Sondazhi i IPR Marketing

Sondazhi i institutit italian per kerkime dhe anketime IPR Marketing u prezantua mbremjen e djeshme drejtpersedrejti ne televizionin ORA News nga drejtori i instututit Antonio Noti. Ky sondazh permblidhte rezultatet e sondimeve te kryera midis datave 1 dhe 15 Maj 2009. Noti thekson se ky sondazh nuk ka marzh gabimi pasi i perzgjedh 1742 subjektet e pyetur me telefon sipas specifikave demografike te Shqiperise.

Pra, 50% e te sonduarve jetojne ne fshat dhe 50% ne qytet, 50% jane femra, 17.7% jane meshkuj te moshave 18 - 24 vjec e kshtu me rradhe merret parasysh, mosha, seksi, gjendja ekonomike, perqindja e papunesise etj. Ne kete menyre demografika e sondazhit eshte identike me ate te Shqiperise per te arritur keshtu nje "fotografim" te realitetit sic shprehet Antonio Noti.

 

Sipas IPR Marketing nese Shqiptaret do te votonin midis 1 dhe 15 Majit rezultatet do te ishin keto:

 

Partia Demokratike 42%

Partia Republikane 1% dhe parite e tjera ne koalicionin e djathte 1.7%

Te bashkuara ne koalicionin "Aleanca per ndryshim" partite e djathta sigurojne  44.7%

__________

 

Partia Socialiste 43%

G99 3.2%

PSD, PDS dhe PBDNJ 1.1%

Te bashkuara ne koalicionin "Bashkimi per Ndryshim keto parti sigurojne  47.3%

__________

LSI siguron 6%

Partite e tjera ne koalicion me LSI 1%

Te bashkuara ne koalicionin "Aleanca per Integrim" sigurojne 7%

 

 

22 Komente

Noti thekson se ky sondazh nuk ka marzh gabimi...Ne kete menyre demografika e sondazhit eshte identike me ate te Shqiperise

Me vërte e ka ky? Mos ka dashur të thotë se nuk e di sa është. Paska arritur të gjejë dhe përbërjen e popullsisë së Shqipërisë në mënyrë ekzakte.

Noti thekson se ky sondazh nuk ka marzh gabimi pasi i perzgjedh 1742 subjektet

O Zot i Madh...s'ka marzhin gabimi thot ky.

Se pari s'ka poll ne bote qe s'ka marzhin gabimi..sepse eshte dicka e pamundur.

Se dyti qe te arrish ne minimum nje marzhin gabimi prej 0.1%...nga popullsia votuese e Shqiperise (le te themi 1 milion...kot per muhabet) i bie qe te kesh nje sample prej 94331 personash smiley 1742...ain't good enough smiley

Me 1742 persona...i bie qe marzhin te jet...2.3% (ne rast se meret 95% nivel konfidence) ose 3.06% (nese meret me 99% konfidence)

------

 

PS: Dhe me sa duket plot 99% !!!! e Shqiptarve te intervistuar e paskan mendjen te mbushur se per ke do votojne...dhe vetem 1% i bie te ket then "nuk e di akoma"??? E pabesushme...Shqiptaret s'e kan pas mendjen te mbushur ne 99%...qe nga koha e Enver Hoxhes smiley

naigjo per rezultatetkishit ju apo po merreni me ko@et e dashit?kur thuhet qe nuk ka marzh gabimi dmth qe nuk ka marzh te llogaritshem gabimi sepse Noti ben maksimumin per te replikuar demografikisht vendin ne sample qe perdor.Marzhi gabimit matet ne baze te ndryshimit te sample nga realiteti. kur mundohesh te imitosh demografine ne sondazh nuk ke si te masesh marzhin e gabimit sepse kete marzh po punon ta zhdukesh.

naigjo per rezultatetkishit ju apo po merreni me ko@et e dashit?kur thuhet qe nuk ka marzh gabimi dmth qe nuk ka marzh te llogaritshem gabimi sepse Noti ben maksimumin per te replikuar demografikisht vendin ne sample qe perdor.Marzhi gabimit matet ne baze te ndryshimit te sample nga realiteti.

Hmm...s'ta priska per statistike. S'ka problem.

Marzhin e gabimit ta llogarita atje siper...eshte arithmetike e thjeshte.

kur mundohesh te imitosh demografine ne sondazh nuk ke si te masesh marzhin e gabimit sepse kete marzh po punon ta zhdukesh.

Mund te llogaritim dhe marzhin per cdo grup...meshkuj, femra, qytet, fshat etj etj...po te jesh i sigurte se me ato do dali edhe me shume.

PS: Ti Zoti Blendi Salaj s'kishe pse te fshije nje pjese te komentit tim...kot per qefin tend. Se s'te thash ndonje gje ofenduse...apo God forbid...te palejuseshme. Thjesht...ate pjesen qe "ska marzh gabimi"...e ke shtuar ti vet, apo e kan then kta te sondazhit? Nje pergjigje "po-jo" do ishte e mjaftueshme qe te mos vazhdonim dhe ne kot.

I hodha nje sy te tre sondazheve kryesore, IPR, Zogby dhe Gani Bobi

Rezultatet nga krahasimi me dalin keshtu:

PD + Aleatet

39% - 46,6%

PS + Aleatet

39% - 47,5%

LSI + Aleatet

6% - 7%

Kostantet

Kostantja me e sigurte deri tani eshte se asnje koalicion nuk duket te kete i vetem mazhorancen e votave qe duhen per te qeverisur vendin.

Nderkaq, te dyja koalicionet kryesore, PD dhe PS, po te bashkohen me LSI kane votat e mjaftueshme.

Po te vertetohet kjo situate, pas mbylljes se votimeve, athere LSI ma do mendja do nisi pazaret per tu bashkuar me koalicionin qe i jep me shume pushtet (ministra, zv. ministra, drejtore drejtorish, funksionare e me the e te thashe).

Ky do te ishte nje triumf i vertete per grupet e pushtetit qe mbajne ne kembe LSI-ne; me ne fund investimi i tyre do te fillonte te jepte fryte.

Perndryshe LSI-ja merr fund dhe ka gjasa te shkrihet si parti (mendoj une).

Ceshtje interesante

1. Te rinjte votojne PD

Nga sondazhi i fundit i Zogby-t vura re nje tabele qe me kishte shpetuar deri tani, ate te votes sipas grupmoshave.

Mu duk shume kurioz fakti se diferenca me e madhe mes dy partive kryesore, PD dhe PS, shfaqej ne grupmoshem nen 35 vjec.

Ne kete grup te popullates, sipas Zogby-t, 42 % e te intervistuarve do te votonte per te moshuarin Berisha, kundrejt vetem 34 % te te intervistuarve qe do te votonin per te riun Rama.

Diferenca ne kete grupmoshe eshte plot + 8% ne favor te PD-se.

Si shpjegohet kjo?? Boh...

2. Boom G99

Nje tjeter zbulim i ketyre sondazheve eshte suksesi i G99.

I nisur nga 0, grupimi i ri arriti shpejt ne kuoten 2-3%, qe eshte mese e respektueshme per te ashtuquajturat parti te vogla te sistemit tone.

Pyetja ime eshte: kush e financon G99?

Mendoj se eshte jashte cdo dyshimi se suksesi apo mossuksesi i fushates elektorale ne Shqiperi ka qene dhe vazhdon te jete i lidhur me kapacitetin financiar te subjektit politik.

Nuk mendoj se G99 ben perjashtim nga kjo logjike.

Ergo, kush e financon kete parti?

E kam ngritur me force kete pyetje me dhjetera here, pa marre ndonje pergjigjje te sakte.

Kush di dicka, le te shkruaje. 

O blendi Salaj, jam shume kurioz te di...pse nuk e pasqyrove te peshku pa uje, rezultatin e fundit te sondazhit te Zogbit, ku G99 kishte humbur pike???

Ej pse operon me standarte te dyfishta? Pasqyron menjehere nje sondazh qe i shkon per shtat te G99-es, dhe heq nje tjeter qe nuk i shkon per shtat G99 dhe me shume mundesi pasqyron realitetin...

 

Mos na i fyej inteligjencen keshtu, se nuk jemi katunar peze qe ta na genjeni me Adin e Big Brotherit

Reagan,

Nuk ta fyen njeri ty intelegjencen pasi nuk ke fare. Katunari i Pezes ta merr ne kthese ty se ta shet gjizen per djath. Sa per dijeni me daten 8 Maj Li ka postuar ne rubriken e " Politikes" Sondazhin e Zogbit te muajit Prill dhe ka patur 93 postime.

 

reagan, une te isha prej teje dhe ta dija qe ma kane ofenduar kaq rende inteligjencen, nuk futesha kurre me ne kete faqe. Ti e ke ne dore plako.

Sondazhi i IPR ka edhe nje limitim te madh, le te themi, per sa i perket fotografimit te pergjithshem te votuesve.

Ndryshe nga "Gani Bobi" dhe Zogby qe anketen me shtetasit e perzgjedhur ne menyre te rastesishme e bejne balle per balle, IPR e ben nepermjet telefonit, perzgjedh kaq numra telefoni fiks (shtepie) dhe ben anketen.

Tani sondazhi me kete grup personash mund te jete ne nivel dhe jep nje fotografi te tendences, por mbetet vetem tek ky grup perfaqesues, nuk mund te jape nje panorame per te pergjithshmen e votuesve shqiptare qe shtrihen shume me teper se ata me telefon fiks.

Por edhe ky sondim i votuesve jep dicka te qarte, PD-ja ka rritje ne vazhdim ndersa PS-ja ka ulje ose stagnacion. Ketu perputhet me dy sondazhet e meparshme, "Gani Bobin" dhe Zogby-n, por ndryshe nga keto dy sondazhe qe PD-ne e nxjerrin parti te pare, kjo e nxjerr me 1 pike diference me PS-ne.

Por edhe ky sondim i votuesve jep dicka te qarte, PD-ja ka rritje ne vazhdim ndersa PS-ja ka ulje ose stagnacion. Ketu perputhet me dy sondazhet e meparshme, "Gani Bobin" dhe Zogby-n, por ndryshe nga keto dy sondazhe qe PD-ne e nxjerrin parti te pare, kjo e nxjerr me 1 pike diference me PS-ne.

Eshte e vertete qe PD ka ngritje te vazhdueshme neper sondazhe, por e filloi goxha posht ... dhe perseri e majta, prape sipas sondazheve po te bashkohet  e tera, del 10 pike perpara. PD-ja duhet t'i marri si te mireqena keto sondazhe dhe te punoje me teper qe te fitoje akoma terren. S'besoj se fitorja e '92 siç thote Berisha mund te perseritet, me kete lloj sistemi eshte e kunderta ! Rezultati ka per te qene me 3-4 deputete ... pra, çdo vote eshte e vlefshme, ja perse u çane pertite duke bere koalicione me parti "fantazma" apo me komunitete Romesh apo Egjiptianesh - te themi ate qe eshte

Stanjacioni i PS-se ne disa sondazhe apo tkurrja e saj ne disa te tjere, vjen ndoshta si pasoje e nje fushate AMATORESKE !!! Po, po, duhen perdorur termat ezakte ! Rama vete e thote kur i intereson, se "nuk eshte politikan", por e ka treguar dhe me "vepra" se nuk di te beje politike. Ai eshte teper autoritar dhe agresiv, nuk pranon te beje fushate ne Grup, por vetem AI.

PD me sistemin e ri zgjedhor, proporcional rajonal, ka perdorur nje taktike teper efikase : Tenoret e PD-se jane ndare neper qarqet e Shqiperise qysh prej afro dy muajsh, dhe kane filluar nje fushate teper intensive : fshat me fshat, qytet me qytet, dere me dere. Pra, Fushata e PD-se eshte Multipolare, me Berishen apo Topallin qe i bien ane e mbane gjithe Shqiperise, kurse Ministrat kane kapur zonat e tyre : Basha ne Elbasan, Olldashi ne rrethin e Fierit, Patozi ne Vlore, Ruli ne Gjirokaster, Bode ne Korçe, Pollo ne Berat, etj etj

Pra, per mendimin tim, rritja e PD-se vjen si pasoje e fushates se mire para-zgjedhore qe po ben, ndersa PS-ja qe pretendon per "politike te re", po ben te kunderten : vetem Rama ben realisht fushate, kurse lideret e tjere nuk u ndihet zeri ...

Prit te shohim njehere prononcimin e Fatos Nanos sot. Ne baze te pozicionimit te tij do firojne ose do fitohen vota nga PS. Sigurisht une pres nje goditje te Edit sot nga ai qe e njeh me mire se te gjithe dhe qe ja hoqi makaronat nga goja edhe i dha nje thele Shqiperi smiley

Pyetja ime eshte: kush e financon G99?

Pse ben pytje kot?

E kam ngritur me force kete pyetje me dhjetera here, pa marre ndonje pergjigjje te sakte.

Jo vetem ti po te gjithe. Po nuk e kupton se ku je? Kujton ti se vertet do marresh pergjigje se si vidhen milionat nga 57 fondacionet qe ka Soros-i ne Shqiperi? Ehhuuu...ja prit se do na i thone. Ata jane "turinj te rinj"...s'merren me kshu volgesirash.

Ky sodazh le shume pikpytje ose sepse menyra se si eshte prezantuar ke Peshku pa Uje nga autori (qe tani shikoj qe fajlia per "s'ka marzh gabimi" eshte zhdukur)...ose se ashtu eshte kryer vertet nga kompania (qe nuk e besoj)

Pra..nuk na jep sa jane te pavendosurit...sa eshte marzhi i gabimit...etj.

Nese metoda e sondazhit ka qen nepermjet telefonave fix...atehere kuptohet qe kemi te bejme me nje sondazh qe ka nje difekt te madh...qe e ben marzhin e gabimit akoma dhe me te madh se nje random sample.

"Genjeshtra me e madhe eshte te thuash se une nuk genjej."

Kam pershtypjen se kjo e deshmon se hipokrizia e genjeshtres ne kete rast nuk paska kufi. Po i referohem ketij shkrimi; "Noti thekson se ky sondazh nuk ka marzh gabimi pasi i perzgjedh 1742 subjektet e pyetur me telefon sipas specifikave demografike te Shqiperise."

 

Ne SHBA ku kompanite e sondazheve jane me te mirat qe egzistojne ne bote, gjithnje japin marzh gabimi, por sic duket kjo kompani ose ka arritur te beje ate qe deri tani nuk eshte degjuar, ose po kryen nje rol te ngjashem me partite politike, te genjeje publikisht, ti jape egzistence dickaje qe s'egziston, te beje premtim qe s'mund ta mbaje.

Ai koment pa njohje gabimi ( pa marzhe smiley ) eshte me se i qarte per ate qe do te kuptoje ne Grup ose si Individ . Rregjistrimi i pergjigjes eshte i drejteperdrejte dhe pa hile . Pra ketu nuk mund te pretendohet per nje varg pyetjesh dhe mesatare testi . Eshte i drejteperdrejte ! Ne se ai qe pergjigjet tall sumen ose kushedi se si e ka mendjen e njeta gje mund te thuhet edhe per format e tjera te sondazhit qe mund te tallin sumen ne Grup ose Individe .

Idirs...do te ket zene gjumi ne klase statistike. S'ke faj...po te pakten bej sikur degjon cfar te them.

Sondazh me 0 marzh gabimi dhe me 99% pergjigje vendimtare...vetem Enver Hoxha...dhe Peshku pa Uje bejne.

Po ashtu edhe ai qe e ka shkrujt ate pjese me siper "s'ka marzh gabimi"...te bej sikur te degjoj te pakten...se ne s'jemi onjoronta.

 Polin e Lirise, sikur nuk ma zune syte. Kjo tregon se sa fallse jane keto sondazhe.

Mire o Grup...tani po perpiqem ta kuptoj sic e thate Juve . Deri tani nuk kam ndonje faj qe e kisha kuptuar sipas menyres sime smiley . Enveri me sa di une i quante FIRO legale ( fjalen marzh e perdorte ne iventaret e dyqaneve te fshatit)....psh pranonte firo jo me shume se 6% kur transportoheshin veze . Ndersa sondazhe nuk e di te kete bere smiley I kishte ne xhep fitoret si Sala ne Kavaje ..... me 99 % ose ne maj 96 100% me kuti votimi ose edhe me sondazhe e tanishme qe as do ja pjerdhe fare se sa do i nxjerre BOBI-ZGOBI apo ...po e myll me kaq se mos bej nonje gabim si gjithnji . Ti vazhdo numuro % e Sales .... smiley Persh!

O Idriz i dashur une nuk numuroj % e Sales...une vetem kerkoj qe Peshkataret te mos tallin by*then me ne duke na sjelle "sondazhe" qe "s'kan marzh gabimi" dhe qe tregojne se 99% e Shqiptarve paskan mbushur mendjen se per ke do votojne.

Se kjo thjesht eshte nje propagande e shumtuar si ajo e epokes se Enver Hoxhes...asgje me teper.

Cdo njeri qe ka bere 5 klasa matematike merr vesh se kur ben nje sondazh prej 1742 personave nga me teper se 1 milion votues...do ket se s'ben nje marzh gabimi. Kurse kta na thone..."kjo eshte e verteta!" Po mire atehere pse bejme zgjedhje ne mbas nje muaj??

 

Idris; "... Enveri me sa di une i quante FIRO legale ( fjalen marzh e perdorte ne iventaret e dyqaneve te fshatit)....psh pranonte firo jo me shume se 6% kur transportoheshin veze ..." 

Mos ka qene 0,6 Idriso, se kendej ne perendim firoja lejohet/merret parasysh deri ne 2-3% , perndryshe i bie qe Enveri paska qene me liberal se perendimoret. Apo behet fjale vetem per vezet. 

"Gani Bobi" për Tiranën, PD 47%, PS 44.2 %

Sondazhi i "Gani Bobit" i zhvilluar në tv Klan për qarkun e Tiranës ka nxjerrë fituese Partinë Demokratike me 47 përqind, Partinë Socialiste me 44.2 përqind. Ndërsa pyetjes se për kë do të votojnë qytetarët e Tiranës nëse sot do të ishte 28 qershor të inetvistuarit janë përgjigjur për LSI-në me 3.9 përqind, G99 me 1.5 përqind, partitë e tjera të dhjathta marrin 2.1 përqind dhe partitë e tjera të majta marrin 0.5 përqind. Sondazhi ka një marzh gabimi prej 1.5 përqind.

 

Sondazhi i sotem i Gani Bobit per Tiranen:

PD   16 deputete

PS   14 deputete

LSI    2 deputete

 

<a href="http://av1.twyes.com/">AV影音娛樂網-情色視訊區</a>.<a href="http://av2.twyes.com/">av女優-成人交友網站</a><a href="http://av3.twyes.com/">日本av-色情視訊娛樂網</a>.<a href="http://av4.twyes.com/">日本av女優-美女視訊區</a>.<a href="http://av5.twyes.com/">色情av-情色視訊聊天室</a>.<a href="http://av6.twyes.com/">av下載-成人視訊聊天室</a>.<a href="http://av7.twyes.com/">免費av-情色視訊成人網</a>.<a href="http://av8.twyes.com/">成人av-色情交友聊天室</a>.<a href="http://av9.twyes.com/">情色av-愛情公寓成人交友網</a>.<a href="http://av10.twyes.com/">av383成人-視訊成人網站</a>.<a href="http://av11.twyes.com/">av美女-正妹視訊區</a>.<a href="http://av12.twyes.com/">av片-情色影音娛樂論壇</a>.<a href="http://av13.twyes.com/">av女郎-成人交友網</a>.<a href="http://av14.twyes.com/">巨乳av-情色視訊娛樂區</a>.<a href="http://av15.twyes.com/">av巨乳-情色視訊成人網站</a>.<a href="http://av16.twyes.com/">av成人-愛情公寓情色交友站</a>.<a href="http://bf1.twyes.com/">美女-成人交友情色聊天室</a>.<a href="http://bf2.twyes.com/">av美女-情色視訊成人網站</a>.<a href="http://bf3.twyes.com/">美女交友-情色成人網站</a>.<a href="http://bf4.twyes.com/">美女視訊-成人交友區</a>.<a href="http://bf5.twyes.com/">情色美女-視訊聊天室</a>.<a href="http://bf6.twyes.com/">視訊美女-情色娛樂站</a>.<a href="http://bf7.twyes.com/">美女寫真-AV成人視訊網</a>.<a href="http://bf8.twyes.com/">美女遊戲-色情視訊區</a>.<a href="http://bf9.twyes.com/">美女圖片-A片視訊影音站</a>.<a href="http://bf10.twyes.com/">美女照片-SEX視訊娛樂區</a>.<a href="http://bf11.twyes.com/">美女牆-成人交友網站</a>.<a href="http://bf12.twyes.com/">正妹牆-情色視訊聊天室</a>.<a href="http://bf13.twyes.com/">無名正妹-視訊成人網站</a>

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).