11 Komente

Balliu shkruajti vetem rolin e Gjon Vushes,te tjerat i kishte shkruajtur ai kamunisti tjeter.smiley

Meqe na e kujtoi ky filmi, batuten e radhes nga filmat shqiptare, po e shkruaj ketu...

"More fund, Gjon Vusha!" smiley

Pune termociftesh.... smiley

Po Cim Xhepen tek ky filmi e kam pas pike te dobet... smiley

Sa per Fahriun, booo... po ua le peshqve politikane ta bejne peshk smiley

Sia vle... nuk hahet Fariu as me vaj as me uthull. Vetëm Kothi najherë çoku e lyn me graso. smiley

Po shife shife me kujdes se mbase nron menje. smiley

Shiko zgjedhjen e emrit si armik: Gjon e Gjon ne Gjirokaster nuk ka. Po shife mer shufe se Aida verte e kish menjen ke Cim Xhepa, po pa dashje e paska majt men emrine armikut te klases qe sabotonte ne ekonomi.

Ja te te bej dhe nje lidhje tjeter une ty se mbase nuk e ke ndesh.

Ne ato vitet kur Balliu dhe Kujtim Cashku benin keto  filmat, 1983,  do fillonin ato spastrimet e armiqve te popullit Kadri Hazbiu e Fecor Shefu dhe Partia donte instrumenta per te mufat koken e rrobve se po i kanosej rreziku nga armiqte e klases mer Jul.

Ene u mbushen burgjet perseri plot , erdh ne Xhet Mustafa qe do vriste Velen dhe keto filma ishin te tipit : Grusht bashkuar rreth Partise.

Pa thuj ti se eshte modifiku Fahria thuj. Fahria nga halja doli, hale eshte dhe ne hale do perfundoje. smiley

 

Fahria nga halja doli, hale eshte dhe ne hale do perfundoje. Tongue

Hidhi ujë. smiley

Pse sthu ti Koth që Fariu është nga ata që se lajnë as dyzet hale*

*shprehje nga anët tona ajo.

 

Koth, a thua t'i kene nderruar termociftet Balliut, qe eshte bere me "katolik se papa"? smiley

Apo e kthen gunen nga fryn era qe t'i eci fjolle tymi, sido qe te veje puna? Si pa shtylle kurrizore me duken keta lloj njerezish.

Et, papapa... perfundimisht, zorret kukurec nuk hahen me! smiley

Me duket se keni pare vetem filmin e F Balliut dhe jo me shume.

Po poemat e Kadarese ,te Agollit qe i thurnin lavde dhe e ngrenin le qiell

Partine dhe E Hoxhen nuk i keni lexuar?

Apo shau Ramen F Balliu dhe duhet te quhet armik?

Germoni germoni me thelle.

Se do te gjeni edhe shkrimtare te medhej qe ju qelbin me ere.

Qe sot struken nga e verteta

Qe t"mos ju dalin ne shesh mekatet e veta

Ata qe struken jane me te ndershem .Te pakten sna dalin tani e te na mesojne demokracine neve e te na behen me te krishtere se krishti.

Bredhin neper bote.

Kerkojne cmimin nobel.

Harrojne se ne ate kohe.

Kolegeve te tyre u benin gropen.

Për të komentuar tek Peshku pa ujë, ju duhet të identifikoheni ose të regjistroheni (regjistrimi është falas).