Fushata më e fabrikuar e historisë

Nga gjithë fushatat elektorale që kam ndjekur me shumë përkushtim dhe shpesh me tifozllëk që nga viti 1991, kjo është fushata elektorale më e censuruar dhe e fabrikuar e historisë së Shqipërisë. Me një përsosje të teknologjisë së trukimit të veprimtarive publike, dy partitë kryesore, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste, kanë imponuar për mediat vizive pamje të regjistruara të takimeve të tyre dhe nuk lejojnë median të jetë dëshmitare e historisë së tyre elektorale. 

Mero Baze

17 Komente

Nuk ka fushate elektorale te mos jete e censuruar apo fabrikuar.. Ne Shqiperi nuk ka patur asnjehere fushate te mirefillte elektorale por sharje, te bertitura, ulurima dhe grushta elektorale.. 

Shume here me mire pamje televizive te censuruara sesa njerez te vrare ne qendra votimesh, te rrahur apo te keqetrajtuar.. Shume here me mire!

 

 

Po une e shumica e shqipove qe s'rrihemi e s'vritemi, pse duhet me na i myll veshet e gojen? Apo per te shpetu ata 5 hajvane qe dun me u vra?

 

Edhe 1 qe mund te vritet dhe rrihet eshte shume tirons.. Nuk jane me vitet 90! Bile po te ishim vende normal do te ishte cencuruar edhe ai ( i madhi fare) qe thote sot :" Asnje vote per armikun e rruges"

Spotet elektorale ne perendim organizohen si te jene filma Hollywood-ian ! Me aktore dhe kengetare te degjuar edhe regjia nga regjisoret me te mire. Cdo informacion qe percillet ne media kontrrollohet ne menyren me te rrepte. Mire se erdhet ne standartet perendimore!  smiley

 

Mire se erdhet ne standartet perendimore!

 

Aha e kuptova, RISI EUROPIANE edhe kjo

Edhe 1 qe mund te vritet dhe rrihet eshte shume tirons..

edhe dicka, sipas kesaj paska bo mire Sula qe s'i leka skafet se u myten me shume se 1 ne 9 janar. Bile bile, t'i mbyllim dhe stadiumet e mos te transmetohen ndeshjet se u ngrene adrenalinen tifozeve.

Change we need plako smiley  

S'na le rehat mer plak...

Nga zgjedhjet na cove te skafet!! Nese ka dicka positive ky mandat eshte Sala nuk aktivizoi bandat e skafistave ne Vlore kur mori pushtetin me 2005 sic beri ne vitet 90! Por trutharet e xha Sules nuk e kane idene se cdo te thote fushate elektorale.. T'ju rroje rruga kombetare dhe NATO kokshtremberve, se ta dish ty o plak votat nuk ti jep as Durres-Kukes dhe as NATO!  smiley

P.s. Se shpejti perurohet faza e pare per rigjallerimin e Liqenit!!  smiley

Penar. E thashe edhe ne nje koment me siper se me Meron nuk ia vlen te
merresh, ashtu sic nuk ia vlen te merresh me skunk (qelbesin?) se era te
mbetet ty. .ero nuk e ka hallin se shtypi eshte I shiturn por se askush nuk po
I afrohet qe ta bleje. Thjesht ne shenje repekti per vehten, them se nuk do shkruaj as edhe nje germe tek PPU sa kohe qe nje thenie e Meros per lirine e shtypit qendron si thenie dite

PF, E thashe edhe tek shkrimi fillestar qe Mero s'eshte pa faje. Para 2-3 vjetesh kam shkruajtur disa shkrime qe ekspozojne llogjikat idiote te Meros kur i bente morale Edi Rames, para zgjedhjeve te bashkise se Tiranes.

Ama, ka dicka. Duhet ndare autori nga shkrimi. Dhe ne kete rast, eshte e rendesishme per mua qe te theksohet se ajo qe po thote mero, fabrikimi i fushates, eshte krim. Krim qe fillon tek keto videot muzikore, spektaklet, mitingjet, "debatet" (ne thonjeza).

Une vetem gazetat e tiranes shoh (nuk i shoh TV-te) ama neper gazeta nuk ke nje gazete qe te mos jete ose me Ramen ose me Salen. Mbase Panorama eshte e vetmja. te tjerat jane prodhime te padroneve, direkt apo indirekt pak rendesi ka.

Edhe dicka: Panorama eshte pak a shume e LSI, qe nuk e them per kompliment...

 Po te pergjigjem (duke shkelur premtimin vetem kesaj rradhe) per hir te respektit ndaj teje dhe debatit qe po hap. 

Meroja pavaresisht se shkruan artikuj neper gazeta, nuk ka qene kurre gazetar, por nje person i cili e ka shfrytezuar aftesine e tij artikullshkruese per synimet e tij personale per perfitime politike qe me vone u shnderruan ne perfitime ekonomike.

Pra "gazetaria" e tij nuk ka qene kurre synim pse karriere ne vetvete, por nje mjet per te arritur dicka tjeter.

"Karriera" e tij gazetareske filloi kur ai u punesua nga VOA si puthadores i Berishes dhe i bythelepiresit se tij Elez Biberajt. Ne 97-te gjate protestes ne Lushnje, Mero jep lajmin e sajuar prej tij se gazetaret e agjencive te huaja po i rrihte populli i Lushnjes dhe gazetarja e AP ishte ne spital. Ky sinjal u kap per mrekulli nga langonjte e SHIK dhe kjo i rrezikoi jeten gazetareve qe punonin ne terrren, dhe po te mos kishte qene nje person i panjohur qe i strehoi ne punishten e tij dhe doli tek dera me cifte per t'i mbrojtur, edhe me e keqja mund te kishte ndodhur.

Pas kesaj pas nje proteste te detajuar te AP drejtuar Departamentit te Shtetit dhe VOA Elezi detyrohet ta heqe Meron nga puna. Dhe mendo qe te te hiqte Elezi nga VOA asokohe sepse mbroje Berishen ishte si te te perjashtonin nga shtepia publike per prostitucion.

Pas kesaj urrejtja e Meros per shtypin u be kriminale. Ne mars te  97, me nje sere artikujsh (pa emer) te botuar tek Albania kercenoi me jete gazetaret shqiptare qe punonin per agjencite e huaja, qe ishin te vetmit gazetare qe punonin akoma ne terren dhe qe nuk e rruanin per trimat e Berishes si Izeti me shoke. Pas ketyre kercenimeve nje pjese e ketyre gazetareve u larguan perkohesisht nga Shqiperia ndersa pjesa tjeter qendruam pasi evakuam familjet jashte shtetit dhe kaluam per "banim" tek Hotel Tirana dhe Rogner per aresye sigurie.Kaq sa per "ngjitjen" gazetaresko politike te Meros.

Me vone, duke u ngjitur gjithnje e me lart ne sqetullen leshtore e te djersitur nga ngjarjet e vitit 97 te Berishes, vecanerisht  pas perjashtimit te Genc Pollos te cilin e quajti pas kraheve "spiun ortodoks i shitur tek greket" arriti thuajse te zinte vendin e tij si keshilltar personal i Berishes. Se sa politikane e staf te PD ka kafshuar gjate kesaj kohe me dhembet e tij te mbulluar me smerc nga palarja, vetem PD e di. Ndaj dhe disa nga te kthyerit e vune si qellim qe ta zhduknin ate qen te zgjebosur nga zyrat e tyre. Dhe lekura e Meros per Berishen nuk vlente me dy grosh, ndaj dhe e shqelmoi ne ate fare feje. 

Problemi i Meros eshte sa eshte kaq i perdorur sa nuk ia vlen ta blesh as si lecke kembesh e perdorur ne seline e ndonje partie, dhe ai po perpiqet te riciklohet ne treg duke u hequr si furce e re qe ngre goxha pluhur.

Tani Penar, e di qe ka njerez (mbase edhe ty) qe ky informacion nuk iu intereson. Vete fakti qe Berisha u rizgjodh kryetar qeverie, pak vjet pasi u hoq nga qeverisja me kryengritje te armatosur tregon zemergjeresine dhe mendjengushtesine e popullit shqiptar.

Por ne fund te fundit kush jam une qe te gjykoj popullin dhe individet qe e perbejne ate. Une thjesht u largova nga ai vend sepse nuk doja te isha me pjese e ketyre idiotsive popullore, dhe perpiqem te ruaj sa me shume mundesine per te bere zgjidhje te pavarura .

Ashtu si edhe gjithsecili ka te drejte te beje zgjedhjet e veta. Te paktem mos i bejme qorrazi.

Te flase Mero Baze per lirine e shtypit, eshte sikur te marre ne dore Kodin Penal Zani Caushi dhe te na tregoje krimet dhe denimet per to me synimin per te na edukuar ne qytetareve te tjere.

Mero Baze eshte prostituta me njeqind e nje semundje e medias shqiptare.

Nje shkarravites i paguar here nga PD-ja dhe here nga PS-ja per te bere ate qe gazetare te tjere qofte edhe nga ata me te rendomtit nuk mund ta bejne.

Edhe kjo puna e Andi Bushatit kur merret dhe valevitet si flamur nga Mero Baze, humbet cdo vlere dhe e ben te pabesueshme.

Emisioni i Andi Bushatit ka shikues aq sa ka lexues gazeta e Mero Bazes, keshtu qe nuk ngeli Rama, Meta dhe Berisha per te nderhyre qe te ndalojne emisionet qe do te jepeshin per ta.

Mero Baze mori zjarr nga inati dhe paraja e Edi Rames kunder qeverise aktuale per ta bere te deshtoje ne zgjedhje, tani qe kjo jo vetem qe nuk po ndodh por eshte e sigurte fitoreja, Mero Baze, njeriu i trukimeve dhe shpifjeve po na shqetesohet per fushaten dhe trukimet e saj apo censuren ne media.

Vini re me kujdes se si po largohet edhe nga Rama tani qe e kuptoi se nuk fiton gje prej tij pasi nuk arrin te fitoje ne zgjedhje.

Sic duket keto zgjedhje do te nxjerrin jashte punes qe bejne aktualisht shume gazetare, i pari ne liste eshte Mero Baze.

Fair enough. Nuk eshte se ky informacion nuk me intereson. Perkundrazi. Por, sic e shkruajta dhe me siper, mua me pelqeu ajo qe u tha, jo kush e tha. Sidoqofte, e kuptoj qe autori dhe shkrimi nuk ndahen dot kaq kollaj.

Me te mira,

PM

ty o plak votat nuk ti jep as Durres-Kukes dhe as NATO

Ore Liqen, mos me shif si simetrikun tend ne krahun tjeter mer. Prite Zot une PDist!!! Po une e pres doren e s'e hedh voten per Salen mer.

Po te them thjesht qe nuk eshte argumentai qe jep ti. Po jeni bo dhe ju si Sula, o me mua si them une, o je i padeshirum.

Sikur pergjate historise, te kishim qene edhe ne fushat e tjera, po aq te zote sa c'jemi ne agjitacion dhe propagande... Shqiperia sot do ishte nje vend shume me i mire se c'eshte aktualisht

Mund te jemi vendi me i varfer ne Europe, por hej... propaganden qe behet ne Shqiperi do ta kishin zili edhe gjermanet e Gebelsit.

Meqe ra fjala per Gebelsin... kush e ka vene re perdorimin e gjere qe i behet telekamerave me krah mekanik ne kete fushate? Pothuajse ne te gjitha metingjet, indoor, outdoor, te PD-se apo PS-se etj...

E kane shpikur nazistet kete teknike sepse krijonte nje ndjesi me monumentale te hapesires. Syri i Zotit. Po i kujt Zoti?

Pergezime "Opinion"-it per formulen e re te debatit me tifoza.

Fantastike!

pra censura po na jep nje mundesi qe te fokusohemi tek te mirat e kandidateve, jo te keqijat. Kjo nuk do ishte gje e keqe ne fakt smiley

Motra e Jozit, tani tek Klani.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).