Negativet & opinionet?

a menoni se duke u rrek me i gjet vetem gjonat negative dickaje, humisni objektivitetin? e kom llafin shtypi zakonisht qet lajme vetem gjonat negative, pak a shume kudo ne bote. gjonat pozitive qe jon disa here me shume, psojn i far "filtrimi" (informacion abuziv) se "nuk kon interes" kshu qe i pjese e modhe robsh as qe ia kon iden ka ai krah.

robt e shekullit e ri qe jon msu me honger lajme qe me mjes, si ia bojn qe te rujn perceptimin e sakt te realitetit nqs informacionin e morin ka burime te deformume informacioni? aq me teper kur kto burime jon minimale 1-2.

e pys ket se shof shpesh rob qe s'din ca bohet rrotull po kon "opinion" dhe duke qen se kon "opinion" qe e kan kriju tashme dhe e kan mrojt, kur shofin qe informacioni qe kan pas me kriju opinionin ka qene i manget, per arsye procesesh psikologjike nuk ndrrojn opinion ne lidhje me informacionin e ri qe morin (sic osh gjoja mo e natyrshme qe duhet te nodhi), po vazhdojn me mrojt "opinionin" ku i duket se kur i rrezikohet opinioni, rreziko dhe imazhi a qenia tyne si person etj. (mos me kalu masnej ke identifikimi i opinionit me personin ke pytja famshme "kush osh ky/kjo". ku i bi qe po tha nanjoni qe 2 ene 2 baraz 4, atere pezullojm dhonien e opinionit rreth 2+2=4 dersa te msojm se "kush osh ky" qe e tha, dhe masi te msojm ose imagjinojm se "kush osh ky" qe e tha, japim ene vendimn e formes se preme nqs 2+2=4 megjithmen apo jo).

 

____________

Një admnistrator i faqes ka cilësuar llogarinë tuaj si llogari abuzive, me shumë gjasa si rezultat i komenteve tuaja. Si rrjedhim, sistemi ju ka caktuar një limit prej 10 komentesh në ditë. Statusi si përdorues abuziv mund të hiqet nga një administrator.

6 Komente

Negativ qenka sot Zefi,

ia mori të keqen mllefi.

Pse i bi o Zef anës e pas anës,

si lumi i Lanës, përmes Tiranës?

 

mos mthuj qe u preke ne seder anej ka nahija tjeter.. dhe tashi i lendum u frymzove si poet. se poetet kon nevoj per reagim emocional apo jo.

hajt se ca ste vret tbo te fort, mos u merzit

Eshte lufta finale

Vendimtare mbi dhe

BerishoTopalle do te jet bota e re.

A ma perktheni pak cfare eshte shkruar ne kete postim, se s'po arrij ta lexoj dot.

O Aida po se perktheve ti qe je e zonja ne perkthime ne te tjeret duhet ta marrim fjalorin shqip - shqip qe te marrim vesh ndonje llaf te pakten se i gjithe shkrimi kishte goxha pune per tu perkthyer.

ua mi mami

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).