Ku mund te gjej ?

Ju lutem me jepni nje ide (ndihme) ku mund te gjej muzike kishtare te shekullit IVX deri ne shek XVIII te perdorur ne Shqiperi .   

 

Faleminderit paraprakisht .  

13 Komente

me shkarku ske me gjet me nai ven, nqs do me kerku npersona ke parasysh qe perdorshim te njojtat gjona qe perdorshin italiont ene greket, mlatinisht ene mgreqisht gjithashtu. ene qe duhet te bosh nai xhiro ka kisha katolike ene ortodokse me u interesu vete. po qe gjasat jon qe do moresh nai nihme te tipit ca menojn priftrinjt italion e greke qe kemi pas knu ne ne kishat tona asokohe

Nga nje kerkim me termin musica sacra, gjeta kete dhe kete ku mund te degjosh dhe shkarkosh dicka

please, do me thoni ku eshte ai opsioni qe perkthen ketu tek kjo faqja ?

Kjo faqja (PPU) te jep mundesi perkthimi?

Dmth, nese e kuptova mire, "please" e perkthen "te lutem"? smiley

elian ashtu e kam hallin, mos u tall me fukarane...

fol o mur fol o gur, asnje nuk me pergjigjet. et ndihme...

ok thnks et, po une nuk e peskerkam ate opsionin web text

uuu e gjeta et,e gjeta, rrofsh, je shume i mire...

menyra me e mire do te ishte te shkoje ne arkivin kombetar. edhe vete prifterinjte shkojne aty per te marre informacione te hershme.

e di me siguri qe kane informata te shumta mbi periudhen qe interesohesh, sidomos pasi bene tere ate pune me kodiket e mesjetes. me siguri do te kene dhe informata mbi muziken kishtare.

mbaj mend se para disa vjetesh ne arkive kishin gjetur disa partitura orgjinale te franc listit. keshtu qe interesohu njehere aty

interesohu dhe te instituti i kultures, nqs ekziston akoma. edhe aty mund te te japin drejtim

jalla jalla, cdo me thene "divertifikim"   ? qenka shqip me duhet ta kthej ne anglisht... ndihmeee.... me duket sikur po perkthej fjalimet e nanos

eeee e gjeta e gjeta, para disa oresh,  po ishte ne nje tekst shqip dmth si fjale shqipe !!!flm

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).