A keni bo gjo keto ditet e fundit?

Duke pare keto kohet e fundit sondazhet qe po ngulen gjithmone e me shume  vertikalisht dhe fushatat qe po shtrihen gjithnje e me shume gjeregjatesisht, rrahjen e terbuar te zemrave perpara heshtjes mbytese te stuhise fuqiplote te fleteve te votimit, popullin e vogel qe po perforcon mburojat e mbijeteses dhe lideret e medhenj qe po mprehin ne hije shpaten, edhe njehere per situaten; une desha te bej nje hap anash nga rreshti dhe t’u bej nje pyetje pa lidhje:

O Peshqa, a keni bo gjo keto ditet e fundit?

44 Komente

shume kerko me dit ne ti mo... ene s'i bi as onash e onash, po gelldap  smiley   smiley  

that's right!!! it's none of his bees' wax. smiley

He he nuk e ha lala ate o PF Si do ti mer jahu me t'thone ty k'tu n'mes mixhilit a kena bo no i gjo e me gjet belane pastaj.

Jo keq miko jo keq bereqavers nuk qahena smiley Vec kaq smiley

 Nigjo Emo! Mos e merr me kaq siklet. Ja gocat i qane hallet parsh e mrapsh tek ai shkrimi i Bletes edhe nuk e mur njeri per ters! Biles ne qe s'morem pjese thame si ajo ke filmi me Gjinon:"oh c'u kenaqem!" smiley

U befshi lemsh smiley.  S'lat gje pa pyt, e shume doni me dit smiley.

Cupkat s'qane gje fare aty, po shkoqiten/m ca halle per sojin tuj.  Nga halli, kemi 2000 (e plus) vjet, qe na ka zene rrota bishtin me patriarkatin, ndaj s'kemi c'tju bejme.  Ama, better days are coming, dhe historia perseritet, (mgjth kjo e gjinive e paska rotacionin me mijevjecare smiley.)  

Keshtu qe mbase u kenaqet per momentin, po mos u gezoni smiley.   

 

Une kam pi birre tek fabrika e Birres Korca ne Korce. S'ishte e keqe vecse kernackat s'ishin gje smiley

 

Llukano, pse nuk alon njehere nga Fabrika e Kernackave? Shoku Mao ka pas thone se uji eshte i paster ne burim, po turbukkohet rruges. smiley

Ja une sot po shkoj tek nje Ferme Luleshtrydhesh per ti vjele vete luleshtrydhet se dyqanxhite ta fusin.

Vallaj aty ku je ti, vili sa te duash vete luleshtrydhet, ato artificiale kane per te ngel gjithmone smiley

 

P.S. Kush eshte ai qe ha qofte e sallam pasi i shikon si prodhohen? smiley

PF,

kernacka te Valbona!!!!!  yum yummm

PS se mu kujtu: po te shkoni per hibachi najher, mos e falni nje sauce qe e qujn vertet "yam-yam"  smiley  

Meqe jemi tek kernackat dhe ti je ne NY, ne Arthur Ave ke ne market qofte qe  nuk i gjen as ne TR (po ekzagjeroj caze sigurisht). Vetem se duhet ti pjekesh vete. Une kam ca kohe qe i kam ndenjur larg, se nuk rezistoj dot pa asgjesuar 10 cope ne 3-4 minuta.

 Treno, qeke tipi im. smiley Dhe ketu ne Toronto kemi sa dyqane serbe qe shesin kernacka si ato te qemotit qe i blenim 10 lek copa + 5 lek gjys panine. Ajo qe eshte kriminale eshte se shiten ne pako nga 100 cope dhe kur mblidhemi 2-3 vete per te pire ndonje birre ne backyard, nuk cohet njeri pa i mbaruar te gjitha qoftet. Edhe po shpetoi ndonje, mbeshtillet me leter alumini dhe mund te vesh bast qe do te ekzekutohet para se te gdhije e nesermja.

Ca t'besh vlla, jemi skafista smiley Ce m'kujtove gjysmat e panines ke tajvani, edhe thate i hashim, ishte edhe buke edhe gjelle. smiley Nejse, you keep it up bro, qitjani funin atyne kernackave t'shkive.

emigrant, Mohegan Sun sikur eshte ca larg nga ti apo jam kabim?

Eshte ne shtetin fqinje...  smiley  Per momentin nuk po jetoj ne Georgia.

Cheers, treni!  smiley 

Nejse, desha edhe une ta ndjek live Bocellin ne MSG po nuk bona dot gjo. Kom lon breket me live shows ket vit.

Keto kohe kemi punuar sa leshte e kokes filluan te na bien e ju me flisni per kernacka...meritoni t'ju zene dru. smiley

 Rosse, ruaj leshte. Cfare bie, nuk ngrihet me. smiley

Femrat jane si neperkat: rigjenerohen ne forme konstante. Hallin jua kemi ju meshkujve qe jeni si motorr qe si gjenden pjese kembimi ene pastaj na duhet te durojme fjalet e dynjase: iiiiiii, femra e atij kokerrjepurit! smiley

hic vallaj, gjith fundjaven gjate diteve jam shtriq dhe kam lexu murakamin, neteve kam pi birra dhe pushkin te zi, gjeta verdalle nja tre goca, dhe nje shok, kena bo plane konspirative dhe kena pa si del dielli mbi smog

isha dje ne supermarket edhe bleva 1 pule te pjekur. ika ne parking edhe hoqa nje krahe po e haja se mkishte sharruar uria. edhe erdhi nje pulebardhe edhe filloi tja bente sic bejne pulebardhat... edhe po filloja te mendoja.. e hane pulebardhat pulen e pjekur? hajt thash vari lesht edhe i hodha krahun tjeter.. gulldup te shihje pulebardhen e kapi ne ajer edhe pa u ulur akoma ne toke krahu i pules ishte zhdukur ne fytin e pulebardhes edhe kjo e fundit po me shihte mua kshtu si.. hej ckemi? uau mendova.. edhe mu pre oreksi... si ka mundesi po mendoja.. po kockat? e nejse... e bera kshtu si ide fikse te mbysja pulebardhen.. edhe i hodha kofshen.. bam pulebardha direkt e kollofiti pa rene ne toke edhe ate... ma hoqi trurin.... heq kofshe tjeter ne ate kohe vjen nje pulebardhe tjeter ja merr... e ndava pulen ne dy cope edhe i hodha te dyja ne ajer.. bam bam.. pulebardha i kapi te dyja edhe i hengri.. pastaj nxorri njeren prej tyre edhe pastaj e hengri prape... pastaj filloi te vraponte edhe spo ngrihej dot... vrapo vrapo vrapo... doli ne rruge byp e shtypi makina... te q... rrobt mendova... ika bleva pule tjeter.

bleva pule erdha ne shpi.. shoh ne ane stacion te autobuzit nje plake duke pritur ne stacion te autobuzit... mbi komplet lagja me pulebardha te ulura mbi cati. hyj brenda degjoj potere nga jashte.. dal ne dritare cte shoh... o tmerr... pulebardhat po hane plaken ne stacion t'autobuzit... dal me vrap jashte.. cte shoh... plaka ishte zhdukur... vetem canta e saj kishte mbetur aty... pulebardhat me shihnin mua kshtu si... hej ckemi.. me sqepat e kuq prej gjakut... per fat te keq, s'arrita te beja gje..

 Well, kjo eshte nje menyre pak e ndryshme per ta pare boten. Nothing wrong with that.

Roses are red

violets are blu

i'm a lunatic

and so am i....

twintip, kjo e ka hak te futet ne temat e letersise... postim me vete  smiley

edhe une ate do thoja ana.h

Twintip, kush e ku eshte ky supermarket me keto pula kaq te shijshme? Ma bere per neps sot, se jo vetem dreke po as mengjes nuk kam ngrene se u ngrita me vonese nga gjumi.

une skam pershkruar gje per shije ne ate postimin me siper... si puna e Homerit... ai s'e pershkroi Helenen sepse s'e pa edhe sikur te donte.. por te gjithe e dinin se ajo ISHTE e bukur... kshtu edhe pula ime... edhe gezohem se te ka hapur oreksin Ujk.. por prape... sma ha mendja tkete pula jo-te-shijshme per ty... edhe nqs do me dit.. ik ne Tesco shpejt sepse duhet te kene akoma pula te pjekura ne shitje.. provo ato me herbs. hajt te behfte mire... por po pe nanje pulebardhe rruges mos u habit.... i gjen kudo... ato jane minjte modern.... suburban rats.... metrosexual bats.... modern, flying.. desease carrying.... garbage dwellers... who wont shut the fuck up..... they do fly so gracefully though... I admit.

 

Ana H... flm per konsideraten, por nuk mundem sepse s'eshte letersi... nuk eshte fiction... eshte ngjarje e vertete... ti sme beson... e di... as policia sme besoi... vetem po me shihnin kshtu si tip... "eshte shume e pabesueshme per ne te imagjinojme se ti ke kaq humor te erret e guxim te paedukate sa te na harxhosh kohen... te cilen ti... nuk arrin te fillosh... te imagjinosh... se si mund ta veme ne perdorim ne sherbim te popullit..."... nuk e thane kete.. por kete transmetuan me menyren se si po me shihnin... imagjino me 1 fjale si po me shihnin.... ne fakt mendova ta mbaja sekret kete ngjarje... por sic dihet... no mortal can keep a secret forever!

edhe menyra se si ke shkruar ketu me lart, me ben te mendoj se ti do te shkruaje bukur nese do provoje smiley

me pelqeu e twintip smiley ...po duket qe eshte frymezim nga kassinot sepse edhe niku eshte marre prej saj por edhe pulbardha kaq te guximshme qe te rembejne buken nga dora ka vetem ...ne A City... smiley S'ke ci ben kur humbet jo robt por edhe te gjithe lagjen ku banon dhe te gjith slotmachinat smiley Ene une isha keto kohet e funit per me Ju pergjigj PF ne pyetjen qe shtron..... por fita smiley Nuku keq ! Dhe me nje menyre qe kush do ta mesoje ...le te hidhet ! Sa qejf do i kete pulbardhat !

une mora nje diplome..pastaj gjeta nje pune megjithese tregu ishte i keq... meqe gjerat po shkonin mbare gjeta dhe nje girlfriend... asaj iu desh te levizte, po une nuk e prisha moralin dhe fillova menjehere te gjeja nje tjeter. meqe udhetova disa here ne avion mendova qe do ishte fun te merrja dhe nje diplome piloti... keshtu qe hyra dhe ne kurs per pilot.

nderkohe bera dhe nje triathlon per te cilen mu desh te stervitesha disa dite. pastaj u ula dhe bera disa projekte qe perfshinin nje faqe interneti, rikonstruktim te basement, nderrova vajin e makines, etj. pastaj shkova per pushime ku lexova 7 libra (tre per ekonomine, 2 per politike, 1 artistik dhe 1 per rajonin) dhe gjithashtu mora nje diplome per scuba diving.

kur u ktheva, pashe qe kisha nje fundjave te lire, keshtu qe u ula dhe shkruajta nje program per PS... pak me nuanca te djathta, por mendoj se eshte program i mire. Ia dergova Edi Rames, por me tha qe te mos i tregoj njeriut deri ne daten 29 qershor, sa te fitojme zgjedhjet

smiley

Edhe po edhe jo .Ndoshta sme kujtohet mire. Sic thote edhe nje miku im kur e pyes gjithmone - thote se mbaj mend.

 daddy daddy nuku jam po i hyna me vrull shitjeve per diten..qy nga bloomingdales, tek nordstromi e deri tek macy me ne fund...si thote bibla, mbas 6 dite shopping, edhe zoti e do pushim te dielen haha

 Ku le larua te haje balua..., ta morin buken ka goja...

aha, peshqit spaskan  gje ne drite smiley

qe te gjithe thone "çka" qe do te thote "fare"  lol

edhe meqe fjala une per vete mire kom qene, para 4 ditesh hera e fundit. :-D

mrom dola pak fare, po pak fare ama,  huq ...

 

Ja edhe nje teme tjeter e zhvarrosur nga xhib nekrofili! smiley

Ehuuu nga 2009 ta kur PF-ja ka bere pyetjen,e deri me sot..............................

3 urra per temen dhe sigurisht per pulbardhat! shyqyr qe jane keto temat me ia njoft vleren xhibit smiley

si pranvere qe eshte ceku na behen gjera.

Kaq i thek paska qene ky xhibi,po kjo eshte teme e Pf se.Cne xhibi.

po edhe amerika aty ishte po e 'zbuloi' kolombi. pf-ja ka te drejte te nxehet dhe te behet pijanec.

Ka bere mekat te madh ai Kolombi,as dheu nuk e tret.

un po bej greve tivuje, pune pafund, udhetime sa ktej anej,  nevoja per gjum ka rene ne 4 ore dhe ndihem  intrestingisht sh mir smiley

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).