Tre poezi nga Ndoc Gjetja

Pesë mijë palë këpucë

 

(Në kampin e shfarosjes Aushvic)

 

Shoh pesë mijë palë këpucë të vjetra

me lidhësa, pa lidhësa, të gjitha pa lustër

të vogla, të mëdha për meshkuj për femra

që dergjen këtu të hedhura grumbull

 

Dhe mua më duket ky pirg këpucësh

njerëzish të djegur në një natë krimesh

më i lartë se maja e Xhomolungës

më i shenjtë se  mali Sinai i Biblës

 

Përpara pirgut qëndroj i heshtur

me zemrën rënduar nga fate planeti

dhe veten pyes -  Mos qenkam në ëndërr ?

Se njëra kepucë lëviz nga vendi.

 

... Një tjetër më tutje e drodhi lëkurën,

pastaj e dyta, e treta, e katërta

të gjitha me rradhë e flakën përgjumjen

pesë mijë palë këpucë u bënë të gjalla.

 

... Tjetra ka lënë fëmijën në gjumë,

tjetra ka lënë kafen ekspres,

tjetra ka lënë qilimin pa shkundë

tjetra ka lënë një puthje në mes.

 

Tjetra ka lënë gjithë lulet pa ujë,

tjetra ka lënë ilaçet pa pirë,

tjetra ka lënë krevatin rrëmujë,

tjetra përgjysëm një fjalë të mirë.

 

Dhe vihen në rresht... Kërkojnë të ecin

me këmbët përkatëse përkrah të gjallëve

se njëra ka lënë përgjysëm të qeshurën,

se tjetra ka lënë përgjysëm një valle.

 

Dhe befas hapet një pamje makabër;

pesëmijë palë këpucë pa këmbë

tërhiqen zvarrë në barin e lagur,

në fushën e gjerë të larë me hënë.

 

Dhe ecin,

                dhe ecin,

                               dhe ecin,

                                             dhe ecin

si në tragjeditë e Shekspirit

Pesë mijë palë këpucë përshkojnë planetin

që t’i kujtojnë njeriut Aushvicin.

 

Pemë dekorative

 

Këto pemë dekorative përpara dikasterit të shtetit

burokracia do t’i ketë mbjellë me dorën e saj patjetër,

i ka vënë të gjitha në një kolonë të drejtë për një,

të barazarguara me një saktësi të tmerrshme.

 

Dhe kurorat e gjelbërta ua kanë qethur me gërshërë

(si kokat e ushtarëve në ditën e rekrutimit)

që të mos harlisen degët kur të vijë pranvera

e t’u parandalohet prirja për të çelur gjethe.

 

Të gjorat peme ! Të qethura ! Pa zogj. Të ngrira.

drithërohen nga malli për krehërin e erës.

Sot shkova dhe pash asfaltin e zi poshtë tyre,

kish filluar të cahej nga protesta e rrënjëve.

 

Një heshtje e bukur

 

Ka heshtje që na thonë gjëra të bukura,

si për shembull fytyra e gruas

në orët e vona të natës

kur e pagjumë numëron me vete

ditët e fundit të barrës.

 

Ec e thuaj po munde këtë heshtje

ti, muzikant, me nota

ti, piktor, me ngjyra

ti poet me vjersha

dhe ti, aktore e famshme

me gjeste dhe fjalë !

 

Për ta thënë duhet të jesh

nje grua shtatzënë

domethënë

dyfish e gjallë.

124 Komente

Flm Flo qe solle poezite e Ndoc Gjetjes. Keto duhet te jene poezi te reja dhe une si kam lexuar me pare. Eshte nje nder poetet e mi te preferuar sepse shkruan thjesht por shume bukur.

 

Te treja poezite jane te mira po me shume me pelqen e para.

Profesor Ndoci eshte i semure dhe i uroj sherim te shpejte. Te na botoje perseri poezi te tilla, bile dhe me te mira se ato. Eshte nje njeri teper i veçante, i cili eshte mbyllur ne vetmine e tij kryeneçe. Edhe nje here i uroj shendet dhe jete te gjate.

Asgje belle-fleur, per mua eshte kenaqesi qe i solla, eshte poeti im i preferuar (shqiptar).

Keto tre poezi dhe te tjera si;" epitaf", "biondes", apo "lexuesit tim", jane te denja per t'u renditur perkrah poeteve me te medhenj europiane... po mua me pelqen me shume nga te gjitha kjo e kepuceve...

Ne nje kohe kur Kadareja shkruante; " Ku ti kerkoj rrenjet e tua parti ", ne nje kohe kur Agolli shkruante " Devoll, devoll ", ky njeri shkruante ne kete menyre ( shih pemet dekorative) !!!! Mendoj se rebelizmi dhe shpirti i tij kreyneç, e kane ruajtur artin e tij, te paperdhosur me realizmin socialist ....

Me vjen mire qe iu pelqyen poezite... poetit i uroj edhe une sherim te shpejte...

 

Vertete poezi te bukura. Sidomos e para.
Sepse eshte e shkruar shqip per dicka jo-shqiptare.
Sepse eshte e shkruar shqip per dicka njerezore.
Nuk eshte e lehte te shkruash poezi shqip.
Keto kohe eshte bere goxha e veshtire.

Poezia pa mendim eshte nje frut i rrudhur ende pa u bere. Perpara saj vetem shtremberojme buzet ne forme neverie.

Mirepo mendimi nuk duhet te jete ne kohe.
Kush kalon kufirin e kohes, ka shpetuar.

Dhe eshte keshtu qe Gjetja gjendet gjithandej.

 

 O Zot qe fatet tona ne dore i mban!Na ruaj nga shendeti trashamanna ruaj nga orekset e Sanco Pancesna ruaj nga hija e rende e famesna ruaj nga faqeputhjet helmuese te Judesna ruaj nga orteku rrenimtar i turmesnga ruaj nga prejardhja prej shimpanzesenga ruaj nga thyerja e timonit te kresenga ruaj nga putra pushtetore e Njeshitnga ruaj nga engjejt, na ruaj nga dreqeritna ruaj perdite nga ftohjet e miqesivena ruaj o Zot secilin prej te gjitheveune ruhem vete, o Zot, nga i ligupor ti me ruaj nga shoku dhe miku.
 

 

mos u merzit belle se edhe keshtu shijohet smiley

 

 

Flo, pemet dekorative eshte nje vjershe shume mesatare. Te treja krijimet kane ne forme nje ere te forte musandrash te viteve 70-80-te dhe te kujtojne nje perpjekje en bloc te asaj kohe te krijuesve poshte per te arritur ne nivelin e Agollit (me lart as qe behet fjale).

Jam i hapur per debat.

Te pershendes.

per dy poezite  e dyta nuk mund te them gje(ose me sakte,mund te vetepermbahem),por s'mund te rri pa thene se poezia e pare,ajo me kepucet e tj..me duket nga ato poezi te komisionuara,te bere me pagese sepse te porositura nga klienti.Dhe nuk e di se pse jam kaq i sigurte per kete(jo per pagesen,natyrisht)  

"Flo, pemet dekorative eshte nje vjershe shume mesatare. Te treja krijimet kane ne forme nje ere te forte musandrash te viteve 70-80-te dhe te kujtojne nje perpjekje en bloc te asaj kohe te krijuesve poshte per te arritur ne nivelin e Agollit (me lart as qe behet fjale)."---

emigrant arti nuk a si shkenca (biles as shkenca nuk a aq "progresive" ne koh ashu si mendohet ne ideal-tip...)ne lidhje me kohen...Pse aq larg paska shku Agolli...?

dmth mund te thush mendim ne lidhje me shijet tuja si preference kurse si kritik asht Boshe...

 Emo, i ke rene pikes! Tani ca nga keto krijime, per shkak te kohes dhe moshes na jane bere mbase nje fare nostalgjie, ashtu si kenget e realizmit socialist qe me pare nuk i degjonim as ne TV kurse tani i bljejme ne CD. Ndoc Gjetja ka qene aso kohe nje nga poetet e mesatare te realizmit socialist, dhe kaq.

Poezia e Aushvicit me duket sikur eshte nxjerre nga faqja e katert e "Zerit te Popullit".

peshku fl. nese ke nostalgji per dicka dmth te pelqen se te ka pelqy.Realizmi socjalist ka pas pak prodhimtari po ca me rendesishmja pak cilesi.E vetmja e denj qe te mbahet nalt ka ken disidenca dhe kjo kuptohet gjendej jashta-kufinjve, flas per letersine.Ne sejcilin nga autor te RS gjen nga nji gja tek tuk poetike ne vepra. ti vesh gishtin ndonjerit ne totalitetin e vepres asht e kot.Normal realitet i varfer dhe e shprehun e kushtezume. ky autor ne kto 3 poezi(nuk e njoh vepren e tij) nuk ka te baj asgja me Zerin e popullit te cilin ti e njifke rubrik per rubrik(ca ka pas ne faqe te katert kjo gazet per kuriozitet?)I vetmi art i plot gjat RS ka ken operistika me motive te mrekullueshme popullore e klasike.

 Dafine, nostalgjia eshte pak me e ngaterruar se kaq. Nostalgjia eshte nje blerje "ne pako", ku per hir te dy gjerave qe te duhen, paguan edhe tre qe nuk te duhen. Pra persa kohe qe ato gjera perkasin me kohen e rinise te disave ketu, edhe disa gjera qe perbejne atmosferen e asaj kohe i fusim tek nostalgjia, packa se vec e vec nuk na thone asgje ose ne ate kohe mbase edhe i kemi urryer ose jemi tallur.

Letersi disidente jashte Shqiperise nuk di. Nese ti njeh ndonje ma thuaj. Letersi disidente brenda shqiperise ka pasur, po nuk i njeh, t'i them une krijimet. Eshte e vertete qe tek autore te ndryshem gjen pjese poetike, ndryshe si do mund te anetaresoheshin ne Lidhjen e Shkrimtareve. Ka pasur edhe autore mjaft te mire si Fatos Arapi ose Koco Kosta e mbase edhe ca te tjere, por prape duhet te gerrmoje nje mal te tere per te gjetur nje damar bakri dhe nuk s'ia vlente mundimi.

Komentin per Zerin e popullit po e quaj thjesht si nje shaka te deshtuar dhe nuk po e zgjat.

Muzika operistike shqiptare!!!? Nuk jam kompetent. E vetmja opera shqiptare qe kam pare ka qene "Halili dhe Hajria" ku coi na gjimnazi me detyrim qe ta shikonim, por me thene te drejten nuk ia vume shume veshin se e kishim mendjen se si "t'i fusnim duret" shoqeve te klases. Per kete aresye edhe kjo opera futet tek nostagjia

Te prifte e mara, ose nese je brenda nga Shkodra: Ciao!

Pse aq larg paska shku Agolli...?

Po. Eshte shkrimtar i shquar i letersise shqipe, c'ka nuk mund te thuhet lehte per kedo. Ky eshte mendimi im.

Persa i perket boshesise se kritikes, OK, ja te marrim pemet dekorative.

Këto pemë dekorative përpara dikasterit të shtetit
burokracia do t’i ketë mbjellë me dorën e saj patjetër,
i ka vënë të gjitha në një kolonë të drejtë për një,
të barazarguara me një saktësi të tmerrshme.

Rregulli dhe barazlargesia e pemeve nuk jane tipar burokracie. Orvatja per ta bere burokracine jo "cool" ka qene e mjere (Kur flet klasa nuk flet burokratizmi, etj etj). Dita kur shteti shqiptar te behet burokratik (ku "zyra" te sundoje vertete, dhe jo dikush qe quhet Maliq) dhe dita kur shteti shqiptar ti mbjelli pemet me barazlargesi dhe asnje dore kalamani e pa-loder te mos shkule fidanat per qejf, ajo dite duhet kremtuar po aq sa "dita e beku'r" e NATOs (TM Cen durimmadhi ). Vazhdojme:

Dhe kurorat e gjelbërta ua kanë qethur me gërshërë
(si kokat e ushtarëve në ditën e rekrutimit)
që të mos harlisen degët kur të vijë pranvera
e t’u parandalohet prirja për të çelur gjethe.

E njejta vazhde e shtrember mendimi. Nje lloj perpjekje pothuaj provinciale do thoja per te perbashkuar dy gjera qe nuk afrohen dot: pyesni ndonje lulishtar sa qendron linja e mesiperme. Ka qene nje duhme qe zhbente profesionalen. Si tek ajo orkestra qe tregon PF, te ciles kontrolli punetaor i nxorri nja 10 violina teper, meqe cdo simfoni mund te luhet me numur me te vogel harqesh.

Të gjorat peme ! Të qethura ! Pa zogj. Të ngrira.
drithërohen nga malli për krehërin e erës.
Sot shkova dhe pash asfaltin e zi poshtë tyre,
kish filluar të cahej nga protesta e rrënjëve.

Pemet qytetese jane nga pemet me te lumtura. Nuk jane te gjora. Te krahasuara me llojin e tyre ne gjendje te lire, ato jane fatlume. Spektatore te komedise njerezore. Deshmitare te teatrit te rruges, me te madhit teater gjithkund! Pranoj qe gjetja e asfaltit qe cahet nga protesta e rrenjeve eshte e goditur, por ne sfond te arsyeve qe mbart ne rreshtat me lart, eshte e dtyruar te zhvleresohet.

Gjithe c'ka thashe  nuk kane te bejne fare me shije vetjake (per te cilat nuk pranoj diskutime). Jane logjike e ftohte, se ciles une mendoj qe duhet me patjeter ti nenshtrohet cdo krijim letrar.

 

PF, te pershendes back me kete. Si per te djele.  smiley 

Nuk kam dyshim qe edhe nje luleshtar si ty do ta kishte analizuar poezine emigrant.

Mbase, karkaxhuall, po e di si esht' puna me ket teme, si ajo kenga "the thrill is gone". S'njit mo. Dje pat nje finale spektakolare, tani eshte si me ardh ne salle te operas kur ajo ka mbaruar dhe orkestra po mbeldh veglat.

PS Meqe po flitet per kolapsin e albanishtes, kkxh, eshte ceshtje "timing", pa ti shume mire&drejt mund ta kesh me ate tenden.

Dreke te mire.  smiley 

Emo, je jashte plako. Imagjino nje kuadrat ushtaresh gjate paradave te nje majit, vendosur ne barazlargim dhe te gjithe te qethur njesoj me njeri tjetrin, si prifterinj te Perendise Diell, apo pak a shume si ato cekicat tek video "Another Brick in the Wall". Uniform qe nuk paraqet burokracine, por dikasterin e shtetit, lexo me kujdes. Tashti ne vend te ketyre cekicave, apo ushtareve, imagjino peme te harlisura pylli, dege te dredhura kaotike ku nuk derdhet asnje fasho dielli, ku teatri pertoke eshte i lagesht si amonia hormonale, dhe gerrices si thonj majmunesh lene peng ne levore pemesh, apo si dhembe kafke me nje bardhesi gerryese. Pemet e qytetit jane perfaqesuse mjerane te makines shteterore ete frikes nga vdekja perballe nje kanceri natyror e rrumbullak qe mund te gjesh ne pyll. Hyr ne nje pyll dhe do veresh kaosin, harlisjen, mungesen e barazlargesise nga njeri tjetri. Kjo eshte sepse pemet jane te lumtura kur komunikojne me njera tjetren, kur vendosin distanca dhe kufinj mes jetes dhe vdekjes me njera tjetren, dhe jo kur dekadencen qe mbartin natyrshem jua ve ne rresht njeriu. Eshte pak e cuditshme se si ti e ke vendosur me nje llogjike te ftohte njeriun si qender te vemendjes. Pak si teper njerezore dhe subjektive duke qene se je njeri per t'a quajtur llogjike te ftohte. Pemet kane pare teatrin e mbijeteses te te gjitha kafsheve te pyllit. Vertete ka dicka kaq te vecante kafsha njeri ne krahasim me teatrin e xhungles qe pemet t'a ndjejne veten me te kenaqura ne qytet? Keto jane peme te nje skene institucionale, ku teatri i rruges nuk eshte vecse i dirigjuar nga lart, ku te gjithe ne menyre uniforme, pavaresisht regjimit, kemi pasaporte shqiptare, dhe jemi uniformerisht krenar. Teatri i rruges nuk ekziston per keto peme. Teatri i rruges eshte nje kitsch per keto lloj pemesh. Teatri i rruges eshte shume uniform per te qene i plote per pemet. Nuk ngulen postera elektorale. Nuk gerryen zemra me emra dashnoresh. Nuk behen pshurrime territoriale pijanecesh. Nje koshere bletesh nuk varet prej tyre. Milingonat nuk e kapercejne dot gelqeren. Nje ari nuk vjen dot t'a kerruaj kurrizin. Keto peme, jane "pa zogj." Sepse ka gjithmone nje uniforme polici qe patrullon aty rrotull, nje robokop infinitisht matematik qe te gjobit nese prish uniformen.

Ajo e Aushvicit nuk me pelqeu.

Ajo e treta mu duk me e plota.

Emo,

Po alegoria a ka ndonje vend ne lupen e logjikes se ftohte? (burokracia, pemet, uniformiteti, konformizmi, zogjte-jeta........)

Per mua poezite jane te mrekullueshme. Duhesh te kesh qene ne Aushvic qe vertet ti shohesh ato kepucet duke ecur. Une kam qene tre here ne Holocaust Museum ne DC dhe gjithmone rri e meditoj ne fund, ku kane nje hapesire tip mini-amfiteater.... sepse nuk mund ti akumulosh te gjitha kaq thjeshte. Im shoq ka qene ne Aushvic dhe dy gjera i kishin bere shume pershtypje: kepucet dhe furrat dhe mi shpjegonte aq sa nuk i shpjegonte dot me fjale cfare kishte ndjere ate moment.

Arti nuk eshte strukture, eshte cfare ndjen. Une nuk njoh ndonje poet apo artist (dhe me beso qe njoh disa shume te mire ne Shqiperi) qe te shpjegon dot vepren/krim/krijim me logjike apo strukture. 

Per me teper po te lexosh edhe poezi te tjera te Gjetjes, ndoshta do kishe nje mendim me te kompletuar te kujt rryme i perket. Gjetja ka gjetur ti kendoje shpirtit, unit, dashurise, zemres... po permend vetem disa nocione/koncepte qe prek me poezite e tij.

Nuk ka average or median se nuk po ben sintetizim apo survey. Nuk te "lejohen" keto lloj "turpesh".... (it's a joke, don't take it at face value.)

(I am sorry Emo, can't agree with u on this 1.)   

 edhe mua me pelqen e treta, e para me duket shume uniforme si e porositur, e dyta me duket si shume nga poezite e realizmit socialist, si fallco, sipoezite e gazetes zeri i rinise. 

si t'ua shpjegoj. e keni parasysh ate librin cento colpi di spazzola te melissa p. mundesh me lexu te gjitha revistat porno dhe te thuash njelloj, po ka ate gjene tjeter brenda qe te mbetet ne mendje ai liber, dhe prandaj edhe pas kaq kohesh flitet ende per te. 

ketu nuk e gjej dot ate gjene. me duket shume uniforme. e treta eshte pakez me e gjalle. 

kjo nuk do te thote se nuk ka strofa te mrekullueshme te e para. por ndoshta me duken fallco edhe sepse e kam bezdi rimen. deri edhe te sonetet e shekspirit. ndaj mund te mos jete i vlefshem mendimi im. 

Pemet qytetese jane nga pemet me te lumtura. Nuk jane te gjora. Te krahasuara me llojin e tyre ne gjendje te lire, ato jane fatlume. Spektatore te komedise njerezore. Deshmitare te teatrit te rruges, me te madhit teater gjithkund!

Edhe sikur autori te kishte shkruar per pemet-peme ti ja ke fut aq kot plako.U plasi pemeve te shohin komedine njerezore ku mbajne mbi rrenje tonelata betoni e asfalti e mbi gjethe mbajne shtresa pluhuri qe ua humb edhe ngjyren .Te tjerat ti tha Kodra.

por ndoshta me duken fallco edhe sepse e kam bezdi rimen. deri edhe te sonetet e shekspirit. ndaj mund te mos jete i vlefshem mendimi im. 

Shkinaks,aty ka me shume asonance se sa rime.

Shtoj se Gjetaja eshte nje nga te paktet POET ne Shqiperi.

Por me shume e vret kjo:

"Gjithe c'ka thashe  nuk kane te bejne fare me shije vetjake (per te cilat nuk pranoj diskutime). Jane logjike e ftohte, se ciles une mendoj qe duhet me patjeter ti nenshtrohet cdo krijim letrar."

Sepse, perderisa shija vetjake nuk pranon diskutime, e perderisa logjikes se ftohte i duhet nenshtruar me patjeter cdo krijim letrar, pra dhe kjo nuk pranon diskutime, atehere ose eshte vrare cdo lloj debati, ose ia ke fut kot plako.

Lul, shume i irritum po dukesh. S'me duket se ketu po ka naj gjo me u shqetesu.

Mromjamire!

 

Sot shkova dhe pash asfaltin e zi poshtë tyre,kish filluar të cahej nga protesta e rrënjëve......... Kaq po te kishe lexuar  me vemendje pa " teknika te sofistikuara kritike" them se do kishe thene me pak llafe " Vertet anojne nga prozaizmi por si krahasim figurativ per te percjelle mesazhin eshte nga te RRALLETI . Mos ndoshta nuk duhet kaluar caku me Gjeten .Ne kohen qe yshteshin e cpoheshin me hostene buajt e qete... ai  derdhi ndjenje, tek nje brez qe sot ka " frymezim" smiley Them se te tri poezite jane krijime te kendeshme, origjinale sidomos e DYTA qe ka edhe pak nerv Per mendimin tim sot as qe mund ti afrohet ndonje vjershetor atij brezi per MISIONIN qe kreu . Sot me nje klikim gjen te njejten kritike ne Hollandisht, ne Huribinisht, Kinezce , e Ujgurisht .... Pa le me po te dish edhe ndonje dialekt Afrikan !!!!Desha te bej nje shtese per ate qe i atribuoje PF per rrefenjen e orkestres. Kujdes se nuk eshte e re ....eshte nje nga tregimet-raport me te bukura se si e kupton profanizmi luften kunder burokracise ne jeten artistike duke marre shembull Orkestren filarmonike smiley Pa inate! 

Ziko, ku pe teknike te sofistikuar kritike ne kometin tim?

Une kete po them gjithe kohen: qe nje ndertese barrok nuk ka c'i do sperdredhjet, kur bazamentin nuk e ka solid.

Per mua trajtimi i burokracise atebote ka qene import shqeto nga Lindja e larget. E di vete ti, me mire se une. Ajo pune e burokracise, ku "hanin dhite Zylo Kamberin (u shkri shoqja Lenka me kete)" ka qene nje gomarllek kolosal, te cilit iu kushtuan tere ato vjersha e art (duke filluar qe me pashallaret kuq - tjeter pune se ajo ishte vjershe qe autori e beri me permjerjen e mengjesit dhe as qe e dinte ku e kishte, aq per zemer e pati); i gjithe ai art "antiburokratik" eshte nje gjepur e madhe, pasi Shqiperia problemin e madh e ka patur se nuk ka qene kurre burokratike sa duhet, pa le me teknokrate qe as vihet ne hesap.

Ziko, une me te tjeret mbase nuk i hap keto muhabete, po ty ca gjera nuk te lejohen, se i di mire si pakkush.

Emo, nuk jam fare i irritum. Pervecse kuptohet me interpretimet e tua te dobeta, tuj fillu qy nga doktor Adhamudhi e doktor Gjilpera, tek hallvaxhine e pame mbret, tek nja dy te tjera te Petro Markos po per regjimin e Zogut, qe krijojne nje baze puro shqiptare e jo te importume nga lindja per sa i perket shpotise ndaj regjimit burokratik, e deri tek leximi i kesaj poezie si shpoti antiburokratike. Nuk eshte shpotitese kjo mer jahu, ka tjeter ndjenje, me te dhimbshme, me revoltuese, me protestuese. Dhe jo kunder trungut burokratik. E ka direkt e me koken, atje ku mungojne zogjte. S'oshte tu u qajt as nga trungu, nga mesi i lyer me gelqere uniforme gjekundi qe te mendohet se e ka me burokracine. Nuk e ka me hallken e mesit. Rrenjet i gezohen protestes, harlisjes. Trungu as qe ekziton i shtetit. Vreri dhe makthi, jo shpotia, kane shkak dhe shenjester tjeterkund, tek koka e rruar.

Jo jo, Lul; ti imagjinon shume. Ndoshta veti e njeriut te quajtur "te mire" kjo.

Ne kemi vuajtur dhe vuajme nga mungesa e pemeve te krasitura profesionalisht dhe te barazlarguara. Ato do ishin nje bekim per ne. Jo alegori.

Vertet uji te mbyt, por perdore po deshe kete veti te ujit te nje buzethare ne shkretetire; pastaj flasim.

Lul, kush ta jep te drejten ti qush interpretimet e mija te dobeta?

Vetem interpretimi im, krejt subjektiv mund te ma jape ate te drejte Emo. As mos e vej ne dyshim qe gabimin mund t'a kem une.

Por prape. Ngaterron burokracine me profesionalizmin. Nuk eshte kunder barazlargesise kjo. Perkundrazi. Po t'a lexosh si te them une, do gjesh nje kerkese gjenuine per barazlargesi. Pasi vendos barazlargesi sa te duash nga nje peme tek tjetra, nese lart dominon nje racionalitet aq abstrakt sa qe zogjte, jeta, marrin arratine, nderkohe qe poshte harlisja e nendheshme shtypet me asfalt, atehere pema ka humbur barazlargesine nga vetvetja, gjithcka mund t'a quash, por jo me peme.

p.s. Si thua Monda? Me bute fola kesaj rradhe?

Me bute, me bute ishte kesaj radhe ...

Gjithesesi, thjesht nje keshille miqesore ishte ajo imja, mirekuptimi varet nga ju.

PS: Te pakten jemi dakort per te treten smiley

Cuna, bini dakort te mos bini dakort smiley

Emo, mundohu te mos mendosh per momentin me ligjet "e landscape" sidomos tani qe jane ne sezon nga anet tona te njerkes smiley (por me ndjesine e asaj kohe, dhe si "vriste" ai barazlargim  nje shpirt disident.)  Pastaj, e kemi dhe me te lehte te "jystifikojme" dhe shkaterrimet pas 90-tes.  

Lulian, jo me aq ashpersi ...

Nga poezite, me pelqeu e treta me shume, shume fare (femer hesapi lol)

PS: Jeni te lire te mos keni parasysh arbitrimin tim ne perpjekje negociatash smiley

 

Ka diçka që nuk shkon tek poezia e dytë Luljan... Arsetimet e tua do të qëndronin 100% në një titull si "Pemët", por kur në titull ke edhe fjalën "dekorative" atëhere do të ishte absurde po të shihej që të mos vihej dorë në to smiley

Edo, dakord, vetem se "dekorative" dhe "te gjora" jane terma qe lexohen aq bashke sa dhe kurva qe krihet kur fshati... E per me teper, te gjorat peme, thua vertete kane nevoje te vihen ne kolone, kokerruar e me dekorata te barazlarguara si per parade 1 Maji? Nderkohe qe kur flet per pemet qe dridherohen nga malli per kreherin e eres, uf ca shpupurisje, s'ka dekorade qe te jete me e fuqishme. Kaq te marre paskemi qene, sa qe dhe pemeve t'iu veme dekorada? Pastaj dekorativ eshte edhe bredhi vitit te ri, madje edhe kur eshte prej kallcuku, por peme e gjore mbetet, ne mos hic peme.

E prape me pelqen me shume poezia e trete.

Jam komplet në sintoni me ty për madhështinë e së tretës...

emigrant, pemet dekorative eshte shkruar ne nje kohe kur Kadareja shkruante "Shqiponjat fluturojne lart".... mjafon kjo si kunderpergjigje...

p.s

sidoqofte jane shijet e tua qe une i respektoj , ( te cilat nuk kishe perse t'i nenvizoje me kaq arrrogance) (!?)

gaboj apo nuhas nje rryme cazëz armiqesore ne ajer kur me drejtohesh se fundmi ??!!!!

 

Flo, nuk kom asgje armiqsore! S'kom gjo per kunderpergjigje.

Kisha dy gjera per debat: ta nis me te voglen.

- Te pohosh qe Gjetja shkruante kete e ate "ne nje kohe kur Agolli e Kadare shkruante kete e ate" kerkon nje guxim vertet te spikatur. Po kjo eshte e drejte e gjithkujt me guxu. Ajo me e rendesishmja qe une u perpoqa me sqaru, simas asaj times, eshte kjo qe vijon:

- Lufta kunder burokratizmit e ndermarre jo nje here nga regjimi i Enver Hoxhes eshte nje nga moskuptimet me kolosale te derisotmet. Eshte shume kollaj te denoncosh vrasjet ne kufi, lirine e fjales, monizmin si te tille, varferine materiale etj etj, por pakkush ka thene qe tam-tamet me origjine kino-kamboxhiane te luftes kunder burokratizmit kane qene nje budallallek kolosal i atehershem. Te gjithe nen ze mendojne qe kjo ishte nje orvatje pozitive e regjimit, e krahasueshme me luften kunder zakoneve prapanike, apo per zhdukjen e analfabetizmit, apo cuarjen e drites elektrike kudo. Ne kete kurth rane te gjithe; u hipnotizuan si me thene. U be nje gare kush e kush te krijonte tipa burokrate flokerene barkmedhenj pa fat me femrat, te cilat i perbuznin keta qullavecer dhe dashuronin natyrisht punetore te fresket, gjithe energji, me kallo ne duar, me te cilet benin dashuri buze lumenjve, pasi kishin bere normat e prodhimit te betonit per ndertimet e reja te industrializimit. Eh... shoku Sokrat (i luajtur nga i madhi Sulejman Pitarka me text te Dritero Agollit) eshte vec nje shembull; per te arrit te dy Zylot, njeri po i Agollit dhe tjetri i gurres se pashtersheme te politizuar te popullit... smiley  qe e hane dhite etj etj. Dhe vinte era revolucionarizuese e kontrollit punetor, me qarkullim ne dore, edhe tundej dheu. Profesioniste me eksperience (pervoja paguhet si frengu pulen ne Perendim sot e gjithe diten) kapeshin per zhelesh (gjithnje jan kap per zhelesh njerezit te ne, mos kujto vetem sot) edhe degiseshin fiuuuu, nje Allah dhe baba Fetah e di se ku. Nejse, se e zgjata. Por ky ishte nje tjeter GABIM i madh, per te cilin nuk para flitet. Perkundrazi, direktiva te qellimshme te atehershme per spastrime te brendshme, per perjetesim te ndjenjes se frikes dhe pasigurise, trajtohen si gjoja disidence e guxim, si kritika ndaj regjimit, i cili  i inicionte vete ato. Keto jane bullshit, Flo. Jo or jo, ne nuk na ka bere gje burokracia, se nuk kemi pat mendere per burokraci. Do kellqe burokracia. Brukseli dhe Washingtoni, nuk jane gje tjeter vetem burokraci. Ne nuk kemi pat "Eduard Duargershere" (po e ngjis ketu poshte per kollajllik). Dhe ata na jan nevojit. Jet e mot.

T'pershndes, Flo, dhe shpresoj te jem shpjegu disi.

 

http://img2.timeinc.net/ew/dynamic/imgs/080327/burton-depp-films/edward-scissorhands_l.jpg

Em, se me ca filmi e kom pa, qe shkon nje cift ne muze per te pa ca piktura, dhe i thote njeri tjetrit se shenja e artit te madh eshte qe te jep nje spunto, sa do te vogel, qe te flasesh pa fund. Kishte kohe qe nuk te kisha degjuar te ligjeroje keshtu para nje poezie smiley

Eduardi ben art, jo fotokopje burokratike. Ku e shef barazlargesine tek fotoja me lart? Ku e shef uniformitetin? Ku e shef qe Gjetja t'i kete ra me qafe nje kopshtari si Eduardi? Shif cfare rregulli kaotik ka ne ate kopsht, cfare asimetrie perfekte, cfare baroku, cfare manerizmi stilistikor, qe nuk e gjen ne bote tek perspektiva kolone e pemeve te barazlarguara.

Edhe dicka tjeter. Mund te perpiqesh bindshem t'a paraqesesh periudhen e shpotise antiburokratike si ideologji te importuar shabllon nga Kina, por meqe je ne mbreterine e ideologjive, mos harro dhe influencat dhe humorin absurd ala Gogol e ala Kafka, Dostojevskin, etj, te tera perpara komunizmit, dhe me te perbashket shenjestren e vertete qe nuk ishte burokracia, por absolutizmi. Ka shume me teper nga "Njeriu i Nendheshem" kjo poezi, sesa nga Zyloja, apo nga shpotite shabllone. Nuk eshte kritike humoriste kjo poezi. Vajton mungesen e perplasjes, te perleshjes, vajton mbase mungesen e nje lufte te vertete klasash, mungesen e nje kapjeje per zhelesh qe te ndjehesh i gjalle. Nuk i shmanget kapjes per zhelesh, sa do qe te kete pasur te tilla. Nuk e perjeteson ndjenjen e frikes, perkundrazi, t'a nxjerr lepurin nga barku kur barazlargesise i thote "saktesi e tmerrshme". Nuk eshte e vijes se bute qe fiton mbi te forten kjo poezi, e can asfaltin edhe kur Laokontit nuk i mbetet vec shpresa qe mermeri te pesoj nje ndryshim. Keto jane ndjenja jetike, qe regjimi mund t'i kete perdorur ndoshta, por qe ka shume elemente te kesaj poezie qe te bejne te mendosh se jane te brendshme, qe jane pertej nje regjimi te caktuar dhe kunder te gjithe regjimeve. Eshte shume natyrshem dhe sinqerisht anarkike, jo revolucionare, te kete qene e porositur kjo poezi.

 Lul, me kete historine e krasitjeve me kujtove nje nga personazhet mitike te Tiranes. Ka qene nje profesor hortikulture qe ka bere kuroren e Tiranes, i vetmi qe lejohej t'i mbante floket e gjata e te drejta deri mbi supe dhe ca mustaqe alla ainshtajn, qe dukej sa surreal aq edhe babaxhan me canten e vogel prej lekure kafe qe e mbante nen sqetull teksa shkonte ne universitet. Emri per dreq tani nuk me vjen ndermend, por jam i sigurte qe Idrizi dhe Emigranti e dine.

Qe ta pres historine shkurt, ky profesori na i krasiti njehere ullinjte e Tianes deri ne rreze, ne kundershtim me gjithe eksperiencen popullore te katnarise kooperativiste. Ate vit ullinjte s'bene asnje kokerr. Profesori mbasi dha te gjitha shpjegimet shkencore ne mbledhjet e partise, me ne fund u lodh dhe deklaroi: "E mire! E bera per sabotim se jam armik,. Me fusni ne burg."

E plasen brenda. Vitin tjeter ullinjte bene aq shume sa nuk ishte pare ndonjehere. Krasitja i kishte rinuar. Me urdher te Mehmet Shehut, profesorin e nxoren nga burgu dhe me vone e bene ne mos gaboj edhe anetar te Akademise.

Ku desha te dal?

E pashe qe e keni "shkep" me analiza ate poezine e pemeve dhe thashe te jepja edhe une mendimin tim. 

 

Fillimisht desha te them qe kurre nuk me kane pelqyer kritikat e specializuara letrare, sepse kam vene re qe gjithe keta kritiket e cquar, vdesin vec qe te thone se cmendime te shquar kane ato vete, dhe keto rralle here perputhen me ato qe vertet ka pasur kohe te mendoje krujuesi kur ke shkruar, vecanerisht ne poezi. Ndaj dhe une do te bej nje kritike popullore, tip Dr. Arqileje.

Gjeja qe ti bie menjehere ne sy eshte qe kjo poezi eshte ndertuar mbi nje krahasim te thjeshte. Pemet ngjajne keshtu...ndaj veprojne keshtu.

Eshte shkruar ne strofa katervargeshe, por pa ritem e pa rime. Ngjan sikur autori nuk pati kohe as ti kthehet e ta ripunoje, por ua ka lene peshen me te madhe poetikave jo ritmit e vargezimit, po figurave.

Vuajtja e pemeve bazohet mbi dy aresye. Krasitja dhe mbjellja ne rresht. Ta fillojme nga e dyta. Sikur poezia te fillonte:

Perballe komitetit te Partise se rrethit

Pemet ne rresht e largesi te caktuar i kane mbjelle

i kane ven te gjitha......vazhdimi

do ti hiqja kapelen N.Gjetjes. Kjo do te ishte nje poezi e nje shpirti disident. Por kur ai rreh qe ne vargun e dyte te thote "burokracia i ka mbjell", frika e ti duket e qarte. "Hehej, nuk e kam me fshatarsine, as me punetoret e komunales por me burokracine moreeee!" Pra kjo e ben ate menjehere poezi te realizmit socialist. Nga ato qe Lasgushi i madh i quante "Bori te Partise"

Pastaj vjen pjesa e krasitjes. Padyshim qe Gjetja e dinte qe krasitja eshte ne te mire te pemes. Ka me dhjetra poezi per pemen e prere, degen e keputur, lulen e pacelur apo gjethten e rene, por kurre s'kam hasur nje per dhimbjen e pemes se krasitur apo deles se qethur. Thjesht sepse nuk ben sens. Ndersa per vendosjen ne rrjesht buze rrugeve e ne bulevarde?! A e ke pare Hollywood Boulevard me palmat mitike qe jane sikur i ke vene ne fije te perit. Bulevardet e Parisit, ose edhe Deshmoret e kombit xhanem ose bregun e Lanes qe aq bukur ngjante nga plepat e mbjelle ne rrjesht nga ura e Elbasanit deri tek bulevardi. Dhe pastaj pemet qe nxjerrin rrenjet nga inati!. Ok. Si figure eshte e bukur, po perse dreqin e bejne. Kam frike se edhe autorin po ta merrje perdore e ti kerkoje te ta shpjegonte, zor se do te te jepte nje shpjegim te mire duke u nisur nga premisat e mesiperme.

Ne Lidhjen e Shkrimtareve keto quheshin "poezi sebepesh". Vinte ndonjeri nga dora e vjeter tek Bardhyl Londo apo Kico Blushi dhe i thoshte. "Hajde o Bardhyl, na boto ca poezi dher ikim e i pijme honoraret tek klubi". Dhe Bardhyli, kur ishte llafi per ndonje gote nuk ta prishte kurre. smiley

Shiko PF, mos u boj i keq, se po deshe me e hap lojen, e lujm edhe ashtu mer  smiley   Doja me i thone Lulit qe shkak per komentet e mija vecanerisht te gjata nuk ka qene arti i madh qe pash te prurja; ne fakt qe vetem nje fjali e Flo, me te cilen me bashkon nje solidaritet i pathene njerezish qe here here kapin penden me dore. vetem nje fjali e tipit fleterrufe: "ne nje kohe kur masat tona punonjese keshtu e ashtu, ti filan fisteku ashtu e keshtu..." Kjo perralla e disidences eshte bere pak e pashtyshme, se shiko, bo me e kap ashtu "derrce" (ket e kam vjedh nga Shollohovi, PF, eshte nje menyre te rrujtme kjo jo me brisk, po me flake, digjej mjekra e muzhikut deri sa afrohej flaka afer rrenjes, dhe shuhej me uje te ftohte...  smiley  smiley  ), pra bo me i hy "derrce", ja cer shkrun Gjetja, ne internet gjendet kollaj kjo (jom i detyrum, PF, se per at Zot, nuk i kom qejf kto maniera, po fare, dhe Gjetja nuk se vleresohet nga une prej ksaj; kjo mund qe i ka dhene ate dopjon e fernetit qe thu ti me siper....); pra, qe ta myllim, te zej ene Luli rehat, per ju:

“Çast nga pranimi në Parti”
- by Ndoc Gjetja -

Kur po plotësoja autobiografinë
Me shkrim të pastër dhe të bukur.
Më dukej sikur hidhnin valle gërmat dhe firma
Nën ritmet e zemrës sime të lumtur.

Pastaj kur më dhanë për herë të parë
Teserën e Partisë shokët e komitetit,
Më dukej sikur mbaja në dorë
Tërë peshën e shqetësimet e planetit.

 Nejse, Emo. Keto jane pjese e kompromiseve qe beheshin per ekzistence. Poezi te tilla ka edhe Kadareja edhe Agolli, ashtu si edhe ti e une ne votime kemi votuar per Frontin Demokratik. Se me thene te drejten, ndryshimi qe ti i beje Frontit Demokratik duke refuzuar haptazi te votoje per te ishte kaq i vogel, dhe ndryshimi qe do i vinte jetes tende e te familjes nga ana tjeter ishte kaq i madh, sa nuk kishte peshore ta mbante. Ndaj dhe nuk dua ta kaloj diskutimin ne ujerat kaq te rrahura te diskutimeve tipike shqiptare "cfare mund dhe cfare duhet te kishte bere "ai tjetri" per te shpetuar Shqiperine". Do desha vetem te qendroja tek mesazhi artistik, dhe ta prekja sa me pak qe te ishte e mundur ate ideologjik, qe fatkeqesisht ishte pjese e pandare e cdo krijimi artistik te botuar te kohes.

 

P.S O Emo! Si e ka pas emrin ai profesori mer se plasa. Na hongri Alzhajmeri na hongri.

 I madh. Ti do me vdesesh mua!

smiley   per shoqnine, kjo eshte me e pakta, PF  smiley  

Seriozisht e keni kete mendimin qe Gjetja ka shkruar per pemet e rruges? A nuk ju duket qe pemet personifikojne dicka te vene shtrengueshem ne rresht, te qethur karrè te shtrenguar qe mos luaje as andej as ketej( dhe mund ta shtjelloj pa fund kete ide)?

Ndoshta shkaku qe ka dhene poeti "dora e burokracise" nuk eshte tamam shkaku i vertete i venies se "pemeve" ne rresht, por ama rregulli karrê eshte pershkruar per bukuri, po aq bukur sa dhe rrenjet protestuese.

Por perseri nuk mund te them qe kjo eshte nje nga poezite me te mira te N. Gjetjes, i cili per mendimin tim padyshim rreshtohet ne rradhet e poeteve me te mire shqiptare. Jo per shkak te poezive te siperme, por sepse di te shkruaj poezi! Poeti lind i tille dhe asnje nuk mundet as tia vere as tia heqe talentin.

Dhe une nuk e gjej dot se cfare kane me madheshtore keto vargje:

Eshte pune titanesh dashuria, lule titanesh

Ata krijojne rryma te trasha ndjenje

Ne krahesim me:

Për ta thënë duhet të jesh

nje grua shtatzënë

domethënë

dyfish e gjallë.

Nuk po bej asnje lloj krahesimi midis dy poeteve qe kane shkruar vargjet e mesiperme, po krahasoj vetem vargjet.

Te treja poezite, sipas mendimit tim, e kane ate tharmin qe ben nje poezi, poezi. Sipas llogjikes se thjeshte kjo. Sa per ate se si eshte punuar dhe sa eshte punuar ky "tharm" kjo varion pastaj sipas shijeve personale dhe ca gjerave te tjere, jo shume te diskutueshme.

 

 

 

 

Jo Isabel. une per asnje cast nuk kam menduar qe ka shkruar per pemet e rruges.

Ti vertet mendon qe une kam komentuar per lulishtare? Dhe vertet mendon qe do kisha bere kaq komente (qe ti mbledhesh jane sa komentet e mija te letersia ne 2 muajt e fundit) per kete prurje si te tille?

Eshte pune principi, Isabele. Perndryshe, sic ka thene nje here PF ne ket mexhlis, per nje shkrimtar (Gjetja perfshire), jam gati me "heq xhaketen". Sic e kam bere dhe do e bej. E dua kete race njerezish. Jane Unicorne te bukur!

Por sinqerisht te them em. qe keto vargje ketu:

Dhe kurorat e gjelbërta ua kanë qethur me gërshërë

(si kokat e ushtarëve në ditën e rekrutimit)

që të mos harlisen degët kur të vijë pranvera

e t’u parandalohet prirja për të çelur gjethe.

Me kujtuan menjehere djemte qe nuk i linin ti mbanin floket te gjata, por i kapnin rruges dhe ua qethnin ( per kete dhe te tjera si keto e kam fjalen aty tek komenti i mesiperm kur them qe mund ti shtjelloj pafund). Ti duhet ta mbash mend kete. Nuk pretendoj aspak qe autori ka pasur parasysh pikerisht kete, madje nuk besoj aspak qe te kete pasur parasysh kete, por mendoj qe nje poezi qe te krijon nje tick nga brenda, qe te ngjall dicka, qe te evokon dicka , mendoj qe asaj poezie nuk i mungon poetikja brenda saj, dhe eshte poezi!

 

A mund te thote dikush se kur jane botuar poezitë e mësipërme?

vargjet

Këto pemë dekorative përpara dikasterit të shtetit

burokracia do t’i ketë mbjellë me dorën e saj patjetër,

nuk te lejojne shume hapesire, isabel. I di ato qethjet qe thua, por burokracia nuk kishte pune me to. Ka nje ngerc ne gjithe kete pune. Nejse, e thashe, nuk e kam me Gjetjen si autor (ketu u tha qe eshte edhe semure, i uroj permiresim te shpejte, sinqerisht); ai ishte vetem trigger per nje reaksion zinxhir pastaj.

 

Ne kete pike, jam krejtesisht dakord me ty. Pra fjala "burokracia" krijon nje ngerc ne poezi.

Nuk e di saktesisht kur jane shkruar dhe nese kjo eshte perdorur per te kamufluar dicka tjeter te cilen autori nuk deshironte ta thoshte hapur, por nga menyra se si vazhdon e tera pastaj me poshte, i gjithe ai shtrengimi dhe proteste, nuk me duken aq kunder burokratike, se sa kunder dickaje tjeter  shume here me shtypese dhe me shtrenguese se sa burokracia.

E them perseri, qe kjo eshte pershtypja ime dhe ndoshta autori nuk ka pasur aspak qellim te percoje ate ndjesi qe me krijohet mua.

 Isabel, kurse mua keto vargjet me pemet si koka te qethura ushtaresh me kujtuan nje poezi te Kadarese per token e kufirit te qethur si koke ushtari. Shpirtra binjake mbase? smiley

Po ke te drejte. Eshte nje poezi e Kadarese me token e kufirit. Vargjet me kujtohen vagullt smiley

Emigrant aty je? Ti je kujtesa fenomenale..... smiley

 po ty ca gjera nuk te lejohen, ....po i shtoj nje koke per veten smiley...Shiko i dashur ,pa dashur te bej shume teori . Burokrat dmth pushtet i zyres . OK!Nje koncept qe perfaqeson nje menyre te drejtuari administrative te PASHMANGESHME ne cdo lloj sistemi . Te pakten deri tani .Por ajo kohe qe Gjetja lufton me "vargje" ishte nje REALITET qe ti nuk e ke ndjere se c'do te thote. Eshte e njta pergjigje me sot qe nje nenpunes i administrates se lagjes x ne Tirane i thote nje Bathorsi, Koder Kamzisti, Koderr Priftasi e Perimoristi " KY eshte problemi jot " smiley. Dhe ai i ziu kthen koken andej ketej per te kuoptuar se cfare i thane. A ishte ne SHQIPERI ne nje takim menje punonjes administrate... smiley Dhe nuk behet fjale fare po hic fare ne ate kend qe ti do ti japesh. Pa inate !

Ps.... Nje sere e nje sira takemesh te rangut Li - DERR ne Pd ( ish miq e shoke smiley e kane perjetuar pranimin ne partine Demokratike si tjetersim sistemi  neutronik smiley ku plasja berthamore ne Hiroshima Nagasaki per kohen ishte e krahasueshme me nje plasje shashke , para HYRJES ne PD. smiley O qejfli mos me keto ( me keqardhje vella..budallalleke) .Sikur ti te mblidhje te gjitha lajkat e njerezve te cquar para Mbreterve te tyre do ishe fundosur nga pesha e tyre me shume se 6400 kilometra nen dhe smiley . Shyqyr qe nuk konkuron per peshngrites smiley

 Idriz, si gjithmone kriptik dhe me shume figura ne mur. Nganjehere me ngjan se e ke maru shkollen fillore tek piramidat e Egjyptit. smiley

Na kane humbe pergamenet Pf se do kishim bo namin me ata qe pranonin me qejf te hynin ne piramide te gjalle me Faraonin ( alias Firaunin SOT  sot smiley )  Megjithse si me i ri qe je mund te klikosh edhe ke harikiri Japonez . Ka edhe poete edhe shkencetare qe kane bere ate  palo veprim smiley (gjithnje sipas sot ) . Keshtu e mesonim ne ate kohe  dhe besoj nuk eshte faji im ca me pak i Emigrantit smiley Hallku nuk do shume stisje PF . Sa per ta thy smiley po "grindeshim" me nje shok feminije (shofer) me ato vakte. S'kishte mujt me e kalu klasen e shtate  dhe e la ne mes fare. Njoni nga ne me "shkolle" i thote" Hik mer ti me 7 klase shkolle" ..."E mer e ..ja ktheu ky shtate klase nga dy vjet njona ,bojne katermedhjet mer shpirt " smiley

 Ky do kete qene si ai shoferi qe kishte nalu per nji dopio fernet ke ura peshkatarit. 

E ktheva dopion e pare - tha - edhe kur dola jashte po me dukeshin dy ura. Pash c'pash, u ktheva mrapsh, i futa edhe nje dopje tjeter. Dola perjasht, hapa syte, e nji ku ishin tre ura. Une ia rrasa asaj te mesit edhe isha m'rregull!

Jemi qe jemi as pime nga nje cigare...ishte ne mode ne Korce kur nonjoni si cun i ri i propozonte nonji goce ...kemi qene modern ne ato vakte smiley Noten Pf  .Pafsh endrra te bukura me renie Llotarie ose xhekpot kasinoje smiley

Burokracia + ushtaret = krejt sistemi. Poezia nuk eshte vetem ai vargu ku permendet burokracia. Jane ushtaret si peme te pakenaqura. Nuk eshte vetem kunder burokracise kjo, si po perpiqeni t'a lexoni me zorr. Dhe kaq me spond eshte thene, kaq fshehtas, sa qe e paska fshehur brenda kllapave pakenaqesine e ushtareve? You're missing the forest for the trees. Literally.

E vendosur ne kontekstin e kohes kur eshte shkruar,  poezia (Pemet dekorative) percjell nje fryme kriticizmi kunder uniformitetit, vendosjes ne rresht dhe  vigjelences se agjensive te kontrollit per te "krasitur" cdo tendence per te dale jashte kuadratit.

Uniformiteti, vendosja ne rresht, kontrolli, "krasitja" jane tipare te shtetit totalitar i cili si cdo shtet, ne thelb, eshte burokraci .Dhe vete kuptohet qe autori ka shfrytezuar legjitimitetin e luftes kunder burokracise per te percjell nje mesazh qe shkon pertej stigmatizimit te burokracise. Kaq mund te guxonte poeti. Nenteksti eshte i qarte.Metaforma merr nje kuptim brenda kontekstit te kohes. Te krasitesh/frenosh  prirjet e reja (sythat e rinj, lastaret-tendencat e reja) doemos qe do shkaktosh reaksionin/revolten  e rrenjeve .Metafora eshte koherente ne logjiken e poezise. Ta lexosh kete poezi thjesht si stigmatizim i burokracise me duket , se paku, nje pozicionim enkas per te provokuar  debat.

Krasitja nuk eshte frenim, spiritus. Eshte e kunderta! Figura nuk qendron! ne ate kohe ka patur shkulje, kur eshte dashur. Nuk ka patur krasitje.

Ajo c'ka pershkruhet ne vjershe, eshte nje rregull te cilin Shqiperia nuk e ka patur kurre! rregullin teknokratik. Ka qene nje film, e kam pare para do kohesh, me inxhiniera nafte, ku diskutimi nese duhej shpuar apo jo per nafte, u vednos me fryme revolucionare, nga punetore edhe te vjeter, edhe te mencur, edhe gjithe pathos, natyrisht ne sintoni me te "deleguarin". Ky ishte rregulli.  Edhe direktivat e PPSH-se kane qene aq te ndryshueshme ne kohe, sa cfare thuhej sot, ishte pothuaj e sigurte qe do zhbehej pas nje pesevjecari a dy. Ky ishte ne fakt "karakteri krijues ne zbatim te marksizmit ne kushte te reja". E vetmja gje konstante pas, te themi, vitit 1950, ka qene moscenimi i pushtetit te Enver Hoxhes, i cili njesohej me te miren e popullit dhe atdheut. Kjo po, ka qene konstante, ka qene rregull. Tjeter rregull, as dekorativ, ne Shqiperi nuk ka pasur. Rrumpalla mori ngjyra te shemtuara pas 91-shit, por ne nje fare menyre, rrumpalle ka patur gjithnje. Merret vesh sa jashte loje del "te ankuarit ndaj rregullit, ndaj uniformes, ndaj krasitjes sistematike".

Ne tjeter linje: u lodhem nga kerkimi me patjeter i notave disidente ne cdo rresht - Pellumb Kulla me duket sikur ka nje shkrim satirik mbi kete gje. Nuk diskutohet qe cdo shpirt krijues ka patur te nenkuptuar nje lloj disidence, mospranimi, mospelqimi. Kush krijues mund te ishte dakord me kornizat e atehershme? Askush! E sigurte kjo. Ne kete kuptim nuk diskutohet qe Gjetja ka patur kundershti me regjimin. Une nuk besoj qe ato prohirat e atehershme ti pelqente njeri po te mos ishte e pakta anetar i KQPPSH ose pjese "e treshes" neper rrethe (skretar i partise, kryetar komiteti, shef i deges a si i thonin, tip sigurimsi me nje fjale); kush mer, e pelqen varferine e frikshme? Askush! Dihet kjo. Shumekush ndihej buzeplasur, asgje nuk levizte, nje kushtetute fosile te dilte para si mur Berlini, varferimi absolut (jo relativ, e theksoj kete) ishte aq evident, sa te kapte per krahu edhe po te doje mos me pa. Dhe kjo varferi prekte GJITHKEND! GJITHKEND! Rrezik edhe anetaret e Byrose, po them. Ne nje fare menyre kjo e byroisteve, te merremi vesh, sidomos per produktet e valutes. Pra ket punen e disidences mos ta marrim si nje fryme shentoresh, te ardhur nga Lart, nga frymezime filozofike e artistike. Nese baza e cdo disidence eshte pakenaqesia, kjo ishte e shtruar pajdash kudo ne Shqiperi. Si e tille, disidenca edhe ne art do pikoje kudo, po te duash. Edhe kur dikush nga krijuesit (vini re, jo populli i sinqerte poshte, tjeter muhabet ata) thoshte "Rrofte sa malet shoku Enver ose Ramiz", kete mund ta marresh si te thene me ironi, dhe ja ku e prodhove disidentin. Deri edhe per Enver Hoxhen ka patur orvatje per ta paraqitur disident, Enveri nuk i pelqente tufezat, per shembull, dhe dha driten jeshile per afrim me Perendimin, por s'dinin ta zbatonin driten jeshile Foto Camerit me shoke. Deri ktu, mer, kane shkuar gjerat. Ne kete kuptim, kjo vjershe eshte shume, po shume e guximshme. Te shkojne te rrenqthura kur mendon guximin dhe pasojat. Nejse!

 

Edhe njehere o moj Dafine smiley

Em ,ajo qe duhej diskutuar eshte pyetja: poezia eshte thjesht e stilit antiburokratik, pra nje kontribut i poetit si "ndihmes besnik i partise" ne fushatat kunder burokratizmit (kur flet masa, nuk flet burokratizmi)  apo poeti shfrytezon motivet antiburokratike per te percjell nje mesazh/aludim  (kripto) kunder sistemit (ne trajte mospranimi, mospelqimi-OK-sepse per disidence eshte e kote dhe e tepert  te flitet?) 

Le ta supozojme se poeti flet me partishmeri dhe shqetsim militant per burokratizmin.Ne kete sens, mjetet stilistike qe perdor (pemet ne rresht, te baraslarguara me nje saktesi deri ne dhimbje, krasitja, kokat e qethura te ushtareve)  ti me te drejte i shikon te papershtatshme, sepse ketu asnjehere burokracia s ka qene kaq perfekte.Pra autori shigjeton nje realitet te munguar faktikisht. Ne asnjehere s kemi patur dhe s kemi mjerisht nje shtet me burokracine perfekte, me rregulla tekinke perfekte te administrimit shteteror, ku gjithcka eshte e kodifikuar, ku cdo kush  zbaton rregullin, ligjin dhe procedura standarte. Po te kishim nje realitet te tille ndoshta do te duhej te flisnim per "anen e erret  te henes"-per makthin veberian te burokracise.Me gjithate,  do ja vlente barra qirane per ta trajtuar kete teme (shteti-bukokracia-ligji dhe Maliqi) por jo ketu, ne tekstin dhe konteksin e kesaj poezie.

Interpretimi dyte: Po te kemi parasysh filozofine e kohes lidhur me burokratizmin (puna me shkresa-si mbytese e iniciatives/filizat e rinj-vrulli revolucionar etj. etj.) perseri -gjykojne komentues te tjere-poeti mbetet agjitator partie sepse nuk shkon pertej ideologjise se kohes.

Interpretimi i trete: e kam thene ne komentin e pare per kete teme. Poezine nuk e shikoj thjesht te inspiruar nga lufta kunder burokratizmit. Metafora e pemeve ne rresht, kokeqethura dhe  uniforme eshte me shume se kaq.

Kaq.smiley

"ne nje kohe kur masat tona punonjese keshtu e ashtu, ti filan fisteku ashtu ...

 

 

em, ne fakt nuk ia vlen fare me t'u kunderpergjigj... po fare, fare, fare...

kjo do jete per faktin se une si  tokesore e thjeshte nuk para i kuptoj mire keto komentet mbushur me delir "titanesh"...

shendet

 

Flo, po diskutojme. Tema eshte shume pikante. Dhe mendoj e rendesishme. Vertet s'kam asnje axhende tjeter nga sa po them. Nuk di si te bind qe te mos e marresh per keq kete debat.

admine, kjo teme ka 59 komente, pse nuk futet tek temat me aktive?

ë ?

Nuk i ka bere flo poezite por Ndoci... kur te postoje flo ketu, mos ia nxirrni fare ne drite po lerjani ne draft...

Flo,

Je agresive dhe akuzuese pa qene e nevojshme. Tema eshte tek me aktivet sipas pergjigjeve te dhena, shikoje edhe nje here.

Sa per poezi te tjera, ne sistem s'ka asnje keshtu qe nisi edhe njehere.

Ll.

Së pari, pas leximit të poezive, nuk e di më nëse do duhet të mbaj qëndrimin fillestar ndaj tyre, apo duhen marrë parasysh edhe mendimet nga komentet? Dilema bëhet e fortë, kur lexoj se ndikimin e kundërt me leximin e parë të poezive e kanë provokuar disa nga peshqit, të cilëve u ka peshë llafi. Dilema në fjalë, ka të bëjë me një tjetër çështje, universale, sipas mendimit tim...

Poezitë duhen trajtuar në kontekstin e kohës, apo na lejohet zgjerimi i horizontit lexues, dhe nxjerrja e tyre jashtë kornizave të kohës kur janë shkruar?

Xixa ka hedhur një shkrim kohët e fundit, mbi "mëkatin origjinal". Është një këndvështrim i huazuar prej biblës që thotë se njeriu e mbart mëkatin që në ngjizje. Me një fjalë, njeriu lind mëkatar...

Po këto poezi, a kanë lindur të tilla, mëkatare të periudhës së realizmit socialist?

Tek e para, e dalllova dhe unë qartë si thotë Emo, ndikimin e stilit "agollian" të të shkruarit. Nuk di të them nëse është "kopjim stili", po ngjashmëria është shumë e dukshme... Për më tepër, që është stil i stërpërdorur, i kthyer gati-gati në klishe. Aq sa më duket se nëse ndonjë poet do shkruante kështu, as do konsiderohej më i tillë. A thua poezia e çakërdisur moderne e paskomunizmit e autorëve relativisht të rinj, është shenjë proteste ndaj këtij stili? A e dëmton një stil i shumëpërdorur poetin? Dhe në çfarë mase?

Gjithsesi, pjesa më me vlerë e poezisë së parë, është ideja që përcjell. Ajo më duket si pjesa më e paprekshme. Edhe gjetja metaforike e këpucëve që ecin, pa këmbë, është me të vërtetë shumë e gjetur dhe mjaft e bukur. Besoj se autorit i duhen dhënë ca kredite këtu.

Tek e dyta, fryma ideologjike e kohës duket e ulur këmbëkryq. Siç e vunë re dhe parafolësit, poezia zhvishet prej llojeve të tjera të mundshme interpretimi nëpërmjet dy fjalëve: dikaster dhe burokraci. Isabel thotë se pemët e krasitura i kujtojnë ushtarët e qethur, duke tentuar të japë një tjetër shpjegim... Nuk mendoj se është e drejtë kjo mënyrë interpretimi. Më shumë është dëshirë për të gjetur diçka disidente, thirrje e brendshme mbase për të gjetur sublimen në çdo shpirt poeti. Edhe vetë thirrja ka diçka poetike brenda - mbase që këtej del ideja se poeti lind i tillë, ama dëshira me poezinë në fjalë, nuk më duket se përputhen. Poezia e dytë, duket më e mbërthyer se e para me gozhdët ideologjike në kornizën e kohës kur është shkruar. Në ndryshim prej të parës që mesazhin mbartës e ka universal.

Ndërsa e treta, është me të vërtetë afirmim se Ndoc Gjetja është poet, e për këtë nuk kam dyshime.

 

Jul,

jam shume dakord me ty kur thua qe poezite e mesiperme duhen trajtuar ne frymen e kohes qe ishte. Ne ate kontekst mund te jene te pelqyeshme dhe mua, pa u hardalisur shume,po me pelqejne pergjithesisht. E verteta e ideologjive totalitare si fabrika uniformiteti nuk mund t'i mohohet.

 

Poezi te bukura.

Qe kur rima e kryqezuar na qenkash bekuar si "stil agollian"? ca traplliqesh

 

Poezite e derguara nga "flo" them se jane botuar shume vite me pare. Te pakten, them per "Pemet dekorative". Nje poezi me figuracion te pasur shumedimensional, shprehes, po "flo" ne disa vargje ia ka prishur bukurine, ritmin e domethenien duke hequr ose shtuar togfjalesha. Nuk di a e ka pyetur poetin nga Berdica, te ndjeshmin, te thinjurin, po te pavdekshmin ne poezi: Ndoc Kol Gjetja. Sqarojme vargun e pare: Ka qene: " Keto peme dekorative perpara Komitetit Ekzekutiv/ eshte  zevendsuar me digasterit te shtetit . Per mendimin tim vargut i eshte hequr shume me percaktorin ekzekutiv, sepse nga ana semantike permban shume " ekzekutim" d.m.th qe te ekzekuton, te mbyte, te ben te dekes, te var pa gjyq, te pushkaton n'Zall t' Kirit etj. etj. Nuk behet arkaike ajo fjale "ekzekutiv", pyesin njerezit e rinj, ndoshta te moshes se "flo".
Ne strofen e dyte, fjala "rrumbullakosur"qe eshte ne botimin e librit, flo e ka zevendesuar padrejtesisht me "qethur". Jo "flo" ndryshojne shume keto dy fjale . Te qethesh dike eshte krejt normale ashtu si per pemen, por "ta rrumbullakosesh" don te thote ta fusesh ne rrumbullak, t'mos perdoresh teknike qethjeje, por t'ia besh rrumbull koken, tulle, ashtu si ua bente Partia e Punes atyre te rinjve qe mbanin floke te gjata; i quante "huligane" "qafelesh" dhe nuk i qethte ne Dege te Brendshme, por i "rrumbullakoste" me makine qethjeje (zero) rrumbull-akoste.
Te strofa e trete "flo" ke shtuar fjalen "peme". Ishte " Te gjorat"( peme)! Ne rreshta! Eshte hequr "ne rreshta". E keni sakatosur poezine, i ke hequr mundesine e komentit, sepse poeti e ka lene enkas pa kryefjalen "peme" me qellim qe me epitetin "Te gjorat" i jep hapesire mendimit, se nuk ishin te gjora vetem pemet, por edhe njerezit, femijet neper shkolla, grate e veshura si burra me kombinoshe, ushtaret, zboristet, krejt populli e jo vetem pemet.

Sidoqofte, keto poezi te Ndocit nuk jane te vetmet, ka shume, shume pavaresisht se disa te indoktrinuara, po ashtu ishte koha. Te shohim artin. Ai s'ka ideologji kur shpreh me ndjenje dicka. I uroj shendet poetit Ndoc Gjetja qe ka lene imazh. Ai do te vdese, por poezite e tij to te komentohen ne shekuj, Ndoci eshte nje "Promete" qe i dha shume shoqerise ne poezi. falmeshendet, brozalini.

 

Po kembengulet me dhune, se nuk ka pasur perpjekje per uniformitet. Brezaret jane aty akoma. Burokracia me siguri i ka bere, edhe keto brezare. Me siguri? Vetem kjo fjale eshte aq e mbushur, sa qe nuk lejon nje lexim thjesht parodik ndaj burokracise. Ne rradhe te pare eshte vete siguria, sigurimi, qe shkon diku pertej burokracise si shenjester. Ne rradhe te dyte, jo me kot eshte vene ne hyrje, si te thuash per te kaluar rradhen e per te thene ate qe duhet thene. Ne rradhe te trete, krahasojeni psh me reagimin e Berishes kur mori vesh per vrasjen e Hajdarit. "Nano, me siguri." Ndryshimi eshte se Berisha nuk eshte poet.

I jeni qepur faktit se kjo poezi ka te beje me burokracine. Kjo eshte shume e plote per t'a pasur fokusin vetem ne nje varg i cili behet aq ambivalent kur hedh gjestin dogmatik te sigurise, sa qe nuk mund te merret per baze. Refuzoni te lexoni krahasimin e ketyre pemeve me ushtaret gje qe ia zhvendos fokusin poezise nga burokracia, tek sistemi. Dhe turpi me i madh, protesten e rrenjeve e konsideroni figure rastesore, pa lidhje me pjesen tjeter te poemes. Jeni shumica poete, gje qe te ben te mendosh se kur e lexon nje poezi si rastesore, kjo nuk eshte vecse shprehje e menyres se krijuari tuajen, pra qe poezite nuk i keni vecse rastesore, si ai femija qe ben gugu gaga. Dhe gjithe ky lexim zhvillohet nen kuadrin e artit dhe artisteve te medhenj, si Kadareja e Agolli, ku Gjetja nuk hyka dot. Hiqni dore nga kjo hierarki. Arti nuk promovon vetem figura gjeometrike piramidale, dhe edhe ne qofte, kjo nuk eshte vecse nje prej shfaqjeve ekuivalente te tij. Kjo eshte nje poezi aq e plote, sa qe po filloj te mendoj se ose ketu ka poete qe nuk dine te lexojne, ose nuk duan te lexojne.

Ma merrni si te doni. Krijimet iua dua. Por interpretimet i kini pertoke. 

interpretimet i kini pertoke.

sa i "sigurte" qe je, mer Lul!  smiley  

ps. vetem se shiko, imagjnata qe ti e perdor ketu pa hesap, vetem nje gje nuk prodhon, dhe pikerisht sigurine. 

pps. ta bej seriozisht si pyetje dhe mo ma merr per keq: (sa) e ke lexuar Enver Hoxhen?

 Lul! Duke u marre me gjykimin e te tjereve, ne vend qe te merresh me analizen e poezise ne fjale, ti e fut me ose padashje diskutiomin ne ujera te turbullta. Sic ka thene i madhi Deskart " E vetmja gje qe zoti e ka ndare barabar mes njerezve eshte bon sensi. Kurre s'kam degjuar per dike qe te ankohet se nuk ka bon sens".

Sorry my French!

Them se eshte koha te shperndahemi dhe te fillojme nje loje tjeter! smiley

Nuk e kam lexu akoma Em, por do i vije rradha nje dite dhe Enver Hoxhes per t'u lexuar. Sa per interpretimet e dobeta, ato jane te tilla vetem kur nuk jane te plota. Thjesht i mungon plotesia interpretimit jo kur i jep me teper theks njerit prej aspekteve dhe aspekteve te tjera ju jep nje ze ne sfond, por kur krejt aspektet e tjera injorohen me qellim qe vetem njeri te vihet ne dukje. Ky, eshte interpretim i dobet. Sa per imagjinaten time ne kete teme, eshte krejt e influencuar nga poezia per te cilen po flasim, dhe nuk pati as edhe nje prodhim te tepert, qe nga "burokracia ... patjeter", e deri tek ushtaret, per te cilet nuk vura re te flitej fare nga interpretimet e dobeta.

p.s. eshte thike me dy presa ajo e Descartes, Spiro.

Naten e mire e bofshi.

 Lul! Tek dy presat ta kisha llafin.

E une nuk bera thirrje per bonsens atehere, por per interpretim besnik te poezise, keshtu qe jam i shpetuar nga prerja karteziane.

Emigrant ! Ke kulture dhe dije dhe nuk  lejohet te "manovrosh" ose "reshkasesh" smiley   me teorine "e verteta ka shume gjymtyre" Sa here qe bije rasti qe Perandori F. JOZEF eshte kreu i Strategjive Ushtarake do gjendet dhe Shvejku te parashikoje se sa plumba jane perdorur per ti cpuar barkun" smiley Gjithsesi ne cdo koment nuk mund ti  shpetohet  teorise se rratheve. Lere SISTEMIN se nuk ke KELLQE ! Gjetja i bie drejt persedrejti asaj qe per Kohen ( ke bere nje ngatrese ) nuk qe TEKNOKRACI. Ne se Burokracia eshte SISTEM , teknokracia eshte Pjeseze per nje fushe te caktuar qe kurre nuk kane perparesi ne asnje LLOJ SISTEMI SHOQEROR te deritanishem  ne te gjithe boten si menyre drejtimi smiley Po s'prish pune kjo! Pune prish kemngulja qe po shfaq sikur ate po e komentojne si "disident" duke thene qe nuk eshte ??? smiley Vete e fute konceptin Politik ! Problem tjeter "tani teknik " po jo i perfaqsuar si teknokrat i poezise por si zberthyes politik , pra teknokrat i komiteteve te Partise. C' ne melazem te hysh ne kaq detaje politke per nje gje qe duket qarte ne FUND me qarte sa s'ka ku te veje ..Proteste Rrenjesh..po them dicka si Shekspirjane ..Do ngrihet pylli etj . Pra ka nje dobesi do te thuash ne vargjet e mesiperme per te perfunduar ne kete Thellesi" oqeanesh poetike? E po mire . Shijet nuk diskutohen . Ky vleresohet Teknoktratizem poetik qe fatkeqesisht e ke bere ujem smiley Edhe ndodh kur te rremben pasioni !

Do te bej nje shtese te vogel per humor smiley Enveri ka pas bertite me shume se te tjeret : "Te digjohen "specialistet" = teknokratet  ne shqip smiley 

Mire te thane per ate punen e piramidave ....  smiley . Nigjo, do folim per burokratizmin (dhe corosanin po deshe). Se qe keto jane krijime qe behen nen ombrellen antiburokratike, kjo nuk besoj qe eshte nje gje qe diskutohet. Pranej e pyeta Lulin a e ke lexu Enver Hoxhen. Tani ti e di besoj perkufizimin, qe "burokratizmi eshte nje menyre te menduari dhe te vepruari ne kundershtim me interesat e klases punetore" etj etj.  Gjepur me nje fjale. E lejme Gjetjen, pash Zotin, edhe poezine, se ajo shkak qe, edhe ti e pranon besoj qe kaq komente s'do merrte as Pushkini, OK? Ja me thuj ti muve, se me intereson vertet kjo, me e dit mendimin tat, po ama pa rreshqitje, ja si thu ti, a nuk ishte kot fare ai tymi kunder burokratizmit? Pse s'ka ktu lufte kunder burokratizmit, Ziko. kur ti e di se si te mbushet kutia e postes perdite nga zarfet e shkresat. A? A nuk te duket se lufta kunder burokracise ishte nje tymnaje shumeqellimshme, kryesorja e te cilave gjetja e nje shkaku per te justifiku mosecjen e gjerave ne nje sistem qe ishte se brendshmi i deshtuar (per arsyen leniniste, se prodhonte me pak te mira materiale se kapitalizmi per njesine e kohes)?

Tani po deshe me u pergjigj, boje, por po fillove me muhabete gardistesh te kuq e filloristesh e ku di une, harroje ate muhabet. Sa per fillim po te sfidoj qe Marksin, Engelsin, Leninin, Stalinin, Enverin i njof me mire se ty.  smiley   Maon nuk them gjo; s'e kom lexu, me perjashtim te ndonje turbullimi per tu kthjellu...

Bujrum, Ziko.  smiley 

Em, nuk e di se si e kini ju anej burokracinë, por në Itali ka kohë që flitet për të... qoftë për efiçencën , por edhe për urdhnat nga nalt (Parlamenti europian... ku brënda 2012 duhet të shkurtohet 25% kostua e burokracisë në vëndet anëtare të BE smiley )

Nuk e di sa disidence ka ajo vjersha e dyte, po dhe po pati, do kete qene me boje simpatike me afat shume te gjate, gjersa po u kuptokerka mbas disa dekadash, e pas pilafit. 

Ndersa ajo puna e burokracise, ishte sebepi per fushaten e rradhes se terrorit.

Sic thoshte Makiaveli, gjeja me e rendesishme per Princin eshte te kihet frike. Dhe te gjithe diktatoret e kane perdorur kete ilac, por keta modernet e kthyen ne art.

Stalini i kishte te kronometruara fushatat e spastrimeve, Mao leshonte gardistet sa here merzitej, dhe Enveri ishte sistematik e nuk mbante hater mbi fushat ku kosiste, perfshire dhe "burokracine." Ne fund te fundit, qellimi ishte frika, te tjerat ishin sfond e mjet.

Dhe meqe ra llafja te burokracia, keto diktaturat moderne e kishin dyfish qe ne projekt. Keshtu cdo nivel shteteror kishte simetrikun ne pardhi, drejtori - organizate baze, komitet ekzekutiv - k. partie, ... vec ne fund simetria prishej, se i pari i pardhise pasqyronte zotin vete.

Prandaj dhe poeti me zgjuarsi, sic u tha me lart, e ka percaktuar me kujdes "komiteti ekzekutiv." Se largeqofte e linte pa percaktuar e ngaterrohej me simetrikun, dhe e vazhdonte dizidenzen ne Spac ...

 

 

 

Emo:

 

Ja me thuj ti muve, se me intereson vertet kjo, me e dit mendimin tat, po ama pa rreshqitje, ja si thu ti, a nuk ishte kot fare ai tymi kunder burokratizmit? Pse s'ka ktu lufte kunder burokratizmit, Ziko. kur ti e di se si te mbushet kutia e postes perdite nga zarfet e shkresat. A? A nuk te duket se lufta kunder burokracise ishte nje tymnaje shumeqellimshme, kryesorja e te cilave gjetja e nje shkaku per te justifiku mosecjen e gjerave ne nje sistem qe ishte se brendshmi i deshtuar (per arsyen leniniste, se prodhonte me pak te mira materiale se kapitalizmi per njesine e kohes)?

E para: Lenini, ja mori Marksit te shkrete (goggle wiki atje nga mesi):

In Marx's theory, bureaucracy rarely creates new wealth by itself, but rather controls, co-ordinates and governs the production, distribution and consumption of wealth. The bureaucracy as a social stratum derives its income from the appropriation of part of the social surplus product of human labor. Wealth is appropriated by the bureaucracy by law through fees, taxes, levies, tributes, licensing etc.

Bureaucracy is therefore always a cost to society, but this cost may be accepted insofar as it makes social order possible, and maintains it by enforcing the rule of law. Nevertheless there are constant conflicts about this cost, because it has the big effect on the distribution of incomes; all producers will try to get the maximum return from what they produce, and minimize administrative costs. Typically, in epochs of strong economic growth, bureaucracies proliferate; when economic growth declines, a fight breaks out to cut back bureaucratic costs.["

 

E dyta: Po si nuk paska burokraci KETU? Bej vetem nje klase per organzational behavor or culture dhe shprehja e pare qe te mesohet (101) eshte: The Elephant is in the room - bureaucracy.

Prandaj ka performance management, measurement by results, empowerment management, te gjitha keto si pasoje jo vetem e check and balances por edhe si kunder-peshe e burokracise. (shkurt, nuk po i bie gjate). Mos merr produktin masiv si shembull kolektiv te konceptit apo sistemit.

Konkluzioni: Sperdredhja ja humbet vleren zgjuarsise edhe ne nje monopol virtual. Nje njohes i mire i argumentimit nuk e perdor ate (zgjuarsine) pa peshore.  

 

Gaia, te lutem:

E para eshte citim i Leninit, dhe jo i Marksit, ne ceshtjen e hapur se cili nga dy sistemet do fitonte. Dhe me ate qe tha, Lenini tha nje te vertete te madhe. Nga kush e mori, kush e frymezoi, eshte tjeter pune. Ki parasysh qe ne kohen e Marksit, sistemi komunist nuk ishte nje sistem konkurrues, pasi nuk ishte ende nje realitet.

E dyta, kush tha qe nuk ka burokraci ketu. Kur bejme debat, lexoni tamam e mori e mira. Kam thene shprehimisht: "Pse s'ka ktu lufte kunder burokratizmit"; LUFTE KUNDER BUROKRATIZMIT!!! E di ti cfare eshte kjo ne kontekstin qe flasim? Eshte kontroll punetor, te themi tek Fordi, nje dite te bukur ata punetoret qe sheh ne "assembly line" te konkludojne qe inxhinierat iu kane zene myk, mqse kane 20 vjet ne nje detyre, e nje ti kapur per veshi e nje ti cuar ne ndonje open ranch ne North Dakota! Ne vend te tyre vihen ca te sapodiplomuar te community college ose edhe me shkolle nate. A ndodh dicka e tille ketu??? Come on!!!

Me ndje per nervin, por ky (nervi) nuk shkaktohet nga qe ju keni mendim te ndryshem nga une; thjesht le te citojme shoku shokun tamam.

PS Sqaroj qe nqse nje qendrim ndaj argumentit buron nga parapelqime vetjake te poetit Gjetja, vertet nuk jam fare i interesuar per debat. Po komentoj tre vjersha, me teper te dyten, per problematiken; asgje me teper.

Po prandaj po te them qe po i bejme lemsh nga koncepti ku lindi, si u interpretua ne dy kahet e ndryshme, pse u interpretua. Ketu ke ne vetem duke ju referuar shembullit tend, ndodh edhe nuk ndodh. Une tani, pa nerv, po perdor value judgement. Ne fillim ketu nuk ndodh sepse ka nje precedence me steel union qe i parandaloi ne mos gaboj Ford or Nixon (po kerkoj falje per ndoshta pasaktesi, por nxitoj). Precedenti i dyte, welcome to the crisis, pra po ndodh ku ai me njezet vjet pune ne hierarki, shkaterroi sistemin. 

Ketu sado te manovrosh, korporata shikon vetem benjis qe sjell, sa fiton prej teje. Prandaj nga ana tjeter merret Sillicon Valley si nje platforme zhvillimi ku "klasa" po merr pushtetin. Ka dhe toko nje shpjegim interesant me punen e aksioneve (shares) ku klasa ne parim e ka marre pronesine ne nje fare forme.  

Paralelizmi me community college me pelqen shume. Sintonizoj me ty ne kete pike. Probabiliteti eshte i vogel ne full utility maximization dhe i madh ne monopol, kjo dihet.

Gjetjen per here te pare, me ndershmeri, e njoha ketu. E ndjeva, dhe vetem kaq. Pastaj plasi nervi, kush nuk ka nerv. Mu me pelqen inteligjenca dhe vetem kaq edhe me i cik kajmak ndjenje siper. Rri si shpirt, ene ma heq petllen fare. (Intellectual beauty). tani po iki ke dentisti per nja tre ore rresht.

Shif i cike ne sy! Megjithse ke shkare per Teknokracine nuk jam shume xheloz ne se e kam une mire apo ti qe e njehson me Burokracine smiley Gjej ku te dush ne fjalor enciklopedik, ne kedo qe ti vlereson dhe te bejeme sic thote Avokati smiley marveshjene fjales . Po ta jap paradhenie qe jam dakort PLOTESISHT me kedo reference Tuajen per te debatuar mbi konceptin  ( definicionin me te plote ) te Burokracise dhe si u cfaq ai jo vetem ne Shqipri . Nuk po futem shume ne detaje per citime sepse te kuptosh se cfare eshte teoria e LEVIZJES ne jeten Shoqerore kam merak se gabon dhe krahason ne te njejtat permasa edhe Levizjen me "Lufte kunder Terorizmit" Desha te shmangim edhe shumedijet me Marksa e Lenina...karakteristika te Berishisteve me Nanon " Une berluskonin e kom MIK" smiley Mos e kam renduar fjaline ? Hiq cfare te dush po ato rreshtat e fillimit qe te perkasin KRYESISHT ty lexoi! ,ashtu sic lexoi dhe une me shume vemendje Tuajat ! smiley

mor te kom ne krye e siper kur me vjen ne dere. kaq du!  smiley 

pse me duket sikur po me kurse? po gjuj, mer, gjuj ashtu si di ti...

Te pashe ne sy. Do te sjell ketu me gjase, nje foto, nje timin nga Verzhezha, qe quhet vertet Idris dhe qe i themi Ziko. E du shum at kushuri. E kam seriozisht. Kur te them Ziko, ai me vjen nder mend.

Kot per muhabet: ne vargjet madheshtore qe keni sjelle JU, "O Bato te keqen motra...", ka prape nje koincidence, nje tjeter kusho verzhzhalli qe s'ka shume qe ka vdekur  smiley  , quhej Bato po ashtu.

Tani, back ne linje; teknokratizmi ishte nje filiz i vockel i burokratizmit (rrjedhoje teoreme, efekt anesor) me ate filozofine e pare...

tani gjuj, po gjuj fort. Mos me kurse. S'di c'me ka kap me ket teme. Ec e gjeje....  smiley 

Une gati jam ta gjuj Penalltine po s'po hudh topin e Burokracise ti smiley Mund ta gjuj dhe jashte , mund edhe ta presesh , mund edhe te me vije keq e te ta jap ne dore, mund edhe te jem i blere , mund edhe te me gjujne me kobure te cpojne topin ke vija e zones golit  , mund e cfare nuk mund.... Po ti hudhe topin i here smiley

Dhe mo ma bo si Abazi m'klase :  Si e ka emrin shkencetari ( behej fjale per Uiljam Hershef )- pyti profi ! Bazi kthete koken nga klasa dhe merrte vetem emrin ....."Uiljam"  - ju nigju ...dhe plotsoi me krenari "Uiljam Shekspir"! Keshtu mesojshim ne Piramida ne smileyShqiperia nuk e ka patur kurre! rregullin teknokratik. Ne fund maro me ....kratik smileyteknokratizmi ishte nje filiz i vockel i burokratizmit - thu me mrapa ....Keshtu bote dhe Bazi. Pasi ulej ne bange e gjete emrin smiley

Mire. A nuk trajtohej ashtu atebote? E keqja e ububushme ishte burokratizmi; keto te tjerat ishin si kontorno.

Jam ne mbledhje (jo burokatike, ne telefon kjo) qe nuk shkruj dot tamam ne ket cast...

amoooooooon

na myten katunaret e laberise smiley

 

Meqe jena duke fol per "konceptin e konteksit" (thuje 5 here shpejt pa t'u ngaterru goja! )

Kur po lexojsha dje m'tren, rashe tek kjo poezia e Philip Larkin ( le e rrit n'Angli) ...

Sexual intercourse began,

In nineteen sixty-three,

(Which was rather late for me),

Between the end of the Chatterley ban,

And the Beatles' first LP.

Dhe jo ne kete linje tip Huribinash apo Left...me yyyyyyyne fund!.... a nuk ishte kot fare ai tymi kunder burokratizmit ? Ne se per ndonjerin ishte sitem KOTI kuptohet vetevetiu qe cdo vendim ,levizje apo reforme ishte KOTI smiley

brozalini, te me ndjesh per pasaktesite, por poezite une i kam marre nga nje liber i tij, ( ndoshta ri-botim) ne ate liber poezite ishin ashtu sic i kam sjelle une...

nuk i kam bere copy paste nga interneti,  i kam pare nga libri dhe i kam hedhur ne kompiuter se me pelqejne shume... ( madje jam munduar cazëz per ta bere kete, e per ta ndare me ju natyrisht... )

 

jul, c'e keni kete zakon te keq, edhe kur diskutohet normalisht per nje teme ju "zhvishni xhaketat"... sa shije te ngjashme qe kenimor aman... per hir te  "shoqnise se zgjerume"...

 

Se tani e pashë këtë komentin. Flok, unë nuk shkëmbej shijet me shoqërinë.

Ok. Janë një dore poetesh lezhjane (po fus edhe Rudolf Markun) qe me kane bere ta shoh vendbanimin Lezhë si qyteti i Lezhes.

Ne koken time, shqiptarçe dhe thjeshtë, ka poezi te rishkrueshme (99.99 %) dhe te parishkrueshme (O mi Shqypnije, bageti e popullsi, ca pika shiu mbi qelq, lasngushellimet, fortesat poetike te Camajt,etj). Jane gure themeli fundos në dhè.  Te parat jane pergjithesisht çaste poetike te dytat kohë poetike.

Se ku u permend lahuta e malcis dhe se pse me erdhi te them: e shihni pra qe dashuria eshte lule titanesh?

Fh, z. Gjetja eshte nga Berdica (fshat ne hyrje te Shkodres) por qe banon ne Lezhe.

ok Roze, I stand corrected. flm.

S'eshte ndonje gabim illogjik, mos u shqeteso. Sdq, korigjimi thjeshte per çeshtje korrektesie. smiley

PS. Natyrisht qe dashuria eshte lule titanesh!

 

Po seksi mer, cere lule osht, di gjo njeri, se do vdesim onjorantam

dmth PF, me nji biletë ti do me pa edhe kopshtin botanik edhe ate zoologjik  smiley

a) luledilli b) lule mosprek c) lule kauçku d) pishë

fh- futja nje lule edhe pishes mos ti ngelet qejfi jo per gje perpara them.

Hahaha.Lule kallcuku me bateri! O sa kam qesh...

hey, po ti sikur e le per "anallim loje" mer...  smiley 

ps qe do bojsha debat neper vjersha te Ndoc Gjetjes, gjall n'bot s'e kisha menu. pranej thojn, never say never...  smiley 

Shtoji edhe qe une I bej komentet nga BB duke pritur driten jeshile dhe do ta kuptos
h se sa larg ka shku ai Ndoc! E mylla tani se do shtyp ndonje bankier downtown

kto vhershat me siper nuk e meritojne kaq shume vemendje sepse nuk kane per mendimin tim asnje fare vlere artistike ose intelektuale. jane te thjeshta ne mendim.

"heshtja, percjell mesazh (gjera te bukura). a ka muzikant ne bote qe percjell heshtjen me mire se heshtja?" si si?

Aty ku mund te fitojne pike per mendimin tim, ne mesazh normativ, ku mund ti apelojne sensit te vlerave morale njerezore, behet teper naiv.... deri ne irritim.... konkretisht per mua personalisht..... kur mendoj aushwitz ose holokostin... i shoh kto ngjarje qe kane ndodhur dikur ne history, dekada para se te kisha lindur, biles as im ate nuk kishte lindur, i shoh se si sot jane kthyer ne letra bixhozi ne skllaverimin e ndergjegjes se civilizimit. dhe kjo eshte shume e shemtuar, te perdoresh keto tragjedi te shemtuara ne nje menyre eksploitative po aq te shemtuar. eshte e kunderta e respektimit te ktyre ngjarjeve te shemtuara, eshte prostituimi i tyre. Pastaj, qellimi eshte po aq i shemtuar: te mbash peng ndergjegjen e nje civilizimi me disa ndodhi qe kane ndodhur para se te lindte im ate..... nderkaq qe shteti i formuar prej ktij populli qe ishte viktime e masakrave para se te lindte im ate.... ben masakra ndaj nje populli tjeter SOT qe une jam gjalle dhe e shoh! HA-HA-HA... pse nuk shkruajm ndonje vjershe?!

E paski bo telef burokracine o burazer...

Mu m'pelqeu edhe e dyta edhe e treta. Shume te sakta bre. Te thote gjera logjike, ja kshtu eshte dekori i shtetit: jo me peme ne harlisje por me peme te rrup-supme. ska llafe.

Tani te kalojme tek heshtja. peshe e madhe ne letersi - heshtja. O burra te copi-pejstim ca poezi per heshtjen, po e filloj une me R. Markun:

Heshtja
 Ishte nje heshtje teper e madhe
Per nje vend kaq te vogel.
Vetem te poshtrit heshtnin,
Spiunet, konformistet, te liqte.
Shiko ne atllas, ne harte,
Shiko po te duash ne Enciklopedi
ne nje liber shkollaresh.
Heshtja ishte teper e madhe per nje vend kaq te vogel.
Kur dhe derrat kelthasin
kur duan t'i tredhin
kur duan t'i vrasin,
madje dhe delet ndalen me kokefortesi,
nuk duan te bejne me as dhe nje hap.
Ne pragun e thertoreve,
tek nuhasin prani kasapesh.
Shiko ne atlas, ne harte,
Heshtja ishte teper e madhe
per nje vend kaq te vogel.
Vec ti ishe nje hapesire astronomike
qe mund ta mbaje krimin me aq lehtesi.

fh, jam dakort me gjithcka qe thua, vetem me ate qe dashuria eshte lule titanesh, jo, kerkoj ndjese po, nuk e di pse me tingellon shume deklamativo-patetike, sec kam nje ndjesi mos rehatie kur e lexoj... une di qe dashuria i ben te dobetit te forte, e te fortet te dobet... por qe te jete eskuluzivitet titanesh ???

nejse smiley

p.s

ore njerez qekur kam c'rregjistuar blogun prej ketej, nuk shkruaj dot asnje llaf, me vjen cudi me veten... te kene qene dackat tuaja qe me stimulonin te shkruarit ??

flok, ta kuptoj dashamiresine, po u lodha duke e shpjegu se kjo vazo me ket lule nuk duhet kurrsesi te bjere nga ballkoni, per arsye e pasoja te kuptueshme.

kom arrite sa te them: shifni "Arrivano i Titani" i here e masnej folim smiley

Ps. Ishte gjo e mire prurja e Gjetjes ketu, edhe nese bihen me shume poete te "afirmuar". Megjithese te gjithe kemi stile te ndryshme nxenie, nuk ka kurre nje situate nga e cila te mos mesosh, thom une.  

 

ok fh smiley

ben mire qe i paralajmeron miletin per rrezikun, vazua nuk duhet kurrsesi te bjere nga ballkoni

te pershendes, po dal tani, ca kate me poshte u ndot tema, dhe kam frike se po ndenja me shume, do dal jashte natyres sime e do kthej ndonje pergjigje vendçe... sic e ka hak ky i c'ekuilibruari me poshte...

duhet te keni kaluar eksperienca te hidhura ( ti dhe shoku yt i "zemres" ) me keto punet e cadrave... do jete  ky, shkaku  i ç'rregullimeve te tua psikike... kaq evidente...

 

mu më intrigon ajo puna e çadrës; nuk e kuptoj se si mund të hapet pasandaj.

he se ta shpjegon kjo zonja ( apo zoteria ) me lart se duket ekspert/e ne keto pune, por edhe ti akll nuk me dukesh se mbetesh mbrapa...

flo, të falemnderit për ndërhyrjen dhe besimin në vetvete që mundohesh të më transmetosh, por unë vërtet kam problem me hapjen e çadrave dhe në mënyrë normale, nga ku dhe intrigimi im nga të shkrojturat e jerusalemit. unë, sigurisht që nuk besova se ti di ta hapësh, ndaj pyetja s'ishte për ty.

...kam problem me hapjen e çadrave dhe në mënyrë normale,

Akell, e di qe s'm'pyte as muve, por po t'jap nje dore, me e kuptu! smiley

M'duket se bohet fjale per cader plazhi! Por jo vetem! smiley

Sido qe t'jete mu m'boni me qesh me t'modhe!

P.S.

Une me thone t'drejten nuk e di se per ca po zihen k'to po shpresoj qe ta kene me t'qeshme!

mroklla, po te jete per cader plazhi, hic se te duhet ta dish mer lal.  Tani n'plazhet private, vetem masazhet s'jane perfshi ne "package" se per keshtu, hapje cadrash, prurje kafe, etj etj etj ia kena gjet anen smiley.

P.S: I bashkohem post scriptum te mroklles ...

qyqja, mrroklle... më duket e paimplementushme... në kushte normale them... ja po reflektoj dhe pak.

p.s. as un s'e di. u intrigova nga çadra.

 O mroklla, shif, esh njona qe diskuto vargun e rud zekthit, kupto? esh njona qe thote: "lule titanesh"  m'duket si deklamativo-patetike. Une e pys ca do me thon ti me ket? Kjo thote ti sje njeri. Nashti, nji pytje kam un: mir un sjam njeri, po kjo dhia e di c'eshte tagjia, dmth patetizma? Kjo jo vetem qe se di cer osht, por edhe e kujto si gjo tkeqe (perer). Ca te them un? T'i them ik degjo Bethovenin se mase e kupto, kam hall se e marr ne qafe. Kshu qe i jap nji metafore un, dhe ate te hujtme nga nji njeri i tjeter bote, i cili ka presu nje ton qymyr per te nxjerr nji diamand si ai: "mire qe e ha cadren, po pse rrekesh me e hap." Ja kaq! Ky osh proverbi.

Tani hyn kjo akvll, pyt si hapet cadra. Une doemos, vihem ne pozite. Shpjegohet urtsia popullore ne nji faqe interneti?

A e mbyllim ketu dhe me kaq? Na bini naj gjesend tjeter tek letersia, pleeeaase smiley

ku myllet naihere kjo vrime mer.

sherr sherr la femme  smiley   smiley

Jane ftof te gjithe mu ke vrima e cadres

Por dhe une them ta mbyllim.

Mbylleni !

Qepeni dmth !

smiley

Shpjegohet urtsia popullore ne nji faqe interneti?

Po ti munohu he burre, se ne t'gyrbetit per i' cike "arome shpije" vijme knej parit!

Ajo e cadres e boni Peshkun per mu sot, s'besoj se do e "topli" noj gjo tjeter.

Neser kismet!  

Selam, Al Quuds, selam dhe ju t'tjeret!

Akell, "e paimplementushme" dro osht, po pranej osht edhe shprehje e buker! smiley

Me t'mira!

Mrroklla po del m'terren!

Popjeda za Shakhtar!

Vallaj akell dhe une per ALEM e dija kur e shifsha nga vrima e celsit  smiley po paska pase edhe ca germa te mecefme ...Kjo cadra e myll mujin ... smiley

U paske prishur gjumin gjithe ketyre personave profesor Ndoci. Te uroj gjithe te mirat, ty dhe familjes tende.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).