Mllefi?

duke pa qe faqja osh ne thelb faqe emigrantesh, desha me pyt a funksiono procesi i t'shfrymes se mllefit kunder Shqiperise e shqiptarve si metode me i mush menjen vetes qe bot mir qe iket nga Shqiperia, apo thjesht osh bo rutine dhe nuk osh se e boni me vetedije? Apo ka nai proces tjeter psikologjik qe e shkakto ket (pervec tqenit fmi "veterani" autoritet moral i plotfuqishem etj ne emigrim) si psh. i duket gjo vetja robve si mesia te gjithdishem qe do shpetojn tvujtmit dhe te vobektit qe "skan mujt m'u arratis" ene kan zgjat doren tu lyp nga "te aftet" qe iken ka syte komet, apo duke bo sikur interesohen per"problemet" knej i duket se kryjn nai adet kundrejt venit dhe paqtohen kshu nshpirt, per ta shty dhe neser i dit?!

desha me pyt i her se mka bo pershtypje te thelle njona pardje ke Opinoni, i emigrante qe se ca e kishte picku dhe s'pushote tu thon te njojtat gjona nonsens me ato qe thojn emigrantet e ksaj faqes, po me i prepotence dhe vetknaqsi qe e ka vetem i marke e caktume emigrantesh qe prodhohen kshu si ne fabrike (ka "shtypi" qe lexojn me sa duket). Po m'erdhi cik keq kur u masakru e shkreta ne "impresionet" dhe "perceptimet" e saj plot dhembshuri dhe dashuri per proletariatin, per Shqiprin dhe shqiptaret e vujt, ka i cop Olldash e i cop Rul qe kishin zakonin e keq me fol me numra dhe jo me falsitete logjike si "appeal to emotion" (qe osh zakon i vjeter i kuqve) ose "prap pa kapele" (grdec, grdec bez sesir, stara cipela e beogradizma ttjera).

seriozisht

70 Komente

i kujtoj venasit, menohuni dy her para se me shkrujt se qeveria pret mas qoshes (merrni siguracion ka mesiat)

Malet me debore

fushat me spinaq

kur ma mer me Mllef

oh sa me kenaq.

Mllef i modh ke zemra e Zefit

sa nuk i binte dot defit.

Dil mer Zef në ballë të venit

të paktën bjeri legenit.

 

@ Drejt fitorjeve : shiko temen "Patriotizmi i Mishimes", postimi i fundit.

Retoriken dhe ironine e paske ne gjak, por kjo nuk do te thote qe ke high Q.I. Skerdi me duket se te ka ra kaptines, here tjeter mos e tall menderen me Emigrantet se do tet vij marre me hy tek PPU, fjalen ia le Idrizit.

Desdemona thote:

Damn!

Mrroklla thote: Worddd! smiley

Ej, per rob "chillax" qe eshte ky auktori i kesaj "persiatjeje", si shume e ka vra mendjen per mllefin! smiley

"To the point" qe behet inkoherent andej nga fundi; "beogradizma"! smiley

Klani i Zemunit strikes again!

P.S.

Ironia e ketij muhabeti eshte qe nese e kundreshton kete mikun, ti,gyrbetlia hipotetik, gati-gati e vendos veten ne kampin e te mllefosureve! smiley

Greket e lashte e kane vene re kete fenomen, ne tekstet per oratorine, kur flisnin per pabarazine shkaterruese te dialogut midis njerezve te niveleve te ndryshme. smiley

P.S.1.

E vleresoj shpjegimin tend per Farmacine Greke, dhe me thone te drejten e ndjej veten pak te turperuem, per komentin tem!

 

!

108 minutat qi kan met do i shof ma von  smiley

Per budallejte me "shumice" ka ulje cmimi - thoshte Cekja smiley ...  vijne porsi blete / i bekofte perendia......Njeri ka ikur .Ka mbetur vetem Left....me YYYYYYYYYYY ne fund. Ky "me fitorje" here pas here nxjerr koken dhe thote " me nje nuk ka lezet PPU " smiley . Hajde ! Me kete postim ne forme si e thote ..."mllefi" smiley je tamam ne vend te atij tjetrit qe ka ikur... smiley I lutna admin. qe te ndjeke kete radhe pune..Kur iken njeri tjetri te vije Jo nje bie e mijra ngrihen " .Na kurseni nga idiotet dhe na i jepni me lezet ....tamam si kesaj radhe!

 Une do votoj per PS per vete. Alamet femrash. 

Ruli dhe Olldashi nuk kishin bo hic makeup. Se pervec tualetit nuk i dallonte gje tjeter nga zonjat kundershtare.

Sa per ata qe qahen per mllefin e emigranteve, pushoni se ju lame pa leke e pa viza.

Sa per ata qe qahen per mllefin e emigranteve, pushoni se ju lame pa leke e pa viza.

   smiley   po o pra moooo, myllnia, qepnia, prani (praj = pusho), zipnia (zip it!), qycnia, shatnia ap, o pra mooooo... for taravele's sake!

Nuk e di se pse ma shpif ky "Drejt fitoreve" kur flet si katunar...

mos bo diskriminim gjinie, edo! maskilist i pandreqshem!

si po te duket atje, mer? Ka shku ala nga Ura Gjoles? Apo hic?

 Problemi me gjuhen e tij eshte se megjithese flet tironce, ky duket ashiqare qi osht katnar kukesi. Ene ftyre  e pame biles! smiley

e ka thon njoni, jena "tru i rrjedhur", po amon mer na kini xhon! jo kaq katila!  smiley 

po neve na e kane honger shpirtin mer, ska mo vend amoooon.

pastaj ti cimo sje tru, se sje ul ne tavoline me senatore ameriqene si ca smiley

se kijshim llafin per ata si puna jote smiley

smiley

 

 

ua maj God, pse mi? se si tha teto Ollga, ca nga jYve, tha, dollarot ja u duan emigranteve, edhe ato gjerat qe sjellin, ama nuk i duan per politiqener.

Po eurot ku i mbjell ti me, mbi cati?   smiley 

ah sdi gjo,

une sjam nga ato qe kam marre kacidhe emigrantesh, as dallare , as dhrrami, as juro, e as doicmarka smiley  Asnji koqe leku emigrantesh ne jeten time

kshu qe sme TM fare.

edhe si politiqener bujrum mer, une nuk votoj sido qe te jete smiley

po s'pat rrjedh ka piku mi... kot tashti... s'ke perfitu ti nga remitancat as i cik e?... kshu terthortazi ta kom llafin... mosmirnjoFtes rob jeni....  smiley  smiley 

Em... mrom kom pa Tushen... vallahi sic e kishim imagjinu gjith jeten: komleshe, me citjane, katnare elbasoni... ene perdorte krejt batutat e peshkut (perbile edhe tek skeci meiher mas Tushes, tek "muri i gjalle" ishte ene i burr me mjekerr t'bardh qi citojte i peshk tjeter per punen e "t'frymes" smiley

eh tashti a m'besove qe spo merret vesh a i vjedhim ne batutat nga portokallia apo na i vjedhin ato neve. une per vete jam ngatrru e spo di mo...kush eshte burimi origjinal

smiley

 

Lene se qe e vetmja pjese qi m'terhoqi vemenien... kusuri: Shume bajat

smiley

po normal me, pse ca kujton ti, se ne rrime ngulur pas portokallise cdo sekonde.

sikur 1 here ne jave, nje batute te mire te qisi, ne rregull eshte.

P.S. edhe ajo jevga qe kishte pjell 3 kalamaj qe u tall me Jozin ka fundi nuk ishte keq smiley

Une vetem ate pashe.

tushen se pashe ket jave, por e kam studiu mire si personazh lol lol

Edo, për sa kohë të jesh anej, amanet Zefin! Nuk du të ma vjedhin smiley.

 

Kjo ceshtja e "kthimit te trurit" me kujtoi nje histori te vertete ne kohen e Merhumit smiley

Nje veteriner i sapo diplomuar filloi te punonte ne Ministri dhe nje dite shkoi me nje ekip kontrolli ne nje nga fshatrat e Lumit te Vlores.

Ky djalosh i ri "truri" smiley deshironte t'i ndante dijet e shkolles me fshataret. Dhe filloi e u fliste sipas literatures se studjuar ne shkolle.

I pyeti fshataret gjithshtu edhe se si shkonin prodhimet. Kryetari i kooperatives qe ishte nje goxha burre i rrahur me vaj e me uthull dhe rrromuzaxhi i madh, i shpjegoi se kishin patur probleme me Mushkat.

-Cfare probleme keni patur me Mushkat, pyeti "truri"?

-Na kane shtyre (deshtuar/abortuar) mushkat i tha kryetari. Per be' s'na kishte bere asnjehere vaki. Por kete vit te gjitha mushkat shtyne e s'bene asnje mez.

"Truri" pergatiti pastaj nje raport ku njoftonte qeverine se ne fshatin X te Lumit te Vlores, Mushkat kishin shtyre dhe gjendja ishte alarmante...

smiley   smiley   smiley  

PS: Nga "Intelligence grise" kjo me poshte:

Po të flaç me fjalë të ndyra, tregon që je edhe popullor, edhe kompetent. Ia bëri mirë atij agronomit të fshatit V kryeministri, kur shkoi për vizitë. Filloi agronomi, kemi bërë këtë, e kemi bërë atë, por më shumë e vinte theksin te suksesi i kompostos së fekaleve. Se direktivë, nga lart, kompostoja... Komposto fekale kështu, e komposto fekale ashtu... E ndërpreu kryeministri. E pyet miletin, more a e merrni vesh ju ç’është komposto fekale? S’pipëtiu njeri. E dinin mo, si s’e dinin. Po kur pyet i madhi a e di, nuk e di duhet thënë gjithnjë. Këtë e mësoi dhe bufi, jo ata të V-ësë që të japin ujë me bisht të lugës. Asnjë s’e dinte. Po thoje mo, muuu...tiii, thirri kryeministri me zgjatje zëri. Drejtuar nga agronomi që bënte sikur s’e kish dëgjuar kurrë atë fjalë që sapo tha i madhi. Buza u vu në gaz. Se pika u vu mbi i. Ashtu sqarohet populli. Njerëzit patën një si psherëtimë të lehtësuar. Panë me qortim nga agronomi, i cili mori një shprehje fytyre që thosh se njeriu sa rron, mëson. Dhe natyrisht vijuan edhe premtimet, zotimet, përbetimet e përkushtimet, por kur erdhi rradha për të thënë që do prodhojmë edhe 20 ton më shumë komposto nga ajo e uruara, agronomi e humbi ca... se të zë ore, mu aty ku s’e pandeh hiç.

Na kane shtyre (deshtuar/abortuar) mushkat i tha kryetari. Per be' s'na kishte bere asnjehere vaki. Por kete vit te gjitha mushkat shtyne e s'bene asnje mez.

Wow! Tani po shikoj emisionin, Seseli, my new love.

GOCË FANTASTIKE!

Qëndrimi, mimika, argumentet, sjellja, gjestet... e paparë!!! Pastaj ajo druajtja kur flet, përzjerë me guximin për të thënë të vërtetën, ndriçimi i syve kur mbaron se foluri dhe pamja që merr kur dëgjon të tjerët... WOW!!!!

p.s Se kam as me ironi, as me të tallme.

Edhe si e shifnin ata larot... me një buzëqeshje të ngrirë me gjys gojën hap, gati sa nuk u kullonin jargë. Ça legenash ama, e fshihnin mahnitjen pas dukjes së buzëve ironike. Atij dashit me brirë nuk iu durua dot edhe e sulmoi personalisht... ça legeni. Po ku dinë larot e Berishës me qënë xhentëlmena.

 

Jul-o, po me bon me e pa un ket tani! Se dje dul sikur ruli ishte xhentellmeni dhe ai tjetri kokrra katunarit. sot ne darke ndofta. po me the me ore ku ka naj pjese pikante (jo politike, kuptohet) do me bojshe nder.  smiley 

aa mos ma 10 tashti se nuk thashe kshu smiley

une nuk thashe xhentellmen. une thashe qe ja boni "rrespektin" si jaragaman i keq qe eshte. e gjunte me sy si pervers i keq.

kurse alldashi, kish inot te madh qe PD-ja e luti Seserin dhe ajo zgjodhi PS-ne edhe e sulmoi tamam si druvar smiley

Perversitete live on TV.

une se di si pranojne te ulen ne debat ne keto kushte, sidomos femrat.

nuk e shef sa i ka pelqy Julit, ene emrin ja thot gjith ledhe e perkedheli, jo seseri, por seseli...

Ec PS-ja...  mir aty...  smiley  PS's got the looks!

ajo "l'-ja e zbut vërtet, po kshu e kishte shkru ai kokëzbathuri i Klanit. Si gërmë, është vërtet sexy.. ndoshta ka të bëjë përdorimi i gjuhës kur shqiptohet l-ë. smiley Po të kesh parë me kujdes "avokati i djallit", Pacino e ndonjëherë gjuhën aty majë buzës lart, për efekt... smiley

Emo, ndonjë gjë specifikisht të veçantë e pikante nuk gjeta. Po më shumë më bëri përshtypje qëndrimi, sjellja, mënyra e argumentimit etj. E ke vënë re ndonjëherë... dmth shpesh që debati në politikë mbështillet me mediokritet të dyanshëm? Akuza të ndërsjellta, sulme etj? Kur del dikush jashtë kornizës së kësaj, ngelet për tu vlerësuar. Dhe Seseri këtë bëri. Doli jashtë përplasjes me gjelat e kotecit blu. 

Si përfundim Ruli ca pervers dhe seksist në debat. Ndërsa ai tjetri.. rrinte si i zënë kaps, pasi hidhte ndonjë shpoti. Ashtu mu duk me atë qafën e trashë mbi kokën relativisht të madhe... Kishte një qëndrim të tillë, a thu se me urdhër nga lart, ishte gati edhe të 10! në emisionin e Fevziut.

Tamam katnar.

 

 

me qe ra llafja, kjo femer, maria frederikson, ka nji energji parazgjedhore te perjetshme... eshte NJISH, dhe ai ftyra, Per a si e qujn, kitaristi i duos, e ka pas shoncin me tonelata...

Une Seserin nuk e kam pare ne TV mgjs nga fotot duket goce simpatike dhe pres qe te jete edhe e ekuilibruar (shkollimi, kohe e gjate jashte sherrllikut, etj).

Por meqenese vjen per te bere ekonomi, me beri pershtypje shume te keqe artikulli i saj te revista "Monitor" ku jepet sugjerime per investime ne kohe krize. Nder te tjera, keshillonte te mos investohej as ne depozita, as ne bono thesari, duke qene se keto kane interesa te uleta. Nderkohe qe po te hapte po ate reviste ku ka derguar artikullin ka te listuar ne faqen e fundit interesat, mesatarisht 7% (ne banka kryesore rreth 7.5%) interes per depozitat 12-mujore dhe per bonot e thesarit me maturim 12-mujor rreth 8%.

Nder te tjera, Seseri thote se bursa e Shqiperise, e cila ne fakt nuk ka asgje te listuar, "nuk ka likuiditet dhe aksionet ne pergjithesi i perkasin firmave qe praktikisht prekin cdo aspekt te industrive te ndryshme".

Kjo me thote se Seseri nuk i ka pare hic kushtet e sistemit bankar dhe financiar shqiptar dhe perdor informacion per ekonomine amerikane (norma te uleta interesi dhe yield-e te uleta bonosh) ose informacion imagjinar. Nuk i falet kjo as nje investitoreje me eksperience, as nje njeriu qe pret te drejtoje vendin.

Vrojtim qe lidhet me artikullin e Kananajt.

Pastaj nese Kothi vazhdon te shprehet folkerisht larteposhte pa dallim moshe por pergjithesisht me dallim gjinie, pergjegjesia mbetet e moderatoreve.

PS: Po i fus nje copy-paste kesaj te artikulli i Kananajt.

Nderkohe qe po te hapte po ate reviste ku ka derguar artikullin ka te listuar ne faqen e fundit interesat, mesatarisht 7% (ne banka kryesore rreth 7.5%) interes per depozitat 12-mujore dhe per bonot e thesarit me maturim 12-mujor rreth 8%.

E lexuara eshte gje e mire fort.  Se kollaj eshte me kritiku tjettrin kur je vete jashte loje.

Banka e Shqiperise Nr. ankandit 1384Dt. e ankandit:05.05.2009Dt. e emetimit:07.05.2009Dt. e maturimit:06.05.2010Nr. muajve:12 (Muaj)Shuma e shpallur:5,684,880,000 (ALL) Nga kjo i takon Bankës së Shqipërisë:0 (ALL)  Kërkuar Pranuar Nr. i kërkesave konkuruese 28 22 Totali (ALL) 8,202,100,000 5,684,880,000 Yield-i mesatar i ponderuar 9.16 %9.13 %Yield-i maksimal 9.25 %9.18 %Yield-i minimal 9.05 %9.05 %Yield-i mesatar i thjeshtë 9.15 %9.13 % 

Pra marrim ndonje tabele perpara , shikojme dhe ndonje shkrim. Por duhet me pa dhe daten e shkrimit se ka rendesi shume, se ne kohe te ndryshme interpretimet mund te jene te ndryshme.

 

Kurse une vdes per ata qe vertete nuk e kane idene, por kane degjuar per google.com. Nuk jane njesoj interesat e ankandit me interesat e tregut sekondar (ku mund te blejne robt). Por edhe po te ishte bota ideale e shkruesit te mesiperm, ku te gjithe ata qe dine ne fakt nuk dine sepse vetem shkruesi dhe guglli i tij dine, 9% eshte me shume se 8% dhe sigurisht norme interesi (me) terheqese.

Artikulli, se bashku me statisikat, ishte ne Monitorin e dates 11 maj 2009.

Perversioni i debatit eshte bere norme.

Nuk jane njesoj interesat e ankandit me interesat e tregut sekondar (ku mund te blejne robt)

Nuk jane por ne Arrnautiston TE GJITHE kan access te tregu primar (ankandi i BSh)..thjesht shkojn te sporteli me 3 meleone leka te vjetra

 

Ose Monitori po sjell normat e tregut sekondar (sepse ne te njejten faqe eshte edhe yield-i i tregut primar dicka mbi 9%), ose po zbret ndonje tatim.

Po nuk e ke idene si funksionon prandaj dhe te duket sikur e kupton po ta marresh me mend. Dhe se mua me vjen mire qe intuita ime nuk gabon. smiley Lexo dhe mbaro shkollen si keshille e pare. Mos u shoqero me njeres qe te mbajne ne goje per keq e dyta keshille.

Kur te vije ndonje i mencur ketu kerkoi te te mesoje kuptimin e shprehjes qe ti nuk ben as per me lope, kjo si pjese folklorike. smiley

Tani dite te mbare dhe mos harro keshillen tjeter : stresi kalon duke vrapuar.

As se harrova. Per me shume mos lexo Monitorin por Rezultatet e ankandeve të Bonove të Thesarit Ke dhe historikun e tyre, per te bere ndonje grafik dhe nese mund t`i afrohesh cer shkrun Seseri dhe interpretimin qe ben ajo.

Ke dhe maturim 12 vjecar dhe 6 mujor aty ne ato te dhena dhe shif se mos nuk ke qene shume e vemendshme kur e ke lexuar Seserin. E kam fjalen hiqe gishtin nga hunda kur lexon.

Dhe tamam tamam, qe ta kuptosh prej verteti, provo bej nje praktike blerje se ta sqaqrojne ato gocat atje si me kuba, si ne kopesht.

P.S. Nuk na the ku po rrezaton me dije qe te mos i afrohemi atij institucioni per aq kohe sa e ndricon ti ? smiley

Eshte nje shprehje qe thote, me mire nje njeri i lig, se ai ka edhe raste qe nuk eshte i tille, se sa nje idiot, i cili eshte gjithmone i tille. Po si i behet kur dikush i ka te dyja? Per shembull, si mund te jete nje njeri aq idiot sa te mos kuptoje se nje norme interesi 8-9% eshte norme shume e mire per te investuar? Po kur sipas grafikeve (o zot! grafiket! cfare shpikjeje e shkences!) keto norma kane ardhur duke u rritur, nderkohe qe renia e inflacionit e ka bere interesin real akoma me te larte? Po kur kjo eshte ne kundershtim te plote me ate qe thote Seseri?

Per lopet patjeter qe ti e di me mire se une se ke shkollimin e duhur. Ik ndot nje ambjent tjeter tani.

 

Po nuk e kupton dot, nuk e kupton dhe kembengulja  te con ne pozicion fatkeq. smiley

Inflacion smiley . Je per gjynaf moj vajze.

Se kur behet fjale per para nuk duhet te flasesh ne havada.

Ja me kuba ose me gogla numuratoti.

Kemi 100 milione leke dhe i investojme ne primar , po marrim si vle 9 purqin , maturimi 12 muaj.  Ja po themi qe kursi i kembimit te monedhes eshte 1 euro 125 leke dhe qe ne castin e blerjes ( pranimit ) kemi 80000 euro.

Kur shkon mbas 12 muash te besh hesaper ke 109 milion leke ( bruto ) dhe sipas hesapeve me kursin e ndryshuar qe nuk varet fare nga ty, por nga banka ke 82 500 euro sepse ka ndryshu kursi nga 125 ne 132 leke. Se keto numrat ketu jane numra qe menaxhohen sipas nevojes nga BSH ( nuk po them manipulohen ) dhe kete do e kuptosh 10vjecarin tjeter ti. smiley

Nese kesaj i zbrisin tatimin mbi te ardhurat dhe me ndikimin inflacion do shikojme qe nuk kemi vajtur hic gjekundi. me kete lloj investimi.

Tani une e kam te qarte qe nuk e ke mundesine reale per ta kuptuar kete. Dhe e kam fjalen per gjene me te thjeshte kur behet hesap per pune paresh, por pse kembengul me shkrim kete mezi e kuptoj une . smiley

Nuk e kupton , nuk e kupton.

P.S. Vrapi ben mire per stresin . smiley

Degjo tani ti qe me ben si ekonomist. E para, ti nuk e ke idene qe kursi i kembimit nuk menaxhohet hic nga BSH-ja, se BSH-ja nuk ka kellqe, rezerva, objektiv ligjor (lexo ligjin) dhe ca gjera te tjera te rendesishme te menaxhoje kursin e kembimit. BSH-ja futet vetem per te zbutur luhatjet, nese kjo i leverdis (psh zbutja e luhatjeve te euros i intereson me shume dhe me pak ajo e dollarit), nese mundet, dhe nese nuk i nderhyn ne punet e tjera. Shqiperia nuk ka rregjim fiks te kursit, as peg, as currency board, por nje lightly managed float. Dhe per me shume, nderhyrjet e BSH-se ne tregun valutor jane bere ne gjysmen e rasteve per te blere valute per rezerven (kete informacion as e gjen dhe as e perpunon dot ti) dhe jo per te ndryshuar apo stabilizuar kursin. Sidoqofte, mendohet se ka pasur nje mbicmim te vazhduar te lekut dhe mendohet se kjo renie e tanishme eshte pjeserisht rregullim i kursit me afer 'fundamentals'.

Ate te inflacionit nuk ke si ta kuptosh (inflacioni eshte kostoja e investimeve ne nje monedhe te caktuar dhe ka jo pak rendesi kur vendos per investime). Tredi ngrites i normave te interesit dhe trendi renes i inflacionit kane bere qe trendi i normave reale te jete rrites. Inflacioni ne eurozone pershembull pritet te jete 0.6% kete vit. I yni ka rene poshte 2-shit.

E kuptoj qe je shume entuziast se di te besh mbledhje, zbritje dhe shumezime.

 

Nder te tjera, keshillonte te mos investohej as ne depozita, as ne bono thesari, duke qene se keto kane interesa te uleta

Keshtu citoje Seserin ti. Fshatarce thuhet : e qesendisje Seserin ti dhe pastaj vazhdoje qe Seserit kjo nuk i falej e me rradhe.

Tani une nuk di ke quan ti investim apo investitore por duket qe ke nje ngatarrese te madhe sepse ti as qe ja ke idene e atyre 22 klienteve qe iu pranohen numrat dhe qe gjithashtu as qe ja ke idene se pse kerkesa eshte me e madhe nga pranimi. Keto nuk ke ku i meson, s`ke se si...

Historia e BSH me bonot e thesarit ka fillu kur flitej me 43-45 purqin, e kur pavaresisht se ligja thote ate qe thote, me 2-3 milion usd blerje per rezerve smiley  ( do i mesosh me vone si funksion ) dhe pak panik mediatik kursi i monedhes binte me 10 -12 purqin per periudha kohe te caktuara sa te beheshin maturimet e "klienteve" dhe mbas kesaj shkonte e gjitha ne vend per rrjedhe normale joshjeje. Nuk di ku ke qene ti ne ate kohe, po une ketu kam qene. smiley

Tani qe te mos thuash nga keto gjerat qe the me siper lexo cer synon vete BSH te edukoje per keto pune :

Kursi real efektiv i këmbimit në Shqipëri - konceptet dhe matja e tij

Tani meqe kembengul ( nuk eshte faji im ky qe ti lexon vetem Monitorin )

Te zotet e punes thone qe : Në Shqipëri zbatohet regjimi i kursit të lirë luhatës të këmbimit. Banka e Shqipërisë shet e blen valutë vetëm për qëllim të reduktimit të lëvizjeve spekulative në treg.

Kjo eshte zyrtarizim i asaj qe te thashe me siper dhe per kete ka histori xhan. Ka dhe dy pronare zyrash kembimi shume te fuqishme te vrare ne Tirane , ka dhe nje Drejtor Dege te BSH te vetvrare. Po keto i leme per ndonjehere tjeter qe te mos hapemi shume.

Kur ta mesosh dhe besosh qe ne te shumten e rasteve jane vete ata protagoniste te ketyre spekullimeve , se bashku me banka te nivelit te dyte ( individe goce individe , jo institucionale ) edhe ne bashkepunim me ndermarrje te medha publike ( shembullin se si behet kjo pune e ke shume afer nga tavolina ku punon . Ke nje emer aty qe ja u thote mire keto puneve me fondet INSIG dhe Telekom )

Tani vazhdo dhe riprodho copeza te mesuara permendsh ( te duhen mbase per provimet qe po jep ) por kur thua para perdor kubat , me degjo mua.

P.S. Vrapi ben mire per stresin .  smiley

 

Nuk ke faj ti kur te lene keta te spekullosh si te kercet ty. Po ki kujdes kur akuzon banken qendrore per spekullatore. Dhe ki nje rens realiteti kur krahason 92-shin, 97-en, 98-en dhe 09-en.

Njeriu mban nje minimum pergjegjesie edhe kur sheh endrra me kalores kryqezatash, dhe me njeri dua te them si ti si ata qe te lene te prallisesh.

Po ti do t'a gjesh tenden, sic e ke gjetur, perderisa je bere ky temth qe je.

Po mire mer bab, a nuk mund t'takoheni anej ka boni vrapin ju te dy e ta boni muhabetin ma t'shtrum? smiley

jo ed, se kothi ekzison per te demaskuar klasen armike, te cilen e ben per kenaqesine e vet dhe te sehirxhinjve. si mund ta privojme peshkun nga kjo kenaqesi? do te binte vlera e faqes, pertoke do te binte.

Mu mu duk vetem se Kothi kishte ra n'dashni me Seserin smiley (apo jane xhelozira smiley ) Bej shaka, por edhe qe te sterzgjateni dhe te beni qe t'ju shtohet aciditeti ne stomak per gjera qe nuk kane nevoje per kaq kunderreplika, me duket e demshme per shendetin tuaj... mire ti, se je e re ene s'pyt per gastrit, por s'te vje i cik keq per Kothin qe osht "plak" smiley

E, cdo debat rrezikon te kthehet ne debat per etiken e debatit (si nderhyrja jote) kur etika nuk respektohet as nga postuesit dhe as nga moderatoret. Nuk kam asnje interes qe te thartohem, se sic thote edhe Kothja, boll e thartume jam nga mungesa e vrapit. Po menyra e ndyre si ky njeri me drejtohet mua - nuk e kuptoj c'kam bere te meritoj gjithe kete vemendje smiley - edhe ne raste kur nuk ka argument (sepse Seseri nuk mund te shprehej qe normat jane te uleta po t'i dinte normat, ta them une, por per hater te budallallikut te pergjithshem mund edhe ta pyes e ta sjell ketu), me detyron te pergjigjem njefaresoj. Kur nuk me mbron moderimi sic duhet te me mbronte, sigurisht, se nuk eshte qejf te lexosh gjera te ketilla e aq me pak t'u pergjigjesh.

Po prap duhet te jetosh me realitetin gjithsesi se per teori e di une qe te thani piten ju. smiley

Kemi fol per guvernatorin ( edhe Canin edhe Fullanin dhe aspirantin Genc Ruli kur enderonte ) , kemi fol per spekullimet, ( ai linku atje tregon qe dhe vete BSH e ka patur dhe e ka shqetesim kete, )  kemi fol per krimin ekonomik dhe korrupsionin , kemi fol edhe per bashkedrejtorin e z.Fullani kur drejtonte nje banke te nivelit te dyte qe raportonte 10 000 euro fitim ne vit. ( ai bashkedrejtori vrau veten ne Itali ) Lexo dhe pak histori se jeta nuk fillon diten qe dole ti nga veza.

Tani dhe nje here per spekullimet se me duket se ta cilesova shume qarte me siper ( sepse parashikova qe nuk lexon e qete ) : individe te kam thene, individe jo institucione. Ja mondohu vetem pak sekonda per ta vertetuar kete duke e rilexuar . smiley

Ke nje kolege aty afer me iniciale A.B. , provoje ta pyesesh me lezet cer dmth spekulim me kursin e kembimit ne kohet e artat e saj.

Per sensin e 2009 ? Po per kete e kemi fjalen dhe nga aty filluam. Ajo qe propozon Seseri pra, jo depozita apo bono thesari, se nuk del hesapi mire. E beme me kuba kete. Pse ngatarohesh ne sensin teorik a thu se po mbon ndonje teze doktorature.

P.S. Vrapi ben mire per stresin. smiley

Ke nje kolege aty afer me iniciale A.B.

Me bere shume kurioze per kete kolegen. Sa afer e kam? Dhe pse e kam kolege? Nje eksperte te tille si mund te mos ma kishte kapur syri, per me teper qe qenka e njohura jote?

Ke nje kolege aty afer me iniciale A.B.

Argita Berisha ?

Nje pyetje: Ku e keni bere shkollen ju Koth? Kot per kuriozitet, ju mesonin si te pergatisnit helme?

Ke provuar ndonjehere zotrote te blesh ne tregun primar? Prape per kuriozitet. Me kuba, si ne kopesht ta kane shpjeguar si funksionon, dhe sa eshte norma?

P.S. Admina, ca jane keto komente dashakeqese qe lini ketu?

Adminit i shijon kur ia fusin me lezet, prandaj i le komentet.

Mos u shoqero me njeres qe te mbajne ne goje per keq e dyta keshille.

Seseri nuk i ka pare hic kushtet e sistemit bankar dhe financiar shqiptar dhe perdor informacion per ekonomine amerikane

Ate vura re edhe une. Duket qarte edhe te Opinioni

Sesseri mund te jete ... ..nga seseret e Krujes . Po qe nga ajo dere , mani men se eshte rritur ne nje ambient ku ka dale shprehja ...Bulli osht i modh po sterqokat hajne miza ne kurriz te tij.....Ka shume sterqoka qe dun me honger ne kurriz te seserve si ky me fitorje (ju befsha PPU me kete te ri qe solli) smiley

Sa me pasion flet Seseri..e ka me qef e me deshire..vecse

duket shume e brishte per te rezistuar ne kete ambjent...plot

me sulme personale ,ironi pa sense e keqdashje..jo vetem kundrejt saj.

 

koth, po racionalizo e? e bone si ato apologjetet kristiane

pika kyce ku e "fitoi debatin" qe aty kur ia boni "i lejm shifrat menjan" ...

 

..dhe ec flasim per livadhe dhe princesha, se falsitetet logjike jon mo populiste dhe bojn mo impakt ke "tsolidarizumit" se sa shifrat qe prishin pun. ti je i pari rob qe po nigjoj qe seserja paska "fitu debatin" ku ene mimi e terhiqte tu i thon mja se le nom

demek me te thon i "ekonomiste" "i lejm shifrat menjan" pjesa tjeter e botes duhet shkoj tmyllet me nai manastir..

po nejse ca s'imagjino robi kur ka deshira te forta, fitore e gjona, po un e kisha hallin ntjeter ven adite: ke mllefi me te cilin folin ca rob per shqiprin, ene luften e tyne apokaliptike qe per inote politike e personale, rrafsho ca gje para. se osh metod pune, nuk e bo nji e dy vet

tu pa kto temat e funit, po m'duket kaicik se robt kon ene deprivime ttjera vallaj, gjo qe mun te shpjegoj i pjes tmllefit

O fitore, kete denigrimin ndaj vendit tend e gjen tek te gjithe shqiptaret. Jo vetem tek ato te emigruar. Ne disa raste e motivuar, ne shume te tjera aspak. Sidoqofte, nese pranon nje keshille, mos pergjitheso kurre gjerat. 

P.S. ate link te programit, qe thua,  ku e gjej?  

nuk kom pergjithsu lal, kom thon osh i mark e caktume emigrantesh pavarsisht se ne muhabet e siper mun te jem tu perdor si pa karar termin emigrant si te pergjithsum, po osht i fut ne kontekst. sa per knej dihet se kush bo si gore dhe nuk kan nai efekt, po mu personalisht mbo pershtypje mllefi ka jasht si fenomen psikologjik.

 

programin e ka permen dhe desdemona siper

http://www.tvklan.tv/emisioni.php?id=448 

Seseri la njecik per te deshiruar them un:

1. Nuk ishte shume e pergatitur pikerisht per ato shifra. Olldashi me madheshtine e atij qe eshte ne kale po i tregonte grafiket me ngjyra mbi investimet e shumta qe jane bere gjat ketyre 4 viteve. Pyetja qe lind natyrshem eshte ku jane rezultatet. Si jane manaxhuar leket e investuara? Ketu mund te vinte me shifra, pasi  per mua eshte evidente se investimet nuk kane sjelle efektivitet me perjashtim te grafikeve te bukur per te treguar ne prag zgjedhjesh. Kishte shume argumente qe mund te kishte sjelle. Problemi i PD nuk eshte vetem Gerdeci.

2. Duhej te ishte me e permbajtur dhe mos te binte pre e provokimeve te ulta te Rulit qe i thoshte "xhan", "cupe", "nuk e njeh shqiperine ti se sa ke ardhur". Turp i zotit c'nivel i ulet, cfare agresiviteti.. Po ta shikojme ne keto parametra mendoj se PD e fitoi "debatin" (le ta quajme keshtu).

3. Mund te evitonte krahasime me USA apo Obamen, mund t'i meshonte me pak faktit qe eshte shume e specializuar ne Jashtetit (pasi do te dilte gjate debatit nese vertet ishte e specializuar), mund te evitonte te bente heroinen qe po kthehet te shpetoje Shqiperine etj.etj.
 

Mgjt duhet te kujtojme qe Seseri eshte ne fillimet e saj dhe pritet kjo lloj performance. Uroj qe fytyra te pastra si kjo te hasen me shpesh dhe mundesisht te zevendesojne Tom Dosh-ra, Gramoz Ruc-ra, Fino e te tjere.

sot je emigrant dhe eshte kjo nje moosh

gjoksin ke plot endrra do te kandidoosh

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).