Si shpjegohet qe jam i regjistruar per te votuar kur kam 15 vjet i i ikur nga Shqiperia

Nisur nga nje sjellje ketu tek peshku se si mund te kerkosh nese je i regjistruar per votime tek faqja e Ministrise se brendeshme ketu , kerkova nen emirn tim dhe rezulaton se jami regjistruar dhe bile edhe qendren e votimit. Une vete nuk jam regjistruar dhe kam 15 vjet qe kam ikur nga Korca dhe nga Shqiperia. Emri im vazhdoin i rregjisturar ne te njejten qender votimi ku kam votuar para 20 vjetesh. Eshte kjo e ligjeshme????

24 Komente

Plotesisht e ligjshme ! Edhe une jam, paçka se jam larguar prej 18 vitesh. Nese vazhdon te kesh nenshtetesine shqiptare (qofte dhe kur ke marre nje tjeter  nenshtetesi te nje tjeter vendi), eshte ligjore qe je dhe ne listat elektorale shqiptare. Bejne perjashtim, sigurisht, ata persona qe kane marre nenshtetesine e nje vendi tjeter te huaj qe obligon lëshimin e nenshtetesise se meparshme per te marre atë te vendit te ri, por keto vende numerohen me gishtat e dores (Gjermania, Austria, Izraeli...). 

Te me falni per injorancen ne kete pike por mendoja se qe te jem ne listen e  votuesve duhet te regjistrohesha ne fillim. . Keshtu qe duke shprehur deshiren te votoj duke u regjistruar si votues eleminohen ata qe nuk duan apo s'kane mundesi te votojne dhe vota e tyre nuk futen ne kutin e votimit. Keshtu sic eshte tani duket sikur sejcili mund te shkoj e te votoj per mua apo per ata emigrante qe nuk kane mundesine te votojne dhe te atyre qe nuk votojne. Keshtu sic eshte tani le shteg per

Une voton

Ti voton

Ai /ajo Voton

Ne voton

Ju voton

Ata voton

Sikur nuk shkon kjo ne gramatiken shqipe smiley

Berisha i ka fajet, sdo men.

Nigjo tashi, nqs je nenshtetas shqiptar emri te del sapo mush moshen e duhur. Nuk ka nevoj mu regjistru ti, te ka regjistru nona e baba ne gjendjen civile kur ke lé. Psh ke lé në '90, ne 2008 ke bo 18 vjec, mosha me votu, gjendja civile shef kush ka mush 18 vjec ne 2008, aty del emri jot. Masanej e fusin ne listat e zgjedhjeve, sepse je shtetas i ktij veni dhe ke mush moshen.

Eshte praktike normale ne cdo shtet kjo toko.

Po te jete per manipulim, ashtu sic thua ti eshteme keq. Ne disa zona, do vonoheshin apo zvarriteshin rregjistrimete keshtu do perjashtoje nga vota te "padeshiruarit"

OK faleminderit e kuptova Sinqerisht nuk e dija

Sa per praktiken  ne cdo shtet nuk eshte ashtu por po e leme me kaq  boll me

Se ketu ne Amerike........

Kjo eshte e sakte : edhe ne vendin ku jetoj, duhet te regjistrohesh si votues qe te kesh emrin ne liste. Jo çdo njeri qe lind ketu, sapo mbush moshen 18, behet votues.
Ndofta ne Shqiperi eshte praktika qe, me te mbushur moshen 18, je automatikisht ne listen e zgjedhesve. Nuk di nese ka dhe vende te tjera qe prektikojne kete rregull. 

 Po me votu me bedel a lejohet?!

co 15 ojro po je i rregjistrumne Tiron. Per rrethet du + 40 dietat  smiley   

po mire se me bone kurioz...

Nje amerikon nga keta qe bredhin boten, e nuk shkon paraprakisht me u regjistru, si ia ben me votu po u kthye ne amerike pas afatiti te regjistrimit? Humbet te drejten? 

Tironso ata regjstrohen me poste dhe pastaj votojne po  me poste quhet absentee ballot. Nejse e thashe kot e zgjasim une e mora pergjigjen Faleminderti perseri

s'e kisha per ta zgjat toko, pyta sinqerisht. Me fike deren, me le pa gjume tani tu googlu perket pune  smiley   

"bedel" ... ahahahaha... smiley    smiley   e qite nga sepseti, e? ja fshive pluhnin... i keq je...

PF, ket bedelin ne fakt un e di vetem per ushtri... per zgjedhje s'me kish vajt menia...  smiley 

Nuk është edhe aq normale jo. Shumë njerëz që janë në listë kanë vdekur. S'ka kuptim të mbahen në listë njerëz 120 apo 130 vjeçarë e të tjerët që kanë vdekur jashtë vendit.

Fare mirë mund të hiqeshin nga lista ata që s'kanë votuar në dy zgjedhjet e mëparshme për shembull. Kuptohet që nëse shkon për të votuar nuk të përzënë, por voton provizorisht dhe duhet të kontrollojnë vendbanimin. Megjithëse s'më duket si ndonjë kërkesë e tepruar nëse do të detyrohej regjistrimi çdo 4 vjet.

 

une mendoj se eshte normale derisa jam i rregjistruar ne gjendjen civile..

toko, flm qe e solle faqen. Do te ishte interesante nese faqja gjithashtu te mund te thoshte nese ke votuar apo jo, qofte edhe me disa dite vonese. Derisa ka rregjister elektronik, mund te shenohet nje "ka votuar" ne ate rregjister dhe keshtu nje jave pas zgjedhjeve ne mund ta shohim veten nese kemi votuar apo jo smiley

E regjistruar jam dhe une mgjth kam kohe qe kam ikur.  Arsyet u thane me lart.  Se c'behet me tej, s'di c'te them toko.  Ime me qe jeton atje, ne 2007 psh, per zgjedhjet lokale, kur vajti te votonte, i thane qe kishte votuar.  Keshtu qe doren ne zjarr qe s'do votojne personat qe jane jashte, nuk e ve. 

E mbi te gjitha, sa e bukur eshte kjo

 

Kujdes!! Duhet te plotesoni fushen atesia te plote (shembull Shaban dhe jo Shab ose Ban etj.)

Toko, sistemi i tanishem, ku cdo njeri qe ka mbushur te 18 -tat dhe eshte i regjistruar ne gjendjen civile ka te drejte te votoje eshte e trasheguar qe nga koha e diktatures ose e demokracise popullore sic kishte qejf ta quante xhaxhi Enver. Pra ne themel ruhet e drejta e votimit si nje e drejte e shenjte (cfare ironie). Nejse, ti mos u merzit se edhe mbas vdekjes, nese dikush nuk e sjell certifikaten e vdekjes te legalizuar, te noterizuar edhe te perkthyer konform regullave te shtetit shqiptar, ti prap do te figurosh si i gatshem per te votuar. Mos ma mer per keq qe solla kete shembull aspak te kendshem, por ti inshalla ta kesh jeten e gjate.

Sipas nje kerkimi te fundit qe bera, edhe ne France, qe prej 1997, çdo person i nenshtetesise franceze qe mbush moshen 18 vjeç, regjistrohet automatikisht ne listat zgjedhore.
Dmth, jo vetem Shqiperia e paska (trasheguar) nje praktike te tille.

E kam thene edhe me lart. Mjaft me keto "Se ne ketu ne amerike....." Se ne ne France....."

 You  of all people should know .... ( mare nga Ocean 11 e fresket sapo e ripashe mbreme smiley ) se Shqiperia dhe shqiptaret nuk jane Amerike apo Amerikane, nuk jane  France apo Franceze prandaj mjaft me me

...Se ketu ne Amerike apo atje ne France. Mjaft perdoret me vend e pa vend  fjaline "te drejtat e njeriut per te votuar...... bla bla bla"

Nuk po ju a heq njeri te drejten e votes thjesht mendova se do te ishte me vend qe sejcili para se te votoje te rregjistrohet duke paranuar se do te votoje, ne cilen qender votimi do te votoje dhe si do te votoje ( do te shkoj vete apo do te postoj fleten e votimit,  do te votoj ne ambasade apo konsulat jashte shtetit apo me debel smiley ) Se frika ime eshte se do te behet si ne Iran ku ne 50 zona votimi jo vetem qe votuesit kishin votuar 100% por  kishin votuar edhe 3 milion votues me teper se sa kishin votues keto qendra. Thjesht meraku im duke njohur Iranin dhe Iranianet ops me falni Shqiperine dhe shqiptaret

Nuk e mendoja qe kjo pyetja ime prej injoranti te krijonte kaq shume komente sic duket militanteve u ka djegur kjo pyejta ime e bere pa asnje qellim te keq thjesht per njohuri personale. smiley

 

Te largohesh, nuk do te thote se nuk je me shtetas Shqipetar.

Nga ana tjeter ndoshta ju nuk keni permendur, por kontaktet tuaja me Shqiperine mbase kane qene akoma te "gjalla". Ketu e kam fjalen per ndonje aplikim pashaporte apo ndonje dokumenti te tille.

Ti kushedi sesa here ke votuar mor toko, dhe as qe e di!

 

Po nese dikush e ka fshire memedheun ,kjo s'dote thote qe dhe memedheu eka fshire ate 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).