Cila këngë ju pëlqen më shumë?

 në vazhdën e asaj pyetjes mbi kitarristin më të mirë, dhe prapë për ajrim këtu tek peshku...

Lutemi mos postoni lista të gjata, një e dy këngë mjaftojnë, mundësisht bashkë me link-un. flm. Naçalstvo.

378 Komente

Per mua eshte Imagination e Bitellsave

 më pëlqeu shumë fare ky interpretim i D'Arby-t

...perpiqu te degjosh  - Delicate...TT Darby...eshte e bukur po ashtu

interpretimi me i bukur i Tower Of Song qe kam degjuar ka qene, me duket, prej Mariane Faithful.... per fat te keq nuk mundem ta gjej me, dikur e pata shkarkuar padashje.

 O Lost! Une kam nja 3000 kenge ne ipod qe me pelqejne "me shume se te tjerat", por po te me thoshin se me kane transferuar me pune ne nje planet tjeter dhe per aresye vendi duhet te merrja vetem nje kenge me vete, do ishte kjo

L'importante e finire

No comment.

 atë kisha ndërmend, PF, këngën që për momentin e gjendjen shpyrtërore e mbajmë si "pasosh" kalimi në një gjëndje tjatër. 

Duhet ta dimë njëfarësoj qysh ndihen peshkatarët, se nga këto diskutimet për pulitikë e anatemat e zotni Ypit duket sikur të gjithë janë bërë si Cartman i South Park-ut kur ky thërret "I`m so pissed off!"

 S'ka nevoje per South Park. Mjafton te degjosh kete kenge

 

 lol, sa grafik qe je ne ti mer... right and to the pointe

Child in Time, po me pak atmosfere azotike. Patetik?...

Puu losto, kesaj i thone si me thene te themi fjala bie kur themi si me thone: cila ka qene dita qe je ngopur se ngreni me shume ne jeten tende?

 ok, perjashtohen llupsat si puna jote smiley

kenga qe me ka bere me shume pershtypje eshte e grupit teuton aleman Socrpions, Wind of Change. Era e Kusurit.

HAHAHAHAHAHA Millosh,

Era e Kusurit? Vetem keshtu se kisha degjuar ndonjehere te perkthyer. Na jep dhe nje version te perkthyer te kenges po pate mundesi. Me ble ndonje shishe vodke tek Gorky Park po te solli era kusurin e duhur smiley

Importane e finire eshte nje kenge e Mines e viteve 70.E ka shkruar Malgioglio per Minen.Edhe mua me me pelqen shume.....Nuk kam link,nuk besoj te kete.Eshte shume sensuale e me nje ze te magjishem

 Zana, shiko pak me siper se ta kam sjelle une.

Losing my religion -REM

Kenga ime me e preferuar, permbi te tjerat.

Per momentin gjithashtu:

Hallelujah - Jeff Buckley (versioni i tij eshte me prekes sesa ai i vete Cohen)

Human- The Killers

 

uan - ju tu  smiley

dhe llusing maj rilixhën - ariem  (si ujku humb)

 

P.S. mrome futa nje konge tjeter por ma fshiu admini qelbet se nuk isha politikisht korrekt smiley Mu befsh kurban

dhe dueti me rod stewart eshte great

kenga e ures se Qabes by Demir Zyko dhe "mun aty te 7 zymylat" nga F. Rexha.

belqim ta kon mor si ironi... bo vaki.  smiley  

Nje kenge qe me pelqen: Babe, I'm gonna leave you - Led Zeppelin

(ah, kitara ne kete kenge... smiley )

per mua cdo Led Zeppelin song works smiley

ANCORA- Edoardo de Crescenzo

La rosee:Babe,I`m gonna leave you, e Led Zeppelin eshte e mrekullueshme, eshte 1 nga 10 kenget me te mira te shekullit

Absolutisht qe eshte! Nje nga kenget e pakta ku muzika ben nje udhetim paralel aq harmonioz me permbajtjen e tekstit.

Paske qejf leshgjatet La_rosee..   smiley

Kenge shume e komplikuar per mua.. Duhet te keshe shume durim per ta degjuar!

The Verve - drugs don't work- La_rosee degjoje.. Maybe in your case should be Guiness don't work!  smiley

Leshgjatet bohemiene...pika ime e dobet. Kishe ndonje gje ti me preferencat e mija? smiley 

E komplikuar? Une kam konsumuar plectrum-in me jave per te mesuar akordet e saje korrektesisht kurse ti je dembel per ta degjuar pak min. Puuuu smiley

Lere rehat guinness-in tim ti. smiley

 Rosse Hi 5! Nje nga shume te paktat femra qe kam degju, qe pelqen LZ.

Qekur qenka profilizuar LZ si kaq mashkullor? smiley Se mos njeh ti femrat e gabuara. smiley Aaaa, Jimmy Page. smiley A god.

per momentin po degjoj shume - sugar in my bowl nga Nina Simone

Po Mississippi Goddamn si te duket Blete? Nina ka bere edhe nje version te Suzannes se Leonard Cohenit qe me ka habitur. Kur po e degjoja pardje me hipi nje deshire e madhe te dija a ka qene e lumtur, sikur t'i deshiroja ose nje dashuri te madhe ose nje tragjedi te madhe kesaj si shperblim per magjine qe ka ne fyt.

E preferuara ime per dekaden e fundit ka qene Shine on You Crazy Diamond. Losto dhe Bleto pse na boni me shkrujt ne kesi temash qe rrotullohen rrotullohen dhe te shpien ne shtepi?

Kurse per 2009-en dashurite kane qene Neil Young dhe Jaques Brel me Dream dhe Amsterdam. I think.

 

he mo dhe ti sikur po ploteson testin e shtatzanis smiley

u cmende aide? cfar jane keto me lart smiley

smiley   smiley  

nuk je vetem, jo...

psh njonin me tekst te humb e ke ne grup...  smiley  

Edhe pak dhe te peshku do hapen tema te tipit : Ca ngjyre i keni te brendshmet sot??  smiley

Me shirita blu, roze dhe te bardhe. smiley

Po ti?

oooooooooooooooooooooooooo çar mrekullie! Rrofsh Lul!

Per momentin, ajo qe me bie ndermend, kenga ndoshta jo me e bukur por qe mbulon kohet e bukura te gjimnazit dhe fakultetit eshte Animals - The house of the rising sun. I shkonte shume atyre viteve te drite-erresires.

Vertet, Animals kane bere nje re-interpretim te hatashem, dhe Burdon ka nje ze te argjendte.

Picolo grand amore eshte e pavdekshme!

...shqip= kunadheja leshverdhe (levendi)

...italisht = io vivro senza te (battisti)

...anglisht = here, there and everywhere (beatles)

www.youtube.com/watch 

heart shaped box, nirvana

She eyes me like a pisces when I am weak
I've been locked inside your Heart Shaped box, for weeks
I've been drawn into your magnet tar pit trap
I wish I could eat your cancer when you turn black

Hey!
Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
hey
wait
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Hey!
Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice

...your advice 

Meat-eating orchids forgive no one just yet
Cut myself on Angel Hair and baby's breath
Broken hymen of your highness I'm left black
Throw down your umbilical noose so I can climb right back

Hey!
Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
hey!
Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Hey!
Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
...Your advice

*SOLO*

She eyes me like a pisces when I am weak
I've been locked inside your Heart-Shaped box for weeks
I've been drawn into your magnet tar pit trap
I wish I could Eat your cancer when you turn black

Hey!
Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
hey!
wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Hey!
Wait!
I've got a new complaint
Forever in debt to your priceless advice
Your advice
Your advice
Your advice

good onesmiley

http://www.dailymotion.com/video/x5buu_pj-harvey-henry-lee-with-nick-cave_music

 

"Henry Lee"
(feat. PJ Harvey)

Get down, get down, little Henry Lee
And stay all night with me
You won't find a girl in this damn world
That will compare with me
And the wind did howl and the wind did blow
La la la la la
La la la la lee
A little bird lit down on Henry Lee
I can't get down and I won't get down
And stay all night with thee
For the girl I have in that merry green land
I love far better than thee
And the wind did howl and the wind did blow
La la la la la
La la la la lee
A little bird lit down on Henry Lee
She leaned herself against a fence
Just for a kiss or two
And with a little pen-knife held in her hand
She plugged him through and through
And the wind did roar and the wind did moan
La la la la la
La la la la lee
A little bird lit down on Henry Lee
Come take him by his lilly-white hands
Come take him by his feet
And throw him in this deep deep well
Which is more than one hundred feet
And the wind did howl and the wind did blow
La la la la la
La la la la lee
A little bird lit down on Henry Lee
Lie there, lie there, little Henry Lee
Till the flesh drops from your bones
For the girl you have in that merry green land
Can wait forever for you to come home
And the wind did howl and the wind did moan
La la la la la
La la la la lee
A little bird lit down on Henry Lee

 

My birthday present for tomorrow, meet and greet with PJ Harvey at House of Blues, Boston

 

 Te kam zili, White Chalk mbetet per mua albumi me i mire i 2007-es... PJ eshte nder me te mirat live 

 Millosh, ya lucky bastard... dum pikçërs!

Per Zotin me bone syte mu duk sikur kishe shkrujt pikcers.

 "My birthday present for tomorrow, meet and greet with PJ Harvey at House of Blues, Boston"

Pikçërs të tuat kur do e meet-je dhe greet-je P-ë Xh-ënë, uo Millosh smiley

ato o? nga ato kerkonje ketu? Po ato mbaruan vafti o burazer, i dhashe duarsh me pese dollare per koke. E kish qimen te gjate, te zese nga prane.

Lost-o, une u bona tape qysh te konga trete a e katert edhe smaj mend gjo mo, per mu mund te kishin vone edhe Liljana Kondakciun me kendu aty se po merrsha gjo vesh une.

 ahhaha, mire me mire, po jo detyrimisht fotot ktau, juooo.

e na sqaro location location location te qimes nga prane, se keto neper koke ja shohme dhe nga largesite ...

 

 

Qenka rihapur House of Blues ne Boston? Cfare gezimi (per ju gezohem shoke)!

Vaya Con Dios - Don't cry for Louie

I met Louie on an early morning
In a sleazy part of town
I was tipsy and feeling kind'a lonely
Louie offered me his arm*

* Per Louie smiley

Shume e lezetshme.

Yll kenga, yll teksti.

Pergezime autoreve.

Cfare rastesie! Kam dite qe degjoj me dhjetra here "La chanson des vieux amants". Nje nga te preferuarat e mija te se gjitha koherave.

Will you be there

Hold me
Like The River Jordan
And I will then say to thee
You are my friend

Carry me
Like you are my brother
Love me like a mother
Will you be there?

Weary
Tell me will you hold me
When wrong, will you skold me
When lost will you find me?

"Mea Culpa"

Mike and the Mechanics: vokal Paul Carrack

Je suis malade - Serge Lama

With or without you - U2

L'importante e finire - Mina

 

Shpresoj - me gjithe zemer - qe ti po ben shaka.

Po ku je njehere, ke hup.

 

 

Kot me ju pyt: si shpjegohet qe nje shumice absolute e kengeve qe pelqehen nga ju eshte ne anglisht? Une sapo kam zbuluar nje radio frengjisht ketu ne Toronto, dhe u shqepa duke degjuar kenge fantastike por 'te-pa-tregtuara'.

(Baby, you can)drive my car - The Beatles

Na na na nahhhh smiley

ka ca gjona me t'cilat robi s'bo me u tall.  smiley

Probleme me stomakun qe s'po ta bluan titullin? smiley

Shalala lala!

Lyrics e R.S. jane te rrezikeshme ne tema te tilla, Emo. smiley

Emo. Po kete kete bluzin e Stonsave e ke rastis ndonjehere. Per mendimin tim eshte bluzi me i bukur  i kenduar nga RS

 Dhe te gjithe tifozave te muzikes se vjeter ju uroj sot, 40 vjetorin e Woodstock

Say, say, say- McCartney, Jackson

You you you
Can never say
That I'm not the one

Oh girl, girl,

Is there anybody going to listen to my story.........

Don't let me down

Dhe ne e kendonim te shqiperuar per te mos u kuptuar qe ishte kenge e huaj:

Kur te pashe per here te pare

Me dhimbje te thelle une e kujtoj

Kur me thoshje si e marre

Se pa ty nuk mund te roj.

Mos me braktis, Mos me braktis

etj etj

 

Michele, ma belle son des mot qui vont tres bien ansamble

I want to I want to I want to

I want to make you see

Oh what you mean to me................vazhdoje vete

Kjo kenga ka qene ninulla ime per shume kohe. Mesa duket me zinte gjumi nen tingujt e saje. smiley

Que reste-t-il de nos amours? - Charles Trénet

Je n'ai pas changé -Mister Iglesias

Je suis toujours l'apprenti baladin
Qui t'écrivait des poèmes
Qui commençaient par je t'aime
Et finissaient par aimer

Je n'ai pas changé
Je prends toujours le chemin qui me plaît
Un seul chemin sur la terre
A réussi à me plaire
Celui qu'ensemble on suivait

 

Julia-The Beatles smiley

So I sing a song of love for Julia, Julia, Julia

Julia - Chris Rea

Julia, which way will you go
Julia, I wanna know
Julia, only the moon and stars
Julia, know just where you are

 

Mi manchi - Loredana Bertè

quella fortunata .../ io la donna piu' invidiata ... dicono di me ... ma tu ... / ... gia' mi manchi

Kenge fantastike. Tekst fantastik. Interpretim fantastik.

Portishead Glorybox (kjo eshte kenga e kenduar me bukur ne historine e muzikes, muzika brilante nga sekonda e pare tek e fundit, interpretimi mahnites, zeri me i pershtatshem i mundur, karakteri me i pershtatshem i mundur, KUSH NUK E KA DEGJUAR KETE KENGE TA DEGJOJ,SEPSE HUMBET SHUME)

http://www.youtube.com/watch?v=qnUFhrmk3Os

Johny Cash

One

http://www.youtube.com/watch?v=uGWyi54YU...

Johny Cash

Hurt

http://www.youtube.com/watch?v=SmVAWKfJ4...

Metalica

nothing else matters

http://www.youtube.com/watch?v=bAsA00-5KoI

disa kenge te medhaja.

Po. Me pelqen kjo liste. Po i shtoj kesaj liste Wondering Stars (Phead). Portishead + Massive attack hmmmm.

Fukcing great!

Me duhet te them qe Manu Chao ka disa kenge fantastike gjithashtu.Edhe MUSE nje grup anglez ka disa kenge shume te bukura, Sunburn eshte e prefruara ime.

Kam vendosur linkun e gabuar siper, por ja vlen ajo kenge ta vendosesh sidoqofte smiley

Per te korigjuar gabimin po sjell edhe tekstin e Bang Bang te Iggy Pop me gjith linkun.

http://www.youtube.com/watch?v=12FrfQazG...

Iggy Pop (Bang Bang)

Well this ain't the right thing to do,
so let's go

Young girls they know what they're after
Young girls don't kiss me goodbye
Rocktes shooting off the space
 and buildings they rise to the skies

Bang bang I got mine
Bang bang reach for the sky

I keep a good friend on video tape
He'll drive his sports car until it's too late
But we'll have a hot time on the town tonigh
Cause love is my bet and it's the best yet

Bang Bang I got mine
Bang Bang the sun don't shine
Bang Bang oh what a hot shot
Bang Bang I ... let's go

Oh girl
Oh girl my problems can't follow me
Phone calls I take my machine
I wander lonely to the sea
Lonely ha ha ha what does it mean

Bang Bang I got mine
Bang Bang and you are next in line
Bang Bang ...
Bang Bang ...

Rise buildings
Rise to the sky

Bang Bang ...
Bang Bang ...

 

Yeeep. Had a nice poetry book out lately.

Pse ky album i Billy Corgan vetem ishte i mire, kurse Smashing Pumpinks nuk ishte ok, ishte me shume se ok.

Nuk e dija. Billy Corgan had a poetry book? Well i guess it would be good man!

Normal
0

unctuationKerning />

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF />
EN-US
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell />

ontGrowAutofit />
plitPgBreakAndParaMark />
ontVertAlignCellWithSp />
ontBreakConstrainedForcedTables />
ontVertAlignInTxbx />

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off" />
ispDef />

efJc m:val="centerGroup" />

wiss;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;}
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
margin-top:0cm;
margin-right:0cm;
margin-bottom:10.0pt;
margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
.MsoChpDefault
{mso-style-type:export-only;
mso-default-props:yes;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
.MsoPapDefault
{mso-style-type:export-only;
margin-bottom:10.0pt;
line-height:115%;}
@page Section1
{size:612.0pt 792.0pt;
margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt;
mso-header-margin:36.0pt;
mso-footer-margin:36.0pt;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{pagesmileyection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

Normal
0

unctuationKerning />

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false
oNotPromoteQF />
EN-US
X-NONE
X-NONE

napToGridInCell />

ontGrowAutofit />
plitPgBreakAndParaMark />
ontVertAlignCellWithSp />
ontBreakConstrainedForcedTables />
ontVertAlignInTxbx />

MicrosoftInternetExplorer4

mallFrac m:val="off" />
ispDef />

efJc m:val="centerGroup" />

wiss;
mso-font-pitch:variable;
mso-font-signature:-1610611985 1073750139 0 0 159 0;}
/* Style Definitions */
p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
{mso-style-unhide:no;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
margin-top:0cm;
margin-right:0cm;
margin-bottom:10.0pt;
margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
.MsoChpDefault
{mso-style-type:export-only;
mso-default-props:yes;
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:Calibri;
mso-fareast-theme-font:minor-latin;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;
mso-bidi-font-family:"Times New Roman";
mso-bidi-theme-font:minor-bidi;}
.MsoPapDefault
{mso-style-type:export-only;
margin-bottom:10.0pt;
line-height:115%;}
@page Section1
{size:612.0pt 792.0pt;
margin:72.0pt 72.0pt 72.0pt 72.0pt;
mso-header-margin:36.0pt;
mso-footer-margin:36.0pt;
mso-paper-source:0;}
div.Section1
{pagesmileyection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-priority:99;
mso-style-qformat:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0cm 5.4pt 0cm 5.4pt;
mso-para-margin-top:0cm;
mso-para-margin-right:0cm;
mso-para-margin-bottom:10.0pt;
mso-para-margin-left:0cm;
line-height:115%;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:11.0pt;
font-family:"Calibri","sans-serif";
mso-ascii-font-family:Calibri;
mso-ascii-theme-font:minor-latin;
mso-fareast-font-family:"Times New Roman";
mso-fareast-theme-font:minor-fareast;
mso-hansi-font-family:Calibri;
mso-hansi-theme-font:minor-latin;}

A Woman’s heart – Chris de burgh

Somewhere over the rainbow – Israel kamakawiwo’

Desert Rose – Sting

Sadeness – Enigma

Layla – Eric Clapton

Iris – Googoo dolls

Sex on fire – Kings of Leon

Bolero

Apologise – One Republic

Insomnia - Faithless

 

AC/DC: Whole lotta Rosie!

Led Zeppelin: Whole lotta love!

 La_rosee, meqe e paske me Whole lotta... smiley

Whole Lotta…

Nga një bllok në tjetrin më humb
Një vjershë për ty Lotta

Ti ecën larg, e nuk druhesh të kthesh kokën
për të verifikuar
supet e mija: ne njihemi
Ne s’flasim: pa fjalë pa duar ti ma tregove
E para
Mes shokësh, mes nesh e kërkuam e s’gjetëm
Argjend i ngrohur me pështymë
Aty ishte përdhe
Unazë gishti nënash që ia dëshiruam sho-shokut
E nuk e dallonim, një nga një kokëqethur larg shtëpisë
Në rrethina një burrë i huaj na përdhunonte
Pa frymë mbi njeri tjetrin, larg nga shtëpia
Lotta, kështu kjo fëminia
Më vjen, më ikën me ëndrra
Mes dhjetra qelqesh, dialektesh ti Lotta
Me një triumph të hapur në faqe
Me nje fustan më vjen, më çudisje, e qaje
Kur me dhunë ta vishte mami
Gjunjët tanë puqeshin në quka
Në ëndrra është mëhalla jonë, filmat
Më shpata druri të menduara
Që na thyheshin: po biçikletën Lotta, biçikletën
Ku na mësoje biçikletën, e në fakt më mësove dobësinë
(do sqaruar mosha jote, më e madhe se e jona)
Shtëpinë të kesh kundër, edhe rrugën
Fjalëve t’u druhesh, pa bërë dot pa fjalët e përbuzjen
E pastaj në darkë me biçikletën përtokë
Të të shkrythet gjoksi nga një vakësi pa emër
Unë mbaja timonin, ti pedaleve u mëshoje
Bark e kurriz ngjitur si një peshk I vetëm
Fshehtas rrotulloheshim nëpër rrugica
Nëpër dy boshte halash prej teli biçiklete
Jashtë asfaltit me vija të bardha, për ty flet mëhalla
Lotta a të kujtohet
Mos humbtë kurrë banja e vjetër e shkollës fillore
Shtangia e mozaikëve të ujit përdhe
Që pëshpërijnë në tavan
Aromë e mirë e jashteqitjeve miturake
E gjitha kjo gardhuar me gjëmime të forta gjoksi
Se aty ishim ne
Në kope, vëzhgonim si rriteshe pasditeve
Si largoheshe nga ti, nga ne
E nga bluza
Por unë përherë e kisha ditur se ti ishe ndryshe
Të dy e kishim ditur bashkë se ti ishe ndryshe
Ndaj rrija unë larg shokësh
Të gjithë më tallën me hundë, shfytyruar për mirë
Pantallonat e shkurtra që fërgëllonin poshtë nëpër gjunjë
Këto
Këto gjethe të reja në shirita filmi të vjetër
Më flit. Kam dëshirë të jemi aty edhe njëherë tjetër
Aty ku fillove
Lotta ti çun i shëmtuar.

Ervin Hatibi

Ti ecën larg, e nuk druhesh të kthesh kokën
për të verifikuar
supet e mija: ne njihemi

...

Këto gjethe të reja në shirita filmi të vjetër
Më flit. Kam dëshirë të jemi aty edhe njëherë tjetër
Aty ku fillove
 

smiley Flm qe e solle!

killswich engage (numbered days)

http://www.youtube.com/watch?v=6efcsrZohjU

The time approaches
Fall
This is the voice of the voiceless,
We have learned by making choices,
After persecution and delusion,
We have severed this illusion,
To build our foundation of natural elements to preserve life
We will rise, this babylon (falls)
Fall
Chanting inspiration for the righteous
dislocation from the social order
Kingdoms will rise to power
but kingdoms fall to dust
Fall, fall, fall
[repeat last 5 lines]
The ashes of the dead will be a sign
The time approaches
(Who will hear your cries fall Babylon)
The time approaches
Arms raised (raised)
Eyes gaze (gaze)
Tongues of fire whisper
this life (life) will soon (soon) slip away
Fall
Babylon, your days are numbered
The time
The time approaches
Arms raised (raised)
Eyes gaze (gaze)
Tongues of fire whisper
this life (life) will soon (soon) slip away
Fall
Babylon, you will fall
Your days are numbered
The time approaches
Who will hear your cries as you fall
Fall, fall, fall

Mustang Sally- Wilson Pickett (cover e Mack Rice)

25 gershetat

Eee 25 gersheta t'i numerova pa fjeta

-Ti s'mi numerove dot, more djalo borzilok

Eee, ti numerova kur flije, buze-kuqe, karajfile

-Ti s'mi numerove dot, more djalo borzilok smiley

Jam pak e vjeter ne shije keto dite por...mua me pelqen. smiley Shpresoj te kem kuptuar mire tekstin dhe poashtu do i isha mirenjohese popllit nese ndokush rastesisht do kishte partiturat. Dua te provoj nje adaptim ne version akustik ne kitare.

 

Per sonte: Can't help falling in love by mister Presley

La del Ruso-Gotan Project

Mire do ishte te fillohej te degjohej andej nga 1:00.

Platters.

Only you.

Only you can make this world seem right,

only you can make the darkness bright

only you, and you alone can thrill me like you do

and fill my hearth with love for only you.

Only you can make this change in me

for it's true you're my destiny.

When you hold my hand I understand

the magic that you do

you're my dream come true,

my one and only you.

 

La mattina mi ci vuole il cardiologo
Il veterinario, una plastica facciale
Presentarsi al lavoro con tanto di dialogo brillante
Per celare...un'esplosione ormonale!
Vento in faccia,alzo le braccia
Pronto a ricevere il sole!
Anima in pace quando tutto tace
È la libertà che mi vuole!
Dimenticato il sonno il riposo
Sono ridotto a schiavo indecoroso
In un gioco di occhi , di forse e di coraggio
Il gioco d'amore del mese di maggio
Vento in faccia,alzo le braccia
Pronto a ricevere il sole!
Anima in pace quando tutto tace
È la libertà che mi vuole!
La mattina mi ci vuole una foto incollata sul viso
Per salvare l'apparenza che non inganna..
Sono in stato evidente da cambiare programma
Vento in faccia,alzo le braccia
Pronto a ricevere il sole!

 

http://www.youtube.com/watch?v=7gcjAGdPQ...

eh mer em, cfare efektit smiley

duket gjaku fisnik i pellazgut puro, qe shkelqen kudo qe ndodhet smiley

 Une pershendes te gjithe ropte qe udhetonion me ate autobuzin e kryeneces me kyt kenge.

Since I've been loving you-Led Zeppelin per sonte...

But baby, since I've been loving you, yeah,
I'm about to lose my worried mind, oh, yeah.

                                                                                    Kenge superbe!

http://www.youtube.com/watch?v=bvNI-EKGubo

Nada Surf - See these bones

The lights in the city are more or less blinking
Which side of the story decides what you're thinking
Warm arms and cold faces
We're squinting, we're hurrying
We'll take inventory
We're digging, we're burying.

O Jero, eshte nje kenge e Roy Buchanan, titullohet Black Autumn, e ka tekstin klasik, por s'po e gjej dot online aq e ralle eshte si kenge. Po e shkarkove mund ta degjosh.

e ke llafin për këtë : http://www.youtube.com/watch?v=vrpM752-61Y

 

Subways stumbling through the night
Flashing rows of neon lights
People with no place to go
Rushing madly to and frow
A shrine where all the nameless robots
Pay homage to their country idol
Got to pass the time of day
Between the canyon walls of stone and steel
The misers count their gold
And wish the world would spin the other way

Silver mantles speak the shouting
Talking loud but saying nothing
Sounds of hungry children crying
Drowned out by cannon firing
As the giant with the passing face manipulates his toys
And one by one they're trampled in the mud
The high priest and his sacrificial counsel hold a meeting
And demand another sacrifice of blood

e po po i kam nigju, një format janë PPR (postpunk revival) (tek ai albumi i fundit our love to admire, të këtyre interpolicave më pëlqen "no I in 3some" dhe "rest my chemistry" ) nashi që ta kompletojmë trilogjinë me indi-rokun na edhe këtë grupin, http://www.youtube.com/watch?v=lliA2Av8dd8 ku atë pjesën indie qy grupi, e merito qoftë edhe prej faktit që ai që i bi defit, i ka ra edhe për nirvanat (rahmet paçin)

Rest my chemistry me pelqen. Ne fakt kta te interpolit mua me hedhin ne depresion pas 45 min, me keq se KokeRadiot, mgjths kta te fundit nuk jam i sigurt ne jane te ksaj nenrryme. Por kjo Scale ka tekst klasik vecse, prej OLTA.

The Muse - Uprising

 

http://www.youtube.com/watch?v=8EtkuHzBVFM

 

 

The paranoia is in bloom, the PR
The transmissions will resume
They'll try to push drugs
Keep us all dumbed down and hope that
We will never see the truth around

Another promise, another scene, another
A package not to keep us trapped in greed
With all the green belts wrapped around our minds
And endless red tape to keep the truth confined

They will not force us
They will stop degrading us
They will not control us
We will be victorious

Interchanging mind control
Come let the revolution take it's toll if you could
Flick the switch and open your third eye, you'd see that
We should never be afraid to die

Rise up and take the power back, it's time that
The fat cats had a heart attack, you know that
Their time is coming to an end
We have to unify and watch our flag ascend

They will not force us
They will stop degrading us
They will not control us
We will be victorious

They will not force us
They will stop degrading us
They will not control us
We will be victorious

obobo smiley solli soli Mjuzat.  (sol, kjo mos është për kosovën si këngë: http://www.youtube.com/watch?v=FDDCieKfr... thuja albinit next time u see him smiley

twino ai burri huj që është frontmeni i interpolit për mua ka zë të kalibrit të tom waits, por sigurisht m'tjetër koordinatë horizontale. më pëlqen llahtar fare zëri atija.

tashi kalamaja, për këtë orë ku jena tu operu po ju prezantoj Explosions in the sky (teksti dhe muzika jorgo papingji) :

http://www.youtube.com/watch?v=w0o8JCxjj...

http://www.youtube.com/watch?v=8JkksFySA...

http://www.youtube.com/watch?v=36U4ez7AzKA

dhe për qefin tim: http://www.youtube.com/watch?v=GoLJJRIWCLU

ky mduket se frymezoi kurt cobain te vras veten. edhe kur kishte nanje episod epilepsie ne skene nuk e kuptonin njerezit se kujtonin se po kercente. Ndjese paste, iku i ri. Tormented soul, but very creative. I shkruante vete kenget.

http://www.youtube.com/watch?v=orQ73TOhf...

ky mduket se frymezoi kurt cobain te vras veten

duhet me e pas parasysh si fakt, me e përdor najher, dmth me ia vu me e nigju naj orendie.

po kta joy division kan frymzu çerekun e rrokut që kemi sot që nga u2 e rhcp e me rradhë

ashtu me eshte krijuar pershtypja por zije se e kam vene ne kllapa.

o Jero mduket mua apo 'i missed smth' from above before.. the orendije reference?

Hierosolyma, po te pershendes pa mjuzat

Luna y Sol

esperando la ultima ola...

http://www.youtube.com/watch?v=0zJIcclSM...

 

Everything's a lie in this world
The truth is, everything's a lie
Everything's a lie, I tell myself
Everything's a lie
Why would that be?
Waiting for the last wave
Waiting for the last wave
There goes the moon
A lie what is said
A lie what goes on
A lie what is cooking
In the darkness
There goes the moon

Everything's a lie in this world
Everything's a lie, the truth
Everything's a lie and I tell myself
Is everything a lie?
Why would that be?
The lie is a lie
The truth is a lie
A lie that's cooking
In the darkness

Looking for an ideal
Looking for an ideal
When will it be?
When will it be?

When will the sun rise?

oldie but goodie

tanita tikaram twist in my sobriety

All God's children need travelling shoes
Drive your problems from here
All good people read good books
Now your conscience is clear
I hear you talk girl
Now your conscience is clear

In the morning I wipe my brow
Wipe the miles away
I like to think I can be so willed
And never do what you say
I'll never hear you
And never do what you say

Look my eyes are just holograms
Look your love has drawn red from my hands
From my hands you know you'll never be
More than twist in my sobriety
More than twist in my sobriety
More than twist in my sobriety

We just poked a little empty pie
For the fun that people had at night
Late at night don't need hostility
The timid smile and pause to free

I don't care about their different thoughts
Different thoughts are good for me
Up in arms and chaste and whole
All God's children took their toll

Look my eyes are just holograms
Look your love has drawn red from my hands
From my hands you know you'll never be
More than twist in my sobriety
More than twist in my sobriety
More than twist in my sobriety

Cup of tea, take time to think, yea
Time to risk a life, a life, a life
Sweet and handsome
Soft and porky
You pig out 'til you've seen the light
Pig out 'til you've seen the light

Half the people read the papers
Read them good and well
Pretty people, nervous people
People have got to sell
News you have to sell

Look my eyes are just holograms
Look your love has drawn red from my hands
From my hands you know you'll never be
More than twist in my sobriety
More than twist in my sobriety
More than twist in my sobriety

 

ye oldie fh, atë vjershën që na premtove dje, dmth i premtove lostT? e mbarove?

ncuq, Po te thom vete, pa merak.

PS. ka java tjeter kismet t'lehtesohena prej knej e rreshkasim anej nga terrti i hones se qe bo interesant ai muhabet anej.

 Sot kam qene driving gjithe diten dhe mund ta kem degjuar kete kenge 20 here rrjesht. Nordh...

 

Uneasy rider

I was takin a trip out to L.A.
Toolin along in my cheverolet
Tokin on a number and diggin on the radio

Just as I crossed the Mississippi line
I heard that highway start to whine
And I knew that left rear tire was about to blow

Well the spare was flat and I got uptight
Cause there wasn't a filling station in sight
So I just limped on down the shoulder on the rim

I went as far as I could and when I stopped the car
It was right in front of this little bar
Kind of a red-neck lookin joint called the Dew Drop Inn

I stuffed my hair up under my hat
And told the bartender that I had a flat
And ywould he be kind enough to give me change for a one

There was one thing I was sure proud to see
There wasn't a soul in the place except for him and me
He just looked disgusted and pointed toward the telephone

I called up the station down the road a ways
He said he wasn't very busy today
And he could have somone out there in just about 10 minutes or so

He said," Now, you just stay right where yer at!"
And I didn't bother to tell the darn fool
That I sure as hell didn't have anyplace else to go

So I ordered up a beer and sat down at the bar
When some guy walked in and said, "Who owns this car
With the peace sign, the mag wheels and the four on the floor?"

He looked at me and I damn near died
And I decided that I'd just wait outside
So I laid a dollar on the bar and headed for the door

Just when I wthought I'd get outta there with my skin
These 3 big dudes come strollin in
With one old drunk chick and some fella with green teeth

Now the last thing I wanted was to get into a fight
In Jackson Mississippi on a Saturday night
Especially when there was three of them and only one of me

I was almost to the door when the biggest one
Said, "You tip your hat to this lady, son!"
And when I did, all that hair fell out from underneath

They all started laughin and I felt kinda sick
And I knew I better think of something pretty quick
So I just reached out and kicked old green teeth right in the knee

Now he let out a yell that'd curl yer hair
But before he could move I grabbed me a chair
And said "Now watch him Folks cause he's a fairly dangerous man!"

"You may not know it but this man is a spy.
He's a undercover agent for the FBI
And he's been sent down here to infiltrate the Ku Klux Klan!" 

He was still bent over holdin on to his knee
But everybody else was looking and listening to me
And I laid it on thicker hand heavier as I went

"He's a friend of them long haired, hippy-type, pinko fags!
I betchya he's even got a commie flag
tacked up on the wall inside of his garage."

"He's a snake in the grass, I tell ya guys.
He may look dumb but that's just a disguise,
He's a mastermind in the ways of espionage"

"Would you believe this man has gone as far
As tearing Wallace stickers off the bumpers of cars.
And he voted for George McGovern for President."

They started lookin real suspicious at him 
He jumped up and said "Now just wait a minute Jim!
You know he's lying I been living here all of my life!"

"I'm a faithful follower of Brother John Birch
And I belong to the Antioch Baptist Church.
And I aint even got a garage, you can call home and ask my wife!"

Then he started saying somethin bout the way I was dressed
But I didn't wait around to hear the rest
I was too busy moving and hoping I didn't run outta luck

When I hit the door I was making tracks
And they were just taking my car down off the jacks
So I threw the man a twenty and jumped in and fired that mother up

Mario Andretti wouldda sure been proud
Of the way I was movin when I passed that crowd
Coming out the door and headed toward me at a trott

Now I guess I should of gone ahead and run
But somehow I just couldn't resist the fun
Of chasing them all just once around the parking lot

I had them all out there steppin and fetchin
Like their heads was on fire and their asses was catchin
then I figgered I had better go ahead and split before the cops got there

When I hit the road I was really wheelin
Had gravel flyin and rubber squeelin
And I didn't slow down till I was almost to Arkansas

I think I'm gonna reroute my trip
I wonder if anybody'd think I'd flipped
If I went to L.A., via Omaha

Nje kryeveper: If you go away-Iglesias

If you go away                                                                                                 On this summer day
Then you might as well
Take the sun away
All the birds that flew
In the summer sky
And our love was new
And our hearts were high
When the day was young
And the night was long
And the moon stood still
For the night bird song

....

But if you go
I'll understand
Leave me just enough love
To fill up my hand
...

But if you go
I won't cry
For the good has gone
from the word
goodbye

 

nqs ju pelqen Tower of Song, e L Cohen, atehere rekomandoj te degjoni versionin e Marianne Faithfull (interpretim me i mire se i Cohen), tek albumi Vagabond Ways, very hard to get, but you can try here, although not many seders as you can see:

 

http://search.utorrent.com/search.php?q=...

KISS-I WAS MADE FOR LOVING YOU.

http://www.youtube.com/watch?v=SmVAWKfJ4Go

 

I hurt myself today
To see if I still feel
I focus on the pain
The only thing that's real
The needle tears a hole
The old familiar sting
Try to kill it all away
But I remember everything

[Chorus:]
What have I become
My sweetest friend
Everyone I know goes away
In the end
And you could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt

I wear this crown of thorns
Upon my liar's chair
Full of broken thoughts
I cannot repair
Beneath the stains of time
The feelings disappear
You are someone else
I am still right here

[Chorus:]
What have I become
My sweetest friend
Everyone I know goes away
In the end
And you could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt

If I could start again
A million miles away
I would keep myself
I would find a way

"Love In A Trashcan"

If you touch that girl
You know it's okay
People say she's a whore anyway
I think she looks like a nice vamp
Looking for love in a trashcan

If you kiss that girl you won't be caught dead
She's the coolest girl you think you ever met
I think she fits right into my life
On the road till the end of time

Now the time is right and you feel the need
To go down low and receive a treat
The jukebox churns out songs about sex
Come on baby you're my best fix

 

http://www.youtube.com/watch?v=mRUqpgg-8Ps

 

Pixies - Where Is My Mind

"With your feet in the air and your head on the ground
Try this trick and spin it, yeah
Your head will collapse
If there's nothing in it
And you'll ask yourself

Where is my mind"

is that you the reason of the sudden cold, jerusalem?

Filastrocca 2

 

Un girotondo passa il bicchiere
un girotondo dammi da bere
un girotondo passa il bicchiere
dammi da bere per carità (x3)

Anche solo con la bocca vortica
anche solo con la lingua tra le dita
tengo fede al vecchio giuramento
se vivo felice o muoio contento

Mentre io sui carboni ardenti
ho saltato
aiutato dai venti ho buttato
le pillole più amare
ho nascosto
gli errori in fondo al mare
Ahi marì che disperazione
trovarsi al tramonto
davanti alla mediocrità
e così mi riempio la bocca
con la filastrocca
che canta la complicità

Un girotondo passa il bicchiere
un girotondo dammi da bere
un girotondo passa il bicchiere
dammi da bere per carità (x2)

Anche solo
anche solo per piacere
ora guardami
nel fondo del bichiere
solo un attimo
mi troverai stupito
per un brindisi
all'amore che c'è stato
Ahi marì ti dedico il mondo
arzillo rotondo
è un uomo che pensa per te
e così ti meriti tutto
sono un farabutto
vestito di luci e lame
Ahi marì che disperazione
non riesco più a scrivere
cose d'amore per te
e così mi riempio la bocca
con la filastrocca
che canta la complicità

Un girotondo passa il bicchiere
un girotondo dammi da bere
un girotondo passa il bicchiere
dammi da bere per carità (x2)

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=jZZCe1YZuCk&feature=related

njeriu nganjëherë nuk e di ç'është. po jo se je babaviti, jo. ja ashtu,  sa për muhabet...

Ain't no sunshine when she's gone - Bill Withers

Hey, I ought to leave the young thing alone,
But ain't no sunshine when she's gone, only darkness everyday.
Ain't no sunshine when she's gone,
And this house just ain't no home anytime she goes away.

 

Nje tekst i mrekullueshem i Goldman per C.Dion:

...
J'ai trouvé des girolles au marché ce matin
J'aimerais vivre à Rome, oh j'aimerais bien
J'ai planté des tulipes, elles tardent à éclore
C'est tout je crois, ah oui, je t'aime encore

Mais où es-tu ?
Aussi loin sans même une adresse
Et que deviens-tu ?

...

J'ai coupé mes cheveux, " enfin " dirais-tu
Ça m'a fait bizarre, mais j'ai survécu

...

Et je t'aime encore
Comme dans les chansons banales

Et ça me dévore
Et tout le reste m'est égal

 

Il mio canto libero - Battisti

In un mondo che
non ci vuole piu
il mio canto libero sei tu
E l'immensita
si apre intorno a noi
al di l del limite
degli occhi tuoi.

Nasce il sentimento
nasce in mezzo al pianto
e s'innalza altissimo
e va...
E vola sulle accuse della gente
a tutti i suoi retaggi indifferente
sorretto da un anelito d'amore
di vero amore
In un mondo che
(Pietre un giorno case)
prigioniero
(ricoperte dalle rose selvatiche)
respiriamo liberi io e te
(rivivono ci chiamano)
E la verit
(Boschi abbandonati)
si offre nuda a noi e
(perci sopravvissuti vergini)
e limpida l'immagine
(si aprono)
ormai
(ci abbracciano)
Nuove sensazioni
giovani emozioni
si esprimono purissime
in noi
La veste dei fantasmi del passato
cadendo lascia il quadro immacolato
e s'alza un vento
tiepido d'amore
di vero amore...
E riscopro te
Dolce compagna che
non sai domandare ma sai
che ovunque andrai
al fianco tuo mi avrai
se tu lo vuoi

Pietre un giorno case
ricoperte dalle rose selvatiche
rivivono
ci chiamano
Boschi abbandonati
e perci sopravvissuti vergini
si aprono
ci abbracciano

In un mondo che
prigioniero
respiriamo liberi
io e te
E la verit
si offre nuda a noi
e limpida l'immagine
ormai

Nuove sensazioni
giovani emozioni
si esprimono purissime
in noi
La veste dei fantasmi del passato
cadendo lascia il quadro immacolato
e s'alza un vento tiepido d'amore
di vero amore
E riscopro te

Uh... shume seriozitet ketu! Le ta cdramatizojme!

Ju prezantoj Lady Gaga, nje nga kengetaret kompleksivisht me te talentuara te koheve te fundit, (per mendimin tim), me kengen dhe videon e "Paparazzi", nje kombinim fantastik popi, kitschi, burlesque-je, trash-i e kush ka me teper le t'i shtoj...

Kush ka ndjekur serialin "True Blood" do te dalloj qe i dashuri i Lady Gaga-se ne video eshte vampiri Sheriff Bud Dearborn.

Enjoy it... atyre qe iu pelqen ky stil.

http://www.youtube.com/watch?v=QQJ9Vi8GLok

PS1: Kenga fillon ne 3:00, por ju keshilloj ta shikoni videon qe nga fillimi.

PS2: Ja vlen te citoj nje komentues ne Youtube:

Checkered Masonic floors: check
Black and white pattern thoughout: check
Mind controled robot: check
Gem Symbolism: check
Material Worship: check
Baphomet above bed: check
Very Geometric: Check
Ritual Sacrifices: Check
 

Ols, ti te jesh, valle?! smiley

edhe patat e gjyshes sime bejne me bukur ga-ga-ga se kjo, a te keqen! smiley

Shume e drejte, por dyshoj nese patat e gjyshes tende mund arrijne kete nivel interpretimi e te miksojne aq shume stile qofte te artit te muzikes, qofte te arteve pamore.

Olso ka te drejte,ajo Lady Gaga ta shpif.

Varet se si e sheh!

Mua pershembull Lady Gaga (ne kete kenge te pakten), me kenaq, qe tall *ythen nga fillimi e deri ne fund te videos me boten e starsystem-it, te imazhit, fashion-it, luksit dhe vanitetit.

E fryen dhe e fryn e ben te madhe te madhe... derisa me se fundi, kushdo, edhe miopet te arrijne te shohin se ne c'bote jetojne.

Une e shoh keshtu!

 

PS1: Miop, nuk ishte per ty dhe Anen. Nqs. Lady Gaga ja u shpif do te thote qe nuk keni nevoje per te. Por mbase disa te tjere qe mund te jene te tentuar, edhe mund te kene nevoje per te.

PS2: Kenga dhe video jane te mbushur plot per plot me simbole domethenese te kultures pop qe nga vitet '70, '80 e ketej...

Tekst serish i fuqishem: C.Dion. Force natyre kjo femer kaq e talentuar!

I know I never loved this way before
And no one else has loved me more
With you I've laughed and cried
I have lived and died
What I wouldn't do just to be with you

...

There'll never be a moment I'll regret
I've loved you since the day we met
For all the love you gave
And all the love we made
I know I've got to find the strength to say

 Yeah Yeah Yeahs - Maps

 

Wait, they don't love you like I love you
Wait, they don't love you like I love you
Maps
Wait, they don't love me like I love you

Kjo eshte kenga me e bukur qe mund te pershendetesh te dashuren tende...

Une pershendes La_rosee ..  smiley

Muse - LIVE

http://www.youtube.com/watch?v=HPxHWCjJ_P0

You could be my unintended
Choice to live my life extended
You could be the one I'll always love
You could be the one who listens to my deepest inquisitions
You could be the one I'll always love

I'll be there as soon as I can
But I'm busy mending broken pieces of the life I had before

First there was the one who challenged
All my dreams and all my balance
She could never be as good as you

You could be my unintended
Choice to live my life extended
You should be the one I'll always love

I'll be there as soon as I can
But I'm busy mending broken pieces of the life I had before

I'll be there as soon as I can
But I'm busy mending broken pieces of the life I had before

 

Mos mer, se desh na bone t'fillojme te bejme llogarite se pse pershendet dynjane me kenge qe normalisht pershendet dashnoren inglize. smiley

Tashi po i kthehem seriozitetit qe poplli na imponon: me pelqen dhe mua kjo kenge. Ene qashtu, po t'kthej favorin me i kenge qe e kam goxha perzemer:

The Rolling Stones -Some girls

Some girls give me money
Some girls buy me clothes
Some girls give me jewelry
That I never thought I'd own

Some girls give me diamonds
Some girls, heart attacks
Some girls I give all my bread to
I dont ever want it back

Some girls give me jewelry
Others buy me clothes
Some girls give me children
I never asked them for
 

from this gerald guy i liked the drum and base beat, but not the vocals. it reminds me of small penicilin glass bottles, and it makes me want to listen some audioslave.. ose nanje tjeter me kallo ne gurmaz

 

http://www.youtube.com/watch?v=yUSn0u2GI...

 

Hello don't you know me

I'm the dirt beneath your feet

The most important fool you forgot to see

 

I've seen how you give it

Now I want to receive

I know that you would do the same for me

 

I know I'm headed for the bottom

But I'm riding you all the way

 

For all of your kisses

turned to spit in my face

For all that reminds me which is my place

For all of the times when you made me disappear

This time I'm sure you will know that I'm here

 

I know I'm headed for the bottom

But I'm riding you all the way

 

My place was beneath you

but now I'm above

And now I send you a message of love

A simple reminder of what you won't see

A future so holy without me

 

I know I'm headed for the bottom

But I'm riding you all the way

vocali eshte featuring artist. zakonisht keta i kane kenget pa llafe. keta soundgarden nukse kane dal pak nga moda, apo hic, ia fus kot.

e vetmja muzike qe njeh mode eshte popi

like a stone

http://www.youtube.com/watch?v=kkTcGAncD3U

 

On a cobweb
Afternoon
In a room full of emptiness
By a freeway
I confess i was lost in the pages
Of a book
Full of death
Reading how we'll die alone
And if we're good we'll lay to rest
Anywhere we want to go

In your house
I long to be
Room by room
Patiently
I'll wait for you there
Like a stone
I'll wait for you there
Alone

On my death bed
I will pray
To the gods and the angels
Like a pagan
To anyone who will take me to heaven
To a place
I recall
I was there so long ago
The sky was bruised
The wine was bled
And there you led me on

In your house
I long to be
Room by room
Patiently
I'll wait for you there
Like a stone
I'll wait for you there
Alone
Alone

And on i read
Till the day was gone
And i sat in regret
Of all the things i've done
For all that i've blessed
And all that i've wronged
In dreams until my death
I will wander on

In your house
I long to be
Room by room
Patiently
I'll wait for you there
Like a stone
I'll wait for you there
Alone
Alone.

Keshtu si shprehje kjo qenka interesante, sikur te ishte edhe e vertete do ishte tulle fare.

po si mund te jete jashte mode kshtu, kur ska as 2 dekada. isha nje here me nje shok ne makine i hem, hej degjoje cik kte kengen se eshte e forte, per Superman te Eminemit... e degjoi 30 sekonda e me thot, tani e ka nxjerr ky kte? Jo i them eshte e vjeter por degjoje.. epo hiqe atehere, me thot, mqns s'eshte e re. e pash e i thash, une s'e di ca mu.tin merrem une me ty. Tip Rexhep Qosje me teori te atipizmit me nje fjale ky shoku im.

 

me beri pershtypje vallahi se, for all intents and purposes, ku s'e pat degjuar me pare kete kengen.. dmth per te ishte fringo e re.... ke parasysh, si puna e ben hillit kur provon njeren vere edhe si pelqen, edhe vete kamarieri i ndryshon etiketen edhe pastaj i pelqen.

per mengjes me duhet nanje gje e eger si puna e ktyre

 

http://www.youtube.com/watch?v=vdwbCwWm2...

 

i fucking love their guitar work. bande me tulle se kta ska per ne.

 

Ja kom nis me dal prej vetes
veten ma nuk pe njoh
ja kam nis fort me i urrejt
njerzt qe shum i kam dasht

Jam nal,jam ul kam menu
prej ktij terri qysh me dal
o sa fshtir me bind veten
a jam njeri a qka jam?

Nuk po muj ma me rrejt veten
hajt se mir ka me u bo
nuk po muj syt me i majt mshel
nuk po muj ma terr me pa

Nuk po muj ma, nuk po muj ma mi pa
nuk po muj, nuk po muj ma mi nal
nuk po muj, nuk po muj ma mi bajt
nuk po muj, nuk po muj
nuk po muj maaaaaaa...
nuk po muj, nuk po muj
nuk po muj maaaaaaa...

Burn it down till the embers smoke on the ground 
And start new when your heart is an empty room 
With walls of the deepest blue 

Home's face: how it ages when you're away 
Spring blooms and you find the love that's true 
But you don't know what now to do 
Cause the chase is all you know
And she stopped running months ago 

And all you see is where else you could be When you're at home
And out on the street Are so many possibilities to not be alone 

The flames and smoke climbed out of every window 
And disappeared with everything that you held dear
But you shed not a single tear for the things that you didn't need 
Cause you knew you were finally free 

Cause all you see is where else you could be, When you're at home
Out on the street are so many possibilities to not be alone 
And all you see is where else you could be,
when you're at home,
There on the street, 
are so many possibilities to not be alone

Faqet

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).