Sa eshte rroga me larte dhe me e ulet ne Shqiperi?

Jam kurioz te di se sa eshte niveli i rroges se larte,mesme,dhe i ulet!

Roga,te ardhurat per fryme,asistenca sociale jane burimet dhe lloji i menyres se jeteses.Nje qytetar eshte krenar kur ka nje shtet qe i krijon kushte kombit te vet,qytetareve te vete ,per pune,argetim,dhe jete te lumtur ne vendin ku ka lindur dhe duhet te vdese!

 

 

65 Komente

1- Beni.

2- Gimi.

ma te larte e ka totali smiley

mos nxirrni sekretet " src="http://arkivi.peshkupauje.com/sites/all/modules/smileys/packs/Yahoo!/sad.gif" />

Nga tre pergjigjet,mora vesh se sa pak dime,rreth rrogave ne Shqiperi!

Beni,sa lek ,(euro, $), merr per nje ore?  0,5$,1$,2,3,4....Euro, Dollar?

Po Gimi, sa Lek (Dollar) merr,per nje ore?,kur ne Amerike, minimumi i nje ore pune ,eshte 8,5$!

Nuk jeni ju te interesuar te dini kush,sa ,si merret nje rroge ,si vlersohet nje ore pune ne Shqiperi.,si eshte nje kosto jetese ne Shqiperi?

Apo do te prisni tu a beje,Qeveria, pra te pranoni kushtet ,deri sa te hani bar?

 

 

 

 

 

 

 

Nuk jeni ju te interesuar te dini kush,sa ,si merret nje rroge ,si vlersohet nje ore pune ne Shqiperi.,si eshte nje kosto jetese ne Shqiperi?

Apo do te prisni tu a beje,Qeveria?

1- jo

2- po

 

une e di sa rroge marr.

di dhe sa rroge mer ai qelpsina ke tavolina perballe ne zyre smiley

kaq me mjafton smiley

Apo do te prisni tu a beje,Qeveria?

 Ne ne fakt ty po te presnim per te na e bere!!

Sa shpejt e kape edhe ti se le te binte ne toke te shkreten ahahhahaha

Artan bej llogarite pra sa eshte nje kosto jetese ne Shqiperi?

nuk e kemi idene me thene te drejten dhe vertet do na vije shume ne ndihme.

Flm.

Artan bej llogarite pra sa eshte nje kosto jetese ne Shqiperi?

Po une kam bere nje pyetje, mi,dhe jo personalisht per ty?

Me i fjale une te bej pyetje dhe njekohesisht te jap pergjigje?!!

Po rrogen se tregon njeri..sidomos ate te tavanit...kush e di...mbase nje i vetepunesuar ne bisnesin e tij merr aq shume ne rrogen qe i jep vetes... sa dhe ai vete nuk di ti numeroj...iihihihhihi

dhe nje tjeter po prape ne bisnesin e tij i jep vetes nje rroge minimumi qe te mos i tatohet aq shume...

ndoshta do ishte me mire, te pyesje per nje mesatare...

tani qe qarkullon lek i madh e shohim qe ne veshje ne argetime ne makina e ndertime...po qe si e tek i marrin ato te shkreta..aha ...pune per fbi smiley smiley

Rroga e me e larte, presidenti i Shqiperis 1.700,000 ( nuk jam i sigurt, me duket 2.000.000)  lek te vjetra ne muaj.

Rroga me e vogel, roja i parkingut ne macukull 17.000 lek te vjetra ne muaj.

 

 

Me pak se nje punetor Volvo kendej nga une. Te mendosh qe te parit te shtetit i duhet te ulet ne te njejten tavoline restoranti me Berlusconin me shoke qe kane pasurira te panumerta.

shef ti rroga qenka per t'i bere karshillek berluskonit. vajmedet bugjeti i shtetit po te perpiqeshim. po ne kemi pasuri te perbrendshme o la rosee smiley

La_rosée:

Nuk eshte rroga tregues personaliteti.

Ka kryetar bashkie, apo funksionar te larte qe rrogen e tyre e japin per "beneficenze".

Berluskoni nuk ka prishur pasurin per te hyre ne politike, ka hyre ne politik per tu pasuruar me shume.

Lumdrin, nuk eshte çeshtje personaliteti, eshte çeshtje standardesh qe nje president duhet te mbaje qe te na perfaqesoje ne forme ne denje ne EU. Sdq, nga ana tjeter, mire e kane njerezit mesiper qe thone qe kur populli i shkrete s'ka ç'ha, s'do kishte as kuptim qe presidenti te bente banjo ne luks. Thike qe pret ne dy ane kjo.

Nuk shkon kush neper bote me paret e veta e kjo nuk ndodh as Itali, Nepal apo Shqiperi.Jane fondet qeverise qe mbulojne shpenzimet e qeveritareve qe shkojne me mision pune jashte.

Ps0.Imaxhinoni sa duhet ta kete rrogen presidenti i Amerikes qe leviz me nja 200 vete pas vete e nja 2 aviona Boing 747  smiley

Ps1.Nje menaxher edhe nuk leviz me paret e veta jo ma qeveritaret. smiley

Cen, po flisnim perhere per vizita jo-zyrtare. Fondet e qeverise mbulojne vetem vizitat zyrtare. smiley

Tropizma, po nganjehere i duhet thene thiut daje per te arritur qellimet e tua. E thiut daje s'mund t'i thuash ne stalle por ne hotele 5 yjesh apo ne restorante qe kushtojne sa rroga mujore e presidentit. smiley

S'ka ba vaki ndonje here e ska per te ba te kete vizita ''jo zyrtare'', ene kur shkon ne naten e funit te Sanremo ia keput zyrtare.....

Eeee, ketu po hyjme ne "ujera greke", Ceno. Ky eshte faji i kabinetit qe merret me aspektin financiar. Sic tha dikush mesiper, kemi pasurira te brendeshme ne, kemi korrupsion.

Jo jo jane ujra nderkombetare mbulojne 5 kontinente smiley

Javen tjeter jam ne Shqiperi '' jo zyrtarisht'' po me thane te drejten as edhe nje lek se nxjerre nga xhepi pse thuhet ketej, fatta la legge trovato l'inganno jo vetem ne sektorin shteteror po edhe ate privat.

 

 

la rosee nuk behet ajo pune, degjo mua, nuk merr dot borxh apo ndihma nga be-u (deficit se deficit ne) per te marre dhoma me 5 yje. se ata na quajne dhi (thi smiley te zgjebosura me bishtin perpjete. jo se ne nuk jemi. po ketu brenda vendit hane me shume buke strategji te tilla katunare.

te dinim ne te lidhnim 2 fjale ne darka pune, te kishim edhe dhembe te bardhe smiley mbaronte puna me darkat e huja. me berlusken pastaj mjafton muhabet femrash dhe sporti.

nejse hall i modh. paga mesatare zyrtare ishte 33750 ne vitin 2007 (INSTAT). puna ne shtet ka avantazhin e tempit me te ulet, te mundesive korruptive, keshtu qe llogarit se rroga mesatare ne sektorin privat per nje te shkolluar me 2-3 njohje duhet te jete dicka me e larte, shtoji edhe efektet e rritjes ekonomike 8.6% smiley per vitin 2008. gjithsesi ketu behet fjale per nivel administrativ, ne sektorin e sherbimeve.

Paskemi konflikt qellimesh une dhe ti. smiley Qellimi im ishte te llustronim imazhin nderkombetar dhe te shpejtonim hyrjen ne BE. Qellimi yt eshte ai i ndihmave. Tani tregohu i cike dinake, xhanem: imazhi i fukarait te Europes s'do ju ndihmoje. Ne te kundert, do ju ndihmoje nje elite e mirefillte qe ju perfaqeson ne standarde euro-perendimore. T'i tregosh botes qe Shqiperia mund te jete nje partnere e shteteve te EU-se dhe jo kalamani i njerkut i cili s'eshte ne gjendje te mbaje veten pa ju shtrire doren superfuqive. Nuk na intereson ai imazh!

Ene shembullin e Berlusconi-t me femrat mos e ndiqni se e la grruja mbas 19 vjetesh martese. smiley

jo qellimi i njejte me duket mua smiley ndryshimet jane te tjera.

me beri pershtypje qe dhe 'do t'ju ndihmoje'. m'u duke si eksperte nderkombetare smiley

O Tushe, car na gjeti! Nuk do i paguj dot Presidenti omelsine Berlusconi-t (sa per mos te shqiperuar keto emrat e huaj) se do i thote ai :

"Ik o Bamir se kur te arrish ne te njejtin nivel rroge me mua mund edhe te te lej te me qerasesh me 'crème brulée'"

Biles thuj Insh'Allah nuk ja thote emrin italisht se na e bo çrbe muhabetin me ket posten e Lumidrin, ktu siper.

Per te tjerat ta kuptoj plotesisht hallin e "qelbsines perballe"!

Po rrogen se tregon njeri..sidomos ate te tavanit...

Po ne jetojme ne nje shoqeri te hapur!!!,..mire ate te larten nuk e tregon njeri(ne fakt edhe ne Shqiperi eshte nje komision qe verifikon pronat,pasurite,por nejse),por ate te ulten,"minimum wage" duhet ta dime.,dhe duhet ta kerkojme.

Une e di se ne shqiperi,ka pune te kualifikuar,te pa kualifikuar, si kudo ne bote,por meqe jemi drejtE europes, duhet te dime ,si mund te luftohet varferia,.... cmimet ne shqiperi, po rriten me nje kosto shume te larte, si mund te perballohet jeta ne Shqiperi ,flas me minimumin e rroges,,si i llogarit qeveria minimumin e te jetuarit ,dhe si i llogarisin qytetaret qe punojne dhe marrin minimumin E RROGES  per te jetuar ?

SI  mbijetohet ne Shqiperi?

Eshte mire te diskutohet "rroga", jo ne aspektin e kuriozitetit te semure, dhe zilise se sa merr njeri dhe sa tjetri ,por ne aspektin tjeter ,per te njohur se sa dhe si nje shtet ,lufton varferine ne vend,eshte nen kujdesin e shtresave te varfera,dhe sa i drejte eshte ai ,ne shperndarjen e te ardhurave.

Sot te degjosh qeverine,per suksese dhe per arritje,ngrihesh me flatra dhe fluturon ne ajer.

Me kete nuk dua te them se Qeveria nuk ka patur suksese,por dua te them,se qeveria ecen me hapin e breshkes.Ka shume fshehje.

Ne se ne shqiperi ,punohet akoma ne pune te zeze,dhe te pa regjistruara,ne se ne shqiperi,kompanite e medha,te fuqishme,ata bisnesemenet e fuqishem,nuk i tregojne si duhet te ardhurat e tyre,,dhe taksat atje paguhen njesoje me ate qe ka nje minimum jetik rroge, ai vend gjithmon do te genjeje.

Sepse ne jetojme ne Europ,dhe  kemi tregues Europiane te dobet,si ne Afrike!

Artan bej llogarite pra sa eshte nje kosto jetese ne Shqiperi?...Po te hame koqe ve dhe domate   rroga del tek 25 mije lekshi ne muaj per nje rob (singel) . Po te dush te hash edhe Luleshtrydhe shko ke 40 mije lekshi...Po te dush te hash BANANE te shoqeruara me koqe Portokalle shko rroga sa e Jozefines , asaj grus "burneshe" qe kemi ne Parlament!

Po te hame koqe ve dhe domate   rroga del tek 25 mije lekshi ne muaj per nje rob (singel)

 O i nerumi Idriz,me pelqen shume pergjigja jote,por edhe domateja,edhe koqe veja eshte rritur gjithashtu!!  smiley

po po eshte domatja eshte rritur dhe eshte skuqur smiley

Po mire desdemona,edhe falas ta japin domaten,domatja eshte zgjidhja,e varferise ?,shtoi edhe vezen falas,po deshe!!

Me thone te drejten si te papune qe ishim dhe gjith diten kafeneve me 10 mije lek pension e me ndonje shtese  nga LLOTOT ( qe nuk i do Emigranti si burim jetese smiley bojshim nonji percapje per te qit nje mesatare jetese me zerat me te domosdoshem te Ushteqimit ne nje diete tek 1800-2000 kalorije smiley Kjo rreth viteve i999-2004 kur u duk se filloj nje stabilitet e nje priogres per rritje pagash e pensionesh nga te dy krahet e Politikes. Dilte or ti allahile se duhej edhe nja 20 mije lek mbi pensionin me honger BUKE vete pa le mo te pagujshe drita, uje e te tjera e te tjera...Dhe kjo menyre llogaritje perfshinte mbi 2. 5  miljon shqiptare . Po kenga a N.Celes me N. Vreton " Hani pini e kendoni sa te jete lala Gjoni" e jep shpjegimin perse rrojme akoma sipas shprehjes "Rron shqipja ne maje mali rrojme dhe ne ne bythe te Kalit ( ose nen qeveriun e Mixhes). Ne se ndonjehere do te kishte nje botim "TRANSPARENT" ti nenshtrohej gjykimit te popullit mbi mesataren e te ardhurave (minimo) nga perllogaritja e zerave me te domosdoshemn te jeteses....E THEM me plot BINDJE hapi i PARE per nje sistem DEMOKRATK  ka FILLUAR !

c lidhje ka rroga e presidentit me shpenzimet e udhetimeve, dietat apo shpenzimet per pritje etj etj? rroga eshte rroge... sa per ata qe i qajne hallin shqiperise, deputetet shqiptare paguhen me shume se deputetet e norvegjise, kane shofer, makine celulare e dieta, nderkohe qe psh ne vendet skandinave deputeti per te marre makine parlamenti duhet te paraqese nje kerkese dy jave me pare, dhe ta justifikoje me aktivitet zyrtar te rendesishem. ne pergjithesi deputetet e mjere skandinave kane te vetmin favor transportin publik (taksi ne raste te vecanta). kushedi sa te veshtire e kane keta skandinavet kur takohen me berisluskonin

Sol, s'po merremi me depuleshe. Meqe po flisnim ne nivel nder-ministror dhe nder-presidencial:

Per ministrat:

Rroge vjetore: 170.000 euro

Nje total dietash qe varion nga  1.900 deri ne 7.500 euro

Page kostosh shtepiake: 6.400 euro

Perkrah kesaj ministri ka mundesine e ketyre benefiteve: makine me shofer, sherbyese ne shtepi, sherbimeve bankare, ...

Eshte e zakonit qe nje pjese qe varian mes 10.000 - 50.000 euro te ia le partise te tije.

Llogarite e tjera beji vete. Ato te mesipermet jane llogarite e nje ministri te thjeshte ne vendin ku banoj.

Tani, shoku Sol, sa paska maksimumin e dietave ministri shqipo? Ja me thuaj ti kete -se me keto hamendjet eshte rehat te flasesh- dhe po te tregoj se deri ne cilen banjo euro-perendimore shkon ai me ate diete.

O Cen, me qe paske burime kaq te sakta se kush e ka pagu bileten e Topit ne Sanremo, na e thuj ene neve. Jo se mu me figuro se e kane ftu, po nejse.

Une them se per nivelin ku osht imazhi yne ne bote (e sidomos ne Itali), pershendetja qe ju be Topit, ne Sanremo, qe gje pozitive.  

Kurse vizita ne Torino apo ne jug te Italise, qe kishin lene pershtypje shume te mira dhe qe ishin qellimi i vajtjes ne Itali te presidentit, qene vizita zyrtare dhe aspak personale.

Po ala me paret e kafeve te njonit apo tjetrit do merremi ne?

Kush po te ankohet? ala skane shku ne hane à jo me ftesa jo pa ftesa jo zyrtarisht jo privatisht!

ps0.te kush kishte lane pershtpje te mire kush??

ps1. ke gjete personin e gabume per ankesa.... smiley

 

vdesin shqipot per i cik muhabet rroge smiley

edhe belget s'mbeten me pas, po he! smiley 

btw, si quhet ai krieministri juaj? se qenka per tu patur zili. smiley

Aaa, tashi po kerkon shume. Emrin e tije!!!Nga ta dime ne, xhanem?! E shohim dreqin ne biçiklete nganjehere qe kalon, e ka zene si hobby, dime dhe sa para ben, ama me teper s'dime.

O Arber çar thu me? O bo Shqiperia me 140 ministra e?!!!!!! Ueeeeee

U jo jo paske thone deputete ti!

Ueeee e paska pushtu Norvegjia Belgjiken m'duket! Pu pu pu çar s'merr vesh robi i shkrete ktu m'Peshkt!

Sado te larte ta kene rrogen prijesit tane, prape katnar do te mbeten!

PS: Presidenti Topi duhet te ndryshoje urgjentisht parukierin!

vdesin shqipot per i cik muhabet rroge Tongue

shqipot vdesin për të treja P-ëtë.

parti, pare, lek.

La_rosée.

Si koncept s'je gabim, per te hyre ne Europ( sa me shpejt) duhet te jemi "gjentelmen".

Une e mendoj ndryshe, do hyme ne Europ (sa me afer), ne qofte se politika Shqiptare mendon per rojen e parkingut ne Macukull.

Te krahasosh te ardhurat  mesatare te punetorit  Italin me Francez jane me te ulta, nje kohe qe eroparlamentaret Italian jane me te paguarit, me 15.000 euro ne muaj,+ dieta, mbulim shpenzimit, udhetim falas, ndersa eroparlamentaret Polake paguhen 4.000 euro, pa mbulim shpenzimesh, e dieta, Romania edhe me poshte se Polaket.

Si eshte e mundur asnje nga peshkataret qe jeton ne Shqiperi nuk jep te dhena mbi rrogat e administrates, mesuesve, mjekeve, punetorit, infermierit, shoferit, etj.

Si eshte e mundur asnje nga peshkataret qe jeton ne Shqiperi nuk jep te dhena mbi rrogat e administrates, mesuesve, mjekeve, punetorit, infermierit, shoferit, etj.

...me sa di rroga me e ulet me 12 ore ne dite,eshte rreth 15,000 kamarieri, 10 000 leke, pastruesja,( ne muaj sektori privat),nuk e di ne sektorin shteteror,prandaj edhe kam pyetur me siper!

 

Desdemona s'ta tregon gjallë që merr 80mijë lek (të reja) në muaj... plus shtesat (pothuajse po aq) në euro dhe dollarë, se ka frikë se të prish mëndjen ty dhe pastaj kthehesh edhe ti smiley

uh mu befsh kurban, desdemona me 80mijë lek (të reja) në muaj megjithe shtesa fshin....

ore Edrus smiley

Mi jep mu ... se ta fshij unë smiley

 

 

S'mu ndejt pa e bo ktë batutë... por do ta fshij sa t'ma shajsh plakën smiley

redaktoje pra dreqin se ska lezet smiley

jo per mua, por per te tjeret, se ktu jane minorene nga trute shumica smiley

Duhet me ja sha mamin adminave që e hoqën opcionin e redaktimit që të fshijnë dhe kto komente

e mire,

vari airbag-un.

 

P.S. Shif portokalline e mbremshme qe ta kuptosh kete me lart po se kuptove

deputetet shqiptare paguhen me shume se deputetet e norvegjise, kane shofer, makine celulare e dieta....

 

Pse s`thua qe "keta", kane hyre ne Europ!!

..sidomos rangu i larte!

.. keshtu me standartet  ne aparence,,me konferenca shtypi ne salla moderne,nuk jane keq!

... me vizita,neper bote,me takime miqsh, me protokolle, dhe pa protokolle,nuk jane keq!

... me kostumet ,dhe me shamite me ngjyra neper xhepa te kostumeve,si xhentelmene  nuk duken keq, 

..jemi pa frike ne zonen e Euros.

 

Kjo eshte shtresa me e pasur e shqiptareve.Hallall.

..por si i behet atyre,qe u thone popullit ,me vite e me vite,"do ta bejme Shqiperine si Europa" me Dy Dollar ne dite per person!

 

 

 

 

nje minister shqiptar me katermbedhjete rroga ne vit i ka te ardhurat 4.760.000 leke te reja. ketu nuk llogariten shperblimet. nderkohe ministrat kane te siguruar makinat (jo nje, por eskorte), kane te paguar shoferet, shoqeruesit (bodyguards), dhe cdo shpenzim udhetimi. Ata gjithashtu kane te mbuluara shpenzimet e takimeve te punes (perfshi darkat e punes), biletat business class, hotelet, kuota telefonatash teper te larta (25.000 leke ne muaj) etj etj - te gjitha te parashikuara ne buxhetin e min perkatese, nje sere perfitimesh etj etj. kane dhe shperblime te vazhdueshme.

Sol,pershendetje,

a mund te me thoni sa eshte rroga minimale,dhe a ka ne shqiperi nje ligj qe detyron te gjithe sektoret private dhe shteterore ta zbatojne ?

 

rroga minimale e lejueshme eshte 17000 leke (170 usd) , po ne realitet ka dhe me keq

O artian, kot me t'pyt, pse pyt? Je tu bo ndonje studim, apo mos do sjellesh ndonje kompani britanike qe kerkon punetore krahu me cmim te ulet, e t'iu heqesh buken e gojes politikaneve smiley

rroga minimale e lejueshme eshte 17000 leke (170 usd) , po ne realitet ka dhe me keq

Me sa duket,nuk ka me ligj, nje rroge minimale te percaktuar mire.

Supozojme se ky puntori ,punon normalisht si nje puntor tjeter ne Europ,40 ore ne jave.,(5 dite) ne muaj afersisht ai do te punoje 80 ore ne muaj.,te shtune te djele,do te bej pushim.

I bie qe puntori me minimumin e jeteses te punoje me 106,25 lek.,per nje ore.

Ky eshte nje diskriminim i madh.

Morem normalisht ore pune,normale,pa orare te zgjatura,dhe me dy dite pushimi ne jave,se realiteti,mund te jete me keq.,puntori mund te punoje me ore te zgjatura,dhe pa dy dite pushimi ne jave, dhe te marre te njejten shume,17,000.leke,perseri!!!

A mundet nje qe punon ne keto kushte,te mbaj familjen dhe te paguaj taksa shtetit,ose detyrime te tjera?

 

 

Supozojme se ky puntori ,punon normalisht si nje puntor tjeter ne Europ,40 ore ne jave.,(5 dite) ne muaj afersisht ai do te punoje 80 ore ne muaj.,te shtune te djele,do te bej pushim

1 jave punon - 40 ore

1 muaj punon - 160 ore

4 jave x 40 ore ne jave = 160 ore ne muaj artian.

Po,vertet ishte nje gabim, duhet 160 ore ne muaj, por sidoqofte ora e punes eshte llogaritur sakte,17000 pjestim per 160 ore ne muaj,eshte 106,25 per ore!!

me ligj eshte paga minimale 17000 leke, ndersa oret maksimale te punes ne jave 50. ne realitet ka njerez qe punojne 12 ore ne dite (60 ore ne jave) dhe paguhen 15000 leke, sidomos te ata fasonistet qe po perfliten se fundmi...

Po une kam bere nje pyetje, mi,dhe jo personalisht per ty?

Me i fjale une te bej pyetje dhe njekohesisht te jap pergjigje?!!

Nice job i got it.

Ne ndertim privat 10 mije lek te vjetra dita (Durres), Nje ing tek nje nderrmarrje private min 450 euro dhe mund te shkoje deri 1 milion te vjetra (shoku im po ne Durres) 

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).