Ndarja e kohës televizive sipas reklamave politike

 

Të dhëna nga IDRA (Institute for Development & Research Alternatives) mbi reklamat politike gjatë periudhës 28 maj - 12 qershor. Për më shumë të dhëna vizitoni faqen e IDRA-s.

14 Komente

Po. Ministrite reklamojne punen e tyre. Eshte koncept shume interesant kur nje ministri shpenzon para publike per te bindur njerezit se po ben punen te cilen paguhet qe te beje. Kjo ka rreth nje vit qe ndodh dhe jane shpenzuar qindra mijra dollare per publicitet (shumica derrmuese (po spekulloj 85%) e reklames [lexo parave] u ka shkuar televizioneve pro-qeveritare). Kemi shtruar kaq rruge, kemi arrestuar kaq kriminele, kemi hyre ne NATO kaq here... Eshte propagande ngado qe ta shohesh.

Duke pare peshen qe ka LSI-ja i bie qe imbalanci i krijuar me reklama qeveria sikur rregullohet per 'te majten'

O qafir, kjo eshte llogjika e Berishes dhe ndjekesve te tij mor mik.

Pa merak se ke plot media te tjera qe e kalojne propaganden e pd-se. Psh news 24 eshte 24 ore kundra gjithashtu top news eshte 24 ore kundra plus top channel 24 ore kundra plus shekulli plus tema plus gazeta shqiptare plus ballkanweb plus edhe ky vend ku po flasim etj etj. Reklamat ne televizor te pakten dihen qe jane te qeverise kurse me te demshmet jane propagandat e kamufluara qe perdorin keto mediat e thena me siper.

Of course qeveria ka pjesen e vet. Visito wesitin e keshillit te ministrave e do lexosh vetem fjalime nga mitingjet e PDs. Visito websitin e parlamentit per tu informuar mbi takimin e Xhozit me grate e Malesise se Madhe me te men "I Love Mami"... dhe e bukra eshte qe keto website dhe reklamat e qeverise ne tv paguhen nga paret e buxhetit te shtetit...

ne lidhje me qeverine, duke mor parasysh propaganden antiqeveritare te ca mediave qe shpifin 24/7 kunder shtetit dhe qeverise dhe jo pak dhe kunder shqiptareve vete, u mor si kundermase informimi televiziv ne shkalle veni per punen e deritashme te qeverise nepermjet spoteve informative

perdersa prokuroria nuk mun te padise shpifesit, atehere osh thujse e domosdoshme qe qeveria te informoje robt per punet qe bo.

shpifja perfundimisht ka kosto dyfish, se shpenzohen fonde per shpifje nga bolsheviket dhe rrezim shpifjesh nga shqiptaret. kuptohet qe bolshevikve iu prish pun kjo, se i del propaganda bllof, ene te indinjum fillojn tu bo "llogari". sa energji shkojn dom tu u mor me bolsheviket, po duhet bo.

duhet ta keni pa nazarkon kur thoshte "pse nuk i dinim ne kto" kur i msote gjonat per here te pare ne debat televiziv me perfaqesuesit e shtetit, thu ti se ia kishte ndalu njeri gazetareve me shku me u informu vet ne instanca dhe me informu dhe jo dezinformu popllin

masnej sduhet me anashkalu faktin qe gazetaret i kena drras ka logjika formale, nuk perfundojn dot i deduksion. tu mos mor parasysh ata qe e kon problemin gjenetik, duhet pa si me ia bo me arsimimin e pjeses tjeter

 

ps. po shof qe paska fillu rondshem fushata spastrimit me prapaveprim. mas kufizimit te nr. tshkrimeve, heqjes me stil tpjesve te bisedes ku kuqt dalin si gjithmon bllof etj. ajt pra hejvalla e per hajr ishalla

Ej, irgun, jashte teme, kur flet per "t'kuqt" dhe "bolsheviket" e ke me ter men ti apo tall menderen? smiley

Tashi kjo logjika qe per te mbulu shpifjet e mediave u dashkan shpenzu qindra mijra dollare me duket si ajo e te lames se asaj me ate tjetren. T'i kishin harxhu per popllin keto pare nuk do u kishte dale keq si arme kundra shpifjes se mediave.

Kjo puna e mos paditjes se gazetareve per shpifje ishte ideja e sales...ose dobiçlliku me e thon me troc. Car kuptimi kishte ky zotimi per mosdenoncim te gazetareve? Cfare te mire i sillte publikut premtimi i KM qe do i linte te lire te shpifnin sa te donin? Se kur nuk denohet me shifja nuk ka me asnje mjet per te dalluar shpifjen nga e verteta.

Ne rast se do ta denonconte kryeministri qofte edhe shpifjen me te vogel do e kishim te qarte standardin. Po kshu e ka dash, mjegull e s'merr vesh i pari te dytin.

Kjo puna e mos paditjes se gazetareve per shpifje ishte ideja e sales...ose dobiçlliku me e thon me troc. Car kuptimi kishte ky zotimi per mosdenoncim te gazetareve? Cfare te mire i sillte publikut premtimi i KM qe do i linte te lire te shpifnin sa te donin? Se kur nuk denohet me shifja nuk ka me asnje mjet per te dalluar shpifjen nga e verteta.

 

Do isha kurioz te dija po sikur ti padiste gazetaret cfare do thoje?! Hyp se te vrava zdrryp se te vrava i thojne ketij muhabeti...

irgun-o, ku ven' bolshevik?  smiley    dmth, ku ven ke alidemi?   smiley  

i vetmi kamunist qe un di ka pas qen gzim kulufi, me kredon egalitaro-multiracoro-kozmopolite "ori lloj lloj lloj/ gjymsat jevgj gjymsat gaxhoj/ te gjith robt-o jon isoj".

ps kur e dashuronim salen sepse "dashuronte dashuria" dhe jo ngaqe i shkonte pardesyja bardh' (shit happens!!!!... dihet), e para gjo qe na e boni i thymje fillestare te shpyrtit nga ky decibel deviant, ishte qo llafja "bolshevik". Se bolshevik nuk e kon pas perdor aq shum as te vetqujtmit kamunista (qe shum mire mun te ishin vetqujt edhe komunare, ose komunsa, ose komunllinj, c'boni?), c'ne me lazem, merr vesht?   smiley 

Sala i shkrete qe sulmohet padrejtesisht nga mediat komuniste.

Dikujt duhet t'i jene mbaruar lepireset.

Ah c'na kenaqet...ankohet peshku per kohe jo te barabarte mes partive ne media. Sic ka thene nje koke e madhe: "Pastro gishtin para se te me tregosh ku e kam njollen."

Emigrant; "...i vetmi kamunist qe un di ka pas qen gzim kulufi, me kredon egalitaro-multiracoro-kozmopolite "ori lloj lloj lloj/ gjymsat jevgj gjymsat gaxhoj/ te gjith robt-o jon isoj"...."

 

Duket qe ke udhetuar shum me autobuz çimo  smiley   kjo tregon se je tip romantiku.  

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).