Qëndrimi Presidencial i Dr. Sejdiut

Pas fteses se munguar maqedone per pjesemarrjen e Presidentit te Republikes se Kosoves ne ceremonine e inagurimit te Presidentit maqedon Ivanov, Dr. Fatmir Sejdiu mori me 13 maj nje ftese per vizite zyrtare ne Maqedoni. Megjithate vizita e dates 28 maj u anullua nga Presidenti Kosovar pasi Maqedonia ndryshoi termat e vizites duke dashur ta kthejne ate ne nje vizite jozyrtare, qe do te thoshte se Dr. Sejdiu do te vizitonte Maqedonine si qytetar privat dhe jo President i nje shteti sovran.

Kryeministri i Kosoves, Hashim Thaci e ka vleresuar te drejte vendimin e Presidentit, duke thene se; “Shkupi zyrtar duhet te largohet nga ndikimi i politikes se mbrapshte te Serbise ne raport me Kosoven. Vendimi i presidentit per anulimin e vizites se parashikuar per sot ne Shkup eshte vendimi me i drejte qe ka marre Sejdiu”.

 

 

Njoftimi nga faqja Zyrtare e Presidences Kosovare

Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu, më 13 maj 2009, mori ftesë për vizitë zyrtare njëditore nga Presidenti i Republikës së Maqedonisë, z. Gjorge Ivanov. Kjo ftesë u pranua dhe iu konfirmua palës maqedonase nga Zyra e Presidentit te Republikës së Kosovës më datë 13 maj 2009.  

Ndërkohë, meqenëse pala maqedonase e ndryshoi karakterin e vizitës zyrtare, Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu e anuloi vizitën në Republikën e Maqedonisë, të planifikuar për datën 28 maj 2009.

Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu, si dhe institucionet e Republikës së Kosovës, mbeten të përkushtuara për marrëdhënie të mira me të gjitha vendet e veçmas me fqinjët, duke u dhënë këtyre marrëdhënieve peshën dhe vlerën serioze që e meritojnë.

Në foto: Kopja e skanuar e Ftesës për vizitë zyrtare në Maqedoni

 

17 Komente

Bravo.... jo si langaraqet tane(te shqiperise)....

GOOOOOOD!

No baroques! Take it or leave it - BEST POLICY!

Politikanët shqiptarë (të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonis&eumlsmiley duhet t'i tregojnë vendin këtij pseudo-shteti dhe nuk duhet aspak të ndihen inferiorë ndaj FYROM-it. Në fakt ndikimi i shqiptarëve ndaj Maqedonisë duhet të jetë shumë më i madh se i Serbisë.

Është interesante se Serbia nuk i njeh kishën Maqedonisë, Bullgaria s'i njeh kombin, Greqia emrin, kurse ne shqiptarët ia njohim të gjitha. Ndoshta dhe nuk nuk duhet t'i njohim ndonjë gjë, në mënyrë që vijnë në vete dhe të kujtohen se janë të rrethuar nga 7 milionë shqiptarë dhe nuk mund të sillet me ta si dikur në kohën e Jugosllavisë.

meqenese shqiptaret e Maqedonise nuk e TM shume per emrin, Shqiperia sa per presion mund te dale me nje deklarate qe: "Ne mendojme se zgjidhja e emrit ndihmon paqen dhe stabilitetin ne rajon dhe Maqedonia duhet te kooperoje me shume".

Te kishte qene ndonje nga keta tanet, do kishte shkuar me vrap 

Si i bohet me marre shtetesine kosovare?

Seidiu u tregua më burrë se ty o kryetari i koperativës Bakeq Topce.

O Topce 

Nuk le ndeshje futtbolli pa parë. Nuk e kuptoj se ti je kryetar shteti apo kryetar i FSHF-së. Është më mirë që ti të zgjidhesh kryetar i FSHF-së ndoshta kemi më shumë rezultate me futbollin në Shqipëri. Si nuk të erdhi turp që shkove në Shkup pa Sejdiun?! E kuptove se ai qëndron më lart se ty apo jo?! Edhe qethjen e ke stil jugosllav. Jam i bindur që ke dëgjuar edhe pozdravin

Si është e mundur që asnjë nga politileshët në Shqipëri si p.sh: Bashic, Berishovic, Topic apo Ramic nuk bëri asnjë koment kundër nëncmimit që FYROM-sit deshën ti bënin Shtetit më të ri në Botë, Kosovës.

Asnjë koment. Si është e mundur o gërdecarë?! 

Falë zotit dhe Amerikës që Kosova kanë presidentin dhe qeverinë e vet sepse po të ishte për gërdecarët ende do të ishte Miloshevici në Kosovë. 

Hallall tkofte O President se me kete veprim je Tregu se Je Bure i Forte, edhe ishalla kure mo nuk lejon qe shetet fqinje te luajne me Shqiptaret

 

Ti je Zeri jo vetem i Kosoves po me kete veprim edhe Zeri i 7 million shqiptarve

e me keq ardhje per Qeverin Topi Berisha qe nuk u treguan Burra

Sa mire ja bane ketij gjoja shteti qe ka filluar ta hedhe shu... perpjete dhe europa po i mban uturakun.

Bravo Greqia qe nuk e fut ne NATO se po te ishte futur do te kerkonte qe edhe te dhj... tja prisnin e tja hanin.

Shtet koti me nje cope Bullgari,nje cope Greqi e nje pjese te madhe Shqiperi.

Pse e quajme Maqedoni kur e ka emrin FYROM?

s'e ka as FYROM, e ka IRJM..

pergjigja, pytjes tate osht: nga injoronca

(ministrit u shklyn tu cu direktiva sa ne shtyp sa ne sekretarit e veta qe te perdoret IRJM gjithanej, po ngaqe jena popull katunar ne tru, gjith me npunsa e gazetar e politikon bashk, as ka shons me nodh naigjo nbaz standardi e le mo terminologjia. ne kena ala rob qe e qujn veten shqiptare dhe i qujn shqiptaret e Kosoves kosovare dhe shqiptaret e IRJMs maqedonca. qe sic e kupto masi te vriten i her kta me buke ne goje dhe t'i merren fmit e t'i cohen per riedukim e masnej per adoptim nfamilje ttjera, jalla te fillojme me eduku dhe ket pjesen tjeter qe nuk jon aq zara e qe jon pakic)

Bravo. Ma ne fund edhe e tregoi veten se vlen dicka.

 

Sejdiun e presin burra shtetesh te botes e nuk pe pret ni serbobullgar i vockel!

Nese i ka mbet hatri pa shku ne Shkup, ne te shkon ne Tirane, bile aty e presin si ne shtepi te vet.

Kshetu thjesht per kuriozitet, di kush se a ka ministri te jashtme Shqiperia...sa per te jap naj deklarate here pas here...?

Kjo tregon se sa larg është Ballkani me prijesit ballkanikë për të përqafuar familjen evropiane. Kosova të jetë krenare për presidentin e tij që nuk e uli figurën dhe sovranitetin e popullit të tij përballë një shteti sllav me përzierje shqiptare.

SHBA, Franca, dhe shumë shtete të tjera e kanë njohur dhe do e mbrojnë sovranitetin e Kosovës. Fyrom-it nuk iu dha mundësia të priste Baiden, por udhëtimi i tij në Ballkan duhet t'a kishte shkundur pak nga zullumi sllavo rus, që Kosova tashmë ka një flamur, himn, president dhe qeveri.

Kosovë e kosovarë, të gjithë duam një Shqipëri të vetme, por kjo është e pambrojtur nga askush përveç nesh; atëherë më mirë me pak (që në rastin tuaj është shumë: keni shtetin tuaj tashmë!) se sa me asgjë!

po i lumte Sejdiut qe e anulloi ate viziten ne shtetin atrificial ..politikanet b*th lepires te shqiperise duhet te marrin mend, ose tua lene vendin atyre shqiptareve qe marrin vesh nga politika e jashtme

me cudit fakti se pse Shqiptaret e Maqedonise nuk kane me shume peshe ne vendimet politike te atij shteti? por rrine si ngordhalaqe

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).