Tirane, Aldo Bumci merr kreun e PD-se

Aldo Bumci nga mbreme do te jete kryetar i Partise Demokratike te deges se Tiranes. Pas nje debati dhe votimi maratone, ne oret e vona ka perfunduar votimi dhe numerimi i votave, ku me 599 pro zedhenesi aktual i Grupit Parlamentar te PD dhe anetari i kryesise se demokrateve, Aldo Bumci eshte shpallur kryetar i deges me te madhe ne vend, Tirane. Nderkohe qe me 192 vota kandidati tjeter, drejtori aktual i KESH, Gjergji Bojaxhi ka zene vendin e dyte, per t'u pasuar me numrin modest te votave te Pernaskes, vetem 41 vota pro. Kane votuar ne total 870 delegate, te cilet kane dhene nje vote te forte te Bumcin, i cili ka pasur me sa duket edhe perkrahjen e kryeministrit dhe kryetarit te PD, Berisha, ku delegatet me sa duket e kane marre si mesazh pro deklaraten e tij pozitive ndaj Bumcit ne nje emision televiziv. Kuvendi i 9-te i Partise Demokratike nisi punimet e mesditen e djeshme nen nje ceremoni festive te mbajtur ne Teatrin e Operas dhe Baletit. Salla e te cilit ishte e tej mbushur me delegatet e Tiranes, anetaret e KK te PD-se, anetaret e kryesise, ministrat dhe deputetet e grupit parlamentar te Partise Demokratike. Ishte ish-kryetari i deges se Partise Demokratike ne Tirane, Sokol Olldashi hapi punimet e ketij Kuvendi, duke prezantuar edhe kandidaturat e Aldo Bumcit, Lajla Pernaskes dhe Gjergji Bojaxhiut, te cilet moren pjese ne garen e mbajtur gjate gjithe pasdites se djeshme. Dalja e kryeministrit, njekohesisht kryetarit te Partise Demokratike, Sali Berisha ne foltoren e skenes te mbushur me te rinjte e forumit rinore demokrate, ndezi sallen. Me pas ne skene u ngjiten me radhe kandidatet e perzgjedhur per t'u futur ne kete gare te cilet parashtruan edhe platformat e tyre ne lidhje me kete pozicion te rendesishem politik. Seanca e votimit dhe me e pas e numerimit zgjati per ore te tera duke qene se numri i delegateve ishte i madh. Pergatitjet per zgjedhjet ne degen me te madhe te vendit kishin muaj qe kishin filluar. Zgjedhjet fillimisht u kryen ne seksionet dhe grup seksionet e rrethit per te mberritur deri ne zgjedhjen e kryetarit te deges.

Bumci: PD, Ftese per universitaret

"Ne na duhet te krijojme hapesire publike per debat ne degen e Tiranes, i cili te perfshije cdo seksion te saj per t'i riperteritur politikisht strukturat tona. PD duhet te theksoje identitetin e saj politik, duke perfshire ne kete proces cdo anetar te thjeshte. Dega e PD-se se Tiranes duhet te jete e hapur per te gjitha grupet e interesit. Ajo, sidomos, duhet te lidhet me boten universitare, duke luftuar per nxitjen e liberalizmit politik, duke i ftuar te rinjte te behen pjese e vizionit politik".

Pernaska: Do Certifikojme fitoren e 2005

"Me platformen tone elektorale ne do te certifikojme edhe nje here fitoren e madhe te zgjedhjeve te vitit 2005, e cila do t'i sherbeje jo vetem kryeqytetit, por gjithe Shqiperise. Zgjedhjet jane e ardhmja qe po e ndertojme se bashku, me vlera qe perfaqesohen me dinjitet nga PD-ja. Besoj ne modelin e lidershipit te PD, ne pasionin dhe angazhimin e tij. zgjedhjet jane e ardhmja qe po e ndertojme se bashku", ka deklaruar kandidatja Pernaska

Bojaxhi: PD, ofrojme nje model te ri"

"PD-ja e Tiranes do te ofroje modelin konkret te qeverisjes se qytetit, i cili ne ndryshim nga modeli klientelist Rama, do te bazohet ne aftesite drejtuese dhe ne integritet te pacenueshem. kryesia e PD-se se Tiranes duhet te jete ne vijen e pare te sulmit kunder lejeve te ndertimit qe kryebashkiaku Rama i jep ne menyre jotransparente dhe klienteliste. PD e Tiranes duhet te kryesoje prerjen e te gjitha lejeve te paligjshme te kryebashkiakut Rama".

1 Komente

të lumtë aldo.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).