Dy telefonata dhe zoti shef

 

Alo, po urdhëroni zoti shef. Si urdhëroni, unë e bëra pjesën time, tani u mbetet edhe të tjerëve që të kompletohet. Jo për zotin zoti shef, se s’të gënjej. Kur të kam gënjyer unë ty, pa më thuaj. Po, po, si urdhëron zoti shef. At.., at.., ata nuk e kanë kryer punën, se unë jam i përpiktë, e di ti zoti shef. Por ata shpifin kundër meje, dëshirojnë të na prishin. Po jo mor zoti shef, ja unë gjithë ditën duke punuar që ti të dalësh mirë. Jo mor zoti shef, nuk po qaj, por më vjen plasje kur të tjerët shpifin, ani kundër kujt, kundër meje, që rropatem tër ditën. Si, mirë zoti shef, mirë, do ta shikoj edhe njëherë, edhe dy po deshe, se unë bëjë çmos për ty. Faleminderit zoti shef. Të kam një kafe borxh, ç’kafe, drekë desha të them. Hajde mirupafshim zoti shef. Gjithë të mirat.
 
Tani ky, do ta thërras një vartës të tij.Se edhe ky është zoti shef për dikë. Dhe të shihni ç’të bërtitur do t’i bëjë. Si burri gruas.
 
Alo. Si more kush është. Jam zoti shef, kush tjetër. Çar bënë ti në këtë orë more? Si po punon? Po ku e ke punën që s’të shihet, apo e mban fshehur nga zoti shef. Si për cilën punë e kam fjalën, punën ore punën. Pse sa punë ke ti?. Çar do zoti shef. Zoti shef do që ti të punosh, dhe atë me përkushtim. Si...? të të tregoj unë ty ku ka ngecur puna. Pse ti nuk e di këtë?.  Po pse rri në zyrë atëhere?. Shko ore ruaj delet ....
 
Shiko, shiko, ma mbylli, ani kujt, mua që për të jam zoti shef. Dhe foli me mua kopuku, si të ishte ai zoti shef e jo unë. Po kush është more këtu zoti shef?. Se unë e di, por disa më duket i kanë ngatrruar gjërat. Mendon burri i botës, se ai është zoti shef në punë të vet. Jo ore, zoti shef jam unë dhe ai që është sipër meje, e ky kopuku, nuk mund të jetë zoti shef, as në punë të vet bile. Po ja tregoj unë këtij  sa të takoj zotin shef, atë që s’jam unë, e pastaj ai do t’I tregoj këtij se kush është zoti shef këtu….
 

20 Komente

Po qe se Habibi ose h75 gjendet kendej, desha te di ç'mendon ai mbi keto pika :

1 - ç'eshte letersia ?

2 - ç'eshte shkrimi ?

3 - ç'eshte trillimi letrar ?

4 - ç'eshte gjuha dhe cila eshte lidhja e saj me shkrimin ?

5 - dhe e fundit, ç'mendim keni ju mbi shkollen, ne pergjithesi, dhe shkollen e krijuesve te rinj, ne veçanti.

Teksti me lart me sherbeu thjesht si shkas, sepse ne fakt eshte me e dobishme, mendoj une, te komentosh pyetjet me lart sesa vete tekstin. Arsyeja eshte qe kush shkruan diçka, duhet ta dije mire qe kjo diçkaja pasqyron pergjigjet e pyetjeve me lart.

Letersi eshte kjo? Epo.. gjer tani, cfare kemi lexuar ne, apo ia paskemi futur kot?

"edhe gjashte muaj me vone le te ishim cliruar, vetem ju te dy te mos na canit b..."

m. shehu

ps. thene dy veteraneve qe kishin vrare me shume gjermane se sa u vrane ne stalingrad.

hahahahaha, kjo paska qene e modhe fare, hahahaha.

Ika, tung smiley

Emigrant, vallahi nuk e di se me kë e kishe më lart, por edhe krejt gabim s'e paskan pas ata dy veteranët që kishin shkrujt ma sipër.

-si skeç... është bërë bozë që nga koha e luftës kundër burokracisë
-si formë... kur s'kam lexuar as tregimet e tua dot deri në fund kur vijnë pa paragrafë (dhe ta kam thënë bile) kujton se nuk do t'ja thoja cilitdo tjetër që sjell shkrime kështu?

Nejse , punë shijesh smiley

Ed, nxitohesh najhere ti; po t'a kam thon edhe me pare, je i vetmi qe s'ta mor dot per ters.

Me ke nji borxh (me ket ktu), qe s'do ta kerkoj, por do ta lej ne dore tate n'dac me kthy gjo najher.

Një dialog në telefon... sado inot t'm'kesh smiley , nuk munT t'm'thush se usht m'rregëll kur vje pa mur frymë, e gjitha m'rrjesht për nji.

Tani që komentoi edhe postuesi, besoj se është një gabim i bërë nga ripostimi tek peshku, që shpeshherë e bën këtë gabim (dmth që nuk ruan impostimin e autorit në ndërtimin e tekstit).

P.s: n'luft për t'shly borxhet, gjithmon gati! Ti e di që jam pjes e fansave t'fizarmonikut e t'Magnunit smiley

Emigrant, nese je ketej rrotull: Nuk e di me ke e kishe ket batuten:dy veteranet.A ka mundsi mos me fol me gjuhen e Ezopit por me qarte dhe me hapur,  pa krijuar keqkuptime. Te paketen komunikimi virtual e jep ket mundesi.

hi spiritus smiley

une them te mejtohesh ne c'kallo do kesh shkel smiley

 

p.s.

por,

per mendimin tim mos u mejto fare smiley

komentet e tua i nevojiten shume letersise qe postohet ketu

Hi Flo.Mir ne jeten reale qe per shkelje ne kallo po marrim "gjoba" po ketu ke PPU c ne?? S besoj te kem shkelur as kallo e as etiken.

e thash kot, ashtu ne pergjithsi une smiley

swed, ja dhe nje tjeter, me hrushov

vjen hrushovi ne shqiperi dhe thote: ketu mund te rritet misri ( per ne nje toke djerrishte)

dhe mehmeti i thote; un e pres koken po u rrit misri ketu

dhe nikita i thote; koken mos e pre ti se nuk te rritet prape smiley

 Emo i madh. Se kisha degjuar me pare kete! smiley

Ky mund te jete edhe ndonje shkrim i keq e pa ndonje vlere.Megjithate publikimi i ketij shkrimi ketu pa ndonje kryerresht, qe duket si te ishte vetem nje fjali e gjate i ka hequr pike ketij shkrimi.

Sidoqofte une i vleresoj dhe ju falenderoj per komentet tuaja

h75,

OK. Edhe une ju falenderoj per falenderimin. Ka shume mundesi qe pyetjet e mia te ishin per provimin shteteror te vitit te III te Fakultetit te Filologji-Letersise. Mire.

E lexova me shume vemendje falenderimin tuaj. Me perjashtim te fjalise se trete, e cila eshte nder me te bukurat dhe qe duhet perdorur nga te gjithe, dy te parat jane nje "casse-tête chinoise".

Analize :

Fjalia 1 pohon : shkrimi mund te jete i keq.

Fjalia 2 fillon me megjithate, qe le te nenkuptojme nje pike keputje dhe nje fillim te ri qe shkon disi perkunder fjalise se pare. Dmth, lexuesi pret nje vazhdim qe do te lere te nenkuptoje se shkrimi nuk eshte dhe aq i keq.

Mirepo pjesa e dyte e fjalise se dyte thote se paraqitja e shkrimit pa paragrafe i ka hequr pike shkrimit, pra shkrimi eshte i keq.

_______________

Nje pyetje te thjeshte : ne ç'permase po lundrojme ?

Ju falemnderit, h75.

 

hurbinek,

 Mos imito profesorin ketu, sepse imitimi te bene qesharak edhe sikur ta imitosh me te mirin e dynjase.

 

Shkrimi qe kam sjelle eshte ai qe eshte. Komentet tua "akademike" as nuk e bejne me te mire e as me te keq.

 

Megjithate une po e sjelle kete shkrim ashtu siq e kam derguar, pa dashur aspak qe ti apo dikush tjeter ta nderroni mendimin.

 

 

marttagtype name="place" namespaceuri="urnsmileychemas-microsoft-com:officesmileymarttags">marttagtype>

Normal
0
unctuationKerning/>

aveIfXMLInvalid>falseaveIfXMLInvalid>
false
false

napToGridInCell/>

ontGrowAutofit/>

MicrosoftInternetExplorer4

st1\smiley{behavior:url(#ieooui) }

ection1;}
-->

/* Style Definitions */
table.MsoNormalTable
{mso-style-name:"Table Normal";
mso-tstyle-rowband-size:0;
mso-tstyle-colband-size:0;
mso-style-noshow:yes;
mso-style-parent:"";
mso-padding-alt:0in 5.4pt 0in 5.4pt;
mso-para-margin:0in;
mso-para-margin-bottom:.0001pt;
mso-pagination:widow-orphan;
font-size:10.0pt;
font-family:"Times New Roman";
mso-ansi-language:#0400;
mso-fareast-language:#0400;
mso-bidi-language:#0400;}

Dy telefonata dhe zoti shef>>

> >

Alo, po urdhëroni zoti shef. Si urdhëroni, unë e bëra pjesën time, tani u mbetet edhe të tjerëve që të kompletohet. Jo për zotin zoti shef, se s’të gënjej. Kur të kam gënjyer unë ty, pa më thuaj. Po, po, si urdhëron zoti shef. At.., at.., ata nuk e kanë kryer punën, se unë jam i përpiktë, e di ti zoti shef. Por ata shpifin kundër meje, dëshirojnë të na prishin. Po jo mor zoti shef, ja unë gjithë ditën duke punuar që ti të dalësh mirë. Jo mor zoti shef, nuk po qaj, por më vjen plasje kur të tjerët shpifin, ani kundër kujt, kundër meje, që rropatem tër ditën. Si, mirë zoti shef, mirë, do ta shikoj edhe njëherë, edhe dy po deshe, se unë bëjë çmos për ty. Faleminderit zoti shef. Të kam një kafe borgj, ç’kafe,drekë desha të them. Hajde mirupafshim zoti shef. Gjithë të mirat.>>

> >

Tani ky, do ta thërras një vartës të tij.Se edhe ky është zoti shef për dikë. Dhe të shihni ç’të bërtitur do t’i bëjë. Si burri gruas.>>

> >

Alo. Si more kush është. Jam zoti shef, kush tjetër. Çar bënë ti në këtë orë more. Si po punon. Po ku e ke punën që s’të shihet, apo e mban fshehur nga zoti shef. Si për cilën punë e kam fjalën, punën ore punën. Pse sa punë ke ti?. Çar do zoti shef. Zoti shef do që ti të punosh, dhe atë me përkushtim. Si...? të të tregoj unë ty ku ka ngecur puna. Pse ti nuk e di këtë?. lace wsmileyt="on">Polace> pse rri në zyrë atëhere?. Shko ore ruaj delet ....

> >

Shiko, shiko, ma mbylli, ani kujt, mua që për të jam zoti shef. Dhe foli me mua kopuku, si të ishte ai zoti shef e jo unë. lace wsmileyt="on">Polace> kush është more këtu zoti shef?. Se unë e di, por disa më duket i kanë ngatrruar gjërat. Mendon burri i botës, se ai është zoti shef në punë të vet. Jo ore, zoti shef jam unë dhe ai që është sipër meje, e ky kopuku, nuk mund të jetë zoti shef, as në punë të vet bile. lace wsmileyt="on">Polace> ja tregoj unë këtij  sa të takoj zotin shef, atë që s’jam unë, e pastaj ai do t’I tregoj këtij se kush është zoti shef këtu….

> >

 

pershendetje,

Te kerkoj ndjese vertete, h75. Shkrimtari eshte mbret. As vete nuk e di pse nganjehere kthehem ne nje lexues grindavec. A nuk mundem dhe une qe, si nje pjese e mire e lexuesve, parate e librit qe kam ndermend ta blej te shkoj t'i prish ne mejhanen e cepit te pallatit ?

Te kerkoj ndjese, mik. Uroj qe te na sjellesh krijime gjithnje e me te bukura. Te gjithe do te kemi perfitim : une, ti, dhe te gjithe te tjeret.

Te pershendes dhe suksese ne gjithçka. Dhe sidomos shendet.

Po na smiley  qe e kishim ndigjuar dhe qe e vleresojme si prurjen e duhur ne postimin e duhur... smiley Me te vertete ai qe gjen krahasimin e bukur ose te ngjashmen oper shpjegimin e ndodhise ka nje KI dicka me te larte se i rendomti . Mire EM! Kur udheton qeke ne forme! As mos u ben pishman se si e ke prure pelqimisht apo JO i nerum h75. Puna eshte se nuk e dime ne eksperimenton me kete forme apo jo sepse si subjekt ka edhe me keq qe nga koha e Cehovit...megjithse shume i kohes qe ben dallim letrar te zgjuar  ne njevijimesine e sindromit Zapata ...ose me shqip.....programi intelektual i zgjedhjes se kuadrit nga PD-ja  Sa jam Mixhist   s'me ben DREJTORI...kur jam DREJTOR s'me ben mixhisti .... smiley

Nuk mora vesh gje as nga shkrimi e ca me shume as nga komentet...Si shume" hermetizem"(sa per snob kjo fjale)po shetit ketyre aneve!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).