtit debat, jane hata fare.

 

OMG! Seseri eshte plotesisht OUT!!!

Dikush ta keshilloj qe te ndroje urgjentisht pusherin!

Nuk e kuptoj si i dergon PS keta neper debate kaq te papergatitur!

E papergatitur?! Pse, po te kishte qene e pergatitur do te bente diference?

Per rrugen e bregdetit punojne italiane thote Seseri!

Seseriiiiiiiiiiiii............. i ke ngaterru me ata tipat qe po kanalizonin tubat pas ujit te ftohte!!! Seseriiiiiiiiii........... !!!!!!!! Po edhe nqs. firmat shqiptare kane konsulente te huaj... nuk ka kuptim qe ti ti futesh asaj rrugice qorre Seseriiiiiiii....

Cfare figurash skandaloze! Kodheli shkrete mezi po rrinte ne kolltuk.

Me siguri Seseri e ka parkuar trurin ne Wall Street. Kush e di sa kushton ta lesh te parkuar trurin ne Wall Strett per gjithe keto jave.

po sigurisht po te kishte qene e pergatitur do te bente diference. logjike! smiley

 Dejoni - 5 Qer 2009 - 3:15am 

Ja arsyet kunder. Jane self-explanatory nqs e shikon kte perlen me poshte.

http://www.youtube.com/watch?v=5VDCVrLCAf8

Shikoji edhe klipet e tjera po deshe te te njejtit debat, jane hata fare.

:-D Ohaha, sa e madhe! Rrofte militanti i bazes para ketyre çmimeve Nobel

Top List ime:

2.53 - Ok te harrojme shifrat!

E thene nga nje person qe deri para pak sekondash te bombardonte nga te gjitha anet me numra, e pastaj nuk i dalin llogarite eshte FANTASTIKE

4.05 Debati

Seseri: Meqe ra fjala, rruga Vlore-Sarande, keni italian qe punojne atje, kshu qe parate si hyjne ashtu dalin nga Shqiperia

Olldashi: Moj zonje per cilen rruge Sarande-Vlore e ke fjalen se me çudite?! Mos flasin me dialekt te jugut e nuk i kupton ti, se nuk jane italian, por shqiptar nga bregu. Jane 7 kompani shqiptare. Une nuk mund te duroj ktu si genjen ti.

2.53 Personaliteti i forte 

Seseri: Po jo mo zoteri, ne po flasin per zhvillimin e ketij veeeendi

Emoticon che piange

olele mami, ueee, oueeee, oueee

P.S. Ka ndonje shfaqje tjeter publike te Rudina Seserit, se u shkriva?

Ceno,

e di car me solli nder mend kjo video e Dejonit mbi Rudina Seserin?

Me kujtoi nje skeç te vjeter te Corrado Guzzanti mbi komunistin Fausto Bertinottin. Besoj e i njeh te dy.

Me kupton apo jo? Car thashe, car thashe? Thashe nje grumbull marrezirash. Ja plasa ca numra keshtu kot! E kupton? Jemi te papergjegjeshem, e majta eshte e papergjeshme. Ne nuk duhet te qeverisim. Komunizmi eshte fantazi, kreativitet. Ne duhet te qendrojme ne opozite!  :-D :-D

 

 

Me thelle duhet te shohe shpura ne se ka rasye per te besuar se me gjith  mend  TEORIA e Mixhizmit eshte per "TE SHKOOLLUAR KTHEHUNI" smiley Por per kete eshte e pamundur sepse porosite dhe mentaliteti USHQYES shpurist eshte PESHTYNI - JARGEZONI cdo paraqitje te re ne emer te panjohjes se vendit te ..(.HAJNAVE me PUSHTET ), ne emer te perbaltjes se cdo te RIU...

Le te merremi me vrejtjen BAZE per znjushen Rudina....ESHTE O U T ! Ne nje veshtrim siperfaqesor nuk ka se si te jete ndryshe  smiley  Ajo ka ardhe ne emisione qe te mos perbuze e ofendoje. Ajo ka ardhe qe te debatoje disi me filllime TEORIKE per tu krahasuar pastaj me ata me KEMBE ne TOKE ( po me pras ne b....) me Rrulrat e Memedhembjes ne Pusht-tet. Ajo nuk ka ardhe ne emision te behet objekt i SHPURES Mixhiste te PPU , qe eshte e edukuar qe ne majat e Bjeshkeve vetem me pa "  cjep te forte" e "desh me kembore"...Une sikur jam brenda saj sec ndjen kur ndigjon Shpuren te ngazellehet me britmat e GJ. E. ALISE qe i drejtohet kendershtarit Politik " "Hej o Bajloz RAMA! DIL ne Mejdan te ndeshemi " smiley dhe KU ??????Nga foltore PUBLIKE!!!!! Me keto mentalitete te kembimit te mendimit doemos qe znjusha eshte OUT. Edukata me e vogel , elementare e fillestare e "baballareve" te sukseseve ne ate emision ( alias Rruleve) duhet te jepte qe e kuptuan se per cfare fjaloste por punet qendronin ndryshe.... Ne nuk durojme dot pa manipuluar me 1- "e kuptove ? 2-patjeter qe e kutpove !3 - "e shikon pra ne te veme perfund ne sy te mexhlisit " ....Mentalitet Bajlozesh qe nuk te cudit aspak! Por gjithsesi edhe ekonomikisht ironikut per RRUGET me "7 kompani shqiptare" smiley
jo se nuk i ka djegur ashtu si babes se ekonomise Kombinatse . Tendera qe muaj pas muaji shtohen ne qindra miljone dollare i fitojne te huajt . Pra 60% te investimit ( projekt , makineri , paisje , nenkontraktore , etj etj etj )....15% i duan Mixhistet ne xhep.( biles sipas teorise se shpures per Edvinin smiley duhen 20-25%) ...15 % i duan specialistet dhe punetoret e huaj ( qe shtrojne tubat ??????? smiley e Olldashit)  e kualifikuar sipas segmenteve , por gjithsesi te huaj , dhe per punetoret shqiptare ( ose atyre qe s' ka besim tu jape KAZMEN GRUPI smiley...mbeten rreth 10-15 % qe po ti shtosh edhe ato qe perlajne Mixhistet jane gjithsej =39% ..dhe keshtu na del qe znjushka paska ca habere qe parate i marrin po te huajt . Nje shpure e bezdisur nga perpelitjet  e injorances dhe bujes pa tjeter qe ngazellehet me fjalimin e Mixhes drejtuar Handikapeve " Ju jeni e ardhmja zoterij".

 

Do poplli debat !!! Po si thone kendej, "don't argue with an idiot, they drag you down to their level and beat you with experience" hahahaha.

Te fitosh debat me kafshet e pyllit shqiptar duhet te te vesh ne standby 50% te trurit  lol

ESHTE O U T ! Ne nje veshtrim siperfaqesor nuk ka se si te jete ndryshe  smiley  Ajo ka ardhe ne emisione qe te mos perbuze e ofendoje.

Ajo ka ardhur ne emision si perfaqesuese e PS-se dhe minimumi qe pritet prej saj do te ishte qe te mos fliste kodra pas bregut.

Ore...po poplli meriton ate qeveri qe ka, keshtu qe le te votojne per qafderrat dhe mashtruesat...c'ne, te vije vajza e edukuar, me eksperience etj etj dhe na tregoje neve te ghetos se c'duhet bere. Ne ne geto i dime me mira gjerat.

 

Eshte e DREJTE z.OLS ...si perfaqesuese e PS jashte te Majtes dhe te Djathtes...DMTH qe nuk e njeh DUELIN ALIA-BAJLOZ ....ose nuk ja ka haberin fare se cfare perfaqesojne syrrudhurit ( hitrij ) e nofullkatroret si Baballare te Kombit me idete e tabelave trefishore smiley . Ajo ka qene thjesht te debatoje me intelektuale qe nuk ofendojne , nuk paraqesin supermaci fshataresh dhe nuk e kuptoj  qe behej fjale kush merr ( ja fut njeri-tjetrit) per vota  ne ...BATHORE. Ketu ke te drejte ! Ka njefare naiviteti...po qoft beteja e pare dhe e vetme me keta TUAFE qe e trajtuan biseden ne ate menyre. Realisht INTRIGA vrau dhe DEZIN po sic e lexon tek PPU ajo eshte Ringjallur me shume FORCE.. E paster dhe jo e vrare nga nje shami qurresh qe i merr ere Bodja me Rrulin per t'ja treguar MIXHES . E kapem !

Po kjo ishte tamam si te thuash nje person per ne ate ministrine e telekom/industrie apo ndonje qendre/fondi qeveritar per zhvillimin e teknologjise sepse ate eksperience ka, plus dhe eksperiencen ne nje si capital venture fund...qe fundi i fundit at ebejne, zhvillojne nje kompani qe nga djepi deri ne burse smiley...po ti thua qe tja kaloje mixhistave? jo jo, bathoristat  bejne shpikje teknlogjiste per dite, e kane boten ne pellembe te dores ahahhaha

Rudina, ta them kshu me dashamiresi. Kthehu dhe vazhdo karrieren tende ne boten e perparuar, mos u kthe ne shqepuri, atje eshte ligji i xhungles, njerezit jane me bisht... leri te hane koken e njeri-tjetrit.

njerezit jane me bisht.....smileyKot sa per kuriozitet ...por jo shume jasht teme... smiley  Ke vene re ne boten e kafsheve ( ku ekziston bishti ) ata me bisht te shkurter jane me frikace dhe me dredharake ????? smiley.... psh diku pyesin   kush eshte eshte kafsha me e eger ....Ljepuri ere Ljepuri ! Po me dinakja ....dhelpra ere dhelpra... Dmth baballaret e KOMBIT te PD-se !

Bl.

Si fakt, jo argument, si pervoje, jo  argument.

Te thuhet dhjetra kthehen, mijera ikin, nuk eshte "thagme" ( nuk e di se ç'fare do thote), eshte ndjesi, realitet i afert, ndjenje e mbajtur gjalle, kujtese, frike, e kurre harrese.

Politika Shqiptare eshte nje " puzzel" me 2 mije pjese, po nuk eshte aq e veshtire te vendosen, mjafton qe te bashkosh disa  intelektual Shqiptare qe jetojne ne Amerike, shkrues letrash, ankues institucionesh, prejardhje nga "familje te medha" , e pak nga pak merr forme pamja e politikes Shqiptare.

Ky shkrim qe ka sjelle Nahara, nuk eshte asgje me ate te revistes Klan.

Bo,Bo, bo, sa e madhe qenka zonja.

Ne Amerik ka aktivitetin e vet, dhe te shoqit po per hater tonin e ka lene Ameriken.

I bej thirrje Burbuqes, ( nje shoqes sime ne Miçigan) ka punuar ne bashki , lere Ameriken e punesoju perseri ne bashki.

Nuk degjon se nuk degjon, edhe pse punon te pastroje WC ne nje klinike dentare.

Do jete e dashuruar me ndonje amerikan e nuk i bjen nder mend per  popullin Shqiptar .

Ah, moj Burbuqe moj derzese, shiko si sakrifikohen te tjeret per ne popullin e shkrete, e ti hiç nuk tundesh.

 Po burbuqet dhe mixhistet analfabete ne pastrim banjash perfundojne ne amerike o curril sh{}rre

Prandaj duhet te kesh me shume respekt per ata qe ja dalin mbane ketu

Sa mendoka per popullin kjo Rudina.

A thua do ja jape Edi lejen e ndertimit?

Kete them edhe une o i ditur.

Kjo zonja hedh pas shpine jeten e qete e te pasur ne Amerik, dhe per hater te popullit sakrifikohet, e kthehet ne Shqiperi.

Burbuqja as qe lodhet te sakrifikohet, po mendon vetem interesat e saja, duke are wc-t.

Me shume se kaq respekt, nuk e di ç'fare pret tjeter.

Dua ta mbyll me nje pergjithesim me ata qe permendin larjen e WC-ve ne dhe te huaj si ne rastin e Buqes . Ajo duhet pershendetur ashtu si edhe Rudina. Kane lare b...me m... qe ne vogeli te ketyre qe si lante as Lumi Drin po u zinte KROME. Kane lare edhe m.... e haleve te te tjereve ne dhe te huaj.. Pune eshte ,dhe me kete pune sigurojne nje jetese qe nuk ua siguronte Memedheu i tyre nen drejtimin e shpures se drprfr Sali Nanos...Deri ketu mire . Po tani eshte nje  mision FISNIK sepse marrin persiper te LAJNE M ...e bashkekombesve qe ka 20 vjet qe u BEN mbi SURRAT Bytha  e SALI NANOS ...e soi i tyre ! Do te shtoja qe nje INJORANT qe nuk di dhe nuk ka DITUR KURRE kujt i thone PUNE e le MUTIN ti zere syte ose ti thahet. Ne te kundert AI qe njeh Fjalen PUNE nuk ka nevoje per pune te paqme e pune MUTI!

Ziko, shume grafik qeke bo sot  smiley  

Nigjo, per ty do njis nji foto te bome s'ka shume dite me pare; qe flet sa per nje mije fjale. Eshte nje hark guri ne nje shtepi te vjeter ndertuar kushedi se kur ne Gropoveth. Natyrisht, sot eshte shkretuar atje vendi nga njerezit, se kta "kane rene ne carshi", dhe duket qe s'ka vene dore njeriu. Por po te shohesh me kujdes, ne gurin kulmor do shohesh te gdhendur nje shqiponje me dy krere. Kjo shtepi ka qene e nje fshatari normal, qe nuk ka bere ndonje emer vecan ne histori. Thjesht donte identitetin e vet krenar ne ate cope toke e rrip vend qe e kish sjelle nafaka qe kur kish lere. Komentet e tjera, qasjen me te sotmen etj etj nuk po i vazhdoj, se ajo ndoshta ndodh ne mendjen e gjithkujt.

http://photos-h.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v4699/74/78/1116643057/n1116643057_30490391_4344654.jpg

Flet me shume se te gjithe fjalimet e artikujt e anal-isteve te BETEJAVE Napoloniane Elektorale ne Gropovethin e RI qe ka hapur Sali -Nanua ....Thjesht donte identitetin e vet krenar ne ate cope toke e rrip vend qe e kish sjelle nafaka qe kur kish lere.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komenti eshte i BERE

Rudina Seseri e ka shume te veshtire,te perballet,me mashtruesit me gjyslyke,(.Olldashi)dhe pa gjyslyke(Ruli),te cilet nuk kane per turp qe edhe te deshtuar,te ngrihen perseri ne kemb dhe te flasin me nje kulture debati te tipit"ngrije zonin sa me larte,qe te kesh te drejte" ose "fol, fol ,dhe mos le radhe me fol tjetri"....Ja kjo ndodhi ne nje debat zhurmues me Rudinen!

 

Ho, se erdhi 28 ta,dhe ato shifrat,dhe statistikat,Ooladshi dhe Ruli,ti marri,ti shuki,dhe te fshijne bythen e tyre!,,se populli ka nje statistike tjeter,nje realitet tjeter! Ja erdhi 28-ta !

 

 

Rahmet paste, po nuk e di pse mu kujtua Rrapush Xhaveri.

 

 

 

Nuk e di se cfar thot ky artikulli dhe as me intereson fare (se nuk morra mundim ta lexoja deh as komentet e te tjerve ktu)

 Ajo qe me intereson...dhe qe per mua eshte e vertetuar tashme nga "shkrimet" e Seserit dhe nga mentaliteti politik qe ajo pretendon te perfaqsoj (pretendon se ashtu paguhet thencin)...eshte se ajo s'e paska idene fare te realiteti Shqiptar...ose ben sikur nuk e ka...dhe gjithashtu nuk sjell ndonje ide te re ne zhvillimin ekonomik Shqiptar por perkundrazi perfaqson nje vazhdimsi te asaj copy-paste qe kemi pare me qindra here deri tani te te "kthyerit ne atdhe"...por qe s'ka lidhje fare me realitetin.

Krahasoni "mdelin" e Seserit ne artikullin e ven ktu me pare....me ARRITJET KONKRETE dhe me modelin e QART per zhvillim te paraqitur nga ministrat e Birishes ke Opinion para disa ditesh. (jo per ti bere tifozllek per ministrat e Birishes dhe aq me pak Birishes...po nese bie qe te krahasojme te dya anet...me fal po gara ka mbaruar qe pa filluar).

Dhe kjo vertet mund te perfaqsoj "ajken" e PS-es...Por ky eshte fakt i deshperueshem sepse tregon se pjesa tjeter eshte akoma me keq persa i perket nje "alternative me te mire" ose persa i perket nje ideje per zhvillim ekonomik. Dhe perseri...ktu per mua gara mbaron qe pa filluar...

Se pari ajo nese ka integritet profesional dhe personal (qe s'e ve ne duyshim...por gjithsesi duhet thene)...te mos shkruaj artikuj per KATUNARI 5-paragrafc ku tu flasi per "modelet" e saja ku "do rrisim ekonomine me frymen e Allahut". Por te dali e te diskutoj me ata ministrat e Birishes...e me profesionist te tjere...e me njerez te fushes...dhe te ballafaqohet ne nje arene profesionale...qe t'na i mbushi mendjen edhe katunarise...por edhe ne te tjereve qe mund (ose dhe s'mund) te jemi te te njejtit nivel me te.

 

PS: Katunaria mezmorizohet kur shikon ndonje foto me Shqipo krah me krah me ndonje President Amerikon..dhe thot...uaaaaa...po ky/kjo qenka sagllam se e ka taku dhe Klintonin/Bushin smiley Nuk e di katunaria qe kta mund ti takosh ne njeqind e nje raste...Mua personalisht me kan ren rasti te kem qen i pranishem me Klintonin dy here...pra s'eshte gje kushedi se cfar (se Klinotni paguhet nga $100,000 dollar te vij e te flasi e takoj popllin). Nejse...katunari thuj.

Rudina Seseri e ka shume te veshtire,te perballet,me mashtruesit me gjyslyke,(.Olldashi)dhe pa gjyslyke(Ruli),

Ore zotri...ajo s'kishe as gjys FAKTI me i kundershtu ata te dy. Ata flisnin me fakte dhe me arritje konkrete...Rudina fliste kodra mbas bregut.

Po te kishe fakte tamam ajo...do ishe pune tjeter. Por thjesht me rras nje dipllome Ameirqie para katunarise NUK eshte e MJAFTUESHME qe te merresh seriozisht...sidomos kur ja fut me kodra mbas bregut.

Shume kerkese e thjeshte...se ata as nuk bertisnin dhe asgje...po nga ana tjeter edhe genjeshtra dhe mashtrime dhe hamendje qe paraqsite Rudina...nuk jan te pranueshme (dhe ajo i paraqiste ose sepse s'e kishe idene dhe mendonte se do ta kalonte kollaj...ose sepse ashtu i kan then te genjej...ose me keq pastaj nese ashtu mendonte vertet)

Une mendoj se Sesseri u paraqit per PS,ashtu siç do te paraqitej per PD,po ta kishin ftuar.Sepse eshte neutre ,nuk ka filozofi e mendim politik,nuk ka credo personale.Nuk arrin te elektori sepse vete ajo nuk eshte e bindur ne ç'thote.Nuk njeh Shqiperine,nuk ka eksperience politike.Shqiperia eshte vend i veshtire...Nuk mjafton vetem diploma amerikane.duhet njohje e thelle e realitetit dhe e dinamikave sidomos te 20 viteve te fundit...Me duket shume e pasigurte dhe signorine megjithate se si paraqitet.A eshte e sigurte se ka laurea serioze apo si Erion Veliaj.

"Nuk ka filozofi e mendim politik" - ketu nuk jam dakord. Ndonese para 1 muaji u shpreh se 'kostoja oportune e shpernguljes se saj nja wall street ishte shume e larte e nuk do i pergjigjej pozitivisht asnje ftese per t'ia bashkuar nje grupimi politik ne shqiperi', u shfaq para 2 javesh si pjese e PS duke nenvizuar se se platforma ekonomike e partise socialiste i shkon me per shtat... nese e njeh njeri platformen ekonomike te PS-se ju lutem na iluminoni smiley

Do mesoj edhe Rudina nese nuk ka mesur deri tani si te perballet me mashtrusit ajo do te beht vete nje mashturse.

Mendoni se do te pranohet te fitoj ne ate parti mashtruesish po te mos jete vete mashturse? Mendoni se do te pranohet ne shtepine e politike shqiptare mashtruse si e virgjer ne ndershmeri. Fakti qe ka pranuar te hyj ne ate shtepi,.... te ulet te haj nga i njeti canak mashtrusish do te thote qe per Rundinen e bera i pari fshatit shqiptar ka aq rendesi sa ajo sakrifikoj ameriken ( e fundit e qytetit amerikan) sa edhe te sakrifikoj virgjerine morale ndershemerie. Nese eshte akoma e virgjer. Mos ja qani hallin Diploma amerikane nuk jepet per virgjeri ndershmerie.

O toko o toko...kshu me budalleqe tipike Shqiptare qe cdo njeri qe thot dicka qe ty s'te pelqen eshte "MASHTRUES"...ne s'kemi per te vajtur asgjekundi ndonjehere. Nese ata mashtrojne...Seseri do ta kishte shume kollaj ti kunderpergjigjeshe. Po kshu me "he mo se genjen ai!"?? Po s'eshte gjith bota idiote qe te ket mbetur vetem ndonje Shqiptar qe te thot "e mo se mashtron ai".

Ata folen tamam...ata folen sic duheshe...Ajo foli kodra mbas bregut. I bertiti Olldashi asaj!! Mos! So mos ti bertitste Olldashi kur ajo ja fuste me "ka puntor Taljon ke rruget ne bregdet". Prit njehere...

Mashtrimi ktu...me cfar shikoj une...eshte diku tjeter.

Grupo,

Sikur Seseri te kerkonte vertet te benete revolucion, sikur  te kete shkuar aty vertet me mendjen se do te bej "change" thua Rama do ta pranonte? Kete kam dashur te them. Te tjerat gjeji vete me budalleqe jo tipike shqiptare.

Per ti vene kapakun muhabetit njehere a pergjithmone, Seseri & Co nuk jane ne gjendje te pergatiten per nje debat te thjeshte televiziv, e jo me te udheheqin nje vend si Shqiperia neser. Ed Rama s'di te thur nje plan elementar qeverises, vetem perserit kaseten e Gerdecit. Kta mund te jene grupimi me i pa-afte qe ne kohen e qeverise se pare te Sales. Te gjithe e pame ca u be me Shqiperine 92-96.

Mua naiviteti i Rudina Seserit me duket shume seksi...

Si Katie Perry, kur kendon "I kissed a girl"

Cfare komenti e cfare gjetjeje hunter, me pelqeu shume! Interpretimet e cunave te hapin gjithmone dritare te reja!

hunter, pse ju meshkujve ju duket seksi gjithka qe eshte budallaqe tek nje femer ??

mendja ime nuk arrin ta perceptoje kete...

Po te pergjigjem une. Nuk e di se sa dakort eshte Hunter me kete.

 

Sepse mund te perfitosh me shume...

avash, avash... mos e trash muhabetin.

flo, teme interesante.

hunter, kerkoj ndjese nuk e kisha me ty personalisht, e kisha ne pergjithsi

as me rudinen nuk e kisha, ajo më eshte simpatike

por nuk e di pse ndonjehere meshkujt me duken shume budallenj  smiley

ndjese edhe nje here per sinqeritetin

smiley

po jo moj, se fjaline e pare s'e kisha me ty, por me olsin. nejse.

 

ah, ok athere smiley

s'po lodhem tuj lexu te njajtat gjana po,te kesh vizion dhe te mbarosh shkoll te specjalizuar jan 2 gjana te ndryshme...edhe pse nji kulture jashte dhe nji shkoll e mir ndihmon po nuk mjafton ne at cfar i duhet Shqypnis...

Shqipnis,vec vizionit si shkall e zhvillimit te larte te nji modeli qe ne nji an kekon zhvillim po duke ju pershtat kontekstit politiko-socjal, i duhen edhe njerz qi japin shembullin personal te jo-korruptimit.E veshtir...ne limit e pamundun?Gjithsesi ai ose ajo ne nji post si PM,me pergjegjsi kryesore, duhet te mbaj,paradoksalisht 2 "keshilltar"smileyalen dhe Tosin qe ta informojn se ku e ka fillin leshi, se veshtir a me e gjet vet.

ose ajo ne nji post si PM

U e bem kryeministre qe tani ne kte?? Prit se ka rradhe...smiley...ka te "tjera" qe jan fut ne PS me kohe (dy muj perpara).

jam tek minuta e 20'e e pjeses se pare... pse u spanua fare Xhaferri?

"Nuk ja vlen me te shohim mbrapa sic shef Partia Demokratike por drejt te ardhmes per transformimin dhe zhvillimin e Shqiperise" - Barack Obama( sipas Sesit LoL&nbspsmiley

deri tani Sala nuk ka dhene akoma vendimin te bej TEC ne Durres, por nese jep deputetet e Durresit nuk do te mund te thone asnje gje... maksimumi do ikin nga politika.

meqe ra llafi, paska vendim per park industrial dhe park energjitik (nga debati po e degjoj, nuk e kam idene cfare ndryshimi ka)

Gre, hidhi nje sy ketyre njoftimeve me poshte nga METE. Parku industrial do te kete fabrika agro-perpunuese, veshje etj ndersa ai energjitik do te kete rafineri, tec-e. Gjithashtu eshte peruruar se fundmi porti i naftes se Porto Romanos.

 

Another Park will be bordering the Industrial Park: The Energy Park. This is an area of about 870 ha, and it will include a Refinery, Biofuels Plant, Oil and Gas Deposits, Thermo Power Plant. I would like to add that there is quite a high interest for this park.

http://www.mete.gov.al/news.php?idm=588&l=e

http://www.mete.gov.al/doc/International...

statistikat e qeverise: 12 vende pune ne vit ne qarkun e Krujes

para se te iki te fle... eshte turp qe Xhaferri si deputet i Durresit foli 45 minuta per Tiranen

vokshi: 9.5% papunesia, gjithsej 5000 (5 mije) te papune....

???!!!!!

sa eshte popullsia e durresit: 45 000 vete ???? 

xhaferri perseri: nuk kemi model ne, ca modeli... MSA (ndryshe, kemi heq breket)

deri tani Sala nuk ka dhene akoma vendimin te bej TEC ne Durres, por nese jep deputetet e Durresit nuk do te mund te thone asnje gje... maksimumi do ikin nga politika.

meqe ra llafi, paska vendim per park industrial dhe park energjitik (nga debati po e degjoj, nuk e kam idene cfare ndryshimi ka)

 

Mos mi Gre ca ben kshu!! Ta marrin vesh Haxhi Qamilsat se...Taljoni...do ndertoj "fabrika" dhe do ta MBYSI dhe VRASI Durresin me...industri. Lere mo pastaj ti flasesh per "park energjitik"...na morri lumi Gre.

Gje me te keqe se park industrial ne Durres...nuk ka. Llaftari...e vazhdo me fjale te renda dhe me peshe te tera...

-------------

Shyqyr qe do ndertohen dhe ato...se sa mijra vende pune hapen vetem nga ato investime. Po kujt i thu njehere...Seseri e ka mendjen ke bujqesia.

Sa per TEC-in me qymyr...Saliu e tha qart...qe do ishte mekat po te mos kishe nje TEC me qymyr ne Shqiperi. Rob i zgjut! smiley E tha tamam...bile une do ta votoja VETEM nese do ndertoj ato TEC-et qe ka premtu.

Sterr le ti behet ballkoni i Llukanit ne Tirane smiley (BTW Llukan je me FAT o burr qe nuk jeton ne Ithaca NY ke Cornell University...se kta idiotet ktu ne Amerike kan vajt e kan ndertu nje TEC 300MW me qymyr rreth 500m (metra) nga hyrja e Cornell University....bo bo...ta shikosh si behet sterr gjith qyteti dit per dite smiley Si ke Schindler's List kur bie hiri i cifutve...ashtu do na djegi dhe ne Sala si kta ne Amerike smiley

PS: Pyte pak dhe Seserin se sa METRA larg 2 TEC-eve ne Cambridge Mass e kishe shtepine?? smiley Pyte pyte...nese e dinte qe kishe TECe se pari.

PPS: Jo per te terhequr diskutimin ne drejtim tjeter...po ka nje limit se sa dhe per cfar duhet te merren ata qe s'marrin vesh rreth dickaje...dhe se sa dhe cfar duhet te lene ne duart e ekspertve qe e kan per pune qe te marrin vesh ktyre gjerave. Nje MBA nuk te ben ekspert/e rreth shume gjerave...dhe aq me teper...nuk te ngrembi nivelin e populizmit per hir te karriges smiley

Grupi,

u mundova te hapja nje teme tjeter tek postimet shkurt po nuk ka punuar mire faqja keto dite...

shiko si eshte puna:

TEC'i ne kete rast simbolizon dicka qe nuk e duan votuesit ne Durres (mund te mendosh edhe dicka tjeter). Nderkohe Xhaferri do zgjidhet qe te mbroje interesat/deshirat e votuesve. Tani Xhaferri thote qe maksimumi qe do bej une eshte do iki nga politika, sepse nese nga Sala vjen ndonje udhezim per te bere dicka qe mund te jete kunder interesave/deshirave tuaja, une nuk kam kelleqe ta kundershtoj. Kjo nuk me duket normale.

Dhe kjo eshte pak a shume tipike per tere deputetet e PD'se (mund ta futesh ne stereotipin e tyre). Kesaj i ra Blendi Klosi dhe mendoj se ka te drejte.

 JE GRUP FARE!!!! GRUP RRENCASH ME VETE JE!!!!smiley

centrali i Cornell Un. i ndertuar ne 1922(per arsye qe ti i kupto vet) ka nje kapacitet prej 7.5-8MW ne mos gabohem.. egzistenti dmth se kjo shtesa e re qe po i bejne qe do perpurohet tani ne gusht perdor 2 dopio turbina me cikel te kombinum(GAZ NATYRAL DHE AVULL TE RICIKLUM) me kapacitet total 30MW.

Ku e gjete 300MW??

 

 

dicka qe nuk e duan votuesit ne Durres

Kush i ka pyt votuesit e Durresit? Se kshu na thane edhe per ne VLORE....poppli NUK E DO! Por ja qe poplli nxorri vetem 200 Petrita ne proteste...dhe as 10% e Vlores nuk firmosi Traktatin e Var...ehh...Gjirit Persik.

Pastaj qe kur behen me votime ndertimet energjitike apo industriale? Apo kshu ka dal moda ne Shqiperi?

Pastaj nuk merrem me Xhaferra apo Ferra te tipeve te tjera une...As me intereson cfar thone deputetet e asnje ane. Nese Xhaferri nuk e do...pune e tij...s'e vendos ai. Tani me thuj ti mua CFAR fuqie ka nje deputet per te ndaluar nje vendim te qeverise ose nje investim privat te kti tipi? Hic asgje...

Prandaj kritika ime per Xhaferrin do ishe qe mos u bej dhe ti populsit...per gjera qe s'ke as njohuri dhe as kopetence dhe as fuqi ti kontrollosh...vetem e vetem qe te USHQESH ate "injorance te perbashket" te Shqiptarve qe te mbash karrigen. Po u bere populsit ne kte menyre...per mua...futesh ne te njejten kategori me Seserin (pa e ofenduar...por ajo ashtu po sillet)

---------

Chene...iii si behesh...nje 0 shtova une dhe hidhesh perpjet smiley Se pari ai TEC (dhe ky i riu me gaz...qe s'eshte hapur akoma)...perdoren ne shumice per ngrohje te Cornell-it...jo per energji. Prandaj llogaria e MW-e qe prodhojne eshte shume e ulet. Si madhesi ai TEC-i eshte goxha i madh...shume me i madh se MW-et qe prodhon sepse faktiksht s'eshte per energji elektrike. 1922 dhe ai vazhdon akoma ne perdorim (dhe do vazhdoj)...dhe e di se si jane MBYTYR SI MIZAT studentet ne Cornell kto 87 vjet? Si miza po te them...Schindler's List e vertet. (500m nga hyrja e Cornellit por jo me teper se 10m nga zonat e banuara...e ju i beni naze nje TEC-i 15km larg ne mes te plehrave toksike)

Sa per "per aresye qe ti i kupton vet"...nja 10km me tutje ne veri ke dhe nje TEC tjeter me qymyr (nuk e mbaj mend madhesine por rreth 500-600MW) qe punon dite e nate dhe qe eshte burimi kryesor i energjise per gjith zonen. Mos u bej dhe ti i cuditshem per ti bere qefin Seserit...TEC-et me qymyr te MBYTIN kudo ne Amerike smiley (dhe jo vetem ne Amerike po ne shumicen e Evropes. Ne nje TEC po kerkojme...s'po kerkojme shume! Pastaj kur bejne zhurme dhe thyen kembe per nje TEC 98MW ne Vlore...cfar te presesh ti tjeter.)

Seseri u MBYT atje ne Harvard ku ishe...se ka nja 2 TEC-e jo me shume se 1km larg...nje ne lindje nje ne perendim. Pu pu pu...

Ta bejme DURRESIN si HARVARDI smiley

"Nuk jam antare e PS" tha ne debat.

Po mire mo Edi,nga na i gjete keto kandidate?Pak vajza e gra kemi ne antare PS qe kane punuar e milituar,por duhet te vijne keto ,ta gjejne gati ,te thone qe nuk jane antare PS qe neser te na braktisin se nuk i ha meraku per PS.

 Grupo, 

Pa dhon shpirt tu u perpelit nuk dorhiqesh smiley 

Shiko, ai avulli perdoret per ngrohje por pasi del nga turbinat dhe qe fuqia e turbin-gjeneratorit eshte aq sa thash une as e lu topi smiley 

Sa per centralet me qymyr, ta kam thene dhe me perpara, ne nuk i ndertojne dot sic po i nderto USA tani, por sic i ndertonte 30 vjete me pare. 

Ti e di qe per ti ndertuar sipas standarteve bashkohore, ata duhen pajis me filtra qe tashme jane standartizuar te rreth 90-100 milion dollarshi. smiley. Nuk ka firme private ne bote qe ti shtoje ate kosto te 'panevojshme' investimit te vet ne SHqiperi pasi legjislacioni i memdhembjet, nuk e kerkon. smiley 

Po kshu ne princip, une do isha i marre te isha kundra ndertimit te centraleve te cfaredolloji pasi me ate pune e kam lidh kerthizen tani per tani.

Grup,

Edhe kur ti hoqen zerot nga rroga kaq lehte e more sa me kete punen e TEC-it qe e bere nga 300 nga 30?  smiley

 

Grupo, 

Pa dhon shpirt tu u perpelit nuk dorhiqesh smiley 

Shiko, ai avulli perdoret per ngrohje por pasi del nga turbinat dhe qe fuqia e turbin-gjeneratorit eshte aq sa thash une as e lu topi smiley 

Po ti mate nga sasia e nxehtesise qe prodhon...jo nga MW...se ai nuk e ka prodhimin e energjie elektrike si qellim kryesor dhe jo te gjith boileret qe ka perdoren per cogen. (nga 8 boiler ne fakt qe ka...vetem nje perdoret per cogen). Po nejse...s'ka rendesi. E dhash si shembull qe te mos beheni te cuditshem e te perpeliteni per 1-2 TECe kot se koti...dhe aq me pak qe njerez si TI te mos i jepni me municion "injorances te perbashket" Shqiptare qe te bejne idiotizma per TEC-e 98MW si ne Vlore smiley apo te tjere. TEC-e me qymyr ne Amerike (pa permendur TEC-e te tjera) i ke brenda ne qytet ne shume raste...lere mo pastaj 15km ne fusha te abandonuara.

-------------

Se dyti...me vjen keq po ja fut KOT fare kur thua qe "nuk i ve njeri filtrat se nuk e kerkon legjislatura" smiley Po genjen...me dashje padyshim...se do me be propagande smiley

Ti e di vet qe po genjen me DASHJE se e ke pa vet projektin e TEC-it te ENEL-it...dhe e di qe po genjen. Ti i di se cilat jane standartet e BE-se dhe ti e DI qe do jen brenda ktyre standarteve dhe ti i DI dhe aresyet...(dhe ti e di gjithashtu qe eshte identik me TEC-et me qymyr qe ENEL-i po nderton ne Itali)

Prandaj te lutem mos vazhdo te ushqesh injorancen...me qellim...dhe ne kundershtim me ato qe ti i DI. Une e di qe ti i di te gjitha kto gjera...por po genjen per aresye politike te thjeshta.

---------------

Dhe kto i dhash si shembuj se PSE gjera te tilla nuk duhet te jene ne duar te Xhaferrave, Seserave apo co lloj erave te tjera. Kjo injorance e pandalueshme do na marri ne qafe...ky populizem  vetem ushqehet nga politika dhe nga "media"...do ta mbaj ate vend ktu ku eshte. Per nje TEC 98MW ne Vlore...qe ne vende te tjera do ishte nje footnote ne faqen e 27 te gazetes se katundit lokal...nje dicka qe do e gjeje ne brendesi te cdo qyteti Amerikan ordiner dhe asnjeri as qe do e vinte re se cfar ishte apo se cfar bente...ne Shqiperi fryhet nga POLITIKA dhe nga media-patetitke-18 vjecare ne nje katastrofe te vertet qe kerkon protesta, kerkon nderhyrje te politikes, kerkon nderhyrje te shtetit...dhe se fundi mund te perfundonte edhe ne deshtim

Dhe kush do fitonte ne kte mes? Injoranti pa drita do rrinte prap...gazetarit do ti degjoheshe emri pak me shume, dhe politikani do vazhdonte te rrinte ne karrige (dhe 400 milion ne vit do ti merte era si gjithmon per blerje energjie)

Kte...na kerkon..."politika e re". Dhe kjo...nga nje grua qe ka qen ne "ajken" e botes...ne mes te Harvardit...dhe per asnje sekond nuk e ka marr vesh se ishte ne nje rreze prej 1km brenda 2 TEC-eve...dhe ne nje rreze prej 5km brenda 3 TEC-eve dhe nje centrali nuklear (smiley 20MW brenda ne MIT...perdoret vetem per kerkime shkencore me duket). E lere mo pastaj me rreze 10 e 15 e 20km....se pastaj behet bloze fare muhabeti.

Pra na kerkon qe Shqiperia te mos ket ASNJE nga infrastrukturat me bazike qe i duhen per te patur nje jete normale....duke e bazuar ne Haxhi Qamilizma populiste...qe te fitoj nje karrige. (jo se nuk i do...se ajo s'e ka idene fare se c'jane...dhe s'ka problem se nuk ja kerkon njeri qe ti di. Por sepse po i ben kundershtari, dhe si parim eshte qe duhet te kundershtosh ne cdo rast...pa dallim nese eshte gje e mire apo jo) Ne vend qe ti thot...degjoni o popll...boll u bet idiota. Shikoni boten e zhvilluar si eshte...boll degjuat gazteret 18-vjecar, Nazarkat, Lubonjkat etj etj. Per zhvillimun tuaj eshte...

Jo i thot te kunderten (jo vetem kjo po te gjithe politikanet qe kryejn veprime te tilla).

Te vinte te sillte ndonje pervoje...hajde ja vlente. Edhe te mos sillte asgje...prap hajde. Po te vij e te na flasi sikur po flet me 5-vjecar me genjeshtra e me trillime...kjo s'eshte dicka e denje.

---------

Grup,

Edhe kur ti hoqen zerot nga rroga kaq lehte e more sa me kete punen e TEC-it qe e bere nga 300 nga 30? 

Mo po lere rrogen time ti....shiko ate qe do te japi Erjoni. Apo jeni akoma ne "negociata post-BOLListe"? Hajde urime se pari...

 

----------------

Po kshu ne princip, une do isha i marre te isha kundra ndertimit te centraleve te cfaredolloji pasi me ate pune e kam lidh kerthizen tani per tani.

 

Shume mire. Tani...qe te te mos te quaj me propagandist politik smiley...me thuaj nje gje.

Do ishe apo sdo sihe dakrod me ndertimin e nje TEC-i...me qymyr apo me cfardo lloj tjeter lende (ai do behet me qymyr per aresye ekonomike dhe fleksibiliteti...ti e kupton vet pse)

Kur ai do ndertohet ne baze te rregullave te BE-se...(dhe ti po te duash vertetoje vet sipas projektit te ENEL-it nese eshte brenda rregullave te BE-se apo jo smiley...po mos harxho kohe kot se ti e di qe eshte)

Kur ai eshte i nevojshem per te permbushur nevojat e energjise te vendit ne te ardhme (qe sipas parashikimeve ne rastin aktiv...do jet nje rritje prej 167% ne vitin 2020)

Kur ai ben kuptim ekonomik per te diversifikuar burimet energjitike

Kur ai ndodhet 15km nga ndonje zone e banuar dhe ne nje zone te abandonuar dhe te ndotur me kimikate...dhe qe sidoqfot eshte parashikuar dhe po ndertohet ne nje park industrial.

 

Tani me thuaj...ku qendron kundershtimi ne kte mes? pse i thua katunarise dhe Seserit smiley...nuk e dum? pse i thua qe...nuk do ket "filtrat" smiley...kur ti e di vet se pari se si eshte modeli i ati TEC-i dhe se cilat jane edhe ligjet ne Shqiperi dhe se si perputhen me ato ne BE dhe se si do jet brenda standarteve te BE-se.

Tani...mbetet pune per Xhaferra dhe Sesera kjo...apo mbetet pune per TY? smiley

grup,

te kam thene shkruaj shkurt se nuk do te pranojne ne Business School smiley

shiko si ta kam nisur fjaline.

TEC'i ne kete rast simbolizon dicka qe nuk e duan votuesit ne Durres (mund te mendosh edhe dicka tjeter)

Ne kemi folur ndryshe per TEC'in, etj ne Vlore. Une ka qene i mendimit qe gjithe zhurma ka qene e kote, se ka qene zhurme jo kundershtim i orientuar dhe i organizuar mire.

Tani, ceshtja me lart qe ngrita ishte me parimore. Ti nuk mund te hysh ne nje debat politik me idene qe votuesit jane idiote dhe te trashe dhe ti e di me mire se cila eshte me e mira per ta. Mund dhe te jete e vertete, por sistemi qe kemi quhet demokraci dhe per hir te debatit duhet te supozojme qe vendimmarresit do marrin parasysh preferencat e votuesve. Kjo eshte pyetje parimore dhe mund te jete edhe per nje gje me te vogel. Ndyshe, thuaj qe une nuk merrem me votuesit, por mund ta quash veten "social planner" dhe mund te debatosh tek Dictators'r'Us smiley

te kam thene shkruaj shkurt se nuk do te pranojne ne Business School

 

You're too late Gre...too late.

Tani, ceshtja me lart qe ngrita ishte me parimore. Ti nuk mund te hysh ne nje debat politik me idene qe votuesit jane idiote dhe te trashe dhe ti e di me mire se cila eshte me e mira per ta. Mund dhe te jete e vertete, por sistemi qe kemi quhet demokraci dhe per hir te debatit duhet te supozojme qe vendimmarresit do marrin parasysh preferencat e votuesve. Kjo eshte pyetje parimore dhe mund te jete edhe per nje gje me te vogel. Ndyshe, thuaj qe une nuk merrem me votuesit, por mund ta quash veten "social planner" dhe mund te debatosh tek Dictators'r'Us

 

Gre me ke kuptuar gabim. Une nuk them asnjehere qe votuesit jane idiote. Une jam gjithnje me popllin HEROIK smiley

Por corner-stone e demokracise...eshte votuesi i INFORMUAR. Votuesi i manipuluar...eshte dicka qe duhet luftuar.

Une thash kaq...qe informacionet rreth nje ndertimi industrial, teknollogjik etj etj etj e cfar te dush ti...duhet te vine nga EKSPERTET e asaj fushe. Dhe ekspertet mund te mos pajtohen kuptohet...por gjithsesi informacioni KORREKT i duhet vene para syve votuesve (NESE...NESE...votuesi ka te drejte LIGJORE per te vendosur mbi te smiley

Ajo qe nuk duhet qe te ndodhi eshte qe politikan, apo gazetarucket/at te UFO-s dhe Marin Barletit apo Univestietit te Plepave, apo injorant te rrugve...te behen burimi kryesor rreth nje ...dickaje...qe fundja fundit eshte teresisht teknike. Ky eshte manipulim i votuesve. Quhet shpifje...quhet genjeshter...quhet si te dush ti.

Eshte si te dal une tani dhe te them qe shteti po i jep kancer njerzve nepermjet trajtimit te ujit...kshuqe mos pini uje o njerez!! Mund ta them...po ne boten moderne dhe te informuar nuk do me degjoj njeri. (ne Shqiperi ama...edhe te degjojne po e the kte).

---------

Se dyti...ndertimi i nje vepre industriale, teknollogjike apo cfardolloj tjetre...LIGJERISHT...mund ose dhe s'mund te kerkoj MIRATIM nga poplli smiley Ose mund te kerkoj miratim nga poplli...por jo ne menyre DIREKTE smiley

Me kupton cfar po them?

Une nese dua te ndertoj nje fabrike...ose thjesht nje kioske buze rruges...nuk marr miratim as nga poplli, dhe as nga komshiu perball. Marr miratim nga pushteti...qe ne nje fare menyre eshte  miratim nga poplli por jo direkt smiley

Prandaj KA LIGJ...dhe prandaj KA SHTET. Dhe ky shtet percakton infrastrukturen ligjore qe duhet ndjekur per te ndertuar dicka...dhe nese une perputhem me kte infrastrukture ligjore...s'kam per te pytyr ASNJERI...asnjeri asnjeri. Sepse fundja per ate pune eshte ligji.

Se ndryshe do duheshe miratim nga poplli dhe nga cdo komshi, per cdo gje qe do beja une. Dhe do beheshim shoqeri Anarko-Sindikaliste pastaj smiley ku cdo veprim do beheshe me vote direkte te popllit.

 

Une si ndertuesi i nje TEC-i, se pari duhet te perputhem me legjislaturen e shtetit (dhe me tej me legjislaturen e Bashkimit Evropian...dhe ne fakt ajo perkatse e Shqiperise tashme perputhet me ate te BE-se). Per sa kohe une i perputhem kti ligji...une e kam deren e hapur ta ndertoj. Shteti qendror me ka then...po.

Tani pushteti vendor...edhe mund te me thot jo. Dhe une kam te drejte ta coj ceshtjen me tej ne organet perkatse dhe perseri ke pushteti qendror po te dua...ose edhe te leviz 50m jasht kufirit te ati pushteti vendor dhe ta bej ne nje zone tjeter. Gjithsesi...UNE DO TA BEJ...se kam miratim nga pushteti qendror. Une nga pushteti vendor kerkoj vetem te plotesoj ato kushte qe thot KUSHTETUTA qe duhet te marr nga pushteti vendor. Qe ne kte rast...MUND te jet edhe...asnje smiley

Tani...nje DEPUTET...s'ka asnje fuqi ligjore qe te merret me kte pune. Kaq puna. Se dyti...Krye-Bashkiaku i Durresti qe tha "NUK E DUM!"...po ashtu s'ka asnje fuqi ligjore te merret me kte pune, se fundja TEC-i nuk ndodhet aspak ne zonen e pergjegjsise te bashkise se Durresit smiley Kshuqe s'me plas shume c'thot ai.

Dhe ata qe duan ta kthejne ceshtjen ne nje ceshtje te percaktuar nga votuesit...atehere le te ndjekin LIGJIN ne Kushtetute...dhe te mbledhin 50 mije firma...dhe te mbajne referendum. Deri sa nuk kan mbledh 50 mije firma...atehere une s'e vras mendjen fare.

---------------

Pra dhe njehere...ka nje shtet dhe nje legjislature qe vendos procedurat per pranimin e nje ndertimi...te cfardollojshem. Dhe kjo percaktohet dhe aprovohet nga...specialiste dhe ekspert te fushes.

Dhe sipas ligjit kushtetues te Shqiperise...mbase mbase smiley...pushteti vendor mund te mos ket asnje vendim-marrje ne kte ceshtje smiley Por vetem ai qendrore. Une nuk e di si eshte...po gjithsesi ka nje LIGJ qe ndiqet.

 

Tani Chene-ya...ben pak propagande politike se ashtu duhet te bej...fundja...Por ajo qe eshte e rendesishme eshte qe ai ligj qe perputhet...dhe ata specialist dhe ekspert qe e shqyrtojne...e bejne sipas ligjit te BE-se. Jo vetem sepse ligji per kte ceshtje ne Shqiperi tashme PERPUTHET me ate te BE-se..por edhe per 1001 aresye te tjera sic eshte operimi nga nje firme e bazuar ne BE, sic eshte nderlidhja me nje shtet te BE-se, afersia gjeografike, aresye politike, shite-blerja me nje treg te BE-se etj etj. Fundja thjesht duke pare projektin e kupton nje gje kaq te thjeshte...projekti vet e percakton se sa do jene limitet e gazrave te prodhuara dhe se sa kto perputhen me nivelet e lejueshme te BE-se (2 here me pak sa per informacion)...dhe kuptohet qe nivele te tilla nuk arrihen pa patur kto sisteme filtrimi (leqe metoda e djegies vet eshte e tille qe minimizon kto gazra...dhe vet metoda e perpunimit te qymyrit eshte e tille qe kutpohet niveli i larte teknollogjik etj etj).

 

Kaq...Seserit (nuk e di nese u morr me kto budalleqe apo jo...nuk e kam degju)...po Seserit ti kujtohet vetem nje gje e thjeshte...atje ku jetuar ne Cambridge...ka qen ne MES te "mbytjes" smiley...dhe as e ka marr vesh.

Gjithsesi une nuk di vend ne bote ku strategjia energjitike lihet ne dore te...popllit smiley Only in Albania...kerkohet nje gje e tille.

Mbase mbase...prandaj jemi ku jemi.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).