Miti i "Pertej se majtes dhe se djathtes"

Ne tregun mediatik e politik shqiptar ka disa kohe qe flitet e diskutohet per slloganin e ri te Partise Socialiste, dhe mbi te gjitha te kryetarit Edi Rama, “pertej se majtes e se djathtes”. I frymezuar nga libri i Anthony Giddens, “The Third Way” (Rruga e trete), sllogani perdoret per te treguar reformimin e Partise Socialiste dhe te majtes ne periudhen post-Nano. Megjithate gjate tere kesaj kohe nuk u dha asnjehere ndonje shpjegim i qarte se c’do te tranformonte konkretisht ky sllogan ne politikat e Partise Socialiste. Megjithe interesin e medias, edhe tani qe fushata ka filluar dhe programet jane bere disi publike, Partia Socialiste dhe aleatet akoma nuk ka dhene ndonje shpjegim se c’do te thote konkretisht sllogani. Ai thjesht paraqitet si instrumenti i ndryshimit, si celesi i zgjidhjes se problemeve te Shqiperise. Me tej askush nuk di te thote detaje. Po atehere a eshte me te vertete ky sllogan zgjidhja per te cilet shqiptaret kane vite qe presin?

Nje nga rruget e pakta qe eshte perdorur per te justifikuar kete sllogan eshte ideja se edhe presidenti i ri i SHBA, Barack Obama, ka ndjekur nje strategji te ngjashme ne fushate, se edhe ai eshte “pertej se majtes e se djathes”. Po a eshte i vertete nje pretendim i tille? Absolutisht jo!

E para, Barack Obama nuk eshte ideologjikisht “pertej se majtes e se djathes”. Ai eshte thellesisht i majte, e ketu nuk ka asgje te keqe. Si senator i shtetit te Illinois ne Kongres, Barack Obama ne karierren e shkurter dy vjecare kishte nje rekord votimesh pro te majta. Nga studimet e bera mbi menyren e votimit, ai konsideroj si kandidati me liberal (ne politiken e SHBA eshte thuajse nje sinonim per te majte) ne Kongres. Gjate fushates presidenciale Obama premtoi nje rritje te madhe te shpenzimeve buxhetore, dhe nje fryrje te administrates federale te ngjashme me ate te presidentit Lyndon Johnson ne vitet 60. Premtimet si dhe politikat e tij ishin shume larg “pertej se majtes e se djathtes”. Ato ishin politika thellesisht te majta, qe kishte kohe qe nuk degjoheshin ne arenen politike amerikane.

E dyta, Barack Obama nuk fitoi se ishte “pertej se majtes e se djathtes”. Si cdo kandidat demokrat, ai ishte thellesisht i padeshiruar nga shtresat tipike republikane; evangjelistet e krishtere, bizneset e medha, dhe libertarianet (te djathtet klasik, qe kerkojne nje ndikim minimal te shtetit). Shtetet e jugut dhe te zonave malore e fushore te perendimit votuan si zakonisht kandidatin republikan, John McCain. Obama nuk fitoi as sepse ishte shume me i pelqyer te te rinjte. Ata tradicionalisht votojne ne mase kandidatet demokrat sic bene edhe ne 2004 me John Kerryn. Nqs Obama perdori nje fenomen demografik per te fituar ishte me grupet latine dhe afro-amerikane. Te paret jane grupi me rritjen me te madhe ne popullsine e SHBA, te dytet tradicionalisht votonin te paket ne numer. Te dy keto grupe tradicionalisht te margjinalizuara ne SHBA votuan masivisht Obaman. E megjithate te dy jane grupe qe jane baze natyrale e se majtes, e jo “pertej se majtes e se djathtes”. Obama perfitoi gjithashtu ne menyre te ndjeshme nga kriza financiare. Deri para falimentimit te Lehman Brothers, sondazhet nxirrnin kandidatet ne barazpeshe. Kriza financiare e ndryshoi kete ekuiliber, ku ashtu sic pritej votuesit denuan partine ne pushtet sic ndodh rendom ne cfaredolloj raste krizash (ne Britani, Gordon Brown, nje i majte, do pesoi nje fat te tille perseri sepse pati fatin e keq te ishte ne pushtet gjate krizes). Pra si fitoi Obama? Fitoi sic fitojne zakonisht te majtet ne SHBA, duke fituar shtetet e lekundura e duke perfituar nga nje krize ekonomike. Per te pare nje harte elektorale vertete pertej se matjes e se djathtes duhet te kthehemi ne vitin 1996, kur Bill Clinton fitonte ne qytet e medha, ne zonat e jugut, dhe ne shtetet e vetmuara perendimore sic jane North e South Dakota.

Pra, Obama as nuk eshte “pertej se majtes e se djathtes”, e as nuk perfitoi nga ndonje strategji e tille per te fituar. Nuk duhet perdorur me ai si justifikim per slloganin me te ri te politikes shqiptare.
Shqiperia

Pasi kemi ezauruar justifikim e pasakte per nje strategji te ngjashme me Obaman, ja vlen te shohim nese ky sllogan ka me te vertete nje aplikim ne Shqiperi. A eshte Shqiperia nje vend per rrugen e trete te Giddens? Edhe njehere, fatkeqesisht, duhet te themi absolutisht jo.

Shqiperia nuk ka vuajtur ndonjehere gjate ketyre viteve nga diferenca te thella ideologjike. Te shohim pak fushaten e Partise Demokratike. Se pari ajo eshte totalisht e bazuar mbi punet publike. Jane jo te pakta rastet kur kandidatet e PD-se neper debate televizive harxhojne minuta te tera per te lexuar te gjithe shpenzimet buxhetore e punet publike qe ka kryer qeveria gjate ketyre viteve. Pertej nje debati nese keto shpenzime jane vertete aq te suksesshme sa pretendojne demokratet, duhet te pranojme qe kjo vetem nje fushate e djathte nuk eshte! Perkundrazi eshte ne kufijte e nje fushtate komuniste, qe lavderon “shtetin e gjithpushtetshem”. Thuajse asnjehere qeveritaret nuk kane folur per raste te iniciativave te suksesshme private, te rritjes se kapaciteteve teknologjike te bizneseve shqiptare, apo per konkurueshmerine e tyre ne rajon. Berisha e te tijet mjaftohen duke permendur faktin qe kane ulur taksat. Po nderkohe nje qeveri e djathte duhet te shpenzoj minutazhin duke shpjeguar se si ky fakt e ka ndihmuar iniciativen private ne vend. Ne fakt ndodh e kunderta. Bizneset shqiptare vazhdojne ta kene te veshtire te konkurojne me rivalet e tyre rajonal, por qeveria mjaftohet me permendjen e puneve publike te shumta qe ka kryer. Quajeni te suksesshme, quajeni te nevojshme, po vetem te djathte mos e quani.

Se dyti, jane jo te pakta rastet kur demokratet kane akuzuar socialistet neper depate per krijim pasurie dhe per kontrolle biznesesh. Megjithese keto raste, nese jane krijuar per shkak te perdorimit te pushtetit, duhen denoncuar ne prokurori eshte e qarte qe nuk eshte ai qellimi i demokrateve. Ata duan ti godasin poltikisht rivalet e tyre si njerez te kamur e per rrjedhoje pa asnje lidhje me qytetaret e thjeshte shqiptar. Thene shkurt, eshte nje lufte klasash e diteve te sotme. Eshte fatkeqesi qe 20 vjet pas vendosjes se sistemit kapitalist ne Shqiperi shihet akoma si dizavantash publik e politik krijimi i pasurise nderkohe qe duhet te jete e kunderta. Kur kete e perdor politikisht partia qe duhet te jete e djathte, e kupton qarte se vetem me koherence ideologjike nuk kemi te bejme. Ne fakt eshte Partia Socialiste ajo qe gjate ketyre viteve ka qene me e hapur ndaj biznesit, biles duke bashkepunuar edhe ne nivel politik me biznesmen te shumte. Mund te shkojme akoma me tej, Partia Demokratike ka humbur mbeshtetjen e shtresave tipike te djathta si ish-pronaret e ish-te perndjekurit, e megjithate neper disa sondazhe eshte ne avantazh dhe votohet masivisht nga disa shtresa mjaft te varfera. Quajeni si strategji te zgjuar, quajeni si strategji te nevojshme, po vetem te djathte mos e quani.

E pra, ne Shqiperi nuk kemi te bejme me ndarje te thella ideologjike as te elektoratit as ndermjet partive. Shqiperia ka shume probleme, por ndarjet ideologjike nuk jane nje nga ato. Natyrshem lind pyetja, c’kerkon te zgjidhe nje sllogan qe as nuk eshte kopjuar drejte e as nuk gjen ndonje lloj aplikimi konkret ne terrenin politik shqiptar? Pak ose aspak eshte pergjigja me e duhur.

Si perfundim mund te themi qe klasa politike shqiptare eshte modernizuar jo pak kete dekade. Qendrimet jane me te moderuara, fushatat gjithmone e me perendimore, por vetem kaq. Mungojne akoma lidhjet e qarta politike – bote akademike qe duhet ti furnizonin partite me ide konkrete per te perdorur gjate qeverisjes ne zgjidhjen e problemeve. Partite shqiptare kane mesuar mire se c’duhet te bejne per te ardhur ne pushtet, po akoma dine shume pak se c’duhet te bejne diten qe vijne ne pushtet. Sllogani “pertej se majtes e se djathtes” eshte rasti me i fundit i kesaj situate.

*MSc Economics, University of Warwick, UK
 

61 Komente

pertej se majtes e se djathtes = Leke, Euro dhe $$

deri tani kemi pare dy partite kryesore duke u munduar te rradhiten sa me ne te djathte... kete here kam pershtypjen se po shohim nje perpjekje per tu rradhitur sa me majtas.

Ky robi, vetë e ngre hipotezën që sllogani i Ramës i ngjan strategjisë së Obamës dhe vetë e rrëzon (do kishte kuptim kjo, nëse Rama apo ndonjë pjestar i stafit të propogandës elektorale ta kishin përmëndur këtë gjë ndonjëher&eumlsmiley.

Ka shumë të drejtë në analizën qëi bën Pd (sepse e kemi pyetur shpeshherë vehten dhe "tifozat" e Pd, se kush është ana e djathtë e politikës së kësaj partie).

Ndërsa përsa i përket slloganit të PS, unë e shikoj kështu: PS nuk është më aq e lidhur me të majtën (sidomos me krahun radikal të saj) dhe nuk e shikon proletarin e sotëm vetëm me zinxhirët dhe prangat, por e shikon pjesë të një sistemi, që në bashkveprim edhe me pronarët (e djathta) gjejnë një kompromis për të bashkjetuar në një shoqëri sa më të drejtë e njerzore.... dhe sipas saj, vetëm duke parë përtej së majtës dhe të djathtës (dmth interesave të ngushta të njërës apo tjetrës pal&eumlsmiley do të mund të gjëndet një ekuilibër i qëndrueshëm dhe jokonfliktual në shoqërinë e drejtuar prej saj.

P.s: Një spjegim të dytë, të këtij sllogani, mund ta shikojmë e kërkojmë edhe në lidhjet që koha ka bërë të ketë politika me bizneset e mëdha, dhe falë këtyre interesave të forta ekonomike, asnjë parti e paideollogjizuar nuk do të mund të merrte nën mbrojtje vetëm një shtresë të caktuar... nga ku, me dy ttjeshta ajo përcakton edhe filozofinë e politikës që do të ndjekë në të ardhmen (e kështu ja u mbyll gojën robve duke ju thënë: A ju pata thënë që jemi përtej së majtës dhe së djathtës? (duke shpresuar që të mos na shkërdhejë sa para e mbrapa)

Mos, edhe kete duhet ta pranojme?

Socialistet Shqiptare ( komunistet) ne kerkim te imitimit Amerikan.

Si do e lexoj librin " Rreziku Anglo-Amerikan",do e zevendesoj me  "Rreziku Berishian- Pd-ian"?

Ou, sa pune na nxoret.

 Barack Obama nuk eshte ideologjikisht “pertej se majtes e se djathes”. Ai eshte thellesisht i majte, e ketu nuk ka asgje te keqe.

 

C'e ka gjetur njeriun e shkrete, duhet medoemos ta saktesoje qe, te jesh i majte, nuk ka asgje te keqe ! smiley

Me siguri, keshtu duhet te kene qene justifikuar per vite te tera idhtarët e Jezu-Krishtit : nuk ka asgje te keqe te jesh i krishtere !

Shkrim koti. Vete bo pyetje, vete pergjigjet. Vete ngre hipoteza dhe vete i rezon ato. E pastaj ne fund na befason me gjetjen se partite shqiptare kryesore nuk perfaqesojne realisht as te majten e as te djathten. A thua se ne kete nuk e dime? Por pikerisht per kete aresye te mirenjohur, Edi doli me slloganin pertej se majtes dhe te djathtes, kuptohet pertej se majtes dhe te djathtes fallco ne Shqiperi.  

po ne as komunizmin s'e patem komunizem, as demokracine demokraci, as te majten te majte e as te djathten te djathte, ne jena vendi i "misnomers" dhe e di pse? Se te gjitha i kena pas historikisht katunare. Komunizem katunar, demokraci katunare, kapitalizem katunar, te majte katunare, dhe fatkeqesisht te djathte ultra-katunare. Ky eshte nenshtrati qe perbashkon krahet e politikes dhe ideologjise, emeruesi i perbashket qe i ben te gjitha te mbledhshme ne nje thyese te vetme arnaute. Ne nje pike singulare (pol gjeografik) ku s'ka mo as jug e as veri.

Eshte nje rruge qe na bashkon, eshte nje komb qe sot beson.

Eshte nje rruge qe na bashkon, eshte nje komb qe sot beson.

C'jane mor keto parulla idiote se na cuditet.   Kush beson? Cfare beson?

 "E para, Barack Obama nuk eshte ideologjikisht “pertej se majtes e se djathes”. Ai eshte thellesisht i majte, e ketu nuk ka asgje te keqe."

smunem me lexu me posht!

Rryp! Kontrubuesit KRYESORE te fushates Obama, jo veter per nga reputacioni por edhe sasia monetare e mbeshtetjes ishin lojtare te larte te WALLSTRITIT!!! Mbeshtetja e tyre u shperblye brenda 100 diteve te para me cekun e bardhe qe ju dha gati ne kushte gjendjeje te jashtzakonshme. Pozicionet strategjike te administrates se tij jane ish drejtues ne nivele te larta te WALLIT!

thellsisht i majte...

chene, ia hoqa vizen artikullit qe aty.  Te tjerat ndac te kene vend, ndac mos te kene.  Por anallogjia (a cfare ishte) e Obames, ishte komplet teper.

Kontrubuesit KRYESORE te fushates Obama, jo veter per nga reputacioni por edhe sasia monetare e mbeshtetjes ishin lojtare te larte te WALLSTRITIT!!! Mbeshtetja e tyre u shperblye brenda 100 diteve te para me cekun e bardhe qe ju dha gati ne kushte gjendjeje te jashtzakonshme. Pozicionet strategjike te administrates se tij jane ish drejtues ne nivele te larta te WALLIT!

 

Edhe keto konkluzione si i nxorre? Apo ngaqe je shqiptra i di te gjitha?

emigrant - 10 Qer 2009 - 12:44pm

 

Komunizem katunar, demokraci katunare, kapitalizem katunar, te majte katunare, dhe fatkeqesisht te djathte ultra-katunare. Ky eshte nenshtrati qe perbashkon krahet e politikes dhe ideologjise, emeruesi i perbashket qe i ben te gjitha te mbledhshme ne nje thyese te vetme arnaute.

 

 Kur bota niste "Rinascimento" e "Iluminizmin" ne luftonim me Mehmet Ismail Muhamet Ahmet Turgut pashen. 500 vjet pushtim turk, nuk shkunden lehte nga shpina or mik.

Ani,

une kur nuk di gje, pyes, kerkoj dhe informohem, nuk bej 'ironiken'..

po pate deshire te mesosh me shume, kerko apointit e ri te obames dhe shiko se cfare pozicione kane pasur me pare. Po munda do gjej  dhe do te tregoj nje sit qe ben transparence te plote, per skeptiket ironiko-pertac, mbi burimet financiare te te dy kampeve elektorale.

Filloje me Tim Geithner smiley

po mer po sekretari thesarit si per fillim smiley 

por ka pas qen nje sit i sponsorizuar nga Ron Paul, qe per dreq spo e gjej dot, qe tregonte ne detaje sponsorizuestit kryesore te dy fushatave elektorale.

Sekretar Thesari nga Drejtor i FED NY me mbeshtetjen e Goldman dhe bankave te medha te cilave u dha gjithe mbeshtetjen e nevojshme. Ehuuuuu, ne ku ta gjejme te arrijme tek "dera rrotulluese" se tani per tani rezervuari i njerezve eshte bere jo sipermarrja por sektori jo-qeveritar smiley

Edhe xhibi qe eshte Obamist i thekun, i pranon ca gjera smiley

Po kshu per info 101, per miliarderet e fushates, mjafton Penny Pritzker, campaing finance chairwoman.  Qe andej e tutje pastaj historia per masat e majta u shkruajt shume shume bukur smiley

chene,

Me vjen keq per ironne.  Mua me nervozon shume tendenca shqiptare per te folur me kompetenca te plota ne lidhje me cdo teme.  Sa per Obamen une kam mendim tjeter qe ka shume mundesi te jete i gabuar. Kurse per "cekun e bardhe" e di me saktesi per shkak te punes qe bej qe te pakten nje banke (kjo ku punoj une) jo vetem qe nuk donte "TARP money" po ka dy muaj qe mundohet t'i ktheje dhe nuk i kthen dot. Arsyeja eshte fare e thjeshte: "frezee on bonuses till TARP money is paid back".  Aryeja qe qeveria nuk i do parate prape fare e thjeshte: "5% interest payment"

Te gjitha keto nuk kane as edhe nje lloj paraleli me politiken shqiptare alla Edi Rama.   Edi mund te vjedhe ndonje parulle ose e shumta ndonje poze po per me shume nuk ka fuqi.

Komunizem katunar, demokraci katunare, kapitalizem katunar, te majte katunare, dhe fatkeqesisht te djathte ultra-katunare....... Tu desh shume qe e kuptove smiley Te qeka rrit niveli AOQ-s ..Pranej duhet pa me THELLE e duhet cekur me THELLE...Si te duket nje deklarim sot i patrioteve te VUCIDOLIT mbi te ardhmen e NATO-s apo pranimin ne BE biles edhe nga foltoret KOMBETARE... smiley - ne ngjashmeri me diskutimin e pleqerve te Gropovethit per bashkimin e dy Gjermanive ? Populli yne veshderr qe me TRIMERI nxjerr Li-DERRA katunare ( ne men e e ne veper) ka nevoje te vije ne boshtin e F. Hases ate "50 vjet onash"... me pas , ti urojme rritje dhe ritme  ne GRUP! smiley

Dhe qe te mos gabosh ...Ja c'thote kryetari Mao Tirana :

Eshte nje rruge qe na bashkon, eshte nje komb qe sot beson..... Nje variant i ri mbi Partiak!!!!!! smiley...me veshtrim te tunxhte shpurist.smiley Dhe ti pret ndryshe ????????? Do dhe nja ca miliarde vjet te 'shuhet YLLI ndricues i KOMBIT smiley alias Mao-Berisha -Tirona .

te gjitha i kena pas historikisht katunareemeruesi i perbashket qe i ben te gjitha te mbledhshme ne nje thyese te vetme arnaute

 

Plotesisht dakort ! Ti kete emerues te perbashket e quan- katunarllik -, mund ta quajme - karagjozllik, mund ta quajme si te duam, por nje emerues te perbashket, sigurisht qe KA.  Dhe sa here qe bie fjala per kete punen e "emeruesit te perbashket", me shkon mendja tek zgjedhjet e fundit parlamentare ne Serbi : i fitoi Tadiçi me 40 mije vota me teper se kundershtari i tij politik Nikoliç. E pra, me kaq pak diference, dhe ky i fundit e njohu rezultatin (pra humbjen e tij) menjehere ! Dhe thuaj qe jane serbe (dmth ballkanas... bla bla bla).

 

Thjesht, pastër, bukur:

ne as komunizmin s'e patem komunizem, as demokracine demokraci, as te majten te majte e as te djathten te djathte, ne jena vendi i "misnomers" dhe e di pse? Se te gjitha i kena pas historikisht katunare. Komunizem katunar, demokraci katunare, kapitalizem katunar, te majte katunare, dhe fatkeqesisht te djathte ultra-katunare

Emigrant.

Nuk me vjen keq, se dikush hudhet perpjet i ngallezuar , mjafton te shash Shqiptaret, pa kohe, pa periudha.

Kemi pasur komunizem katunar.

Jane vetquajtur komunista, nuk  eshte se i quajme ne per ti ofenduar.

Para se te thuash katunar, eshte me mire e me e vertet te thuhet kriminele, frikacak, legena, b...q...r, sahanleperies.

Kemi pasur kapitalizem, jo katunar, po aq sa mund te ishte nje kapitalizem  i sapo lindur.

Demokracia nuk eshte si diktatura, vendosen ligjet dhe hajde jemi ne demokraci, demokracia eshte nje sistem etapash, gjithmon ne permirsim e ne funksionim te drejtave te njeriut.

Dallimi midis diktatures dhe demokracis eshte se ne diktature nuk ka shume mendime, ka vetem nje ate te diktatorit.

Ne demokraci ka ndeshje mendimesh, larmi idesh, te mira e te gabuara, qe pranohen qe nuk pranohen, por mos te harrojme se ketu dhuna s'ka vend, me pelqen, s'me pelqen.

Andi Bushati largohet nga puna, problemi nuk eshte papunsia e nje personi, ndeshja behet ne aspektin se eshte e drejte apo e padrejte, gjate ketij debati mesohet shume, se cila eshte me e drejte, cila eshte me njerzore ne sherbim te shoqeris.

Ne keto dy dite debat, Andi Bushati ne diktature do kishte qene i pushkatuar e i harruar.

Te fusesh ne nje thes te kaluaren e paradiktatures, diktaturen, e te sotmen eshte ti besh qejfin KRIMINELAVE, antiShqiptareve, se Shqiptaret nuk jane te zot te vetqeverisen, se Shqiptaret jane njedhundrake.

Kemi njedhundrake, por per fat jane ne pakice, shume pak, ka edhe nga ato qe gjirojne boten, po njedhundrak mbesin. 

Ne kete stanin tone nuk ka majtas-djathtas, po lart-poshte.

Thjesht, pastër, bukur:

Thjesht, paster, bukur... po ku eshte lajmi?! Pa ofendim emigrant dhe edrus! Thjesht per te provokuar.

Lajmi i vertete do te qendronte tek pergjigja e "persese" se gjithe ketij katunarizmi.

"Pertej se majtes dhe se djathtes" ka egzistuar dhe egziston shumica absolute e mekanizmave qe levizin nje komb perpara.

Eshte idiotsi ose me sakte tradheti te vesh devizen - kjo e djathte e kjo e majte- per keto lloj mekanizmash.  shembull:  Thote i djathti - atdheut eshte i te gjithe shqiptareve dhe per kete atdhe duhet ta mbrojme deri dhe me jeten tone..    E cfar duhet te thote i majti??? Une kam mendimin tim demokartik qe atdheun ta mbrojme por jo deri tek jeta jone spse jeta eshte e shenjte dhe nje here na jepet shansi ta jetojme????

Berisha dhe zagaret e tjere te Beogradit ne Shqip0eri dhe ne mbare rruzulliln nuk jane -e djathta shqiptare-  Ata jane vec derrat e Beogradit qe me fecken e tyre te ndyre dhe nen siglen e demokracise, po shkaterrojne ate Atdhe qe hidhen dhe pirdhen se e dashurojne fort.

Per njerzite me tru normal - Pertej se majtes dhe se djathtes - eshte nje slogan me se normal vec ta shohim se si do e zbatoje Rama ne se fiton

Ols ...ne se ben seriozisht kete pyetje ka ca njesi matjeje qe quhen VITE...1912 dhe forma reale e pare e SHTETIT 1928 per tu tjetersuar ne disa forma sharlatanesh prej 39  deri ne 44. Me pas ajo qe ndodh HISTORIKISHT ne te GJITHE boten e Qyteteruar qe fatkeqesisht u NJESUA me sistemin KOMUNIST! ...dhe pas renies ( une kam mendimin ) perfundimin e misionit te DIKTATURAVE ( me thuaj nje vend qe nuk e ka kaluar ????? ) ne po hallakatemi ne nje mentalitet jashtezakonisht te mbrapsht ARGUMENTIMI...me llogjiste te MIXHIZMIT( pa shaka) qe krahasojne ate sistem me kete sot !!!!!!....biles duke ju referuar ndodhive ( lexo me lart smiley ) per ti krahasuar ???? Dhe ketu fillon e keqja qe ne nuk dallojme e jo me te heqim,largojme, djegim, varrosim sa te jete e mundur KATUNARIZMIN ose ndertimin e shoqerise me "Forca Cuna" kush ulerin me teper PODIUMEVE dhe kush eshte me shume GJ .ELEZ ALIA per te mundur BAJLOZET..... ose alias Patridhas i fencur ! Kjo e mba popullin trim patriot dhe veshderr akoma ne boshtin e F.Hases... Ja pse Emi per mua ka sintetizuar nje PERLE!

Sigurisht qe e bej seriozisht pyetjen Idris.

Vecse pergjigja jote me risjell ne mendje perseri pyetjen origjinale: Perse ne Shqiperi ndodhi keshtu? Pse u veprua keshtu?

E then troc... mua me duket se te gjithe po merremi me simptomat, pa hyre ne brendesi te shkakut.

E thene me nje shembull konkret... Duket sikur po themi qe personi X eshte i semure me grip, por ne fakt problemi i tij nuk eshte gripi, por sistemi imunitar i dobesuar si pasoje e AIDS-it qe e mori sepse nje dite te bukur vajti me nje prostitute e nuk perdori prezervativin.

Te me falesh per shembullin qe mbase nuk eshte shume elegant, por shpjegon me se miri teorine (time) rreth mungeses se qytetarise ne Shqiperi.

Mungesa e qytetarise eshte gripi. AIDS-i eshte dicka me e komplikuar me rrenje shume te thella ne histori... gjithmone sipas mendimit tim.

Dikur, shume kohe me pare, kur Rama qe ne fillimet e veta si politikan, ka thene nje gje te lezetcme per kete punen e te majtes e te djathtes. "Te majtet e te djathtet ndahen nga njeri tjetri nga menyra se si i shperndajne parate. Ne ketu nuk kemi cfare te shperndajme, ndaj nuk ka kuptim te flitet per te majte e per te djathte".

Per mua thelbi i "pertej te majtes e te djathtes" sipas Rames, eshte qe shteti duhet te ofroje ca sherbime baze per qytetaret pavaresisht se cfare ideologjie formale ka partia apo ku e eshte vetpozicionuar ne spektrin politik. Ne fakt te gjitha partite pas '90, kane bere disa reforma baze, kane vazhduar ne nje linje pak a shume te percaktuar nga nderkombetaret (me ndihmen e te cileve hartohen politikat ekonomike, ligjet etj.)

 

artikulli ka disa gjera me vlere per mendimin tim...

nje sy i shpejte te ben mos ta lexosh: pertej te majtes dhe te djathtes, Giddens, Obama, Clinton, McCain, South Dakota, John Kerry, Sala, Edi...

po ta shikosh me vemendje nxit nje diskutim interesant per ideologjine e ketyre partive.

Pa u hedhur akoma ne teme, "pertej te djathtes dhe te majtes" nuk qendron fare si argument ne nje artikull te tille sepse kjo nuk ka qene thjesht dicka e shpikur per fushate elektorale dhe nuk doli para nje muaji. Kjo, te pakten si thenie, ka disa vite. Dhe ne praktike eshte zbatuar disi. Kompromiset midis dy forcave kryesore politike, si psh reforma zgjedhore, perbejne ate qe Rama e ka quajtur "pertej te djathtes dhe te majtes".

Eshte interesante te shohim se si po levizin politikat e dy forcave kryesore. Deri ne 2005 i pame te dyja palet te levizin djathtas (ndoshta PS me shume se PD ironikisht) me parrulla, si Europa, etj etj. Ne kete fushate nuk po degjojme me gjera te tilla. PS, po fokusohet tek individi, te varferit, ndihma e shtetit, etj. Fillimisht, kete e kuptuam si mungese programi sepse prisnim nje program me mekanizma se si reformat (mundesisht liberale) do e zhvillonin kete vend. Ndoshta eshte e vertete, por mund te jete edhe qe PS po mundohet te ftilloje ideologjine e majte dhe kjo do te jete baza e programit te saj.

Nga ana tjeter, eshte PD qe nuk ka program. Nese pyet ndonjerin nga funksionaret e larte te PD'se per programin (si u pyet Ferdinand Xhaferri tek debati ne TCh) do pergjigjet fillimisht: ate qe kemi patur keto 4 vite. Pastaj do thone, nuk kemi program, programi yne eshte MSA. Pastaj do fillojne me investime publike dhe rritje rrogash qe sic e thote dhe artikulli me lart te ngaterrojne nese ky eshte nje program i nje partie te djathte apo te majte. Pyetja eshte: a po e ben PD kete per t'u paraqitur si me afer popullsise se thjeshte, apo eshte mungese programi?

Ne kete fushate nuk po degjojme me gjera te tilla. PS, po fokusohet tek individi, te varferit, ndihma e shtetit, etj. Fillimisht, kete e kuptuam si mungese programi sepse prisnim nje program me mekanizma se si reformat (mundesisht liberale) do e zhvillonin kete vend. Ndoshta eshte e vertete, por mund te jete edhe qe PS po mundohet te ftilloje ideologjine e majte dhe kjo do te jete baza e programit te saj.

GRE, edhe une me gjithe qejf do t'i jepja PS-se te miren e dyshimit ne kete rast, e do thoja qe PS e ka nje program, mirepo fokusimi tek disa ceshtje nuk do te thote qe te kesh program per ato ceshtje.  Baze--po, dhe baze e shendoshe majtiste; program--jo. Asaj qe i tremben une eshte qe do te na hypin ne pushtet e nuk do dine ku te fillojne, do te jete rremuje. Nuk po them se kater vjet PD do te jene me mire, por ama "programi" 1000 faqesh i PS-se le shume per tu deshiruar.  

Meqenese ato "pergjigju" oer komentin nuk po funksionin teknikisht, nje pergjigje per cheney:

E c'lidhje ka ana politike e Obames me ata qe kontribuan financiarisht?

Eshte e vertete qe firmat e Wall Street kane dhene kontribut financiar per fushaten e tij - ashtu sic kane dhene edhe per McCain . Pra s'ka te beje fare se kush jep para per fushatat.

Nga ana tjeter, ja te themi qe keto firmat e WS kane dhene vec per Obamen (qe s'eshte e vertete), edhe cfare pastaj? Kush tha qe te gjithe ne WS jane te djathte? Mos shko me larg, shif George Soros.

Hej bela, vec kur te na e nxirrni Obamen me te djathte se Reagan.

Po mire mer mjeshter Warwicku, po qe do flasesh per Ramen e Shqiperine pse i bi nga US e Obama, aq me shume kur ketyre te fundit nuk ia ke idene?

E majta dhe e djathta e kane hum kuptimin me kohe e vakt. Kjo ne bote dhe ne Shqiperi. Dhe Rama nuk e ka keq ne teori. Pra te votohen ato alternativa qe mendohen me te mira, pavaresisht llogoreve muzeale.

Por nga thiorija ne praktike, jane gjithe ato hejbe qe dun mbush. Aty 10tet sporti. smiley

 

Mbase sepse ne UK s'kam as 9 muaj qe jetoj nderkohe qe ne USA kam qene per 5!

Endrity, mos e merr personale, ketu "u ngaterrun" (s'dua te them sapun per djathe) te zotet e vendit, jo me turistat smiley

Endrity,

meqe po merr pjese ne muhabet... pse i bie nga Kina?

Slogani "pertej te majtes dhe te djathtes" eshte teme tjeter. Nga e ka frymezimin (nuk e di ne eshte mendimi yt qe vjen nga Giddens apo e ka thene Rama kete) dhe se cfare shpreh eshte teme interesante dhe mund t'ia vleje te diskutohet.

Orientimi ideologjik i PD'se eshte gjithashtu teme tjeter qe tregon nese me te vertete PD ka program apo jo. Nga ato qe kishte thene Sala per ekonomine ne temen tjeter duket sikur kane copy/paste disa fraza nga Washington Consensus (qe Qafiri e ka Wallpaper) dhe kete e paraqesin si program. Ato qe thua ti me siper tregojne nje konfuzion total ne PD dhe me ndryshimet e klimes ekonomike ata nuk do dijne si te orientohen.

PS: gjerat me interesante ne US kane ndodhur keto 9 muajt e fundit, keshtu qe nese nuk ke qene ketej keto kohe ka te drejte Rob-terneti smiley

Me 5! ne US dhe nuk je me nei liste deputetesh?:O

S'ka gjo, me aq shkolle jete je i kualifiku me zevendesu Obamen.

 

Rob, po mos pra dhe ti smiley.  Mos u bo kaq i keq smiley

Endrity, ja nje kshu, komplet pa pulitik per Obamen.  Gjate fushates, per inat te klintonistave, per qejf votash, dhe per hi syve te majtes se flakme, Obama tha qe ishte komplet kunder "don't ask, don't tell policy"  (policy me common sense per ate pune, nuk behet, po nejse, edhe Klinton, me zor dhe me kompromis me Colin Powell e kaloi, po nejse, etj etj etj.)  Para ca ditesh, Supreme Court hudhi poshte nje apel kunder ligjit, i shtyre nga vete administrata e Obames.  Keshtu qe, kur thote gre-ja, sa uje ka shku nen rogoz keto nente muaj, po te falet ty, se s'ke qene ketu.

PS: Une s'jam kondra vendimit te administrates, perkundrazi, por per muhabet ideollogjesh ta kisha llafne.

 Me falni qe do i bie pak shkurt po jam me sezon provimesh tani, dhe e kam mendjen aty. 

Disa prej jush e kane keqkuptuar deri diku ate qe kam thene, ose nuk kane pare paragrafin e fundit tamam. Une nuk jam detyrimisht kunder teorise se Giddens, megjithese ka vend dhe aty per te diskutuar sepse zhvillimet ekonomike ne bote ne vitet 70 nuk ju lane zgjidhje tjeter te majteve kudo pervecse te ishin me liberal ndaj tregut. 

Ajo qe kam thene une eshte:

1) qe eshte kopjuar gabim nga Obama; dhe them Obama sepse nqs keni ndjekur debatet e fundit ai eshte marre per shembull, jo Blair ose Laburistet ne Angli. E di fare mire sepse frymezimi me erdhi kur e degjova per te n-ten here kete justifikim ne nje debat televiziv para nje jave. 

Per mua Obama zor se mund te jete me i majte ne kontekstin amerikan. Merr te gjitha ceshtjet, stem cell research, gun control, abortion, public school sector, universal health care etj. Edhe per 'don't ask don't tell' besoj se eshte akoma me i majte qendrimi i tij qe gay-t duhen pranuar hapur ne ushtri.  Nqs ka ndonje qendrim te tij larg te majtes ne USA duhet te ma shpjegoni, sepse megjithese e ndjek akoma nga afer nuk shoh gje. 

2) Ne Shqiperi, sic e keni thene disa prej jush dhe sic e them ne fund dhe une, kjo nuk eshte problem fare. Ne thelb shqiptaret si elektorat jane akoma te majte, dmth presin nga shteti. Ne vendin tone shtresat tipike te djathta u shuan gjate komunizmit dhe do kohe qe te rindertohen. Dhe partite perpiqen qe brenda kontrollit te nga nderkombetaret (sidomos FMN qe njihet per politikat e saj te djathta) te gjejne disa shtigje per te kryer shpenzime si rruget qe te kenaqin publikun. Kjo situate ka qene qe ne 92, dhe do vazhdoj per aq kohe sa ne te kemi nje pavaresi makroeokonomike, dmth te prodhojme dicka ne vendin tone. Pra meqe kjo situate kshu ka qene, dhe kshu do jete, pse trumbetohet tere kohen neper emisjone politika e re si "pertej te majtes dhe te djathtes" ku ne fakt nqs ka nje tipar bashkues i politikes shqiptare gjate ketyre viteve eshte pikerisht inkohorenca ideologjike? Une pergjigjen nuk e di, do spekuloja nqs thoja me shume, po nderkohe deri atehere do me duhet te besoj qe sekreti i madh qe presin shqiptaret nuk eshte ky. 

Ne thelb shqiptaret si elektorat jane akoma te majte, dmth presin nga shteti.

Sic duket nuk e paske lexu ate problematiken e 'katunarllikut' qe parashtroi Emoja

 Ose mbase e perkthej katunarllikun shqiptar ne nje forme te majte te politikes, jo si ajo ne USA ku harxhohet shume kohe per te mbrojtur te drejtat e homoseksualeve, emigranteve, abortit etj, po te pakten ne kontekstin ekonomik po. Shumica presin nga shteti, endra e shumices se te rinjve ne Tirane eshte te kapin nje pune ne ministri. Keto nuk jane forma me e moderne e te majtes, por ne kontekstin ekonomik po. 

Gjithsesi, edhe nqs do e quajme elektoratin shqiptar thjesht katundar dhe jo te majte sic e quaj une nuk ka rendesi. Perseri kjo nuk shpjegon nevojen e nje politike pertej te majtes dhe te djathtes, sepse edhe ne formen e katundarit ata vetem ndarje ne te majte e te djathte nuk jane, sic e kam thene.

e majta..e djathta... Sipas kolonelit, midis tyre shkon rruga per ne parajse (....qofshin te drejta si kolona greke apo etj/etj) haha

Sh.G. (po te pergjigjem ketu se nuk po punon butoni "pergjigju&quotsmiley

qe te kete program duhet njehere te dish ku ta fillosh. Deri tani programet kane filluar nga liberalizimi, privatizimi, modernizimi per te dyja partite. Duket sikur PS po ben nje perpjekje per te gjetur piken ku do ja nisi. Mund te mos jete gati akoma, ashtu mendoj dhe une, por eshte mire ta di se ku qendron ideologjikisht dhe te rrotullohet rreth asaj. E njejta gje dhe per PD'ne

Mendoj se ne nje konfrontim te drejtperdrejte ne zgjedhjet ne Tirane te Edi Rames dhe Sali Kelmendit do te fitonte ky i fundit sepse ka karizmen, sharm dhe zgjuarsi. Nuk e di nqs e keni pare ndonjehere sepse ka me shume se 10 vjet qe nuk e kam pare ne media.

hahaha kjo ishte e madhe

"...perfundimin e misionit te DIKTATURAVE ( me thuaj nje vend qe nuk e ka kaluar ????? )..."

Nga te fundmit e komunistave kisha degjuar genjeshtra nga me te ndryshmet per ti dhene justifikim moral krimeve te diktatures komuniste me te eger ne Europe.  Si psh. "ashtu ishin kohet", "ashtu ishte sistemi", "mbronin interesat e atdheut", "gjykatesit jepnin denime sipas ligjeve te atehershme" (pak rendesi ka qe denohej me vdekje tentativa per arratisje, kur denimi i parashikuar ishte burgim i perjetshem, ec mo detaje te vogla)

Ama kjo teoria, qe diktatatura eshte kalim i nevojshem, biles i detyruar ne historine e nje vendi, me mungonte. Ar i vertete. Mire qe nxjerrin koken here pas here, se bejne refresh arsyeve per te cilat gjenden aty ku jane....Ne gjirizet e historise.

Mendoj se ne nje konfrontim te drejtperdrejte ne zgjedhjet ne Tirane te Edi Rames dhe Sali Kelmendit do te fitonte ky i fundit sepse ka karizmen, sharm dhe zgjuarsi. Nuk e di nqs e keni pare ndonjehere sepse ka me shume se 10 vjet qe nuk e kam pare ne media.

Po ti mor daj nga ke dal, qe i je qep Kelmendit si Skenderbeu turqve (do thoshte prijesi juaj). Lene mer cun rehat, se pale ka eshte tani. Masanej duke qen se nuk e paske pa prej 10 vjetsh, ka e di ti qi paska njel sharmi e karizma me ate nivel qe ma men ti?

 Pavarsisht nga ç'thone komentatoret ketu, autori ka te drejte e sidomos persa i perket Shqiperise dhe dy partive kryesore.

GRE (funksioni 'pergjigju' prape s'punoka)

Nolo contendere. Ama, vaj vatani, mjer mileti. Thjesht kisha shpresa qe E. Rama, qe ka me shume se dy vjet qe merret me kete program, do te kishte bere dicka te sakte. Por kur shoh se sa thellesisht te papregatitur jane njerezit qe ai con neper debate, me vjen keq. Te dhemb kur i degjon. 

Me qe ra fjala tek debatet, me duket se R. Seseri po meson 'on the job.' Tek debati i Durresit (me B. Fevziun) kishte ardhur shume e pergatitur se tek debati qe beri perkrah M. Kodhelit. Nuk dua te dyshoj se e ka koken plot; sidoqofte, dikush duhet t'i mesoje se si flitet publikisht.

 

E kisha fjalen per debatin e Durresit me R. Seserin dhe B. Klosin per PS dhe F. Xhaferrin dhe A. Vokshin, tek TV Klan.  Nejse, kudo njesoj dalin, ma merr mendja.  Xhaferri nuk u paraqit mire, madje i tejkaloi standartet e tij te meparshme. Vokshi nuk ishte keq, megjithe sarkazmen tejet te rende, e cila e demton me shume ate vete sesa ndonje tjeter.

Shumica presin nga shteti, endra e shumices se te rinjve ne Tirane eshte te kapin nje pune ne ministri.

Dhe ti e klasifikon kete sjellje si te 'majte'? Jo i dashur kjo eshte tribalizem safi. Ne mungese te nje ideologjie te qarte partite ne Shqiperi jane thjesht fise me flamuj.

Sh.G.,

ca mire ishte Vokshi aman. Ajo u prezantua si me diplome Columbia. Ajo ciceroi ca fraza te mesuara permendsh dhe aq. Asaj pyetjes se asaj goces nga Durresi (qe pyeste nga ana e PS'se) nuk ju pergjigj fare por foli per gjera te tjera.

Me e forta ishte se tha qe papunesia ne durres eshte vetem 9.5% dhe kjo eshte rreth 5 000 (5 mije) vete. Nese bejme nje llogari te thjeshte i bie qe fuqia punetore ne Durres eshte 47 500. Dhe nese themi qe forca punetore perben 60% te popullsise atehere duhet te pranojme qe popullsia e Durresit eshte tek 70 000. Te themi qe nuk po fliste per qarkun sipas ndarjes se re administrative por per rrethin. Perseri, a te duket shifer reale?? Tjeter gje se Seseri nuk ia ka marre akoma dores dhe nuk e kapi, po keto ishin shifrat qe dha Vokshi...

gre, bera pushim dje, po sot s'mu durua dhe e pashe ... Ehhh c'i punonte Xhaferri.  S'ka katharsis me kete skeme zgjedhjesh, eshte gjynah i madh. 

"Betejen" dmth debatin e Vlores e pe? 

Hunter.... ka ca pyetje qe ti jo vetem nuk je ne gjendje ti kuptosh por nuk e kalon nivelin foshnjarak te kryetarit te PD per Babrrun smiley ... Ne te tilla raste eshte mire te mos japesh mendim , por mundet ne nje forme ose ndonje tjeter te ndertosh nje fjali ne menyre pyetsore per tu sqaruar se cfare vendi ze ne gjirizet e historise . Me pas jashte kuadrit te propogandes Mixhiste -INJORANTE ( ne "shqip" kuptohet si ofendim por ne te vertete do te thote i "pa ditur" ) mundet edhe te marresh pjese ... por jo ne kete NIVEL smiley....sepse ketu nuk po fasim per Historine e PD-se as te PP-se por per KATUNARIZMIN.....ku me thene te drejten   nuk te shoh ndonje dallim  te madh nga shpura e Left me ...YYYYYYYYY ne fund .

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).