TI: Lufta kundër korrupsionit, Shqipëria kalon 41 vende gjatë 2005-2008

Shqipëria ka bërë hapa gjigantë për sa i përket luftës kundër korrupsionit. Gjatë kësaj qeverisjeje, treguesit e luftës kundër korrupsionit janë përmirësuar ndjeshëm.

Në raportin e fundit të “Transparency International”, Shqipëria ka kaluar 41 vende në renditjen e vendeve me nivel korrupsioni të lartë, çka do të thotë se në vendin tonë niveli i këtij fenomeni është shumë më i reduktuar pas 4 vjet qeverisjeje nga demokratët.

Po sipas këtij raporti të TI-së, në vitin 2005 Shqipëria renditej vendi i 126-te në listën e renditjes së perceptimit të korrupsionit. Nga viti në vit, kjo renditje nisi të ndryshojë, duke lënë pas vende të tjera me nivel më të lartë korrupsioni. Kështu, në vitin 2006 në këtë listë Shqipëria u ngjit duke kaluar 15 vende e duke u renditur në vendin e 111-të, në vitin 2007 u rendit në vendin e 105-së, duke arritur në vitin 2008 të renditet në vendin e 85-së.

14 Komente

linkun te lutem... c'ne qe e kane publikuar adminet pa link??

po qe po kom veshtirsi te theksume me gjet nai artikull tjeter me 'link' knej rrotull.. smjafto mo emri gazetes e? apo osh kerkes speciale vetem per ket? sidoqoft, e ke ke faqja pare e Standardit

ky eshte nji indeks i percaktum ne baze sondazhesh dhe ka si baze masen e perceptimit te korrupsionit ne cdo vend. Kto kan gjithmone subjektivitetin brenda...njerezit ne Shqiperi gjithmone do flasin per korrupsion te madh thjesht nga fakti se media flet per korrupsion cdo dite...dmth per mu nuk eshte tregues shume i sakte.

Lista eshte KETU

41 vende ka kaluar shqiperia ne cdo kater vjet , por nganjehere lart nganjehere poshte

71% e shqiptareve te pyetur nga Transparency International ne 2008 jane pergjigjur se kane paguar ryshfet dhe se korrupsioni atje eshte ne nivele te larta, (71% mer) ,ky eshte preceptimi brenda Shqiperise!

 

Perceptimi eshte perceptim.

P.Sh. Kur pyet nje njeri :A jane te korruptuar doganoeret? Te thote smileyO jane te korruptuar.

Ne se vazhdon pyetjen: Kur ke paguar ti ryshfet doganiereve? Ai thote :Jo une nuk kam paguar e nuk kam kaluar asnjehere ne dogane,por e kam me te degjuar.

Pra eksperiencat personale jane te pakta ne rastet e perceptimit.

O mik,vertete ai nuk ka kaluar ne dogane,por pyetja per ryshfetin dhe korrupsionin,nuk ka qene e vetme,e posacme vetem per doganen!

Fjala vjen,mbas pyetjes per doganen,ka qene pyetja per doktorin,policin,pune-dhenesi,marresi,fatorinon, faturisten e dritave,rojen,taksidarin,shefin,drejtorin,sekserin e shitje,blerjen e tokave,bisneseve te tjera,e shume e shume te tjereve,or ti mik ,me kupton?

Po te ishe ti ai i TI,me siguri do ta nxirje Shqiperine,te pastert!

 

Po sipas këtij raporti të TI-së, në vitin 2005 Shqipëria renditej vendi i 126-te në listën e renditjes së perceptimit të korrupsionit. Nga viti në vit, kjo renditje nisi të ndryshojë, duke lënë pas vende të tjera me nivel më të lartë korrupsioni. Kështu, në vitin 2006 në këtë listë Shqipëria u ngjit duke kaluar 15 vende e duke u renditur në vendin e 111-të, në vitin 2007 u rendit në vendin e 105-së, duke arritur në vitin 2008 të renditet në vendin e 85-së.

Ngjitja e Shqiperise ne vendin e 85 ne bote per Anti-Korrupsionin, kur Italia eshte ne vendin e 50 ne bote, tregon se kemi bere goxha perparime nga koha e sketerres se korrupsionit, ku renditeshim te 126-et ne bote, nga 160 vende.

Tani, ata qe flasin per perceptim apo ndjeshmeri, duhet te dine se TI ka qene ajo qe e ka matur ndjeshmerine dhe ne 2004 apo 2005, dhe ne 2007 apo 2008 : pra, nese ka pasur gabim ne llogaritje, gabimi ka qene i njejte per te gjithe, sepse e njejta metode eshte perdorur per te matur perceptimin e korrupsionin edhe ne kohen e Nanos edhe ne kohen e Berishes.

Njerezit lé te jene skeptik per reduktimin e korrupsionit, kjo eshte normale, sepse ne jemi mesuar vetem me SCOOP-e mediatike dhe me lajme per korrupsion gjigand. Prandaj, kur degjojme se thone se korrupsioni ka rene, nuk na besohet.

Ne fakt, nese SCOOP-et e medha politiko-mediatike per korrupsion godasin kryesisht politiken, korrupsioni i "vogel" por i gjithaneshem, eshte ne renie te vazhdueshme.

Jam i bindur se shumica e njerezve e pranojne, se paguajne me pak tek polici, se paguajne me pak tek mjeku, se s'paguajne fare tek mesuesi, apo shume pak tek pedagogu (se eshte bere dhe veshtire te korruptosh pedagoget tani, pas Pangos).   smiley

Pra, korrupsioni i perditeshem ka renie, kete s'e mohon askush. Gjithashtu, nuk po thote njeri se ky fenomen eshte zhdukur, kjo eshte e pamundur, sepse asnje vend ne bote nuk e ka nivelin e korrupsionit 0. Ne do mundohemi te futemi ne "normen" e vendeve te zhvilluara perendimore, pra, te kemi nje nivel korrupsioni te "pranueshem". Per kete, ka ende pune per te bere.

Nga ana tjeter, me bejne pershtypje disa ketu, qe shifrat e nderkombetareve i marrin per baze vetem ku u pelqejne, kurse kur nuk u pelqejne, nuk i pranojne. Fundja, pak rendesi ka se ç'fare mendoni ju per Raportin e TI per korrupsionin ne Shqiperi, rendesi 1000 here me te madhe ka qe kete raport te mire per imazhin tone si vend, t'a lexojne kancelarite e huaja dhe ambasadat e huaja, ne menyre qe t'a kene parasysh.

Por ju lutem, mos e beni si ai muhabeti qe tregoi dikush ketu tek Peshku, ne lidhje me Greqine, ku, kur behej ndonje veprim i mire nga Shqiptaret, thoshin : "E beri nje Vorio-Epiriot", kurse kur beheshe nje veprim i keq nga Shqiptaret, thone : "E beri nje Alvanos"

I kujt periudhe eshte ky raport i fundit i TI, i gushtit 2008? A e perfshin periudhen nga janari 2008, apo vetem 2007?

rendesi 1000 here me te madhe ka qe kete raport te mire per imazhin tone si vend, t'a lexojne kancelarite e huaja dhe ambasadat e huaja, ne menyre qe t'a kene parasysh.

Ne fakt, raporti dicka te vlefshme e thote. Tregon se kush e shet imazhin e vendit "per ideal te partise" dhe kush jo.

sa keq qe ne Shqipri po bi korrupsioni..

them ta shpallim dit zie kombtare.

Une kam vetem nje problem me komentuesit, sikur te ishte e kunderta sikur shqiperia ishte ne listen e vendev me te koruptuara te TI-se , sikur shqiperia te ishte ne vendin e 190 tash, si do te komentonit ju militante e PS-se? Askush nuk do te thoshte se kjo eshte vetem perceptim, por gjendja reale, e Shqiperis, ndersa PS-ja do ta shante Berishen sa sdijet, po flas sikur te ishte e kunderta. "Por ama tash i bie  se kjo na qenka vetem perceptim per korupsionin". Nuk e di si nuk e kuptoni se keto komente vetem qe kane efekt te kundert, vetem i shtoni pike rejtingut te PD-se.

...sa keq qe ne Shqipri po bi korrupsioni..

them ta shpallim dit zie kombtare...

Edhe une keshtu mendoj,pasi eshte lajm i keq per Shqiperine!Turp qe po ngit shkallet,turp!

Mendoj se TOP Channel duhet ta shpalle zine,por sepse nuk po ndihen per kete lajm.Sic duket eshte lajm i mire per Shqiperine dhe shqiptaret dhe ata nuk e kane per zemer kete gje,kur ndihmon imazhin e shqiptareve.Se po te ishte ndonje lajm i keq qe demton shqiptaret apo imazhin e tyre, apo ndonje spekulim si puna e ores se Bushit,do te ishte ne krye te lajmeve sot.

Eh more kuqalashe!

Te pakten po te ishit buRRa ta pranonit qe ky eshte lajm i mire per Shqiperine dhe shqiptaret, dhe sa per fushate elektorale te thoshit se juve do ta conit me perpara kete gje po te vinit ne pushtet.

Por juve jeni bura si puna e kryetarit tuaj.Mjer Shqiperia per opozite qe ka!

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).