Mbresa nga Udha

Ajo qe na ra ne sy fshatrave te Mallakaster e bute ishte perdorimi ende shume popullor i kafsheve si mjet transporti. Jo se gomeret, mushket dhe kuajt kane ndonje cudi, por nje dendesi e tille na beri shume pershtypje. Pleq, plaka dhe te rinj, vetem apo ne cift udhetojne mbi thundraket, arsyet mund te jene te shumta por vetem nje gje mbetet e pakundershtueshme, eshte nje zgjedhje ekologjike.

Nuk eshte se ne fshatra te tjere te Shqipiperise nuk perdoren per transport, por ketu dukej sikur ndodhte me teper se kudo tjeter.

Mbresa nga Udha

18 Komente

CHE BELLO!!!!!!!!!!!!!!!! 10 E LODE.

Jam shumë dakort me autorin, dhe do ta preferoja kaloshinën si mjet transporti (ekologjik) nëpër fshatra.... por ato karrocat me dërrasa dhe llamarina që dukej sikur i kishin ngjitur me pështymë... vazhdojnë të tregojnë se nuk është shpirti prej ekologjisti i fshatarëve, por varfëria qëi shtyn të shfrytëzojnë akoma atë mënyrë transporti.

Perdorimi i kafsheve per transport eshte "nje zgjedhje ekologjike" ne syte e tu, por per ta eshte nje zgjedhje ekonomike. flm per fotot.

Kafshet na qenkan ekologjike ?! Qekur keshtu ?

Lopet jane ndoteset me te medha te planetit. Bajgat e tyre kane nje perqindje COdy me te larte se opeli 1973 i xhaxhait te nje shokut tim nga Baldushku.

Eshte matur se kur lopa ndalet ne vend per te leshuar pllaq-plluqet e saj gjigande, atehere njerezit duhet te largohen ne nje rreze prej 50 metrash per te mos pesuar ndonje intoksikim te pavullnetshem. Sigurisht qe ketu jane te perjashtuar ata qe iu eshte merzitur jeta dhe nuk kane ndonje patllake per te hedhur trute ne ere, apo litar per te bere shilahoja.

Nje zbulim tjeter ende me i çuditshem, eshte qe gomeret nuk jane aq ndotes. Vertete qe gazrat e tyre dalin me nje force shtytese te krahasueshme me ate te nje shuli maliheri, por sidoqofte, perberja e tyre eshte me e lehte ne perqindje COdy sesa e lopes.

Vendet e zhvilluara, perfshire ketu dhe Holanden si kampione lopesh, kane filluar te prodhojne qeska hermetike prej plastike biodegradabel, per t'ua vene te lartpermendurave prapa ne rajonin fundor, me qellim, thone ata, qe gazrat ndotes te mos perhapen ne natyre duke shkaktuar keshtu efekt serre i cili na ka ardhur tashme ne maje te hundes me serrat e Spanjes ku behet luleshtrydhja sa koka e Pali Miskes.

Nuk e di, por mendoj se autori i ketij shkrimi duhet te pergenjeshtroje, ne nje afat qe ne do ta gjykojme te pershtatshem, lajmin e gjoja ekologjizmit te kafsheve shtepiake. 

L'ecologia è la scienza delle relazioni fra gli organismi viventi e il loro ambiente.

Nëse e shikojmë kështu, ato kafshë, që i ka fal vetë zoti, jetojnë në habitatin e tyre.
Do të ishte ndonjë problem (ajo që thua ti) nëse numri i kafshëve (ose mbarshtrimi/rritja e tyre) do të ishte më i madh se një limit, që do të shtrembëronte/deformonte atë ekuilibër kafshë-ambjent që natyra di se si ta ruajë gjithsesi (siç e ka ruajtur deri më tani... dmth nëkushtet kur njeriu nuk ndërhyn intensivisht për rritjen e numrit të kafshëve për qëllime të tjera)

Fantastik ai burri ne foton e pare. Mua me ngjan me ngjan pak me shekullin e romanticizmit. smiley Do doja ta vizitoja nje vend te tille, me siguri atmosfera tek njerezit dhe fryma e komunitetit duhet te jete totalisht ndryshe nga ajo me c'jemi mesuar. Mekat qe autori se ka cekur dhe ate.

E meqe Edi permendi mesiper kaloshina: u martua para pak kohesh nje koleg i imi, pagoi kaloshinen 3-fishin e nje limozine vetem per te bere nje xhiro neper qytet me nusen. smiley

Mallakastra  Europiane po ndryshon,Gomari nga nje kafsh e lire ngarkese,eshte kthyer ne nje kafshe terheqse,me karroce njesoj si Kali.

Tani e tutje njesia matse e fuqise levizese nuk do te llogaritet,me"kuaj fuqi".por me "gomar fuqi"!

 

Kur keto foto i veshtron thjeshte si vezhgues, te ngjallin malle, ndersa po te gerrmosh me thell te hidherojne!? smiley

 

Per te qene ne rregull me ekologjine i bie te jete me mire te qeverisemi nga hajvanet atehere. 

Hurbinek,

hiperbolizon (bukur) nje ndotje te vogel qe vjen nga plehu i kafsheve si rrjedhoj e gazit metan qe clirohet ne atmosfere, dhe qe eshte gaz sere. por vete ai ilustrimin e jep me lopet. nese duhet te paksohet ky gaz duhet te paksohen lopet ne rastin ekstrem, jo nje thundraket qe jane mijra here me pak ne numur.

perdorimi i kafsheve per transport eshte ekologjik dhe ekonomik. duhet nxitur perdorimi i tyre. duhet hedhur poshte koncepti se i perket arkaikes. eshte nje simbioze perfekte e njeriut me natyren.  nafta po shkon perseri 100 usd. dhe ndotja prej saj gjithnje e me e madhe.

 

Prandaj ne Texas i ruajne lopet me kuaj dhe jo me "Jeep". Kane hallin qe te ruajne rezervat e naftes apo te ndotjes se ambientit?

Kush nga varferia e kush nga ekologjia!!!

Kur hyje ne kufirin greko-shqiptar ne 93-94 pershtypja e pare ishin "Mercedes"-at ne mes te arave pa punuar dhe sacat e TV.

Artian...nuk eshte e re perfitimi i energjise me keto variante. Nga Mixhistet ne GRUP nje nga format e berjes se Shqiperise SUPERFUQI ENERGJITIKE ne Ballkan , Rajon e me faqe gjere...qe edhe propozimi per cfrytezimin e m....te kafsheve , se ate njerezor e kane te siguruar vetem me nje fjalim MIXHE ne shesh ku mblidhen 100 mije mitingashe dhe ....pas largimit te tyre 100 per % eshte e siguruar sasia per 10 vjet energji falas . Problemi mendoj duhet pare ne nje aspekt te DETYRAVE te QEVERISE . Sepse ,pasi eshte vertetuar qe QEVERIA mba Pergjegjesi vetem per Infrastrukturen , del se pershtatja e zhvillimit te QENDRUSHEM ne MALLAKASTER eshte paraprire me problemet infrastrukturore te Gomereve e Kuajve. Qeveri e xGjuar....dhe interpetues te mencur si ne ...prite kur te dalim edhe Superfuqi ne Ballkan , Rajon e ne Faqe Gjere...superfuqi infrastrukture ne soin e hingellimave dhe pellitjeve.

E dhimbeshme ne vitin 2009 kur Mixha Pellet e Muallis Foltoreve e Ekraneve me  ze me te larte se soi i tyre i nderuar!

 Ata e paskan kuptuar mire (nga halli) ekologjizmin.

Ua mami, paskemi Amish dhe ne atdhe? lol

Nga halli mo te shkretet. Se mos kane leke te blejne makina dhe zejtora dhe nuk i blene. Eshte e lehte per shumicen prej nesh te flasim duke mos jetuar realitetin qe keta njerez jetojne

mu m'ben pershtypje nji gjo:

ku jeni lind dhe keni jetu deri sot? c'a ka per t'u cudit qe ne fshat kafshet perdoren shume per transport? gomeret perdoren edhe n'fshatra te Greqise e Italise, jo mo n'Shqiperi...ju sikur keni zbulu Shqiperine sot!!!

noshka

Amish-t e vërtetë jemi ne shqipot sepse ata gjermano-amish-ët në SHBA e bëjnë për tangërllik.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).