Cmimet e cdoganimit te makinave qe vijne nga jashte?

A e di njeri se sa jane cmimet e cdoganimit per makinat qe vijne ne shqiperi nga jashte? Kam degjuar se sa me e re  te jete makina aq me lire ben cdoganimi per keto lajme jane kontradiktore (ca thone ndryshe).

Nese ndonjeri nga ju di se ku mund te gjej nje liste te detajuar ose menyren se si e llogarisin ata do i lutesha te me njoftonte nepermjet PP.

 

1 Komente

Me poshte ke nje link se si llogaritet taksa doganore per makinat. Sipas nje ligji te ri nuk quhet me takse zhdoganimi por takse importi dhe qe per vendet qe vijne nga Komuniteti Evropian aplikohet ndryshe nga vendet e tjera. Mgjth me duket se kjo formule funksionon afersisht e sakte.

Taksa e importit varet nga tre faktore:

 

1- Viti i prodhimit

2-Karburanti (benzine apo nafte)

3-Fuqia motorike ne kubik

www.njoftime.com/llogarit_taksen_doganore_import_automjetesh.html

(kjo formule jep taksen me kursin jo te sotem te kembimit ne euro si dhe nuk perfshin bakshishin smiley )

Une per nje makine te vitit 1997, benzine , dhe me motor 1.3 (1300 plotesohet ne formular) me duhet te paguaj 170'000 leke te reja.     smiley     ne ndryshim nga ajo qe jep formula e linkut me lart.

 

Shpresoj tju kem ndihmuar, gjithe te mirat.

 

 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).